Incident aan Bestuurscommissie van Lissabon afgetreden Laotiaans- Herrema volgende maand terug naar Ierland Kanonneerboten tegen fregatten in IJslandse visserijoorlog Navarro op ziekenbezoek Onderzoek begonnen naar de Beperkt tot zuiver politieke verklaring TOPCONFERENTIE COMMUNISTISCHE DOOR PARTIJEN IN EUROPA GAAT Thaise grens hun eerste jaarcongres Franse prostituées houder „Argentijnse Watergate-zaak il B scheePmaker GEEL Van Riei: kabinet gunstig FINNEN BAH! ONMACHTIG Westduitse spoorbrug gesaboteerd Kettingbotsing Italië Ford zal zijn veto uitspreken over hulp aan New York „Aftreden voor koopkracht” \v U I A S I) A G PO SA eus ater alië oep land 99 OO ason INLANI (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN De topconferentie van de Europese communistische par tijen zal waarschijnlijk nog voor het 25e partijcongres van de Russische communistische partij, die het vol gend jaar in Moskou zal worden ge houden, plaatsvinden. Momenteel vergadert in Oost-Berlijn de zoge naamde „redactie-conferentie”, die de slotverklaring opstelt. 2 BINNEN- El am” hm H MH Verschuivingen in Portugees kabinet worden verwacht om worden istig- uizen i met it op zeken i op waar (beert n om i om rege lt zou aeli. heeft pport iraar- lische n de 1 ligt. p de man, r de naar ter- De ernstig kijkende Spaanse premier Arias Navarro verlaat tussen een arts en een generaal (van wie de namen niet bekend zijn) het La Paz-ziekenhuis in Madrid, waar Franco gisteren weer een ernstige inwendige bloeding kreeg. Inmiddels is duidelijk, dat de commu nistische top geen ideologische vraag stukken zal behandelen, maar zich zal beperken tot een zuiver politieke verkla ring. De oorspronkelijke bedoeling van FRANKFORT. (DPA) Onbekenden hebben een bomaanslag gepleegd op een spoorbrug tussen Assenheim en Bönstadt in de Westduitse deelstaat Hessen. Hoe wel er aanzienlijke schade werd aange richt, kon het spoorwegverkeer na enke le uren worden hervat. De politie heeft tot dusver geen spoor van de daders gevonden. ROME. (DPA) Bij een kettingbot sing tijdens dichte mist zijn gisteren op de autoweg Venetië-Milaan bij Dolo ten minste vijf personen om het leven geko men en 15 gewond. De voorzitter van de afgetreden com missie, Caldeira Rodriguez, verklaarde tegenover het linkse dagblad „Diario de Lisboa” dat de huidige impasse waarin het stadsbestuur zich bevindt „een weer spiegeling is van de strijd tussen de partijen en een gevolg van de politieke malaise in het land”. Op Ijsland is men vastbesloten het been stijf tet houden en ook gistermid dag bleven de IJslandse kanonneerboten proberen de netten te kappen van ruim 40 Engelse trawlers die binnen de 200 mijlszone vissen. In twee gevallen slaagde de kanonneerboot Tyr er in netten van meer dan 20.00 gulden te kappen. De in het gebied aanwezige Engelse fregatten en zeesleepboten konden dit niet verhin deren. Tot dusver hebben er zich nog geen ernstige ongelukken voorgedaan. Twee jaar geleden liep de twist zo hoog op dat (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) nisch rgen. er de mteel mse aakt be- ege- te n in ten zijn Pe- tgen irste s al heeft sege- nisa- inge- -om- iij de eveel van lezer iepen /aar- t tot blij- eerd, fhai- iam lene uist i te spe- .rijf. ste- fri- een de Na pen dat ifri- bij de dent aard van vo- het olen. (ADVERTENTIE) horen van getuigen en stoorde zich niet aan haar peronistisch lid Bernardo Mon tenegro, die zijn functie neerlegde met de verklaring dat de commissie niet het recht had het doen en laten van de regering te onderzoeken. