Mogelijkheden om in de IJmond Exploitant H. de Wijs woning te kopen erg klein een gooit bijltje erbij neer Dienstencentrum tijdens de We hebben al die jaren elk feestdagen lief en leed gedeeld Wonderlijk H. Nooi verlaat gemeentedienst DIAMANTEN BRUIDSPAAR IN HET W. F. VISSERHUIS 99 99 BEGROTINGSKRANT 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 19 75 WOENSDAG 1 9 NOVEMBER Geen dia-kastjes meer in Wijk aan Zee Niet voldoende Onhoudbaar Omgezaagd CONFERENTIE OVER MIDDEN-OOSTEN Verkoop IJMOND De vraag naar koopwoningen in de IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk en HeemskeTk overtreft het aanbod verre. Het gevolg hiervan is dat de prijzen wat hoger liggen dan de werkelijke waarde. De oorzaak van het geringe aanbod van koopwoningen is vooral te vinden in het ontbreken van mogelijkheden om voldoende nieuwe koopwoningen te bouwen in de. IJmond, terwijl ook de wo ningnood op het gebied van huurwoningen nog altijd erg groot is. AR-JONGEREN HOUDEN I er 3b (Van een onzer verslaggevers) In het W. F. Vissershuis werd dinsdag het zestigjarig huwelijk sfeest van het echtpaar OtterLooijen gevierd. Burgemeester ge- nu hebben Zij heeft in Zaandam nooit kunnen wennen. Haar drie kinderen, een zoon voldoen- praktisch Daarbij zat het bruidspaar te genieten, ook trots op deze „mijlpaal”. De kinde ren, kleinkinderen en achterkleinkinde ren bleven ook de rest van de dag in het Vissershuis te gast, zodat voor het echt paar Otter deze diamanten bruiloft een onvergefelijke gebeurtenis werd. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. - Op zaterdag 22 novem ber houdt de Anti Revolutionaire Jonge renorganisatie Noord-Holland een confe rentie over de Midden-Oosten problema tiek in hotel Lion d’Or, Kruisweg 36. Aanvang half twee. De heer De Wijs zegt zijn appara ten vanuit idealistische motieven te plaatsen. „Je hoopt met zo’n kastje iemand een dienst te bewijzen, maar dat wordt niet gewaardeerd. Waarom, zo vraag ik mij af, krijgt een parti- Bijdragen: Joke Dieben-Frerichs. Met dank aan: H. de Wijs, gemeente Heemskerk en verontruste burger van Beverwijk >ing em- het lond 9.30 De sers lan. uit lui- )or- i en ond een dan srs”, zer- jkse ne- sers ftA- de van zijn >od- ta- zal x>r Iet »nd ;en 2U- nt. vis lis. een le er den jke srk ve- Im sch ?nd ak et rs. en ur if- lie de iet t”. th er en ch je tje :e- te en :e- al- de an Ld ie c? n. is ir er »n et [k k; sen er- ro- Nl- ag- een hij ak- ak, net de vil len, een we •ell. «en, er- IJMUIDEN-ZEEWIJK De leiding van de stichting „Dienstverlening aan Bejaarden” heeft reeds nu voor de ko mende feestdagen een voorlopig pro gramma opgemaakt, waarbij in de eerste plaats werd besloten het dienstencentrum „Zee- en Duinwjjk” aan het Zeewijkplein gedurende die tijd geopend te houden. Op deze wijze kan alle bezoekers een kopje koffie worden gepresenteerd, waarvoor men woensdag 24 december van 19.30 uur af welkom zal zijn. Eerste en tweede kerstdag zijn de openingstijden vervol gens van 10.30 tot 22.30 uur. Welnu, Beverwijk kan weer rustig ademhalen. Het bad bleek geen centi meter korter of langer te zijn dan de vijftig meter, die voor een internatio nale krachtmeting door de zwemband wol den vereist. Weer een gerucht ontzenuwd. Het is de eerste keer dat de heer De Wijs een dergelijk besluit heeft moeten nemen. De apparaten die hij in IJmuiden en Schoor! heeft staan worden weliswaar ook regelmatig ontmanteld, maar de toestand daar is nog bij lange na niet zo onhoudbaar als in Wijk aan Zee. Reehorst kwam met zijn vrouw feliciteren, terwijl de 7-jarige achterkleindochter Jacqueline voor „opa en oma’’ een prachtig gedicht voorlas. nog steeds stijgt. Maar of die