Peters uitblinker in voetbalthriller In de eerste helft speelden we voor Sinterklaas Joop Brand: I Mentale dreun voor AZ’67 in openingsfase Uitslagen buitenland jhbhi Derby op kop dank zij Charlie George II It L “lllf J ,5^ 1 <1 - r 13 MAANDAG SPORT 1 7 NOVEMBER 19 7 5 Alles mogelijk Weggespeeld Ander gezicht Geen glans (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De basis voor de uiteindelijke royale 61 over winning van PSV zaterdagavond op AZ werd in feite al in de tweede minuut gelegd toen de Alkmaarse middenvelder Ruud Suurendonk zich op een bijzonder knullige wijze door René van de Kerkhof de bal van de voet liet halen, waarna de supersnelle Eindhovense rechter spits probleemloos de bal achter doelman Vooys kon werken. fel ig O - NEC OOK TEGEN AJAX NIET BANG (Van onze sportredactie) Willv Brokamp rondt met het hoofd een voorzet van Wim Suurbier af en brengt Ajax tegen NEC op 10. os as 9? 99 Grote zege PSV miste toch de nodige glans Ine- ritse een BERT BREVOORD ioor rong zijn 5- 4 3-4 9-5 6- 3 5-4 15 13 16 11 18 17 15 16 16 23 22 15 26 20 33 23 28 25 Daarom ook dat de 6-1-overwinning van PSV toch de nodige glans miste. PSV in het tweede kwartier van de tweede helft moesten de Eindhovenaren zelfs het initiatief volkomen uit handen geven is weliswaar onmiskenbaar aan het terugkomen, maar het spel mist toch nog altijd het speelse en het raffinement waarmee de ploeg in het verleden haar opponenten placht te deklasseren. Kees Rijvers, overigens bijzonder ka rig in zijn commentaar: „Ik dacht dat we in deze wedstrijd de kansen voor verdedigers aanstaande woensdag wel kunnen meespelen in het beslissende duel van Engeland tegen Portugal voor groep één van het toernooi om het Europees kampioenschap. Vooral de blessure van McFarland liet zich na afloop van het duel tegen West Ham United ernstig aanzien. René van de Kerkhof jubelt. Al in de tweede minuut heeft hij PSV tegen AZ ’67 op een voorsprong gebracht. Spelbos (rechts) kan het maar matig waarderen, de op de grond liggende doelman Vooys evenmin. Het was dan ook bepaald niet verba zingwekkend dat NEC-trainer Piet de Visser na afloop verklaarde dat hij trots was op hetgeen zijn ploeg de volge stroomde tribunes van het Ajax-stadion had geboden. „Dit NEC is een jong elftal in opkomst. Als ik zie dat dit jonge ’SV) Van •aaf- lijst De taal, ring in laats 46 ;den Is t de 0. 9. be- van ).4U 2e en idijk ort), Den lo rd 67 >rij^ Se 13 9 •10 •11 •16 ■15 ■16 •14 ■16 ■14 -24 -17 -23 -23 -18 -16 - 8 -21 -30 rs- FC ind m- le- FC b- s- >c :m fc., ploegje hier zo brutaal te werk gaat, dat het een Ajax zelfs een kwartier lang in grote verlegenheid brengt, dan ben ik blij met die lef. En dat er dan eens een foutje wordt gemaakt, nou, dat moét je incaclucleren. Moet ik het een Peters, die als een jonge god heeft lopen voet ballen, kwalijk nemen dat hij een inder daad kostbaar foutje maakte? Ben je gek! We hebben hier propaganda lopen maken op een manier zoals de mensen dat graag willen. En denk nou niet dat we de volgende keer in onze schulp krui pen omdat we nu toevallig zes goals aöhter de oren hebben gekregen. Trou wens, voor hetzelfde geld wordt het na die 4-2 nog 4-4 en wie weet wat er dan nog allemaal kan gebeuren. maakte dit bekend na een ontmoeting met Adolfo Phillipeaux, de secretaris voor sport en toerisme van het Ar gentijnse ministerie van opvoeding. Er waren sterke twijfels gerezen over de geschiktheid van Argentinië als organisator van de WK nu dat land een gigantische economische depres sie doormaakt en ook in politiek op zicht op instorten staat. Tegen het betoog van De Visser kon weinig worden ingebracht, want in het merkwaardige spektakel dat naar de naam AjaxNEC luisterde was inder daad alles mogelijk. Met uitzondering dan van de eerste 20 minuten, want toen daverde Ajax in superieure stijl