Kabinet: Akzo: vierde kwartaal KVP en WD vrezen greep van overheid op bedrijfsleven Nehem gaat activiteiten uitbreiden SMDK kan milieu-eisen De NMB denkt met u mee Probeer ’t. Hoogovens krijgt Britse order Landbouwprijzen 5 pet omhoog NMB „Ook verlies niet betalen Voor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat „Inflatiespiraal moet worden omgebogen” ’Tótdat ze me bij de NMB wegwijs maakten’ MH I i -AXTfe'A -F gf' X-S .SLOTDIVIDEND ONZEKER NU OOK AANDACHT VOOR AMBACHT EN INDIVIDUELE BEDRIJVEN i fill w fi Fl 19 DONDERDAG 20 NOVEMBER 19 7 5 ECONOMIE 99 Arbeidsintensief V. JU W NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) Centrale doelstelling in het beleid van het kabi net is het verwerkelijken van een fundamentele verbetering van de werk gelegenheid. Daartoe zal, aldus een gisteravond door de Rijksvoorlichtings- dienst uitgegeven communiqué, over de afzonderlijke gesprekken van een kabinetsdelegatie met de vakcentrales en met de werkgevers, onder meer op korte termijn tot een wezenlijke ombuiging van de inflatiespiraal moe ten worden gekomen. Op 'n dag, toen ik wat geld van m’n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening. Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages één pot nat zijn. r r I K' Matiging van lonen en prijzen van /ADVERTENTIE) ►n A Om hiertoe te geraken acht het kabi net een zeer duidelijke matiging zowel in de ontwikkeling van de arbeidsinko mens als van de prijzen dwingend. Het kabinet vindt dit temeer noodzakelijk nu uit recente economische gegevens is ge bleken dat een herstel niet dan op wat langere termijn te verwachten is. Een andere reden voor die noodzake lijkheid vindt het kabinet dat men er in West-Duitsland tegelijkertijd de be langrijkste handelspartner en grote con current van ons land op de wereldmarkt opnieuw in lijkt te slagen de ontwik keling van lonen en prijzen te matigen. Het kabinet maakt onderscheid tussen het beleid voor 1976 en dat voor daarop volgende jaren. Wat het beleid voor na 1976 aangaat, acht het gezamenlijk over leg tussen kabinet en de sociale partners gewenst. ming in de Kamer. Wel liet AR-woord- voerder Van Houwelingen zich enigszins kritisch uit. In veel gevallen komt de procedure te laat op gang. Volgens Van Aardenne moet de hulp aan bedrijven aanvullend zijn. Daarnaast is een globale lastenverlichting voor het hele bedrijfs leven noodzakelijk, aldus de VVD’er. Het bedrijfsresultaat voor de chemi sche vezels gaf over de eerste negen 2,72 5,62 6,68 103,75 37,50 8,25 2,67 62,00 102,00 61,75 49,25 45,25 14,66 4,54 7,75 70,25 15,00 3 2 AMSTERDAM (ANP). Akzo houdt ook het laatste kwartaal rekening met een verlies. De mate hiervan is sterk afhankelijk van het al dan niet doorzet ten van de lichte omzetverbetering die in het derde kwartaal ten opzichte van het eerste halfjaar is ingetreden. Dit heeft de heer G. Kraijenhoff, voorzitter van de Raad van Bestuur van Akzo, gezegd in een toelichting op de derde kwartaal-cijfers. Dit zei de nieuwe directeur van de Nehem, de heer R. Wijkstra, gisteren in Utrecht op een bijeenkomst van de Utrechtse afdeling van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Wat de hulp aan individuele bedrijven betreft, zei de heer Wijkstra dat het bureau bijzondere bedrijfsproblemen, dat Lubbers. „Hoe komt het, dat de consu ment de sluitpost vormt van ons econo misch beleid”, zo vroeg de heer Kolthoff ^ich af. „Op -elk terrein dat de consu ment raakt, is traagheid ne’ kenmerk van het beleid”. maanden van 1975 een verlies