I Zuidema en in selectie MEER GELD VAN NOS CLUBS IN VERZET Rijsbergen Van Lennep stopt -GW kfi H Jfc G 1 w r 1 'WM, ux-aB b x J 11 SPORT 19 7 5 NOVEMBER MAANDAG (Van onze sportredactie) Gevaarlijk BH t i Kwetsbaar Gelukkig 17 VELSEN De meest opvallen de woorden waren van Frank Kra mer zelf. Kramer, zoals wellicht be kend altijd goed voor een aardige uitspraak, produceerde ook giste ren, na afloop van het duel tussen Telstar en MVV (40), een opmer kelijke kreet. „Ik zou graag de trai ner willen .prijzen”, aldus uitblinker Frank Kramer, „voor het feit dat hij het heeft aangedurfd om mij op te stellen”. ■WK 1 - - j I Felle debatten SPORTIEF rond Coster (Van onze sportredactie) Mi (Zie verder onze vijfde sportpagina.) KRAMER EINDELIJK OP DE VOORGROND Goey had neergelegd en nog geen tien lijn”. ROB HOOGLAND Vraagtekens bij afrekening WK Cor Coster: twijfels bij clubs over kandidatuur. ~2 Kramer later: „Toch is het een enigs zins gelukkige overwinning. Want we scoorden op psychologisch gezien uitste kende momenten. In het begin en vlak Een onderonsje tussen PSV’s Ben van Gelder en Ajax-voorzitter Jaap van Praag tijdens de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal. De ontmoetingen voor de eerste ronde van de KNVB-beker zijn vastgesteld op zondag 10 oktober. De eredivisieclubs zijn van deze ronde vrijgesteld. Wel spelen de nummers één en twee van de drie hoofdklassen van het zondagama- reurvoetbal, de kampioenen van de eer ste klasse A en B van het zaterdagvoet- bal, alsmede de bekerwinnaar van deze sectie in de eerste ronde van het toer nooi om de ..grote” beker. Tijdens de algemene vergadering betaald voetbal van zaterdag in het KNVB-sportcentrum in Zeist, spraken de afgevaardigden van de clubs zich uit tegen de beslissing van het be stuur van de heer Coster, één van de drie directeuren van het bureau Inter Football, kandidaat te stellen voor deze functie. Na een schorsing von den de clubs dat „aangezien de Stich ting Arbeidsbemiddeling in oprichting is, het noemen van namen van kandi daten prematuur is”. De belangenor ganisatie van de clubs stelde voorts vast dat „het bestuur Betaald Voetbal er rekening mee moet houden, dat het niet zeker is dat de clubs een toekomstige kandidatuur van de heer Coster zullen steunen”. Het sectiebestuur handhaafde even wel de kandidatuur. Veel mogelijkhe den tot verwezenlijking ervan zijn er niet. Tijdens de vergadering werd duidelijk dat de WCS en de WON niet geporteerd zijn voor een benoe ming van de veelbesproken schoonva der van Johan Cruijff. Het feit dat de ploeg zo werd wegge speeld, leidde tot nogal wat irritatie binnen het MVV-elftal. De goed leidende arbiter Bart Ram was daarom tot drie maal toe gedwongen de gele kaart te trekken. Eerst voor Mulkens, toen die de als middenvelder gedegen spelende De Jos Coler, voorganger van Jacques Hogewoning en penningmeester van de UEFA, had scherpe kritiek. Hij noemde een eventuele benoeming van Coster uitermate gevaarlijk. „Alleen als de clubs eerlijk spel spelen en zich houden aan de reglementen en geen zaken doen met Inter Football kan je problemen voorkomen”, zei hij. Dat had al in de dertiende minuut succes. Kramer ontving op links de bal treuzelde wat en speelde toen terug op Jonker die vanaf de rand van het strafschopgebied via de vuisten van de uitglijdende Matthijsen raak knalde (1- 0). MVV was dus op een snelle achter stand gezet en moest van tactiek veran deren. En dan wordt MVV kwetsbaar. Weinig meer dan verdedigen kan de ploeg van trainer André Maas niet en toen na een half uur ook nog ausputzer Dijkstra het veld met een enkelblessure moest verlaten was het gebeurd met de