stijging ook procentueel is, durft men niet te zeggen. Heemskerk spreekt wel van een minimale procentuele groei van het aantal eigen woningen. De Wijs: „Laatst betrapte ik een jochie die druk bezig was en kreeg te Slopen. Ik zei er wat van en kreeg meteen de omstanders op m’n dak. Dat ging van dik hout zaagt men planken, met fiteskettingen en al. De politie kan er weinig aan doen. Het vernielen van zo’n kastje wordt bij de rechtbank als een futiliteit be schouwd en dan blijven er weinig mogelijkheden over, zo’n knaap eens flink aan te pakken”. BEVERWIJK De heer H. Nooi, chef van de afdeling boekhouding van Open bare Werken en tevens ondercomman- dant van de vrijwillige brandweer, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 1 decem ber in dienst en de gemeentelijke brand weer verlaten- Voorts ligt het in de bedoeling beide kerstdagen van 13 tot 14 uur een brood maaltijd te serveren, bestaande uit soep, sandwiches, fruit en een kopje koffie. De kosten hiervoor bedragen vijf gulden per persoon en opgaven zijn mogelijk in het dienstencentrum tot en met zaterdag 13 december, dagelijks van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Vrijdag 28 november en maandag 1 en donderdag 4 december kan men zich ook ’s avonds aanmelden van 19 tot 20 uur. Tenslotte is het centrum woensdag 31 december geopend van 20 tot ongeveer 1.30 uur, waarna op nieuwjaarsdag van 14 tot 16 nog een receptie zal worden ge houden, bedoeld voor alle inwoners van Zeewijk en andere belangstellenden. Op de foto de (gedurende het win terseizoen) gedemonteerde verrekij - kers langs de zeereep, waarmee de lieVe jeugd ook wel weg weet. Met een magneetje wordt het geld uit het gleufje gevist en met de regelmaat van de klok moeten de lenzen het ontgelden. Ook deze exploitant, een goede bekende van deheer De Wijs, klaagt steen en been. Er is nog maar weinig voor nodig, of Wijk aan Zee moet naast de dia-apparatuur ook de kijkers continue gaan missen Een verontruste burger maakte het Beverwijkse college op deze mare attent en met het meetlint in de hand toog men Sportfondsenbad- waarts, om het verhaal op zijn juist heid te onderzoeken. De consul van Koeweit, de heer Raba- ni, is uitgenodigd voor deze bijeenkomst, evenals een afgevaardigde van de „Israël Werkgroep” in Amsterdam en mr. R. Peters, wetenschappelijk medewerker aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Overigens is het vandalisme niet alleen aan kinderen voorbehouden. De gedesillusioneerde exploitant: „In Schoorl hadden ze een paar maanden geleden het apparkat compleet van de paal afgezaagd en in zee gekieperd. Nou, dat kun je toch echt geen baldadigheid meer noemen. In Nijme gen wordt het eveneens steeds moei- lijker. Daar slaan ze de boel ook voortdurend kort en klein”. In Heemskerk is het verschil tussen het percentage particuliere woningen en „eigen woningen” niet zo erg groot. Hier bestaat van de 36 percent particuliere woningen 86 percent uit huizen die ook door de eigenaar be woond worden. In Velsen en Bever wijk is het aantal „huisjesmelkers”, die particuliere woningen verhuren, aanzienlijk groter. Van de 50 percent particuliere woningen in Velsen wordt 69 percent door de eigenaar bewoond en voor Beverwijk zijn de cijfers: van de 43 percent particuliere woningen wordt 63 percent door de eigenaar bewoond. De rest wordt dus door de eigenaars verhuurd. Het blijkt voor de drie IJmondge- meentes erg moeilijk te zijn om te volgen, hoe deze cijfers zich ontwik kelen. Velsen en Beverwijk hebben duidelijk de indruk, dat het aantal particuliere Woningen in de gemeente land verkopen onder een aantal voor waarden oudere huurwoningen aan de bewoners. De gemeente