Houdt Israel bewapeningswedloop vol? Nieuwe „Adolf” kapt ermee Wereldreis voor old-timers 1 1 1 Engeland beschuldigd van internationaal piratendom Brillenpaspoort’ 5 I I Zenuwoorlog rond Falklandeilanden In het kader van de viering „NPD IS NOODLOTTIGE WEG INGESLAGEN” „Technologische kloof Israel-Arabische landen blijft minstens gelijk” „200 jaar Amerika Mythe Zorgelijk Gijzelaar Onthullingen Ongevaarlijk „Bubi” .KL^'pistanle^ Fitzroyafe^gg Strategisch belan FALKLANDEILANDENM tol (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jan van Wervel) bleek in Rusland gemaakt Israëlische soldaten met hun tanks. (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) waarvan 16668 ÏLIVELYiElE^S 'z'uiA ^LEAKER: IPEEDWEl _1 ikt I onderweg technische 1W Over verdere deelneming is Jaworski ■- onafhankelgkheidsdag rit verder naar New „Eén Adolf is genoeg” met deze leuze bestreden demonstranten in West- E'uitsland de ver. lezingen van de neo-nazistische NPD in 1969. In Hannau werd door een onbekende betoger geïllustreerd wat de tegenstanders van de toenmalige NPD-leider Von Thadden precies met deze leus bedoelden. Zorgelijk wordt de situatie bij een ver houding van 1 op 40”. omdat zij er niet zeker van zijn dat Amerika Israel in dezelfde mate finan cieel zal blijven steunen als de Syrische en Egyptische legers door Saoedi-Arabië worden gevoed. lijke reserve-onderdelen die worden ver voerd in twee moderne vrachtwagens die met de oudjes zullen meerijden. Een van die wagens is tevens een rijdende omdat die alleen als laatste redmiddel, als wanhoopsdaad, een rol kunnen spe len, ervan uitgaande dat Israel in staat De rit zal beginnen in Parijs en vol gens de plannen eindigen te New York. Het vertrek zal vermoedelijk plaatsvin den op 28 mei en de aankomst, op Times Square, tegen de 25ste juli. basis werd overgenomen. „In dit laatste geval buigt Londen voor de Amerikaan se strategische eisen, omdat het hier om een supermacht gaat. Het weigert echter toe te geven aan de eisen van de VN betreffende de dekolonialisering van de Malvinas, omdat men in ons geval te maken heeft met een macht van mid delbare grootte”, aldus de Argentijnse verklaring. garage met hoogst bekwame monteurs aan boord. Gemikt wordt op een gemiddelde snel heid van 55 kilometer per uur en een dagelijks af te leggen afstand die vari eert van 225 tot 450 kilometer. Men zal uiteraard zorgen de een bepaalde tijd en een voldoende aan tal waarschuwingen”. North. Arm' LONDEN. (Reuter)Wie tijdens va kantie wel eens zijn bril gebroken of verloren heeft weet wel hoe vervelend, tijdrovend en duur het halen van een nieuw recept is. Duitse opticiens weten daar iets op. Het is een „brilpaspoort”, een briefje met aile bijzonderheden van de bril, dat zo is opgesteld dat het in elk land kan worden begrepen. Het past precies in de brillekoker. “I ioSan Carlos gDorwin Wamsêf &J)reek°3| Maar het op het Franse blad „Le Mon de” geënte Argentijnse dagblad „La Opi nion” schrijft: „Het is moeilijk te begrij pen hoe dit conflict ondanks door de „internationale gemeenschap uitgespro ken vermaningen, gewoon kan worden voortgezet zonder dat hierdoor de be trekkingen met Engeland worden beïn vloed. Om nog maar niet te spreken van eenvoudige bezetting van de eilanden na CLEVELAND (AP) Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de repu bliek der Verenigde Staten van Amerika zal veel worden gevierd en gedaan maar een van de meest ambitieuze plannen is die van de heer James Jaworski: hij wil een wedstrijd om de aardbol organiseren voor auto’s die dateren van voor 1915. JERUZALEM Kan Israel op den duur de bewapeningswedloop met de Arabische landen volhouden? Twee jaar zjjn nu verlopen sinds Israel zich door de Syrische en