0 Uitnodiging om te lynchen i „Eén Namibië, één natie ;T doo de VS zn Jl- Al KWH Passenwet ■1 AFRICA OUTH Africa plaats weten De zwarte man moet in Be; Door dr. Bas de Gay Fortman Bussing Li NAMIBIA (Southwest Africa) Chemische wapens en napalm Namibië" ANGOLA ZAMBIA BOTSWANA I 18 1975 NOVEMBER ZATERDAG 1 5 Volgende week actie j-r voor F» frontiers restricted areas mines „Medische dozen F iton O’ ET* Z A De boos i Dam zou b Etosha Maun aan d De en ds weer er Vi Ik Freddie population 746 328 s< nh /OOinls «•ma 318 261 sq mis pland Minis teleui televi groep ze du ****-<-***• railways 5=s=s== tar roads -----other roads capital city main towns lllllllllllllllllAfrican reserves rivers NAMIBIË: Een enorm land in Afrika waar de slavernij nog hoogtij viert. Waar een blanke minderheid een zwarte meerder heid regeert. Het is dan ook een provincie van Zuid-Afrika dat het land in 1967 bij zich inlijfde, nadat de VN hem het mandaat- schap over Namibië had ontnomen. Ik sprak Pitts en Lee in Miami nadat zij een toespraak hadden ge houden over hun zaak. Van persoon lijke wrok bleek geen sprake. Wel zijn zij in de gevangenis politiek bewust geworden. „Wat hebben we Van de zwarte leerlingen van de lagere klassen verscheen 80 pet. op de voormalige blanke school. Maar van de blanke leerlingen van de hogere klassen bleef het merendeel weg van de school die vroeger alleen zwarte leerlingen had. Slechts 95 van de 600 kwamen opdagen. De rest spijbelde of werd door de ouders naar een privé- school gestuurd. Scholieren en ouders in Charlestown demonstreren tegen de wettelijk op gelegde integratie voor schoolbussen. blanke buitenwijken. Als de blanken om vijf uur ’s middags hun kantoren verlaten, komen de zwarten binnen. Zij gaan stofzuigen en de boel oprui men TSUMEB BERG AUKAS KOMBAT BRANDBERG W UIS HENTIESBAAI RÓSSING MATCHLESS ONGANJA OAMITES KLEIN AUB ORANJEMUND ROSH PINAH copper/lead vanadium/lead copper/lead tungsten/tin tin sea salt uranium copper copper copper copper diamonds zinc ma, V de VI Oekel Aan van h in An pierro zich h Vos. i pier r dagen over hangt opsch: nu en den d werkt van C Lai kant maan verdt zicht bepal niet” He raad terd; wore volg wil i neer tot mité waa tele' (rad x i 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Her show: En zi wilier teur gezeg gaat Natut van begro progr de VJ van redde De men maar al la veel dan even wegt actie stig ontvi dat een natu leen wore ikavango I gro aar alle Wi not sto en via dri in act Vir zetti heel eel Dat niet „S Win het tisn Jef vers L om het tun me' ligh gaa ge I hij: me gev die Wii Namibië is 22 maal zo groot als Nederland. Het land begon als kolonie van Duitsland. Tijdens de eerste wereldoorlog stond Zuid-Afrika aan de kant van de geallieerden en kon het Duitse bezettingsleger in Namibië makkelijk verslaan. Zuid-Afrika kreeg na de eerste wereldoorlog van de Volkenbond (de voorloper van J1L ganisatie een grote aanhang onder de bevolking. Het Zuidafrikaanse leger schrikt er niet voor terug om chemische wapens en napalm tegen de Namibiërs te gebruiken. Duizenden Afrikanen zijn bijvoor beeld uit hun woonplaatsen ver dreven door dat het Zuidafrikaan se leger de oogst vernietigde en de waterputten vergiftigde. De SWA PO heeft de medische zorg voor deze mensen op zich genomen. Ongelooflijk is dat de kranten in Noordwest-Florida tot aan de uit eindelijke beslissing van de gouver neur tegen beter weten in de rechts gang in de zaak-Pitts en Lee hebben verdedigd. De verantwoordelijke poli tiemannen en openbare aanklagers bleven elkaar dekken. Het prestige van de blanke gezagsdragers bleek belangrijker dan recht doen aan twee onschuldige zwarten. Zuid-Afrika doet er alles aan om de SWAPO uit. te roeien maar gelukkig heeft deze