uit de kille Tweede Kamer Liberaal dr. Klaas Dijk vertrekt van vind ik heden van mijn leven verouderde is nog altijd I .1 Ki: uitdrukkingen” 13 april 1945” 99 99 os®» door Tony van der Meulen Doosje Links Winkel Adviseur ZATERDAG 1 5 1975 27 NOVEM BER I.) KW vo- voor RA. aar. AAL ■V ng c c - n of „Nee, ik zit daar helemaal niet mee, ik lach erom”. Dr. Van Dijk kijkt me wat vragend aan, zegt dan: Mensen die niet bang zijn oek- voor de Russen, slapen past t. mekaar niet?” C ling VZZFZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ0ZZZZZZ/ ■acht rijden. straat )O uur i een an 15 Van Dijk: „Daar komt bij, dat ik eer. hondje heb dat een pootje mist; het rechter voorpootje. Als ik door Roden wandel, hoor ik kinderen wel 'es zeggen: papa, die man en dat hondje lijken precies op elkaar”. „Toen werd het me te veel, ja gaat je dan de direc trice voelen van een tehuis voor oorlogsslachtoffers”. Maar met die stomp, om het zo maar te noemen, heb ik wel de meest vreselijke dingen uitgehaald. Ik zat in Groningen als student bij het korps, in de groentijd liet Praat u onderweg veel met mensen? Van Dijk: „Als ze maar even een opening geven wel, ja. Alleen, in de eerste klas zit men meestal te lezen, vergaderingen voor te bereiden. De tweede klas is wat spraakzamer. Gezelliger ook. Maar in zo’n restauratie zit meest tweede klas. Wat je als Hoezo? „Ze willen toch ook steeds meer geld hebben?. Maar dat gaat om geld voor hun jeugdcentra, het lijkt me geen eigen gewin. „Iets improviseren, met weinig middelen iets van de grond krijgen, dat kan ook idealisme zijn. Hun eisen rijzen toch de pan uit”. Hebt u eigenlijk ooit een Rus ontmoet? Dr. 397. Voelt u zich een rechtse man? „Links en rechts vind ik verouderde uitdrukkingen. Maar persoonlijk zou ik links als een scheldwoord ervaren. Ik zou niet graag links genoemd worden. Ik wil de maatschappij aanpassen, niet ondersteboven gooien”. Me’ wie in de VVD voelt u zich meer verwant, met senator Harm van Riel of met fractievoorzitter Hans Wiegel? „Ik ontmoet Wiegel veel meer, maar Van Riel, dat is een geweldig erudiete man. Zijn kennis van de historie i de 109, ac- be- cieel ere- 12, ik dan zo’n eerstejaars op mijn kamer komen. Vooraf blies ik een plastic keukenhandschoen op, en bond die om de korte rechterarm. De student-in-wording kwam, drukte me de rechterhand, waardoor hij de lucht uit die handschoen kneep en dat gaf een akelig gefluit. Zo’n jongen schrok zich te pletter”. wij beiden met onze ene arm plus dat hondje op pad. We komen bij een huis en daar staat een geitje dat in een maaimachine heeft gezeten: pootje eraf”. Wat was u vroeger voor een jongetje? „Zeer gedwee. Mijn ouders zijn erg geschrokken toen ik op het gymnasium plotseling de grootste rotzak van de klas was. Ik had een doosje dat „boeh” zei als het omdraaide. Dat liet ik dan dooi de klas gaan. Mijn vriend had een doosje dat „mama” zei. Vooral de juffrouw die Frans gaf, heb ik het bloed onder de nagels vandaan gehaald. Ik heb wel een bepaalde neiging tot rebellie”. „Laatst kregen wij gasten uit Duitsland, die ik nog niet eerder getroffen had. Vooraf dacht ik nog: als er maar geen oorlogsslachtoffer bij is. De man komt, oh god maar één arm, ook de rechter eraf Ik wou die mensen laten zien hoe wij in Drente huisjes opknappen, U bent een doener? „Hiervoor was ik wethouder van Groningen en dan kwam er een vent bij je die een winkel wou beginnen; daar werkte je aan mee, en als je ging verhuizen, kocht je je nieuwe stoelen bij hem. Er gebeurde iets. Ik heb er nog een eerste paal mogen slaan voor een sociale U piraat vrij opgewekt over uw handicap. „Ja, het meeste last heb ik er nog van genad in de puberteit. Je merkte dat meisjes eerder naar een andere jongen keken dan naar jou. Maar tegenwoordig, ook met die stomp kan ik een borrel dragen. De mouw van het pak moet dan een beetje nauw zijn, voet van het borrelglas ertussen. Een glas sherry wordt al moeilijker, wijn wil niet”. Minister