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM Het conflict tussen Engeland en Ijsland over de uitbreiding van de IJslandse visse- rijgrens van 50 tot 200 zeemijlen be gint weer dezelfde gewelddadige vormen aan te nemen als twee jaar geleden, toen de IJslanders hun vis- serijgebied van 12 tot 50 mijl ver grootten. Ook toen ging dat gepaard met scherpe protesten van de Brit ten. „Het comité” van revolutionaire waak zaamheid in het noorden” heeft gisteren - gewaarschuwd' voor een staatsgreep van rechts, die vandaag’ zou moeten plaats vinden. Volgens het comité is de staats greep voorbereid door generaal Pires Veloso, commandant van het noordelijke WASHINGTON. (Reuter) President Ford heeft gisteren gezegd zijn veto te zullen uitspreken over een compromis wetsontwerp ter ondersteuning van de stad New York met 3 miljard dollar garantieleningen. Dit heeft John Rhodes, leider van de republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, gezegd na een onderhoud met de president. Hiermee is de hoop de bodem ingeslagen, althans voor het moment, dat New York uit de financiële moeilijkheden wordt gehaald. De tweede man van de Portugese communistische partij (Cunhal is bui tenslands), Otavio Pato, heeft verklaard dat de wijzigingsplannen van de rege ring erop zijn gericht de communisten voor een voldongen feit te stellen. De socialisten aanvaarden een herformule ring, maar willen geen structurele ver anderingen in het huidige kabinet. militaire district, en andere officieren. De generale staf heeft het bericht, dat door twee Lissabonse pro-communisti- sche ochtendbladen was gepubliceerd, categorisch tegengesproken. Als er iets is waar ik hekel aan heb, dan is’ het aan die zogeheten Belgenmop pen. Kan iemand mij vertellen wat daar zo leuk aan is? Twee buren wonen in België in twee volstrekt identieke hui zen. De een behangt zijn huiskamer, en dat wil de ander eigenlijk ook wel. Buurman, zegt-ie, een goed idee, ik ga ook mijn huiskamer behangen. Hij is precies even groot als de jouwe, dus vertel me even hoeveel rollen behang ik moet kopen. Vierentwintig, zegt de an der. Zijn ’buurman koopt 24 rollen be- nang, gaat aan het werk, maar als hij klaar is heeft hij zes rollen over. Zonde van het geld! Toch een beetje nijdig gaat hij naar zijn buurman en zegt: ik heb precies zo’n kamer als jij, ik heb die precies zo behangen, en nou heb ik zes rollen over. Hoe kan dat nou? En zijn buurman antwoordt: dat klopt precies, ik had er ook zes over! Kunt u zich voorstellen dat ik een hekel heb aan Belgenmoppen? BUENOS AIRES. (Reuter) Een spe ciale commissie van het Argentijnse parlement is gisteren haar onderzoek begonnen naar beweerde corruptie bij het ministerie van Sociale Zaken. De commissie negeerde een waarschuwing van de kant van de regering, die maan dagavond liet weten dat ze niet ak koord zal gaan met „ongefundeerde on dervraging naar het gedrag van haar leden” zolang het justitiële onderzoek niet is voltooid. een de B la- •voor die ijkse isten ïiden >rden ■lijke LISSABON (DPA, AFP) Na een wekenlange politieke machtsstrijd verwachtten waarnemers in Portugal gisteren wisselingen in het kabinet van premier Pinheiro de Azevedo. „Radio Clube Portugues” bracht het vier uur uitstellen van een zitting van de ministerraad in verband met de aan staande benoeming van een aantal nieuwe ministers en staatssecretarissen. De IJslanders eisten tijdens de laatste onderhandelingen, het afgelopen week einde in Reykjavik, dat de Britten hun vangst tot 65.000 ton per jaar zouden reduceren tegenover de huidige 130.000 ton. Gevist wordt voornamelijk op ka beljauw en schelvis. Het overleg in Ryk- javik liep zoals verwacht volledig vast en het Engelse antwoord is nu het sturen van drie fregatten en patrouille boten, die normalerwijze vanuit hun ha- véns op de Shetlandeilanden de boorto rens in de Noordzee bewaken. De Portugese socialisten hebben giste ren onmiddellijke maatregels ter stabili sering van de binnenlandse politieke si tuatie geëist. De eis is voorgelegd aan president Da Costa Gomes en de Revo lutionaire Raad. De bestuurscommissie van Lissabon is gisteren afgetreden. Dat was een gevolg van de eisen van het „strijdcomité” van de werknemers bij de reinigingsdienst, die vier dagen geleden in staking gingen om het vertrek van de bestuurscommis sie af te dwingen? d in ?ed- ?pij, 1,4 on- ften ARNHEM (ANP). Dr. Tiede