Beverwijk krijgt uitkering in kader werkgelegenheidsprogram MET DE OGEN DICHT ZÓRG VOOR 'N ZICHTBAAR VOERTUIG IN HET DONKER r Fauré’s „Requiem” verfijnd gezongen Beverwijks Kath. Gemengd Koor met gelegenheidswerk Beethoven praktijk IG 1 TOTALE OPHEFFINGSUITVERKOOP NU ALLES PRIJZEN 1 iiï 5 Tweede auto gezin aan Schijfrem op bromfiets Aanpassing in Extra dekking VOORZIENINGEN TEN BEHOEVE VAN GEHANDICAPTEN CONTAINERS NAAR TERREIN AAN ZUIDERKADE HUISVROUW VAN TAS BEROOFD W WW» ••JHi SANS ATOUT f y 1 R^k 1 9 WOENSDAG 8 A .G Alternatief g30 MODEHUIS PETIT PARIS Verhuizing -*3 ÏTÜ xRV «A'A NIEUWS UIT STAD EN STREEK ZATERDAG 15 NOVEMBER START ONZE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De controverse tussen de gemeente en de firma H. Koster jr. en Z., groothandel in me talen en oud papier, over het plaat sen van containers op de parkeer- stroken van de Randweg, lijkt te zijn ingedamd. L IJMUIDEN PLEIN 1945 No. 48 met toestemming van KAMER VAN KOOPHANDEL TOT 30 DECEMBER. NOVEMBER 1975 F' J - a. - Bpw kWK P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) 12439 i i Door middel van de rijksuitkering kan Beverwijk de strandafgangen bij de Rel- weg en De Zwaanstraat van een houten plankier laten voorzien. De brede plan kenwegen gaan lopen van de duinenrij tot aan de vloedlijn. li b u t k De wethouder wilde de actie in de Randweg duidelijk los koppelen van de verhuizing naar de Pijpkade. „Koster moet niet denken dat, gedurende de onderhandelingen over de verhuizing, de Randweg als containeropslagterrein mag worden gebruikt. Wij richten ons er op tegen dit soort gebruik van de openbare weg op te treden”. «•“«wc In de periode van mei 1974 tot mei 1975 werden door de verkeersdienst van de rijkspolitie 1800 processen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten, wegens de defecte verlichting van hun auto’s. Achtduizend chauffeurs kregen een waarschuwing en nog eens negenhonderdvijftig automobilisten kregen een bon, omdat zij de verlichting verkeerd gebruikten. Koster ziet het ruimteprobleem aan de Randweg in nauw? verband staan met de besprekingen bij de gemeente over de verhuizing naar de Pijpkade. Gistermor gen 10 uur zouden de heren Koster bij de heer Hoogeveen van Openbare Wer ken een gesprek over die verhuizing en aankoop van grond aan de Pijpkade voeren, maar dat gesprek werd op last van wethouder Kaebisch afgezegd. „Zie je wel”, zei directeur Henk Koster jr„ „ze willen ons het mes op de keel zetten”. Mogelijk nog deze week zullen Koster en de gemeente rond de tafel gaan zitten om de op stapel staande verhui zing van de firma Koster naar een terrein aan de Pijpkade opnieuw door te nemen. Want door deze grote en ver plichte schoonmaakbeurt in de.Randweg heen speelde deze miljoenenzaak, ten minste bjj de firma Koster, een belang rijke rol. Dit in tegenstelling tot de gemeente, die de verhuizing en de schoonmaakbeurt in de Randweg als twee los van elkaar staande zaken wilde behandelen. Dinsdagmiddag besloot de directie van de firma in te gaan op een te elfder ure afgekomen voorstel van de gemeente om aan de Zuiderkade een terrein te huren voor de opslag van containers. Het ter rein, 11.000 m2 groot, is eigendom van het transportbedrijf Lute en wordt door de firma Koster voor 15 per m2 per maand gehuurd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 38-jarige huis vrouw uit Beverwijk heeft aangifte ge daan van diefstal van haar tas met een inhoud van 800. Op de Breestraat werd de vrouw door een haar onbekende fiet ser aangereden. Toen zij weer op de been was gekrabbeld, miste ze haar tas Uit een pensionkamer aan de Alk- maarseweg verdween 100. Het geld lag in een kast. Uit een schuurtje aan de Beijneslaan verdween voor 60 aan ge reedschap. Voor de pauze werd het „Requiem” uitgevoerd