Queen Elizabeth Loonsverhogingen en betere werktijden geëist 2 was smokkelschip voor de IRA Onderhandelingen in visserijoorlog mislukt Overstroming Rome Verdachte moord Club van Rambouillet tracht vrede te sluiten Westduitse CDU maakt namen kandidaten bekend Strijd rond Bondsdagverkiezingen reeds nu ontbrand in Bonn graanhandelaar aangehouden in E 1 Pi' Britse patrouilleschepen naar Noordzee Amerika komt Frankrijk tegemoet inzake wisselkoers dollar door mco scheepmaker Ouders Karen Quinlan in hoger beroep Moord gepleegd per zuurstofapparaat MAFIA-KOOKBOEK LIJSTJE K' DINSDAG 1 8 NOVEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Stockholm) (Van onze redactie buitenland) I Protectionisme t n >- t (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN De Westduitse chris- ten-democraten hebben gisteren in Bonn het team van politici bekend gemaakt waarmee ze de verkiezin gen willen winnen, en die bij een eventuele overwinning waarschijn lijk belangrijke ministersambten zullen gaan bekleden. Opvallend is dat geen vrouw tot dit team be hoort en dat het merendeel der po litici als conservatief bekend staat. STOCKHOLM De Britse vice- minister van Buitenlandse Zaken, Roy Hattersley, vertrok gisteren uit de IJslandse hoofdstad Reykjavik nadat de onderhandelingen in de zogenaamde visserijoorlog de afge lopen twee dagen waren mislukt. te ft 1 (Van onze redactie buitenland) LISSABON De Portugese bakkers hebben gisteren gedreigd de actie van de stakende bouwvakkers van afgelopen week te imiteren en het par lementsgebouw, het paleis Sao Bento, te belegeren. Tijdens de belegering van vorige w’eek heeft premier José Pinheiro de Azevedo 36 uur in zijn residentie gevangen gezeten. PARIJS De zes landen VS, West-Duitsland, FrankrijkEnge land en Italië die de westerse welvaart of rijkdom vertegenwoor digen, hebben gisteren, na hun driedaagse beraad in Rambouillet, een gemeenschappelijke verklaring in vijf punten afgelegd. De bedoe ling hiervan is om een wapenstil stand, zo geen vrede, in de econo mische oorlog te sluiten, die nu al ruim anderhalf jaar woedt. De Amerikanen kwamen de Fransen tegemoet door te beloven dat via interventie van de nationale en centrale banken de variaties tussen de wisselkoersen ietwat zullen w'or- den gestabiliseerd. Verder zal van beschermende maatregelen worden afgezien althans in principe. De strijd tegen de werkloosheid zal krachtiger worden aangepakt, zon der de inflatie in de kaart te spe len. Een nieuwe verhoging van de olieprijzen zal voorkomen moeten worden. Tenslotte zullen de rijkere de armere landen moeten bijstaan om hun betalingsbalansen in even wicht te brengen teneinde het eco nomische herstel te bevorderen. Verheugd Portugese bakkers dreigen met belegeringsactie de I 5 1 [1 i ,t g Zware regenval heeft een deel van Rome, nabij het oude Forum Romanum blank gezet. Auto’s stonden tot aan de assen in het water. Ook andere plaatsen in Italië, met name Venetië, hadden te lijden onder overstromingen. Naast de kandidaat-kanselier en CDU- voorzitter Helmut Kohl, is als tweede man CSU-chef Franz Josef Strauss naar voren geschoven. Strauss heeft ambities voor het ministerie van financiën. Hij is voorstander van een harde confrontatie met de huidige regeringspartijen. De se- cretaris-generaal van zijn partij Georg Tandler en de zogenaamde CSU-Grup- penführer in het parlement en de ver lengde arm van Strauss in Bonn, Ri chard Stücklen, staan ook op het lijstje. Deze stok achter de deur betekent in wezen dat de