Middelbare horecaschool Haarlem 860 leerlingen kan rekenen op Bedrijfsleven positief over MHS in Haarlem SAMEN NAAR KERST-INN DRIE ANTIEKE GITAREN TEGEN EEN STRADIVARIUS VIOOL.... trek ELS ENNEME het kind Rijexamen Niet veel heil meer kerstpotten zeer in VARA-actie voor Actie Eenzamen in Prognose dienst economische zaken: Bazaar van dameskrans 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DINSDAG 7 1 8 NOVEMBER 19 7 5 I Uitkomsten Aanvraag Gebouw I Tel. 02550-15389 F (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een middelbare horecaschool in Haarlem zou bij op richting in 1978 in totaal ruim 860 leerlingen kunnen gaan tellen. Dat blijkt uit een onderzoek dat door de Haarlemse dienst voor economische zaken en statistiek is verricht in verband met het verzoek van de gemeen te Haarlem aan het rijk een dergelijke school op het scholenplan 1978-1980 te plaatsen. Ook een onderzoek ingesteld door de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken toont duidelijk de wenselijkheid van een mid delbare horecaschool in Haarlem aan. Bij de presentatie van de onderzoek resultaten zei de voorzitter van het comité tot oprichting van een MHS, de heer F. T. J. M. Franken: „De horecawereld schreeuwt om een beetje goed opgeleide krachten”. Lange Nieuwstraat 185, IJmuiden, Noord-Arcade - tel. 13899. Tips redactie: Ko van Leeuwen Cl im. Kappa jongensjacks met bontkraag, geheel gevoerd Oa.uu maten 152 t/m 170 IJmuider Courant Bezorg nuj H*. SOUS Bewrwijkse Coura„, ze. Oudste inwoner? z (ADVERTENTIE) Antwoordnummer 416Haarlem Naam Plaats. Straat, I De bekende kerstpotten van het Leger des Heils zullen dit jaar niet meer op straat verschijnen. De afdeling Umuiden van het leger ziet er geen heil meer in; de opbrengst in deze pannetjes was minimaal. Maar toch wil men op pas sende wijze Kerstmis vieren. Daarom wordt er van 17 tot 29 november een kersteollecte gebonden. In de week van 17 tot en met 22 november zal er alleen 's avonds gecollecteerd worden. In een open envelop, zonder postzegel, opsturen naar: Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee O kwartaalabonnee ‘doorhalen wat niet gewenst is) De vrouw van een ander echtpaar had een boek geschretven over: Hoe maak ik mijn echtgenoot meer sensi- Buurthuis Wijk aan Duin In het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Be- verwijkse Wilgenhoflaan wordt donder dag 20 november weer een kienavond gehouden. In od epauzes treedt het huis orkest „The Twins" op. BEVERWIJK. In de Prinsesselaan- kerk wordt woensdagmiddag 19 novem ber van twee tot zes uur de jaarlijkse bazaar gehouden van de Vrijzinnig Her vormde Dameskrans. Dat zegt Marijke van Kuijeren uit IJmuiden over de jaarlijkse Kerst-inn te Santpoort. Zes jaar geleden begon Marijke daarmee en elk jaar biedt deze spontane kerstviering gastvrij heid aan circa driehonderd personen. „Dat zijn allemaal mensen die Kerst mis graag samen met anderen willen vieren. Kerstmis is voor hen zo’n heerlijk feest, dat zij vinden dat je het met meerderen samen moet vie ren”, meent Marijke. Het aantal kandidaten tussen de 18 en 29 jaar maakt thans driekwart uit van het totaal aantal aanvragers voor het eerste rijexamen. Wie komen er nu op zo’n Kerst- inn? Marijke: „Dat zijn allerlei men sen, veel alleenstaanden natuurlijk, maar de laatste jaren komen er ook steeds meer gezinnen. Soms hele fa milies bij elkaar. Mensen die slecht ter been zijn worden geholpen met vervoer. Van de mensen die de vorige jaren geweest zijn hebben we de adressen en zij krijgen voor het ko mende kerstfeest weer een uitnodi ging. Maar verder is iedereen wel kom”. 