Buitendeur van Noordersluis komt op nieuwe rails te staan RABO-bank vergadert Ri liBF GEZELLIGE BAZAR IN „DE RANK" Burgerlijke stand Groene Kruis kon zichzelf niet opheffen - <1 f - m Sti CONTROVERSE IN PvdA-VELSEN PvdA behandelt beginselprogramma SCHEEPVAART ONDERVINDT WEINIG HINDER VAN WERK Commissie- vergaderingen ■h ZATERDAG I 5 NOVEMBER 19 7 5 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 (Van een onzer verslaggevers) Uitspraak BEVERWIJK (Van een medewerker) Noordschepen Spanvissers IJMOND De Noordersluis in het Noordzeekanaal is aan een gro te onderhoudsbeurt toe. De rails, waarover de buitendeur aan de zee zijde loopt, raakt versleten en moet vervangen worden. Deze rails zijn in 1956 voor het laatst vernieuwd. Het totale werk za] enkele maan den vergen. Voor het scheepvaart verkeer zal het onderhoudswerk slechts weinig gevolgen hebben. VELSEN. Het bestuur van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Partij van de Arbeid heeft in een verklaring nog eens de aandacht gevestigd op de tegenstellingen, welke de laatste tijd rond de ge- meenteraadsfractie zijn ontstaan. Deze problemen zouden vooral het gevolg zijn geweest van de houding van de beide socialistische wethou ders, de heren C. Ockeloen en M. Roessingh, die tijdens recente ver gaderingen van de gemeenteraad een van hun fractie afwijzend standpunt wensten in te nemen. IJMUIDEN. Na lange tijd is er deze week in IJmuiden weer eens sprake geweest van een marktspreiding. Mede doordat de capaciteit van de vislosregeling niet groot genoeg bleek om het aanbod voor de maandagmarkt tijdig te verwerken. Vandaar dat drie sche pen tot dinsdag moesten blijven overliggen, terwijl twee anderen naar de woensdagmarkt werden verschoven. Daarop zorgden don derdag en vrijdag telkens nog een schip voor een verrassing, doordat zij hier arriveerden met een „van- getje” uit de noordelijke Noordzee. Het lossen daarvan leverde geen enkele moeilijkheid op. e w ■i www PI WW W' w I i -mW dF W /*R 02 ■3 I I Socialistische wethouders ter (Van een onzer verslaggeefsters) verantwoording geroep en (Van een onzer verslaggeefsters) GEBOREN: chel zv. W. Brasser en C. M. Hilbers. ONDERTROUW: en jiM iB losplank GEHUWD: S. en OVERLEDEN: zijn Aan de zeezijde is Rijkswaterstaat bezig met de voorbereidingen voor het ver vangen van de rails van de buitendeur. WETHOUDER C. OCKELOEN Van soortgelijke conflicten is voorts nog sprake geweest bij de behandelingen van het plan „Zeebad” en de woonruim teverdeling. In het laatste geval stemden de heren Roessingh en Ockeloen tegen een door de PvdA ingediende motie, waarmee werd beoogd in de betreffende commissie ook een vertrouwensman of deskundige van de bejaarden op te ne men. DE SCH 171 vernam een en ander op de thuisreis via de radio en nam aldus en passant ook nog even negenhonderd kisten haring mee. Hier werd DM 36.000 voor gebeurd, waarna beide schepen naar IJmuiden vertrokken, om zich hier van hun kantjes en diepvries te ontdoen. Het ligt daarbij in de bedoeling volgende week de visgronden weer op te zoeken- van der Putt en Cor Roose zich niet meer voor een functie beschikbaar heb ben gesteld. Voorts zullen de jaarversla gen van de secretaris en de penning meester worden behandeld en wordt door de raadsfractie verantwoording af gelegd van het gevoerde beleid. WETHOUDER M. ROESSINGH Het beginselprogramma is vervat in de discussienota „Socialisme tussen nu en morgen” en deze nota is verkrijgbaar bij secretaris Bernard Hellebrand, Arden- nenlaan 27, telefoon 35300. De heer Piet Joustra zal de discussie inleiden met enkele punten uit deze nota. weken worden Linda d.v. W. Nijhuis en M. Duijker, Johanna M. d.v. G. Schelvis F. M. Smit, Petra M. W. d.v. T. S. H. Nijssen en E. M. Spek, Carolien d.v. M. J. M. Warmerdam en J. Uijtewaal, Mi- HEEMSKERK. Tijdens een bijeen komst op dinsdagavond 26 november in het buurthuis „De Schuilhoek” gaat de partij van de Arbeid, afdeling Heems kerk, discussiëren over het beginselpro gramma. Men vindt het van belang, dat