h h kj i L ir I Ik J ur 1 Romeinse Nederlander als opvolger Alfrink genoemd VAN PRIESTER TOT KARDINAAL j 1 I. door Hans Rombouts Geliefd c Uniek ZJ t Wegbereider Hf Anglikanen HMM few ik ""TW all® OH it ll. L* De naaste medewerkers van kardinaal Willebrands maken moeilijke dagen door. Ze geven toe, dat ze ernstig rekening houden met het feit, dat hun „baas” wel eens de opvolger van kardinaal Alfrink kan worden op de bisschopsstoel van Utrecht. In het kantoorgebouw aan een klein zijstraatje van de Via della Conciliazione (de toegangsweg tot het Sint Pietersplein) op de tweede verdieping is het secretariaat voor de Eenheid der Christenen gevestigd. Daar is het hoofdkwartier van Nederlands hoog ste gezagsdrager in Rome. Daar arbeidt kardinaal Willebrands, samen met een enthousiast legertje medewerkers, aan zijn taak: het gesprek beginnen en op gang houden om uiteindelijk tot een eenheid van alle christenen te komen. Een moeizame taak, die veel tact en werkkracht eist, veel door zettingsvermogen, omdat er niet alleen strijd geleverd moet worden met de buitenwacht, maar ook van binnen uit, lang niet ieder het eens is met wat daar in de Via del Herbe gebeurt. Maar men werkt stug door. Onder leiding van Jo Willebrands, nu zes jaar kardinaal, is er een team opge bouwd, dat elkaar volledig steunt. Natuurlijk is er wel eens verschil van mening over de manier, waarop een kwestie moet worden opgelost of bijgestuurd, maar men respecteert elkaar. En één ding is zeker: men is zeer gelukkig met de inspirerende leiding, die de Nederlandse kardinaal geeft. Zo-stug als hij naar buiten kan lijken maar dat is gewoon omdat hij zich wil af schermen tegen onnodig tijdverlies zo plezierig is hij zoals men mij verzekerde om mee te werken. Vandaar dat men de kardinaal niet graag zou kwijt raken. En dat is niet alleen de mening van zijn naaste medewerkers, maar ook van zeer vele katholieken van alle lagen, maar ook van gezagsdragers uit andere kerken. Kardinaal Willebrands is de grote stimulator in Rome van het oecumenische werk. Hij is een tactvol en vertrouwd gesprekspartner binnen het oecumenisch gebeuren. F -ï f.' 1 - s Wille brands de rode bonnet op als teken van zijn nieuwe waardigheid. Team van kardinaal Willebrands bang dat hij naar Utrecht zal gaan een de rijk jaar. In dat jaar werd het Secrétari- 2 (■■MM 4» In 1937 promoveerde hij na studie aan het Angelicum in Rome tot doctor in de wijsbegeerte op het proefschrift „J. H. kardinaal Newman, zijn denkleer en haar toepassing op de kennis van God door het geweten”. Van 1937 tot 1940 was h(j kapelaan in Amsterdam (Begijn hof). Vervolgens gaf hij tot 1945 als professor filosofie les aan het filosoficum in Warmond. Van dit instituut werd hij in 1945 directeur. In 1955 benoemde paus Pius XII hem tot geheim kamerheer. In 1958 werd Willebrands bisschoppelijk gedelegeerde voor het oecumenische werk in Nederland als uitvloeisel van zijn werk (sinds 1949) als voorzitter van de St. Wille- brord-vereniging. In 1959 benoemde de paus hem in de „commissie van drie”, die een conferentie moest voorbereiden tussen katholieke en orthodoxe theologen. Hij werd permanent secretaris van de „Conférence catholique pour les questions oecumeniques”. Paus Joannes benoemde hem in 1960 tot eerste mede werker van kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat voor de eenheid der christenen. Ter voorbereiding van het Con cilie legde Willebrands contacten met de oosterse kerken in Athene, Constantinopel en Moskou. Hij was tussenpersoon voor de ontmoeting tussen de paus met patriarch Athena- goras in Jeruzalem. In juni 1964 werd Willebrands tot bisschop gewijd door paus Paulus. In 1968 volgde zijn benoeming tot kardinaal. Willebrands werd opvolger van kardinaal Bea. Samen met prof. Jan Tinbergen werd kardinaal Wille brands in 1971 doctor honoris causa aan de universiteit van Leuven Een symbolische foto van het werk van’ curiekardinaal Willebrands: een omhelzing met de leider van de Anglikaanse