in een passende sfeer van verinnerlijkte uitdrukkingskracht. Anton de Beer hield hiertoe de koorklank op een bescheiden sterkte-niveau met ge voelige lyrische accenten, geheel in overeenstemming met aard der verfijnde schoonheid van melodieën en de toege paste timbres van menselijke en instru mentale stemmen. Het liefst had ik deze toegewijde uitvoering willen horen in de Nadat maandagmiddag 12 uur nie mand van de gemeente Beverwijk zich bij de firma Koster aan de Randweg liet zien wachtte Koster op de dingen die zouden gaan gebeuren. De gemeente had aangekondigd in een grote schoonmaak beurt de containers van de Randweg te zullen verwijderen. Van enig uitstel, wat Koster had gevraagd, wilde men niet weten. „De firma heeft alle tijd gekre gen om opslagruimte te zoeken voor de containers,” aldus wethouder Kaebisch. Dinsdagmorgen drentelde het perso- De gemeente Beverwijk had inmiddels de adjunct-directeur van openbare wer ken, de heer Hoogeveen, naar de firma Koster gestuurd en opdracht gegeven een alternatief aan de groothandel aan te bieden, hetgeen bestond uit de toezeg ging van de firma Lute een terrein aan de Zuiderkade aan de firma Koster in huur te geven. Het alternatief van de gemeente viel bij de directie van Koster niet in goede aarde. Men wilde praten over een defi nitieve oplossing van het ruimtepro bleem aan de Randweg en de verhuizing van de firma Koster naar een terrein aan de Pijpkade opnieuw ter sprake (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK - In het kader van het extra werkgelegenheidspro gramma 1975 mag Beverwijk voor een bedrag van 126.000 aan voor zieningen ten behoeve van gehan dicapten gaan realiseren. Met dit door het ministerie van Sociale Za ken beschikbaar gestelde geld zul len werkzaamheden in Wijk aan Zee, het Sportfondsenbad èn de in validensociëteit „Op Hoop van Ze gen” worden uitgevoerd. kentekenplaten op de auto, zij reflec toren op de laadbakken van vracht auto’s, enz. Er zijn vele mogelijkhe den om in nachtelijke ritten de zicht baarheid van het voertuig te verho gen. Voor wandelaars geldt tenslotte: loop, als er geen voetpad is, buiten de bebouwde kom altijd links en draag ’s avonds lichte kleding- Er zijn trou wens mogelijkheden om riemen of jassen aan achter- en voorzijde van reflecterende „strepen” te voorzien. De KNAC pleit voor een betere aanpassing van de verkeerswetgeving in ons land aan de feitelijke situatie. Volgens de KNAC is de Bondsrepu bliek ons daarin al voorgegaan. Zo mogen in Duitsland taxi’s gebruik gaan maken van de vrije busbanen en moet de richtingaanwijzer ook worden gebruikt als men na het in halen weer teruggaat naar de rechter rijstrook. Dit voorschrift houdt ver band met de nieuwe Duitse regel, dat nu in de bebouwde kom aan de rechterzijde mag worden ingehaald. Op wegen met meer rijstroken is het gebod om rechts te houden ingetrok ken. Voortaan mag men in Duitsland zijn eigen rijstrook kiezen en daar ook .blijven rijden. Dit impliceert, dat als dit zo uitkomt ook rechts mag worden ingehaald. Een andere en belangrijke aanpas sing in West-Duitsland is de verplich ting om na een aanrijding gegevens uit te wisselen met de tegenpartij, dan wel direct naar de politie te gaan. Wethouder F. Kaebisch verklaarde dinsdagmiddag tijdens de wekelijkse persconferentie dat dat geenszins het geval was. „Hoogeveen heeft een voorlo pige afspraak gemaakt. B. en W. hebben nu besloten het gesprek met Koster op college-niveau te voeren. We gaan zo spoedig mogelijk een nieuwe datum voor dat gesprek prikken”. I Het zijn cijfers die aantonen, dat de Nederlandse weggebruiker het niet zo nauw neemt met de zichtbaarheid in het verkeer. Dit geldt overigens niet alleen voor automobilisten. Uit een straattelling in 37 gemeenten kon onlangs worden