DIT SEIZOEN WILLEN ZE DE KLAPPEN UITDELEN COACH PFROMMER: Peys voor Pot VERRASSING VAN DSS Opmars HCK ten einde GELDERMANS KOPLOPER Topduel in Bloemendaal L I 02 Naast Havank en de Bos Atlas. I l Eigenlijk hoort „Wikken en Wegen” in elke boekenkast thuis. F A Na zege op Verhorst WIKKEN EN i’ „Wikken en Wegenzeen Amro pocket voor iedereen die wel ’ns geld overhoudt. „AYRE UIT VORM” 14 SPORT 19 7 5 NOVEMBER ZATERDAG 1 5 Z A (Van onze sportredactie) Optimisme De Amro heeft ’n pocket samengesteld, die gaat over de pure essenties van beleggen. Of noem ’t bezitsvorming. Of gewoon wegleggen. En omdat bijna iedereen daar op één of andere manier aan doet, verdient dit nieuwe boekje in elk huis een ereplaats. Want wie niet al z’n geld opmaakt, die staat voor ’n keus uit alternatieven. Wat te doen met ’t resterende bedrag? Op een spaar rekening zetten en welke dan? Of liever in ’n eigen huis investeren? Of aan ’n levensverzekering bouwen? Of aandelen kopen? Of zelfs goud? Niemand anders dan uzelf kan die keus maken. Door alle voor- en nadelen van de diverse mogelijkheden af te wegen. Door naar de waardevastheid te kijken. En de fiscale g* Krachtfiguren O '-f te HEERENVEEN Als schaatscoach Leen Pfrommer in het drukke en rumoerige ijsbaanrestaurant in Heerenveen plaats neemt aan een tafeltje, verzucht hij: „Ik verlang erg naar een trainingskamp, want dan pas kan ik me volledig concentreren op de schaatsers”. De ook als gesprekspartner uiterst levendige Pfrommer schuift later naar de punt van zijn stoel als het meest belangwekkende aspect van het komende seizoen ter sprake komt, namelijk het massale offensief van de Russen. kant. En de opneembaarheid. En in hoeverre je er verstand van moet hebben. En zo voort. Dat is een hele klus, waar u best wat hulp bij kunt gebruiken. De pocket die deze hulp biedt heet „Wikken en Wegen - De verstandige opbouw van ’n financiële reserve”. Alle belangrijke mogelijkheden hebben er hun eigen hoofdstuk in. En worden steeds gevolgd door ’n vaste rij criteria, welke I u de kans geven om precies de plus- en minpunten op te A stellen. Zodat u na die K persoonlijke interpretaties tot een gemotiveerde PHa beslissing kunt komen. Stap een dezer dagen even een Amro Bank binnen, leg f 1,50 op de balie en vertrek I met ’n boekje dat tot nu toe nergens te koop was. MASSAAL OFFENSIEF VAN RUSSISCHE SCHAATSERS (Van onze sportredactie) Ié* ve (Van onze basketbalmedewerker) (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) 1 (Van onze hockeymedewerker) V I I By HFC wordt morgen om twee uur, kort voor het duel met Beverwijk, de nieuwe tribune officieel in gebruik ge nomen. De opstelling van Haarlem: Boers- ma, Wentink, Fransz, Huyg, Derksen, Metgod, George, Peys, Kleton, Van den Berg en De Kip. „Voor de schaatssport is het gevecht tussen Noren en Nederlanders veel be- langrijker dan een Russische suprematie, want in deze landen werden altijd chau- venistische emoties losgewoeld. Daarvoor heb je idolen nodig. Er zijn wel jonge figuren die de massa weer kunnen beko ren, maar hun prestaties zullen eerst een iets hoger niveau moeten bereiken. Ik denk aan Amund Sjöbrend, een aanko mende vedette in Noorwegen, en Klaas Vriend, die over de mogelijkheden be schikt om een nieuwe Ard Schenk te worden.” „Begrijp me goed, van mij mag nu best een Rus winnen. Als wij met mooie tijden verliezen, zal ik er geen traan om laten, maar we mogen natuurlijk niet van de Noren en Zweden op onze don der krijgen.” Hans van Helden: nu weer een goed con tact met de bondscoach. Het staat voor Pfrommer vast dat hij geen beroep kan doen op de regerende Over het totale niveau van zijn selec tie is Leen Pfrommer altijd erg optimis tisch gestemd