langs een verbluft NEC, met als gevolg dat er na 23 minuten een 3-0 stand in Amster dams voordeel op het scorebord stond. Brokamp met een kopbal, Steffenhagen (na goed voorbereidend werk van Krol) en Suurbier (formidabele, met een maxi mum aan effect geladen lob over de verblufte Schellekens) leken de aan stichters te zijn van een schuttersfestijn zonder weerga. Leken, want met die comfortabele voorsprong op zak liepen de zaken bij Ajax plotseling veel minder geolied dan in de imponerende openings fase. honderd percent hebben benut. Voor de rest heb ik er weinig aan toe te voegen. Ik heb de laatste maanden al genoeg gekletst.” In de eerste helft liep PSV uit naar een 2-0 voorsprong, omdat Quaars in de 44ste minuut profiteerde van een ijzing wekkende fout van Ronald Spelbos. Quaars pikte de verspeelde bal op om vervolgens uiterst secuur zijn eerste treffer in deze competitie te laten aante kenen. De goed en consequent door AZ gehanteerde buitenspel val’ stond een ver dere Eindhovense produktie m de weg. Bovendien had het secuur op o’e bui tan- spelval spelen tot gevolg dat AZ het speelveld bijzonder klein hield en dat is een probleem waarop PSV nog altijd geen pasklaar antwoord heeft gevonden. Engelse League: Birmingham CityArsenal 3-1, Burnley—Wolverhampton Wanderers 1-5, Coventry CityNorwich City 1-0, Derby CountyWest Ham United 2-1, Everton—Man chester United 1-1, Ipswich Town—Queens Park Rangers 1-1, Manchester United—Aston Villa 2-0, MiddlesbroughLeeds United 0-0, Newcastle United—Liverpool 0-2, Sheffield UnitedLeicester City 0-2. Tottenham HotspurStoke City 1-1. Stand: 1. Derby 17-24, 2. Liverpool 16-23, 3. Manchester United 17-23, 4. West Ham 16-22. Bundesliga: Borrussia MönchengladbachFortuna Düsseldorf 1-0, Rot Weiss Essen Hertha BSC Berlin 3-1, Kikkers OffenbachFC Schalke 04 1-1, 1. FC KölnEintracht Frankfurt 3-3, VfL Bochum -Bayern München 3-1, Hannover 96Bayer Urdingen 3-1, MSV DuisburgEintracht Braunsweig 1-0, 1. FC Kaiserslautern—Werder Bremen 4-0, Hamburger SVKarlsruher SC 3-0. Stand: 1. Bor. Mönchengladbach 20, 2. Eintr. Braun schweig 18, 3. Hamburger SV en Bayern'17. Toch kwam de Engelse kampioen niet geheel en al Ongeschonden uit de strijd. Derby zal namelijk twee ver dedigers, Roy McFarland en Colin Todd, met vrij ernstige blessures voortijdig het veld verlaten. Todd en McFarland zijn beiden international. Het is nu onzeker geworden of beide In de Bundesliga kon Borussia Mönchengladbach zijn voorsprong op Eintracht Braunschweig vergroten. Zelf won de ploeg van Udo Lattek het met angst en beve tegemoet ge ziene duel tegen Fortuna Düsseldorf met 1-0. Concurrent Braunschweig verloor daarentegen met 1-0 van MSV Duisburg. Het betekende op nieuw een prima prestatie van Duis burg dat vorige week al voor een verrassing zorgde door Hertha BSC in Berlijn te kloppen. Toch kwam de grootste sensatie in de Bundesliga dit weekeinde niet van Duisburg, maar van het laaggenoteer- De brutaliteit van NEC openbaarde zich vooral in het eerste gedeelte van de tweede helft en werd al na zeven minu ten beloond. Meyers uiterst balvaar- dig, maar fysiek te licht prikte de bal pit een vrije schop zo scherp in de doelmond, dat Ruud Krol tot zijn ver bijstering moest constateren dat de bal via zijn lichaam in het doel verdween. Wat er toen gebeurd zou zijn wanneer Peters zijn glanzende prestatie niet wat al te zeer had willen benadrukken laat zich slechts raden, maar een feit is dat Ajax zijn vierde doelpunt (Geels’ zes tiende seizoentreffer) bijzonder opge lucht begroette. AMSTERDAM. Het was een beetje sneu voor Jan Peters dat juist hij het was die min of meer verantwoordelijk was voor het keerpunt in de uitermate boeiende confrontatie tussen Ajax en NEC. Ruim een kwartier na de rust NEC was kort daarvoor uit een hope loos lijkende positie teruggekomen