MOTIE VVD (OPEN TOT 21.30 UUR) HAALDE HET NIET VOLKSZIEKTE NUMMER VIER: SUIKERZIEKTE ELS K op de motor De juf komt ENNEME I Berbers uit Marokko zuiver wol gemêleerd beige veerkrachtig bij perez: 300x2001540.- 240x170 990.- I H y •1 n V R IJ D A G 14 NOVEMBER 197 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Vakbonden Koopcentrum Tel. 02550-15389 inkoop taxatie DE JUF KOMT OP DE MOTOR ,,’t Fijne van motorrijden, dat is dat je je zo helemaal vrij voelt. Dat vrij zijn, je voelt de wind langs je heen gaandat is grandioos daar heb je zo géén idee van. Ik beken het graag, ik ben er hééélemaal gek van. Be slist. Uren kan ik rijden en dan voel ik me volkomen ontspannen. Het geeft je een gevoel of je alles kan. Ik kan er niet meer bui ten rr* I <1 Tips redactie: Ko van Leeuwen adviezen ruil reparatie (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Na een nogal roerig debat, waarin werknemers- en werkgeversstandpunten lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan, be sloot de gemeenteraad gisteravond de winkels in de week vóór Sint Nico- laas om 21 uur te laten sluiten. Een motie van de VVD om het sluitings- tijdstip op 21.30 uur te stellen, zoals de Beverwijkse Ondernemers Centrale graag wil, werd met 14 tegen 8 stemmen door de raad verworpen. De open stelling van de winkels rond de Sinterklaastijd zorgde wel voor verdeeld heid in de fractie van het CDA, waarin drie leden de motie van de liberalen steunden. Gedurende de tweede wereld oorlog werden in opdracht van de bezetter door Nederlandse werven trawlers gebouwd, waarvan een aantal door de Kriegsmarine werd gebruikt als mijnenveger of onder- zeebootjager. De motorschepen be hoorden tot de zogenoemde „Burg”- klasse, een serie trawlers die in 1938 in de vaart zijn gekomen. De stoomschepen waren identiek aan een serie trawlers die tegen het einde van de jaren dertig voor Duitse rederijen in bedrijf kwamen met een grotere breedte. Maar dan heeft u ook de allerbeste kwaliteit, de fijnste knoop: nergens is uw keuze beter. iliÏKhiJ Raad sluit winkels om 21 uur Drs. A. EI F F van n Wethouder F. KAEBISCH jr. ;k (ADVERTENTIE) )U de DVN F i l«' heb ze graag. Het zijn snelle leerlin gen en ze weten niet alles beter”. verzeke- rijbewij- rei- op site nog wat ling ke- van en de na een in !he- ite- eids im- ien ft in ie )e ig d, Br- er- L14 rit ten er- ika ,1 le 5t I- n HAARLEM-SCHALKWIJK, Grootwinkelcentrum, Rivièradreef, „Je wordt er zó moe van. Steeds maar weer die opmerkingen van men sen: zo, ben je aan de slanke Ijjn Dat verzucht Leida Koning. Leida is iemand die al haar eten volgens een precies uitgekiend dieet moet uitzoe ken, met afgemeten hoeveelheden. Ze moet alle alcohol en zoetigheid wei geren. Altijd moet zo op tijd haar lich te maaltijden (en ook fruit tussen de maaltijden in) eten. Op tijd moet ze zich dagelijks de insulinde-injectie ge ven. itie ;k- te ijn het tio- er- lil- >li- te In de tweede ronde van het debat benadrukte drs. Eiff nog eens, dat die Beverwijkse raad „een kader dient te scheppen, waarin de aantrekkelijkheid van het koopcentrum een kans wordt gegeven”. Socialist Van Dijk zag dat niet zitten. „Als de BOC met het concurrentie standpunt op de proppen komt is dat een ongemotiveerde angst. De mensen krijgen alle kans ruim voor Sinterklaas hun inkopen te doen”. Wethouder F.Kaebisch was niet om te turnen. „Ik vind de argumenten van de 21.30 uur-voorstanders niet zo sterk. Daarom ook besloot ik dat ik niet van het advies van de bonden zou afwijken- Hier