Velsen is hiertoe niet bereid en ook de woning bouwcorporaties staan hier afwijzend tegenover. Als belangrijkste argu menten brengt de gemeente naar vo ren, dat er daardoor versnippering van het gemeentelijk woningbezit ontstaat, waardoor de exploitatiekos ten van de resterende woningen ho ger worden. Bovendien wil de ge meente de beschikking hebben over een aantal huurwoningen met lage huren voor minder draagkrachtige woningzoekenden. Heemskerk deelt mee, dat ook de gemeenteraad van Opvallend is het grote particuliere bezit van woningen in de IJmond. Uit de cijfers van het landelijk woning marktonderzoek, dat gelijktijdig met de volkstelling in 1971 uitgevoerd is, blijkt, dat de helft van de Velsense woningen in particuliere handen is; in Beverwijk is dat 43 percent en in Heemskerk 36 percent. Lang niet al die particuliere woningen worden ook door de eigenaars bewoond, wat de percentages van mensen, die in een „eigen huis” wonen liggen aanzienlijk lager. Een aanwijzing hoeveel particuliere woningen jaarlijks van eigenaar ver wisselen zeggen de gemeenten Bever wijk en Velsen niet tp hebben, omdat dit niet aan de gemeentelijke regi stratie onderworpen is. Heemskerk heeft de wisselingen van eigenaren van de sinds 1961 gebouwde duizend premiekoopwoningen wel bijgehou den. Tot 1 december 1974 zijn hier van al 300 woningen van eigenaar verwisseld- Makelaar J. Stillebroer vertelt, dat in Velsen jaarlijks ongeveer vier per cent van de particuliere woningen wordt verkocht. Dat houdt in, dat er gemiddeld per jaar ongtveer 700 wo- gemiddeld per jaar ongeveer 700 wo- IJmond te koop worden aangeboden. Heemskerk mee, dat ook de gemeenteraad Heemskerk besloten heeft in tegen stelling tot vroeger jaren geen wo ningwetwoningen meer te verkopen. De gemeente Beverwijk is wel bereid haar woningbezit te verkopen, zij het onder een aantal voorwaarden, waar onder de voorwaarde, dat de koper minstens tien jaar huurder van de betreffende woning is. BEVERWIJK Zo lang het Sportfondsenbad bestaat, gaat al een wonderlijk gerucht door Beverwijk dat het zwembassin net twee centi meter te kort zou zijn om .voor het houden van internationale wedstrij den in aanmerking te komen. Wat er zoal aan het dia-apparaat werd vernield? De heer De Wijs geeft tekst en uitleg: „Aan de zijkant van het kastje bevindt zich een landkaart, beschermd door een acht millimeter dikke hardglasplaat. Nou, thuis krijg ik het met geen mogelijkheid voor elkaar, maar iedere keer was die glasplaat vernield. Vervolgens prikte men met een hard voorwerp de lens kapot en doorboorde tegelijkertijd de achterliggende dia’s. Tenslotte stak men de zaak ook nog eens in brand. Daar de gemeente eist, dat de kastjes in een behoorlijke staat verkeren, heb ik besloten er wat Wijk aan Zee betreft maar een punt achter te zet ten”. HEEMSKERK Met een onder breking van een jaar heeft de ge meente Heemskerk weer een begro- tingskrantje laten verschijnen. Het op zogenoemd weekenformaat gedrukte ’’Binnen de Raming” is dezer dagen huisaanhuis verspreid. In het keurig verzorgde krantje zet het ge meentebestuur zjjn plannen voor 1976 uiteen en ppasseren talloze be- leidsfacetten de revue. Twee pagina’s zijn in het krantje besteed aan de plaatskeuze voor het nieuwe raadhuis. Door middel van een enquêteformulier kan de bevol king aangeven, welke situering als de meest wenselijke wordt ervaren. Het resultaat van deze enquête zal mede in de beschouwingen van de gemeen teraad worden betrokken. Men kan de formulieren inleveren bij de bode van het gemeentehuis of tijdens de begrotingsbehandeling van de raad (op 8, 9 en 10 december) in de daartoe in ”De Vrijburcht” opge stelde bussen