voor artotheken Bij Mimeliga hangt meisjesboekensfeer Vakmanschap is meesterschap spruyt OPRECHTE VEILING HAARLEM TO BED OR NOT TO BED in ons vernieuwde sleepinghouse met vele nieuwe slaapkamer- ideeën u nog even wakker houden wndwenboden meubelshow - sleepinghouse Ged. Oude Gracht 88-90-92, Haarlem, tel. (023)-313840 (4 lijnen) Kamer wil steun „Het bezoekuur” bij Centrum: goed gespeeld bedenksel f „Elektronisch orgel heeft eigen persoonlijkheid” iP autoverhuur! mHhensen - w j 1 JU Qté ze. éy W I 9 Praags Strijkkwartet volmaakt in techniek: Bernard Drukker brengt wereldpremière van werk Lex van Delden Vier dames geven zich bloot in Te Gast PEN tegen beknotting vrijheid schrijvers in Tsjecho-Slowakije Bertolt Brecht films in De Melkweg 17 KUNST 19 7 5 2 O NOVEMBER DONDERDAG lil door P. Zwaanswijk FJ SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK SLOOTHAAK Tot uitvoering zal een concert voor twee strijkorkesten wor den gebracht, een Piccolo con certo, Van Deldens derde Sin- fonia en worts het dit jaar voltooide Concert voor elek tronisch orgel en orkest, welk werk vrijdagavond zijn we reldpremière za] beleven. SLOOTHAAK HAARLEM Het concert, dat het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest vrijdagavond in de Haarlemse Concertzaal on der leiding van de dirigent An dré Vandernoot zal geven, is in zijn geheel gewijd aan com posities van de Nederlandse componist Lex van Delden. Li f. e'"'1 t 44 T 16 Mulisch De Boer wint het van I Vier actrices van de Amsterdamse Mimeliga brengen een scène nit Te gast (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) GROTE HOUTSTRAAT 135 landgenoot r CONRAD VAN DE WEETERING met (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VOOR LUXE I HAARLEM. De serie strükkwartetconcerten die dit seizoen in het Haarlemse Concertgebouw wordt gebracht, werd gisteravond begonnen met een concert, dat door het befaamde Praags Strijkkwartet werd gegeven. KOUDENHORN 2428 HAARLEM TEL. 023 - 322057 VOOR VRACHTWAGENS VOOR LICHT BESTEL In de sublieme uitvoering klonk Jana- ceks kwartet ontroerend schoon in de Van links naar rechts: Ernst Zwaan (on der de dekens), Coby Stunnenberg, Ad van Kempen, Polio Hamburger, Onno Molenkamp en daarachter Theo de Groot. Hij kreeg het gedaan, dat het elek tronisch orgelspel door het ministerie van CRM in 1974 erkend werd als hoofdvak op de Nederlandse conser vatoria. Bernard Drukker werd met zijn benoeming als hoofdleraar aan het Twents Conservatorium de eerste leraar in Europa en eigenlijk in de gehele wereld in dit vak. Bernard Drukker gezeten voor het Hammond-or gel. Een dergelijk instru ment bespeelt hij vrijdagavond op een concert met het NPO. VOOR VOLUME WAGENS (o.a. 18 m3 klein njb.) I f s Sinds 1926 Lage Huur Borg v/a f 50,— I 4 Het dochtertje is groter dan de wer kelijkheid. Zij is, gekleed als Alice in Wonderland met schaatsen om de nek, ook de gids die de voornaamste sterven de (De Vader) het masker van de mens stier opzet en hem voorgaat naar wat ik gemakshalve het hiernamaals noem. Zij duwt de drie panelen van het decor open, waardoor de gigantische afbeelding zichtbaar wordt van een barokdecor van een tempelachtig bouwwerk met een oneindige diepte. In die diepte zien we allerlei dierenkoppen, symbolen van de overledenen, die bij leven allerlei die rennamen droegen. In dat decor staat de zoon, die langzaam een zonnebril opzet. Een gebaar van zijn zelfstandigheid te genover de vader, zoals we even