Dr. Van den Brink (Amro): Resultaat is werkloosheid en recessie Somberder situatie kleine ondernemers met ontslag bedreigd Werkgelegenheid bij Paffen zes maanden gered Philips 1BEURS SI Noorwegen wordt rijkste land ter wereld „Nog meer Akzo-personeel United krijgt meerderheid in Otis Zuid-Pacific wil coupures van 1 kleurentelevisie Optimisme voor internationals "T GELD f: J U Lessen in uit protest op straat MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF: VICE-VOORZITTER INDUSTRIEBOND NVV: Pas voor uw plezier. een miljoen gulden aan prijzen Als u65+bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: PAS 65. LJ 13 ECONOMIE ZATERDAG 1 5 19 7 5 NOVEMBE R THE ECONOMIST: 4. 'S 9 I I I I •i Damrak j, g f| l| ll ll ll ll ll ll e’ï ie 4 1° m 't n, m T in C m 4 d, m - r r m r 4- *s T n) 5 X a r 3 j Inflatie-flirt leidde tot ontgoocheling Dr. VAN DEN BRINK (ADVERTENTIE) >or (Van een medewerker) en (ADVERTENTIE) (ANP) Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u’m kunt krijgen.De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente. eur de □on en in. 2,70 5.60 6,77 103,75 37.25 8,75 2,64 62,00 101,75 61,75 49,25 45,25 14,68 4,50 7.90 70,00 15,00 iTHIE ilend huis. deel- 6 op gi I I i i i i I i I i n de 3orn- 1. i be- loma ig in ngen J. J. luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Afgezien van de betalingsbalans is het ernstigste probleem waar de Noren iets aan moeten doen, de inflatie. Die be draagt op het ogenblik ongeveer twaalf percent. De moeilijkheden zijn, naar het blad opmerkt, voor Noorwegen eigenlijk alleen maar problemen waar overvloed mee gepaard gaat. bijna 2 percent te zijn gestegen, onge veer driemaal zoveel als in september. Op jaarbasis zou dat een stijging van 22 percent hebben uitgemaakt en de schrik in Wall Street is begrijpelijk. Meestal is het beloop van de groothandelsprijzen een belangrijke voorbode voor het ko mende prijsbeloop van vele consumptie artikelen en dat tikt direct aan in bet gezinsbudget. Maar toen' de president van het Ame rikaanse centrale banksysteem berichtte dat hij desondanks aan zijn voornemen de geldvoorraad te verruimen wilde vast houden, ging de bui snel over. Wall Street herinnerde zich weer de vrij snel le rentedaling die voor bankkredieten in de afgelopen paar weken is opgetreden en was bereid die in koersstijgingen voor aandelen te verdisconteren- president Den Uyl heeft zich kort gele den de woede op de hals gehaald van de Akzo-top door zich zonder enig voorbe houd achter de eisen van de Industrie bond NW te stellen, aldus De Jong. Hij zei te menen dat de regering iedere vorm van steun aan Akzo moet weigeren zolang het concern weigert met de internationale vakbonden over zijn investeringspolitiek te praten. De regering moet ook haast maken met een structuurwet, die de overheid een hou vast verschaft op de investeringen. „En als het ooit duidelijk was dat de onder nemingsraad moet worden omgebouwd tot een echte' personeelsvertegenwoordi ging, dan was het nu,” aldus De Jong. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands geld 2,60 5,30 6,47 100,75 33,75 6,75 2,54 59,00 98,75 58,75 46,25 42,25 14,38 4,20 6,65 67,00 12,50 Een woordvoerder van Akzo noemde de uitlatingen van Jan de Jong van de Industriebond NVV over Akzo-Zout en Akzo- Consumentenprodukten „insinua ties” Al geruime tijd vinden er „norma le besprekingen” plaats tussen deze divi sies, de vakbonden en de ondernemings raden over organisatorische maatregelen, aldus de woordvoerder. De inflatie begon in de meeste landen als een bestedingsinflatie (sterk opvoeren van de overheidsuitgaven) en werd in de zestiger jaren overvleugeld door de loon-inflatie, waarbij de loonstijging de toeneming van de arbeidsproduktiviteit steeds meer overtrof. Kredietinflatie in de zin van een te sterke stimulering van de kredietverlening vanuit het