in Beverwijk is het advies van de bonden altijd belangrijk geweest. Ook nu weer. Als Reimes spreekt over: „Wie maakt nu eigenlijk de dienst uit” zou ik hem willen vragen: Wilt u dat de BOC de dienst uitmaakt”. De wethouder ver klaarde, dat volgend jaar de discussie in rustiger vaarwater zal komen. „De BOC zal dan het tijdstip van sluiting op 21 uur stellen, zoals de nieuwe wet op de winkelsluiting ook zal aangeven”. Er werd via de geluidsinstallaties een oproep gedaan op vrouwen. Zo van: We voelen ons met z’n tweetjes zo eenzaam, als er nog vrouwen zijn die willen meedoen, laten ze dan toch komen.het leek wel een nood kreet”. Even later schitteren Miekes ogen weer, als we haar fonkelende 350-cc- er bekijken. Lokkend staat de machi ne er bij, verzorgd tot in de puntjes. „Mooi hè”, zegt ze trots en wat dro merig. „Elke motor heeft z’n eigen charme. Het liefst zou ik een Kawa saki 900 cc hebben, dat is een machi ne, zo geweldig. Ook heel mooi om te zien”. Mieke is lang niet de enige vrouw die per motor voortgiert. Rijschool houder Chris Hille: „Ik heb er deze zomer vijftien gehad. Tien daarvan zijn voor de praktijk al de eerste keer geslaagd. Er komen steeds meer meisjes die willen motorrijden. Ik De middenstandscommissie van de raad had het college voorgesteld het advies van de vakbonden van het win kelpersoneel in de wind te slaan en toch de winkels om 21.30 uur te laten slui- ten.De bonden volgden het standpunt van de Deeom en wilde sluitingstijd op 21 uur stellen. Zoals bekend volgde het college het standpunt van de bonden. Die volgzame houding viel bij drs. Eiff niet in goede aarde. „De vakbonden in CDA’er drs. Jan de Wildt vond het nogal een vreemde zaak, dat een ge meenteraad zich druk kon maken over de openstelling van de winkels in de Sinterklaastijd. Hij was van mening, dat de raad zich niet hoefde te mengen in een zaak, die een belangenstrijd tussen werknemers en werkgevers is en waar de raad dan ook buiten moet staan. Maar de CDA’er vergat, dat dezelfde raad vorig jaar, toen de openstelling van de winkels in de Sinterklaarsperiode ook aan .de orde kwam, had gesteld, dat volgend jaar de hele zaak eens goed moesth worden doorgepraat. „Het was juist de bedoeling om dan een discussie los te peuteren”, zei wethouder F. Kae bisch. Er lagen donderdagavond in het debat over de winkelsluiting gevoelige zaken op tafel. Het winkelapparaat zorgde voor een scheiding der geesten tussen raadsle den, die het werknemersstandpunt ver dedigden en degenen, die de situatie meer van de werkgevershoek uit beke ken. Drs. Eiff lanceerde tussen door nog een aanval op het beleid van wethouder Kaebisch jr., die middenstandszaken in zijn portefeuille heeft. De liberale frac- tie-voorzitter meende namelijk, dat wet houder Kaebisch de zaak schromelijk tekort deed door niet de belangen van de middenstand in het oog te houden. „U heeft gezegd, dat u niet bereid bent uw nek uit te steken om de winkels om half tien te laten sluiten. Geen bemidde ling dus tussen vakbonden en de winke- autonijden. Degene die erop zit be paalt de mate van gevaar. Wanneer je je aan de regels op de weg houdt, is het risico niet groter dan voor elke andere weggebruiker”. Van kou heeft Mieke geen last. Haar leren motorpak beschermt haar. Eronder draagt zij een maillot en een warmJ trui. Achterop gaat een tas mee waar haar andere kleren inzit ten. Haar liefde voor de motor leidt naar de motorsport en ze zegt: „Ik zie dit zo al zuiver als sport. Daarom onderhoud je je motor heel anders