Nederland wil Verdeeldheid in Portugal op crisispunt Regering moet kleur bekennen inzake Angola Kaloemba onder Savimbi Voormalige vice-president VS hekelt Truman en Hoover Horeca in Londen wil maatregelen tegen bomaanslagen nemen Hondsdolle vos bijt militair Opening Britse parlementaire jaar geen Duitse fregatten I ii LAROUSSE Koppeling Sojoez-20 aan Saljoet SALT-onderhandelingen verdaagd VERMIST SCHRIJVERS ESSAYISTEN DICHTERS door nico scheepmaker r I DONDERDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 0 19 7 5 NOVEMBER te Actiecomités protesteren (Van onze redactie buitenland) rs ik en na len lan ;en oei gen imp (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN De eigenaren van Londens duurste restaurants zijn deze week bijeengekomen om maat regelen te beramen die hun etablis sementen en de klanten tegen ver dere bomaanslagen dienen te be schermen. k LISSABON Generaal Otelo de Carvalho, commandant van de vei ligheidstroepen (Copcon), heeft nog niet naar de macht in Portugal ge grepen, maar dat is wel te ver wachten. Hij heeft geweigerd zijn Copcon-commahdo op te geven. Bo vendien houdt hij vast aan zijn functie van chef van het militaire district Lissabon, tenzij hiervoor een linkse officier gevonden kan worden die het vertrouwen van De Carvalho geniet. LONDEN Koningin Elizabeth heeft gisteren het nieuwe parle mentaire jaar geopend met een troonrede die geen verrassingen be vatte. Voortgang zal worden ge maakt met de discussies over eigen regionale parlementen voor Schot land en Wales. Inflatie en werk loosheid nemen een belangrijke plaats in de troon rede in. De natio nalisatie van de vliegtuig- en scheepsbouwindustrie werd aange- kondigd. Generaal Otelo de Carvalho tart regering-Azevedo ging van Wereldwinkels. I Grotere autonomie Schotland en Wales centraal in troonrede Maandagavond was maanslag gepleegd sinds 13 oktober, dit maal op een duur restaurant in Walton Street in de Londense wijk Chelsea. Twee dinergasten kwamen erbij om het leven. Van de 20 gewonden waren er dinsdag nog vijf in het ziekenhuis. Niettemin willen de bakkers de regering dwingen hun arbeidstijd te verkorten en hun salarissen te verhogen. van explosieven afgerichte politiehonden snuffelden van tevoren het gehele ge bouwencomplex door. Ze vonden niets. debat in het Lagerhuis. Het leidde al meteen tot een protest van een vrouwe- li'ke afgevaardigde van de Schotse nati onalistische partij. Ze liep' w'öedehd cle zaal uit toen bleek dat het regionale bestuui nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. iulp- i bij Am- van e fa- ullen ende om ggen verse staat steld eval- dse ren eel igd ag- ver ol- en ste- ster Za- een het ens im- in td. en rt- in an en tig ik: de Mulisch, Rudolf .1. eek- plan zerij de eten, teld. had goe- snde niet vens ;elde be ad iken :kort ard,” •ij. le- ire len S, zas er- ier ed. gen iode •oor ben and :ge- iet- blik de iger iken trijs nité Het in sa- van i. en che len ;en. van nd. ah o rn te ld m o- en li st, rd rd g- ar lid or ie- kenen zich mee bezighouden is dat van de schadevergoeding. De eigenaar van de „Trattoria Fiori”, die eind oktober werd getroffen, vertelde dat hij volledig ver zekerd was. Hij voegde er echter aan toe, dat het personeel uitsluitend verze kerd was ten aanzien van onaangename ervaringen in de keuken. Alle controversiële programmapunten van het Labourbewind kwamen in de troonrede aan de orde. Hieronder be vindt zich het plan van de regering om de omstreden privébedden >n de zoge naamde „National Health-ziekenhuizen” (het gratis nationale gezondheidssysteem) binnen korte tijd helemaal af te schaf fen. Intussen dreigen de meerderheidspar tijen, de socialisten en volksdemocraten, de wetgevende vergadering naar Oporto te verplaatsen. Hun woorden zullen in daden worden omgezet, indien het parle mentsgebouw opnieuw en thans door de bakkers van Portugal wordt bezet. Zij zouden vandaag een betoging in Lissa bon houden. Er is al lang geen vers brood meer vóór elf uur verkrijgbaar. Zijn positie is nu versterkt. De presi dent van de