bankwe zen zelf, deed zich slechts in uitzonde ringsgevallen voor, aldus dr. Van den Brink. Tot op zekere hoogte kon, op het gebied van de consumptieve kredietver lening, soms van inflatoire impulsen vanuit het bankwezen worden gespro ken. Maar die betekenis hiervan moet anders dan ten behoeve van incidentele korte-termijn-fricties in strijd met het principe van een geordende markt”, zo deelt het overlegorgaan voorts de Kamer mee. De inkomensverwachtingen voor 1976 geven het overlegorgaan niet het ver trouwen dat de inkomens van de zelf standigen in het midden- en kleinbedrijf zich in gelijke mate zullen ontwikkelen als de inkomens van vergelijkbare loon niveaus. „Dit is voor ons niet aanvaard baar”. Mede naar aanleiding van de uitkomsten van het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1976 zullen adequate correc ties moeten worden toegepast. Het overlegorgaan acht het van grote betekenis als bij de begrotingsbehande ling een gelijkwaardige inkomensont wikkeling voor de zelfstandigen als voorwaarde wordt gesteld. Het zegt zich het recht voor te behouden om daarop gerichte beleidsdesiderata aan kabinet en parlement voor te leggen. Van bepalende betekenis daarbij zijn de gevolgen van het in 1976 te voeren loonlbeleid. is het totale bancaire verkeer met de- particuliere cliënt sterk deflatoir aange zien hij veel meer spaar gelden toe ver trouwt aan de banken dan hij aan consumptief krediet van deze instellin gen verlangt. Dr. Van den Brink wees er vervolgens op dat ook op het terrein van de internationale kredietverlening in Eu rodeviezen soms van inflatoire impulsen vanuit het bankwezen kon worden ge sproken. In het algemeen kan worden gezegd, zei dr. Van den Brink, dat de kredietin flatie in het dramatische inflatiegebeu- ren van de laatste jaren nauwelijks van enige betekenis was. De banken zijn geen inflatie-veroorzakers geweest. Wel zagen de banken zich de taak toebe- deeld, de inflatie te financieren die el ders in de economie werd veroorzaakt. Het monetaire systeem werd zelfs bijna voortdurend gebruikt om de elders ver oorzaakte inflatie af te remmen, zei hij. Dr. Van den Brink ging vervolgens in op de gevolgen van de inflatie voor de banken zelf. Hoewel de banken er in het algemeen in slaagden een redelijke ren tabiliteit te handhaven, zagen zij toch het eigen vermogen in verhouding tot de balansstelling voortdurend dalen. Naar de mening van dr. Van den Brink is thans een situatie bereikt, die gezien de toegenomen risico’s in het economi sche leven geen „verdere daling toe laat.” Indien de kredietverlening dezelfde stijging zou blijven vertonen als in de laatste jaren, zouden de banken, gegeven het bestaande rentabiliteitsniveau. In de nabije toekomst op hun financierings- grenzen stuiten. Door de vermindering van de kredietaanvraag, als gevolg van de recessie, is dit tijdstip naar de toe komst verschoven. De huidige opvatting van de Neder landse regering dat de staat het particu liere bankwezen dient te beconcurreren om zo een verantwoorde prijsvorming op het gebied van het bankwezen te waarborgen en dat zonder een dergelijke concurrentie het rendement in het bank wezen te hoog zou zijn, strookte vol gens dr. Van den Brink niet met de werkelijkheid. Alleen door een voortdurende daling van de relatieve omvang van het eigen vermogen waren de banken in staat een rendement, na belastingen, té handha ven, dat ongeveer gelijk is aan het rendement op risicoloze staatsobligaties- Een verdere aantasting van het winver- mogen van de banken zou hen al spoe dig in de onmogelijkheid brengen aan de overigens herhaaldeMjk verlaagde vermogenseisen van De Nederlandsche Bank te blijven voldoen, aldus dr. Van den Brink. AMSTERDAM. In een op nieuw rustige week bleven de beur zen toch overwegend positief. Wall Streets toenemende hoop op een alsnog bevredigende regeling voor