kerk, aartsbisschop Ramsey. ii In Rome wordt steeds meer gehoord, dat kardinaal Willebrands, hoofd van het Secretariaat voor de eenheid der christenen, belangrijk curiekardinaal en vertrouwensman van paus Paulus, wel eens de opvolger van kardinaal Alfrink zou kunnen worden Hoe dat zij, kardinaal Jo Willebrands is een boeiende figuur genoeg om in deze kolommen te belichten. Hij is de hoogste Nederlander in het Vaticaan Hij is hoofd van de „modernste" afdeling van de rooms-katholieke kerk, die zich bezig houdt met de oecumene Ook met het oog op het grote congres van de Wereldraad van Kerken, waai Willebrands veel vrienden heeft, is he* de moeite waard een schets van de Noordhollandse priester te geven Kardinaal Willebrands - klasgenoot op het seminarie van bisschop Zwart kruis - was de wegbereider voor het tweede Vaticaans Concilie, samen met enkele anderen zoals de befaamde kardi naal Bea, zijn grote voorganger van het Secretariaat voor de Eenheid der Chris tenen. Willebrands legde contacten met „gevoelige” kerkrichtingen zoals de oos terse kerken van Athene, Constantinopel en Moskou. Toen paus Paulus naar Je ruzalem ging was de Nederlander de aat voor de Eenheid der Chris tenen opgericht. Eindelijk ging Rome officieel en naar buiten werken aan de hereniging van de christenen. Daar had Willebrands zelf hard en op zijn manier, pratend en uitzwervend over de wereld, aan gewerkt. E>e zoon van de betaal meester van de veiling De Tuinbouw ir£ Bovenkarspel, de oudste van negen kin deren, had dat steeds als zijn ideaal gezien, die hereniging van de christenen op de wereld. Jo Willebrands was in 1934 priester gewijd. Hij studeerde verder in Rome, niet vermoedend, dat hij daar later heel wat stappen zou zetten als een van Rome’s hoogste priesters. Hij werd kape laan aan het Amsterdamse Begijnhof. Tijdens de oorlog gaf hij college aan het groot-seminarie in Warmond. Een mede- docent van hem, dr. J. Groot die hem opvolgde als voorzitter van de Sint Wil- librordvereniging, karakteriseerde hem eens als volgt (dat was in de toenmali ge Katholieke Illustratie): „Misschien zoek je dat op het eerste oog niet achter ’m maar je kunt met Jo echt wel dolle avonden beleven en dan kan hij heerlijk doorslaan”. Een zegsman aan het Vaticaan liet me weten, dat de paus een man op de Utrechtse bisschopszetel wil hebben, die de rust terug kan brengen; een man, die hij goed kent en weet wat hij aan hem heeft. Volgens deze zegsman wijzen vele tekens in de richting van de Noordhol landse kardinaal. De dekens van Utrecht hebben on langs aan Rome gevraagd om een brug- gebouwer als opvolger van Alfrink, een figuur, die een brug moet kunnen bou wen tussen de gelovigen, die verschil lend over veel zaken denken. Nu is Willebrands een bruggebouwer bij uit stek. Hij manoeuvreert op meesterlijke wijze op het moeilijke terrein van de oecumene. Hij was de priester, die in 1958 al de unieke positie kreeg van bisschoppelijk gedelegeerde voor het oe cumenische werk in Nederland. In dit werk leerde hij de grote man van de Wereldraad van Kerken, dr. Visser ’t Hooft kennen en waarderen. Nog steeds hebben zij grote bewondering voor elkaar. Beiden werden tot de hoog ste top geroepen van het oecumenische werk. We noemden al terloops de Sint Wil- librordvereniging (de voortzetting maar dan op andere leest geschoeid van „Pe trus Canisius”). Deze vereniging verza melde katholieken, die - ook door de oorlogservaringen - echte diepe interesse hadden gekregen voor mede-christenen, die niet rooms-katholiek waren. Uit die groep, uit dat denken - er werden zelfs gesprekken georganiseerd tussen predi kanten en priesters; voor die tijd iets unieks - kwam de Nederlandse oecume nische gedachte naar voren vanuit ka tholieke bron. Officieel hield de kerk er zich verre van. In bepaalde kringen werden oecumene-aanhangers zelfs voor rebellen uitgemaakt. Die zg. rebellen zetten door - onder leiding van professor Willebrands - en riepen de katholieke Conferentie voor Oecumenische