alle leden een duidelijke visie hebben op wat het socialisme inhoudt. VOOR HET overige is men voor de haring weer van de spanvissers afhanke lijk geweest. Allereerst waren maandag de KW 44-KW 85 present met in de premiekisten verpakte vangsten, waarbij voor vierduizend kisten 90.000 werd geïncasseerd. De iets minder verse ha ring van het span KW 42-KW 135 no teerde daarop nog 75.000. M. J. en TENSLOTTE WAS het span KW 44- KW 85 vrijdagmorgen om vijf uur op nieuw present met ongeveer vierduizend premiekistjes en driehonderd plastic bakken. Het werd gevolgd door de SCH 81 met zeshonderd bakken en driehon derd premiekistjes en de KW 41 met vvijfhonderd premiekistjes. Al deze ha ring was bij de Galway-baai gevangen. DINSDAGMIDDAG werden zij ge volgd door het maandag uit Texel ver trokken span TX 36-TX 38 dat over zeshonderd bakken en bijna vierhonderd kantjes haring beschikte. Deze zoge noemde „halve zee-haring” werd ver kocht voor 51 tot 40 per bak. En donderdag brachten de duizend bakken en bijna vierhonderd kantjes van het span TX 9-TX 33 een gemiddelde op van 40. De gezouten haring van deze spannen werd respectievelijk naar Kat wijk en Vlaardingen afgevoerd. HEEMSKERK. De Coöperatieve Raiffeisen-Boereenleenbank W.A. houdt donderdag 20 november een algemene vergadering in de zaal van café-restau- rant Nijman, Kerkweg 43. tijdens welke de jaarstukken zullen worden behandeld. Het verslag over het boekjaar 1974 is het eerste dat door de gefuseerde banken wordt uitgebracht. IJMUIDEN. In het verenigingsge bouw „De Rank” van de Nederlands Hervormde kerk IJmuiden-West wordt een bazar gehouden waarvan de op brengst bestemd zal zijn voor de repara tie van het dak van de kerk aan de Kanaalstraat. Vrijdagmiddag om drie uur werd de bazar geopend en de talloze bezoeksters en bezoekers stroomden bin- OP DEZE MANIER werden de groot ste soorten per 125 kilogram verkocht voor f 290, waarbij de koolvis drie het tot 96 wist te brengen, duurder dus dan de blanke koolvis. Grove schelvis bleek ook al meer dan 100 waard, maar de kleinere soorten, hoewel prima van kwalitiet varieerden van 52 tot f 28 per bak. TENSLOTTE KAN nog worden ge meld dat de KW 49 de vrijdagmarkt van Cuxhaven heeft bezocht met zevenhon derd bakken vis, waarvan zeshonderd met roodbaars. Deze lading was gevan gen in de visgronden van Rosengarten. Verwacht wordt dat de visserij in deze omgeving pas nu een aanvang zal gaan nemen, mede doordat hier verder nog weinig vaartuigen uit andere landen zijn waargenomen. houden lekkere hapjes en koffie om hongerige magen te vullen. De opbrengst van al deze activitei ten zal zestienduizend gulden bedragen. Zo wordt althans verwacht door ds. J. M. D. van den Berg. Als dit lukt zal men met dit bedrag de kosten van de dakreparatie kunnen dekken. GEHEEL ANDERS gesteld was het met de scholsoorten. Aan de dinsdag- markt was er immers geen platvis te bekennen, waarna de aanvoer woensdag en donderdag slechts uit enkele tiental len kisten bestond. Vandaar een gemid delde prijs van f 120 per bak. De vang sten waren dus minder dan was ver wacht, terwijl ook van de buitenhavens weinig is binnengekomen. In het jaarverslag wordt geconstateerd, dat ook de RABO-bank de invloeden onderging van de bijzondere economische omstandigheden, zoals de sterk gestegen energieprijzen, de stijging van de grond stof fenprij zen en de verscherpte inflatie. Met betrekking tot de kredietverlening viel een voortgang van de onder invloed van de rentesubsidieregeling in 1973 in gezette verhoging van de kredietvraag uit de agrarische sector te constateren. Bij de niet-agrarische bedrijven stond de investeringsgeneigdheid duidelijk onder druk van de ongunstige conjuncturele si tuatie. De vraag naar woningbouwleningen vertoonde als gevolg van de hoge rente stand en de ook voor particulieren on zekere toekomstverwachtingen een flinke daling ten opzichte van het zeei- hoge ni veau van de beide voorgaande jaren. Geconstateerd wordt een slechts ge ringe daling van de bereidheid tot