de penibele financiële situatie van de stad New York deed de stem ming daarginds na enige aarzeling krachtig omslaan, terwijl het Dam rak enige steun ontleende aan de niet tegenvallende resultaten van een aantal grote internationale concerns. bond NVV in een kadervergadering. Een groot aantal leden en kaderleden uit alle Akzo-vcstigir.gen in Nederland beraadde zich r’aar over de Enka-problematiek en de rol van het moederconcern Akzo daarin. LONDEN (ANP) Binnen drie tot vier jaar wordt Noorwegen het rijkste land ter wereld. Dat schrijft ’t invloed rijke Britse weekblad „The Economist” in een artikel van dertig pagina’s over de politieke en economische positie van Noorwegen. Zelfs zonder olie is Noorwe gen in de twintigste eeuw economisch gezien in een zeer geslaagde situatie gekomen. Op de bijeenkomst van kaderleden van de Industriebond NW is overigens nauwelijks het voeren van akties tegen Akzo en Enka ter sprake gekomen. Een voorstel om een landelijke demonstratie ve bijeenkomst te houden van alle Ak- zo-werknemers in ons land werd met ruime meerderheid afgewezen. Philips kleuren echte kleuren' Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent J geniet _n grootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren, eluid en de uiterst comfortabele bediening pas écht TV Deze luxe Philips alhtransistor heeft een rlwaarde van 2 545 ARNHEM (ANP). Het Akzo-beleid inzake Enka-Glanzstoff is het topje van een ijsberg. Ais deze reorganisatie lukt staat de volgende sanering van het En- ka-Glanzstoffconcern voor de deur. Wij beschikken over aanwijzingen dat bin nen niet al te lange tijd grote groepen werknemers van Akzo-Chemle- en Ak- zo-consumenten op de tocht komen te staan. Dit zei gisteren in Arnhem vice- voorzitter Jan de Jong -an de Industrie- Als enige van de westerse industrie landen is het Noorwegen gelukt tijdens de inzinking van de wereldeconomie aan te sturen op een sterke economische groei en die ook voor een groot deel te bereiken. In de komende drie of vier jaar zal Noorwegen het rijkste land van Europa en zelfs van de wereld worden en het ziet er volgens het blad naar uit dat het die positie nog vele jaren zal behouden. Toch heeft het land ondanks snelle groei en geringe werkloosheid te kampen met een enorm tekort op zijn betalingsbalans. Dat zal ook in 1976 het geval zijn. Pas in 1977 of mogelijk in 1978 mag volgens „The Economist” wor den gehoopt op een overschot als gevolg van inkomsten uit olie. NEW YORK (Reuter). Het bod van de Amerikaanse United Technologies op de gewone aandelen van de eveneens Amerikaanse liftengigant Otis is volgens de bieder gelukt. Nadat United eerst minder had geboden en in diverse juri dische procedures terecht was gekomen, heeft de maatschappij nu via een bod van 44 dollar per aandeel belangrijk meer dan de helft van de gewone aan delen in haar bezit gekregen. Het bod zal niet worden verlengd. Het precieze belang van United in Otis zal pas later bekend worden gemaakt, aldus United. NIJMEGEN. De Zuid-Pacific Koper Maatschappij NV wil via een statuten wijziging het maatschappelijke kapitaal verhogen tot ƒ200.000 en, naast de aan delen van ƒ10 nominaal, kleinere cou pures van nominaal 1 invoeren. Het voorstel tot statutenwijziging komt aan de orde in een op 25 novem ber te houden aandeelhoudersvergade ring. Volgens het bestuur bestaat er, zoals ook op een vorige aandeelhouders vergadering is besproken, behoefte aan kleinere coupures, o.m. wanneer te eni ger tijd een dividend in aandelen betaal baar zou worden gesteld en voorts ter bevordering van de verhandelbaarheid. De Zuid-Pacific Koper Maatschappij heeft thans een maatschappelijk kapitaal van ƒ71.280, dat geheel uitstaat. De on derneming staat onder directie van de Oost-Bomeo-Maatschappij, een dochter van Hoogovens. DEN HAAG (ANP). De ontwikke ling in het midden- en kleinbedrijf