republiek, de eerste-minis- ter en de leden van de Revolutionaire Raad, majoor Melo Antunes en de kapi teins Vasco Lourenco en Sousa e Castro hebben deze beslissing maar te aanvaar den. De vergadering waarin Otelo de Carvalho zijn opzienbarende weigering nadrukkelijk liet horen werd ook door de stafchefs van leger, vloot en lucht macht bijgewoond. Sommige restaurants hebben de ramen beplakt met de repen papier die ook in de Tweede Wereldoorlog overal op de ruiten te zien waren. Ze moeten de scherven bijeenhouden in geval van een explosie. IOWA CITY. (AFP) President Har ry Truman was een „opportunistisch mannetje” en Edgar Hoover, de vroege re directeur van de Amerikaanse federa le recherche (FBI), was hard op weg een soort Himmler te worden. Dit zijn twee onheuse kwalificaties uit de memoires van Henry Wallace, Amerikaanse vice- president van 1941 tot 1945, die in 42 delen zijn verschenen. Krachtig gesteund door alle extreem linkse partijen waaronder de communis tische en de eenheidsvakcentrale, is Ote lo de Carvalho thans de grote verdediger van de „commune van groot-Lissabon”. Hierdoor heeft hij duidelijk positie ge kozen tégen de inmiddels niet meer ac tieve regering van Pinheiro de Azevedo. Het kabinet vertelde de verzamelde Parlementshuizen bovendien bij monde van het staatshoofd dat alles gedaan zal worden om aan de terroristenactiviteiten in het land een einde te maken. Een wet zal worden ingediend om de huidige noodtoestand te continueren waarbij de politie speciale bevoegdheden heeft om verdachten te arresteren en voor een bepaalde tijd zonder vorm van proces vast te houden, die met de terroristenac tiviteiten te maken kunnen hebben. Na afloop van de troonrede begon het De koningin was in een ijskoude regen in de staatskoets naar het Hogerhuis gereden, waar de lords in pracht en praal zaten te wachten en het kabinet traditiegetrouw le toespraak staande moest aanhoren. Speciaal op de lucht Bijna alle betrokkenen zijn het er over eens dat de kwestie van devolutie zeer grondig in het Lagerhuis aan de orde zal moeten komen. Maar omdat de parlementsleden toch al niet weten hoe ze met hun programma klaa- moetlen komen, is het nu wel zeker dat de discussie en de parlementaire procedure om de devolutie in de praktijk te bren gen, de eindstrijd niet meer zullen halen In het zojuist uitgekomen supplement van de Grand Larousse, de beroemde Franse encyclopedie, wordt onder het hoofd „Pays’ Bas-Littérature” een opval lend groot aantal Nederlandse dichters, schrijvers en essayisten genoemd. Veel meer dan in het vorige supplement van 1968, waarin alleen Hoornik, Gomperts, Anna Blaman, Adriaan van der Veen, Ter Braak, Du Perron, Kouwenaar, Lu- cebert, Vinkenoog, W. F. Hermans, Ge rard Kornelis van het Reve en Mulisch de eer van vermelding waardig werden gekeurd. Voor wie in literatuur is geïnteres seerd, moeten onderstaande lijstjes een bron van genot zijn, niet alleen om wie er wel genoemd worden, maar ook om wie er zijn overgeslagen. Ik geef eerst de namen van de dichters, de schrijvers en de essayisten, zoals die in een of ander verband door de Larousse ge noemd worden, u kunt dan ondertussen voor uzelf even nagaan wie u mist, en daarna'geef ik de namen die ik deerlijk gemist heb. De straten rond Waltons het laatste slachtoffer waren dinsdag nog geslo ten voor alle verkeer. De politie zoekt in de puinhopen naar aanknopingspunten. De daders zijn ditmaal door enkele om standers gezien. Maar hoewel de politic door de gehele stad wegversperringen heeft opgericht en een scherpe controle uitoefent, is de „Singer”-auto met het criminele viertal waaronder een blondine nog niet teruggevonden. Herman van den Berg, Godfried Bo mans, Raoul Chapkis. Willem Frederik Hermans, Rudy Kousbroek, Michel van der Plas, Cornelis Verhoeven, Jaap Mei jer, Jacob Presser, Wim Zaal, S. Dres den, H. Drion, Pierre H. Dubois, J. P. Guépin. Karei van het Reve, Charles B. Timmer, Simon Vestdijk, Kees Fens, H. U. Jessurun d’Oliveira, R. A. Cornets de Groot, Martien J. G. de Jong, Huug Kaleis, H. A. Gomperts, J. Bernlef, Cees