Straffen voor Ajax en FC Den Haag Nieuwe trip Jos Hermens naar Nieuw-Zeeland SPORTIEF Loting voor voorronden WK voetbal niet op TV sport Kristensen weer bij A-selectie Strijd om IJsselcup in Deventer VOOR FRIESLAND Koppelaar conditietrainer g r Als ik zondag de hoofdprijs win in de Nationale Lotto ga ik op safari in de warme landen. VALENTIJN START •1 SIPPIE TIGCHELAAR NA NIEUWE UITSLUTING: h Hi p HOOGSTE BOETE VOOR BENFICA ATLETIEKCOACH NEEMT HOCKEYTEAM ONDER HANDEN 19 19 7 5 SPORT 1 i 7O x Maak het u gemakkelijk met een maandformolier. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Gesprek Elke zondag uitslag. 18 -pïNSDAG 18 NOVEMBER LEEUWARDEN De schaats sport zal het dit jaar zonder Sippie Vibats 'igchelaar moeten stellen. Het af- ft'met !el°Peu weekeinde bereikte het litineningsverschil tussen de 25-jarige ociologie-studente en de KNSB en hoogtepunt, toen bekend werd at de schaatsbond Tigchelaar niet Heen verbood om op nationale se- ectiewedstrijden en het nationaal tampioenschap uit te komen, maar -^SG^e s^ru’se Friezin ook nog eens uit- ~1-O);!loot van deelname aan regionale -Rik-selectiewedstrijden. Zij kan dus genin-aan vrijwel geen enkele schaats wedstrijd meedoen. oort— —Paul rtels— •icht— /a-41/2, - twee- sen. en (Van onze sportredactie) Amerikaanse tennisser Jimmy (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) e Jos Hermens gaat opnieuw naar Nieuw- Zeeland: „Het is goed voor mijn trai- ningsopbouw”. loop in Brazilië, maar misschien zou dat wat zijn voor Gerard Tebroke.” bracht tel in m van ,er lad. Over Sophie Westenbroek zei hij in de fnagel 1 ging jnse. Kees Koppelaar gaat voor het Neder lands hockeyelftal de conditietraining verzorgen. De atletiekfederatie van de Sovjet Unie heeft bondscoach Ivan Stepantsje- nok ontslagen, omdat hij zijn atleten slecht zou hebben voorbereid op de Spe len in Montreal. Stepantsjenok’s assis tent, oud-wereldrecordhouder versprin gen Ter Ovanesian heeft verzocht even eens uit zijn functie ontheven te wor den. strijd, die enkele keren wegens ongere geldheden moest worden onderbroken, eindigde in een overwinning van 4-0 voor de Noordieren. Een waarschuwing liep Hertha speler Grau op. Na de wedstrijd in Amsterdam tegen Ajax had hij zich onbehoorlijk ge dragen tegenover een suppoost. Zaon Athene heeft de eerste wed strijd (volleybal) voor de Europa-cup dames tegen Benfica met 3-1 gewonnen. ROTTERDAM. Jörgen Kristensen is met ingang van vandaag weer toege voegd aan de A-selectie van Feyenoord. Een trainingsincident tussen de Deen en trainer Brzezanczyk heeft verder geen consequenties voor het technische beleid dat de Poolse oefenmeester in de toe komst zal hanteren. 1 jaar Ju en elkaar. voor sport- keren et 3-2 obbel- j dan meen- Albert erzoek dege- rem.); 2 5-5 r 0-1, |>erard Maarse. .ersma indorp begeleiden opdat de prestaties zo groot De Beleidsgroep Betaald Voetbal, die de Pool na de woelige periode-Coerver juichend binnen heeft gehaald, staat echter naar buiten nog steeds achter zijn trainer. Maar dat ook Brzezanczyk toch wel enkele concessies heeft moeten doen, wil Guus Brox wel verkapt toege ven els hij stelt: „De trainer heeft de klachten van de spelers nauwkeurig be luisterd. Misschien dat hij de training op sommige punten wat gaat aanpassen. Maar in grote lijnen neemt hij en nie mand anders de technische beslissingen.” an de spelen s zijn enstel- wed- ad. De ien 14- irdians maar g toch ng. Een voorbeeld.Voort 19,-(f 18,-inleggeld+f 1,- administratiekosten) hebt u 24 kansen op de eerste prijs. En die is meer dan eens een half miljoen. Idee? DEN HAAG (ANP). Jos Valentijn, die tegenwoordig in Grouw woont, zal zaterdag in de wedstrijden om de IJssel cup op de Deventer kunstijsbaan uitko- men voor Friesland. De ploegen voor zaterdag zijn: Fries- Sippie Tigchelaar: „Als trainer heb je e taak de groep zo goed mogelijk te Na het incident en een daarop volgend gesprek met Brzezanczyk en de spelers heeft de Beleidsgroep Betaald Voetbal (Brox, Kerkum en Blankemeijer) van Feyenoord zich niet ontvankelijk ver klaard voor de klachten van de spelers, die van