tot een achterstand van 3-2, verspeelde de absolute uitblinker van de 22 acteurs in een onnodig prestigeduel met Henk van Santen de bal. Gevolg: een messcherpe counter van Ajax, het sterkste wapen waarover de Amsterdammers momenteel beschikken, waaruit Ruud Geels meedogenloos raak schoot en de uitzichten op een beter resultaat dan een nederlaag voor de Nijmeegse ploeg nagenoeg tot nul redu ceerde. Brand: „Voor de rust werden we op rechts helemaal weggespeeld. Van de ,,Nog steeds Europese topklasse,” was het vriendelijke en niet onverwachte bescheid van trainer Vutzov van Levski-Spartak Sofia, Ajax’ volgende tegenstander in het UEFA- Ouptoernooi, na de overwinning die hij de Amsterdammers tegen NEC had zien behalen. Natuurlijk,” voegde Vutzov eraan toe, ,,is het spel van Ajax enigszins veranderd ten opzichte van een paar jaar geleden toen het tegen CSKA speelde (en werd uitgeschakeld - red.) in het toernooi voor landskampioenen. Maar verrast ben ik niet. De indruk die ik van het Nederlandse voetbal in het algemeen en van Ajax in het bijzonder had, is wel bevestigd.” AZ-trainer Joop Brand: „Zo’n wegge- gevertje betekent uiteraard een mentale dreun. Ik vind trouwens dat we in de eerste helft toch als een Sinterklaas hebben lopen spelen: het eerste en het derde doelpunt werden zonder meer ca deau gedaan, terwijl het tweede Eindho vense doelpunt in buitenspelpositie werd gescoord.” Overigens speelde AZ, dat nog altijd niet over de geblesseerde Bobby Vos- maer kan beschikken (Vosmaer: „Het zal nog wel een maand duren voordat ik weer kan spelen”), defensief in de eerste helft zwak. Met uitzondering van Kees Kist werd de rest van het elftal gegroe peerd voor het eigen doel, maar daarbij deden zich zoveel panieksituaties voor, dat het wonderlijk lang duurde voordat PSV aan zijn tweede doelpunt toekwam een naar buitenspel riekende treffer van Lubse, na een combinatie met Edström en Van der Kuylen. Pas nadat vanaf de tribunes indrin gend om meer doelpunten was gevraagd leefde PSV nog even op en bracht via Willy van de Kerkhof uit een breed- tepass van broer René en een schitte rende kopbal van René van ae Kerkhof (na voorbereidend goochelwerk van de steeds beter draaiende Van der Kuylen) de eindstand toch nog op 6-1. NEC, dat via Zuidema al een prachti-, ge kans had gemist, kwam zonder een spoor van angst voor een nog grotere afgang terug en nadat Hoogendoorn een tweede schitterende mogelijkheid onbe nut had gelaten was het diezelfde speler die kort voor rust volkomen ongehin derd met het hoofd een voorzet van Marijnissen, opnieuw een zeer bezige bij op het middenveld, achter Schrijvers werkte. Rinus Michels: „Dat was nou zo’n moment dat een wedstrijd ineens een heel ander gezicht kan geven.” Ajax leek zelfs de gelijkmaker te moeten incasseren, maar de kopbal van Gerrit sen die achter de wanhopig springende Schrijvers verdween was volgens arbiter Hoppenbrouwer uit buitenspelpsotie af gevuurd. Ook dat moment bleek een soort keerpunt in de sensationele ont moeting, want de niet versagende Nij- megenaren kregen de laatste acht minu ten door toedoen van Brokamp en Stef fenhagen nog twee tegendoelpunten te verwerken, die het uiteindelijke resul taat een wat geflatteerd aanzien gaven. Michels later: „Ach, ik weet het niet of je dat doelpunt nou het keerpunt van de wedstrijd moet noemen. Er waren wel meer momenten die daarvoor in aanmerking kwamen. Het was nu een maal een wedstrijd waarin van alles gebeurde en waarin eens te meer bleek hoe grillig voetbal en het verloop van een voetbalwedstrijd kan zijn.” Dat bleek ook na Ajax vierde doelpunt. Hoe wel de voor de licht geblesseerde Gerrie Mühren ingevallen Van Santen beter met de bewaking van Peters raad wist dan de niet geheel uit de verf komende Helling (in de basisopstelling voor de voorlopig uitgeschakelde