ür MONNE DE WIT OVER TERUGVAL VAN TELSTAR Leeds betaalt Chris Evert naar WTT Gorman won van Okker RAAD VOOR BETAALD VOETBAL BECIJFERT TEKORT: 25 MILJOEN SPDRWBffi Quebec neemt Spelen over van Montreal BETAALD VOETBAL IN NOOD Drie atleten de schade niet hoog op de ranglijsten I 99 DUEL IN PARIJS ZATERDAG 1 5 NOVEMBER 15 19 75 Dieptepunt SPORT 'j Snelle groei NBVB F 1 Tekort RS 1 WE HEBBEN BIJNA ELK (Van onze sportredactie) Jos Hermens: een van de drie. I de Cussins, Manny Monne de Wit: als spitsspeler voor Cees van Kooten. ROB HOOGLAND Sanering nog niet voltooid X PIETER MUL. „Toch hebben we het wel meer, hoor,” vervolgt De Wit, die aan zijn laatste bron van inkomsten. Daar moet ik mijn gezin van onderhouden, en mijn studie van betalen.” Monne de Wit kan een overwinning op MVV, morgen, dus best gebruiken. Dat geldt overigens niiet alleen voor De Wit. Heel Telstar is gebaat bij een zege. „Ja natuurlijk,” aldus De Wit, „want het publiek pikt het natuurlijk niet als we Gottfried, 23 jaar. vertoonde ondanks 9 dubbele fouten, enige spectaculaire passeerslagen waarmee hij zijn tegen stander versloeg. Gottfried zei later: „Ik had bijzonder veel geluk, ik had New combe nog niet eerder verslagen”- In de andere kwart finales klopte Raul Ramirez uit Mexico de Spanjaard Juan Gisbert met 7-5 en 6-0 en versloeg de Amerikaan Alex Meyer de Australiër Bob Carmichael met 6-4 en 81-6. In de halve finales van zaterdag komt Gorman uit tegen Gottfried en Ramirez tegen Mayer. HONG KONG (AP*. De als tweede geplaatste Tom Okker en als derde ge plaatste John Newcombe zijn vrijdag uitgeschakeld voor de halve finales van het „Citizens tennistoernooi” in Hong Kong. Het prijzengeld voor dit toernooi bedraagt 50.000 dollar. De Amerikaan Tom Gorman versloeg Okker in twee sets met tweemaal 6-4, en de Amerikaan Gottfried klopte de Australiër Newcom be in drie sets met 6-3, 4-6, 6-3. Gorman (29 jaar), die dinsdag in de eerste ronde de Amerikaan Harold Solomon versloeg, gebruikte zpn krachtige service en net- slagen om Okker in 65 minuten uit te schakelen. VELSEN De schorsing van Telstar-speler Cees van Kooten houdt in, dat zjjn teamgenoot Monne de Wit het weer eens als centrum-spits mag gaan proberen. De Wit krijgt morgen van trainer Joop Castenmiller de moeilijke opdracht het vacuüm dat bij Van Kootens afwezigheid nu eenmaal ontstaat op te vullen. Althans, hjj moet dat proberen en Monne de Wit (30) realiseert zich dat zoiets bepaald geen sinecure is. „Want’, weet de blonde Zaandijker, „ons spel is voor een groot deel op Van Kooten afgestemd. Bij het begin van de aanval zoeken we hem al op. Dat is iets dat Jan Rab erin heeft gebracht en dat heeft een hele tijd geduurd. Eigenlijk draait het dit sei zoen pas goed, afgezien van de laatste wedstrijden. En om dan ineens zonder Cees te moeten spelen, dat zal moeilijk zijn”. Tegelijk e iter met de verminde rende belangstelling rond de velden deden zich andere sensationele ont wikkelingen voor: een grootscheepse toename van het aantal leden van de KNVB, een periode van grote inter nationale voetbalsuccessen voor de top van de betaalde sector, een sterke stijging van het aandeel van de spe- lerssalarissen in de begroting van de meenten al banden met de betaalde clubs vanwege de 4 tot 5 miljoen die nu al aan subsidie wordt gegeven. De Raad van 25 leden (KNVB, FBO, WCS, WON, BSBV en overheids- vertegenwoordigers) moest een advies gaan opstellen hoe het betaalde voet bal van zins was de zaak sluitend te maken. de dames werd gespeeld: KinzoGerard de Lange 32-117. Het nationale ijshockey-team speelt twee