christen-democraten het eens moeten zijn met de opvatting ig ft e n 5j n je il r t t e i t i s 1 e e n n !t e e :t n a 3 1 1 1 S In de tweede plaats, aldus de minister, vind ik het nuttig dat de Verenigde Staten en Frankrijk elkaar enigermate genaderd zijn voor wat betreft hun me ningsverschil over het wisselkoersenstel sel. Wel verwacht de minister dat er over de kwestie nog veel gesproken zal worden voordat men hiervoor een goede oplossing vindt. ROTTERDAM (ANP). In een Am sterdams hotel heeft de politie gisteren een 25-jarige Joegoslaaf gearresteerd, die er door de Rotterdamse politie van wordt verdacht in de nacht van 4 op 5 november de 10-jarige Rotterdamse graanhandelaar A. L. Verschoor om het leven te hebben gebracht. De Joegoslaaf is overgebracht naar Rotterdam. In de middag van 5 november werd Verschoor dood aangetroffen in zijn flat aan de Van Oldenbarneveldtplaats in het centrum van Rotterdam. Hij was als gevolg van een groot aantal messteken om het leven gekomen. De in Amsterdam gearresteerde man werd al kort na het ontdekken van het misdrijf door de Rotterdamse politie ge zocht. In de nacht van 4 op 5 november rond 1 uur was hij namelijk in het gezelschap van de graanhandelaar gezien in een bar aan de Drievriendenstraat, dicht bij de flat van Verschoor. ter de laatste tijd in plaats van met argumenten vooral met stemverheffing geprobeerd de CDU als een werknemers- partij te verkopen. niet-militaire patrouilleschepen naar Noordzee gestuurd heeft voor oefenin gen. dat bijvoorbeeld Frankrijk, Italië en En geland overwegen door beperking van de invoer hun eigen industrieën te bescher men. Engeland heeft in Rambouillet het voorbehoud gemaakt dat het in dringen de situaties bepaalde invoerbeperkingen zal opleggen voor goederen uit het bui tenland die de eigen benarde industrieën te grote concurrentie aandoen. De verklaring van de zes landen be vatte een lange passage over de geza menlijke benadering van de internatio nale energiecrisis. De voornaamste pun ten hiervan: De internationale economische expan sie hangt direct af van de beschikbaar heid van grotere energievoorraden. De industrielanden zullen deze hulp bronnen beschikbaar stellen voor de groei van hun economie. Het gemeenschappelijk belang vereist dat de zes landen blijven samenwerken SOUTHAMPTON. (AP) Sympathi santen in New York van het Ierse republikeinse leger (IRA) blijken jaren lang het Engelse luxe-passagiersschip de Queen Elizabeth 2 gebruikt te hebben voor het smokkelen van wapens en ex- plosieven, zo hebben rechercheurs van Scotland Yard gisteren bekendgemaakt. Zondag werd in het appartement van een Ierse familie bij de dokken van Southampton een voorraad van 200 kilo explosieven gevonden. Naar aanleiding hiervan wordt het enorme passagiers schip nu in alle gaten en hoeken zeer zorgvuldig door een leger van recher cheurs en politiemannen doorzocht. Ook soldaten zijn bij de zoekactie ingescha keld. De Queen Elizabeth 2 zal ondanks het onderzoek van de politie toch donderdag vertrekken, zelfs als het onderzoek dan nog niet is afgesloten, wat dan zou inhouden dat een aantal politiemannen de reis zal moeten meemaken. Intussen heeft de politie het hele havengebied van Southampton afgezet, wat tot enor me verkeersopstoppingen heeft geleid. Naar aanleiding van de explosieven - vondsten zijn zeker 42 personen voor verhoor aangehouden. Dertig van hen zijn Ieren. Een woordvoerder van de politie verklaarde: „Wij zoeken niet naar bommen. Wij kijken alleen of er iets te vinden is