geweest. Critici snoerde hij de mond door de tijden van zijn vrij jeugdige garde te vergelijken met Ard Schenk en Kees Verkerk op 23-jarige leeftijd. „Zij bereikten ook pas hun top toen ze 27 waren”, is ook nu het ver weer van Pfrommer. Het laatste woord was echter aan DSS dat door topscorer Van Kampen (12-2) en Frans van Tongeren niet onverdiend de winst voor zich opeiste met 49-48. Topscorer HCK: De Wit (4-13). I vai vai kei dig Ko gel de bes ge Pi ui h( K b< T< se G b< (2 d< g« sl sc G t( c c 1 I g 5 1 1 1 1 I we eei He de pu Ah pe: na Bo zijl ov vri va is als ra: in he ge: wii ste kin Or bli R J d B tea: Wil dat dat is. afg erii zoe te i 9 Pi st h: c< HAARLEM. Met het uit de compe titie halen van het damestreffen tussen The White Stars en Fortuna Flash werd het basketbalprogramma in de Spaarne- stad deze week tot louter districtswed- strijden teruggebracht. In de heren eer ste klasse werd HCK dat de laatste weken op weg naar de top scheen, een onverwacht halt toegeroepen. Tegen DSS liep de Kinheimploeg al in de eerste helft een 23-32 achterstand op. Vrijwel de gehele tweede helft liep HCK storm om de achterstand ongedaan te maken. Bij 46-45 gelukte het voor de eerste en enige keer. Met opponent Heracles gaat het niet best: negen punten en een vijfde plaats van onderen. Trainer Jan Ver- haert wilde uit zijn selectie nog geen elftal prijsgeven. Van de vijftien vol gende spelers stonden de eerste 'elf afgelopen zondag in het veld tegen Veendam dat met 1-0 won. opbouvv vanoen HnancteVa reserve Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Kennemerland het loodje zou gaan leggen, want het kwam al snel door Ron van Kessel aan een 1-0 voorsprong. Bes- seling (penalty) en Van Vliet deden nog in de eerste helft de winstkansen in het voordeel van Carrousel keren: 1-2. Na de doelwisseling voerden Van Gelderen, Tesselaar en Van Vliet de winst tot 1-5 <p. Barricade Boys nam door goals van Rob van Noord en Joop Heerinx welis waar een 2-0 voorsprong op TYBB, maar Loet Sibeyn (penalty) en Gé Pebesma zorgden er toch nog voor dat de Yellows Mt een gelijkspel kwamen: 2-2. Over de rijders die hem wel ter be schikking staan', rapporteert de bondsco ach: Over Hans van Helden: „Ik heb weer een goed contact met hem. Dat ik in zijn teleurstellingen van het vorig seizoen de zondebok was heb ik gewoon geaccepteerd. Hij rijdt nu al erg goed. De moeilijkheid is om hem blessure-vrij te houden. Hij moet zich daarom wat intomen en beseffen dat het grote spel pas over twee maanden begint.” Over Piet Kleine: „De 500 meter blijft voor hem een groot probleem. Binnen de ploeg heeft hij altijd zijn plaats vol waardig verdiend, maar ik mis toch bij hem een bepaalde bezetenheid. Had hij maar iets van het karakter van Jan Bols of Eddie Verheijen.” In de reserveklasse behield Buitoni 2 moeiteloos de ongeslagen koppositie. Te gen een zich wilskrachtig verzettend Akrides 2 hadden de Haarlemse reserves het echter lastiger dan in de voorgaande duels. Van een echt duel was echter ook dit keer geen sprake omdat Buitoni nu éénmaal over veel meer inhoud beschikt dan de directe tegenstander. Via 44-10 schoten met name Johan Koster (15-5) en Cock van de Lagemaat (12-12) hun ploeg naar de 83-28 winst. Jacques Breijman (ex-Flamingo’s) was de enige IJmuidense speler, die in de dubbele cijfers kwam. Overige uitslagen: Heren: Hoofddorp 3Excercitia 3 38-39, HOC 2Hoofd dorp 2 54-74, AntilopenHalve Maan 33-31, Antilopen 3Onze Gezellen 3 36- 32, Hoofddorp 4CronjéShots 3 25-50. Dames: HOC 3Exercitia 2 4-27, Kome ten 2—DSS 2 23-27, DSS 3—Hoofddorp 3 15-28. BLOEMENDAAL. Aanstaande zon dag wordt de lang verwachte hockeytop per tussen Kievieten en Bloemendaal gespeeld. Voor beide polegen