interlands tegen Bulgarije: 16 de- cember in Utrecht, 17 december Assen (eventueel Heerenveen). ook nog eens van MVV verliezen, wat ik trouwens niiet zie gebeuren, hoor.” „Een zege op MVV is pure noodzaak- We zijn dan ook vreselijk gebrand. We zullen kei- en keihard moeten werken. Als we dan toch nog verliezen, weet je dat er iets anders aan de hand moet zijn.” van de beide secties totaal verschil lende opvattingen te hebben omdat hun eigen posities wezenlijk verschil den. Ook binnen de FBO, de werkge versorganisaties - de clubs dus, is het niet allemaal koek en ei. Stichtingen als Twente, Telstar en AZ hebben duidelijk andere belangen (ze hebben maar twee teams) dan verenigingen, die een amateurstaat hebben. Tegen die achtergrond van het be taalde voetbal in nood de clubs betalen overigens ongeveer 8 miljoen gulden per jaar aan BTW en verma kelijkheidsbelasting), zullen w|j de komende weken de situatie belichten van de vier betalende verenigingen in Noord Holland, uitgezonderd Amster dam. Achtereenvolgens zullen AZ, Haarlem, Volendam en Telstar aan een beschouwing worden onderwor pen. De Roemeen Gheorgiu en de Joego- slaviër Matanovic zijn ex-aequo als eer ste geëindigd in het zonetoernooi in Vratea en mogen hierdoor deelnemen aan een der interzonale toernooien. De finale van het tennistoernooi om de Dewar Cup in Londen gaat tussen Eddie Dibbs die Mottram klopte en Jimmy Connors die Nastase versloeg. De Aziatische basketbalbond heeft Taiwan uitgestoten en de Volksrepubliek China als lid toegelaten. Op de Nederlandse tennisranglijsten staat Tom Okker bovenaan bij de heren, gevolgd door Sanders, Hemmes, Hordijk, Laudin en Thung. Bij de dames gaat Betty Stöve op kop en daaronder volgen Elly Vessies-Appel, Ma rijke Schaar, Tine Zwaan, Ada de Laive en Nora Lauteslager. In de Duitse Bundeslige speelde hekke- sluiter Kickers Offenbach met 1-1 gelijk tegen Schalke ’04. A De Amerikaanse bokser Duane Bobick is ook in zijn 33e gevecht als professional ongeslagen gebleven. De zwaargewicht won in Bloomington van zijn landgenoot George Johnson door interventie in de vierde ronde. Tennisser Marian Laudin is door de KNLTB geschorst tot 1 januari omdat hij zich tijdens het indoorcircuit tegenover scheids rechters herhaaldelijk onheus heeft gedragen. JAAR WEL EEN INZINKING” Het plan raakte echter op de lange baan want in december 1974 had CRM-minister Van Doorn de Raad voor het Betaalde Voetbal geïnstal leerd. Geld verschaffen willen de overheden best maar dan wil men uiteraard wel weten of de exploitatie verantwoord is. En CRM is direct betrokken omdat de lotto en toto onder minister Van Doorn vallen. Daarnaast heeft een trits van ge- NEW YORK (Reuter). De 20-jarige Chris Evert heeft in New York een contract getekend voor World Team Tennis (WTT), waar ook Tom Okker en Betty Stöve voor uitkomen. De winnares van Forest Hills ontvangt met het zetten van haar handekening jaarlijks een be drag van 160.000 dollar (ruim 400.000 gulden). Vergeleken met wat King, Na vratilova en Newcombe verdienen krijgt Evert 60.000 dollar meer. Na het aan trekken van Chris Evert zij gaat spelen voor Phoenix Racquets, heeft World Team Tennis alle topspeelsters onder con tract. Wat de heren betreft ligt de situa tie anders. Hier hebben nog steeds niet getekend file Nastase, Jimmy Connors, Stan Smith en Rod Laver. voorzitter van Leeds United hierover: „Ik zie niet in mee te maken Uitslagen eredivisie basketbal heren: KinzoSperry Remington 143-99, Ge rard de LangeDelta Lloyd 72-76- Bij J _1 - 1 1 n J MONTREAL (Reuter). De regering van de Canadese