in het kader van onze actie tegen de terroristen”. De gevonden voor raad explosieven was voldoende voor zeker 80 bommen van het kaliber dat in de laatste drie maanden in Londen zes mensen het leven heeft gekost en waar door 167 mensen gewond raakten. eens moeten zijn met de opvatting van Strauss. Is dat namelijk niet het geval, dan heeft de Beierse politicus opnieuw de mogelijkheid te dreigen met een vier de partij. Vlak voor de verkiezingen kunnen de christen-democraten zich dat echter niet permitteren, zodat mag wor den aangenomen dat men de Strauss- koers zal blijven volgen. met het doel hun afhankelijkheid van geïmporteerde energie te verminderen. Dit dient te geschieden door middel van besparing en door het opbouwen van alternatieve hulpbronnen. De verbruikende landen bljjven bereid met de olieproducerende staten samen te werken om een uitgebalanceerde en zich gestaag ontwikkelende wereldenergie- markt te creëren. TRENTON- (Reuter) De ouders van het Amerikaanse meisje Karen Anne Quinlan, die al zeven maanden in een ernstige coma ligt, hebben gisteren hoger beroep laten aanltekenen tegen de uit spraak van een rechtbank dat hun doch ter in leven gehouden moet worden ondanks hun wens haar te laten sterven. De verklaring onthulde verder dat de zes het terzake van de belangrijke kwes tie van de uitbreiding van de wereld handel niet eens zijn geworden, ondanks het feit dat allen hieraan in theorie steun toezeggen. In de verklaring wordt gezegd dat nu allerwege de druk toe neemt voor protectionisme het van ui termate groot belang is dat de grote handelsnaties bevestigen dat zij zullen blijven streven naar een open wergld- handelsstelsel. Zij moeten, aldus de ver klaring „maatregelen vermijden die er op neerkomen dat men probeert de ei gen problemen ten koste van anderen op te lossen”. Deze passages verwijzen naar het feit tische regime afgelopen jaar. De zittin gen vonden altijd plaats in het paleis Sao Bento. Ook op de Azoren steeg de spanning. In Ponta Delgada ontplofte gisteren een bom voor het partijbureau van de socia listische partij. De explosie veroorzaakte aanzienlijke schade maar er waren geen slachtoffers. „Wellicht het belangrijkste resultaat dat wij hebben bereikt”, aldus de Ame rikaanse president Ford, „is dat wij hebben erkend dat het doel van een ononderbroken, stabiele economische groei zal worden vergemakkelijkt door onze gezamenlijke inspanningen”. President Valery Giscard D’Estaing van Frankrijk heeft tegenover verslag gevers verklaard dat de Verenigde Sta ten en Frankrijk een geheime schrifte lijke overeenkomst zijn aangegaan waarin de Amerikaanse monetaire auto riteiten zich verbinden op de wereld markt te zullen interveniëren teneinde „grillige fluctuaties” van de dollarkoers te voorkomen. Hiertoe zullen de centrale banken en de ministeries van Financiën van beide landen en de andere landen die aan het topoverleg hebben deelgeno men samenwerken, aldus Giscard D’Es taing. MINEOLA. (UPI) Een onderzoek heeft uitgewezen dat een 16-jarig meisje, dat in een ziekenhuis in de Amerikaanse plaats Nassau door middel van een zuurstofapparaat in leven werd gehou den, is vermoord doordat iemand de stroomvoorziening van het toestel had verbroken door de stekker uit het stop contact te nemen. De politie zoekt naar de mog onbekende dader. Minister Duisenberg van Financiën, zegt het te betreuren dat met de bij eenkomst in Rambouillet de EEG-proce- dures zijn doorbroken, maar toonde zich gisteravond in Brussel, waar hij een vergadering