betekent deze wedstrijd bijzonder veel. In verlies- punten gerekend staan Bloemendaal en Kievieten bovenaan met drie verliespun- ten. Bloemendaal speelde gelijk tegen Victoria (1-1)., Den Bosch (1-1) en GHBS (0-0). Kievieten speelde thuis gelijk te gen Keep Fit (1-1), waar Bloemendaal met 4-1 van gewonnen heeft. Kievieten ging in de eerste wedstrijd van het seizoen op de velden van Bloemendaal met 4-1 ten onder. Haarlem onderneemt de lange reis naar Almelo waar Heracles de lijst aanvoerder zal trachten het leven zuur te maken. Barry Hughes zag zich nog niet gedwongen tussen gelijk waardige spelers te kiezen. Peys keert weliswaar terug na zijn drie wedstrijden schorsing maar Cor Pot moest toch uit het team verdwijnen omdat hij donderdag tijdens de trai ning een knie verdraaide. Met Sadek gaat het nog niet goed. Na vier weken gedwongen rust (enkel) moet de Pool vandaag met zijn trainer bij chirurg Strikwerda op bezoek. De uitslagen: Haarlem (Kennemersporthal) hoofdklas: Kennemerland-Carrousel 1-5; eerste klas A: Hubra-MSD 5-3; tweede klas A:En- dema-Nihot 2-3; derde klas A: Halve Maan- HCK 4-3; Smit-DSS 1-0; res. eerste klas: Ken nemerland 2-Sport CS 2 5-4; res. derde klas A: Geel Witea 2-CBS 3 3-3; res. derde klas B: DVS 3-Geael Wit 3 0-10; res. derde klas C: Kennemer Inatersport 3-BGS Smul 5 8-2; Haar lem 3-Geel Wit 4 5-2. Beverwijk: hoofdklas: Verhorst Boys-Gel- dermans 2-3; Barricade Boys-TYBB 2-2; Sport CS-BC Zandvoort 6-4; res. eerste klas: Gel- dermans 2-CBS 2 (CBS n.o.); res. derde klas E: ’t Keiltje 4-Donkey Shot 2 2-1. WUk aan Zee: tweede klas C: De Biggen- John Bolten 3-1; derde klas D: Micro Tech- ten 3-1; derde klas D Micro Techniek-Rob Slob 1-2; Griffioens-Iberia E. 3-2; res. tweede klas B: De Biggen 2-Davidson 2 5-1. Hilegom: tweede klas A: Telefonia-Santos Bavao 6-5; tweede klas D: Raaphorst V.- Outsahoom 5-1; derde klas E: Meeldijk-Meij Boys 6-2; Tapijtschuur-VBHB 5-2. HAARLEM/IJMOND. Door koploper Verhorst Boys in een rechtstreeks duel met een score van 3-2 te kloppen, kon Geldermans in de hoofdklas van de Haar lemse zaalvoetbalcompetitie de leiding overnemen. Het was een spannend en enerverend duel. Titelhouder Carrousel bleef op de hielen van de twee topploegen door met 5-1 van Kennemerland te win nen, dat daarmee de aansluiting met de top verspeelde. een titél ze hun kans top mee te Voor de coach van Bloemendaal, Cees Bovenlander, was de 4-1 winst in de eerste wedstrijd geen reden om optimis tisch gestemd te zijn. „Van de laatste zeven wedstrijden tegen Kievieten heb ben we er zes verloren. We zijn dit seizoen wel in staat gebleken constant te spelen. Vroeger wisselden briljant en waardeloos elkaar af, terwijl we dit seizoen bijna altijd goed gespeeld heb ben. Als we zondag in ons spel kunnen komen, dan is Kievieten een tegenstan der die we zeker aankunnen. Onze be langrijkste taak ligt op het middenveld, en zeker niet in de verdediging - dat laten we met alle plezier aan Kievieten over.” Of er een stimulerende een reeks imponerende Russische succes sen uit zal gaan op de internationale schaatssport, betwijfelt Leen Pfrommer ten zeerste. „Hun benadering van het schaatsen getuigt erg weinig van emoties en is ten opzichte van het publiek zo mat, dat je daarmee de stadions niet vol zult krijgen.” wereldkampioen Harm Kuipers en wat de Olympische Spelen betreft Jos Valentijn, wiens kortstondige vrijage met de voormalige profs voor het IOC aanleiding is geweest hem van Olympi sche evenementen uit te sluiten. „Harm Kuipers heeft nog maar erg weinig op het ijs gestaan en zal daarom een te grote achterstand oplopen.” Graag had Leen Pfrommer ook de talentrijke Drent Jan de Vries in zijn selectie gehad, maar deze heeft