Buddingh’ (nu Cees in plaats van Corne lis), Willem Brandt, Ad den Besten, C. J. E. Dinaux en K. L. Poll. Tot zover de essayisten. De bommen waarvan de terroristen zich bedienen zijn volgens de experts niet al te vakkundig in elkaar gezet. Dat is één van de redenen om aan te nemen dat men te doen heeft met de niet al te ervaren splintergroep van de het provi sionele IRA. Het amateurisme van de makers neemt echter niet weg dat hun produkt bijzonder doeltreffend is. De bommen zijn onder meer gevuld met kleine kogellagers. In het restaurant in Chelsea hadden de gasten de kogellagers door het gehele lichaam, waaronder ogen en buik. in dit zojuist geopende parlementaire jaar. En dat had de regering-Wilson aanvankelijk wel beloofd. Iri 'de Troonrede werden bovendien plannen aangekondigd om de procedures in het Lagerhuis grondig te wijzigen, zodat de gang van zaken kan worden versneld en de Lagerhuisleden minder kans lopen zich over de kop l.e werken. Bovendien is de Labour-regering erop uit om het Hogerhuis beentje te lichten De lords hebben zich de afgelopen we ken zeer standvastig getoond in het afwijken van een door het Lagerhuis al aangenomen wetsvoorstel met betrek king tot de zogenaamde industriële ver houdingen met name waar net geldt een vergaande regeling voor een persstatuut, waarbij de vakbonden een alles over heersende invloed zouden krijgen. De meerderheid van het Hogerhuis is conservatief. De Labour-ministers vin den het echter ondemocratisch dat het Hogerhuis zich verzet, hoewel het een van haar prerogatieven is. Daarom zal het kabinet Wilson adviseren deze prero gatieven te ondermijnen. In deze strijd om de politieke en militaire macht in de hoofdstad heeft alleen de chef van de luchtmacht, gene raal Morais Silva een moedig besluit genomen. Hij heeft alle parachutisten en Kaloemba, „minister van buitenlandse zaken” van het Angolese Unita-kabinet, hier tijdens een persconferentie gefoto grafeerd onder een portret van Unita- leider Jonas Savimbi. Unita en FNLA maakten gisteren bekend dat zij een opmars zijn begonnen naar de stad Hen- rique de Carvalho, centrum van de dia- mantwinning en tevens een belangrijk aanvoerpunt voor de militaire. uitrusting uitrusting van de MPLA. Unita meldde gisteren tevens de verovering van de stad Malanje, 430 kilometer ten oosten van Loeanda, en van Gabela, 285 kilo meter zuidoostelijk van de hoofdstad. Een verdergaande maatregel is geno men door Lockett’s, het restaurant dat het eerste op de lijst van de terroristen stond en zijn ervaring op 13 oktober beleefde. De bom kon daar echter on schadelijk worden gemaakt. De eigena ren van dit vooraanstaande restaurant in Westminster hebberf nu kogelvrij glas laten aanbrengen. Bovendien staat er nu een uitsmijter voor de deur, waarvan men zich kan afvragen of deze maatre gel wel zo doeltreffend is. Een ander restaurant in Londen, dat nog geen aanval van de geheimzinnige gang te verduren kreeg heeft nu scher men van zwaar kippegaas voor de ruiten laten aanbrengen. Dit is duidelijk de beste maatregel en het valt te verwach ten dat er binnenkort in de chique Londense restaurants alleen nog maar van achter kippegaas gedineerd kan worden. Een ander probleem waar de betrok- Op 12 november werd het restaurant Scott’s in de dure wijk Mayfair aange vallen. Onder de bezoekers viel een dode. De eigenaar van Scott’s liet weten de vierde bom- dat hij kort voor de bomaanslag een speciale terroristenverzekering had afge sloten. Klanten die als gevolg van de aanslagen gewond raken, kunnen beroep doen op een staatsinstelling die de naam Wallace, die tien jaar geleden over leed, was „tweede man” onder de grote Amerikaanse oorlogspresidenl Franklin Roosevelt, wiens beeld er in de memoi res evenmin ongeschonden vanaf komt. Over Harry Truman schrijft Wallace: '„Hij is een opportunistisch mannetje die rotsvast gelooft in de juistheid van zijn instincten, wat hem waarschijnlijk de gevaarlijkste van allemaal maakt”. En draagt van „Criminal Injuries Compen sation Board”. Deze organisatie vergoedt