Egyptische legers liet verrassen. Een oorlog die Israel militair niet mocht winnen van Amerika, en politiek heeft verloren. Voor de oktober-oorlog van ’73 waren militaire experts vrij algemeen van mening dat de technologische kloof tussen Israel en de Arabische landen steeds groter zou worden. Israel als ontwikkeld geïndustraliseerd land zou in veel sneller tempo zich kunnen ontwikkelen dan de onderontwikkelde Arabische landen. Deze ontwikkeling, zo dacht men, zou er borg voor staan dat het voor Israel militair steeds gemakkeljjker zou worden de Arabieren te verslaan. MONTEVIDEO Op de kort geleden in Londen gehouden jaarverga dering van de Interparlementaire Unie, waaraan door parlementariërs uit zeventig landen werd deelgenomen, heeft de tot de Argentijnse libe rale oppositiepartij Union Civica Radical behorende senator Luis Leon Engeland beschuldigd van het voortzetten van een „internationaal pira tendom”. Senator Leon: „Wanneer ons nationale geduld ten einde raakt, zuilen wij de Verenigde Naties en de wereld duidelijk moeten maken dat deze situatie voor Argentinië niet langer draaglijk is”. „betere wegen te nemen maar zich niet vertonen op wegen met druk verkeer van vracht wagens, tractoren en dergelijke. In elke meerijdende auto mogen ten hoogste vier mensen zitten, aldus Ja worski die als hij niet deelneemt aan moderne autoraces tegen die tijd de monsterrit zelf wil meemaken. Van Parijs gaat de rit naar Brussel en dan via Bonn, Warschau, Moskou, No- wosibirsk, rkoetsk Siberië, Chabarowsk en Nachoda per schip vandaar naar Tokio. De sprong van Tokio naar San Francisco wordt gemaakt per vliegtuig. Men zal trachten dat de auto’s in die stad aankomen op de vierde juli de Amerikaanse Daarna gaat de York. roy Cove ^Chartres'S), De eerste maal dat een dergelijke roemruchte rit werd gemaakt was in 1907. De wedstrijd was georganiseerd door de New York Times en Le Matin uit Parijs en ging van Peking naar Parijs, een afstand van 35.200 kilometer. De auto die het eerst over de eind streep ging was een Amerikaanse Tho mas Flyer, die wagen bestaat nog en Jaworski organiseert de nieuwe wereld- rit samen met de huidige eigenaar, de Nevadese casino-eigenaar en verzame laar van oude auto’s Bill Hurrah. louglos0 v'tog, is atoomwapens te produceren. Maar oorlog is een dure zaak geworden. Op den duur misschien zelfs te duur. Terwijl de Argentijnse senator deze woorden uitsprak, werd buiten het ge bouw gedemonstreerd door bewoners van de Flaklandeilanden. Op een van de borden die zij meedroegen: „Wjj eiland bewoners willen Britten blijven”. Van Britse regeringskringen krijgen de 2000 bewoners van de Flaklandeilanden steeds weer te horen dat zij niet „verra den” zullen worden- In beide wereldoorlogen was de vloot- basis op de Falklandeilanden voor de Britten van het allergrootste strategische belang. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werd door de aldaar gestationeerde Brit se vloot het Duitse kruisereskader onder admiraal Graf Spee tot zinken gebracht, terwtfl tjjdens de Tweede Wereldoorlog de Duitse pantserkruiser Graf Spee vanaf deze basis in de zeeslag van Punta del Este de grond in werd geboord. Maar nadat de Verenigde Staten de verdedi ging van het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan hebben overgeno men, speelt de Britse marine en daarmee ook hun bais op de Flaklandeilanden in dit gebied geen rol van betekenis meer. In zijn stemverklaring voor de Vere nigde Naties beweerde de Argentijse vertegenwoordiger dat Engeland dan weliswaar het zelfbeschikkingsrecht van alle volkeren erkende, doch hierop een uitzondering had gemaakt toen deze „koloniale macht” Britse kolonisten op het eiland had afgezet. Er bestaat zelfs een kans dat de Thomas