VERRASSING IN E.K BERAAD OVER KNELPUNTEN Eerste divisieclubs Schitterend Duits voetbal ontevreden over KNVB DE STANDEN ITALIË WEER MET CAPELLO MOLENAAR: FBO NU ZINLOOS SPORWifi Engels elftal kreeg dreun in Lissabon BETAALD VOETBAL IN NOOD (II) I I Eddy Beugels KNWU-official 99 cBirdy" toonaangevende mode iii ijuisljpudtextiel Vföt helpt jaren bi) hoest? POTTER 1INIA o een miljoen gulden aan prijzen AEG een miljoen gulden aan prijzen I 8 'f j I 23 19 7 5 SPORT )ONDERDAG 20 NOVEMBER ’RU Openheid Tien kilo lijm Toonaangevend de titelhouder, staat (Van onze sportredactie) ZAANSTAD Toeval kan het niet genoemd worden, dat clubblad van KFC nog keurig in het ver- zendbandje, op het bureau van Klaas Molenaar. De grote man ach ter de wederopstanding van eredi visieclub AZ voelt zich nog zeer verbonden met amateur-tweede- klasser KFC, de vereniging waar hij jarenlang als aanvalsleider op trad. „Mijn hart is nog steeds bij die club en ik kan je ook wel zeg gen dat als er in Nederland geko zen zou moeten worden tussen de amateurs en het betaalde voetbal, dan koos ik voor de amateurs”, al dus de man die met zijn Open Brief de knuppel in het hoenderhok van het betaalde voetbal heeft gegooid. De grootste verrassing in de wedstrijdenreeks om het Europees voetbalkampioenschap voor landen teams vond gisteravond plaats in Lissabon waar Portugal de kansen van Engeland tot het nulpunt deed dalen via een 11 gelijkspel. Duitsland deed het beter en kwam via een 10 zege op Bulgarije aan de leiding in groep 8. Twee teams haalden de kwartfinales: Joegoslavië (10 tegen Noord-Ierland) en Wales (10 tegen Oostenrijk). I 1 2 (ADVERTENTIE, I (ADVERTENTIE) 0—12 Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50. dat zette geen zoden per (ADVERTENTIE) 0 1 1 o Te winnen in de Nationale Puxzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Een moment uit de wedstrijd Joegosla viëNoord-Ierland waarbij Vukotic van Joegoslavië via een kopstoot aan de bal is. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Engeland Ts j echoslo wakij e Portugal Cyprus Joegoslavië Noord Ierland Zweden Noorwegen West-Duitsland Griekenland Bulgarije Malta GROEP 1 6 5 5 4 GROEP 2 6 6 6 6 GROEP 8 5 6 5 4 3 3 1 0 5 3 3 0 2 2 1 1 2 1 3 0 0 0 0 0 1 1 1 4 0 1 2 0 8 7 5 0 7 7 0 6 6 2 7 7 4 2 Jupp Heynckes: maker van het enige Duitse doelpunt. „De bedrijfstak betaald voetbal vraagt nu om geld aan de overheid. Beperkte subsidiëring vind ik ook juist, want de overheid heeft een taak ten aanzien van de passieve recreatie. Uiteindelijk krij gen we steeds meer vrije tijd en dat is een belangrijke zorg voor de overheid. Maar dan zegt die overheid op haar beurt terecht: leg maar verantwoording af, hoe steekt je bedrijfsvoering in el kaar? Ik ben van mening dat dat op commerciële basis moet gebeuren. Het produkt, het spektakel, moet verkocht worden. Geef dan de subsidie van die 37 aan 18 of 20 clubs de aandacht van het sectiebestuur be taald voetbal kan worden gebracht. „Het gesprek draagt een oriënterend karak ter”, zegt Fortuna SC-voorzitter Cas de Quay. Samen met de FC Vlaardingen- voorzitter Van Slooten behoort hij tot de initiatiefnemers. 11— 3 12— 5 6— 4 12— 9 10— 7 2—10 14— 4 15— 8 11— 7 7—28 12— 4 8— 5 8— 9 5—15 ur 3 3 2 3 (Van onze sportredactie) DEN HAAG- De eerste-divisieclubs gaan zich volgende week in Utrecht beraden over de vraag hoe een aantal specifieke problemen gezamenlijk onder Een AEG wasautomaat, type.Lavamat Princess SL Een geschenk ter waarde van 1.685,- van N.V. Electriciteits Mij. AEG, Amsterdam. Wales Hongarije Oostenrijk Luxemburg In de tweede helft probeerde Enge land de strijd vergeefs te forceren. De Portugese defensie ving de aanvallen koel op. Vanuit, het middenveld bouwde Portugal soms knappe tegenaanvallen op die echter niets opleverden. In de laatste twintig minuten probeerde de Engelse manager Don Revie door twee wissels nog wat extra kracht in de ploeg te brengen. Hij verving MacDonald en Ma- deley door resp. Dave Thoms en Allan Clarke maar ook aan de dijk. West-Duitsland. reeds met één been in de kwart-finales van het toernooi om het Europese voet balkampioenschap, die op 24 april en 15 juni volgend jaar worden gehouden. Door de overwinning met 1-0, die de Duitsers woensdagmiddag in het met 73.