01 Bouwbedrijf wil van Holborn 250 V man overnemen HERDER HIELD DODENWACHT IN CHICAGO Ve ko gearresteerd VOOR RECHTER Brandt had plan Franco’s lichaam voor zelfmoord afgekoeld na zware bloedingen Arabische order bedreigd met spruyt BOMBRIEF ONTPLOFT van 1,7 miljard voor Nederland a Cleaver in VS RÖNTGENOLOGEN I wineen Kips’ leverworst! ondergang” me A „Kwart Horeca NOG GEEN AKKOORD OVER GRONDWET Voor indienen van te hoge declaraties /ze DESKUNDIGEN OP VAKBIJEENKOMST: In kantoor premier Queensland ctewnesi nieuwe Ford Escort huren? Amerikaans journalist: Bouwens Autoverhuur .4M Van Raalte herdacht w WOE 1 9 De damesmantel met stijl Geen overeenstemming I B Amendementen Den Uyl Overheid NOVEMBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND O E N S D A G blaadje peterselie plakje ei schijf Kips I 5 J Met Kips kun je feestelijke dingen doen. Een voorbeeld: JÉl L:: «t ÏWB t LOS»» .iHBT- K v' (ADVERTENTIE) Arron omhelst Lachmon in Surinaamse Staten 4 (ADVERTENTIE) GROTE HOUTSTRAAT 135 Li (ADVERTENTIE) radicaal veranderen (ADVERTENTIE) ■rwefs Managers moeten zich (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschardt) f 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Langere huurtijd op aanvraag BOUWJ. 1975 Fraser is net als Bjelke-Peterson een verklaard tegenstander van Whitlam. Tegelijk met deze najaarsbijeenkomst van het NIVE publiceerde het Econo misch Dagblad een uitgebreid artikel van premier Den Uyl over het manage ment in de jaren tachtig. De premier schrijft hierin o.a.: „Mid denin de discussie over ondernemings raad en personeelsraad waag ik het erop te stellen, dat het management in de tachtiger jaren het beeld van een verder gespreide verantwoordelijkheid zal ver tonen”. NEW YORK (Reuter-AP). De vroe gere leider van de Zwarte Panterpartij, Eldridge Cleaver, is gisteravond op het vliegveld Kennedy bij New York gear resteerd toen hij in zijn land terpgkeer- de na een ballingschap van zeven jaar. Hij heeft die tijd döorgebracht in Cuba, Guinee, Algerije, Noord-Korea en Frankrijk. DII bijzor niet e zoals laten. En m het is zamir onze uit d< o verg overv ofschi besch Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 Cleaver, met zijn handen in boeien ach ter de rug, tussen twee FBI-agenten. PARAMARIBO (ANP) Pre mier Arron van Suriname heeft gis teren bij de behandeling van de ontwerp-grondwet in de Surinaam se Staten zijn politieke tegenstan der, VHP-leider Lachmon uitgeno digd met hem mee te gaan naar New York om Suriname op 4 december aan te melden als 144ste lid van de Verenigde Naties. „Het wanbegrip tussen mijzelf en de heer Lachmon, tussen de regeringscoalitie en oppo sitie moet worden afgebroken”, al dus Arron. Aan Kolkn gelede wetho colleg opvol; zitter voor wetho hande Na Kolkn fraai Twenl len ee gebra ideale door zoals hebbe er ui gegev trouw dus t een v huis. „Ge heim’ met vrien kend< viere: voor liefst is pi kaste Warn Bjelke Peterson, lid van de National Country Party, was een belangrijke op ponent van de Labourregering van de voormalige premier Whitlam, die op 11 november naar huis werd gestuurd. Gouvemeur-generaal Sir John Kerr gaf De amendementen betreffen de vol gende zaken: verkiezingen binnen zes maanden na de onafhankelijkheid, even redige vertegenwoordiging als basis voor deze en volgende verkiezingen, het leger moet een doorsnee zijn van het Suri naamse volk, nationalisatie van bedrij ven mag alleen gebeuren bij een wet, die is goedgekeurd door een tweederde van het parlement en de vice-president van de republiek Suriname moet op dezelfde manier worden gekozen als de president. Lachmon noemde deze