echter alleen verwondingen en de gevol gen. Voor materiële schade dient men een beroep te doen op de eigen verzeke ringsmaatschappij De ministers van buitenlandse zaken van een aantal landen van Centraal- Afrika hebben na een conferentie in Gaboen „alle buitenlandse inmenging in Aigolav veroordeeld. Zoals bekend be schuldigen de in Angol'a strijdende par tijen over en weer van het gebruik maken van buitenlandse hulptroepen. In een verklaring, die gisteren is ge stuurd naar minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel, stellen de organi saties dat onmiddellijk een protest inge diend moet worden bij de Zuidafrikaan- se regering tegen de „openlijke agressie” in Angola. Bovendien moet Nederland, aldus de verklaring, onmiddellijk de volksrepu bliek Angola erkennen, „als zij werke lijk steun wil geven aan het bevrijdings proces in Zuidelijk Afrika. De verklaring is onder meer onderte kend door de volgende organisaties: An gola Comité, X min Y, ASVA, Dolle Mina, NCSV, Tanzania Comité, Proloog, J’accuse, Sjaloom, Anti-Apartheidsbewe ging, Boycot-Outspan, werkgroepen Zui delijk Afrika, Stichting Onderzoek Mul tinationale Ondernemingen en Vereni- GENÈVE. (DPA en UPI) De Sov- jet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren meegedeeld hun sinds enige tijd vastgelopen onderhandelingen over de beperking van strategische wapens (SALT-2) in Genève pas op 3 december te hervatten. Dit is gemeld na de 134ste formele zitting sinds het begin van deze SALT-ronde, op 21 november 1973. AMSTERDAM (ANP) Achttien Nederlandse organisaties hebben met klem geprotesteerd tegen de afwachten de houding van de Nederlandse regering tegenover de gebeurtenissen in Angola. MOSKOU. (TASS) De onbemande Sojoez-20, die op 17 novembei was ge lanceerd. is vandaag automatisch gekop peld aan het ruimtestation Saljoet-4, dat sinds 26 december 1974 rond de aarde draait. Het programma van onderzoek en experimenten voor beide ruimtevaar tuigen bestaat uit het beproeven van instrumenten en boordsystemen in een gezamenlijke vlucht. Uit het ontbreken van bijvoorbeeld Gerrit Achterberg en Anna Blaman mag worden opgemaakt dat het in dit nieuw ste supplement om de levende schrijvers gaat, met een marge van vijf jaar, want Hoornik stierf in 1970, Vestdijk in 1971. Wie mis ik nu bij de dichters, gelet op het feit dat bijvoorbeeld Swinkels en Wap wel genoemd worden? Ik mis: K. Schippers, Cees Nooteboom, Maurits Mok, J. C. van Schagen, Jan G. Elburg, Sybren Polet, F. Harmsen van Beek, Riekus Waskowsky, Hans Warren,. John ny de Selfkicker, Armando, Kees Ou- wens, Ton van Deels, onze psalmdichters (en dus meestgelezen dichters) Guillau me van der Graft en Jan Wit, en eigenlijk ook Gerard Reve. Wat A. Ro- land Holst, Gabriël Smit, Leo Vroman, L. Th. Lehmann, Adriaan Morriën en Ellen Warmond (geboren 1930) betreft: die worden nog even genoemd bij de „oude generatie die dóórgaat”. En dan de schrijvers! Wel Tophoff en Tieges, maar niet Heere Heeresma, Joop Waasdorp, Theun de Vries, Marga Minco, Jan Cremer, Remco Campert, Bob den Uyl, Maarten Biesheuvel, Mischa de Vreede en Mensje van Keulen! En bij het toch zo ruime aanbod in de Larousse van essayisten (want bij alle op- en aanmerkingen mag een woord van lof natuurlijk niet ontbreken voor de zeer ruime keuze, ook al roept die dan menig vraagteken op), mis ik des te meer Renate Rubinstein, J. B. Charles, K. Schippers, Dick Hillenius, Hans Warren, Paul Rodenko, Gerrit Borgers, H. A. A. R. Knap, Annie Romeijn-Verschoor, Nol Gregoor, H. van Galen Last, dr. Fokke Sierksma en Hugo Brandt Corstius alias Piet Grijs. Hoho, die komt al voor onder zijn allang in onbruik geraakte pseudo niem Raoul Chapkis. Maar waarom is Rudy Kousbroek dan niet (of niet óók) onder zijn pseudoniem Leopold de Buch ingeboekt? Reeds in 1944 maakte Wallace zich zorgen over Roosevelts gezondheid. Hij streekt de draak met diens vertrouwen in de astrologie. „Zijn gees' is niet langer erg helder", schrijft hij in dat jaar, „en zijn handen trillen erger dan voorheen". Volgens Wallace dacht Roo