deelstaat Quebec heeft vrijdag de constructie en financiering van de belangrijkste installaties voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal overgenomen. Procureur-Generaal Fer nand Lalonde verklaarde vrijdag in he'. provinciale parlement, dat een comm’s- sie voor de Olympische installaties de verantwoordelijkheid van de stad Mon treal zal overnemen voor de bouw van het moeizaam van de grond komende hoofdstadion en het Olympiscn doip. Lalonde is voorzitter van de provinciale controle-commissie, die een week gele den tot de conclusie kwam, dat het ónmogelijk zal zijn het Olympisch stadi on tijdig op te leveren. clubs en een fantastische interesse voor voetbalprogramma's via radio en tv. Om de eerste van de vier tenden sen bij de kop te pakken. In 1969 had de KNVB 650.000 leden, twee jaar terug werd de 900.000 overschreden en op dit moment zijn het er meer dan 914.000. Een ongelooflijke groei, die natuurlijk niet los staat van de successenreeks van Ajax, Feyenoord, in mindere mate Twente en PSV, in het Europa Cup voetbal. Naast we reldbekers voor Feyenoord en Ajax kwam daar vorig jaar de tweede plaats op het WK-voetbal bij. En om gelijk maar op radio en tv over te springen: de zeven wedstrijden die Oranje in West-Duitsland speelde werden in ons land door gemiddeld 6,6 miljoen mensen per duel bekeken. Studio Sport op zondagavond wordt telkens door 4 miljoen mensen gezien en het radioprogramma Langs de Lijn trekt steeds opnieuw 2 miljoen luisteraars. Is er geen voetbal meer te zien of te beluisteren dan daalt het aantal geïnteresseerden sterk, zo is uit onderzoek gebleken. Het vierde en laatste aspect heeft betrekking op de spelerssalarissen. In het seizoen 67-68 ging 69 pet van de bruto-wedstrijdrecettes naar die on kostenpost, vijf jaar later was dat opgelopen tot 106 petEen loonex plosie die ook in het „gewone” be drijfsleven een gegeven is, een gege ven dat alles te maken heeft met de erkenning van de burgerrechter (de zaak Laseroms) in 1967 dat een spe- lersverbintenis een arbeidscontract in de zin der wet is. Overigens verdient tweederde van de 850 betaalde voet ballers niet meer dan 12.000 gulden per jaar. Alleen bij de 150 full profs komen extreem hoge salarissen voor. LEEDS (SID). Leeds United heeft een navordering ontvangen van 60-000 gulden voor de schade die door de eigen supporters werd aangericht na de finale in Parijs tegen Bayern München in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Zes maanden na de door Leeds met 0-2 verloren eindstrijd dienden de Franse organisatoren de eer der genoemde navordering in bij de Britse ambassade, die deze doorspeelde aan de club. dat de club hier iets heeft. Wij zijn niet verantwoordelijk voor de schade en zullen deze ook niet betalen”. Eerder werd de Engelse club al gestraft door de UEFA met uitsluiting van deelneming aan een van de drie Europese bekertoernooien tot en met het seizoen 1977-’78. En juist tegen MVV, de tegenstander van morgen, lijkt een speler als Cees van Kooten onmisbaar. MVV staat be kend als een met man en macht verde digende ploeg. Telstar zou daarom Van Kootens lichaamskracht goed kunnen gebruiken. Lichaamskracht die Monne de Wit nu eenmaal niet in die mate bezit. Ook De Wit realiseert zich dat de wedstrijd tegen MW voor Telstar wel eens van veel waarde zou kunnen zijn. Het elftal van Castenmiller behaalde uit de laatste vier duels niet meer dan één puntje (in de thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eagles: 1-1) en duikelde in die periode van een uitstekende vijfde plaats naar de onderste helft van