is somberder dan op het ogenblik van het opstellen van de begroting Economische Zaken voor 1976 werd verondersteld. Dit heeft het overlegorgaan van de drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De Kamer zal binnenkort de begroting van dit ministerie behandelen. De sterke stijgingen van lonen en van andere kosten en de uiterst beperkte ontwikkeling van de omzet hebben, zo deelt het overlegorgaan mee, het inko- mensverloop nadeliger beïnvloed dan op grond van eerdere ramingen was ver wacht. Het overlegorgaan heeft de in druk dat het aantal ondernemers in het midden- en kleinbedrijf dat in 1975 met ondernemen ophoudt mogelijk zelfs het dubbele zal zijn van dat in 1974. Het inkomensbeleid voor zelfstandige ondernemers moet biet zijn een inko- mensgarantiebeleid, maar een beleid dat ondernemers voldoende kansen biedt. Het inkomensbeleid moet zich allereerst richten op het stimuleren en ontwikke len van het ondernemerschap in het kader van een werkzame concurrentie. „Hoe aantrekkelijk ook op sociale gron den een algemene minimuminkomensga- naritale lijkt te zijn, van structureel oog punt uit is een dergelijke voorziening .Vij weten”, aldus De Jong verder, „dat Akzo zoutehemie Mc Klnsey heeft uitgenodigd een onderzoek te komen in stellen. Wat nu gebeurt bij Akzo is inderdaad een testcase, maar dan een voor de grote ondernemingen in West- Europa, waaronder de Nederlandse scheepsbouw, DAF en de Verenigde Ma chine Fabriek”. De heer De Jong legde de kaderleden de vraag voor of aan de ondernemings raadsleden van de Industriebond NVV binnen Enka gevraagd zal moeten wor den hun werk te hervatten zodra de beslissingen over de Enka-sanering zijn gevallen. Die leden zouden dan controle moeten uitoefenen bij de uitvoering van de sociale plannen. Bovendien vroeg hij of het niet „van het allergrootste belang is voor de toekomst”, dat de bond de pogingen voortzet greep te krijgen op het beleid van Akzo. De kaderleden zijn na de redevoering van De Jong aan een discussie daarover begonnen. Eerder in zijn redevoering vroeg de heer De Jong zich af wat de bijval uit Den Haag de Akzo-werknemers oplevert. Hij herinnerde eraan dat minister Boersma van Sociale Zaken heeft aange drongen op internationaal overleg en dat hij heeft gedreigd zo nodig de arbeids bureaus te verbieden ontslagvergunnin- gen af te geven. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft zijn ministerie afstand laten nemen van uitlatingen van de heer Van den Driest (plaatsvervan gend voorzitter van de raad van bestuur van Enka) dat de regering bij voorbaat iedere steun had geweigerd. Minister- Dit heeft districtsbestuurder W. Ver- straeten van de Industriebond NKV gis teren meegedeeld. De Wercon is dit voorjaar ingesteld door het ministerie van Sociale Zaken en heeft tot doel de werkgelegenheid in de confectieindustrie te bevorderen. De stichting kan voor ten hoogste zes maanden mensen in dienst nemen. Binnen die zes maanden moeten definitieve oplossingen gevonden worden voor de problemen bij Paffen. In navolging van Amerika begon ook het Damrak deze week tekenen te verto nen van een zekere rentedaling. Nog uitermate voorzichtig maar toch niet van duidelijkheid ontbloot. Zo begon de nieuwe 9 percentlening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarop vorige week tegen 99,5 percent kon wor den ingetekend op de beurs tegen prij zen die rond 1 percent boven de inte ken koers gelegen waren. Het enorme succes van de inschrijving deed de hypotheekbanken de afgifte- koers van hun 9 percent pandbrieven direct tot 100 percent verhogen. Toen de nieuwe lening echter op circa 100,5 per cent in de notering kwam, werd de afgifte van de 9 percent pandbrieven zelfs over een breed front gestaakt. Ook al een bewijs dat het op de kapitaal- echter niet worden overschat, want de totale consumptieve kredietverlening