Gruijtërs heeft eens gezegd dat je met confessionelen moet oppassen: als je ze een hand geeft, moet je je vingers natellen. Iemand zei toen: dat klopt, kijk maar naar Van Dijk. En dat kon u kennelijk zeer waarderen”. „Ja, dan lach ik me rot”. Hoe kunt u daar in uw partij, de VVD, mee uit de voeten? Van Dijk wacht even, begint over acupunctuur. „Mijn laatste uiting van rebellie was op een congres voor artsen, waar ik een pleidooi heb gehouden over de randgebieden van de geneeskunst, zaken als acupunctuur. Daar ben ik zeer mee bezig. Op een morgen stond ik op geweldige pijn in mijn been, kwam vanuit de rug. Ik toch naar Den Haag. Ik huppelde wat door de Kamer. Ga toch naar huis, zei Hans Wiegel, maar ik ben naar Jaap gegaan, arts en een zwager van me. Hij werkt mei acapunctuur-naalden. Ik zei; Jaap, zet ze d’r maar in. Hij stak veertien naalden in mijn achterwerk en langzaam voelde je de pijn weggolven. Hij zei: blijf hier slapen, vannacht krijg je pijn in je kuiten. Dat klopte, hij behandelde me ••••••••a.. I, Ie Wilt u daarmee zeggen: communisten, maar wel lekker eerste klas reizen? Nee. in Rusland zelf hebben ze geen eerste klas. Ik wil ermee laten zien hoe ze zich afzonderen”. De Randstad komt in zicht. Tijd voor de samenvatting: waar ergert hij zich voornamelijk aan? ,.Aan het optreden van Arie Groenevelt van de Industriebond NVV. Maar ook aan zo’n demonstratie van net kabinet- Den U.yl tegen de doodvonnissen in. Spanje. U moet van mij aannemen dat wij ook tegen die executies zijn. Maar een kabinet hoort niet de straat op te gaan” Uw partijgenoot Van Riel zei: Wiegel hoort niet bij roverhoofdman Den Ugl. Zejt u dat ook? „Dat is op zo’n moment de ongenuanceerdheid van Van Riel. Maar Wiegel heeft zich bij die demonstratie doodongelukkig gevoeld. Hij hoorde er ook niet, dat heeft hij dondersgoed gevoeld'. We zijn nu bijna in Den Haag Van Dijk: „Zal ik je eens een voorbeeld van onverdraagzaamheid noemen. Mijn dochter heeft een plakkertje op de fiets: VVD-aktiepartij. Gced, ik vind de VVD geen actiepartij, maar het zat bij de post Toen ze die fiets bij een bushalte had staan, hebben ze dat plakkertje eraf gehaald. Oke, maar waarom laten ze ook haar banden leeglopen? Dit is onverdraagzaamheid”. „Ik gun die linkse mensen allerlei leuke dingen. Maar ik erger mij eraan dat ze he+ liefst iets van mij afpakken, om het onder anderen te herverdelen”. Van Dijk wurmt zich door het gangpad „om wat koffie en bier weg te brengen”. „Een passagier: „Zeg ik las in de krant dat je ermee.Van Dijk: „Ja, ik baal ervan' Omdat hij de politiek steeds onverdraagzamer gaat vinden en in het Tweede-Kamergebouw ook de nodige „maatschappelijke warmte” ontbeert, houdt de VVD’er dr. Klaas van Dijk uit Roden ermee op. Het is wel niet zo aardig, en het is ook maar goed dat hij er zelf in het geheel niet mee zit, maar bij het kamerlid Van Dijk denken de meeste mensen in eerste instantie aan de volksvertegenwoordiger met de ene arm. Zijn rechter- onderarm mist hij vanaf zijn geboorte. Hij is daar ken nelijk zo aan gewend, dat hij je in een interview ver rast met de zinswending „Hoewel ik er maar vijf heb, kan ook ik op mijn vingers natellen dat Een gulle lach klinkt door de restauratiewagen. Wij zijn per trein op weg van Assen naar Den Haag, het is dinsdagmorgen half acht. Buiten komt in Drente de zon op, akkers liggen wat mistig te dampen wat moet een boer toch vroeg op. Twaalf en een half jaar heeft de heer Van Dijk dit traject per spoor af gelegd, dinsdagmorgen naar Den Haag, meestal donderdagsavonds terug, en in de tussenliggende tijd werd de liberale kiezer vertegenwoordigd. Omdat je zelfs een politicus ’s morgens vroeg om half acht niet meteen kunt overvallen met de rauwheid van het bestaan, begonnen we met licht peinzend uit het raam te kijken en zijn kennis van het traject te toetsen. „Straks komen we langs Meppel, mijn geboortestad, en daar werp ik wel vaak even een blik op het gehucht