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezette Neckar-stadion te Stuttgart op Bulgarije behaalden, kwamen zij op ge lijke hoogte met het reeds uitgespeelde Griekenland en het moet gek gaan, wil len zij uit de wedstrijd op 28 februari te Dortmund tegen Malta niet het ene benodigde punt halen voor de overstap naar de volgende ronde. 1 10 2 2 6 1 10 3 3 5 De sportcommissie bestaat nu weer uit les leden: P. van der Molen (voorzitter), B. H. Goud, E. Beugels, A. de Schipper, I. van Gestel en W. Roosenburg. Het igt in de bedoeling dat Eddy Beugels ich zal bezighouden met het beroeps- rielrehnen en als zodanig deel zal uit naken van de desbetreffende sub-com- nissie. „Onder die ene betaald-voetbalafdeling moet een klasse van onafhankelij ken komen met amateurs aan wie beperkte vergoedingen zijn toegestaan. liedereen weet dat bij heel wat amateurverenigin- gen ook al wordt betaald stel daarom voor de doorstroming (degradatie-pro- motie) die onafhankelijken tussen het betaalde en amateurvoetbal. En geef bo vendien die laatste twee ook juridische zelfstandigheid, waarboven de KNVB dan als een soort supervisor staat. En daarna moet je dan een beleid uitstippe len op langere termijn, een jaar of vijf, zonder foefjes of tussendoortjes. Op dit moment is er helemaal geen beleid en de gang van zaken rond Cor Coster maakt natuurlijk een uiterst slechte in druk op het ministerie.” Het succesverhaal van AZ kan uiter aard niet zonder de vermelding dat Wastora (waar nogal wat spelers wer ken) een van de werkmaatschappijen is van een bedrijf met een omzet van een kleine 500 miljoen: de Molenaar-holding. PIETER MUL „Ik was al bestuurslid van AZ maar in 1972 zijn mijn broer Cees en ik op een nieuwe' leest begonnen. De boel lag in de soep en wij hebben toen de NV Beroepsvoetbalclub Alkmaar opgericht. Het kapitaal was 5 miljoen en 1 miljoen daarvan is volgestort door 400 aandeel houders, mijn broer en ik hebben daar van het grootste deel.” Van de NV is Klaas Molenaar presi- dent-commissaris terwijl hij van de stichting AZ (die de zaak exploiteert) De raad heeft onlangs de definitieve tekst van zijn eerste advies vastgesteld en daarin wordt berekend dat het be taalde voetbal in zijn tegenwoordige op zet jaarlijks 25 miljoen te kort komt als aan alle wensen van KNVB, WCS (spe lers), WON (trainers) en BSBV (scheids rechter betaald voetbal) zou worden vol daan. Voor dat tekort bestaat slechts dekking ter hoogte van 12,5 miljoen, de helft dus. Molenaar wilde eigenlijk al niet meer aan de formulering van het advies mee werken toen een half jaar geleden bleek dat de clubs niet genegen waren met de plannen van de FBO-voorzitter mee te gaan. „Destijds al wilde ik uit de FBO en de raad stappen maar op verzoek van het ministerie van CRM ben ik gebleven tot 1 november. Het rapport dat nu uitgebracht gaat worden is een goed rapport, het is een prima inventarisatie. Het houdt echter op waar het zou moe ten beginnen, namelijk bij de beleids aanbevelingen. Voor mij is het een uitgemaakte zaak dat er geen geld is voor 37 betaalde voetbalorganisaties (BVO’s), maar de raad komt niet met concrete aanbevelingen- En dat is een verklaarbare zaak want de clubs weige ren in eigen vlees tè gaan snijden.” Klaas Molenaar: „De club is niet van ons maar van de toeschouwers, de sup porters. Om die echt bij de zaak te betrekken moet