geconcludeerd, dat van de ruim vijfduizend getelde fiet sers 17 percent zonder achterlicht reed, terwijl bij 9 percent ook het voorlicht niet brandde. Nu lijkt het altijd wat kinderachtig om niet bran dende achterlichtjes van fietsen te gaan tellen. Toch zijn lichtsignalen aan voor- en achterzijde van ver voermiddelen nuttig en veiliger. Ze ker in het „donkere” seizoen dat we tegemoet gaan. Vandaar ook, dat Vei lig Verkeer Nederland in november en december een actie gaat voeren, onder het motto: „Blij u te zien”. Een miljoen folders, affiches, stickers en een tv-spot moeten de aandacht van de weggebruikers nog eens richten op de onmisbaarheid van een goede ver lichting op welk voertuig dan ook. Daarbij besteedt het verbond aan dacht aan allerlei huiprriiddelen die bij duisternis de zichtbaarheid ver groten. Bijvoorbeeld: reflecterende pedalen op de fiets, retroflecterende neel van de firma wat gespannen rond, in afwachting op de actie van de ge meente, die zich pas ’s middags twee uur aandiende. De gemeente had na lang zoeken de firma Winder uit Limmen en Lute uit Beverwijk bereid gevonden de drie bakken, die nog op de Randweg stonden, met zwaar materiaal weg te halen. Van de politie waren onder meer aanwezig commissaris H. Bremer en hoofd-inspecteur J. Schoen. De gemoederen raakten danig verhit toen het personeel bleek, dat de gemeen te de daad bij het woord voegde en aanstalten maakte de containers weg te slepen. Internationale autorally’s verdwenen steeds meer naar afgesloten weg- of boscircuits. En waar kan men dan beter terecht, dan in Finland waar deze foto tijdens de proeven voor de Rally van de duizend meren werd genomen. In de Escort RS 1600, overgenomen van Makinen, zitten de Engelse rally-kaartlezer Martin Holmes en de Finse cross-rijder Jussi Kynsilehto. Voor de start zei Jussi, dat hij tweemaal zo snel rond kon gaan als de doorsnee-rallyrijder. Het ging goed, totdat ze bij de 23ste proef het bos inzeilden. Maar daarvoor was deze „paardesprong” al gefotografeerd, waarvan Holmes later zei, dat hij er zich niets meer van herinnerde. Hij had zijn ogen dicht gedaan. Het waren Gabriel Faurés „Requiem” en de muziek, die Ludwig van Beethoven als opus 113 schreef voor „Die Ruinen von Athen” door A. von Kotzebue ge maakt als feestelijk toneelwerk voor de opening van het Duitse theater in de Hongaarse hoofdstad Boedapest op 9 fe bruari 1812. In acht percent van‘de zogenoemde volledige gezinnen is meer dan één auto aanwezig. Voegt men daarbij de tweede auto’s in de zogenoemde on volledige gezinnen, dan beschikken in ons land 277.000 gezinnen over meer dan één auto. In één percent van de gezinnen komen drie auto’s voor. Dit zijn enkele resultaten van een onderzoek, dat Shell in oktober 1974 liet verrichten. In het blad Econo- misch-Statistische berichten is het hoofd van de afdeling Marktonder zoek van Shell Nederland, de heer Mulder nader op dit onderzoek inge gaan. Ten tijde van het onderzoek telde Nederland 4,2 miljoen gezinnen met ongeveer drie miljoen personen wagens. Daaraan moeten dan nog 250.000 zogenoemde zakenauto’s (inc. taxi’s, wagens van de overheid enz.) worden toegevoegd. Van de 314.000 tweede en volgende auto’s behoorden 147.000 wagens toe aan gehuwde vrouwen, en 167.000 aan andere gezinsleden. Hieruit blijkt dat dé tweede auto meer voorkomt bij de werkende gezinsleden, dan bij de huisvrouw. Een deel van deze vrou wen werkt en heeft de auto nodig voor het beroep dat zij uitoefent. Er werd niet onderzocht hoeveel vrou wen dit zijn. Wel weet men na dit onderzoek, dat veel meer vrouwen, ongeveer 900.000 mede zelfstandig de wagen van hun echtgenoot gebruiken- Tot nu toe komt het dus meer voor, dat man én vrouw in het gezin om beurten één auto gebruiken, dan dat gehuwde vrouwen over een eigen