1.000 handtekemj landelijke nder het motl Lp” aan te bief V het LAG Wneelsbondf Ervan overtuigd dat er in het westen ook een MHS zou moeten komen richtte het bestuur van de Kamer zich medio juni van dit jaar tot de gemeente met het verzoek een aanvraag naar Den Haag te sturen. Een maand later besloot de raad in principe in Haarlem een MHS ’n Inwoner van Vclsen kan niet rustig 103 jaar worden, of een verslaggever van IJmuider Courant/Beverwijkse Courant staat bij hem op dc stoep. Want zo zijn we: geen moeite is ons teveel om u, naast het wereldnieuws en het nationale nieuws alle nieuws uit de hele regio te brengen. Daardoor zijn we zelf, ondanks onze leeftijd zo jong en bij de tijd gebleven! Theo Krumeich: „Het is een live- show van 8.30 tot 10.30 uur. We zouden daar tweemaal in optreden als een soort reclame voor het trio. In de studio waren de meeste gasten al aanwezig, zoals een echtpaar waar van de vrouw een of andere bekroon de cake had gebakken. Zij onthulde het recept aan de kijkers alsof het 't Watergate-rapport was. Ondertussen zat de echtgenoot het lekkers te nut tigen onder het motto: We doen alles samen. Dat was tenminste wat ik aan woorden tussen zijn malende tanden meende op te vangen. Er was ook een meisje in een erg sexy body-stock. Zij probeerde op dat vroege uur de huisvrouwen van Amerika aan de gang te krijgen met ochtendgymnas tiek. Ondanks de toegenomen kosten van het autorijden blijft de belangstelling voor het behalen van een rijbewijs stijgen, aldus het CBR. In de eerste acht maanden van dit jaar steeg het aantal aanvragen van eerste kandida ten met dertig percent. Wanneer deze trend zich doorzet zullen in 1975 on geveer 320.000 kandidaten worden aangemeld. De wachttijden voor het rijexamen worden er belangrijk lan ger door. Opmerkelijk, aldus het CBR, is de belangstelling onder de jongeren. „We zetten een kerstboom neer, maken het huis dan extra gezellig, ontvan gen gasten, praten wat, doen een spelletje. We kijken naar een voordracht, er is een kopje koffie met tulband, glaasje wijn met een zoutje en dan een heerlijk kerstdiner met daarna een voortzetting van de gezelligheid. Alleen, ons eigen huis is te klein en daarom doen we het in Spaarneberg in Santpoort”. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. J. C. Droste, noemde het streven, een MHS in Haarlem te krijgen, een schoolvoorbeeld van goede samenwerking tussen overheid en be drijfsleven. Het initiatief Haarlem aan te melden als gegadigde voor de vierde MHS in ons land komt voort uit de commissie voor toerisme en recreatie van de Kamer van Koophandel. Al weer enige tijd geleden bericht ten we in deze rubriek over de Ame rikaanse reis van het gitaartrio Dick Visser. De IJmuidenaar Theo Kru meich, die deel uitmaakt van dit trio, dat verder compleet wordt door de aanwezigheid van Emil Hopman, schreef ons opgewekt over het Ame rikaans avontuur. Een kleine bloem lezing uit zijn geschriften willen we u niet onthouden. Bijvoorbeeeld een verslag van het optreden in de „Good-morning show”, voor de tv in Boston: .verderi Jlit i m het illustrq| riemen. Bij e| [auteur moeten zoeken. Dat j maar 't zou I vreemd, dat I een tijd die] I weinig geïlli] men? Het gebl yripverhaal,,.l bel in het huwelijk? Klaarblijkelijk was dat niet gelukt, want hij was constant aan het woord. Misschien heeft hij haar dat boek ook wel gedicteerd. Maar, ook het gitaartrio was er dus! Er waren afspraken ge maakt