Verkrampt vrouwenleven naar Belle’s brieven BLAUWE MAANDAG: STUNTELIGE JOOL Rechtzetting in ISABA ert Oost promoveerde op orgelmakersfamilie Baetz prijzen SABA ULTRfiCOLOR I SABA ÖLTRfiCOLÖR ULTWCOIUM i Kunstaankopen’ Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's sjjreekt dan over onze Onafhankelijk Toneel met „De groene kakatoe” H I VUITRACOLOR. J ■L f- Mickery VARA betreurt de Barneveldse kwestie Rients Gratama met ensemble in schouwburg Ipee, expositie en orgeltocht f „Schrijf aan mij, houd van mij” V R. IJ D A G 2 1 NOVEMBER 19 7 5 KUNST 15 tint tmr .1 HOTEL-BAR-RESTAURANT Royal in Heeremans v. Leuven .v., 1 Autom. Bedr. Sam van Lingen b.v., f Waarom dacht y je dat ze het bij Raba'UlTRACOlOR' noemen? Mag je drie keer raden-of één keer kijken. J Goedenavond dames en heren u ziet mij nu op 2n mooist... in I L - had natuurlijk kunnen neme^ ,p 1 ervoor hetzelfde 1 i Wist jij d^ fe* I i F f®" (ADVERTENTIE) Revolutie als poppenkast in een schijn-theatercafé De kaart wordt u op aanvraag gaarne toegezonden JAC HEI.TEB zo (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE L CEES STRAUS (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE Werkplaats: Spaarndamseweg 380, Haarlem, tel. 023 265656/265657. J M Delftstraat 50, Haarlem, tel. 023-319138 Nwe. Gracht 78, Haarlem, tel. 023-319245 EEN FORMIDABELE PRESTATIE INKLEUREN-TELEVISIE Henny Orri met achter zich Hanna m der Linden. EEN FORMIDABELE PRESTATIE INKLEUREN-TELEVISIE Kennemerlaan 93 IJmuiden Tel. 025S0-12743 EEN FORMIDABELE PRESTATIE INKLEUREN-TELEVISIE "aII.i Romeo Allull:i I 17.690, HAARLEM. In de recensie over de tentoonstelling „Kunstaankopen” in de Vis- en Vleeshal is een storende fout geslopen. In de Vleeshal hangt werk van Pjotr van der Reep in een symbolische stijl. Ernaast hangt de olieverf „Chaos in mijn geest” van een ander. Bij het noteren kwam die titel terecht onder de aantekeningen over Pjotr, wiens olieverf In „De groene kakatoe” lukt dat niet altijd. De oorspronkelijke scènes zijn in heel korte stukjes gehakt en naar deze tijd overgebracht. In elk kort stukje wordt een spanning opgebouwd, die on- middelijk weer wordt afgebroken. Juist daarom moet elk momënt van grote zeggingskracht zijn. Niet alle spelers zijn al bij machte dat in te vullen, zodat ze wel eens in een zelfgegraven graf tui melen. HILVERSUM. De VARA heeft gis teren verklaard de „Barneveldse kwes tie” te betreuren. Het gaat om de uitzen dingen van „Dingen van de Dag” op 2 en 3 november. Hierin werd de legalisatie- problematiek van buitenlandse arbeiders behandeld. Blijkbaar, aldus een woord voerder van de VARA, is hierbij de indruk gewekt dat er bij de Barneveldse politie sprake is van omkoperij. Matthias Maal (links), Fred van der Hilst en Truus te Selle in ..De groene kaketoe” van het Onafhankelijke Toneel. Nederlandse muziek uit de omgeving van de familie Baetz: marsen, sonates, psalmbewerkingen en fantasieën (o.a. van Riöhard Hol). Op zes verschillende Baétz-orgels speelde hij die in de oor spronkelijke registraties voor een gram mofoonplaat, die ook gisteren verscheen: een klinkend stukje oer-Nederlandse ge schiedenis van kerkmuziek in de prak tijk. Verder richtte het Utrechts Centraal Museum samen met het Instituut voor Muziekwetenschap een tentoonstelling