je zo open mogelijk zijn. Veel bestuursleden in het betaalde voet bal doen erg geheimzinnig over cijfers. En waarom? Ze hebben er helemaal geen voordeel bij. Iedereen mag weten of wij met winst of verlies draaien.” De laatste twee seizoenen is AZ uit de rode cijfers gekomen maar dat gebeurde wel op een hechte financiële ondergrond. ROME (AFP). Fabio Capello, die de wedstrijd Polen-Italië in Warschau moest missen wegens een blessure, is wals verwacht mocht worden terug in de Italiaanse ploeg- De speler van Ju ventus heeft zijn clubgenoot Anastasi verdrongen. De sanering is gepaard gegaan met sportieve successen. Na de degradatie in 1971 volgde meteen promotie. In 72-73 werd de ploeg vijftiende met 25 punten; het jaar erop zeven met 33 punten en afgelopen seizoen vijfde met 40 punten. De bezoekersaantallen per competitiedu el in de laatste vier jaar: 4889. 7240, 8853, 10-682. Hoofdpunt uit het uitgebreide epistel is Molenaars stelling dat het huidige aantal van 37 betalende clubs moet wor den teruggebracht tot 18 a 20. Een opvatting die de Zaankanter een jaar lang heeft trachten te verkopen aan de FBO, de Federatie van Betaald Voetbal organisaties, in zijn functie van voorzit ter. Ook binnen de raad voor het betaal de voetbal, die aan minister Van Doorn advies moet uitbrengen over een te vol gen beleid, heeft Klaas Molenaar tever geefs getraeht zijn overtuiging ingang te doen vinden. scheid met schelden maar ze roeien wel de verkeerde kant op, tegen de stroom in.” „Dat bestuur betaald voetbal is in wezen een doublure van de FBO, reden waarom ik van mening ben dat die organisatie op deze leest geen bestaans recht meer heeft. Van de 37 BVO’s hebben er 18 de stichtings- en 19 de verenigingsvorm en ik heb wel gemerkt dat je die niet in één potje krijgt. Een BVO moet een eigen rechtspersoonlijk heid hebben en niet een van de twee poten zijn van een vereniging. Betaald en amateurvoetbal moeten juridisch ge scheiden worden. En waarom? Omdat bij de verenigingen, zoals bijvoorbeeld Haarlem, altijd de continuïteit van de club als geheel voorop staat-” „De staart van het amateurvoetbal blijft nummer één; die sentimenten zijn een belemmering voor een goede zakelij ke bedrijfsvoering. Hier bij Wastora kunnen we ook niet stereo-apparatuur en fietsen door elkaar gaan zetten. Van die verenigingen stammen we allemaal af, dat is historisch gegroeid, maar die vorm is niet geschikt voor een BVO. De besturen van die organisaties zijn door spekt met amateuristisch gedoe en daar moeten we van af. Dat heb ik geleerd in het zakendoen, maar vergis je niet: ik ben nog gek van KFC. Kijk,' toen het Nederlands elftal uit West-Duitsland te rugkwam, werden ze ook door Den Uyl toegesproken. Met die man ben ik het niet vaak eens, maar wel toen hij zei: voetbal is een bedrijf.” ip- „Wij hebbén duidelijk het gevoel dat de eerste-divisieclubs als een aanhangsel van het betaalde voetbal worden be schouwd. Het sectiebestuur besteedt de meeste tjjd aan de problemen van de topclubs en het nationale elftal, maar in het belang van het betaalde voetbal is een gezonde eerste divisie ook belang rijk”. De vergadering zal niet worden bij ge woond door het sectiebestuur betaald voetbal. De belangrijkste agendapunten zijn: grotere uitkering van de NOS- inkomsten voor de eerste divisie; een nieuwe poging om de shirt-reclame in te voeren; een regionale indeling van de C- elftallen in verband met de reiskosten; opheldering over de degradatieregeling; de vraag of de vergoedingsregeling bij het afsluiten van transfers wel optimaal is en tijdige informaties over de toto- en lottogelden. „Als overigens de WCS haar zin krijgt met betrekking tot de eis van het minimumloon voor alle contractspelers, dan betekent dat toch al de doodsteek voor de eerste dvisie, omdat alleen een deel van de