Agenda BOETES GEEIST WEGENS SCHENNIS EERBAARHEID <a ABC-Kleding in handen van Kroonenberg log® ^^88 n O m gt 1/9&- Cf X? hi I C&A is vol van fonkelnieuwe feestkleding. Houdt u van romantisch en ingetogen? Of wilt u opvallend stralen en schitteren? Er is erg veel te genieten. Voor elk feest iets schitterends. W u p I 6 DONDERDAG 20 1975 NOVEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK D u Niet shoqüerend Homofilie (Van onze rechtbank- verslaggeefster) bijpassende blouse. 38-46.. - Badgasten Principe HAARLEM Blikken wij met terug op een warme en voor Zandvoort zeer blote zomer. De wet had jarenlang grenzen aan ons kuis- heidsgevoel gesteld en steeds meer mensen hadden de laatste jaren die wet met blote voeten getreden en de normen opzij geschoven. Het was al in ’74 dat de voorhoede der naaktlopers, ongetwijfeld niet ge heel tot haar genoegen, door de middenmoot werd ingehaald. In ’75 bleef de wetgever, in casu de ge meente, weinig meer over dan zich daarnaar te richten. Hetgeen ge schiedde door het trekken van gren zen en het aanpassen van de veror dening van het strandschap. Zand voort had zijn gereglementeerd naaktstrand. Velsen-IJinuiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee DIVERSEN Velsen-Noord In en 0111 Haarlem i. m la jwgL dj 7 if (Mis Van Laan è- M1O3 D( Deze delen: spionag echtpaa daarop over de deze d gemaak Minds” van pre overwil van de die das televisi zenden, comme: gewaag Volger Staten e uiteraan optochte en gezw jubileun aanleidii aan Am op deze het Mid lijk vis beginne: avond, de Vere De i komst tegeme slotbee drumb zwaaie reden die uü die de vertel) is „aff achter een rc van het openbaar ministerie in deze ge vallen zaï 150 boete zijn, behoudens bijzondere uitzonderingen. De dagvaarding vermeldde subsidiair VI Muz vont van laan De sloot bij ling in de tijd, om h oost- de van ren 1 anti- zou i „He' Ellsbe moord dit la Burge gevrai van naged kant meevc van e pende van l betrei ik me Je op scJ Het s voork achte allerl richt. Doeic half voor de overtreding van het nieuwe artikel in de verordening van het strandschap. De officier kwam daar niet aan toe. De desbetreffende bepaling zegt, vrij ver taald, dat men onverminderd de bepalin gen van het wetboek van strafrecht niet ongekleed, aanstootgevend etc. op het strand 'mag lopen, behalve op het aange geven stuk, het naaktstrand. Overtreding van de verordening komt voor de kan tonrechter. De eis zal daar in het alge meen./75 zijn, dan weet u dat alvast. yarn en ingetogen fluweel. Japon mei temmig en romantisch fluweel. 'Zijdeglanzend afgebiesd pakje. 38-46 In ee noemde tig” dat Sjef v.' slachtof gramma rest is Maar ei drietig” zenden teit zijn Een discussie leverde ook het verleden van het naaktstrand op. Algemeen be kend is dat hier met name homofielen vroeger elkaar opzochten. Toen de Utrechter zei: „vóór de verordening er was, werd er ook naakt gerecreëerd” reageerde de officier onmiddellijk met: „Ja, we weten wat dat voor mensen waren.” Verdachte: „Ik discrimineer niet onder mensen”. De officier: „Ik ook niet. Dat doet de wet.’ ’Mr. Vink: „Ik weet toch uit zaken dat er totaal andere dingen gebeurden dan alleen nudisme. moment waarop, plaats) die gewicht in de schaal kunnen leggen. Dat sluit aan bij het arrest van het Amsterdamse Hof over Callantsoog, Waarin die subjectieve omstandigheden niet tot veroordeling leidden. In dit Zandvoortse geval waren de omstandigheden voor „schennis” aanwe zig meende hij, zij het niet erg shocke rend. Andere mensen waren er huns ondanks bij aanwezig en hadden er aan stoot aan kunnen némen. Zo in de trant van „ik stond erbij en keek