Herre ma, de Nederlandse fabrieksdirecteur die 36 dagen lang door twee Ierse terroris ten werd gegijzeld, zal in de eerste week van december naar Ierland terugkeren. Hij zal daar zijn werk als directeur van de Ferenka-fabriek bjj Limerick her vatten, aldus een mededeling van AK ZO in Arnhem. Ze zei ook dat haar vakbond scherp afwijzend blijft staan tegen heropening van de vroegere bordelen die na de oorlog officieel gesloten werden. Ze wil de prostitutie nu als een normaal vak door de overheid erkend zien en dan zullen de beoefe naars in ruil voor die erkenning als iedere andere kleine onafhankelijke industrieel of ondernemer best bereid zijn op hun inkomsten ook belastin gen te betalen. Alle kamerleden zijn door Ulla voor de zittingen van haar congres uitgenodigd en ze heeft hen beloofd dat ze door haar vakgenoten bijvoorbaat op een allerhartelijkste ontvangst zullen mogen rekenen. .ium, wige I eren itsen egen tome jken het rlast, r op Een woordvoerder van AKZO zei gis teren dat de gezondheidstoestand van de heer Herrema goed is. Hij is inmiddels uit het Nijmeegse Radboudziekenhuis ontslagen en komt op een rustige plaats in Nederland weer helemaal op krach ten. De slotverklaring, die de werktitel „De strijd voor vrede, samenwerking en maatschappelijke vooruitgang” heeft ge kregen, zal, zo menen waarnemers, drie hoofdpunten bevatten. In de eerste plaats zal men de doeleinden van de Europese veiligheidsconferentie in Hel sinki nog eens onderschrijven. In de In de tijd dat Gerard Reve nog als Gerard Kornelis van het Reve getrouwd was met dichteres Hanny Michaelis, leidde hij een bestaan dat door extreme zuinigheid werd gekenmerkt. Zo was het hem een doorn in het oog dat een gewone lamp in het trappenhuis elektri citeit vrat, terwijl je ook best met wat minder licht de trap op kon stommelen. Daarom bracht hij eigenhandig een elektrische draad langs de trap omhoog, die hij om de zoveel meter voorzag van zo’n minuscuul fietslampje. Toen dit werk verricht was, en de fietslampjes hun halfduister verspreidden, begaf Ge rard zich naar de meter, tuurde er een tijdje op en sprak toen voldaan: „De meter is onmachtig het aan te geven.” BANGKOK. (UPI) Thaise en Laoti- aanse strijdkrachten hebben vanmorgen aan de Mekong ongeveer 40 kilometer ten noordwesten van de Laotiaanse hoofdstad Vientiane, gedurende negen uur slag geleverd, De wens van Moskou om op een topconferentie van alle communistische partijen ter wereld de traditie van 1957, 1960 en 1969 voort te zetten en de eenheid van het communistische kamp te demonstreren, zal waarschijnlijk niet in vervulling gaan. De Russische com munisten zijn er bij de voorbereiding van de conferentie in Oost-Berlijn steeds van uitgegaan, dat zij de autonome com munistische partijen zouden kunnen dis- Er werden niet minder dan 200 prostituées verwacht die overal uit de provincie met speciale vliegtuigen zouden worden aangevoerd. Intussen zijn ze nog altijd even slecht over de politie te spreken die het maar niet kan laten boetes uit te delen, wan neer zij slechts het beroep dat, zoals bekend, het oudste ter wereld is, zo eerlijk mogelijk proberen uit te oefe nen. Na alle heisa die in juni rond het gilde was ontstaan had president Gis- card d'Estaing persoonlijk een hoge magistraat, de heer Pinot, opdracht ge geven een rapport over de noden van het beroep voor hem op te stellen. Dat rapport van Monsieur Prostitu- ciplineren. Het is duidelijk c(?t zij daarin niet zijn geslaagd. Om nu te voorkomen dat dc Europese top van communistische leiders een mislukking wordt, heeft men de conferentie een ander karakter gege ven. Tegelijkertijd gelastte een federale rechter, die eën onderzoek in de corrup- tiekwesties instelt, de arrestatie van weer een voormalig minister van Socia le Zaken, Carlos Villone. Op 7 november vond de arrestatie plaats van oud-minis- ter van Sociale Zaken Rodolfö Roballos. In verband met dezelfde zaak bevin den zich voorts in hechtenis twee functi onarissen van het gewraakte ministerie en een directeur van een autofabriek. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een broer van de vroegere lijfarts van presidente Peron. Deze wordt ervan ver dacht dat het ministerie hem heeft be taald voor talrijke diensten die hij nooit heeft verricht. Beide oud-ministers hadden nauwe connecties met José Lopez Rega, die tot 11 juli minister van Sociale Zaken en „sterke man” in de Argentijnse politiek was. Rega vertrok later naar Spanje te midden van beschuldigingen inzake cor ruptie, wanbeleid en dat hij het brein zou zijn achter de rechtse „brigades des doods”. Villone was gedurende tien dagen na Lopez Rega’s ontslag minister. Hij werd opgevolgd door Roballos, die de post gedurende drie weken bezette. Beiden hadden voordien functies bij het minis terie. De commissie begon gisteren met het werd geprobeerd eikaars schepen te rammen. Doden vielen er bij deze aan varingen niet, wel een tiental gewonden. Achtenzestig Engelse schepen verloren toen hun netten Centraal staan de economische belan gen van de vissers in Ijsland en de Noordengelse en Schotse havens. Dui zenden mensen zijn aan beide zijden werkloos. Ijsland is voor 90 percent eco nomisch afhankelijk van de visserij en vesverwerkende industrie. zo is in Bangkok bekendgemaakt. Het was het ernstigste grensincident sedert de Pathet Lao de afgelopen zomer in Laos aan de macht kwam. Volgens de Thaise bekendmaking be gon de strijd toen de Pathet Lao een Thais patrouillevaartuig tot zinken bracht. Hierbij werd een Thaise matroos gedood en raakten er drie gewond. Op het hoogtepunt van de strijd be stookten Thaise hefschroefvliegtuigen van hun zijde van de rivier troepen van de Pathet Lao en tanks met mitrailleur- vuur en raketten. De tanks beschoten de hefschroefvliegtuigen met hun kanon nen. PARIJS. Nadat ze van de zomer in Lyon en andere grote steden hun toevlucht ip de kerken hadden ge zocht en ook gevonden om zich aan de voortdurende vervolgingen van de politie te onttrekken, hebben de Franse prostituées zich sedert giste ren in Parijs verzameld om hun eer ste officiële jaarcongres te houden. Een nieuw kabinet zal naar zijn in zicht hard in de uitgavencomplexen moeten ingrijpen. In een nieuw priori teitenplan zullen tal van keerpuntwen- sen geschrapt moeten worden. Een ande re politieke leiding in Nederland zal ook tot stijging van de beurskoersen leiden en daardoor enige nieuwe impuls voor investeringen geven. Aanzienlijke groe pen Nederlanders zijn tot investeren be reid, desnoods in vaste rentedragende fondsen, als een anti-inflatoir kabinet optreedt. Ik wil er overigens wel ..even voor waarschuwen, dat we door die gele nummerborden in het buitenland juist weer minder gegroet zullen worden. Het heeft enige tijd geduurd voordat ik (in het verleden) in de gaten had waarom we in het buitenland steeds met een korte toet, een lichtsignaal of een hand opsteken gegroet werden door Finse au tomobilisten die we passeerden, maar opeens begreep ik het! De Finnen heb ben dezelfde blauwe nummerborden met witte letters als wij. En omdat zij nog altijd een klein, verafgelegen en semi- onderdrükt Volk vormen, is hun gevoel van nationale lostverbondenheid veel groter dan bij ons. Reden dus om iedere auto waarvan ze op het eerste gezicht vermoeden dat het een Finse is, met een groet van warme verstandhouding te passeren. Het is niet onmogelijk dat er over ideologische vraagstukken zal worden gepraat, maar naar buiten toe zal men daar niets van laten blijken. Socialistenleider Mario Soares heeft kort geleden een kabinet van alleen socialisten en gematigde officieren aan- gekondigd, voor het geval dat de con flicten tussen communisten en volksde- mocraten (PPD) binnen de regering tot moeilijkheden zou leiden. lion, zoals de heer Pinot natuurlijk onmiddellijk gedoopt werd, is nog altijd niet klaar gekomen en aan het probleem zit dan uiteraard ook wel het een en ander vast. De presidente van de