au to beschikken. De bromfietsen van het Japanse merk Yamaha zijn thans verkrijgbaar met een schijfrem op het voorwiel. De hydraulische schijfrem vergroot het remvermogen en is bovendien beter te doseren. Men kan gelijkma tig en' sneller remmen. Bovendien is op de schijfrem een stoplichtschake- laar gemonteerd. Als een berijder van een bromfiets de voorrem gebruikt krijgt het achteropkomend verkeer meteen een signaal dat er wordt ge remd. Deze voorziening is voor het eerst in Nederland "op een bromfiets gemonteerd. Tenslotte heeft Yamaha zijn brom fietsen met schijfrem ook eep zwaar dere voorvork gegeven, namelijk de voorvork van het 50 cc motorrijwiel, type RD 50. Als extra accessoire geldt ook het helmslot, dat op deze Japanse bromfietsen is aangebracht. Dit slot voorkomt diefstal van de bromfiets helm. Hij had er geen moeite mee om die muziek te vervaardigen. Binnen vier we ken had hij de hele zaak op papier. Op 13 september 1811 ging het pakket de deur uit. Zoveel haast was er toch niet bij, want de muziek bleek pas in februa ri van het volgende jaar voor de ope ning van het Pester Theater nodig. Toen klonken de tekst van Kotzebue en de muziek voor tevredengestelde toehoor ders, die hun politieke wensdromen op het toneel in vervulling zagen gaan. Interessant was het nu te horen waar op die lieden toen zo geestdriftig hebben gereageerd en hoe Beethoven voor hen uit een zo geheel ander muziek-vaatje wist te tappen, dan zijn kunstzinnige vrienden van hem gewend waren en van hem verwachtten en waardoor zijn meesterschap door hen erkend werd. Het Beverwijkse koor heeft Ziph bijzonder verdienstelijk gemaakt om Beethovens gelegenheidsmuziek vaardig en enthousi ast te vertolken, hetgeen ook gezegd kan worden van de solisten José Vermey en Wout Oosterkamp en van het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest. brengen. In een nader gesprek in de gemeente-garage aan de Wijkermeerweg ging de directie van Koster overstag en aanvaardde het geboden alternatief. Frans Koster jr.: „Een wat vreemde zaak. Toen wij bij de gemeente vroegen of er op het industrieterrein een stukje grond was waar we de containers kon den opslaan kregen we een negatief antwoord. Nu gooit men plotseling dit op tafel. Dit alternatief had men toch ook wel een paar dagen geleden kunnen lanceren. Nee, de handelwijze van de gemeente vindt ik niet juist. Maar we zijn blij, dat we nu tenminste kunnen werken en geen personeelsleden hoeven te ontslaan”. Personeel van de firma Koster haalde dinsdagmiddag drie uur, toen de directie van de groothandel en de heer Hooge veen elkaar in het alternatief vonden, opgelucht adem. Men had tot dat uur wat ongerust over de Randweg gewan deld en een kijkje genomen bij de chauffeurs van Lute en Windner, die aan het einde van de Randweg, rustig wachtten op de orders, die van hoger hand zouden worden gegeven. „Ik geloof, dat we maar een kopje koffie nemen. Of een borrel ais de jongens daar zin in hebben”, zei Frans Koster jr. „Morgen kunnen we in ieder geval weer aan de slag.” BEVERWIJK. De uitslag van de eerste onderlinge wedstrijd van bridge club Sans Atout luidt: GROEP 1. 1. Ruimtenood bij Koster voorlopig opgelost Fam. Zwaneveld 95, 2. Spruit-v. Balen 91, 3. Roos-Kool 87, 4. Beers-Plezier 86, 5. Fam. Hoogeboom 84, 6/7. Beentjes- Hulcher 80, Zoontjes-v. Groningen 80, 8. Tabak Mevr. Luijendijk 69. GROEP 2. 1. Dames Pirovano 117, 2. Eijking-Duin 108, 3. Gbr. Welagen 83, 4. Fam. Mooi 78, 5. Dim. Belterman-Porte- gi-es 77, 6. Mvr. Vink-Versluis 76, 7. Fam. Kuiper 67. 