vragen in het leven. Die móest internationaal werken. Kardinaal Bea, de Duitse jezuïet, liet later weten, dat zijn Secretariaat voor een zeer groot deel is voortgeko men uit die Conferentie. Kardinaal - toen nog pater Bea,1 mgr. Montini, de latere paus Paulus, en de machtige kar dinaal Ottaviani waren ieder op hun terrein supporter van deze Conferentie, die snel aan invloed won en vele natio naliteiten bundelde op oecumenisch ge bied. Professor Willebrands - hij was inmiddels directeur geworden van het groot-seminarie in Warmond - werd een goede kennis van Visser ’t Hooft. Hij gaf zelfs gastcolleges aan het oecumenisch instituut van de Wereldraad van Kerken. Hij werd de seeretaris-generaal van de Conferentie. In Rome kende men intussen Jo Wil lebrands zeer goed. Geen opmerkelijke zaak derhalve, dat hij - toen het Secre tariaat ter bevordering van de eenheid der Christeren werd opgericht - onder kardinaal Bea kwam te werken als se cretaris. Hij was nu een officiële verte genwoordiger van de rooms-katholieke kerk geworden - geen particulier meer zoals in de Conferentie. Het werd dus nu moeilijker om te werken en praten. De diplomatieke gaven van Willebrands werden onder deze Omstandigheden nog duidelijker. Hij bereidde mede het Con cilie voor en had tot taak om anders denkende kerkelijke richtingen uit te nodigen waarnemers te sturen naar het Concilie. Hij was een vertrouwensman van de paus geworden. Toen kardinaal Bea stierf werd hij de opvolger als hoofd van het Secretariaat voor de een heid der christenen. Dat betekende wel, dat zijn omzwervingen over de wereld minder werden. Hij moest meer „thuis” in Rome blijven. Zijn taak als werker in het veld was afgelopen. Hij moest nu de algemene leiding geven aan de mensen, die zich bezig houden met de eocumeni- sche zaken. intern de teugels wat aan het aanhalen. De betrekkelijk grotere vrijheid, die sommige organen zich hadden veroverd, wordt weer teruggedraaid. Mijn zegs man: „de paus is de duimschroeven wat aan het aandraaien”, Alles moet weer langs het ene kanaal gaan: het Vati caanse staatssecretariaat, waar de Fran se kardinaal Jean Villot samen met de kardinalen Casaroli en Benelli het heft in handen heeft. Voor kardinaal Willebrands, typische, nuchtere figuur uit de kop van de provincie Noord-Holland, geboren in het dorp Bovenkarspel, was 1959 een belang- Dr. Joannes (Jo) Gerardus Maria Willebrands werd 4 sep tember 1909 in Bovenkarspel (Noord-Holland) geboren. Hij studeerae aanvankelijk voor priester bij de Redemptoristen in Roermond, Vaals en Den Bosch, maar stapte over naar de opleiding tot „wereldheer” op het seminarie Hageveld in Heemstede en het grootseminarie in Warmond. In 1934 werd hij tot priester gewijd. man achter de schermen, die een ont moeting tussen de paus en patriarch Athenagoras in orde bracht. Dat was een historische ontmoeting, omdat beide ker ken in de loop der eeuwen volledig uit elkaar waren gegroeid. In sommige oos terse gebieden werd die ontmoeting trouwens niet in dank afgenomen aan Athenagoras. Kardinaal Willebrands was ook de man, die een gesprek voerde met aarts bisschop Ramsey, toen leider van de Anglikaanse kerk. Men behoeft géén vreemdeling in Rome, Jeruzalem of Landen te wezen om te weten, wat dat betekende voor de christelijke wereld. Seder Hendrik VIII de kerkelijke macht aan zich getrokken had en een breuk had geforceerd met Rome hadden de beide kerken niet bepaald vredelievend tegen over elkaar gestaan. Nu dan is er een Kardinaal Willebrands is een man, die niet alleen vanwege zijn eigen directe werkterrein, dat der hereniging der christenen, veel contact heeft met de paus, hij maakt ook deel uit van de curie op andere gebieden. Zo maakt hij deel uit van de congregatie van de Propaganda Fide, de Geloofsleer enz. Kardinaal Willebrands heeft regelmatig en veel gesprekken met paus Paulus. Hij wordt beschouwd als een van de grote adviseurs aan het Vaticaan. Na tuurlijk houdt hij zelf ook rekening met het feit, dat de paus