ernaar” al dus de officier. De richtlijn voor de eis Dat aandur wat Ar sors v; len ni met de and Mi stelbar door d Vietna: zowel Zo verging het twee blote badgasten in augustus, de één uit Amsterdam, de ander uit Utrecht. De officier van justi tie legde hen beide primair schennis der eerbaarheid ten laste, subsidiair ver meldde de dagvaarding overtreding van het nieuwe artikel in de verordening van het strandschap. De officier, mr. Remmerts de Vries achtte die „schennis” bewezen in beide gevallen, en eiste 150 tegen elk. De politierechter mr. Vink wil er een week over denken: hij doet woensdag de 26e uitspraak. De Amsterdamse verdachte had ge zwommen en trok, in de zon ten noor den van de grens van ’t naaktstrand z’n broekje uit om ’t te laten drogen. Hij wist dat hij fout was daar en was niet ter zitting verschenen. De officier dacht dat het vooral een geval was van ie mand die het zich gewoon makkelijk maakte op dat moment, meer niet. Principiëler lag het in het geval van de tweede, wel verschenen verdachte. „Ik wil naakt kunnen lopen waar ik dat wil” deelde hij de politie mee. Mensen die naakt willen zitten op het strand •moeten volgens hem niet allemaal op een kluitje bij elkaar worden gezet, ze moeten vrij zijn. Op een gegeven ogen blik is de ontwikkeling van het naakt recreëren gestopt, door die grens met die borden, zo was zijn mening. Hij vond het onzin dat je binnen de „grenspalen” géén aanstoot geeft, en vlak erbuiten blijkbaar wel. En dat terwijl men langs de hele boulevard deze zomer topless dames kon vinden zonder dat iemand er aanstoot aan nam. Bovendien ,zo zei hij: niemand nam aanstoot. „Ik ben het met maatregelen eens als er mensen geshoc keerd zouden zijn”. Maar nee,' er was geen klacht of zo, zijn blootlopen bleef beperkt tot het „aanstoot kunnen ge ven”. ..natuurljjk 'krijgt hier een selectie van nogal kinderachtig vlak na de grens toch bloot te blijven lopen. „We leven toch in een vrij land, de minderheid hoeft toch niet altijd zijn wil aan de meerderheid op te leggen.” Verdachte betwistte echter dat de meerderheid te gen naakte recreatie zou zijn. De offi cier: ,Wat u dus eigenlijk wilt is ge mengde naakte en geklede recreatie”. De •man knikte. Maar hij liep rood aan van boosheid toen de officier het nodig vond op te merken dat hij dan misschien toch wel graag zich bloot aan den volke wou tonen, en dat hij in het verleden wegens schennis der eerbaarheid was veroor deeld. Verdachte, kwaad: „dat ging er gens anders over, dat heeft hier niets mee te maken”. Mr. Vink knikte instem mend. Grenzen op het naaktstrand met blote voeten getreden bekendmaking van de advocaten van Kroonenberg is met de crediteuren een dusdanige regeling ge troffen dat ABC-kleding vrij van schul den in handen is gekomen van Kroonen berg. Aan de vakbond Mercurius is meege deeld dat de overneming geen conse quenties heeft voor het personeel, zo zei een bondswoordvoerder. Dé nieuwe eige naar zou van plan zijn het in het assortiment van ABC-Kleding, dat tot dusver alleen uit herenconfectie bestond, ook dames- en tienerkleding op te nemen. In verband hiermee wordt over wogen het winkelperseoneel uit te brei den met enkele verkoopstèrs. Voor iedereen die dat wilde is er nu ruim twee kilometer bloot strand, grote borden „waarschuwen” je al bij de op gang in de duinen. Moeder natuur zag het deze zomer goedmoedig aan en ho noreerde het welwillend met een over vloed aan. zon om de witte plekken van slipjes en bikini’s weg te bruinen of roden. Voortaan zat de hele familie bloot te recreëren, met broodjes, ther mosfles en transistorradio bij de hand. Patat en plastic