Maastrichtenaren. ZEIST. De competitie betaald voet bal 1976-’77 zal zowel voor de eredivisie als voor de eerste divisie op zondag 22 augustus beginnen. Voor het eerst zullen ook voor de eredivisie programma’s worden vastgesteld op woensdagen. De clubs uit de hoogste afdeling zullen zowel op woensdag 8 september als op 6 oktober in actie komen. Opnieuw zal er een winterstop worden vastgesteld. Voor eventuele inhaalwed strijden is zondag 19 december gereser veerd. Daarna wordt de competitie op 9 januari hervat. Die woorden hebben een diepere bete kenis dan zij op het eerste gezicht doen vermoeden. Want ook Frank Kramer realiseerde zich voor de wedstrijd tegen MVV, de ploeg waarbij hij vorig jaar nog speelde, dat hij nu eindelijk eens iets zou moeten laten zien. Kramer had tot gisteren bij Telstar zo goed als niets gepresteerd. Dat kwam natuurlijk ook omdat hij van trainer Castenmiller maar weinig kansen kreeg, maar de keren dat Kramer wél in actie kwam, vormden niet bepaald een aanleiding om er jui chende regels aan te wijden. Toen dat gebeurde stond Telstar ech ter al op 2-0. Nadat in de eerste helft Jonker een schot vanaf dertig meter tegen de lat had zien afstuiten, scoorde Monne de Wit vlak na rust wél. Een voorzet van de hardwerkende Bijl werd door Lacroix van richting veranderd, waarop De Wit met een halve omhaal schitterend inschoot. Dezelfde Monne de Wit zorgde twintig minuten later voor 3- 0, na te zijn vrijgespeeld door Bijl en Kramer en tenslotte maakte Bischot er 4- 0 van, na een hoo geharrewar in het MVV-strafschopgebied. Voorzitter mr. Jacques Hogewoning (met Dé Stoop bij enkele kandidaat stelling als bestuurslid herkozen) die in deze emotionele vergadering her haaldelijk in moeilijkheden werd ge bracht, hield de afgevaardigden bij herhaling voor dat bij een niet-be- noeming van de heer Coster het Bu reau Inter Football-oude sfeer hoogstwaarschijnlijk erg snel terug zou zijn. Drs- Van Rijn was van mening dat een soortgelijke dreiging altijd aanwezig is. „Wie garandeert me dat straks niet een andere schoonvader van een voetballer op staat”, waren de woorden van de praeses van Sparta. '-.■■■.cl-’. De KNVB stelde de heer Coster onlangs kandidaat voor het extern adviseurschap om te komen uit de impasse inzake de overschrijving van Nico Jansen van FC Amsterdam naar Feyenoord. Toen de voetbalbond deze concessie deed heeft de heer Coster, als concessie zijnerzijds, besloten zich terug te trekken uit het arbeidsbe middelingsbureau Inter Football. Te vens zou het bureau zich niet meer bewegen op het gebied van de ar beidsbemiddeling in het betaalde voetbal. Telstar-verzorger Hans Glas is, op I verzoek van dokter Kessel, in de j plaats van de door een hartinfarct getroffen Pierre v. d. Akker toege voegd aan de medische staf van het Oranje-team. ZEIST (ANP) Het is twij felachtig geworden of Cor Coster extern adviseur zal worden van de op te richten Stichting Ar beidsbemiddeling van het betaal de voetbal, waarvan ook de be langenorganisaties van de spe lers (WCS), clubs (FBO), trai ners (WON) en het ministerie van Sociale Zaken deel gaan uit maken. HAARLEMMERLIEDE Voor Gijs van Lennep is het rijden van de Grand Prix verleden tijd. De autocoureur uit Haarlemmerliede heeft besloten er een punt achter te zetten. Voor volgend jaar heeft hij nog uitsluitend lange af- standsraces, zoals bijvoorbeeld de 24 uur van Le Mans, op het programma staan. „Ik ben nu 33 en wil wat meer tijd gaan besteden aan het zaken doen. Dit jaar heb ik drie keef- een Grand Prix gereden voor Hoogenboom maar zoals bekend is dat niet gelopen als ik gewenst had. Het botste met Hoogenboom, anders had ik nog wel