van de EEG-ministers van Financiën bij woonde, toch verheugd over twee zaken. Ten eerste over het feit dat er in Rambouillet veel aandacht is besteed aan het opdoemend gevaar van protectionisme en dat bij de meeste aanwezige landen de wil naar voren is gebracht dit tegen te gaan. Ook het feit dat de zogenaamde „libe- raal-humanistische” vleugel niet is ver tegenwoordigd in het verkiezingsteam oorspronkelijk waren de namen van Walther Leisler Kip en Richard von Weiszacker gevallen wijst erop dat de CDU-chef Kohl veel concessies heeft moeten doen. Op een persconferentie maandag lan ceerde Kohl overigens een felle aanval op Willy Brandt, die op het SPD-partij- congres in Mannheim de CDU „een vei ligheidsrisico” had genoemd. Hiermee, aldus Kohl, wordt een atmosfeer opge roepen, die veel weg heeft van een burgeroorlog. De waarnemend CDU- voorzitter Stoltenberg heeft aangekon- digd dat zijn partij een documentatie zou publiceren waaruit moet blijken dat Brandt in dit opzicht geen recht van spreken heeft. Hij is, als gevolg van de spionage-affaire Guillaume, een veel groter veiligheidsrisico geweest, aldus Stoltenberg. Voor de politieke waarnemers in Bonn bestaat er geen twijfel meer: elf maan den voor de Bondsdagverkiezingen is de strijd om de kiezersgunst in West-Duits land definitief ontbrand. Deze drie CSU-politici behoren tot de meest conservatieven parlementariërs die in de oppositionele rijen zijn te vinden. Dat Strauss en niet Kohl zijn stempel op dit team heeft gezet wordt eveneens duidelijk als men ziet welke politici uit de rijen van de CDU in het verkiezings team zitten. De conservatieven Alfred Dregger, die de laatste tijd vooral is opgevallen door zijn koude-oorlogtaal en de Duits-nationale Karl Carstens, die een fel tegenstander van de zogenoemde Ostpolitik is, behoren tot de minister- kandidaten. Dregger wordt als minister van Defensie of Binnenlandse Zaken ge noemd; Carstens zou bij een verkie zingsoverwinning minister van Buiten landse Zaken worden. Uit de meer gematigde hoek komen de secretaris-generaal van de CDU Kurt Biedenkopf, Gerhard Stoltenberg, de huidige minister-president van Slees- wijk-Holstein, Rainer Barzel, de vroege re oppositieleider en kandidaat-kanselier en Hans Katzer, de voorzitter van de commissie voor Sociale Zaken van de CDU. Katzer, die wel het sociale alibi van de CDU wordt genoemd, heeft ech- Nadat de afgelopen week schermutse lingen hadden plaatsgevonden tussen de IJslandse marine en Engelse visserssche pen, hoopte men dat het Brits-IJslands overleg het conflict binnen de perken zou kunnen houden. Oorzaak ervan is de eenzijdige uitbreiding van het IJslandse visserij gebied rond het eiland van 50 tot 200 zeemijlen, ruim een maand geleden. Twee jaar geleden brak een regelrech te kabeljauwoorlog uit toen de IJslandse regering de grens verlegde van 12 tot 50 zeemijlen. Evenals nu werden toen net ten gekapt, boten geënterd en kleine zeeslagen geleverd. In het huidige con flict zijn tot dusver slechts de netten van twee Engelse vissersschepen gekapt door vaartuigen van de IJslandse mari ne. De schade bedroeg in dit geval rond de 25.000 gulden en leverde scherpe Britse protesten op. Hattersley’s eerste activiteit op Ijsland was het herhalen van de protesten van de Engelse regering en een persoonlijk gesprek met de IJslandse minister van Buitenlandse Zaken Einar Augustsson. Deze op zijn beurt verklaarde dat aan gezien Ijsland voor 90 percent econo misch afhankelijk is van de visserij, er geen verandering