alles en nog wat aan te merken hadden op de in hun ogen verouderde trainingsmethoden van de Poolse oefen meester. In Brussel zijn op een vergadering van constructeurs, organisatoren en sponsors de financiële problemen rond de organisatie van formule I-races opge lost. ENKELE OPENHEID” Het conflict tussen de KNSB en Tig- helaar ontstond toen zij in februari met lophie Westenbroek en Sijtje van de ,ende openlijk protesteerde tegen de Biding van coach Gerard Maarse. Daar- p volgden gesprekken met KNSB-voor- itter Quarles van Ufford en de voorzit- ir III |er van de technische commissie, Wim ,fd. Bïfeekant. Wat Sippie Tigchelaar betreft i, Pat Is er echter nog niets opgelost. Integen- voorl. eel, gezien de laatste KNSB-maatregel, ie zij nogal gelaten heeft ondergaan, ij heeft nog steeds grote kritiek op „de KNSB KENT GEEN HILVERSUM (ANP). De NOS zal de beelden van de loting voor de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal donderdag niet uitzen den. Dit heeft een woordvoerder van de NOS maandag meegedeeld. De lo ting vindt donderdag om 18.00 uur plaast in het Zuidamerikaanse Guate mala. Sippie Tigchelaar traint nu nog bij de Friese selectie bij de gratie van Wiebe Kort. Ze hoopt op een goede natuurijs- winter. Sippie Tigchelaar: „Jappie van Dijk mag nu wel weer aan de nationale kampioenschappen meedoen, maar ik niet. Ik kan mij niet voorstellen dat ik nu zoiets ergs zou hebben gedaan. Ik voel me echt niet zielig, maar ik word soms ziek van die bondsmensen die zeg gen persoonlijk wel achter je te staan, maar dat het besluit van de bond nu eenmaal telt. Ze willen allemaal een plaatsje in het vliegtuig naar Inns bruck.” >sten- ubbel. an de e Po- ïurige de C- Dek- Op 21 april vond er op het bondsbu- reau een gesprek plaats tussen Sippie Tigchelaar, Sijtje van der Lende, Wim Zeekant, Quarles van Ufford en coach Gerard Maarse. Sippie en Sijtje kwa men daar met veertien argumenten, die erg open werden uitgespeeld. Op 25 april ontvingen de dames een brief waarin hen werd meegedeeld dat de KNSB op een positieve instelling van de kem- ploegleden rekende. Maar waarin ver der met geen woord over het oplossen van de problemen werd gerept. Bij die brief zat een strookje waarop de dames konden invullen of ze wel of niet bereid waren deel uit te maken van de kernploeg. Het drietal (Sophie Wes tenbroek, Sijtje van der Lende en Sippie Tigchelaar» weigerde met ja te ant woorden. In mei werden de opstandigen nog eens op de consequenties gewezen van hun daad: geen nationaal kampioen schap en geen nationale selectiewedstrij den. Als antwoord op een vraag van de drie rijdsters op welke gronden zij uit gesloten werden van deelname aan die wedstrijden, werd verwezen naar het reglement. ZÜRICH (SID). De strafcommissie van de UEFA heeft maandag in Zürich Ajax en FC Den Haag een geldstraf op gelegd. Ajax kreeg een boete van 1000 Zwitserse franken (ruim 1000 gulden). Tijdens de wedstrijd tegen Hertha BSC in Amsterdam voor het toernooi om de UEFA Beker had het publiek vuurwerk afgestoken en het veld betreden. FC Den Haag, de vertegenwoordiger in het Europese bekertoernooi voor be kerwinnaars, werd beboet met 1500 Zwitserse franken. In de uitwedstrijd tegen RC Lens waren Haagse toeschou wers op het veld gekomen en enkele spelers hadden zich onsportief gedragen. RC Lens kreeg voor dezelfde overtredin gen ook een geldboete van 1500 franken. De strafcommissie legde in totaal boe tes op van 38.500 Zwitserse franken. De hoogste straf werd uitgedeeld aan Ben fica. In de uitwedstrijd tegen Ujpest Dos- za, in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen hadden de spelers en de trainer van Benfica zich onsportief gedragen. De strafcommissie wees het verzoek van de Turkse voetbalbond af om de wedstrijd tegen Noord Ierland, in het toernooi om de Europese beker voor landenteams op neutraal terrein over te spelen. De wed- De televisie van Guatemala biedt wereldwijd een televisieuitzending van deze gebeurtenis aan. De NOS- woordvoerder noemde als reden voor het niet nemen van deze uitzending: „Het tijdstip, de NOS heeft op dat moment