bevrijdingsor- De middelbare school van Roxbury had bijna uitsluitend zwarte leerlin gen. In Zuid-Boston gingen vrijwel alleen blanke leerlingen naar de mid delbare school. Omdat het Ameri kaanse hooggerechtshof rassenschei ding onwettig heeft verklaard, beval de rechter in Boston dat de twee scholen 'samen één scholengemeen schap moesten vormen. Het onderwij zend personeel werd over beide scho len verdeeld. aan een grondwet die voor allen een gelijke behandeling voor de wet pre dikt, zolang daarvan in de praktijk nog mensen kunnen worden uitge zonderd?”, zei Wilbert Lee. Pitts en Lee zijn op pad gegaan om de zwarte bevolking van Amerika duidelijk te maken dat hun emancipatie nog niet volledig verwezenlijkt is „Bussing” is nu een van de gevoe ligste politieke kwesties in Amerika President Ford heeft zich er al tegen uitgesproken, al vindt hij wel dat de wet nu die eenmaal door het hoogge rechtshof is vastgesteld, moet worden uitgevoerd. Zijn houding heeft intus sen wel de blanken bemoedigd in hun verzet. „Verzet”, zo luidde de leus in de protestdemonstratie van blanken uit Boston die deze week werd ge houden. De Amerikanen zitten met een er fenis van hun vaderen die hen in een uiterst explosieve situatie heeft ge bracht. Maar zij zijn niet de enigen. „Het probleem van de 20e eeuw is het probleem van de kleurbarrière: de vraag in hoeverre rassenverschil len een reden zullen blijven meer dan de helft van de wereldbevolking de mogelijkheden en voorrechten van de moderne beschaving te onthou den”. Deze woorden schreef de Ame rikaanse neger Du Bols meer dan 75 jaar geleden. Zij gelden nog steeds, zowel voor Amerika als voor de rest van de wereld. rest van de wereld zand in de ogen te strooien door de andere landen ervan, te proberen ie over SWAPO (South West African Peo ple’s Organisation) is de grootste en belangrijkste bevrijdingsorgani satie van Namibië. Twee jaar ge leden werd de SWAPO door de Verenigde Naties officieel erkend als de authentieke vertegenwoor diger van Namibië. De SWAPO streeft naar onafhankelijkheid en één volk van Namibië. Hun doel stelling is dan ook „Eén Namibië, één natie”. doel van de SWAPO is vrijheid van heel Namibië en niet zoals Zuid-Afrika van plan is, die er een tiental kleine staatjes van wil maken. Bovendien verzet de be vrijdingsorganisatie zich tegen de buitenlandse economische belan gen in het land. Er is op het moment een enorme kapitaal- vlucht aan de gang Een stad als Washington heeft een zwarte burgemeester. Dat is het logi sche gevolg van het feit dat de over grote meerderheid van de bewoners zwart is. De blanken werken er wel, maar zij wonen in vrijwel geheel „Bussing” is vanzelfsprekend een noodoplossing. Veel beter zou het zijn als blank en zwart in dezelfde wijken woonden. Maar dat is bepaald niet het geval. Als in een wijk zwarte mensen komen wonen, trekken de Voor een Nederlander die gewend is aan zijn vrijheid van schoolkeuze is de ..bussing” moeilijk te begrijpen. Daarom moet nog eens benadrukt worden dat het een noodmaatregel is in een explosieve situatie. Want dat het rassenvraagstuk op elk moment tot gevaarlijke uitbarstingen kan lei den, dat staat wel vast. In 1920 werd de passenwet inge voerd. Deze wet bracht de Afrika nen onder voortdurende politie controle. In 1926 werden de eerste contractarbeidsbureaus opgericht. Deze bureaus regelden de werk krachten voor de blanke onderne mers. De blanke ondernemers hoefden slechts op te geven hoe veel arbeiders ze nodig hadden, voor wat voor werk en tegen welk loon. Het bureau regelde de rest. De zwarte arbeiders moesten een contract ondertekenen van 2 a 3 jaar. Familie van de arbeider mocht niet mee zodat vele fami lies uiteengerukt werden. De toe standen in de arbeiderskampen