aan van 290 mln., waarbij dan nog het verlies over het vierde kwartaal komt plus de eenmalige saneringskosten. In de eerste negen maanden vorig jaar werd 235 mln. positief resultaat geboekt. Het bedrijfsresultaat van de hoofd groep chemische produkten bedroeg over de eerste negen maanden 75 mln. tegen over ƒ218 mln. vorig jaar zonder reke ning te houden met voorraadwinsten. In de hoofdproduktiegroep farmaceutische-, consumenten- en overige produkten be droeg het bedrijfsresultaat tot en met september 160 mln. (v.j. 172 mln.) eveneens zonder voorraadwinsten. aldus de heer Kraijenhoff. 2,62 5,32 6,48 100.75 34,00 6,25 2,57 59,00 99,00 58.75 46.25 42.25 14,36 4,24 6,50 67.25 12,50 Een van de criteria van de Nehem voor herstructurering per branche is de kans op toekomstige rentabiliteit. ..De bedrijven moeten niet rekenen op voor- raadfinanciering als ze met ons te ma ken krijgen, omdat dit zou leiden tot ’n De uitkering van een slotdividend over 1975 (interimdividend komt er niet) noemde de heer Kraijenhoff hoogst on zeker, maar hij zei te hopen dat hiero ver in het eerste kwartaal van 1976 nader kart worden bericht. Het prijs- en tarieven beleid zal ook op doorbreking van de inflatie worden ge richt. Daarbij wordt ernaar gestreefd dat de inkomensontwikkeling in de sector van de vrije beroepen parallel zal lopen aan de loonontwikkeling. Op korte ter mijn zal daarover met de betrokken organisaties worden overlegd. Handhaving van een redelijke mate van koopkracht is tevens het doel van het kabinet. In ieder geval zal er echter geen initiële loonsverhoging kunnen zijn. kritiek op minister een fundamentele verbetering van de werkgelegenheid, aan de arbeidsintensie ve bedrijfstakken. Het kabinet heeft reeds laten weten dat het zijn „verantwoordelijkheid niet uit de weg zal gaan”. Het blijft echter de voorkeur geven aan een beleid in de sfeer van ’de primaire inkomens dat berust op overeenstemming tussen vak beweging, werkgeversorganisaties en ka binet. DEN HAA G (ANP). De Europese commissie denkt er op het ogenblik over, voor 1976-’77 een verhoging van de EEG-landbouwprijzen met gemiddeld ongeveer vijf percent voor te stellen. Het laatste woord heeft zij daarover echter nog niet gesproken. Haar defini tieve voorstellen zal zij voor half de cember doen. De nieuwe Nehem-directeur zei uit werking te willen geven aan de uitbouw van sterke economische activiteiten, waarin Nederland goed zit gezien de vergelijkende kostenvoordelen. Hij houdt hierbij rekening met de veranderende arbeidsverhoudingen die in Nederland Vervolgens zal extra aandacht moeten worden geschonken, mede tegen de ach tergrond van het verwerkelijken van UTRECHT (ANP). De Nederlandse Herstructureringsmaatschappij (Nehem) gaat haar activiteiten uitbreiden. De Ne hem zal zich niet langer beperken tot de industrie en tot de benadering per bran che, maar ook andere bedrijfstakken, zoals handel, ambachten en dienstensec tor en individuele bedrijven benaderen. „Voorkomen moet worden, dat vol strekt „immobilisme” optreedt en dat de overheid gevraagd wordt zelf onderne mer te spelen”, zei de KVP’er. Van Aardenne (VVD) verwacht van minister Lubbers van Economische Zaken op korte termijn maatregelen om de proce dures voor de goedkeuring van investe ringen te verbeteren. De VVD’er kondig de hierover een motie aan. Volgens de heer Wierenga (PvdA) moet de invloed van de overheid op de investeringen krachtig toenemen. Dat moet, omdat bij een mislukking de kos ten (via de werkloosheid of als steun aan het