dan een auto. Ik zou graag gaan racen, echt aan de wedstrijdsport meedoen. Misschien wel op de 500 cc, maar ja, de finan iën hè.het is erg duur. Laatst was ik in Zandvoort bij de 600 km race. Daar reden Els Boot en Anita Korevaar als enige vrou wen mee- Toen ik op de tribune zat, had ik er zo wel af willen springen. Want Leida is suikerpatiënte, al vanaf haar vierde jaar. Suikerziekte, diabetes mellitus. een ziekte die niet meteen opvalt. Een „verborgen” ziek te. Volksziekte nummer 4, na kanker, hart- en vaatziekten en reuma. Zo’n 130.000 mensen in ons land krijgen ge neeskundige hulp voor suikerziekte. Een evengroot aantal loopt rond zon der die hulp. Dertigduizend mensen zijn lid van de DVN, de Diabetes Ver eniging Nederland. Plaatselijk heeft men afdelingen. Leida Koning en se cretaris Reemer beijveren zich voor een sterke afdeling Kennemerland. Vandaar de vraag aan ons: kom eens langs, en luister eens naar onze pro blemen, en probeer eens aan de men sen duidelijk te maken dat we niet allemaal „Ijjders” zijn. Velsen en Heemskerk zijn wél akkoord gegaan met 21.30 uur. Als we hier in Beverwijk tot 21 uur gaan gaat het publiek naar Velsen en Heemskerk om inkopen te doen. Ik begrijp de houding van het college niet door het standpunt van de vakbonden in te nemen. Trou wens, wie vertegenwoordigen die bonden nu eigenlijk. De organisatiegraad in de sector van het winkelpersoneel is in Beverwijk slechts 6 a 7 procent. En wie heeft gezegd, dat het college het advies van de bonden moet opvolgen?”. CDA’er Klaas Reimes deed er nog een schepje bovenop door zich af te vragen wie in Beverwijk nou de dienst uit maakt. „De bonden of de raad- Het lijkt er, veel op, dat de bonden in deze zaak dirigerend en knechtend hebben opgetre den. Als we de glorietijd willen laten herleven zullen de winkels in Beverwijk langer moeten open blijven dan 21 uur. Laten we eens gaan werken”, riep hij uit. Mevrouw W. Albregt-de Korte (PvdA) twijfelde aan het nut van de discussie, nu de bonden in de raadscommissie zich al op 21 uur hadden vast geprikt. Mevrouw B. de Hen-Brand (PvdA) merkte op, dat het Stadscentrum wel tot 21 uur wilde gaan, maar zich door de BOC heeft laten ompraten. Zij wilde graag een nadere bezinning over het nut en de werkwijze van de middenstands commissie. De communist Cees Berghuis stelde zich achter het standpunt van het colle ge op. „Ik zie de realiteit niet als mijnheer Eiff spreekt over Velsen en Heemskerk, waar de wikkels wél tot half tien open blijven”. ze het leek wel een Enkele van deze schepen werden na de oorlog aan ons land toegewezen en wat de motortrawlers van de „Burg”- klasse betreft hebben we in IJmuiden gekend de Johannes Polderman IJM.20, Maria van Hattem IJM.10, Elie Chene- viere IJM.32 en Eveline IJM.116. Van de stoomtrawlers kwamen in 1949 in be drijf de Vios I IJM.24,, Tzonne IJM.l, Herman IJM.2 en Abraham VL.77. De laatste drie hadden vóór dat zij in ons land kwamen voor Duitse rederijen ge varen. De Johannes Polderman werd later de Adriana Johanna SCH.63 en de Maria van Hattem de Jacob SCH.50 en beiden zijn inmiddels voor de sloop verkocht. De Elie Cheneviere verongelukte en de Eveline is nog steeds in de vaart als Heroytral met Alesund in Noorwegen als thuishaven. Van de stoomtrawlers van de „Hol- land”klasse is de Vios I gesloopt terwijl de andere drie nog steeds in de vaart zijn in het buitenland en wel als motor schip. De Tzonne heet tegenwoordig Au ra III, de Herman Perico en de Abra ham voert de naam Atlantikos. Mieke