hem wel eens zal kunnen vragen om de impasse in het Nederlandse episcopaat te doorbreken. Hij heeft daar o.a. samen met een ande re belangrijke Nederlandse kerkelijke fi guur in Rome verscheidene malen over gesproken. Een nadeel zou kunnen zijn, dat hij niet zo jong meer is, 66 jaar, ttiaar in feite is dat voor Romeinse begrippen toch echt geen „oudje”. Men ziet zijn eventuele benoeming dan ook als een oplossing om de roerige tijden idie inmiddels ook al niet zó explosief meer zijn, aangezien Nederland geen eenzame voorhoedepositie meer inneemt in het katholieke wereldgebeuren) te overbruggen. krachtige dialoog tussen Anglikanen en Roomsen aan de gang. Een dialoog, die o.a. voortkwam uit het baanbrekende werk van de Nederlander. Met dit alles wil maar gezegd zijn, dat men Jo Willebrands zeker een brugge bouwer kan noemen (hij legde zelfs, om een beetje in stijl te blijven, een nood- bruggetje tussen Rome en Luther). De vraag is nu maar of hij niet te veel van Nederland is vergroeid. Een andere zaak is natuurlijk, dat Rome een figuur als Willebrands niet graag zal willen missen. Zou hij naar Utrecht gaan dan zou er óen nieuwe man op de hoogste post aan de Via del Herbe moeten komen. Dat zou bijv, de Belgische mgr. Charles Muller kunnen zijn. In dat verband zou het verwachte consistorie voor de benoeming van nieu we kardinalen rond Kerstmis - sluiting van het Heilig Jaar - goed uitkomen. Daar zou de opvolger van kardinaal Willebrands - aldus een filosofietje van één onzer Vaticaanse zegslieden rode baret kunnen krijgen. In Rome, tussen twee haakjes, ver wacht men de benoeming van Alfrinks opvolger niet eerder dan rond Kerstmis Hoe het zij: ook al zou Jo Willebrands niet naar Utrecht gezonden worden - „als de paus hem dringend zou vragen zal hij het moeilijk kunnen weigeren” - dan nog is hij zeker een opmerkelijke kerkelijke figuur genoeg om hem eens te belichten. Willebrands is een voorstander van decentralisatie van het bestuur der kerk. Op de bisschoppensynode in Rome in 1969 verklaarde hij o.a. dat in het be stuur der kerk naast de paus nog andere leiders bestaan en wel in de eerste plaats de bisschoppen. Het schema (door Rome aan de synode voorgelegd) noem de de collegialiteit een aan de paus verleende hulp, terwijl, aldus de kardi naal, de tekst van Lumen Gentium spreekt over hulp van de paus aan de bisschoppen bij hun werkzaamheden en hulp van de bisschoppen aan elkaar. In Rome zelf is men op het ogenblik Op zijn kantoor aan de Via del Herbe - we zeiden het al - is kardinaal Wille brands een geliefde figuur, iemand met wie men graag werkt. Men zou het zeer betreuren als hij daar weg zou gaan. Tot slot: hoe denkt de kardinaal over de gespannen toestand tüssen Rome en Ne derland? Toen hij tot kardinaal werd benoemd zei hij tegen een verslaggever van het toenmalige dagblad De Tijd: „Voor zover er spanningen geweest zijn of nog zijn, is dat meer te wijten aan misverstanden en wederzijds onbegrip. Ik heb overigens stellig de indruk dat Rome milder denkt over Nederland dan omgekeerd. Bovendien: ze zijn in Rome echt niet dagelijks bezig met Nederland. Er zijn ook andere dingen te doen”. We hadden kardinaal Willebrands graag nog eens opnieuw, nu in 1975, zijn mening over de verhouding Rome-Ne- derland gevraagd. Maar hij ontweek elk verzoek tot een gesprek, ook over de oecumene. „Dat is,” zo merkte onze zegs man op, „iets, dat wel eens een teken aan de wand kan zijn met betrekking tot de benoeming van Alfrinks opvol ging. Ik kan me voorstellen, dat hij op dit moment niet wil praten met journa listen”. Er heerst een groot officieel stilzwijgen in Rome. Men wacht met spanning af, noemt kandidaten voor Utrecht en streept ze weer weg. De naam van Willebrands echter wordt steeds meer genoemd. De vraag is nu of paus Paulus al over Utrecht met de kardinaal gesproken heeft. Het zal wel Kerstmis worden tot dat bekend wordt. Paus Paulus VI zet kardinaal 1 ■<,s ihi ■f.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17