tevoren uit een monoloog hebben begrepen. Lodewijk de Boer heeft het stuk knap geregisseerd. Hij heeft een evenwicht gevonden tussen de stilering, die een allegorie nu eenmaal eist en de realisti- AMSTERDAM. Je kunt natuurlijk eggen, dat „Het Bezoekuur” van Harry Mulisch tenminste iets heel anders is dan de Hollandse binnenhuisjes, die schrijvers als Lutgerink, Lemmens en Bernlef het vorig seizoen bij toneelgroep Centrum hebben laten zien. Een verade ming van mijn part. Mulisch vergroot een realistisch gegeven, het sterven op een ziekenzaaltje, tot een fantastisch, zinnebeeldig gebeuren. Dat hij daarbij symbolen gebruikt uit allerlei mytholo gieën en zijn eigen vindingrijke repertoi re, is uitstekend. Maar gaan ze ook een eigen leven leiden, zodat de niet-inge- wijde bezoeker ze zonder verder vragen als een eigenzinnige waarheid kan aan vaarden? Ik betwijfel het. F.G. de Weers BiIderdijkstraat 1A. Tel. 023-316486. Kijkdagen: vrijdag, zaterdag, zondag en maandag van 10-16 uur. Veilingdagen 25 t.m. 28 nov. er; 1 en 2 dec. 1975 vanaf 10 uur. AMSTERDAM. De voorstelling die de Amsterdamse Mimeliga woensdag in het Shaffytheatqr bracht onder de titel „Te Gast”, duurde nauwelijks drie kwartier maar bereikte daarin een zo geconcen- „Men is er aan gewend geraakt”, zo zegt Bernard Drukker zelf, „om te spreken van „elektronisch orgel” en denkt dan dat dit instrument zowat het zelfde is als het orgel, dat we per traditie kennen en dat wel door een elektronisch instrument vervangen zou kunnen worden vanwege dezelfde Het concert is opgedragen aan de Nederlandse elektronisch-orgel-specia- list, de organist Bernard Drukker, die kan wijzen op een dertigjarige Bretislav Novotny is van dit kwartet de eerste violist; Karei Pribyl heeft de vertolking van de partijen voor de twee de viool op zich genomen; Lubomir Maly is de alt-violist en Jan Sire de violoncellist van het eminente ensemble, dat met zijn meesterlijk, spel deze eerste kwartetavond onvergetelijk heeft doen worden. Vier rasmusici, kunstenaars van een uitzonderlijk hoog muzikaal niveau en toegerust met een volmaakte speeltech- niek werkten samen in een onverbreek bare vertolkingseenheid in een zelfde artistieke en vooral ook in een zelfde expressieve betrokkenheid tot de uitge voerde werken. Ze vonden hiervoor met bezielde toonvorming op hun fraaie in strumenten in vele varianten van uit drukkingskracht het klankmedium, dat ontroering bracht en verrukking, die schoonheid doet ervaren. Eerst vroegen de vier meester-instru- mentalisten aandacht voor het Strijk kwartet in d kleine terts (KV 421) van Wolfgang Amadeus Mozart, een broos, transparant werk, waarin onrustige wee moedigheid, zelfs angst-accenten en drif tige felheid de boventoon voeren en de zon van wat vreugde slechts spaarzaam doorklinkt. Het kwartet gaf in zijn indrukwek kende vertolking, de gave muzikale rea liteit van Mozarts werk, zonder verva ging of verdroming, in de bewustheid van zijn eenvoudige, diepe zeggings kracht en mededeelzaamheid. Met een andere, nu aangepaste, vaak hevige intensiteit, was dit evenzo het geval voor het tweede kwartet, dat ge- ervaring met het musiceren elektronisch gevormde tonen. Bernard Drukker heeft zich met grote energie beijverd om de belang stelling voor het elektronische orgel in daadwerkelijke zin te bevorderen. ‘h -A-'t... 1 DEN HAAG (ANP). Een belangrijk deel van de Tweede Kamer heeft woensdag, tijdens ‘het voort,gezette debat over de