met een sympathieke floorma nager over hoe en wat, zo van we spelen dit stuk en pakken daarna onze antieke gitaren en maken daaro ver een leuk interview. Tenminste, dat dachten we. „Eigenlijk is het niets bijzonders”, zegt Marijke. „Met z’n allen doen we toch precies hetzelfde als thuis. Het gebeurt op deze manier in nog enkele honderden andere plaatsen in ons land. Het aantal Kerst-inns wordt elk (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Kamer van Koop handel enquêteerde 825 werkgevers in het district over de wenselijkheid van een middelbare horecaschool in Haar lem. Vragenlijsten gingen naar: hotels, café’s, restaurants, bars, strandpavil joens, theeschenkerijen, bistro’s, cafetari a’s, snackbars, automatieken, ijssalons, jeugdhuizen, buurthuizen, kantines, so ciëteiten, vakantiecentra, uitzendbureau’s voor diners, verpleeginrichtingen, be jaardenhuizen, pensions en kamerver huurbedrijven. Van de ondervraagden stuurde een kleine 65 percent antwoorden terug. Op de vraag of een middelbare horecaschool in een behoefte zou voorzien antwoordde 72 percent positief, 23 percent negatief In dit verband is nagegaan hoe de schoolbevolking eruit zou zien als de scholen alleen een functie voor de eigen provincie zouden vervullen. Die gegevens zijn geprojecteerd tegen de Noordhol- landse situatie. Gewerkt is met te ver wachten belangstelling onder de jeugd van 17 tot 21 jaar, met de ervaringscij fers van Wageningen en Tilburg als leidraad. De prognose voor 1978 luidt dan, dat er 862 jongeren zich zullen aanmelden, in de volgende spreiding naar herkomst: uit de regio Alkmaar 84, regio Zaandam 52, regio IJmond 67, regio Haarlem 101, regio Amsterdam 367, regio Den Helder 28. regio Enkhuizen 8, regio Hoorn 19, regio Hilversum 62 en de regio Leiden 74. Door deze meer actieve benadering hoopt het Leger des Heils in IJmuiden op een wat royale opbrengst. Die zal dan worden gebruikt voor een bejaarden kerstfeest in „De Schouw” in Velsen-Noord (op 17 december om 17 uur), voor een kerstfeest waarop lichamelijk gehandicapten worden uitgenodigd (20 de cember om 14.30 uur in de Legerzaal) en voor kerstzangdiensten op tweede kerstdag in drie verpleeginrichtingen. De Heilsoldaten gaan ook naar zieken thuis en daarvoor kunt U adressen inbrengen. Het télefoonnummer daarvoor is 02550-14554. en öpercent had hierover geen mening. Uit de enquête rolde verder het gegeven dat het maximaal aantal stageplaatsen ruim 280 zal bedragen. Voor afgestu deerden had 40,7 percent van de onder vraagden belangstelling. Dat dit een ge middelde is blijkt duidelijk als naast elkaar wordt gezet dat er in het horeca- wezen een kleine 60 percent van de bedrijven geïnteresseerd is, en slechts een kleine 4 percent van de categorie jeugd- en buurthuizen. Het totaal aantal te verwachten arbeidsplaatsen voor af gestudeerden komt op basis van de enquête op'157. Het ging hierbij echter alleen om een regionale enquête, terwijl zowel leerlingen als afgestudeerden te zijner tijd uit een de provincie over schrijdend gebied zullen toevloeien en uitzwermen. cursusjaar 1975-1976 in totaal 539 aan meldingen waren en er maar 166 cursis ten werden toegelaten. Van de 65 Noordhollandse aanmeldingen werden er slechts 25 aanvragers geplaatst. De leer lingen voor beide middelbare horeca- scholen komen namelijk uit het hele land, wellicht mede omdat soortgeijke scholen ontbreken in het noorden en westen. „Vooral zij verdienen niet vergeten te worden, die zichzelven hebben ver geten”, zo luidt de fraaie spreuk