politiek BRANDT EN SCHMIDT Nieuwe afgezant: Fran^oise HERKOZEN Claustre niet geëxecuteerd Palestijnen nodig SITUATIE PORTUGAL BLIJFT EXPLOSIEF Geweld tegen leden oppositie Pakistan Ontkoppeld journaal mag blijven „Akoord over status „FAO wordt „VOOR 2000 WAARSCHIJNLIJK KERNOORLOG” voetbalveld” Sombere verwachting van atoomgeleerden: voor omroepen Minister van voorlichting Leon Herrema: 99 MPLA-regering beëdigd in Loeanda Extraatje van vier miljoen I Vijf leden van gezin vermoord L VAN DOORN (CRM): Franse VVDM-ers Waarschuwing VS: SCHEEPSBOTSING Parijs spreekt geruchten tegen EIST VIJF DODEN Amerikaanse onderminister Saunders: 99 GEVECHT IN PARLEMENTSGEBOUW gearresteerd T (i) (2) len en rry zet md len HELFT NEDERLANDERS: ars Besluiteloosheid De Carvalho K Referendum K. w - t BINNEN- EN BUITENLAND - (Van onze redacteur in Parijs) Saunders, onderminister vor het Mid- gse ers md len het ISLAMABAD (Keuter). In Islama bad zijn gisteravond met geweld elf leden van de oppositie tut het parle mentsgebouw gezet. Enkele van hen on der wie de bejaarde plaatsvervangende oppositieleider Moefti Machmoe i, liepen builen en kneuzingen op. De moeilijkheden ontstonden toen de oppositie protesteerde tegen een voorstel tot amendering van de grondwet, dat volgens haar een inperking inhield van de bevoegdheden van het Hooggerechts hof en van de burgerlijke vrijheden. De oppositie nam sinds 10 dagen weer aan de debatten deel, na acht maanden de zitting te hebben geboycot. Toen de voorzitter van de nationale vergadering vier oppositieleden bevel gaf de zaal te verlaten wegens „onordelijs BRUSSEL (ANP). Een scheepsbot- sing voor de Belgische kust. ongeveer vijf mijl in zee, ter hoogte van Zeebrug- ge. heeft vijf Belgische vissers bet leven gekost. De botsing vond plaats in de nacht van donderdag op vrijdag in een zeer dikke mist. maken aan het ■fd- :re- en :ek- het ho- rry igd het oor be ren en, cetn tag iri- 'ige in ke- be- de in itt- die aar jan nds len. or- er- ing in len rt- er- del Ier er en te eer tag le de ►en el an en de A. en- er- oen on- be- md in ng, can tie an ips re- ie- cen Den te /an ens ge- be- een □en ge- de /an sch Te- »n- re- bij se- lop ar- igd ‘en dit >or ief jn- is- en PP ng nt- m- ?e- de uit De deelname van de Spaanse minister van Handel en een Marokaa/ise fosfaat- expert aan de onderhandeling wijst erop dat ook een regeling is gevonden voer een vergoeding van de 30 miljard pese ta’s (anderhalf miljard gulden) die Span je heeft geïnvesteerd in de fosfaatmij- nen Bu Craa. Naar bekend is geworden hebben alle betrokken partijen aanvaard dat Spanje nu de administratie van de Sahar.. cver- draagt aan de Verenigde Naties en on middellijk bijna al haar troepen uit he'. gebied terugtrekt (al is er sprake van dat ongeveer 4000 Spaanse s ddaten zul len achterblijven totdat ook de Verenig de Naties hun taak aldaar beëindigen». De VN zullen d&n binnen zes maan den het reeds lang beloofde referendum organiseren. Daarmee redt Spanje de eer en krijgt ook president Boumedienne van Algerije zijn zin. Woensdag ontving hij nog de Spaanse ambassadeur aan wie hij een nieuwe boodschap voor pre mier Arias Navarro overhandigde. Volgens professor Schelling zal een van de grootste gevaren voortvloeien uit de steeds toenemende miniaturisering van de kernwapens. Zo zal voor het jaar felSï. ROME (AP). De Amerikaanse mi nister van Landbouw, Earl Butz (foto), heeft gisteren op de jaarvergadering van de FAO (de voedsel- en landbouworga nisatie- van de VN) er tegen gewaar schuwd dat de FAO een „politiek voet balveld” gaat worden en dat pogingen tot verpolitisering ertoe konden leiden dat de bijdragen van bepaalde landen wer den beknot. stemrecht toe. Komng Hassan beweot echter al sinds jaar en .tig dat hij minstens 50.000 zogenaamde „vluchtelin