CRM-begroting. om overheids steun voor artotheken, voor het uitlenen van beeldende kunst, gevraagd. van sterven zijn in de handen gedrukt krijgen. Dat is nog eens poëzie! In de bedden zien we achtereenvol- genss vijf patiënten, die telkens, als er een gestorven is, een bed opschuiven in de richting van het venster. De zieken zaal wordt geregeerd door zuster Eucli- des, een bazige doodsengel die er uit ziet als de verpleegster op de Droste-eacao- bus, waarmee ze op een gegeven moment ook nog opkomt. De bezoekers een echtgenote, een vriend, een zoon, nóg een echtgenote, een dochtertje rea geren ieder verschillend op het sterven. Ze krijgen ook met elkaar te maken. De zoon van de ene patiënt legt het aan met de vrouw van een ander, zodat de dood een pendant krijgt in de liefde. Enige personages krijgen op gezette tij den een visioen, soms afzonderlijk, soms tezamen. sche emoties die men van de personages kan verwachten als ze in het aanzicht van de dood staan. De Boer maakte zelf het geluidsdecor dat evenals het toneel beeld van Frank Raven een eenheid schept in de symbolieken van Mulisch. Het valt me op, dat wat er tussen de spelers onderling en in de slotscène met het decor gebeurt, veel meer dramatiek heeft en daardoor spannender is dan de gesproken tekst. De manier waarop Co by Stunnenberg die vrijwel geen tekst heeft reageert op de dood van haar man zegt veel meer over doods angst en verdriet dan alle woorden van de anderen bij elkaar. De verandering van het ziekenzaaltje in de allegorische tempel is een gebeurtenis die als theater Veel meer indruk maakt dan de verbale F 5 V x We zien drie bedden op een ouderwets ziekenzaaltje in vuil oker. Links een raam met uitzicht op een muur (alsof het Huis Clos van Sartre is). Verschil lende personages zien door dat raam heel andere dingen: een droomlandschap of een doolhof vol mensen. De toeschou wer ziet echter baksteen en een grote gifgroene hagedis, die beweegt zodra een der patiënten het tijdelijke met het eeuwige verwisselt. Dat gifgroene zien we terug in de bloemetjes naast de bedden, de zittingen van de krukjes en de plas van de stervenden. De hagedis zien we terug in een gelijksoortig speel goedbeest, dat degenen die aan de beurt Bekend zijn de orgelbespelingen geworden, die hij gedurende twaalf jaren wekelijks voor de AVRO heeft gegeven „op het pijploos orgel”. Hij ging met dit instrumen op tournee door alle landen van Europa, Ameri ka en Canada. verwijzingen die Mulisch nodig heeft. Kortom, De Boer wint liet van Mu lisch. Bovendien kun je zien met hoeveel plezier en eendracht de spelers en deze regisseur hebben samengewerkt. Onno Molenkamp en Theo de Groot, Ad van Kempen en Polio Hamburger, Egbert van Paridon en Henriette Tol, Elisabeth Hoytink, Ernst Zwaan en Coby Stun nenberg, en Karin Loeb spelen hun rol len, die weinig houvast geven voor een constante opbouw, met veel inzet, toe? wijding en gevoeligheid. Ik ben nieuws gierig naar een volgende samenwerking, wie weet in een stuk van De Boer zelf. JAC HEIJER verkoPe,s kleedpartijen en er masturberen. De vier meisjes hebben ieder een ei gen domein, gesymboliseerd door inge nieuze kisten. De eerste kist blijkt een opvouwbare badkamer té zijn, de tweede een slaapkamer, de derde een huiska mer. Het vierde meisje heeft zich vol gens het programma al ontplooid en haar kamer is dus ook niet meer opge vouwen, hel is een salon. Vooral de kleuren binnen de opvouw bare kamers waren erg fraai, blauw