amen dementen principieel. „Ze zijn ingediend in het belang van het land”, zei hij Direct nadat de oppositieleider zijn amendementen had ingediend viel achter de regeringstafel en in de NPK-gelede- ren een enorme activiteit te bespeuren. Aangenomen wordt dat de regering Ar ron een groot deel van de amendemen ten zal overnemen. De regeringscoalitie is echter intern verdeeld op het punt van de landelijke evenredige vertegen woordiging bij verkiezingen. z Prof. Kooiman, hoogleraar bestuurs kunde aan de interfaculteit bedrijfskun de van de technische hogeschool in Delft, had vooral kritiek op het manage ment bij de overheid. Daar is volgens hem nog minder dan in het bedrijfsle ven sprake van systematisch kritisch beschouwen en doorlichten van de orga nisatie. Hij vroeg zich bovendien af of het verschil in salariëring en pensioenre geling tussen overheid en private wereld het particuliere bedrijfsleven wel terecht is. Hoewel regeringscoalitie en oppositie in de Surinaamse staten belangrijk na der tot elkaar zijn gekomen, hadden beide partijen vannacht nog gpen over eenstemming bereikt over de ontwerp- grondwet van de regering-Arron. Sta tenvoorzitter Wijntuin besloot na een lange dag vergaderen omstreeks drie uur ’s morgens (plaatselijke tijd) de vergade ring te verdagen tot later op de dag. De huidige generatie managers dient de ogen niet te sluiten voor de maat schappelijke ontwikkelingen, aldus Den Uyl. De eisen, die voortvloeien uit de bescherming van het milieu en de beper kingen, die samenhangen met selectieve groei worden vaak als storend ervaren, maar zijn niet tijdelijk. Ook de verdere vermaatschappelijking van de onderne ming zal zich naar de overtuiging van Den Uyl in de jaren tachtig voortzetten. Direct nadat deze cijfers uit een ac countantsonderzoek waren komen vast te staan, werd er een commissie van vijf deskundigen benoemd. Deze commissie heeft een lijvig rapport aan de rechter commissaris uitgebracht. De röntgenolo gen werden door middel van een ver- weerbrief in de gelegenheid gesteld de ontdekte frauduleuze handelingen tegen te spreken. De artsen schreven hierin dat zij bij het röntgenonderzoek vaak verder waren gegaan dan door de zie kenfondsen wenselijk werd geacht, en dat er meer foto’s door hen werden gemaakt dan werd voorgeschreven. EINDHOVEN Hoewel de advocaten van twee Eindhovense röntge nologen, die ervan worden beschuldigd bij de regionale ziekenfondsen te hoge declaraties te hebben jngediend, nog geen dagvaarding voor hun cliënten hebben ontvangen, heeft de griffie van de rechtbank in Den Bosch meegedeeld dat 29 januari 1976 als datum is gereserveerd waarop de straf zaak tegen beide prtsen-specialisten zal worden behandeld. Dit heeft de voorzitter van Horeca Nederland, T. H. Osse, gisteren in Venlo verklaard in een persconferen tie aan de vooravond van een twee daags congres van de organisatie. BRISBANE (Reuter, UPI, AP) Twee mannen zijn vanochtend vroeg gewond geraakt toen een bombrief ontplofte op het kabinet van de pre mier van het Australische Queensland in Brisbane, Johannes Bjelke-Peter son. De politie in Brisbane deelde mee dat de premier op het tijdstip van de explosie tien voor negen vanochtend (Australische tijd) niet in Brisbane was, maar in de stad Mackay, waar hij een toespraak zou houden in het kader van de verkiezingscampagne. Volgens de politie was de bombrief, die in Sydney verzonden was, bedoeld om de premier van Queensland te ver moorden. r' Een woordvoerder van de premier zei dat Bjelke-Petersön een aantal dreige menten had ontvangen dat hij gedood zou worden, maar niet in de afgelopen twee weken. opdracht