prostitutievakbond, de blonde, militante en welbespraakte Ulla, heeft al verklaard dat sinds die rege ringsopdracht de politie nog altijd even overijverig was gebleven, nadat het publiek daarentegen nu veel aar diger voor de dames is geworden. DEN HAAG (ANP). De voorzitter vai de liberale senaatsfractie, mr. Van Riel, is van oordeel dat het verdwijnen van het huidige kabinet een gunstige invloed kan hebben op de omloopsnel heid van het geld- Het in koopkracht omzetten van liquiditeiten zal er mede door worden beïnvloed. Van Riei zei dit tijdens de gisterochtend begonnen alge mene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. De Oosteuropese communistische par tijen verklaren de laatste tijd - en dat gebeurt waarschijnlijk onder regie van Moskou - dat de conferentie in Oost- Berlijn slechts als een soort generale repetitie voor een nieuwe wereldtop van communistische partijen moet beschouwd. Op deze top zou dan de communistische partij van China uit de communistische beweging moeten wor den gestoten. De vraag is echter, nu de vooroereidingen voor een Europese top zo uiterst moeizaam verlopen, of een wereldtop in de komende jaren tot stand zal komen. Moskou was het demonstreren van de ideologische continuïteit. Nadat echter de communistische partijen van Joeogo- Slaviê, Roemenië, Spanje, Italië en on langs ook Frankrijk zich duidelijk van de Kremlin-ideologie distantieerden, heeft men dit streven kennelijk opgege ven. De bestuurscommissie in Portugese steden zijn organen die de regering in het leven heeft geroepen bij ontstentenis van gekozen gemeenteraden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de verte genwoordigers van de gemeentelijke werknemers beloofd dat hij overleg met hen zal plegen bij de samenstelling van een nieuwe bestuurscommissie. De gele nummerborden op de auto's, die we tegenwoordig, als we willen, inplaats van de blauwe mogen gebrui ken, weerkaatsen het licht beter en zorgen ervoor dat je in het donker béter gezien wordt. Als je nu dus twee kop lampen ziet aankomen met een gele streep in het midden, dan weet je ten minste zeker dat het niet twee motor fietsen zijn waar je nog tussendoor kunt met je brommer. Een nadeel van zo’n beter zichtbaar nummerbord is natuur lijk wel, dat je minder makkelijk ongeï dentificeerd kunt doorrijden als je in dronkenschap een langs de kant van de weg wandelende rij kostschoolmeisjes hebt geschept. Die onwillekeurige behoefte om in ge val Van nood niet op je nummër gepakt te kunnenworden, is het duidelijkst vertaald in de Italiaanse nummerborden, waarvan, de cij fers en letters zo- klein zijn, dat ze door de rij-examinator nooit gebruikt kunnen worden om je ogetï te testen (u kent dat wel, je stapt zenu- waphtig .met die man naar bpiten, hij wijst naar de overkant en- vraagt wat voor nummerbord die auto heeft, en tot je schrik blijkt de auto waarvan je tevoren het nummerbord voor alle ze kerheid uit je hoofd had geleerd, te zijn weggereden en vervangen door een heel andere auto). Betekent dit nu dat iedereen die nu nog met een blauw nummerbord met wittecijfers en letters erop rondrijdt een potentiële doorrijder is bij ongeval len? Nee, zo scherp mag je dat niet stellen. Maar wel kun je zeggen dat iedereen die voortaan, naar vrije keuze, voor, het gele bord kiest in plaats van voor het blauwe, niet tot het. type be hoort dat geneigd zal zijn door te rijden na een aanrijding. Ziet u dus een auto met geel nummerbord aankomen, neemt u dan gerust even uw hoed voor de bestuurder af, want hij is een fatsoen lijk Nederlander! tweede plaats zal worden gepleit voor een voortgang van de ontwapening en ten slotte zal men nog eens wijzen op wat men de „oneerlijke economische or de” in Europa noemt. Waarschijnlijk zal de slotverklaring ook een appèl aan de socialisten en sociaal-democraten in Europa bevatten gezamenlijk met de communisten het kapitalisme ten val te brengen. - '>L

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3