gen uit de Sahara” in zijn laid heeft. Krijgen die ook stemrecht, dan heelt Hassan slechts enkele duizenden sympa thisanten in de Sahara nodig om zijn wil op te leggen. Gezien 'iet recente verraad van de voorzitter vati de Saha- ra-senaat (die lid was van het Spaanse „parlement” maar naar Hassan overliep nadat hij in Madrid zijn salaris tot en met december had geïnd) zal dat niet at te moeilijk zijn. En dan zal de uiteindelij.se oplossing toch wel liggen in de lijn var de recente overeenkomst tussen Marokko en Mau- retanië: het noordelijke gedeelte van de Sahara, met de fel begeerde fosfaatm.j- nen, voor Marokko, en de zuidelijke woestijn die zeer ontoepasselijk Rio ae Oro (goudrivier) heet, voor Mauretanië. Het officiële Algerijnse persbureau heeft gisteren verklaard dat Spanje met het recht heeft de Spaanse Sahara uit materiele overwegingen weg te geven. Algerije is voorlopig de gro.e verliezci van het akkoord tussen Spanje. Marokko en Mauretanië. Voor de Algerijnse presi dent Boumedienne is dit de eerste belang rijke diplomatieke nederlaag sinds hij de vroegere president Ben Bella afzette. 2.000 de mens een bom die een hele stad kan vernietigen waarschijnlijk op zijn rug meedragen en zal ze in een bank- koffer of een bagagekluis op vliegvelden geplaatst kunnen worden In 1999 zullen er in de wereld 1000 grote kerncentrales in gebruik zijn en zullen zij genoeg radioactief afval vóórt brengen om een atoombom per week te maken. Het seminarie meent dat de huidige inspanningen om de kernwapenwedloop te stoppen „bespottelijk” zijn. Het merkt uiterlijk 28 februari (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) hierbij op dat het bedrag, dat op de Amerikaanse begroting' wordt uitgetrok ken voor ontwapening, tienduizend maal lager is dan dat van het ministerie van Defensie, het Pentagon. De enige remedie zou er, volgens de atoomdeskundigen, in bestaan dat elk land een groot gedeelte van zijn soevereiniteit opgeeft en de mensheid zijn levensstijl radikaal wijzigt wat onder meer inhoudt dat het essen- tiele van de democratische waarden op gegeven wordt ten bate van een wereld regering. PARIJS (AFP). Zeven militairen van het 19e regiment infanterie van. Besancjon zijn opgesloten in de mili taire gevangenis van Metz, omdat ze zich bezig hebben gehouden met de oprichting van een soldatenvakbond, zo heeft de beweging „informatie over de rechten van de soldaat” gis- teien bekendgemaakt. De Franse mi nister van Defensie, Yvon Bourges, heeft zich onlangs fel gekeerd tegen dit initiatief en de oprichting van een Franse VVDM verboden. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Minister Van Doorn van CRM heeft los van de omroepbegro ting vier miljoen gulden beschikbaar gesteld om het gat ta de directe pro grammakosten te helpen dichten. Dit is een eenmalige aanvulling op de begro ting, die niet hoeft te worden terugbe taald. De vier miljoen komt uit de omroepreserve, die op dit moment 160 miljoen gulden bedraagt. Financieel commissaris drs. Ch. E-. v.an der Ploeg mgende, dat „de grootste el lende” daarmee wel was bestreden, al blijft er wel een tekort van 1,8 miljoen bestaan. belegerde premier De Azevedo te ontzet ten zonder meer van de hand hebben gewezen. Sociaal-democraten en Volks- democraten dringen nu bij president Da Costa Gomez aan op het ontslag van De Carvalho. Behoudende leden in de Revo lutionaire Raad hebben voorgesteld het hoofd van de militaire veiligheidsdienst uit de raad te zetten. De Carvalho is een notoir tegenstander van de koers die het kabinet-De Azevedo wil varen. Voor vandaag en morgen staan in Lissabon weer grootscheepse demonstra ties op het programma, georganiseerd door vakverenigingen, buurtraden, arbei- derscomités en' soldatenraden. De bedoe ling is „de bourgeoisie te laten zien wie de macht heeft in Portugal: het proleta riaat of de reactionaire burgerij”, zoals een van de strijdkreten luidt. AMSTERDAM (ANP). Het ontkop pelde tv-journaal, de gescheiden nieuws uitzendingen op Nederl md 1 en 2. mag volgens 48 percent van de Nederlanders blijven. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO begin deze maand heeft ge houden onder 901 Nederlanders ouder dan 18 jaar. Vijfentwintig percent van de onder vraagden wil het herstel van de oude situatie (nieuws om acht uur op beide netten), nog eens 25 percent „kan het niet schelen” en twee percent gaf geen antwoord. Ze zouden het strategische dorp Ocaea halverwege tussen Loeanda en de belang rijke FNLA-stad Carmona, hebben om singeld. De meeste ministers, die gistereii beëdigd werden, zijn al geruime tijd voormannen van ae MPLA geweest, en de meesten hebben een verblijf in Por tugese gevangenissen achter de rug. Pre mier Lopo do Nascimento heeft twee keer gevangen gezeten, de laatste keer van 1963 tot 1968. Minister van Defensie Iko Correia was een van de belangrijk ste strategen van de MPLA m de strijd tegen het Portugese leger. meent dat het niet overdreven is te stellen dat de wereld in het jaar 2.000 niet beter de verspreiding van kernwa pens zal kunnen controleren dan de wereld van heden, die er niet in slaagt de verspreiding van de pornografie of het heroineverbruik aan banden te leg gen. gedrag en het voeten van obstructie," weigerden zij daaraan gehoor te geven. De voorzitter schorste daarop de verga dering voor twee uur. Tosn daarop de betrokken oppositieleden nog niet wilden vertrekken, kwam het personeel van de veiligheidsdienst in aétie >m hen op straat te zetten. Dit ging gepaard met een vechtpartij, zoals in de geschiedenis van het Pakis taanse parlement nog niet was voorge komen. Malik Soeleman, die onlangs van de regerende volkspartij (PPP) was overgestapt naar de oppositie, riep „kijk wat er gebeurt onder een dictatuur’', toen hij uit de zaal werd gesleept. Toen de rust was weergekeerd, werd het omstreden amendement aanvaard met 102 tegen nul stemmen. De rationa le vergadering telt 145 leden. De VS, die van alle 135 leden finan cieel het meest bij draagt tot de organi satie, was niet van plan de steun te besnoeien, „maar de verpolitisering van de FAO kon tot gevolg hebben dat het Amerikaanse congres zijn bijdragen aan afdelingen van de VN ging beperken.” Zo hadden Libië en Irak op de confe rentie voorgesteld dat Israel uit de FAO moest worden gestoten. China heeft gisteren op de conferentie een scherpe aanval gedaan op het voed- selbeleid van de VS en van de Sovjet unie (deze laatste is geen lid van de FAO). De Chinese minister van Landbouw en het Boswezen, Yan Li-Koeng, zei dat het de bedoeling van de VS is, „de derde landen onder de duim te houden opdat de Amerikaanse uitbuiting en uitplundering kunnen voortgaan als voorheen-” Moskou kreeg ervan langs „omdat het op de wereldmarkt grote voedselvoor raden aankocht die moeilijkheden ver oorzaakten en ontwrichtingen en waar van alleen de Sovjet-Unie en haar mee lopers profiteerden. De atoomdeskundigen menen dat een kernoorlog waarschijnlijk niet tussen de super-mogendheden maar eerder tussen minder grote landen zal uitbreken zoals Israel, de Arabische landen, India, Paki stan en sommige Afrikaanse landen, die voor het einde van de twintigste eeuw over grote voorraden kernwapens zullen beschikken. Professor Thomas Schelling, een der grondleggers van de groep waar vroeger Henry Kissinger deel van uitmaakte, LOEANDA (Reuter, AP). In de An- golsese hoofdstad Loeanda is gisteren de MPLA-regering beëdigd, terwijl de strjjd in het land op drie fronten voortgaat. Militaire communiqués zijn al enkele dagen niet meer uitgegeven, maar vol gens welingelichte bronnen maken de