bedrijf) op de gemeenschap worden afgewenteld. Wierenga wil de selectieve investeringsregeling, die nu al leen tot de Randstad geldt, uitbreiden tot het gehele land, zeker wat betreft de meldingsplicht. Het beleid bij de steunverlening aan bedrijven vond in het algemeen instem- zullen optreden door de opkomst van de ontwikkelingslanden. De heer Wijkstra gelooft dat bij her structurering per branche geen concur rentievervalsing kan optreden, een ge vaar dat er wel in zit bij individuele bedrijfshulp, al is het ministerie van Economische Zaken er zeer attent op. Als werkwijze van de Nehem ziet de heer Wijkstra als ideaal, dat de onderne mers naar de Nehem toekomen. „En dan niet om de brand te laten blussen, want dan is het al te laat. Het gaat om een anticiperend herstructureringsbeleid, na een tijdig onderkennen van de noodzaak tot herstructurering”, aldus de heer Wijkstra. Voor het in 1976 te voeren beleid ten aanzien van lonen en prijzen heeft het kabinet in de afzonderlijke gesprekken met vakcentrales en met werkgevers als uitgangspunt genoemd dat de ontwikke ling van de loonsom per werknemer duidelijk beneden de tien percent moet blijven. Oogmerk is een zo billijk moge lijke lastenverdeling, waarbij het kabi net blijft streven naar een lichte verbe tering in het reëel vrij besteedbare inko men van de laagste inkomenstrekkers. Het COPA, het samenwerkingsorgaan van de nationale landbouworganisaties in de gemeenschap, vindt dat er een prijsverhoging van gemiddeld 10 a 11 percent moet komen. In de gisteren gehouden bestuursver gadering van het Landbouwschap heeft drs. M. L. de Heer, hoofd van de sociaal- economische afdeling van dat schap, dit meegedeeld. ...w* u:.-'’ - UTRECHT (ANP). De staalfabriek SMDK in Utrecht heeft niet de financië le middelen om te voldoen aan de mi lieu-eisen zoals TNO die in een rapport aan Provinciale Staten heeft geformu leerd en waarover wij gisteren bericht ten. Dit deelde directeur H. van der Vlies gisteren mee. „We wachten nu welke eisen de pro vincie ons nu zal opleggen aan de hand van het TNO-rapport. Daarbij gaat het erom welke eisen in welke tijdfasering ons worden opgelegd”, aldus de heer Van der Vlies. In het TNO-rapport wordt aangegeven dat meer dan 10 miljoen nodig is om roet- en geluidso verlast voor de omliggende buurt te beperken. Het kabinet acht het van belang dat de matiging in de lonen op zo kort mogelijke termijn een gunstig effect zal krijgen op de werkgelegenheid. Het heeft een krachtig beroep gedaan op de werkgevers om na te gaan welke bijdra gen zij op dat gebied kunnen geven. Dit betekent, aldus de RVD, dat van de werkgevers een bijzondere aandacht wordt gevraagd voor het ondernemings beleid ten aanzien van investeringen en het ten behoeve van de werkgelegenheid te voeren personeels- en herstructure- ringsbeleid. Voorts heeft het kabinet op nieuw de aandacht gevestigd op het belang van vermogensaanwasdeling. Het kabinet heeft zowel de vakbewe ging als de werkgeversorganisaties ge vraagd het overleg binnen de Stichting van de Arbeid te heropenen. DEN HAAG (ANP). Met name KVP en VVD vinden dat de groeiende greep van de overheid op het bedrijfsle ven het reële gevaar met zich mee brengt, dat het bedrijfsleven zijn zin in het ondernemen verliest en geen initia tieven meer ontplooit. Door eisen op velerlei gebied wordt de vrijheid van ondernemen sterk ingeperkt. Een veel heid van vergunningen en procedures werkt verlammend, aldus KVP-woord- voerder Peijnenburg gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Economische Za ken. nu is gedetacheerd bij het ministerie van Economische Zaken, normaal onder de Nehem zal vallen, ’’zodat vanuit de Ne hem één centrale filosofie tot gelding kan komen”- Het voordeel van de bena dering van het hele bedrijfsleven acht de heer Wijkstra, dat de Nehem als exclusieve sluis („niet als exclusieve be slisser”) voor de herstructurering kan gaan fungeren. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands geld luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. seh. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. diaai’ (100) ongezonde structuur in het bedrijfsle ven. Bij sommige ondernemers zou het de creativiteit kunnen wegnemen. De wergelegenheidsaspecten zullen na tuurlijk een rol spelen, maar we zijn er niet om bedrijven kunstmatig in leven te houden, ook al niet om de buiten landse concurrentie”, aldus de heer Wijkstra. V W Verschillende woordvoerders willen nu wel eens weten, hoe het precies zit met de aardgasvoorraaden. Daarover zijn de laatste tijd zeer uiteenlopende schat tingen geventileerd. Wierenga becijferde, dat dc gasvoorraad 465 miljard kubieke meter groter is, dan de 2415 miljard ku bieke meter, die in de energiénota is genoemd. „Waarom al die geheimzinnig heid’’ vroeg hij minister Lubbers. De Kamer besteedde verder veel aan dacht aan, wat weid genoemd, de schrij nende situatie van het midden- en kleinbedrijf. CHU-woord voerder Van der Mei vroeg staatssecretaris Hazekamp hóe deze denkt, dat de inkomens zich in 1976 in deze sector zullen ontwikkelen. Van der Mei deelde de zorg van de organisaties, dat er weer geen sprake van zou kunnen zijn, dat de inkomens gelijke tred houden met vergelijkbare loonniveau’s in andere sectoren De heer Porthejne (VVD) pleitte voor minimumprijzen voor de slijterijen. Dit om chaotische toestanden in die branche te bezweren. De PvdA-fractie oefende I het consumentenbeleid van IJMUIDEN. Ten einde de fabrieken draaiende te houden heeft Hoogovens de afgelopen weken een aantal orders uit het buitenland geaccepteerd waarvan de opbrengstprijs zo deelde het bedrijf mede ver beneden de kostprijs ligt. Tot deze orders behoren er ook enkele die afkomstig zijn van de Engelse con current British Steel Corporation (BSC), die tezamen een order vormen van 50.000 ton warm gewalste rollen en 50.000 ton halffabrikaten. Tijdens het derde kwartaal heeft het concern een netto verlies geleden van 47,8 mln. vergeleken met een netto winst (exclusief voorraadwinsten) van 67,7 mln. in dezelfde periode van 1974. Over het eerste kwartaal van dit jaar leed Akzo een nettoverlies van 58,8 mln. en in het tweede kwartaal een nettoverlies van, 48 mln. Het netto verlies over de eerste negen maanden van 1975 kwam hierdoor op 154,6 mln. vergeleken met een nettowinst (exclusief voorraadwinsten) van 268,6 mln. in de eerste drie kwartalen van het vorige jaar. De heer Kraijenhoff voegde hier aan toe dat de omzet sinds eind september qua volume wat aantrekt, vooral in de chemische sector. „Misschien zal het be drijfsresultaat in het vierde kwartaal de nul-lijn dicht benaderen, maar we reke nen wel op een nettoverlies”. De BSC heeft in verband met een technische storing, zo blijkt uit Engelse berichten, om de bevoorrading van haar eigen afnemers zeker te stellen tevens een optie gevraagd voor een gelijke hoeveelheid als het totaal van haar or ders van de afgelopen weken. Van de zijde van Hoogovens is deze optie beves tigd. w -^^*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19