een jaar door willen gaan”. Het sectiebestuur beraadt zich, tijdens de behandeling van de kandidatuur van Cor Coster als extern-adviseur voor de Stichting Arbeidsbemiddeling Betaald Voetbal. Van links naar rechts de heren Hogewoning, Kernkamp en Zwikstra. Maar juist op het moment dat er veel kritiek was op Castenmiller’s opvallende beslissing om linkerspits Colin Ayre te vervangen door Kramer, vlamde hij. Speelde hij zoals hij dat nog niet gedaan had bij Telstar. Het is typisch Frank Kramer. Op de meest onverwachte mo menten, zoals gisteren tegen MVV, is hij er. Kramer werd ’an ook, zo gaat dat in de voetbalsport, direct de lieveling van het 4000-koppige publiek op Schoenen berg. Bij tijd en wijle was er, getuige het „Frankie, Frankie” vanaf de tribu nes, sfeer binnen het Velsense stadion. Door die steun van het publiek groei de Frank Kramer, gestuurd door Jos Jonker, de beste man van het veld. En met Kramer groeide Telstar, dat zonder Van Kooten wel degelijk in staat was om openingen te vinden in de zoals gewoonlijk versterkte MW-defensie. Zoals gezegd: dat gebeurde vooral onder leiding van Jonker en Kramer, die hun ploeg naar een verdiende 4-0 overwin ning leidden, de eerste .thuiszege van dit seizoen. Castenmiller: „Ja, eindelijk een overwinning thuis. Vooral omdat we tactisch goed hebben gespeeld. Tenslotte deed Van Kooten niet mee. De jongens zijn gewend om, als ze niet meer weten wat ze moeten doen, de bal hoog op Cees te spelen. Die doet er dan altijd nog wel wat mee. Nu stond Monne de Wit in de spits. En die is nu eenmaal sneller, wendbaarder. Daar is goed van geprofiteerd. Er is bijna geen bal hoog voor het hok gegooid. Er werd bedacht zaam gespeeld.” wegens het te fel protesteren tegen die beslissing. In de tweede helft kreeg Kerstgens nog geel, omdat hij op wat al te opvallende wijze wilde demonstreren dat de Telstar-muur bij een vrije trap niet op de vereiste afstand stond. En daarin had Frank Kramer een belangrijk aandeel. Net als Jos Jonker, maar van Kramer valt het nu eenmaal meer op als hij uitblinkt. Zoals het van hem ook meer opvalt als hij faalt en dat nou best al in de volgende wedstrijd kunnen zijn. Kramer doet de gekste dingen met de bal, hoewel hij gisteren wist: „Ik heb niet gespeeld als anders. MW kende mij als een solist en daar was die ploeg ook op ingesteld. Ik heb nu bijna niet gesoleerd. De bal veel eerder afgespeeld.” En Castenmiller: Frank kon vandaag ook zo goed spelen omdat hij zijn verdedigende taak vaak mocht verwaarlozen. Tenslotte had hij een Jonker en een De Wit bij zich staan, die goed overnamen. Bovendien deed Fred André weer mee, waardoor er veel meer rust in de verediging was. In ieder geval heb ik er weer een moeilijkheid bij. Want wie moet ik er nou de volgen de wedstrijd uitlaten? Je zou het een prettige moeilijkheid kunnen noemen.” Frank Kramer juicht omdat hij denkt te hebben gescoord. MVV-doelman Toine Matthijsen, een ex-ploeggenoot van de grillige Telstar-speler, legt echter op vader lijke wijze uit dat Kramer vlak voor zijn treffer een overtreding heeft begaan, het geen arbiter Ram niet was ontgaan. Goey had neergelegd en nog geen tien na rust.” Maar De Wit: „Daar ben ik het seconden later voor rechtsback Braam, niet mee eens. We hebben die kansen toch zelf gecreëerd?” Inzet van het duel is een forse vergoeding, die de NOS via de bond aan de clubs moet betalen voor het uitzenden van reportageflitsen van wedstrijden in het betaalde voetbal in het populaire programma „Langs de H lijn”. Tot nu toe heeft de NOS zich steeds met succes beroepen op het recht van informatie en van vrije nieuwsgaring als het betalen van re- I portageflitsen