eredivisieclubs dat kan op brengen. Dat heeft het voordeel dat ik niet meer degene ben die moet zggen dat het aantal BVO’s gehalveerd moet worden.” Voorts heeft bondscoach Enzo Bearzot root de wedstrijd tegen Nederland, die saterdag in Rome wordt gespeeld, Cuc- :ureddu vervangen door Guiseppe Sa- roldi. Het Italiaanse team is als volgt sa mengesteld: doel: Dino Zoff (Juventus), ichter: Claudio Gentile (Juventus), Mau- 0 Bellugi (Bologna), Giacinto Facchetti Inter) en Francesco Rocca (Roma), mid- ien: Romeo Benetti (AC Milan), Fabio lapello (Juventus) en Giancarlo Antog- icni (Fiorentina), voor: Franco Causio Juventus), Giuseppe Savoldi (Napels) en ’aolo Puli ci (Torino). Wales had tegen Oostenrijk vol doende aan een gelijkspel om de laatste acht te bereiken. Het was een zeer nerveus gespeelde wedstrijd, waarin Oostenrijk, dat moest winnen om verder te komen, in de 28e minuut een geweldi ge tegenslag kreeg te incasseren toen aanvoerder Werner Kreiss met een ge broken enkel van het veld moest wor den gedragen. In de tweede helft had de ploeg van Wales meer grip op het spel en in de 69e minuut maakte de 34-jarige middenvelder Arfon Griffith met het enige doelpunt een eind aan alle onze kerheid. LISSABON (ANP). Het Engelse voetbal heeft in Lissabon voor 30.000 toeschouwers opnieuw een klap gekre gen. Het Engelse elftal dat van Portugal had moeten winnen om nog enige kans te hebben een ronde verder te komen in de strijd om het Europese kampioen schap, verspeelde door een gelijkspel (1- 1) een uiterst kostbaar punt. „Nota bene, de voorzitter van de raad is mr. Hogewoning, de man die dezelfde, functie bekleedt in de sectie betaald' voetbal van de KNVB. Daarnaast zitten nog eens twee sectiebestuurders (Zwik- stra en Stoop) in het bestuur van de raad. Dat is zonder meer een fout in de opzet geweest waarmee de minister een jaar geleden nooit akkoord had moeten gaan. Er had beslist een neutrale voor zitter moeten komen want vergeet niet dat er niet één kilo lijm op de kussens zit, maar wel tien. Ze blijven maar doormodderen. Heus, ik neem geen af- Alhoewel dat tot nu toe niet aan de orde is gekomen zal het duidelijk zijn dat Molenaars eigen AZ de stichtings vorm heeft, dat wil zeggen slechts twee elftallen in de competitie heeft: een in de eredivisie en Jong AZ (het C-elftal) in de betaalde jeugdcompetitie. Sinds 1967, toen AZ werd opgericht middels een samengaan van Alkmaar’54 en FC Zaanstreek, heeft de club niet zo goed gedraaid als in de laatste twee jaar. En dat geldt zowel in financieel als sportief opzicht. Om met dat eerste te beginnen, in de AZ-krant (350.000 exemplaren eens in de veertien dagen) wordt jaarlijks de winst- en verliesrekening gepubliceerd. Een staaltje van openheid dat je in het bedrijfsleven, en dus ook het betaalde voetbal, weinig ontmoet- Het Duitse elftal „nieuwe stijl” heeft op de zware bodem van het Neckar- stadion -de nacht tevoren viel er in Zuid-Duitsland een pak sneeuw en en kele urén voor de wedstrijd lag er in het stadion nog een laag van 5 cm. waardoor Helmut Schön zijn spelers op de langst toegestane noppen (3,5 cm) liet spelen —zijn beste wedstrijd gespeeld sinds het wereldkampioenschap. Bijna de gehele wedstrijd waren de Duitsers, die een hoog tempo aanhielden, toonaange vend en naar het aantal doelrijpe kan sen gemeten, zijn de Bulgaren met de kleinst mogelijke nederlaag nog goed weggekomen. Dat zij slechts één doel punt, in de twintigste minuut na de rust gescoord door Jupp Heynckes, moesten toestaan, dankten zij voor een niet onbe langrijk deel aan hun voortreffelijke doelman Filipov. De winnende treffer van Joegoslavië ih hei duel tegen Noord-Ierland, werd gescoord door Branko Oblak. Noord- Ierland had met minimaal 4-0 moeten winnen om zich alsnog bij de laatste acht te scharen. „Clubs moeten in