MPI A-troepen vorderingen aan het noordelijke front. BEIROET, TEL AVIV (AFP, AP). De Verenigde Staten zijn van mening dat de „uiteindelijke oplossing” van de problemen in het Midden -Oosten pus mogeiijk zal zijn op de „dag waarop er een akkoord bestaat over Je status van de Palestijnen”. Dit blijkt vit een ver klaring van de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Harold Saunders, die gisteren is gepubliceerd door de Amerikaanse ambassade in Bei roet. WASHINGTON (AFP). Voor het jaar 2.000 zal er in de wereld zeker een kernoorlog uitbreken tenzij alle landen hun nationale soevereiniteit opgeven en bereid zijn het juk van een autoritaire wereldregering te aanvaarden, wat on waarschijnlijk lijkt. Dat zijn de sombere conclusies van een symposium van atoomdeskundigen van de Harvard-Uni- versiteit en van het Technologische In stituut van Massachusetts, gepubliceerd in het novembernummer van het maandblad „Harvard”. PARIJS. De Franse etnologe Fran- qoise Claustre, die nu al negentien maanden door rebellen in de Afrikaanse republiek Tsjaad gevangen wordt gehou den. is (of was ten minste twee weken geleden) nog niet doodgeschoten. Ge ruchten die wilden dat ze vorige maand al geëxecuteerd zou zijn, werden giste ren weer tegengesproken. Een tweetal weken geleden moet een nieuwe afgezant rebellenleider Hissen Habré hebben bezocht, die verklaard heeft afdoende wijze te hebben gekregen dat Frangoise nog altijd in leven was. Hij had haar echter niet persoonlijk gezien. Wie die afgezant geweest is, is daaren tegen weer niet bekend gemaakt. Men weet alleen dat de president van het Afrikaanse Gabon zich een maand ge leden bereid had getoond tussen Parijs en Tsjaad te bemiddelen. President Gi- scard d’Estaitag moet Gabon toen hebben beloofd een zwaargewicht-afgezant naar de Tsjaad-president te zullen afvaardi gen. In dat verband werden toen de namen genoemd van de oud-premier Pierre Messmer en zelfs van de huidige rege ringschef Jacques Chirac. Het schijnt dat president Giscard dat voorstel later om onbekende redenen weer zou hebben ingetrokken. Maar een complete stilte schijnt intus sen toch niet over Franqoise Claustre te zijn gevallen. Het is echter niet geheel onbegrijpelijk dat. na alle vorige mis lukkingen. nieuwe pogingen haar te be vrijden zich nu in een sfeer van grote discretie voltrekken. a den-Oosten en Zuidoost-Azië, verklaarde voor een commissie voor buitenlandse betrekkingen van het Huis van Afge vaardigden, dat net fundamentele pro bleem bij de regeling van de Palestijnse kwestie „het ontbreken van oen definitie van de Palestijnse rechten” is. Volgens Saundeis moet eerst een defi-, nitie worden gevonden en vervolgens een onderhandelingskader, h.ec objectief daarvan en een gemeenschappelijke b .- sis, die voor de Pa.estijnen en de Israë liërs aanvaardbaar is. Wat betreft het probleem van de Pa lestijnse afvaardiging naar de onderban- delingen merkte Saunders op dat de PLO door de Arabische state i erkend als enige legitieme vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, niet als zodanig bevoegd is daar zij de resoluties 242 <n 338 van de Veiligheidsraad niet erkent. Gisteren hebben Israëlische troepen het in de Sinaï-woestijn gelegen olieveld van Ras Soedr verlaten en het veld en de installaties overgedragen aan de vre desmacht van de VN. die ze weer zullen teruggeven aan Egypte. Dit was het eerste terugtrekken van Israëlische troepen uit Sinaï in het ka der van het bestand tussen Israel en Egypte van september. Morgen zullen Egyptische technici naar Ras Soedr. dat ligt in de buurt van de Golf van Suez, gaan. Hoe komen Marokko en Mauretanië dan aan hun trekken? Waarschijnlijk juist door middel van het referendum. Spanje kent aan ongeveer 60 900 Sahara- bewoners, grotendeels nomaden, het (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON- In Lissabon heerst na het toegeven van de regering aan de looneisen van de stakende bouwvakkers een soort stilte voor de storm. Terwijl VERCELLI (Reuter). In de Itali aanse stad Vercelli zijn vijf ‘eden van een gezin doodgeschoten. De politie vond gisteren zie 'ijken in het huis waar het gezin woonde. De slachtoffers zijn Sergio Graner's, zijl: vrouw Italia, hun 13-jarige zoon Panto en de ouders van mevrouw G-a.ne s De 18-jarige dochter des huizes en haar 21-jarige venoofde wori-n in vel band met de moord door de politie ondervraagd. MADRID Spanje zal zich uiterlijk 28 februari 1976 terugtrekken uit de Spaanse Sahara. Het gebied zal dan worden overgedragen aan een voor lopig bestuur dat wordt gevormd door Marokko, Mauretanië en de bevol king van de Sahara. De Spaanse minister van Voorlichting, Leon Herrera, heeft dit gisteren na de vergadering van de Spaanse ministerraad meege deeld. Na drie dagen onderhandelen hebben Spanje, Marokko en Mauretanië een ge zamenlijk communiqué uitgegeven waarin over „bevredigende resultaten” wordt gesproken. Algerije, daï zelfbe - schikking voor de Sahara wil, was niet bij het overleg betrokken. Het slotcom muniqué was optimistisch, maar uiterst vaag Welingelichte kringen ta Madrid weten te melden dat er wel degelijk een akkoord is bereikt. Officiële woordvoer ders wilden het bestaan van een ak koord niet bevestigen. M41VNHEHW (AP). De Westduit.r’ sociaal-demokraten hebben gisteren bondskanselier Helmut Schm.,dt herko zen als vice-voorzitter van de partij. Hiermee heeft Schmidt zijn basis voor de politieke campagne van 1977 ver sterkt. Schmidt, die herhaaldelijk het doelwit is geweest van kritiek van links binnen de partij, kreeg hetzelfde aantal stemmen als voorzitter Willy Brandt (foto), die tot partijvoorzitter werd her kozen. Brandt werd herkozen met 407 stem men voor, negen tegen en twee onthou dingen. Schmidt werd herkozen met eveneens 407 stemmen voor, 14 tegen en acht' onthoudingen. Tot tweede vizi- voorzitter werd Hans Koschmick, burge meester van Bremen, gekozen. k, De Carvalho zou een verzoek om de In deze situatie wordt de zwijzaam- heid van president Da Costa Gomez steeds heviger bekritiseerd, zowel door links als rechts. Hem wordt besluiteloos heid verweten, omdat hij op het hoogte punt Van de bouwvakkersacties het Por tugese volk slechts maande tot ver draagzaamheid, discipline en begrip voor democratische beginselen. Groot-Lissa- bon gelooft daar niet in, de rest van Portugal wel. Een botsing staat onher roepelijk voor de deur. „Spanje verlaat Sahara de bouwvakkers luidruchtig feestvierden, omdat twee en een halve dag belegering van de parlementsgebouwen hun een forse loonsverhoging opleverde, braken in Oporto demonstraties uit. Twaalf mensen raakten daar gewond toen de menigte de gebouwen van de eenheids- vakcentrale en de communistische jeugdliga bestormden, bezetten en plun derden. Vlak daarvoor had brigade-generaal Pires Veloso. al eerder het contra-revo- lutionaire doelwit van marxistische mili tairen, de demonstrerende betogers toe gesproken. Hij verklaarde dat men zich in Oporto gelukkig op grote afstand van de herrie in Lissabon bevindt, en dat de zwijgende democratische meerderheid van de Portugese bevolking zegevierend uit de strijd zal komen. De gebeurtenissen in de Portugese hoofdstad hebben de tegenstelling tussen Groot-Lissabon en het midden en noord en van het land nog verder verscherpt. De volksdemocratische partij PPD heeft het plan zijn hoofdkwartier van Lissa bon naar Oporto te verplaatsen. In Lis sabon zelf gonst het van de geruchten over de rol die Copfon-chef Otello de Carvalho tijdens de acties van de bouw vakkers heeft gespeeld.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3