zijn verblijf in Jong Oranje met nog een jaar verlengd. „Jan de Vries hoort er gewoon bij”, vindt Pfrommer. „Hij steekt met kop en schouders boven de andere jon gens van Jong Oranje uit en zou voor veel concurrentie binnen de senioren kernploeg zorgen. Maar hij is aan zijn laatste schooljaar van de mts bezig en wil daarom niet voor een groot deel in beslag worden genomen door het schaat sen. Toch zie ik in hem een Olympisch kandidaat voor de 1500 meter en als hij zich bij de Nederlandse seniorenkampi oenschappen, waaraan hij voor het eerst meedoet, bij de eersten klasseert, zal ik toch nog proberen hem mee te krijgen naar de grote toernooien." w Als wordt tegengeworpen dat dit een onjuiste vergelijking is, omdat het pres tatiepeil steeds hoger geworden is en Schenk toen hij 21 was al Europees kampioen was en een jaar later drie wereldrecords achter zijn naam had staan, merkt Pfrommer op: „Als je het zo bekijkt gaat mijn vergelijking inder daad mank. Toch was het toen gemak- keiijker om wereldrecords te rijden dan nu, omdat er alleen in Nederland en Inzell een kunstijsbaan was. De laatste jaren is over de hele linie het niveau verschoven. Toen Schenk op de 1500 meter 2.06 reed was dat gemakkelijker dan nu 1.57 te halen. Een jaar of negen geleden verkeerden hij en Verkerk dui delijk in een bevoordeelde positie.” Ik moet de wetenschappelijke informatie zelf verzamelen, de gesprekken met Harm Kuipers zijn bijvoorbeeld erg nut tig voor mij. De Russische trainers krij gen enorm veel gegevens van allerlei specialisten. Bovendien staan de Russi sche schaatsers half september al op het ijs en daarna gaan ze nauwelijks meer naar huis. Dit jaar hadden ze hun laat ste wedstrijd op 25 april, zodat ze bijna acht maanden op het ijs in actie zijn geweest. Dat is bij ons niet te realiseren. Onze grenzen houden op een bepaald moment op.” De negatieve houding die de Russen aannemen, aldus Pfrommer, blijkt ook uit de onwil om eens een Europees of wereldkampioenschap voor heren te or ganiseren. „Daar hebben ze alleen trek in als ze vermoeden dat ze een kampi oen krijgen. Misschien zullen ze zich na de komende winter wel weer kandidaat stellen, maar voor het volgend jaar zijn ze al weer te laat.” De Olympische Winterspelen in Inns bruck in februari zijn nauwelijks van invloed geweest op de gebruikelijke voorbereiding van de Nederlandse selec tie. Pas een dag of tien voor de spelen, als bekend wordt welke rijders op de vijf verschillende afstanden zullen uit komen, zal er sprake zijn van een gespe cialiseerde training Voor het overige blijft alles af gestemd op de klassements- wedstrijdenl meer internationaal rijden, Kraayenveld zit in de kernploeg, evenals Valentijn.” Leen Pfrommer gaat zijn achtste sei zoen in als bondscoach van de KNSB. Op 1 april loopt zijn tweejaarlijkse ver bintenis af en de bond heeft hem al weer gepolst voor een nieuwe termijn. Hij heeft gezegd opnieuw beschikbaar te willen zijn, in tegenstelling tot zijn col lega van de damesploeg Gerard Maarse en de conditietrainers Henk Gemser en Ben Holleboom, die zullen stoppen. Leen Pfrommer zegt het nog altijd „ontzet tend leuk” te vinden om zich voor de beste Nederlandse schaatsers uit te slo ven. Incidentele successen daargelaten is in Nederland een echte sprintelite nog nooit van de grond gekomen. „Dat kan niet geweten worden aan de opleiding”, stelt Pfrommer. „Er zijn echt te weinig talenten en daarom is het niet nodig een aparte sprintploeg te formeren. In prin cipe kunnen we wel een behoorlijke groep samenstellen, maar door diverse persoonlijke problemen wordt dat ge dwarsboomd.” Pfrommer somt op: „Jan Bazen heeft zijn activiteiten beperkt tot nationale wedstrijden, Johnny Olof