deponeren. koopwoningen in Neksloot zullen voor het grootste gedtelte bestaan Uit een gezinswoningen met ruimte voor een klein aantal vrije sectorwoningen. Het merendeel van de nog beschik bare bouwgrond in Beverwijk is be stemd voor premiekoopwoningen. Uit de plannen van Velsen en Heemskerk blijkt, dat ook hier de premiekoop woningen het leeuwendeel van de geplande woningen omvat. Projectontwikkelaars komen in de drie IJmondgemeenten niet aan bod bij het realiseren van woningen. Vel sen kent wel een stichting Eigen Woningbezit, die bemiddelt bij de bouw en verkoop van woningen om acceptabele prijzen mogelijk te ma ken. Ook Heemskerk heeft een Stich ting Eigen Woningbezit, die zoveel mogelijk koopwoningen in de laag bouw realiseert. Ook hier gaat het om betaalbaarheid van de woningen voor lagere inkomens. Alleen Bever wijk kent een dergelijke stichting niet- De woningbouwverenigingen van de drie gemeenten houden zich niet met koopwoningen bezit, maar voor namelijk met woningwetbouw, waar bij de woningbouwcorporaties in Vel sen zich zo nu en dan ook richten op premiehuurwoningen. In Velsen heeft het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten in het verleden 103 premiekoopwoningen gebouwd, maar nieiuwe plannen zijn er, mede door de schaarste aan bouwgrond, niet. In Beverwijk heeft het Bouw fonds diverse projecten gerealiseeerd en thans is men met het Bouwfonds in bespreking over het plan De Da len, dat in voorbereiding is. In Heemskerk heeft het Bouwfonds geen bouwprojecten op stapel, hoewel dat in het verleden wel meermalen het geval is geweest. Een groot aantal gemeenten in ons en twee dochters, trouwden en gingen het huis uit. Dus toen de heer Otter in 1958 werd gepensioneerd, duurde het niet lang meer of ze gingen terug naar IJmuiden. In 1960 kregen zij een huisje bij het toen nog vrij nieuwe W. F. Vissershuis. Daar woonden zij negen jaar zelfstandig. Tot mevrouw Otter te veel last kreeg van haar been en verzorging nodig had. Zij verhuisden naar een kamer in het hoofdgebouw. Het echtpaar behoort dus tot de „ou dere” bewoners van het Vissershuis. Vrijwel alle bewoners waren dan ook dinsdagmorgen aanwezig tijdens de fees telijke bijeenkomst en boden geschenken aan. Even later werd in de serre van het huis de bijeenkomst voortgezet. Burge meester Reehorst kwam samen met zijn vrouw op bezoek, terwijl ook de klein en de achterkleinkinderen kwamen feli citeren. Er werden gedichten voorgedra gen en nog meer cadeau’s aangeboden. WIJK AAN ZEE. De heer H. de Wijs uit Vianen is een teleurgesteld mens. Na vijftien jaar in Wtfk aan Zee een toeristenservice dia-apparaat te hebben geëxploiteerd, heeft hij on langs moeten besluiten het door van dalen belaagde kastje weg te halen. Daardoor zal de badplaatsbezoeker het in het vervolg zonder mechani sche handleiding voor de omgeving moeten stellen. Exploitant De Wijs: „Het vandalis me neemt in de IJmond steeds erger vormen aan. Die apparaten vormen voor mijn broodwinning en geplaatst kosten ze ongeveer 2500 per stuk. Wanneer er dan steeds voor zo’n driehonderd gulden aan vernield blijkt te zijn, zit er voor mij geen winst meer in en raakt de lol er langzamerhand wel goed af. Na vijf tien jaar heb ik het kastje in Wijk aan Zee daarom nu maar verwijderd” Hij is bijna 49 jaar in dienst geweest van de gemeente Beverwijk en bijna 47 jaar daarvan is hij bij de dienst Open bare Werken werkzaam geweest; daar naast is hij ruim 32 jaar verbonden geweest aan de vrijwillige brandweer. De laatste jaren als ondercommandant. De heer Nooi wordt een afscheidsre ceptie aangeboden op vrijdag 21 novem ber 1975 in de koffiekamer van het Stadskantoor. De officiële receptie