de ranglijst. Bovendien behaalde Telstar tot nu toe in zijn thuiswedstrijden nog geen enkele overwinning. De Wit: „Ja, dat is heel vreemd. Vroeger haalden we driekwart van onze punten in thuiswedstrijden. Nu is dat net andersom. Hoe dat komt? Al als je me dood. Voor mij is het een raadsel- Er zijn trouwens meer ploegen in de eredivisie die het hebben. Misschien hebben we thuis een beetje onzeker gespeeld. Omdat je verplicht benit te wftamen. Omdait je moet. En als dat dan steeds niet lukt, ga je misschien ver kramp! spelen. En teveel op de aanval. Omdat je zo graag wil voor eigen pu bliek.” Een enorm tekort dat slechts ten dele wordt opgevangen door gemeen telijke subsidies en uitkeringen van de lotto-toto. Om het seizoen 72-73 bij de kop te nemen, het exploitatie tekort overtrof dat jaar de negen miljoen gulden. De overheid verstrek te in totaal aan subsidies vier miljoen gulden terwijl de toto (de lotto draait pas voor het tweede seizoen) drie miljoen over de betalende clubs ver deelde. Een deficit derhalve van ruim twee miljoen. Op zich geen ramp natuurlijk mits de bedrijfstak betaald voetbal gunsti ge perspectieven zou hebben voor de naaste toekomst. Maar al sinds een reeks van jaren is het product min der in trek, dat wil zeggen, neemt het aantal betalende toeschouwers in de stadions af. Weer een paar cijfers. In het seizoen 67-68 (met drie betaalde afdelingen) waren er meer dan 5 miljoen betalende bezoekers bij wed strijden in ere- en eerste divisie. De hoogste afdeling had daarbij met 3.6 miljoen het leeuwedeel. Het seizoen 72-73 echter passeerden (inmiddels was de tweede divisie verdwenen) niet meer dan 4.113.966 betalende toe schouwers de poorten. Het afgelopen voetbaljaar gaf een - te - lichte verbetering te zien van 80.000 bezoe kers. studiejaar fysiotherapie bezig is. „We hebben bijna elk jaar wel een inzinking. Zo’n tijdje dat het helemaal niet lukt. Vorig seizoen ook. Het ging al een tijd niet zo best, met als dieptepunt die 8-1 nederlaag tegen AZ. Na die wedstrijd hebben alleen nog maar goed gespeeld. We dachten toen: dit mag nooit meer gebeuren. Daarna zijn we toch nog opge- kfcmmai naar de zesde plaats.” Volgens Monne de Wit ligt de oorzaak van het zwakke spel niet in een gebrek aan zelfvertrouwen. „Nee, beslist niet,” zegt hij. „Het zou ook wel eens kunnen komen, al vind ik het nog zo’n rotex- cuus, door de vele blessures die we tot nu toe hebben gehad hebben. We hebben maar dertien, veertien spelers voor de A-seüectiie, op dit moment. Gelukkig doet Fred André tegen MW hoogstwaar schijnlijk weer mee. Dan hebben we ondanks het niet meedoen van Cees van Kooten toch nog wat body in de ploeg En Castenmiller: „Fred gaat natuurlijk weer als voorstopper het veld in. Geluk kig maar, want MVV heeft in die lange Smeets een lastige spits.” Opvallend is overigens dat Monne de Wit, die bij Telstar op vrijwel alle plaatsen wel een keer heeft gespeeld, de aanvoerdersband niet meer om zijn bo venarm heeft zitten. Sinds enkele weken is Frans van Essen aanvoerder. Waar om? De Wit: „Eehh, dat is op eigen verzoek gebeurd. Over het waarom zeg ik liever niets.” Onenigheid? „Nee, hoor, helemaal niet, maar ik wilde het om bepaalde redenien liever niet meer zijn.” Geen onenigheid dus, één van de rede nen waarom Monne de Wit hoopt, dat zijn dit seizoen aflopende contract met Telstar zal worden verlengd. De Wit: „Ik ben nu dertig, maar ik voel me nog uitstekend. Ik heb nog geen enkele moeite met het volgen van de trainin gen, vind het zelfs een heerlijke ont spanning naast mijn studie. Dus waarom zou ik niet