vuilniszakken deden de rest. Het bloot was geïnstitutionaliseerd, in een hokje gestopt. Het wende en de lol was er af. Toen ook het aantal der sensatiezoekende helmvertrappende kij kers in de duinen zienderogen terugliep tot enkele onverbeterlijke habituees, haalde het naaktstrand zelfs de Tele graaf niet meer. Maar waarachtig: in deze dagen waar in wij slechts aan bloot recreëren kun nen denken als er een warme kachel in de buurt is, haalt het naaktstrand weer de krantekolommen. Want wat onver mijdelijk is bij het trekken van grenzen: er kwamen grensincidenten. Waren er verdorie toch nog bloterds die buiten de grenzen gingen! Vijfentwintig meter, honderd meter, het doet er niet toe: bloot en wel waren ze daar. Maar er waren ook Zandvoortse agenten, die plichtsgetrouw en onverbiddelijk want ze wisten na al die jaren immers eindelijk waaraan ze toe waren, tot hier en niet verder de mensen naar gene zijde van de grens wezen. En die bij weigering streng doch rechtvaardig het bloknootje trokken om proces-verbaal op te maken. WEESP. -- ABC-Kleding BV geves tigd in Weesp is sindse vorige week het eigendom van Handelsonderneming Kroonenberg NV. Het confectiebedrijf met winkels in Haarlem, Beverwijk, Hoorn, Amsterdam, Amstelveen, Hilver sum, Leiden, Zeist, Zwolle, Deventer en Roosendaal stond aan de rand van een bankroet. Blijkens een BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: ..Dokter Pulder zaait papavers”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoen, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag van 10-12 uur geopend voor bezichtiging. DIVERSEN Alarmnummers: politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02500- 96210. Badhuizen, Snelliusstraat en Doodweg, vrij dag geopend van 13 tot 21 uur. Velserhad, vrijdag geopend: 6.45-8; 9.15-10 (bejaarden). 12.10-13.10; 16.05-17.15 en 19.30-20.45 uur. Instructiebad, Zeewijk, vrijdag van 10 tot 11 uur: zwemmen voor moeder en kind. i Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: jubileum concert „IJmuidens Roem”. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Donder dag 19 en 21.15 uur „Het verborgen geweer”, 19.30 uur „Fellini’s Roma”. Luxor Theater, Breestraat. Donderdag 19 en 21.15 uur „Dokter Pulder zaait Papavers”. TENTOONSTELLINGEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44- De gehele maand november schilderijen en kleinplastiek van Bets van Wezel. Kennemer Oudheidkamer, Huize Scheijbeeck, Velserweg 2. Geopend van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN Donderdag 20 november Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur- Grote Kerk, Kerkstraat. Gemeente- avond Hervormde Kerk over sanerings plannen, aanvang 20 uur. Labyrinth, Raamveld. Optreden Engel se formatie City Boy, aanvang 21 uur. Buurthuis Wijk aan Duin, Wilgenhcï- laan. Kienen, aanvang 20 uur. Vrijdag 21 november Hulpdienst Help een Handje, maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhopfden en medewerkers. Sportfondsnbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en van 13.30-15.30 uur- Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15-17.30 en 19-21 uur; Amstel- straat 44; volwassenen en jeugd 14.30- 17.30 en 19-21 uur; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 uur Vredevorstkerk, Laan der Nederlan den Bazar Ger- kerk, aanvang 19 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Af scheidsreceptie H. Nooi, aanvang 16 uur. Politiek-cultureel café „De Rebel”, Si- onstraat 5-7. Voorlichtings- en discussie avond over Spanje met lezing mevrouw J. Lorda Alaiz, vertegenwoordigster vak bond UGT, aanvang 20 uur. De