tot het houden van algemene verkiezingen en de installatie van een interimregering van de liberale National Country Party. Dat gebeurde nadat de regering-Whitlam er niet in slaagde de begroting door de Senaat aanvaard te krijgen. DEN HAAG (ANP) Ondernemers en managers zullen geducht moe ten veranderen, willen zij in de komende tien jaar hun taak nog naar be horen kunnen vervullen. Dit kregen enige honderden managers, die in Den Haag waren bijeengekomen op de najaarsbijeenkomst van het NIVE (Nederlandse vereniging voor management) bij te wonen, vandaag te ho ren van enkele sprekers, die uitgenodigd waren een inleiding te houden. De directeur van de Hema, ir. A. Maas, hield zijn mede-managers voor dat de manier, waarop in veel onderne mingen het beleid wordt bepaald, ten enenmale ongeschikt is om er zich in de toekomst mee staande te kunnen hou den. Er moeten nieuwe voorspellings technieken worden ontwikkeld en er moeten andere planningsystemen komen. Een andere spreker, de heer A. J. Mulder, commercieel directeur van de Nederlandse tak van Rank Xerox, stelt dat het geven van leiding alleen nog maar een deeltaak is van de tegenwoor dige manager. Vooral de sociale kant wordt steeds belangrijker. Hij zei dat het bedrijfsleven een wetenschappelijk instituut moet opzetten voor op de prak tijk gericht sociaal onderzoek. functie van de onderneming verder wor den uitgehold, aldus prof. Kooiman DEN HAAG (ANP). De Hollandsche Aanneming Maatschappij BV (HAM), werkmaatschappij van Hollandsche Beton Groep NV (HBG), en het Belgische aan nemingsbedrijf Dredging International N.V. hebben van het Saoedi-Arabische ministerie van Verbindingen de opdracht ontvangen voor de aanleg van een nieuw bavenbassin met toeleidingskanaal voor de haven van Damman aan de zuidkust van Saoedi-Arabië. De kosten van dit project, dat drie jaar in beslag zal nemen, bedragen bijna 1,7 miljard, aldus een mededeling van de Holland sche Beton Groep N.V. VENLO (ANP). Horeca Neder land verwacht dat van de 29.000 „echte” Nederlandse horecabedrijven zeker een kwart zal sneuvelen door de aangekondigde accijnsverhoging op dranken (met 32 percent). Volgens een „voorzichtige schatting” van de nationale bond van ondernemers in het horeca- en aanverwante bedrijf zal uitvoering van dit regeringsvoor- nemen ongeveer 13.000 werkgevers en werknemers hun bestaan in deze sec tor kosten. I I Het totaal aantal gemaakte foto’s werd door hen in rekening gebracht. Zowel het Centraal Ziekenfonds in Til burg als de beide Eindhovense fondsen (Eindhovens Algemeen Ziekenfonds en Algemene Ziekenfonds voor Eindhoven en omgeving) hopen via de rechtbank de te veel gedeclareerde bedragen terug te kunnen vorderen. MADRID. Generaal Franco’s toe stand wordt door zijn 32 dokters in het Madrileense La-Paz-ziekenhuis nog steeds als „kritiek” beschreven. Dit na dat gisterochtend om twee uur nieuwe Inwendige bloedingen waren opgetreden. Rond het middaguur meldde een officië le verklaring van Franco’s artsen dat men deze bloedingen „onder controle aan het brengen” was. Met medicamenten en door verlaging van de lichaamstempratuur tot 33 gra den hadden de artsen de ernstigste bloe dingen tot staan gebracht of door middel van transfusies opgeheven. Het laatste bulletin van gisteren meld de ’s avonds wel een sporadisch falen van het hart, maar geen nieuwe bloedin gen. De regering en de regeringscoalitie NPK hebben intussen de tijd zich te buigen over de vijf amendementen op het ontwerp. De amendementen werden gisteravond laat ingediend door opposi tieleider Lachmon. „Als deze amende menten, eventueel in gewijzigde vorm