Hulshoff) en daardoor het nodige venijn uit de Nij meegse aoties haalde, kwam NEC nog terug tot 4-3 dankzij een merkwaardige afstandspoeier van Meijers. Nadat PSV ai bijzonder snel na rust uit een door Van der Kuylen benutte strafschop (Van Rijnsoever haalde de doorgebroken René van de Kerkhof on deruit) op 4-0 was gekomen, werd AZ’s enige tegentreffer op links voorbereid en afgerond door Kees Kist. Veel meer kansen (Van Marwijk knalde nog een maal tegen de onderkant van de lat en Willy van de Kerkhof moest zijn doel man Van Beveren op de doellijn assiste ren toen Kist probleemloos op hét doel kon afstormen) creëerde AZ zich niet, hoewel PSV duidelijk minder geconcen treerd speelde. Waarmee Joop Brand overigens de afstraffing van zijn ploeg niet wilde vergoelijken. Brand: „Wij hebben dood eenvoudig het tempo van PSV niet bij kunnen benen. Dat is ons uiteindelijk fataal geworden.” De wedstrijd tegen PSV, vond Joop Brand verder, leverde eens te meer het bewijs dat het moderne voetbal nog altijd synoniem is voor be wegen en dat voorts lengte-bepalende spelers van onschatbare waarde zijn voor een elftal. Brand: „Wat met name een man als Edström hier vanavond allemaal met het hoofd heeft gedaan, dat is toch geweldig. Het vierde doelpunt van Ajax kwam vooral daarom hard aan voor NEC, om dat de toch wel bewonderenswaardig goed spelende Nijmegenaren op het mo ment waarop Peters zich zijn noncha lance meende te kunnen veroorloven inderdaad op weg leken naar een nieu we surprise. De ploeg die zowel Feye- noord als FC Twente al op vreemde grond had bedwongen, putte zoveel moed uit de gang van zaken na de rust dat een gelijkmaker eerder tot de moge lijkheden behoorde dan een vierde doel punt voor Ajax. Het liep een beetje anders, Ajax won uiteindelijk met 6-3, maar ondanks het feit dat NEC de tweede nederlaag had geïncasseerd stap te de ploeg terecht met opgeheven hoofden van het veld. Een glunderende De Visser: „Wij heb ben het basismateriaal om aan een ploeg te bouwen die het ver kan brengen. En als je dat stadium bereikt, dan mogen foutjes zoals ze nu soms werden ge maakt inderdaad niet meer voorkomen.” En Rinus Michels: „Dat NEC is ploegje dat je niet ongestraft los kunt laten lopen. Maar dat wisten we al.” Had Ajax dat dan nadat het met 3-0 was voorgekomen, toch niet te veel ge daan? Michels: „Wat moet je daar nou van zeggen, het was een wedstrijd met gekke momenten. Ik geloof dat die om schrijving alles dekt.” de Bochum. Deze ploeg versloeg het gedeprimeerde Bayern München, dat juist weer zijn ritme hervonden leek te hebben, kansloos met 3-1. De FIFA-commissie van vijf man die de afgelopen week een inspectie- tocht heeft gemaakt door Argentinië, heeft dit land definitief aangewezen als de organisator van de wereldkam pioenschappen 1976. De commissie LONDEN (Reuter-SID-UPI). Tien dagen na het Europacup-debacle tegen Real Madrid (5-1) heeft de Engelse kampioen van het seizoen 74- 75, Derby County, zich weer aan de kop van de ranglijst genesteld. Derby dankte dit resultaat aan het sublieme optreden van Charlie George, de nuk kige aanvalsspits die dit seizoen van Arsenal werd overgenomen en bij Derby uitstekend gedijt. George ver drong West Ham United op z’n eentje van de eerste plaats: hij scoorde tweemaal, hetgeen precies voldoende was voor de 2-1 overwinning van Derby. opbouw over die kant kwam dan ook totaal niets terecht. De linkerkant bij AZ leverde duidelijk minder problemen op.” Pas nadat op rechts Suurendonk door Wildbret en Wokke door Meister na rust waren vervangen, kwam er meer evenwicht in het elftal van de Alkmaarders. Toch bleven de meeste AZ-counters over links lopen, waar Bert van Marwijk en de fel tackelende en storende Hovenkamp uitgroeiden tot de betere spelers in het Alkmaarse team.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13