Flyer weer gaat meedoen. Al op de lijst van deelname staan een Alco uit 1912, een Pierce Arrow uit 1912, een Popel Toledo uit 1904 aile wagens van Amerikaanse eigenaars en een Buick uit 1909 en een Royce Rolls uit 1912 die respectievelijk in Frans en Australisch bezit zijn. De strategisch-militaire vragen zijn uiteindelijk terug te brengen tot econo mische vragen. Technologische proble men zijn, hoe ingewikkeld ook, voor Israel op te lossen. Atoomwapens kun nen we voorlopig buiten beschouwing laten, evenals de langeafstandsraketten, Mochten zich problemen voordoen dan kan worden geput uit de alle mogelijke en onmoge- De NPD is een onbetekenende splinterpartij geworden, die zelfs door het Westduitse ministerie van binnen landse zaken als volledig ongevaarlijk wordt gekarakteriseerd. Ten tijde van het voorzitterschap van Von Thadden was dat anders. In veel deelstaten wist men de kiesdrempel van 5 per cent te overschrijden, en nam men zitting in de regionale parlementen. Alleen de intocht in de Bondsdag, het Westduitse parlement, werd Von Thadden onthouden. De partij leek een tijdlang een bedreiging, en de sociaal-democraten overwogen een verbod van de NPD. Von Thadden was van 1949 tot 1953 bondsdagafgevaardigde voor de rechtse Deutsche Rechtspartei. Nog voor deze eerste zittingsperiode van de Bondsdag ten einde was, vroeg „Bubi” von Thadden om opname in de FDP, toen nog een partij die ook veel ex-nationaal-socialisten een poli tiek forum verschafte. Hij werd als lid niet geaccepteerd- Is er dan een ontwikkeling aan de gang waarin de kwantiteit van de Ara bieren het op den duur zal winnen van de kwaliteit van de Israeli’s, als een analfabeet na langdurige training ver nuftige elektronische apparatuur kan bedienen door een druk op de knop? Vragen die op een militair-strategisch symposium in Jeruzalem door en aan experts werden gesteld. Brigadier Hunt, onderdirecteur van het Instituut voor Strategische Studies in Londen, gelooft van niet. „Het pro bleem van de Israeli’s in de Jom Kip- Dr. Edward Luttwak, een Amerikaans militair éxpert van de jongere generatie drukt zich meer in computergegevens uit. „In het algemeen kan je ervan uitgaan dat voor iedere 10 miljoen dol lar die de Arabieren aan defensie beste den, Israel kan volstaan met 1 miljoen dollar. Zolang de kloof 1 op 10 is, is er niets aan de hand. Als de kloof 1 op 20 wordt, dan moeten de Israeli’s uitkijken. Over de geschiedenis van de Falkland- eilanoden zou men een roman kunnen schrijven. De gezagvoerder van een Brits schip vernoemde de eilandengroep in 1690 naar Lord Falkland, terwijl Franse handelaars in „koloniale waar” het had den over de Malouines (Spaans: Malvi nas). In 1770 waren de eilanden inzet van een Brits-Spaans koloniaal conflict. Een Argentijnse troepenmacht, die in tussen de dicht bij het Zuidamerikaanse vasteland gelegen eilanden had bezet, werd in 1833 verdreven door de Engel- sen, die toen gelijk een aantal Britse kolonisten naar het eiland overbrachten. De contacten tussen Argentinië en de Flaklandeilanden waren tot voor kort van dien aard, dat de Britse bevoorra dingsschepen via Montevideo in Uruguay voeren. Von Thadden was weliswaar nooit een nationaal-socialist, maar hij was wel degelijk een nationalist. Hij heeft bovendien jarenlang de droom ge- En hoe zal Amerika reageren als de Arabieren, in het bijzonder Syrië, ertoe zullen besluiten nogmaals ten strijde te trekken. Niet om de oorlog militair te winnen, maar om de Israëlische econo mie uit te putten. Zal Amerika Israel economisch op de been houden zoals dat in en na de laatste oorlog gebeurd is, in een tijd waarin de Amerikanen hun politiek in het Midden-Oosten over Is rael en de Arabieren hebben uitge smeerd? thans