worden aangenomen, zullen wij onze stem geven aan de grondwet”, zo beloof de Lachmon. Deze apenbare verzoeningspoging van de Surinaamse minister-president was een van de weinige hoogtepunten in het voortgezette debat over de ontwerp- grondwet. (Van onze redacteur in Bonn, J. Kuiper) BONN. Willy Brandt zou als kanse lier wel degeljjk zjjn afgetreden omdat hij onthullingen vreesde over zijn privé- leven en vooral over zijn verhoudingen met vrouwen en niet om politieke rede nen. Dit beweert de Amerikaanse jour nalist David Binder in een biografie over Brandt, die dezer dagen in de VS zal verschijnen. Binder, die jarenlang correspondent van de New York Times in Bonn was, en die zeer veel gesprekken met Brandt en SPD-fractievoarzitter Wehner voerde beweert zelfs dat de ex-kanselier zelf moordplannen koesterde toen duidelijk werd dat de chef van zijn lijfwacht, Bauhaus, tijdens een verhoor privé-aan- gelegenheden had onthuld. Intieme aan gelegenheden, waarvan DDR-spion Gun ther Guillaume weer van op de hoog te zou zijn. Binder beschrijft ondermeer een ge sprek tussen Brandt en Wehner tus sen wie al een controverse bestond waarbij Brandt had gezegd dat hij aan aftreden dacht en waarbij hij ter sprake bracht dat de justitiële atuoriteiten een onderzoek waren begonnen wegens zijn verhoudingen met vrouwen. Het verschil van mening tussen Brandt en/Wehnér 'zou voor een belang rijk deel gaan over Brandts „Ostpolitik”. Niet lang na de ontploffihg van de bombrief in Brisbane deelde de 'olitie in Canberra mee dat zij een eveneens in Sydney geposte bombrief onschade lijk had gemaakt, die bestemd was voor de interim-premier Malcolm. Fraser. Drie dagen hielfl deze Duitse herder de wacht bij zijn dode vriend, die in Chicago in het ver keer was omgekomen. Omwonenden brachten eten en drinken naar de hond, maar deze weiger de het. Na de drie da gen dat kan in Chi cago verscheen ein delijk een auto van de stedelijke dierendienst om de dode hond weg te halen. Toen rende de herder weg. Prof. Kooiman maande de onderne mers vanachter hun verschansing van achterhaalde denkbeelden ie komen, niét aan zelfbeklag te doen, maar de eigen rol en functie ter discussie te stellen. Zolang de ondernemer zich aan een dergelijk zelfonderzoek blijft onttrekken, zal hij in het defensief blijven en zal de Zelf een idee voor een smakelijk hapje of snackje met Kips’ leverworst? Schrijf 'm op, stop ’m in een open enveloppe ZÓNDER postzegel en adresseer aan: Kips, antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee wordt met zo’n ouderwets lekkere Kips’ leverworst van 250 gram beloond. Deze datum is vastgesteld omdat een van de getuigen-deskundigen tot half januari in het buitenland verblijft. Het onderzoek, dat ruim twee jaar in beslag heeft genomen, werd eind oktober afge sloten. De artsen worden ervan ver dacht dat zij, volgens de codenummers van het tarievenboek voor specialisten, over 1972 en waarschijnlijk in een aan tal daaraan voorafgaande jaren bijna 700.000 aan te hoge of niet kloppende declaraties hebben ingediend. LELYSTAD (ANP). De heer A. Hartman, directiesecretaris van het Zwolse bouwbedrijf H. Moes BV, dat ook vestigingen in Lelystad en Kampen heeft, heeft gisteren verklaard dat zijn bedrijf bereid is een aantal met ontslag bedreigde werknemers van het Lelystad se bedrijf Holborn over te nemen. Het zou gaan om zo’n 250 werknemers. Kort daarna schorste statenvoorzitter Wijntuin de vergadering voor enkele minuten. Tijdens deze pauze verklaarde de heer Lachmon „als mens” Arrons gebaar te waarderen. „Niet als politicus”, aldus de nog steeds verraste Lachmon: „De regering heeft