van het genomen be sluit kan worden verwacht. Volgens de laatste berichten maandag avond bevonden er zich toen weer bijna vijftig Britse trawlers binnen de 200 mijlengrens die op schelvis en ka beljauw visten. Het persbureau Reuter meldt dat enkele uren na de visserijbe- sprekingen, de Britse regering drie snelle Peter van Lindonk, die je de Hammie de Beukelaar onder de uitgevers zou kunnen noemen (hij schrikt voor geen enkele stunt of ongebruikelijke opdracht terug; wil je eens iets anders en origi neels, dan zorgt hij wel dat het er komt), heeft drie boekjes voor de Bijen korven gemaakt, die via een omweg naar de keuken leiden. Ze heten „Aan doénlijk klein kookboek voor Zenuwelij- ers” van Maja Krans, „De poëtische bloemenkeuken” van Wina Born en „Het Mafia-kookboek” van Joe Cipolla (in de bewerking van Ronnie Potsdammer, bij ontstentenis, neem ik aan, van Pistolen Paultje, die er immers uitziet als een goeie eter). Wina Born geeft recepten voor allerlei gerechten waarin bloemen verwerkt kunnen worden (acacia, anjeliertjes, chrysanten, crocussen saffraan komt van de crocus! goudsbloem, jasmijn, paardebloem, roos, viooltjes, etcetera) en het Mafia-kookboek is geschreven door een kok die echt voor de mafia heeft gewerkt (dat doet me eraan denken dat ik laatst eigens eend at waar de kogel tjes nog in zaten; dat moet voor kanni balen ook wel eens een probleem zijn). Nu ben ik geen kookdeskundige, en slechts een kleine eetdeskundige, dus over de inhoud van deze boekjes zal ik het verder niet hebben, maar wel wil ik even wijzen op de vormgeving van „Het Mafia-kookboek”, waaraan Peter van Lindonk zijn beste denkkracht heeft ge wijd. Elke bladzijde is geïllustreerd, op elke bladzijde zit een ronde rode zoge naamde bloedvlek met spatjes er om heen; allemaal nog tot daar aan toe, maar alle 64 bladzijden plus de omsla gen zijn ook nog voorzien van een „kogelgat”. Daar lijkt het althans op. Het boekje is van voren naar achteren doorboord, precies op de plek van die rode „bloedvlekken”. Hoe bereik je, vroeg ik mij af, bij een oplage van 5000 exemplaren, het effect van zo’n uitwaai erend kogelgat dwars door een boekje heen? Wordt zo’n gat gestanst, wordt er een ijzeren pin doorheen gedreven, en bereik je dan echt dat kogelgateffect? Het antwoord op deze technische vraag was even verrassend als eenvou dig. Het effect van het kogelgat was bereikt door een kogel door de boekjes heen te schieten. Op een schietbaan, vertelde Peter van Lindonk, heeft ie mand steeds door vier tegen elkaar ge klemde boekjes tegelijk met een pistool een kogel door het rode gat gejaagd. Als ik het voorste van de vier boekjes had getroffen, moesten de kruitsporen er nog op zitten, en inderdaad dat klopte! Bij een oplage van 5000 had de man dus 1250 schoten moeten lossen, maar omdat hij bij ieder schot de terugslag kreeg die alle dienstplichtigen b.d. zich nog wel van de schietbaan herinneren, moest hij na elke 100 schoten een tijdje rusten en wat versnaperingen tot zich nemen om weer schietvaardig te worden Nu weten we dus eindelijk hoe boeken precies worden gemaakt. The Sunday Times heeft onlangs een lijstje gepubliceerd van 24 dingen (ze dachten zelf dat het er 25 waren.die je vóór je vijfenveertigste gedaan moet hebben. Kom je niet hoger dan 13 stuks, dan ben je te vroeg oud voor je leeftijd, wordt erbij gezegd. Ik heb het lijstje naar het Nederlands toe vertaald, het aantal werkelijk op 25 gebracht, en er door de vraagstelling voor gezorgd dat ik nog juist voor mijn 