doorgaan?” Bovendien moert, de familie De Wit voorlopig nog leven van het geld dat het gezinshoofd met de voetballerij verdient. „Daarom heb ik een slechte maand ach ter de rug,” glimlacht De Wit. „Kijk, de meeste jongens hebben er nog een zaak bij of hebben in ieder geval werk. Ik niet. Voetballen bij Telstar is mijn enige Wat doet nu de KNVB om uit de puree te komen? In 1973 gaf zij een marktonderzoekbureau opdracht na te gaan waarom het publiek in toene mende mate van de tribunes weg bleef. Bovendien moest het bureau met een aantal adviezen voor de dag komen. Na twee jaar was bureau Socmar klaar met zijn opdracht en daar vloeide in januari van dit jaar Het Beleidsplan uit voort. De aanbe velingen waartoe de marktonderzoe kers waren gekomen leverden niet veel origineels op in vergelijking met een rapport dat vijftien managers uit het betaalde voetbal al in 1973 het daglicht lieten zien. De KNVB vroeg in het plan ondermeer om vijf mil joen subsidie van de overheid, het stelde een zogeheten egalisatiefonds voor (ten behoeve van uitkeringen aan clubs die onverwachte problemen ontmoetten) en de clubs zouden ieder 16 fullprofs moeten hebben. v S\S betaald voetbal. De auteurs brachten hun verhaal in 1969 al onder de uitdagende kop het Nederlands voetbal is ziek. Een exploitatietekort dat destijds (met 53 clubs) net de twee miljoen overschreed is nu zes jaar later opgelopen tot een nadelig saldo van meer dan tien miljoen gulden (met een totaal van 37 clubs). De enige conclusie kan zijn dat het betaalde voetbal in Nederland in zijn huidige or ganisatie op sterven na dood is. Een uitspraak die zeker meer betoog behoeft dan de cijfers die tot nu toe in dit verhaal staan. Kern van de zaak is dat het be taalde voetbal zich bij lange niet, kan bedruipen, een situatie die al vanaf de start van het betaalde voetbal in Nederland in de opzet verankerd lag. In december 1953 vond de oprichting van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond plaats. Woedende reacties en boycots van de KNVB waren het gevolg. In september ’54 zijn de ama teurs omgezwaaid en start de KNVB een eigen betaalde competitie met 52 clubs, de NBVB doet het met tien. In november al komt het tot een ak koord en start een nieuwe gezamen lijke competitie. Als in september ’55 de zaken genormaliseerd zijn spelen 80 clubs betaald voetbal, een aantal dat veel te hoog is om rendabel te kunnen zijn. Er is gewoon geen markt, er zijn niet voldoende mensen om al die clubs te kunnen betalen. AI in 1960 zijn ei door fusie en terug keer naar de amateurrijen nog maar 72 verenigingen over. Vijf jaar later zijn het er 61 en na het seizoen 70-71 verdwijnt de tweede divisie: van de 53 clubs in 1970 zijn er dan nog 39 over. Het staat er allemaal koel en kort maar deze jarenlange sanering heeft duizenden uren van praten, smeken, ruzies en tranen gekost. En aan dat saneren, dat gezondma- ken van het betaalde voetbal is nog geen eind gekomen. Na lange studie is verleden jaar november binnen de KNVB de financiële zelfstandigheid van prof- en amateursectie aanvaard, een stap die veel professionele be stuurders nog niet ver genoeg gaat. Zij zouden het liefst zien dat beide secties ook juridisch zelfstandig wer den, met andere woorden dat elk een eigen rechtspersoonlijkheid zou krij gen. Al jarenlang blijken bestuurders DEN HAAG (ANP). Aan het eind van het atletiekseizoen 1975 staan drie Nederlandse atleten zeer hoog genoteerd op de wereldranglijsten. Jos Hermens, die in september de wereld- en Europese records op de 10 mijl (45.57.6), 20 kilo meter (57.31.8) en uurloop (20-907,65 me ter) op zijn naarn bracht, bezet op de vijf en tien kilometer resp. de vierde en derde plaats. Op de 5000 meter is de Belgische wereldrecordhouder Emiel Puttemans lijstaanvoerder met de 13.18.6 die hij op 4 juni op Papendal realiseer de. In diezelfde wedstrijd verbeterde Jos Hermens zijn nationale record tot 13.22.4. Tussen Puttemans en Hermens schoven zich de Nieuwzeelander Rod Dixon (13.21.6) en de Noor Boeroe (13-21.8). De wereldranglijst op de tien kilome ter werd voor het grootste gedeelte be paald op 29 augustus in Londen. De race op de baan van het Crystal Palace stadi on werd in 27.45.4 gewonnen door de Engelsman Brendan Foster voor _de olympische marathonkampioen Frank Shorter (VS), die 27.46,0 noteerde. Jos Hermens eindigde in die wedstrijd als derde met een tijd van 27.46.5, wat een nieuw Nederlands record betekende. Ge rard Tebroke, die dit seizoen doorstootte naar de internationale top realiseerde in Londen een tijd van 28.04.2. Met die tijd staat Tebroke twaalfde op de seizoenranglijst. Frank Nusse zag zijn doorbraak, op de 400 meter horden ook beloond met eep hoge klassering op de wereldranglijst van 1975- De Amsterdammer die zijn Nederlandse record drie maal scherper stelde komt op twee lijsten voor, die voor handlijden en electronische tijd waarneming. Met zijn handgestopte tijd van 49.8 (13-8, Kopenhagen) is Nusse twaalfde. De electronische tijd van 49:48 seconden, die Frank Nusse op 20 augus tus in Zürich realiseerde, is goed voor een zevende plaats. Bij de dames staat alleen hoogspring- ster Mieke van Doorn zeer hoog geno teerd. De atlete uit Lisse, die in april naar West Duitsland vertrok om zich bij Dragan Tancix op de olympische spelen voor te bereiden, bezet bij het hoog springen met 1,88 meter de zevende plaats. WM--I W (Van onze sportredactie) HAARLEM „Het bestuur en acht spelers worden ge schorst omdat is gebleken dat de voetballers na een over winning vijf gulden kregen en bij een gelijkspel de helft van dat bedrag”. De KNVB greep tweeëntwintig jaar ge leden keihard in toen aan het licht kwam dat de genoemde leden van de Limburgse vierdeklasser Marsana uit Meers- sen de amateurstatus niet respecteerden. Een gegeven dat de Haagse Post zes jaar geleden gebruikte om te illustre ren hoe snel de zaken gegaan waren in vijftien seizoenen Dat advies heeft zijn definitieve vorm zojuist gekregen en deze dagen kan de minister het in zijn bus 1 verwachten. Maar het voetbalweek blad VI onthulde kortgeleden al de essentie van het rapport. De inven tarisatie van alle wensen van de verschillende partijen gaat uitkomen op een tekort van maar even 25 miljoen gulden en daarvan zal hoog uit de helft gedekt worden door in-' komsten van Lotto-toto, bedrijfs- ven en gemeentelijke subsidies. Een bedrag dat ondermeer zo hoog is geworden omdat de WCS haar zin kreeg wat betreft haar eis van een minimumloon voor alle betaalde voetballers. Voor het overgrote deel zijn de eerste divisieclubs zeker niet in staat aan die WCS-eis te voldoen, maar ook in de eredivisie zal het verenigingen onmogelijk zijn om nog langer in het betaalde voetbal mee te draaien. Vandaar dat de roep om afschaffing van de eerste divisie steeds sterker wordt. Eén lichtpunt nog heeft de KNVB ontdekt: de NOS moet veel zwaarder gaan betalen voor het product be taald voetbal dan de omroep nu doet. Een commissie van juristen heeft net geconcludeerd dat Langs de Lijn en Studio Sport meer doen dan wat onder „vrije nieuwsgaring” mag wor den verstaan te weten korte flitsen).

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15