sparen. De positieve invloed van de verhoudings gewijs hoge rente werd daarbij overscha- duwd door de negatieve invloed van de hoge inflatiegraad, de afnemende groei van het reëel beschikbaar inkomen en de ongunstige inkomensontwikkelingen in de meeste agrarische sectoren. Deze laatste factor had ook duidelijk invloed op de ontwikkeling van de saldi op re- keningen-courant van bedrijven. Het aantal privérekeninghouders bleef gestaag toenemen. In het jaarverslag wordt gewag gemaakt van een aanvaard bare winstgroei. Tijdens de jaarvergadering is de heer P. A. de Boer als bestuurslid aftredend, maar herkiesbaar. Ook de heer E. Stam mes is herkiesbaar als lid van de raad van toezicht. Niet herkiesbaar in deze raad is de heer L. H. Weelage. nen. Vandaag vanaf twee uur kan de bazar opnieuw worden bezocht. Er is van alles te koop. Kinderkleding, handwerkstukken, etenswaren en wat dies meer zij. Vrijdagavond draaide ook het rad van avontuur, waarvoor een podium vol met prijzen stond. Men kan op de bazar spelen met een voetbalspel, er wordt gesjoeld en er staan enkele rommeltonnen- Er wordt een loterij ge- Het ligt in de bedoeling deze bestuurs- verklaring aan de leden voor te leggen op de jaarvergadering van de afdeling, welke 19 november in zaal „De Grif fioen” aan de Trompstraat in IJmui- IN OVERLEG met de reder werd echter besloten de nog te vangen haring vers te houden, met het daaraan verbon den nadeel dat deze vis niet onverpakt in kist of vat in Nederland mag worden aangevoerd. En omdat de vaten inmid dels waren gevuld en men in Duitsland met dergelijke bepalingen geen rekening behoeft te houden, is men toen maar in Bremerhaven gaan markten. Overigens niet zonder resultaat, want de vijftien honderd kisten haring hebben hier ruim DM 57.000 opgebracht. Het verkeer zal straks over de andere deur, die nu nog geopend s, worden geleid. J. M. Davidson, oud 55 jaren. W. Bloem, oud 90 jaren. H. Nieuwenhuizen, oud 66 jaren. IN DEZE betrekkelijk lage prijsnote ring werd ook de wijting meegetrokken, zodat hiermee maar juist het minimum kon worden bereikt. Bovendien bleven enkele partijen onverkocht in de hallen achter, met als resultaat het vonnis „doordraaien”. J. H. S. Rijkeboer en T. Verduijn, J. Tervoort en M. C. A. M. de Wit, W. J. P. Klein en H. J. van Aalst, J. T. M. Verduin en M. A. Duijn, A. C. Koope- laar en M. A. Leegwater, A. Brandjes B. Selderbeek, W. A. M. de Boer en A. E. van Roon. HIER DIENT echter wel bij te wor den aangetekend dat deze week drie schepen hun ladingen in een Noordduit- se haven aan land hebben gezet. Dit waren de KW 41 in Cuxhaven en de SCH 171 en de VL 115, die zich naar Bremerhaven hadden begeven. Beide laatstgenoemde schepen waren zo ge lukkig geweest rond de Silverpit een mooie partij haring te verschalken en omdat op deze wijze de lege vaten van de VL 115 spoedig konden worden ge vuld, leek het de schipper verstandig onmiddellijk daarop met de thuisreis een aanvang te maken. A. Schram en S. M. Tesselaar. H. Jacobs en L. Talman, H. P. Pieferse G. M. Bart, C. K. van Kalkeren en C. Wagenaar, H. H. van Dijk en S. Hart man, A. Krook en E. van der Molen, W. M. Post Uiterweer en A. J. van Riel, R. J. Stellingwerf en I. L. Vergers. AMSTERDAM (ANP). Omdat slechts 68 van de 111 afdelingen verte genwoordigd waren op de buitengewone vergadering van het Noord-Hollandse Groene Kruis, heeft het bestuur vrijdag een voorstel tot opheffing van de kruis vereniging moeten uitstellen. Dit omdat volgens de statuten een voorstel pas in stemming mag worden gebracht als driekwart van de afdelingen op de ver gadering, die werd gehouden in hotel Krasnapolsky in Amsterdam, vertegen woordigd is. Het Noord-Hollandse Groene Kruis wil zich opheffen om samen met het Noord-Hollandse Oranje-Groene Kruis en het Wit-Geel Kruis op te gaan in de nieuwe „Provinciale Kruisvereniging Noord-Holland”. Deze kruisvereniging zal volgende jaar worden opgericht. den zal worden gehouden. Op deze wijze zullen ook de leden zich over deze kwesties een