waren erbarmelijk. De mannen sliepen op stenen bedden in over- volle kamers. Het voedsel werd opgediend met schoppen en hooi vorken. Dat de hygiëne in zo’n kamp veel te wensen overliet spreekt vanzelf. Verzet kon niet uitblijven. In 1957 werd er een organisatie opge richt die zich inzette voor de rech teloze contractarbeiders waaruit later de SWAPO voortkwam. De guerrilla-acties. Het belangrijkste Dit jaar zijn er door de Zuid- afrikaanse regering zogenaamde „constitutionele besprekingen” op gang gebracht. De SWAPO her:' deze besprekingen echter afgewe zen als bedrog. Zuid-Afrika pro beert door deze besprekingen de Ik ga geen „aap wat heb je mooie jongen"-brief schrijven die mijn werkelijke gevoelens verbergt. Mijn eerste brief zei precies wat ik wilde zeggen en ik verander daar geen woord aanVolgende maand word ik 30 met meer dan 10,5 jaar van mijn leven naar de knop pen. Als dat geen reden is om bitter te zijn dan mag mijn kop erafEen man kan maar net zoveel hebben en toch nog een man blijven. Dat is het verschil tussen een mannelijk wezen en een man. Een man heeft z’n grens waartoe hij nog net ge bracht kan worden. Ik heb mijn grens bereikt”. meeste blanken weg. Zo is de wijk Roxbury in Boston die eerst blank was, geheel zwart geworden. Wat eens de kerk was voor een blanke baptistengemeente, is nu een dagver blijf voor zwarte kinderen. Een wijk is of blank of zwart, of hij is bezig van kleur te veranderen. Maar sa menwonen is er niet bij. „De mythe van de zestiger jaren dat de blanken in het Noorden min der racistisch zouden zijn dan die in het Zuiden, is nu wel doorgeprikt!” Joyce Grant, een zwarte medewerk ster van de Universiteit van Harvard, zei het niet zonder bitterheid. De Universiteit van Harvard begeleidt een school in Boston die is opgeno men in het „bus-project”. Blanke leerlingen van de hogere klassen worden per bus vervoerd naar een zwarte wijk en zwarte leerlingen van de lagere klassen gaan met de bus naar een school in de blanke wijk ..Bussing” heet dat in Amerika. De bedoeling is de rassenscheiding zoals die in de praktijk bestaat, te doorbre ken. De SWAPO is tot 1966 actief geweest met legale middelen, maar toen Zuid-Afrika het man- daatschap moest afgeven en dit weigerde, ging de SWAPO over tot Een Amerikaan die dit verhaal leest, zou kunnen opmerken: ..Waar om moet zo’n extreem geval als dal van Pitts en Lee nu in de krant?" Welnu, dat het extreem is kan niet ontkend worden. Het is een exces Maar de ernst van het rassenpro bleem in de Verenigde Staten blijkt uit het feit dat zo’n exces kon voor komen. tuigen dat er wel degelijk aan de onafhankelijkheid van Namibië wordt gewerkt. F de VN) het mandaatschap over Namibië. Zuid-Afrika moest er echter wel voor zorgen dat de bevolking van het gebied niets te kort zou komen en dat alles gedaan zou worden om het land rijp te maken voor onafhankelijkheid. Hier is echter niets van terecht gekomen. Integendeel zelfs. Eenmaal heer en meester in het gebied begon Zuid-Afrika Namibië onmiddellijk uit te melken. Namibië is namelijk onvoor stelbaar rijk aan mineralen. De diamanten liggen er min of meer voor het oprapen. Verder vindt men er koper, uranium, lood en zink. Het is niet verwonderlijk dat al deze bodemschatten in het blanke gedeelte van Namibië liggen. s De voedingsbodem voor racistische excessen is nog niet verwijderd ..Stuur ze de boodschap" (..Send them the message!”) was de laatste verkiezingsleus van gouverneur Geor ge Wallace van Alabama. Met ..ze” worden de zwarten bedoeld. Wie de zwarte man z’n plaats wil doen be seffen, moet Wallace stemmen. En Wallace krijgt blijkens recente opi niepeilingen zelfs in het Noorden nog een kwart van de democraten achter zich. Nog schrijnender is het verschil in werkgelegenheid zelf. Het werkloos heidspercentage in de Verenigde Sta ten is acht, maar voor de zwarten nadert het de twintig. Van de zwarte jeugd is gemiddeld 40 pet. werkloos. Dat is sociaal dynamiet! Hoe kan ooit een einde worden gemaakt aan de jeugdcriminaliteit als de zwarte jeugd niet aan het werk kan komen? resoluties die door de VN tegen l'cm .'