die de St. Nicolaas-actie Eenzamen bege leidt. Het is de jaarlijkse actie vanuit de Velser Gemeenschap, waardoor vele eenzamen uit de burgerij ter gelegenheid van goede Sints verjaar dag verrast kunnen worden. Daags voor St Nicolaas gaan heel veel da mes en heren rond met een fraai assortiment fruit „Met wat er bij”. Dat levert telkens weer heel wat stralende gezichten op en menig straaltje zon in een eenzaam hart- Wilt u daar ook aan bijdragen? Dat kan: door uw bijdrage over te maken op postgiro 270475 t.n.v. Kulturele Stichting De Velser Gemeenschap te IJmuiden, of bij de Nutsspaarbank te IJmuiden tg.v. no. 84.10.00.042; tn.v. bovengenoemde stichting. Vermeldt u daarbij dan: Actie eenzamen. te stichten. Medio oktober is de aan vraag voor plaatsing op het scholenplan de deur uitgegaan. De heer P. W. Voskuilen, de Haarlem se onderwijswethouder, lichtte gisteren toe dat de stad beschikt over een breed scala van onderwijsmogelijkheden. Een middelbare horecaschool sluit daar uit stekend op aan en biedt met name na de mavo een goede beroepsopleiding. Hij stelde vast dat er een grote vraag is naar geschoold middelbaar personeel. Haarlem zelf beschikt over een groot aantal horecabedrijven, ziekenhuizen, bejaardenoorden en andere instellingen, waar vakmensen gevraagd worden, maar bovendien liggen Zandvoort en Amster dam, met grote concentraties horecabe drijven, op korte afstand. Hij liet weten als onderwijswethouder alles te zullen proberen de school naar Haarlem te krijgen. Kienavond in Velsen-Noord. En wel op 28 november, ’s avonds om 20 uur in De Meerpaal aan de Wijker- straatweg. De baten zijn bestemd voor de VARA-speelgoedactie. In Velsen-Noord verzorgt deze ai jaren een St. Nieolaasfeest voor de kinderen van het tehuis „Casa Car- melie” uit Vogelenzang. Dit jaar zul len ongeveer veertig kinderen op woensdag 3 december in De Meerpaal worden ontvangen. Daar zal de goed- heiligman hen bezoeken en een pre sentje geven. De toegangsprijs voor de kienavond is één gulden, kinderen half geld, mits zij onder geleide zijn. En voor iedereen is er kans op een mooie prijs. Ons land kent naast de lagere horeca- scholen en hogere hotelscholen sinds en kele tijd ook middelbare scholen in De grote man van het programma komt binnen en we zijn in de uitzen ding. We spelen zoals afgesproken en pakken daarna verwachtingsvol onze antieke gitaren. De interviewer, in een prachtig grijs pak, met ook nog wat grijs aan de slapen, komt aan sloffen met een handmicrofoon: „Dat ipas erg aardige muziek, eh, jullie waren in Rusland hé, achter het ijzeren gordijn, hoe beviel dat en hoe reageerden de mensen daar op jullie muziek”?.nou, we waren nog nooit in Rusland geweest, maar we besloten het daar maar op te houden. Kon nooit kwaad, dachten we. Dus: Jah, jah, very nice etc. Toen de t Igende vraag: „Jullie komen van Holland, wonen jullie alle drie op woonboten (house-boats)? Dat konden we er niet meer bij laten zitten en we zeiden: In Amsterdam zijn er alleen Amerikaanse hippies die op woonboten leven”. Banggg, de show gaat verder, wij tuffen af. Een vrouwelijke senator over Woman’s Wageningen, Heerlen en Tilburg. Dit schooltype voorziet in de behoefte aan opleiding voor zelfstandige ondernemers en middenkader in de horecabranche. Aangeboden worden zelfvervaardigde handwerken en sieraden, gebak en aller lei andere roerende goederen die als Sinterldaasgeschenk kunnen dienen. Voor de kinderen zijn er speciale attrak- ties. Wie het kerstfeest op deze informe le wijze samen met anderen wil