aan het praten en schrijven met eigenaars van „antieke” auto’s uit Uru guay, talië, Groot-Brittannië en België. Hij hoopt een vloot bijeen te krijgen van 15 wagens, waarvan de goedkoopste thans 40.000 dollar waard is en de duur ste (de Rolls) 150.000. In een rede voor de Verenigde Naties heeft de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, f dr. Angel Frederico Robledo, opnieuw de „teruggave van het wederechtetlijk bezet gebied” geëist en gevraagd om „voortzetting van de on- derhandelingen in een vreedzame sfeer”. Berichten in de sensatiepers als zou den tussen het vasteland van Argentinië en de Falklandeilanden grote olievelden zijn aangetroffen, hebben de discussies over dit „koloniale probleem” nog verhit. Ze missen echter eidere grond van waarheid- In de huidige zenuwoorlog rond de Falklandeilanden gaat het er beide partijen voor alles om verlies aan internationaal prestige te voorkomen. Het is wel zeker dat Argentinië militair gezien niet in staat is een oorlog tegen Engeland te voeren. Londen heeft echter zeker na de „afkalving” van het vroegere Britse imperium tegenwoor dig wel andere zorgen aan het hoofd dan zich te mengen in militaire avonturen rond vrijwel waardeloze eilanden aan de andere kant van de aardbol. Verder beroepen de Argentijnen zich op de onthullingen die de Amerikaanse senator Edward Kennedy over het lot van de bewoners van het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan heeft ge daan. Volgens deze hebben de Britse „kolonialisten” 1400 bewoners van dit eiland onder dwang naar Mauritius overgebracht, waarna hun eiland door de Amerikanen als belangrijke militaire Howard inres'S)^ NIEUW-EIL^sS De Jom Kippoer-oorlog leerde anders. Egypte en Syrië hadden de beschikking over zeer grote hoeveelheden moderne wapens, die bovendien gemakkelijk te bedienen zijn. De Saggar - anti-tankra- ket, in massale hoeveelheid gebruikt, dodelijk voor de Israëlische tanks. De SA6 en SA-7 luchtdoelraket bleek de als van zelfsprekend aangenomen superioriteit in de lucht ernstig aan te tasten. nover. Hij zou vooral zaken doen in Spanje. Financieel heeft hij minder zorgen dan de NPD. Deze wil volgend jaar aan de verkiezingen deelnemen, maar heeft geen geld in kas. Bij de deelstaatverkiezingen in 1974 in Noordrijnland-Westfalen haalde men niet eens een half percent van de stemmen, en dat betekende dat de 174.000 mark die de staat in verkie- zingskosten had bijgedragen, terugbe taald moeten worden. De NPD wil nu maandelijks 750 mark terugbetalen, maar geld is er niet. Von Thadden meent dat de NPD een noodlottige weg is ingeslagen door Gerhard Frey, de hoofdredac teur en uitgever van het neo-nazisti- sche reactionaire blad National und Soldaten Zeitung, tot hoofdbestuurs lid van de NPD te kiezen. Dat ge beurde half oktober op het negende partijcongres van de NPD in Mann heim. Een congres dat hoogstwaar schijnlijk nooit in de publiciteit zou zijn gekomen, als Adolf von Thadden niet had meegedeeid dat hij voor het lidmaatschap van de NPD had be dankt. Frey is de enige neo-nazi met enige invloed. Zijn kranten worden door vele tienduizenden Westduitsers gelezen. De inhoud van die kranten gaat Adolf von Thadden te ver. Dat de kloof in het licht van de laatste oorlog steeds kleiner wordt, ont kent ook Luttwak. „Het is een mythe dat bijvoorbeeld de Sagger zo eenvoudig te gebruiken is. Het is een wapen waar de Egyptische infanteriesoldaat drie jaar, dag en nacht, mee heeft getraind. Alleen met dat wapen en met niets anders. Die enorme investering staat in geen ver houding tot het resultaat. En als we daaraan toevoegen dat ieder wapen technologisch zijn antwoord heeft, dan is het duidelijk dat de Israeli’s met de mindere mankracht een veel hoger