in Nederland bedraagt slechts 1,8 pet- van het nationale inkomen, betoogde dr. Van den Brink. Voorts, merkte dr. Van den Brink op, I I I I I I I I I I Ii 7» winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. De Italiaanse scholen kampen met een gebrek aan klaslokalen. Om tegen dit euvel te protesteren is men in Rome met leraar en kinderen de straat op gegaan. u u winnaar van deze fantastische Philip*» kleuren- onhanger U van hel royale 66 cm grootbeeld.de natuurgetrouwe het kristalheldere gei Dit is pas écht TV -C winkel De positieve stemming die vorige week al van Duitse zijde voor een aantal van onze internationals had gegolden, kreeg hierdoor meer reliëf. De winstcijfers over ’t derde kwartaal van de Shell waren de vorige week al goed opgenomen. Deze week gebeurde hetzelfde met die van Unilever en Philips. De beurs had op erger gere kend. Vooral voor Philips, die ook in het derde kwartaal uit de verliescijfers heeft weten te blijven, zij het op het nipper tje. Unilever sloot zich aan bij de trend die zich ook al voor andere levensmidde lenzaken heeft afgetekend en in algeme ne zin een herstel inhoudt van de vorig jaar opgetreden straffe inzinking. Voor Koninklijke Petroleum en Unile ver zal 1975 dan ook nog een redelijk goed jaar kunnen worden. Beide aande len konden zich hierdoor deze week voortdurend op de voorgrond plaatsen en een winst van tegen de 3 boeken. Ook Akzo en Hoogovens lagen vrij posi tief, al zal hier het herstel naar alle waarschijnlijkheid langer op zich laten wachten. Zoals reeds opgemerkt, begon Wall Street aan te trekken naarmate de week verstreek. De aanvankelijke aarzeling, die voortvloeide uit nieuwe inflatoire tendenzen, werd door de realiteit over de financiële positie van New York verdre ven. Toch waren de tendenzen niet mis te verstaan, want de groothandelsprijzen bleken in de maand oktober in Amerika markt wat gemakkelijker begint te lig gen ondanks de nog enorme kaptiaalbe- hoefte die er bestaat. Zelfs Unilever zal nu een grote lening op de beurs plaat sen. Maar de positievere ontwikkeling van de rente met gestaag oplopende koersen op de obligatiemarkt steunden op hun beurt de aandelensector. De handel blééf ook deze week beperkt maar het aanbod had weinig om het lijf zodat daar waar duidelijke belangstelling bestond ook duidelijk meer moest worden betaald. Toch bleef de koersstijging overwegend tot enkele guldens beperkt. Niet alleen van de reeds genoemde internationals, maar ook voor het gros van de lokale markt. Meer incourante topfondsen ech ter als Elsevier konden sterker oplopen. Elsevier van 437 tot 445. De oplossing die na lange jaren eindelijk gevonden is voor de twee dochters uit de EMS- familie van Wijk en Heringa en de VHS brachten beide aandelen op een wat hoger niveau. Vooral de laatste kon goed oplopen en zich van 725 tot 751 optrekken. FRANKFORT (ANP) Het heeft lang geduurd voordat overheden en maatschappelijke groeperingen de maatschappij ondermijnende kracht van inflatie hebben onderkend. Sommige economen, maar ook regeringen en delen van de vakbeweging hebben een tijdlang geflirt met de inflatie. Deze flirt is op een grote ontgoocheling, in de vorm van werkloosheid en recessie uitgelopen. Dit zei dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de Amro-Bank, tijdens een lunchbijeenkomst van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel gisteren in Frankfort. UTRECHT. Het confectiebedrijf Paffen BV in Nuth blijft open. Het ministerie van Economische Zaken en Sociale Zaken en de Nehem (Nederland se Herstructureringsmaatschappij) heb ben besloten om Paffen op te nemen in de Stichting Werknemers Confectie (Wercon). De 110 werknemers, die het bedrijf sinds 21 oktober bezet hielden, hebben de bezetting gistermiddag opge heven. ■r r D et C m r n 1 t

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13