op de radio tijdens de regelmatige onderhandelingen tussen de KNVB en de omroeporganisatie aan de orde kwamen. Alleen voor tv- f flitsen werd in de buidel getast. Nu zal ook de radio flink over de brug moeten komen. en van vrije ZEIST Tijdens de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal werd, zoals werd aangekondigd, het financiële beleid van het sectiebestuur op slechts één punt door de Federatie Betaald Voetbaiorganisaties (FBO) aange vallen. De leden van de FBO bijna alle clubs in het betaalde voetbal hadden namelyk al geruime tijd geleden vraagtekens gezet achter de afreke ning van het wereldkampioenschap, dat vorig jaar in West-Duitsland werd gehouden. Half augustus had men in een brief aan het sectiebestuur om op heldering gevraagd maar het antwoord was nog steeds niet binnengekomen. Sectiebestuurder en financieel brein Zwikstra ging uitvoerig in op de voor geschiedenis en wees daarbij op het feit, dat hij aan het WK.avontuur was begonnen met een door anderen gemaakte schuld van 860.000 gulden en wees daarom beschuldigingen betreffende een „slecht beheer” van de hand. Er zou inmiddels al wel een mondeling antwoord op de brief van de FBO zijn gegeven. Wat de afrekening zelf betreft merkte hij op, dat ten aanzien van de hoofd- 1 zaak er wel een goedkeuring van de accountants was verkregen en dat men slechts voor een bijzaak, de sponsoring, de getrouwheid van de afrekening niet kon vaststellen. De financiële commissie van de KNVB was overigens wel vol- ledig akkoord gegaan. Zwikstra kreeg steun van Sparta-voorzitter drs. Van Rijn, lid van die finan- I ciële commissie: „De accountants hebben één opmerking gemaakt, maar daar kan en mag je niet uit afleiden dat de hele afrekening niet deugt”. Besloten werd dat de FBO een registeraccountant zal aanwijzen die met de 1 accountants van de KNVB de afrekeningen nog eens zal doornemen. ZEIST. Bondscoach George Knobel heeft voor' het duel tegen l Italië van komende zaterdag in Rome vijftien spelers geselecteerd. In de selectie zijn twee namen tamelijk verrassend: Die van Wim Rijsbergen en Johan Zuidema. René Notten de laatste tijd bij Ajax in topvorm kreeg van Knobel de erkenning waarop hij al lang recht heeft: Ook hij werd geselecteerd. Zowel de vertegenwoordigers van de WCS, de FBO als de WON verweten Hogewoning. geschiedver valsing toen hij een chronologisch overzicht gaf van de gebeurtenissen rondom de transfer van Nico Jansen naar Feyenoord. Toen hij beweerde dat Jaap van der Leek, secretaris generaal van de WON, zelf de sug gestie had gedaan Cor Coster kandi daat te stellen voor de functie van extern adviseur reageerde Joop van der Klink uitermate fel. De voormali ge voorzitter van de FBO met mr. Hogewoning een van de voormannen van het eerste uur van de werkge versorganisatie corrigeerde: „Het is juist andersom. Toen u de naam van de voetbalmakelaar Bekeify noemde, zei Van der Leek verwijtend als je die man noemt dan kan je net zo goed Cor Coster in huis halen.” De groep van vijftien (eventueel aan te vullen met iemand van de selectie van Jong Oranje) is: Doel: Schrijvers en Jongbloed; achter: Rijs bergen Van Kraay Krijgh Krol en Suurbier; midden: Notten, Thijssen, Peters en Jansen; voor: René en Willy van de Kerkhof, Geels en Zuidema. ZEIST. In de rug gesteund door het rapport vrije nieuwsgaring, dat vijf juristen op verzoek van het be stuur betaald voetbal van de KNVB hebben samengesteld gaat de voet- J halbond deze .na and feller dan ooit in de slag met de Nederlandse Om- roep Stichting. i RfesfeijipW;'. few 31 ..F'lh - M 'lyrrmr ‘i:1 «i s’fcKIüi”

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11