8. Noordermeer-Hoen 66. GROEP N-Z. 1. Kuil-Luijendijk 192, 2. Reijnhart-Hoogeboom 183, 3. Fam. v. Roon 180, 4. de Beer-de Lugt 166, 5. Dms. Tabak-Schipper 164, 6. Mvr. Kleijn- Eijking 146, 7. Gebr. Bierman 145. GROEP O-W. 1. Gbr. v.d. Vlugt 182,-2. Gbr. v.d. Kolk 181, 3. Schipper-Heinen 176, 4. Mvr. Poerstamper-Eijking 164, 5. Fam. Sanders 160, 6. de Wit-Hoogsteder 157, 7. Hilbers-Kluft 156. Met behulp van dit van rijkswege verstrekte extraatje kan Beverwijk nu onder meer de hellingbaan van het Sportfondsenbad gaan aanpassen. Daar naast zal in het gebouwtje van invali densociëteit „Op Hoop van Zegen” Cen- trale verwarming worden aangelegd en wordt buiten een parkeerterreintje ge creëerd. Ook de toegangsdeuren, de toilet- I ten en de lichtschakelaars zullen op rolstoelgebruikers worden aangepast. De werkzaamheden in Wijk aan Zee omvatten onder meer de aanlag van brede plankieren bij de strandafgangén van de Relweg en De Zwaanstraat. De houten wegen lopen van de duinenrij tot aan de vloedlijn en kunnen ook door rolstoelgebruikers worden benut. Daar naast warden extra grote abri’s geplaatst bij de bushalte van Heliomare en op het Julianaplein. De door openbare werken voorbereide aanvraag omvatte voorts een plari -voor het aanbrengen van voorzieningen in het Stadskantoor. Dit verzoek is echter niet gehonoreerd. Overigens is Beverwijk bij monde van wethouder A. Hoogeboom met de nu in het vooruizicht gestelde uitkering al dik tevreden. akoestisch gulle ruimte van een grote concertzaal of een kathedraal, waarin die stemmen in lichte golving hadden kunnen wegzweven innig verenigd tot sublieme harmonieën. Nu was de klank- werking daarvoor te kort in deze kerk, waarin de handhaving van de vertol- kingseenheid geen sinecure was. Niette min heeft de uitvoering veel indruk kunnen maken, mede door de prijzens- waardige zang van de solisten: de so praan José (Vermei j, de bas-bariton Wout Oosterkamp en door de begelei ding van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest en de organist Nico Waas dorp, die zo goed als mogelijk was het door hem knap bespeelde positief de klank van een „Frans” orgel liet geven, vooral in het „In Paradisum”, waarmede het Requiem verstild besloten werd. De muziek voor „Die Ruinen von Athen” werd na de pauze uitgevoerd. Zij werd gëvormd door een ouverture, een Turkse mars, solo- en koorgedeelten, genoeg om de politieke bedoelingen en het berekende dienstbetoon van Kotze bues gezochte toneelfabel duidelijk in het licht te plaatsen. Beethoven heeft er geen been in gezien om aan de bestelling van deze gelegenheidsmuziek te voldoen. a BEVERWIJK. Voor het concert, dat het Beverwijks Katholiek Gemengd Koor dinsdagavond in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden te Bever wijk heeft gegeven, waren door de repe titor 'van het koor Hans Timmer twee werken ter vertolking voorbereid, die in artistieke zin en naar strekking een uitzonderlijk groot contrast vormden. De verzekeringsmaatschappij Natio nale Nederlanden heeft een aanvul lende verzekering ontworpen voor de niet meer nieuwe wagen. De extra- polis mikt op de groep automobilisten die een All-risk verzekering te duur vinden, maar toch naast hun WA verzekering, een dekking wensen te gen schade aan de eigen auto, ont staan door omstandigheden buiten ei gen schuld- Tegen een extra premie (ongeveer 1 percent van de dagwaar de van de auto) kan men zich nu naast de WA-verzekering ook dekken tegen schadegevallen als gebroken ruiten, vallend gesteente, storm etc. Als men krachtens deze extra WA- dekking een uitkering krijgt, blijft de aanwezige no-claim korting van kracht. In totaal zat er in het ministeriële werkgelegenheidspotje voor Noord Holland ruim zesëneenhalve ton. Bever wijk heeft hiervan bijna een vijfde deel in de wacht weten te slepen. Het reste rende bedrag is over projecten in vijf andere gemeenten (waaronder Velsen) verdeeld. De gemeenten kunnen de werkzaamheden zelf aanbesteden. A ''x Km? I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9