voor de badkamer, geel voor de keuken en groen voor de huiskamer. In het algemeen neemt men aan dat mime niet zo geschikt is voor vrouwen omdat het bedoeld is om bepaalde figu ren te. karakteriseren, terwijl vrouwen er meestal beter in zijn om zichzelf te spelen. Deze voorstelling had dan ook niet erg veel met mime te maken, het leek wel of de vier speelsters zich met een bewonderenswaardige eerlijkheid overgaven aan het blootgeven van zich zelf. Dit gaf af en toe zelfs het gevoel dat we door een sleutelgat zaten te. gluren naar eenzame meisjes. Eén uitzondering was er, het moment dat één van de meisjes de dame die de pop aan het beschilderen is, te lijf gaat, wat die dame absoluut niet schijnt te merken, ondanks al het geduw en ge trek, gaat ze gewoon door met haar werk, even een fraai stukje mimografie. „Te Gast” werd gemaakt door Helma Mandemaker in opdracht van de Stich ting Amsterdams Fonds voor de Kunst en is lot en met 22 november dagelijks om 20.30 uur te zien in hel Shaffythea- ter. Vier dames hebben het moeilijk met zichzelf, snakken naar één of andere gebeurtenis, en vernietigen tegelijkertijd iedere mogelijkheid tot contact met een ander. Ze zijn daarbij volstrekt uitslui tend bezig met typische vrouwendingen. wassen, in de keuken knutselen, plantjes verzorgen of een pop zwart verven (dro men van een zwarte minnaar mis schien?). Er is wat muziek, er zijn wat losse teksten, er is een poging tot een dansje op schoenen met zolen van 15 cm, er wordt gelachen en gegild, er zijn ver kleedpartijen en er is een aanzet tot speeld werd: het Strijkkwartet no 2 van Leos Jenacek. De ondertitel van dit werk „Intieme brieven”, wijst er op, dat hier sprake is van een autobiografie betref fende een relatie, die Janacek op hoge leeftijd mocht ervaren, gesublimeerd, •maar met onvervulde dromen van ver langen, een situatie, die in de geniale muziek van het uiterst subjectieve strijkkwartet gereflecteerd Wordt, maar die nochtans verborgen bleef achter een beschermende sluier. „Het bezoekuur” is geïnspireerd op het sterven van Mulisch’ vader. Wat Mulisch daarbij ook gevoeld heeft, het komt er niet uit. Het is of hij er een spelletje mee speelt. Het sterven is geheimzinnig en verschrikkelijk, maar ook iets heel simpels: men blaast de laatste adem uit. Mulisch probeert de geheimzinnigheid en de verschrikking te bezweren door mid del van een veelheid van intelligente, zelfs geestige beelden. Maar hij slaat naar mijn gevoel de simpelheid over. Mulisch laat de kans glippen om de toeschouwer een dieper inzicht te geven in het mysterie van de dood. Wat over blijft is een opgesmukt bedenksel. Dit geschiedde via een motie-Kosl.o, (PvdA), die steun kreeg van De Boer (ARP), mevrouw Gardeniers-Berendsep (KVP), Van Leijenhorst (CHU), Noote- boom (D'66), Van Winkel (PPR) en Wolff (CPN. De motie wil dat minister Van Doorn van CRM aan de Raad voor de kunst een advies moet vragen over het inscha kelen van artotheken bij de beeldende kunstenaarsregeling (BKR) en voorts dat de bewindsman bestudeert hoe subsidie van artotheken mogelijk gemaakt kan worden. egenschappen, die het als het orgel heeft. Dit is niet zo. Het zogeheten „elek tronisch orgel” is een instrument met een geheel eigen karakter. Het werkt als een zelfstandige instrumentale persoonlijkheid met eigen klankmo- gelijkheden. Men kan daarvoor en thousiaste waardering tonen, maar men is ook vrij om hier niets voor te voelen. Dit geldt eigenlijk voor