geen zendtijd, en de kosten, het bedrag wat de televisie van Gua temala vraagt voor het programma zou te hoog zijn gezien het betrekke lijke belang van de gebeurtenis.” Tijdens de loting wordt bepaald welke landen in de voorronden voor het wereldkampioenschap tegen el kaar moeten spelen gedurende een twee jaar durend, toernooi. Hieruit moeten veertien landen tevoorschijn komen die samen met titelhouder West-Duitsland en gastland Argenti nië in 1978 om het wereldkampioen schap voetbal moeten gaan strijden- ARNHEM. Evenals begin dit jaar zal de Nijmeegse atleet Jos Hermens het volgend atletiekseizoen beginnen met een trip naar Nieuw-Zeeland. Dank zij zijn voortreffelijke prestaties tijdens het laatste verblijf daar begin van dit jaar won hij in Christchurch de 10 kilometer kreeg Jos Hermens een in vitatie voor vier wedstrijden in de perio de van 31 december tot en met 18 januari. „Het is zeker dat ik de invitatie aan neem. Het is namelijk bijzonder goed voor je trainingsopbouw om gedurende enkele weken in de wintermaanden in warmere oorden wedstrijden te lopen en te trainen”, aldus de veelvoudig natio naal recordhouder, die het afgelopen sei zoen eervolle plaatsen op de wereld ranglijst veroverde. „Overigens loop ik 29 november op invitatie van Brendan Foster een sterk bezette cross in New Castle, waarna ik op 20 december nog in Londen kan starten. Neen, dit keer geen Sylvester- logelijk zijn. Daarvoor is het nodig dat r tussen de meisjes en de coach een ertrouwelijke band bestaat. Dat ver- rouwen bestond niet tussen ons en laarse. Er is sprake van communica- iestoornissen. Die kun je wegnemen, naar als je niets aan de oorzaak van die toornissen doet, schiet je niets op.” „Hij deed vlak voor de wedstrijden ütspraken die niet zo leuk waren. Zo >esprak hij met de pers dingen waaro- met ons nog nooit gesproken Op de kunstijsbaan Drenthe te Assen begint het Heinekenschaatsfestijn 1975-’76 voor A- en B-rijders, veteranen en dames. Voor de vierde achtereenvol gende keer wordt deze reeks van negen evenementen georganiseerd. De slota- vond is op donderdag 11 maart in Alk maar. Voor de categorie A-rijders (een uurswedstrijden) werden ruim tachtig inschrijvingen ontvangen. Nieuwe gezichten in de groep zijn de ex-prof Jappie van Dijk en de bekende oud-schaatser-wielrenner Rudie Lie- brechts. Bij de B-rijders is de belang stelling nog groter dan vorig jaar. Maxi maal kunnen er per wedstrijd slechts honderd rijders vijftig uit de streek waar de baan ligt en vijftig van elders worden ingeschreven. Dat reglement zegt dat de technische commissie de rijdsters voor het Neder lands kampioenschap aanwijst pp grond van prestaties op nationale selectiewed strijden. En dat de deelnemers aan de selectiewedstrijden ook door de techni sche commissie worden aangewezen. Het dagelijks bestuur vermeldde er niet bij dat in dat zelfde reglement ook een bepaling staat dat de technische com missie gemachtigd is in bijzondere ge vallen de mensen te selecteren voor het nationaal kampioenschap die niet aan selectiewedstrijden hebben deelgenomen. Sippie Tigchelaar wist toen genoeg en legde zich eigenlijk bij de feiten neer. Door haar studie in Leeuwarden viel ze nu weer onder het gewest Friesland. Jan Charisius introduceerde haar bij de Friese selectie van Wiebe Kort, en Sip pie trainde weer, zij het minder regel matig dan voorgaande jaren. Bovendien nam ze deel aan regionale wedstrijden in Heerenveen. Het damesbestuur van de KNSB stuurde daarop de voorzitter van het gewest Friesland, Wierd Wynia, een brief waarin gesteld werd dat regionale selectiewedstrijden nationale wedstrijden zijn en dat Sippie Tigchelaar daar dus niet aan mocht deelnemen. Wynia zelf had geen tijd om het haar te zeggen en toen deed Wiebe Kort het maar. Vorige week dinsdag zocht Sippie Tigchelaar toen zelf contact met Wynia. Sippie Tigchelaar: „Dat is ook weer zo’n voorbeeld van hoe het in dé KNSB toegaat. Er is geen enkele openheid.” Als lid van de trainersclub Heerenveen kan ze nog weleens een wedstrijdje rijden maar verder resten haar geen mogelijk heden om te tonen wat ze