Opgang, Zonnebloemlaan. Bijeen komst Beverwijkse Amateur Fotografen Vereniging, aanvang 20 uur. Alarmnummers politie en brandweer 25555, milieuklaehten 96000. DIVERSEN Donderdag 20 november Progress Sociëteit Const. Huygens- straat- Geopend vanaf 20 uur. Café Nijman, Kerkweg. Algemene vergadering Rabobank Heemskerk, aan vang 20 uur. VANG 20 uur. Vrijdag 21 november Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Ge opend van 20.30-21.30 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geo pend van 9.30-12 tn van 13-16-45 uur. Bowlingeentrum, Vrijburglaan. Geo pend van 12-01 uur. Progress Sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 15.30-17.30 uur. Egbertschool. Frankrijklaan 2. Viering tienjarig bestaan met musical en tnini- kermis- De Vrijburcht, Vrijburglaan. Toneel gezelschap Vriendenkring met draniati- sche thriller „Een vrouw moest verdwij nen”, aanvang 20 uur. De Jansheeren, Kerkweg. Katheater met „Heliogabalus”, aanvang 20.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brand weer 32121, milieuklaehten 96000. Donderdag 20 november De Moriaan, Rijckert Aertzweg. Ver gadering PvdA-afdeling Wijk aan Zee, aanvang 20 uur. Vrijdag 21 november Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Volwassenen en jeugd 19-21 uur. DIVERSEN Vrijdag 21 november Openbare bibliotheek, Wijkerstraat- weg. Volwassenen en jeugd 14-30-17.30 en 19-20.30 uur. SCHOUWBURG Stadsschouwburg Toneelschuur (Smedestr. 23). Vrijdag 20.30 u.: Theaterunie met „Hoogste verdieping”. MUZIEK Concertgebouw (Lr Begijnestr.Vrijdag 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. André Vandernoot. Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein). Vrijdag 20 u.: Ned. Vocaal Ensemble en Amsterdams Kamerorkest o.l.v. Rudy Grasman. Haarlemse Jazz Club (De Egelantier, Gr. Heiligland 47). Vrijdag 22 u.: Jamsessions. Pol Café De Geus(Kl. Houtstr. 40) 21.30 u.: Kwartet Evert Hekkema. Kult. Café De Egelantier (Gr. Hieilgland 61) 21.30 u.: J. v.d. Berg, fluit, I. Snither, gamba en cello, R. Hesmerg, fluit en M. Harreveld, clavecimbel. Hervormde Kerk (Sassenheim). Vrijdag 20 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: Dokter Pulder zaait papavers”, 14 J. Vrijdag 24 u.; „Karate Kolos Lee Keung”, 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Halleluja voor een paar vuisten”, 14 j. Vrijdag 23.45 u.: „Hercules tegen de vam piers”, 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.„The wild bunch”, 18 j. Vrijdag 23.45 u.: Het genoot schap van de zwarte draak”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „French Connection 2”. 18 j. Vrijdag 23.45 u.: ..You can 't win ’em all”, 18 J. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 31.15 u_: „Meisjes, die 't in de vingers hebbenen”. 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30. 19 en 31.30 u.: „Lenny”, 18 j. Vrijdag 24 u.„The Canterbury Tales”. 18 j. Studio (Gr. Markt) 14. 19 en 21.15 u.: „De nachtportier’, 18 j. Die mensen hadden bij-oogmerken”. Verdachte wat het er niet mee eens: „natuurlijk krijgt hier een selectie van excessen”. De officier richtte zich in zijn requisi toir naar het laatste arrest van de Hoge Raad in deze materie, daterend van eind vorig jaar en betreffende Egmond aan Zee. Een verzoek tot cassatie na een veroordelend vonnis wegens schennis der eerbaarheid werd toen verworpen. Het standpunt van de Hoge Raad, vatte de officier samen als het verbod voor ie dereen om zich geheel naakt en aan stootgevend ergens te vertonen. Hij voegde eraan foe dat er subjectieve om standigheden zijn, (de wijze waarop, het - ‘wa z'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6