ren dement kunnen krijgen”. „Het paradoxale van de situatie is dat de Egyptenaren met de Saggar een maximaal resultaat hadden, terwijl de Israeli’s met al hun superieure coördina tie geen tactiek hadden. Maar om op de technologische kloof terug te komen: er zijn in de technologie twee trends. De ene gaat in de - richting van kwaliteits verbetering, de andere in eenvoudige en makkelijke bedienbaarheid. Nu is het essentiële van de zaak dat de Arabieren in tijd beperkt zijn. Juist door het opvoeren van de olieprijs wordt het Westen gedwongen een alternatieve in frastructuur van energie op te bouwen”, aldus Edward Luttwak. „Niet iets revolutionairs als kernener gie, maar gewoon overal ad-hoc kleine dingen. Dat is een ontwikkeling die tot ongeveer 1985 zal duren. Daarna zullen de olielanden aanzienlijk in rijkdom achteruit gaan. Het vreemde is dus dat de Arabische landen door hun olie- politiek het op de lange duur voor Israel juist gemakkelijker maken. Als ze de prijs heel geleidelijk op zouden voeren, en daarmee het ontwikkelen van alter natieve energie te duur zouden maken, dan zou hun voordeel op de lange duur veel groter zijn”. De bewapeningswedloop in het Midde n-Oosten is uiteindelijk terug te brengen tot een economische zaak. De Arabische legers worden betaald door Saoedi-Ara bië, Israel wordt betaald door Amerika. De Israeli’s zien de zaak in het algemeen veel zorgelijker in dan buitenlanders, Hoeveel de reis per deelnemer wel gaat kosten is nog niet bekend, maar wel dat de winnaars aan prijzengeld in New York een halfmiljoen dollar wacht. BONN. De man van wie een tijdlang werd gedacht dat hij de „nieuwe Adolf” zou worden, Adolf von Thadden, heeft onder protest de Nationaal - Democratische Party Duitsland (NPD), waarvan hij in de jaren 1967-1971 voorzitter was, verlaten. poer-oorlog was niet zozeer dat zij het van de kwantiteit van de Arabieren in eerste instantie hebben verloren, maar dat zij hun technologisch potentieel niet goed hebben gebruikt. De technologische kloof blijft op z’n minst gelijk. De Israeli’s hebben een antwoord op de antitankraketten en de antiluchtdoelra- ketten en als zij het beschikbare poten tieel op de juiste manier gebruiken, dan heeft Israel in militair opzicht de toe komst niet te vrezen”. „Ook de introduktie van langeaf standsraketten, zoals de Scud en de Amerikaanse Pershing (die Israel voor lopig nog niet krijgt) zal daar weinig aan veranderen. Deze langeafstandsra ketten hebben tot doel de grote steden van de tegenstander te bedreigen, om de bevolkingscentra tot gijzelaar te maken. Het zijn afschrikwekkende wapens die operatief-militair geen doorslaggevende functie spelen. Deze wapens kunnen een rol spelen als een van de twee partijen op het slagveld een nederlaag dreigt te lijden en de verliezende partij besluit de bevolkingscentra aan te vallen. Maar vergeet niet dat een Israëlische Phan- tam, die zijn bommen laat vallen bij een bombardement, grotere schade kan aan- richten dan een Scud-raket”, aldus Hunt. Vier jaar lang volgde de wereld pers de intelligente jonkheer die, slagvaardig als hij was, het voetvolk in de NPD ver achter zich liet en er angstvallig voor waakte al te boude taal uit te slaan, die teveel aan de taal van Adolf I deed denken. Dat nam niet weg dat de NPD wel dege lijk een rechts-radicale partij is, en dat er in programmatisch opzicht veel parallellen bestaan met de NSDAP. koesterd nog eens kanselier van West-Duitsland te worden. Op een cocktailparty in 1950 kreeg een Britse diplomaat deze ontboezeming van Von Thadden reeds te horen. Na zijn aftreden in 1971 werd hij makelaar in onroerend goed in Han- IGEORGE EIE /FALKLAND VO EILN. '■to.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17