Oosterboer, waar ik mijn eerste zoen heb gegeven. In Zwolle kan ik vanuit de trein altijd mijn gymnasium zien liggen’ Vindt u het een punt van discussie of je de relaties die je hebt als gekozen volksvertegenwoordiger, mag gebruiken voor zakelijke doeleinden? „Maar dat doe ik ook niet. Je zorgt alleen dat deuren opengaan, dat iemand van zo’n bedrijf waar je adviseur van bent op een departement bij de juiste man terechtkomt”. werkgemeenschap. Mijn dochtertje stond erbij. Jaren later zei ze, als we erlangs kwamen, nog altijd: papa, dat is onze fabriek, hè”. „Dat soort dingen heb je als kamerlid niet. In die 12 jaar heb ik zo n zeven amendementen van me (wetswijzigingen - red.) aangenomen gezien, en een stuk of vijf moties. Dat is in Den Haag hartstikke veel, maar voor twaalf en een half jaar werken is het natuurlijk een schijntje”. „Daar komt nog bij: het wordt er in de politiek niet gezelliger op, het individu vereenzaamt, ook in de Kamer. De vorige voorzitter Van Thiel trok na afloop nog wel ’es een flesje wijn open, even nalachen. Er was veel meer onderling contact. Tegenwoordig krijg ik het idee dat ze in veel partijen .maar lekker onder mekaar blijven, dan krijg je ook altijd gelijk”. „Maar ach, als ik aan de universiteit van Groningen was blijven hangen (hij werkte er als socioloog - red.) was ik wellicht ook een vakidioot geworden. Dan had ik nu van een onderwerp alles geweten. Na 18 jaar in de politiek weet ik dan liever van alles niks”. Raas ik nu langs Harderwijk tegenover een teleurgesteld politicus? „Nee hoor. Ik ga een boek schrijven over het veranderde mensbeeld; ik heb een paar adviseurschappen in het zakenleven, binnenkort vlieg ik met mijn vrouw naar een congres in Florence, ik ben wel bezig”. Wat voor adviseurschappen zijn dat? „Ik zit bij de projectontwikkeling, de bouw. Op heel bescheiden wijze; mijn hoofdwerk wordt straks dat boek. Ik wil wel van dat weekendhuwelijk af, maar mijn vrouw weet ook wel dat ik zo’n woelwater ben, dat ik niet tegen een mooi regelmatig leven in Roden kan”. Wat. gaat u die bedrijven adviseren? We naderen Amersfoort en dr. Van Dijk denkt even na. „Ze vragen ons daar natuurlijk voor omdat we de kerels op de departementen kennen. Je kent niet alleen de ministers, maar ook de ambtenaren en de secretaresses van de ministers, die vaak wat langer blijven zitten dan de ministers zelf”. Toch zijn het de baantjes waar vaak wat om wordt gelachen: eerst in de politiek, daarna adviseur. „Ik heb ze wel gezegd dat ze me niet te veel moeten betalen. Alles wat ik meer krijg dan een bepaald bedrag, gaat van mijn schadeloosstelling af. Ik krijg nu nog twaalf en een half jaar lang een schadeloosstelling (de naam voor het salaris van een parlementslid - red.), als dat ophoudt ben ik 63. Ik moet wel een grote sufferd zijn als ik met tot mijn 65e niet red. Daar komt bij dat ik niet zo'n geldverzamelaar ben”. Ik ben nog nooit iemand tegengekomen die erin spuugt. „Nee, je moet wel genoeg hebben om te leven”. We naderen Utrecht. Van Dijk. „Toen in de krant had gestaan dat ik uit de Kamer ga, belde Gaarlandt, de oud- commissaris van koningin van Drente, me op. Hij zei: je hebt gelijk, maar de kater komt nog. VermoedeliiK dezelfde kater als toen ik aftrad als wethouder van Groningen. De volgende dag kwam ik nog even naar het stadhuis om mijn opvolger wegwijs te maken, maar hij was er niet. „Er is een vergadering”, zei de bode. Daar weet ik niks van, zei ik. Maar u bent ook geen wethouder meer, zei de bode. Ik ging naar huis, ik heb een beste borrel gedronken”. In Utrecht gaat een wat strenge, oude dame naast ons zitten. Ademloos volgt ze hoe ik vlijtig zit te noteren; het schijnt onder treinpassagiers niet gebruikelijk te zijn. Van Dijk: „Ik moest eens bij Gaarlandt zijn. En, zoals u weet, heeft hij ook een handicap, aan zijn oog. Ik kwam binnen en Gaarlandt zei: Van Dijk, jij kijkt niet naar mijn oog, ik niet naar jouw arm, we zijn hier om zaken te