nog kan- Het marathon-schaatsen kan nauwelijks als graadmeter voor een klassementrijdster dienen. Sippie Tigchelaar, wat gelaten: „Het wordt mij onmogelijk gemaakt presta ties te leveren. Volgend jaar loopt het contract van Maarse af. Dan zou ik dus weer in de kernploeg kunnen, maar het wordt me onmogelijk gemaakt nu ai te laten zien wat ik waard ben. Ik zoek om het recht van een schaatsten. Er zijn mensen geweest die mij hebben aange raden juridische stappen te ondernemen. Zij hebben het uitgezócht. Ik zou het zo winnen. Ik weet nog niet of ik het ga doen.” omdat hij goed met de spelers kan opschieten. Het is overigens niet de bedoeling dat die condtitietraining centraal zal plaatshebben. We willen werken met groepen, waarbij ik denk aan Den Haag, Utrecht, Amsterdam, ergens in het Zuiden en ook aan Rotterdam, waar nogal wat internati onals studeren. Al die groepen moe ten dan één keer iin de week aan de beurt komen,” aldus Wim van Heu- men. In Kees Koppelaar krijgt de KNHB een ervaren conditietrainer. Al jaren lang is hij één van de bondstrainers van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie, terwijl hij ook de looptrai ning verzorgt van de A-selectie van Ajax en tevens de conditie van de B- selectie van FC Utrecht op vijzelt. ARNHEM- - De 36-jarige Vinke- veense leraar lichamelijke opvoeding Kees Koppelaar gaat tot aan de Olympische Spelen van Montreal de conditietraining van het nationale hockeyteam verzorgen. De trainer-coach van het hockey team Wim van Heumen: „Bij het pre- Olympisch toernooi in Montreal heb ik gemerkt dat ons team conditioneel wel het een en ander, tekort komt. Het spelen op kunstgras vraagt om een nog betere conditie dan het spe len op de grasvelden. Het spel is gewoon sneller en kent ook minder dode momenten. De netto speeltijd neemt met zo’n twintig percent toe.” „Kees Koppelaar heeft veel erva ring op het gebied van de ook voor hockeyers belangrijke middenafstands training. Daarom geloof ik dat hij goed werk voor ons kan doen, vooral Tijdens het Europees kampioen schap Kunsttolten biljarten in Amers foort is Nederland niet vertegenwoor digd. land: Jos Valentijn, Piet de Boer, Eppie Bleeker, Hans van Helden en Hilbert van der Duim. Groningen: Henk Boer, Anjo Hofman, Hajo Bos, Peter Boogers en Woodrow Smeek. Zuid-Holland: Ad Overest, Jan Bazen. Ton Oudshoorn, Barend Verhagen en André Kraayeveld. Noord-Holland-Utrecht: Klaas Vriend, Jan Derksen, Peter van de Kant, John Olof en Gerard Woudenberg. Overijssel: Joop Pasma, Kees Ripper da, Henk Boeve, Wim Brink en Jan Voorhuis. Gelderland: Karei te Winkel, Wim Pol, Marcel Scheperkamp, Cock Slak- horst en Ap Duijm. Titelverdediger Drente zal zaterdag niet alleen de gisteren door een verkeers ongeluk (hersenschudding) tijdelijk uit geschakelde Jan de Vries moeten missen, maar zal in vergelijking tot vorig jaar ook geen beroep meer kunnen doen op Harm Kuipers. De Drentse ploeg ziet er als volgt uit: Piet Kleine, Harmannus Moek, Albert Aananias, Lambertus Vos en Berend Cazemier. Bipple Tigchelaar en Gerard Maarse in actie in betere tijden. Nu zegt zij: „Er bestond geen vertrouwen tussen Maarse en de kerngroep". De Connors heeft definitief gebroken met zijn manager Bill Riorden Connors: „Ik wil niet meer dat men mij zegt wat ik moet doen.” dat die nooit een topsportster zou wor den. Van mij zei hij dat ik reed als een varken. Maarse vertelt bepaalde initmi- teiten binnen de ploeg aan andere men- Hij suggereerde dingen waar de toehoorders dan maar hun conclusies uit konden trekken.” Uit de gesprekken met Zeekant Quarles van Ufford kregen Sippie Tig chelaar en Sijtje van der Lende de indruk dat ook de bondsmensen aan een andere trainer dachten. Sippie Tigche laar: „Op een gegeven moment werd ons gevraagd alternatieven te noemen. Ik zei toen zo van: Ab Krook en Henk Gem ser, waarop de heer Quarles zei: ja, maar wij hadden niet een omgekeerde volgorde. In ieder geval dachten wij dat ze het begrepen en dat we serieus geno men werden. Dat er iets aan gedaan werd-” ■■'lp ÉS*.. a ui

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19