.ijn gericht Je neutraliseren. Tevens probeert Zuid-Afrika de Verslaggever Gene Miller van de Miami Herald had Freddie Pitts gevraagd nu eens een mooie brief te schrijven. Samen met Wilbert Lee zat Pitts al vanaf 1963 in de gevangenis. Beiden zijn zwart. Zij bleken een pompstation bezocht te hebben in de nacht dat daar een roofmoord had plaatsgevonden. De sheriff van Port St. Joe in Noord- West Florida was meteen overtuigd dat zij de daders moesten zijn. Na zes dagen en nachten geslagen te zijn en onder tal van bedrei gingen bekenden ze. Maar meteen daarna trokken zij die bekentenis in. Een uitsluitend uit blanken bestaande jury veroordeelde hen, hoe wel er geen bewijzen waren in de vorm van vingerafdrukken en der gelijke. Zij kregen de doodstraf. De Haarlemse werkgroep Zuidelijk Afrika begint volgen de week (van 17 tot 22 novem ber) een actie ten bate van Namibië. De werkgroep wil geld inzamelen voor de SWA PO die ook zeer actief is op het gebied van de medische verzor ging. Van het ingezamelde geld zullen medicamenten voor de bevrijdingsorganisatie worden gekocht, bestemd voor de mo biele brigades van de SWAPO. Voor deze collecte zijn echter veel mensen nodig. Wanneer er mensen zijn die willen collecte ren in de week van 17 tot 22 november ten bate van „Medi sche dozen voor Namibië", die kunnen zich opgeven bij de werkgroep Zuidelijk Afrika. Telefoon is 26 71 77 in Haar lem. In 1964 werd de zogenaamde Bantustan-politiek ingevoerd. Ie dere bevolkingsgroep de blan ken, 9 Afrikaanse stammen en de kleurlingen kregen een eigen „Bantustan” of „thuisland” toege wezen. De kleurlingen mochten in de steden blijven wonen. Uiteraard wel in aparte wijken. De thuislan den waren niets meer dan reser vaten die volkomen afgesloten zijn van de rest Van het land. De mensen die in een thuisland wo nen mogen alleen buiten hun re servaat komen als ze moeten wer ken bij blanken. Namibië is tegen woordig verdeeld in bijna 40 per cent van de grond voor de zwar ten en 45 percent voor de blanken. De overige grond bestaat uit zoge naamde „verboden zones”. Hierin bevinden zich de diamantvind- plaatsen en wildreservaten. In 1966 bekende een blanke man die voor een gelijksoortige roofover val bij een pompstation gevangen zat, dat hij ook deze moord op zijn gewe ten had. Een dag na de moord was hij uit het betreffende plaatsje weg gevlucht. Ook de vrouw met wie hij toen samenleefde deelde mee dat hij haar destijds verteld had dat hij de moord had gepleegd. Toch bleven Freddie Pitts en Wilbert Lee opgeslo ten in de dodencellen van de gevan genis van de staat Florida. Pas vorige maand kwamen Pitts en Lee vrij na meer dan 12 jaar gevan gen gezeten te hebben voor een mis daad die ze niet hadden begaan. Ve len hadden zich intussen voor hun vrijlating ingespannen. Een groep van Amnesty International Nederland had hen geadopteerd. Maar de eerste die hun zaak in de publiciteit bracht was Gene Miller van de Miami Herald. Dezer dagen verscheen zijn boek erover: „Uitnodi ging om te lynchen”. Zoals die titel al zegt, is de veroordeling van Pitts en Lee en hun 12-jarig verblijf in de gevangenis mede het gevolg van blanke agressie tegen zwarten. Rul OP’ A a /(H ontein ob^bi» 5 x. (WINDHOEK ’it Kehoboth x9 Okahandja 4 X z®*Ghanxi ^Karasbu Isakos X8Z Keetmanshoi^/ Maltahöhe 7x2 l t Groot w -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 18