doen. Een geweldige benadering, met die man kon ik een einu wegroeien. Denkt u ook dat als vorig jaar tijiens de oliecrisis de VVD in de regering had gezeten, er vooral bezuinigd was op welzijnswerk, jeugdhonken? „Dat denk ik, ja. Ik zeg wel es: al die welzijnsschreeuwers, ze zeggen dat ze van die grote idealisten zijn, maar intussen gaat het hen ook om de centen’ bewonder ik zeer. In zijn woerden vind ik de diepgang terug die ik in het parlement mis”. Bent u net zo bang als hij voor de Russen? „Voor de Russen ben ik doodsbenauwd. Ze voeren de sterkte van hun vloot sneller op dan de Amerikanen. Ik vermoed dat ze ook dichter bij zijn dan de meeste mensen denken. Ze beginnen geen oorlog in west-Europa, kom nou. Maar mensen die niet bang zijn voor de Russen slapen. De mooiste dag uit mijn leven is nog altijd 13 april 1945, de bevrijding”. U bent ook langdurig in Amerika geweest. Wat voor idee hebt u daaraan overgehouden? „Keihard. Als je ziek bent, kun je geen dokter krijgen. Je belt op en ze zeggen: neem maar een asperientje”. Als je er werkloos bent, moet je het ook maar uitzoeken. „Er is wel een kas, maar het is lang niet zo goed geregeld als in Nederland. Ik heb er ook een negerwijk gezien. Maar ik ben een lafaard. Ik wil eigenlijk niet gelyncht worden. Daar in Chinatown stapte je over de spiritusdrinkers heen. Griezelig”. Die liggen in het oostblok niet op straat Van Dijk, glimlachend: „Die zijn daar verboden. Zoals je er geen werkloosheid hebt. Het mag niet, dus het bestaat niet”. ..Ja, in allerlei internationale delegaties. Sta je op het vliegveld van Dakar, wij uit het Westen stappen in de goedkope klasse de Russen in de eerste klasse”. weer, na drie keer was ik van die hele pijn af”. „Als je eens nagaat wat je zo met die acupunctuur aan geld kunt besparen in de gezondheidszorg. Anders had ik twaalf keer naar een masseur gemoeten, nu was ik in drie keer klaar”. Toch maar terug naai- de vraag over de VVD „Ik weet, wij hebben het image van reactionair, conservatief. Op de televisie zeggen ze dat laatste er vaak even bij. Laatst zat ik met Leo Jansen van de PPR in een forum en die begon met mijn progressieve aandeel in deze discussie. Tóen begon ik met: kijk es naar mijn voorhoofd, daar zit een plakkertje op, een etiketje: rechts, conservatief”. wat is dat precies? „Ja, wat is dat precies? Ik bedoelde te zeggen dat ik altijd dacht dat je in de 3 Tweede Kamer op een fundamentele manier dingen aan de orde zou kunnen stellen. Dat is niet zo. Je zou willen zeggen mensen, er gebeurt wat in de maatschappij. Maar de politiek heeft zijn eigen spelregels”. Wat gebeurt er volgens u dan in de maatschappij? „Het hele rijtje: bevolkingsprobleem, werkloosheid, milieu, energieprobleem. Het feit dat wij Nederlanders bepaalde jobs niet meer willen doen, zodat we 200.000 werklozen hebben en 350.000 gastarbeiders,,. „In de Kamer krijg je daar dan een voorlopig verslag over, dan weer een memorie van antwoord. Niet dat het niet zinvol is, maar ik wil iets dóen. Wat je erover zegt, heeft onvoldoende diepgang, ik geloof dat ik op mijn 38e verkeerd gekozen heb door in de Kamer te gaan”. T geregeld treinreiziger ook wel vaak hebt, is dat je tot aan Amersfoort tegenover n> iemand zit, af en toe wat lachend, zo Z van: kennen we mekaar nou of kennen I we mekaar niet?” Hebt u nog een tip voor de minder „De intercity nemen en een beetje oppassen voor het najaar. Vooral als het een warm najaar is, zoals nu, kan het in treinen vreselijk benauwd zijn”. We naderen Zwolle, worden een beetje wakker en gaan ons dus toeleggen op het gespreksonderwerp van deze reis: het vertrek van dr. Van Dijk uit het parlement. „Ik ben het weekendhuwelijk zat. De kruik gaat te water tot hij barst. En ik wil niet dat hij barst”. U hebt in een forum in het Drentse Smilde gezegd dat er geen menselijke diepgang meer is in het parlement; maar I ervaren treinreiziger? •~«QC

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27