immers op geen en kel van de voor ons belangrijke punten toegegeven.” Hij noemde de uitnodiging van Arron om mee te gaan naar New York „een voorbarige, emotionele' op merking”. Cleaver w^rd in 1968 op erewoord vrijgelaten nadat hij negen jaar had uitgezeten van de veertien waartoe hij was veroordeeld wegens een poging tot moord. In datzelfde jaar werd hij op nieuw aangehouden naar aanleiding van een schietpartij tussen Zwarte Panters en politie in de Californische plaats Oakland. Hij wist toen echter naar het buitenland uit te wijken. Cleaver zei gisteren voor zijn vertrek uit Parijs: „Ik ga me aangeven en mijn schuld betalen. Ik wil deze bladzijde in mijn leven omslaan.” Enige tijd na Cleavers arrestatie werd meegedeeld dat Cleaver op 20 januari a.s. moet verschijnen voor een subcom missie van de Senaat die zich bezighoudt met binnenlandse veiligheidsmaatrege len. 1 Behalve de aangekondigde 32 per cent accijnsverhoging zit ook de 16 percent BTW de horeca niet lekker. Dit zou alleen kunnen worden opge vangen door een prijsverhoging van naar schatting 20 percent; dat is vol gens Osse voor de horeca geen haal bare kaart. Horeca Nederland heeft de regering gevraagd voor het alcoholvrije ge deelte van het drankenpakket de BTW te verlagen van 16 naar 4 percent. k..: z ‘B; ,-kGB F Directeur W. van der Graaf zei gister avond dat Moes met uitbreiding van zijn personeel van 550 tot 800 man weer op- de oude sterkte zal komen. Vorig jaar moest het bedrijf, gezien de daling van het aantal opdrachten, beginnen met de afvloeiing van 250 man personeel. Moes heeft nu echter weer voldoende orders in portefeuille om met perso- neelswerving te beginnen. Volgens Van der Graaf kan zijn be drijf alleen mensen gebruiken die erva ren zijn „op de bouwplaats”. Bij Holborn werkt het merendeel van de vierhonderd mensen in de fabriek. Moes bouwt momenteel het sociaal- culturele centrum Agora plus een paar kerken en zo’n 1300 woningen in Gro ningen. Verder begint het bedrijf met een mammoetproject: het hoofdwinkel- centrum van Lelystad. Het bestuur van de federatie bouw bonden NVV en NKV heeft gisteren besloten op zo kort mogelijke termijn een gesprek aan te vragen met de be trokken ministers over het bouwbedrijf Holborn. De bonden willen van de mi nisters de garantie dat Holborn nog minstens een half jaar zal kunnen blij ven bestaan. Dr. W. Otto, landdrost van het Open baar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders, heeft er bij dezelfde ministers telegrafisch op aangedrongen zo spoedig mogelijk in te grijpen in de situatie bij Holborn. De bouwbond van het CNV heeft zich gistermiddag alsnog achter de actie van NVV en NKV geschaard bij de sinds maandag ingestelde bewaking van Hol- bom. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren de oud-parlementaire me dewerker van verschillende bladen hij was ook vele jaren parlementsre- dacteur van het Haarlems Dagblad dr. E. van Raalte herdacht. De heer Van Raalte is meer dan 50 jaar werkzaam geweest in de parlementaire journalis tiek. Kamervoorzitter Vondeling zei: „Hij heeft ons land, de wetenschapsbeoefe ning, maar in het bijzonder allen die op en rond het Binnenhof werken grote diensten bewezen”. Dr. Van Raalte over leed afgelopen zondag in Den Haag op 83-jarige leeftijd. Nadat de Surinaamse regeringsleider ruim één uur had geantwoord op de opmerkingen over de grondwet, stapte hij onverwacht van zijn spreekgestoelte en liep in de richting van de VHP- banken. Daar drukte hij een verraste oppositieleider Lachmon de hand en trachtte hem te omhelzen. c

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4