stichtingsvorm Tsjechoslowakije behoeft zondag slechts met 1-0 van Cyprus te winnen om winnaar van groep 1 te worden. Die opgave lijkt voor de Tsjechen niet al te moeilijk. Portugal, dat alleen in theorie nog een kans had om tot de laatste acht door te dringen, zette de Engelsen van ’t begin onder druk. Vooral het Partuge- se middenveld met Octavio, Alves en Toni, had de zaak goed onder controle. Het doelpunt dat veteraan Rui Rodrigu- ez in de 15e minuut maakte, was een logisch gevolg van het Portugese over wicht. Uit een vrije trap schoot Rodriguez vanaf zeker dertig meter de bal in de kruising. Vier minuten voor rust kreeg Engeland weer hoop toen Mick Channon eveneens uit een vrije trap raak schoot: GROEP 3 6 5 6 3 6 3 6 1 I den HAAG (ANP). Eddy Beugels. Ie voormalige voorzitter van de vereni- ing van beroepswielrenners zal per 1 lecember deel gaan uitmaken van de iportcommissie van de K.N.W.U. De 31- arige ex-wielrenner uit Sitfard, die mo menteel een assurantie- en financie- 'ingskantoor heeft, is door het hoofdbe- ituur van de Koninklijke Nederlandse Vielren-Unie aangezocht als opvolger Pan de deze zomer overleden heer J- M. Forster. MENTHOL felle I Wanneer dat noodzakelijk mocht worden Seacht, wil minister Van Doorn bemiddelen in de kwestie tussen de KNVB en de NOS over iet radioprogramma „langs de lijn”. ft Ro]f Thung is op de derde dag van het ennistoernooi In Calcutta uitgeschakeld door de Spanjaard Juan Gisbert: 3-6, 0-6. ft Basketbalclub Remington heeft een Ame- ikaanse-Nederlander aangetrokken: Herrick Lengers, 24 jaar oud en 2,09 lang. Lengers is van geboorte Haarlemmer; hij ging op 5- iarige leeftijd naar de States. ft Wielrenner Rini Langkruis gaat per 1 ebruari gedurende 4 maanden als coach in ndonesië werken I NEC-speler Marljnissen gaat in plaats van leini Otten met Jong Oranje naar Italië. Otto aakte tijdens de training bij FC Amsterdam eblesseerd. k Bij een auto-ongeluk in de buurt van blogna raakte formule I-racer Ragazzoni van Ie weg, maar bleef ongedeerd. I De in nood verkerende Tilburgse voetbal- lub Willem II krijgt vermoedelijk van de lemeente een eenmalige subsidie van 150.000 Mer voorwaarden die nog bepaald moeten «orden. Klaas Molenaar: „Vroeger deden de mensen een zak op hun kop en keken ze in de regen rustig verder". secretaris-penningmeester is. Over het seizoen 73-74 was de exploitatiewinst 56.000 gulden en het afgelopen jaar was dat bijna zeven mille (na een gepland tekort van 72.000 gulden)- Wat andere cijfers over het voorbije seizoen: recette 1.207.264; overige inkomsten (subsidies, NOS, reclame, lotto-toto) 501.011. Aan de uitgavenkant: BTW (aan het rijk) 147.511, vermakelijkheidsbelasting (aan de gemeente Alkmaar) 180.938; salaris sen en sociale lasten 564.619; andere directe kosten 470.211; huisvesting en algemene kosten 250.000. Niét op de verlies- en winstrekening staan de aankoopsommen van spelers en de leningen ten behoeve van de bouw van de overdekte tribunes. Molenaar: „Die leningen belopen negen ton en worden verantwoord bij de NV Beroeps voetbalclub, net als de transfersommen- Het terrein is wel van de gemeente maar die kan niet teveel geld uitgeven omdat men onder toezicht staat ven Ge deputeerde 'Staten (een zg. artikel 12- gemeente). Toen hebben we het zelf maar gedaan, omdat dat nodig is om het 5-jarenplan uit te voeren. Die overkap ping is noodzaak omdat de mensen zich nergens meer voor nat laten regenen. We zijn allemaal te verwend. Vroeger deden ze een zak op hun kop en bleven ze rustig staan kijken.” Van Alkmaar kreeg AZ 70.000 gulden en verder vond de gemeente het in ’72 goed dat de schuld van vijf ton in vijf jaar werd af gelost. Een verplichting van tweeënhalve ton werd in dat jaar gelijk door de Molenaars voldaan.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23