45e de dertien benodigde punten kon scoren. Hier komen ze. Je moet dus voor je 45e: 1. een keer van huis zijn weggelopen; 2. een keertje naakt hebben gezwommen; 3. op de Amsterdamse walletjes een sextheater hebben bezocht; 4. in een protestmars hebben meegelopen; 5. een keertje gear resteerd zijn geweest; 6. een stickey hebben gerookt; 7. een fiets hebben gestolen; 8. het roken een keertje heb ben opgegeven; 9. aan een roman zijn begonnen; 10. in Noord-Afrika zijn ge weest; 11. van overspel zijn beschuldigd; 12. een muziekinstrument hebben ge kocht; 13. op de televisie zijn versche nen; 14. op Nieuw Links hebben ge stemd; 15. je geloof hebben afgezworen; 16. een sauna hebben bezocht; 17. de koningin, de paus of Johan Cruijff heb ben ontmoet (dit is overigens de letter lijke vertaling uit het Engels); 18. twee keer „Fanfare” hebben gezien; 19. naar de Huishoudbeurs, Duindigt of een Eu- ropa-Cupfinale zijn geweest; 20. in de toto hebben gewonnen; 21. een ingezon den brief aan de NRC of Vrij Nederland hebben gestuurd; 22. iemand ontslagen hebben of zelf een keer ontslagen zijn; 23. na een feestje niet naar huis zijn gegaan; 24. minstens één keer „ik rotzooi maar wat an” hebben gezegd; 25. ’s nachts een keer zijn opgebleven voor de tv-uitzendingen van Mohammed Ali Frazer, Open het Dorp of de maanlan ding. In Bonn wordt de samenstelling van dit team als een duidelijk bewijs gezien van de grote invloed die Strauss in het christen-democratische kamp heeft. Ook de verzekering van de CSU-chef dat hij geen plannen heeft een vierde landelijke partij te stichten, is ditmaal opnieuw verbonden met een ontsnappingsclausule. Strauss acht een vierde partij „niet zin- vol” zolang CDU en CSU over alle belangrijke problemen gelijke opvattin gen hebben. In een verklaring na een bijeenkomst in het weekeinde geeft de bakkersvak bond de Portugese regering tot morgen avond de tijd om de geëiste loonsver hoging en makkelijker werktijden in te willigen. Indien de regering niet op de eisen ingaat, zijn die bakkers van plan donderdag een demonstratieve mars te houden naar het ministerie van Arbeid en vandaar naar het paleis Sao Bento, waar zij zeggen te blijven tot de rege ring toegeeft. De bakkers zijn al enige maanden in een militante stemming en weigeren onder meer voor 8.00 uur ’s ochtens aan het werk te gaan. De bouwvakkersactie van afgelopen week onderstreepte de kwetsbaarheid van de regering en leidde tot oproepen aan de regering en de grondwetgevende vergadering naar het meer conservatieve noorden te verhuizen. Gehoor gevend aan deze oproepen, hebben gisteren in Oporto de 213 niet-communistische afge vaardigden in de grondwetgevende ver gadering voorgesteld de vergadering naar Oporto te verplaatsen. Er is een wet die de 250 leden tellende vergade ring he<t recht geeft elders bijeen te komen indiende leden er van vrezen dat hun veiligheid in Lissabon in gevaar komt. De socialisten, de links van het mid den staande volksdemokraten (PPD) en het conservatieve sociaal en democra tisch centrum zijn in het noorden om de zaak te bespreken. De communisten en hun bondgenoten hebben echter de zit ting van de vergadering geboycot. Tengevolge van de belegering door de bouwvakkers hebben 200 leden van de vergadering een nacht in het paleis Sao Bento gevangen gezeten. De grondwetge vende vergadering is het enige lichaam dat via algemene verkiezingen is samen gesteld, sinds de val van het oude fascis ms,’ hiiiWfh Hw-u.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3