Schaapman, 25 jaar, onder wijzeres op de Assumburgschool in Heemskerk, toert elke dag op haar Honda 350 cc flitsend vanuit IJmui den naar haar leerlingen. Nauw om sluit het leer beschermend haar lichaam, houdt haar warm terwijl de snelheid van haar mosgroene blin kende motor vele bewonderende blik ken trotseert. Op school is zij de held van de leerlingen. Niet alleen bij haar eigen derdeklassertjes bestaat een niet aflatende gretige belangstel ling, de hele school is trots omdat juf op de motor komt. „Toen ik voor het eerst met m’n motor op school kwam, had je die gezichten moeten zien. Het hele schoolplein stroomde leeg”, vertelt Mieke stralend. Als ze over haar motor spreekt, schitteren haar ogen alsof ze een grote liefde wil uit schreeuwen. Echtgenoot Jan begrijpt dat. Hijzelf berijdt een monumentale 750 cc-er, een BMW. Twee dierbare machines dus die bij Mieke en Jan een intense verzorging genieten. Een jaar heeft Mieke nu haar mo- torrijbewijs en berijdt zij koesterend haar motor. Mieke: „In het begin moest hij op school in het fietsenhok. Maar de kinderen konden er beslist niet afblijven. Nooit. Nu nog niet. Als je ze hoort. ze willen later allemaal een motor. Nu staat m’n motor in een aparthok en elke dag wordt er strijd geleverd om de deur open te mogen doen. Vooral de jongens uit de hogere klassen kunnen er niet ge noeg van krijgen”. Motorrijden is zo gevaarlijk, hoor je alom verkondigen door sceptici. Daar moet Mieke hartelijk om la chen: „Het is niet gevaarlijker dan Daartoe moeten we eerst even uit leggen wat suikerziekte is. Kort ge zegd komt het erop neer dat bij sui kerpatiënten de buikspeekselklier on voldoende het hormoon insuline pro duceert. Daardoor hoopt de suiker zich op in het bloed, waar bij een „normaal” mens een afbraakproces plaats heeft. Het tekort aan werkza me insuline moet worden opgeheven met insuline van buitenaf. Dat doet de patiënt met injecties. Daarmee en met zijn dieet moet hij zien te leven. Het duidelijkste symptoom van de ziekte voor de buitenwacht is de „hy- poglycaemie”, een te laag bloedsuiker gehalte, ontstaan dopr een te grote in spanning, of teveel spuiten en te wei nig eten erna. De verschijnselen va riëren van geeuwhonger, en prikkel baarheid tot bewusteloosheid. Meestal is de man of vrouw er zelf wel op voorbereid en heeft hij of zij suiker klontjes op zak. Want de suikerpa tiënt heeft dan juist suiker nodig, in pure vorm, of in de vorm van gezoete dranken, snoepgoed e.d. op de foto is er een van, genaamd Azgad II en toebehorenle aan de Atlantic Fis heries Company te Haifa. Dit schip kwam in 1944 gereed bij de Machinefa briek en Scheepswerf van P.. Smit Jr. te Rotterdam als Kriegs-U-Jager DJ.1435 en stond bij de Kriegsmarine geregi streerd als Neubau 569. Het schip kwam in mei 1945 tot zinken bij Egersund. De Noren hebben het gelicht, gerepareerd en als stoomtrawler verbouwd. Verder in 400x300, 350x250, 250x200 en 225x225 cm; ook op bestelling in uw eigen maat: levertijd "3 maanden Tel. 023 - 33.01.09 De ziekte brengt, zegt Leida, extra gevoeligheid voor infecties met zich. Medicijnen zijn voor haar taboe. Re gelmatig doktersbezoek confronteerde haar al met een kwade werkgever. Haar dieet, met regelmatig fruit „tus sendoor” op het werk, leverde ook al problemen op. Vervelend is boveridien zegt ze, dat de winkeliers zo schamper reageren als je kleine precies afge paste hoeveelheden vraagt. Dan maar thuis alles zelf afwegen Ook onze jeugdinstellingen, de sociëteiten, e.d. zijn