oordeel kunnen vormen, waaraan door het bestuur veel waarde wordt gehecht. Rijkswaterstaat heeft een van de drie sluisdeuren, die enkele maanden geleden bij een aanvaring beschadigd was, in middels gerepareerd en deze deur gaat nu dienst doen als binnendeur aan de zeezijde. Daardoor kan de buitendeur verwijderd worden zonder dat dte sluis buiten gebruik gesteld hoeft te worden. Om ook het verkeer zo min mogelijk te hinderen, zal dit gewoon van beide sluisdeuren gebruik kunnen blijven.ma ken. Daarvoor zullen enkele weggedeel ten verlegd moeten worden om aan de zeezijde een goede aansluiting op de binnendeur te geven en zullen ook de verkeerslichten iets verplaatst moeten worden. Bij de Noordersluis is men in- middels met het voorbereidende onder houdswerk begonnen. Om het scheepvaartverkeer niet te hinderen tijdens het vervangen van de rails van de buitendeur zal er over de gehele breedte van de sluis onder water een drooglegkap worden aangelegd, die precies op de deurdrempel past. Binnen deze overkapping kan de rails vervangen worden zonder natte voeten te halen, terwijl het scheepvaartverkeer over de kap heen kan varen. Het varvangen van de versleten rails zal ongeveer een week duren. Alleen gedurende deze week zal er sprake zijn van enige hinder voor de scheepvaart De overkapping is ongeveer drie meter hoog, zodat de schepen drie moeter min der maximale diepgang mogen hebben dan normaal. Dit betekent, dat een week lang schepen tussen de 35 en 45 voet diepgang Amsterdam niet kunnen berei ken. Door het gebruik van de binnen deur zal de totale sluislengte bovendien ongeveer 25 meter korter worden. Voor de scheepvaart heeft dit geen betekenis, omdat er ruim voldoende lengte over blijft. Men heeft namelijk door dit alles de indruk gekregen dat de wethouders plannen wensen uit te voeren met steun van buiten de partij, zonder hierover eerst binnen de PvdA te hebben over legd. In dit verband zal de leden tevens een uitspraak worden verzocht over de vraag, of de wethouders in de eerste plaats zijn gebonden aan hun fractie en partijprogramma, dan wel aan het colle ge. De agenda voor deze vergadering ver meldt verder een bestuursverkiezing, waar enkele mutaties het gevolg van zullen zijn, doordat Trudy Dekker, Wiet HEEMSKERK. De commissie van openbare werken en woningbedrijf ver gadert maandagavond van 19 uur af in het raadhuis. De agenda vermeldt een voorbespreking van enkele raadstukken, zoals het geven van straatnamen in het plan Neksloot, het aangaan van een rechtsgeding in verband met verkoop van een woningwetwoning en het verle nen van kredieten voor woningverbete ring. De onderwijscommissie vergadert op dinsdagavond 18 november van acht uur af in het raadhuis ter bespreking van enkele onderwijszaken. De commissie gemeentefinanciën ver gadert op donderdag 20 novembei' acht uur in het gemeentehuis en de leden van de commissie voor sport en recreatie zijn uitgenodigd voor een ver gadering op woensdag 19 november (19.30 uur). In deze commissievergadering zal een toelichting worden gegeven op het ontwerp-bestemmingsplan „Kasteel As- sumburg en Oud Haerlem”. Voorts wordt het rapport „Raming van de be hoefte aan veldsportaccommodaties in Heemskerk per 1 januari 1984” be sproken. Alle commissievergaderingen openbaar. Volgens het afdelingsbestuur werd daardoor een PvdA-motie over het voortzetten van de activiteiten van de handelsavondschool verworpen, daar naast ontstond enige weken later op nieuw een controverse tussen de fractie en haar wethouders. Nu over het al of niet gratis beschikbaar stellen van het bej aardenpaspoort. DE VANGSTEN van de noordschepen bestonden in hoofdzaak opnieuw uit de allerkleinste soorten koolvis. vergezeld van een kleine hoeveelheid schelvis, wij ting en blankwerk- In tegenstelling tot andere weken kon de kleine koolvis allemaal worden verkocht en ook de grovere soorten waren bijzonder in trek, omdat deze in het buitenland vrijwel ontbraken. 4 Wfc «ifefcs

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5