sevelt, in tegenstelling tot hurchill en geallieerd opperbevelhebber Eisenhower, dat de Tweede Wereldoorlog zeker tot 1947 zou voortduren omdat hij geloof hechtte aan astrologische voorspellingen in die zin. Hans Andreus, Remco Campert, Luce- bert, Gerrit Kouwenaar (met foto), J. Bernlef, Cornelis Buddingh’, Hans Vlek, Hans van Waarsenburg, Peter Berger, Chris J. van Geel, Maria de Groot, J. P. Guépin, 'Jan Hanlo, Judith Herzberg, Martien J. G. de Jong, Rutger Kopland, Saul van Messel, Hanny Michaelis, Huub Oosterhüis, Carel Swinkels, Hans Verha gen, Hans Wap, H. C. ten Berge, Rein Bloem Hans Faverey, Gerrit Komrij, Jacques Hamelink en Habakuk de Bal- ker. Tot zover de dichters. Harry Mulisch, Enno Develing, J. Bernlef. Rudolf J. Geel, Wim Hazeu, Gerrit Krol, Sybren Polet, Bert Schier- beek, Wouter Donath Tieges, Michael Tophoff, Simon Vinkenoog, Jacq Firmin Vogelaar (met foto), Pierre H. Dubols, Hella Haasse, Ed Hoornik, Alfred Koss- mann, Geert van Beek, Jeroen Brou wers, Frank Herzen, Henk van Kerk wijk, Kees O'uwens, Hans Plomp, Judi- cus Verstegen, Dick Walda, Lódewijk- Henri Wiener, Andreas Burnier, Gerard Kornelis van het Reve, Anton Koolhaas, Jacques Hamelink, Jan Wolkers en Wil lem Frederik Hermans. Tot zover de prozaïsten. De onderhandelingen moeten leiden tot een nieuwe .overeenkomst die het in 1977 aflopende voorlopige akkoord moet vervangen. De basis van het verdrag, door president Ford en de Russische partijleider Breznjev in 19’4 in Vladi vostok aangegeven, is de beperking van het aantal vervoermiddelen van strategi sche wapens tot maximaal 2400 voor elk van beide partijen. Hiervan mogen er 1320 raketten met meervoudige kernkop pen zijn. Sinds het midden van dit jaar zijn echter ernstige moeilijkheden ont staan over door beide partijen ontwik kelde nieuwe wapensystemen. REUTUM. Een hondsdolle vos heeft in de nacht van maandag op dinsdag een slapende militair die met zijn onderdeel op oefening was in de omgeving van Manderveen in de pols gebeten. De soldaat is behandeld in zie kenhuizen in Almelo en Bilthovcn. maar kon later op de dag naar de kazerne terugkeren. De vos werd afgemaakt. De vos werd gisteren nogopgezonden naar het diergeneeskundig instituut in Rotterdam, waar werd vastgesteld dat het inderdaad aan hondsdolheid leed. De soldaat heeft enkele injecties gehad en zal er de komende dagen nog meer krijgen tegen hondsdolheid. ook degenen die nog uit Angola moeten komen, met onmiddellijke ingang met groot verlof gestuurd. Afgewacht moet evenwel worden of zijn beslissing gehonoreerd wordt. Reden voor dit groot verlof vormt het feit, dat er onder de parachutisten sprake is van communistische infiltraties. Berichten als zou generaal De Carvalho wél afstand hebben gedaan van zijn functie van militair commandant in Lis sabon, afkomstig van Radio Clube Por- tugues, worden- hier ten stelligste ont kend. Deze kwestie van regionale besturen aangeduid als devolutie - wordt een van de meest omstreden onderwerpen van de komende tijd. Het zou zelfs na de opwinding over de vraag of het land al dan niet binnen de EEG zou blijven kunnen uitlopen op een nieuw referendum. over Hoover: „Hij specialiseert zich in het aanleggen van dossiers over alle blikvangende persoonlijkheden, met na me over de „columnisten” (opiniërende journalisten). Het lijkt erop dat Hoover bezig is zich te ontwikkelen tot een soort Amerikaanse Himmler”. DEN HAAG- Het is voor Nederland uit technische en financiële overwegin gen niet aanvaardbaar gebruik te maken van een Westduits voorstel de Neder landse marine een zestal fregatten te laten overnemen in het kader van de standaardisatie. Mr. A. Stemerdink, staatssecretaris van Defensie, zei dat hem in een gesprek met zijn Westduïtse ambtgenoot Mann gebleken was dat er de eerste jaren niéts van de overname zal komen. Mann maakte' ’Stemerdink duidelijk dat de Westduitsers eisen dat de extra door Nederland aangeschafte fregatten aan bijzondere Duitse omstandigheden zou den moeten worden aangepast. I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3