is gestopt, Piet de Boer weigerde een uitnodiging, Bleeker wil het volgend seizoen niet Heracles: Van Oosterhout, Cörver, Bronkers, Saner, Amweg, Hagenauw, Groot, Grobben, Pesman, Pirard, Schepers, Blauw, Duiven, Kerlin en Prijs. Pfrommer: „Ik kan over hen nog erg weinig zeggen, maar ik verwacht niet dat ze zich tussen de rest zullen neste len. Misschien kan Woudenberg zich kwalificeren voor de tien kilometer in Innsbruck.” De Russische schaatsers die het meest van zich zullen laten horen zijn volgens Pfrommer. „Koelikov en Safronov op de sprint, al mag je Moeratov, zo langza merhand een ouwe rot, ook niet wegcij feren. Koelikov is de beste 500-meterrij- der, Safronov is het sterkst op de 10Ö0 meter. Het zijn pure krachtfiguren, die in de training met tonnen aan gewichten hebben gesjouwd. De grootste specialist op de 1500 meter is Kondakov, technisch de besté Russische schaatser. Ivanov en Varlamov zijn uitblinkers op de vijf en tien kilometer. Verder heb je dan nog Koedinov, een jong talent dat dit jaar ver kan komen, en Wladimirov, die het vorig jaar in Heerenveen bij de Europe se kampioenschappen zo'n geweldige tien kilometer reed.” „Aan de totale conditie wordt veel meer gedaan dan bij ons. De weten schappelijke achtergrond is veel groter. Leen Pfrommer is doordrongen van de. kracht van de Russische schaatsers, want hij stelt: „Sinds in 1972 bijna de hele wereldelite ermee is gekapt, is de opzet van de Russen erop gericht om in dit Olympisch seizoen enorme klappen uit te delen. Want vergeet niet dat sinds 1963 geen enkele Rus meer heeft veroverd en nu zien schoon om weer aan de doen.” Leen Pfrommer, op de foto met Kees Verkerk aan zijn zijde: „Er is niet voldoende talent om een aparte groep voor sprinters in het leven te roepen”. .FV, Over Jan Derksen: „Wat voor Piet Kleine geldt, gaat eigenlijk ook op voor Jan Derksen. De prikkel die vaak ont breekt is er soms wel op de vijf en tien kilometer. Er wordt wel beweerd dat die twee hun plafond hebben bereikt en cfaarom maar uit de kernploeg moeten. Maar dat is onzin, zolang ze zich bij de Nederlandse kampioenschappen nog vrij gemakkelijk kunnen kwalificeren.” Over Klaas Vriend: „Eén van de jon gens met de meeste mogelijkheden. Als je 40,4 op de 500 meter rijdt en 15.10 op de tien kilometer, dan kun je toch wel schaatsen. Bij grote wedstrijden heeft hij zich nog niet in de hand, hij is enorm nerveus. De vraag is of hij het mentaal allemaal aan kan.” Over Peter van der Kang: „Zijn kracht ligt op de lange afstanden, maar ook zijn 500 meter is sterk verbeterd. Hij gaat een werkelijke bedreiging vor men voor de anderen.” Over Daan Gompen: „Is all-round, maar komt op elke afstand nog net een klein stukje te kort.” Er zijn drie nieuwelingen in zijn kernploeg opgenomen: Gerrit Wouden berg, Jan Heida en Ad Overdevest. Hij komt in het elftal voor Colin Ayre, die volgens de Telstar-oefen- «neester wat uit vorm is. Door de terugkeer van André als voorstopper wordt De Goey de verdedigende mid denvelder. Telstar: Van der Meeren- Driessen Van Essen, André, Bischot- Bijl, De Goiey, Jonker, Stout, De Wit, Kramer. MVV: Matthijssen-Braam, Lacroix, Dijkstra, Schrijnemakers, Kerstges, Dekker, Mulkens, Bonfrere, Smeets, Laine. invloed van HAARLEM-IJMOND. Door de grote blessurelijst en de schorsing van Cees van Kooten heeft Telstar morgen in de thuiswedstrijd tegen MVV nog maar de beschikking over één volwaardige reserve. Geen floris sant uitgangspunt indien men be denkt dat de Velsenaren wel moeten winnen wil de club niet in moeilijk heden komen. Opmerkelijk is dat Frank Kramer van Castenmiller een kans krijgt en in de basisopstelling staat.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 14