mee vieren, kan daarvoor contact opne men met Marijke van Kuijeren, Nachtegaallaan 15, IJmuiden, telefoon 02550-20204 of met de familie Wou denberg, Roos en Beeklaan 44, Sant poort, tel. 023-377403. Er zijn geen kosten verbonden aan deze kerstvie ring, doch wie wel iets wil bijdragen kan dat op eerste kerstdag op Spaamberg in een bus doen, of op girorekening 50489 t.n.v. Mevrouw Grootjans-Tax, met vermelding Ker st-inn 1975, lib. En weer het trio met een spran kelende flamengo, zoals dat heet, on der grote bijval van cameralieden en floorpersoneel. Midden in het stuk opeens: THIS WAS THE GOODMOR- NING SHOW WE WISH YOU De show was over”. Verder meldt het trio uit Amerika dat hun muziek daar graag beluisterd wordt. Theo: „Het is een soort hera deming voor ze, bij alle commerciële muziek daar”. „Erg mooi was ook een reactie van een oudere dame in de zaal. Zij wilde precies weten wat onze drie antieke gitaren nou precies waard zijn. Wij driftig omrekenen, aarzelend om maar vooral niet te laag uit te ko men, althans naar Amerikaanse maatstaven gerekend. Toen voor kwam zij zelf onze waarschijnlijke miskleun door de waarde van één Stradivarius viool tegenover de waar de van onze drie gitaren te stellen. In Amerika betaalt men voor een Stra divarius plus minus 185.000 wat natuurlijk een onvoorstelbaar hoog bedrag is. Met dit bedrag in je ach terhoofd ga je toch weer héél anders naar die antieke gitaren luisteren. Niet dat je direct de kassa hoort rinkelen, maar toch. jaar groter, zoveel belangstelling is er voor. Wij doen het dit jaar voor de zesde maal. Dat is toch wel erg indrukwekkend, temeer omdat de eerste Kerst-inn in ons land in 1968 was. Dat was naar een idee van dominee Klamer van het radio-pasto- raat te Hilversum. Die eerste Kerst- inn was bij de Dominicanen in Am sterdam. Nog steeds is het één van de grootste Kerst-inns”. Waar de middelbare horecaschool ge vestigd zal worden staat nog niet vast. Wethouder Voskuilen wees erop dat de bevolking in de stad terugloopt en dat er in toenemende mate schoolruimte vrij komt. Tijdelijk zou de op te richten schooi in een leegkomend gebouw on dergebracht kunnen worden. Een per manent schoolgebouw kan dan later worden neergezet op een van de nog onbebouwde restgronden waarover Haarlem beschikt. De dienst voor economische zaken heeft geconstateerd dat er voor de scho len in Tilburg en Wageningen voor het Intussen moet het Trio al weer vaste voet op Europese bodem hebben gezet. De laatste brief meldt: toernee geweldig succes, zal volgend jaar hoogstwaarschijnlijk worden gepro longeerd. Tweede-Kamè^k 12.000 handtekening^ JDat gebeurde bij de W M de begroting van volksa ft was aanvankelijk de betB 8 juil ^Mie in] /op de pf |joor dit e|L [met de Lndere Staatssecretaris^^ Ikwam niet. Ikimiddag zal wor^k een demonstratie ’/et ministerie. Meng yïandoeken en sand- dt ó^n die de bonden opial h< kracht bij zetten. Metmbach\ gen actie zijn de vier sa-jd in z% fver kénde bonden (ABVA, J^CBO,ld op. lil Lo en ARKA) en de drie^rganisa- .illustral Lan verpleegkundigen eu^i eken ver-want Inden het eens. /ezig. In I vakbondPT^Jua^iet echter niet grote gr< waarop het LAGmders d ^ert. Zij hadden eroptreren. J actiecomité in nauwiat 1 stappen zou is niet lebeurd. „Men stinj illur.trwen van kinderboek overheid citt eigenlijk moet» Ln goed boek zcr kvragen een illul >dan wel vrij I Wbegin zijn. Hel We tijd van teil Wsueei gericht 1 We boeken vct Wenlijk alleen 1 i Weren vanjjgfr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7