zal worden houden van 16.00 uur tot 17.00 uur voor een aantal genodigden. De algemene re ceptie van 17.00 uur tof 18.00 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. - Het moet in de winter van 1913-1914 geweest zijn dat de toen 21- jarige Jan Otter in de Prins Hendrik straat in IJmuiden zijn buurmeisje de 22- jarige Hendrika Looijen tegen kwam. „Wat ben jij alleen”, sprak hij. „Ja, mijn verkering is uit”, zei zij. „O, de mijne ook”, sprak hij weer. En zij wandelden samen verder. Nu, ruim 62 jaar later, vierden zij als het echtpaar J. Otter-Looijen hun zestig jarig huwelijksjubileum. Het feest werd gevierd in het W. F. Vissershuis, waar het echtpaar Otter nu vijftien jaar woont. „Tja”, verzucht de nu 83-jarige me vrouw Otter, „we zijn nog steeds samen en we hebben al die jaren elk lief en leed met elkaar gedeeld, we elkaar altijd goed begrepen”. Mijnheer Otter is 82 jaar. Hij werd geboren in het West-Friese Sijbekarspel en kwam op zijn zesde jaar naar IJmui den. Zijn vrouw was nog negentien jaar toen zij uit Apeldoorn naar IJmuiden kwam om haar broer, die in de Paul Krügerstraat een kruidenierswihkeltje had, te helpen. Zij trouwden op 18 november 1916. De heer Otter werkte toen als monteur - Over bouwgrond koopwoningij klagen later chef-monteur bij de VEM aan de Vissershaven. Via de ijsfabriek kwam de heer Otter bij Rijkswaterstaat terecht, waar hij eerst als pontwachter en later als pont- wachter-monteur werkzaam was. In Velsen voer hij op de pont en beheerde hij de werkplaats. Later heeft hij ook in Buitenhuizen gewerkt. Maar toen tijdens de oorlog de werkplaats in Velsen in beslag werd genomen, moest een keus worden gemaakt: of in de continudienst bij Hoogovens of overplaatsing naar Zaandam. Hoewel mevrouw Otter zeer gebonden was aan IJmuiden, werd toch voor het laatste gekozen. „Ik ging niet graag, maar ik wist dat mijn man liever niet naar de Hoogovens ging, dus werd het Zaandam”. Het echtpaar Otter liet veel in Velsen achter. Als twee, trouwe socialisten wa ren zij actief in de bonden, in de partij (SDAP) en zongen zij in De Stem des Volks. Mevrouw Otter had in die drei gende periode vlak voor de oorlog in een vredesdemonstratie meegelopen, in het wit gekleed met een witte duif in een kooi in haar hand. culiere exploitant geen schadevergoe ding van de staat? Als een wacht huisje bij een bushalte of een tele fooncel wordt vernield, dan wordt dat toch ook op staatskosten gerepa reerd? Maar de eigendommen van particulieren die aan de openbare weg staan, zijn vogelvrij. Er is geen verzekering te vinden, die ons risico wil overnemen. Aan jullie is geen droog brood te verdienen, zeggen de maatschappijen. En dus mogen we zelf voor de schade opdraaien”. voor nieuwe alle drie de gemeenten. Door het overloopbeleid zijn niet alleen de bouwmogelijkhe den voor huurwoningen minimaal ge worden voor een klein aantal koop- gen. Beverwijk en Heemskerk zeggen momenteel niet voldotnde bouwgrond te hebben om aan de vraag te kun nen voldoen- De gemeente Velsen heeft praktisch geen bouwgrond meer. In Velsen-Oost zullen in de nabije toekomst nog 63 premiekoopwoningtn gebouw kunnen worden, nog 59 aan de Minister van Houtenlaan en in Santpoort is nog een bouwterrein voor ongeveer 60 koopwoningen be schikbaar. De gemeente acht het ook mogelijk, dat in de renovatie van Oud-IJmuiden ruimte gemaakt kan worden voor etn klein aantal koop woningen. Heemskerk heeft in het in ontwik keling zijnde plan Neksloot ruimte gemaakt voor 163 koopwoningen, ter wijl daarnaast dit jaar 124 eengezins- koopwoningen en 176 koopflats tot stand komen en al zijn gekomen. De

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7