alle instrumenten. Het Hammond-orgel, dat ik vrijdag- avondzal bespelen, is zo’n individuele zelfstandigheid. Met de componist Lex van Delden heb ik de klankkleuren van het in strument uitgezocht om het concert van hem naar wens te laten klinken. Hierbij hebben wij uiteraard reke ning gehouden met de combinatie, die gemaakt moet worden met de orkest klank. Het concert van Van Delden is de eerste compositie, die ter wereld ooit voor het elektronische instru ment en orkest geschreven is. Ik hoop, dat er meer zullen volgen en dat zij zullen bijdragen om de reeds bestaande grote belangstelling voor het instrument nog groter te doen worden”, aldus de organist Ber nard Drukker. A.A. A V.; -.A/Tc- - A S 7.0° B PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM. i WENEN (DPA). Het dagelijks be stuur van de internationale PEN-club. de organisatie van prozaschrijvers, dich ters en essayisten, heeft woensdag op zijn bijeenkomst in Wenen een resolutie aanvaard, waarin een beroep op de Tsje- choslowaakse autoriteiten wordt gedaan alle politieke gevangenen vrij te laten, de letterkundigen ongehinderd hun werk te laten doen en alle in beslag genomen manuscripten en boeken vrij te geven. Deze resolutie die dooi- schrijvers in ballingschap was ingediend, werd goed gekeurd met 19 tegen negen stemmen, bij vijf onthoudingen. In de oproep wordt verwezen naar de verklaring van de rechten van de mens en de slotver klaring van de Europese veilighedscon- ferentie. Sinds 1968 mag de Tsjechoslo- waakse PEN-club geen activiteit ont plooien. treerde „meisjesboekensfeer”, dat het ook bepaald niet langer had mogen du ren. bewogen en door dynamische spanning gekenmerkte klank der virtuoos bespeel de instrumenten. Van Janaceks landgenoot Antonin Dvorak werd na de pauze het gulle, natuurlijk-spontane, eigenlijk probleem loze Kwartet opus 105 in As grote terts vertolkt, ook weer in een magistrale uitvoering, die een verrukkelijke mu- ziekgenieting schonk in een stroom van meeslepende continuïteit. Zij werd de bekroning van een kwar- tet-avond, die moeilijk geëvenaard en misschien wel niet overtroffen zal kun nen worden. Langdurige, geestdriftige bijval van de toehoorders, deed de kunstenaars beslui ten een toegift, een deel van een kwar tet van Ludwig van Beethoven te geven. P. ZWAANSWIJK (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Gisteren is in De Melkweg, Lijnbaansgracht 234 in Am sterdam, een Bertolt Brecht. Filmfestival begonnen. Films en verfilmde toneel stukken, die Brecht heeft geschreven staan op het programma. Vanavond 20 en 23 uur worden ge toond „Die Drei Groschen Oper”. regie G. W. Pabst met muziek van Kurt Weill en „Kuhle Wampe”, Brechts eerste.film uit 1931. Vrijdagavond (20 en 23 uur) worden twee vertoningen gegeven van „Die Mutter” iutgevoerd door het Berli ner Ensemble; een film van Manfred Wekwerth uit 1958. Zaterdagavond (20 en 22 uur) volgen voorstellingen van ..Hangmen also die”, die Fritz Lang re gisseerde in Amerika in 1943. Zondaga vond (20 en 22 uur) staat „Geschichtsun- terrichf op het programma, een film van legisseur Jean Marie Strauss uit 1972 naar de roman „Die Geshafte des Herrn Julius Casar” van Brecht. In nachtvoorstellingen die om 24 uur be ginnen gaat zaterdag en zondag „Nach. meinem letzten Umzug”, drie Brecht- enscenerjngen dooi- het Berliner Ensem ble, doot Hans Jürgen Syberberg opge nomen in 1953. s ■t-: 'v

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17