niet met hun assortiment dranken op de suikerpatiënt ingesteld. Is er iets speciaal voor de suikerpatiënt op de markt gebracht, dan is dat soms driemaal zo duur als normale goede ren. Wederom blijkt dat onze maatschap pij als instituut maar ook als geheel van individuele burgers, niet op de gehandicapte mens is ingesteld of hij nou een zichtbaar handicap heeft of niet. Op het gebied van de suiker ziekte wil de genoemde DVN hulp bieden. Diverse activiteiten moeten geld voor onderzoek verzamelen want suikerziekte, die je zowel op jeugdi ge als op latere leeftijd kunt krijgen, is nog niet te genezen. De belangrijk ste actie op dit terrein is wel een grote loterij. Verder moet voorlichting worden gegeven, een tehuis voor kinderen moet draaiend gehouden worden, er moet bij de overheid aan de bel wor den getrokken voor verbeteringen; er moeten dieetcursussen zijn, gespreks groepen, hulp bij praktische proble men zoals het ziekenfonds, ring, sollicitatie, keuringen, zen, belastingen. De diverse brochures die maakt bieden waardevolle informatie. De afdeling Kennemerland zou graag meer suikerpatiënten geïnteresseerd zien in de hulp die zij kan bieden. Men kan hierover contact opnemen met secretaris M. Reemer, Tesselscha- deplein 40, Haarlem, tel. 023-370179. Alléén ’s avonds bellen. Twee activiteiten van de DVN op korte termijn in Haarlem zijn: een gespreksavond voor jongeren op dins dag 18 november in het militair tehuis aan de Jansweg 34, aanvang 8 uur, diëtiste en arts aanwezig; en de stand op de Grote Markt, op zaterdag 22 no vember, tegenover Vermeulen in de uitloop van de Grote Houtstraat. Daar worden brochures en loten verkocht. Er liggen ook de stickers die de wel willende winkelier op de ruit kan plakken: „Diabetici natuurlijk ook hier welkom’’.' Waarbij zij opgemehkt dat men dat moeilijke woord „Diabe tici” beter door „Suikerpatiënten” kan vervangen! liers. Ik vraag me af of deze wethouder de middenstandszaak wel dient”. De socialist diende de liberaal repliek door te stellen, dat hij als wet houder niet voor de belangen van de middenstand kon vechten. „Ik behartig midclenstandszaken en geen midden- standsbelangen’ Daarna kwam het in bedrijf voor L. Gran Kahrs onder de naam Kelt, groot 562 bruto ton, machinevermogen 750 pk. In 1960 werd de Kelt verkocht aan A.S. Intrawl te Bergen en dteze rederij bracht het schip in de huidige staat. Een ver lenging had plaats met 5.50 meter. Het schip kreeg een nieuw dekhuis met brug terwijl ketetl en machine werden ver vangen door een Werkspoor motor van 1250 pk. Als Havkern 2 kwam deze oorspronkelijke Holland klasse trawler als motortrawler in de vaart met een bruto inhoud van 690 ton, lengte over alles van 61,71 m, breedte van 9,24 m en een holte van 4,18 m. De trawler heeft slechts enkele jaren onder Noorse vlag gevaren want in 1963 werd de Havkern 2 verkocht naar Israël en deed in oktober van dat jaar IJmui den aan op reis naar de nieuwe thuisha ven. Onder die naam Azgad II vertrok het schip op 24 oktober van IJmuiden met bestemming Las Palma. De Atlantic Fisheries te Haifa is nog in het bezit van de in 1965 gebouwde ffektrawler Azgad III, groot 1443, maar de Azgad II is het vorige jaar verkocht en onder Griekse vlag gebracht. Nieuwe thuishaven is Piraeus en de nieuwe eige naren zijn E. Rouvellas K. Manoussos terwijl de naam is veranderd in Elini R. den enkele zusterschepen en het schip De vier „Holland”klasse schepen had- ARIE VAN DER VEER.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5