in (te zien tot 18 januari). Behalve archief materiaal, ontwerktekeningen en orgel- onderdelen 1st daar een dia-klankbeeld, dat ook laat zien hoe een orgel in elkaar zit en werkt. Op 20 december leidt Gert Oost een orgeltocht naar Woerden, Vleuten en de Utrechtse Dom (inlichtingen bij Centraal Museum, postbus 2106). Bovendien zijn er enkele concerten met liederen en kamermuziek van Nederlandse tijdgeno ten van de drie Baetz-generaties en lezingen over „aspecten van orgelrestau raties” (op 25 november door J. A. Steketee) en over „Het draaiorgel in de kerk” (op 9 december door drs. J. J. Haspels van het Nationaal Museum „Van Speeldoos tot Pierement”). gemanipuleerd, opdat de theaterschijn aanvaard wordt als echt. Schnitzler speelt in „De groene kaka toe” eenzelfde spelletje, maar dan ver nuftiger en dieper gravend dan het On afhankelijk Toneel het deed. Hij legt namelijk een direct verband tussen het werk van de toneelspeler en de werke lijkheid, waarin hij evenals zijn mede burgers leeft. „De groene kakatoe” is de naam van een établissement, waarvan de kroegbaas vroeger theaterdirecteur is ge weest. Het stuk speelt te Parijs, op de avond van de 14e juli 1789, de dag waarop de Franse revolutie in uitgebro ken. De kroegbaas heeft zijn toneelspe lers in dienst gehouden. Zij spelen mis dadigers en hoeren waaraan het publiek zich komt vergapen. Dat publiek bestaat vooral uit adellijke dames en heren, die gespeelde werkelijkheid zo prachtig vin den, dat ze niet eens meer zien dat er ook een echte misdadiger meedoet, laat staan dat ze revolutie in de stad goed in de gaten hebben. Wanneer een dei- edel lieden vermoord wordt, lijkt het een theaterstukje. Het is bovendien niet eens een échte misdaad meer, omdat de revo lutie de wetten veranderd heeft en de dood van een edelman juist toegejuicht kan worden. „De groen kakatoe” is een ingenieus in beeld gebracht commentaar op schijn en werkelijkheid, op kunst en samenleving in het algemeen en de functie van toneelspeler in het bijzonder. Een uitge lezen kostje dus voor een groep, die voortgekomen is uit ’n tijd (rond 1970), dat de discussie over de vraag wat het toneel in ons land met onze samenleving te maken heeft, op z’n hoogst was. Een uitgelezen kostje ook voor een groep, die als geen andere groep in ons land bezig is een stijl te ontwikkelen, die de toe schouwer er elk moment op wijst dat het schijn is wat een acteur acteert. Die schijn kan hoogstens verwijzen naar wat er om ons heen gebeurt. Maar geen mens mag denken dat het „net echt” is, wat het Onafhankelijk Toneel opvoert. Dat maakt het voor menige toeschou wer, die in het theater gewend is zich juist wel te identificeren met wat er op het toneel gebeurt, moeilijk zich gewon nen te geven. In het Duitse theater is na Brecht deze „vervreemdende” stijl ge bruikelijk geworden, maar in ons land is de aanpak vreemd. Zoals de groep zich zelf allerlei acteertradities (ingeleefde rolopbouw, warmbloedigheid, spontani teit, Stanislavsky en zo) afleert, zo wil men ook dat het publiek zich ontwent aan allerlei verwachtingen. Jé moet als toeschouwer anders kijken. Dat moet je eerst leren. Dat kost moeite. Het is aan het Onafhankelijk Toneel om in zijn spel de argumenten overtuigend te laten zien. Dat publiek was kennelijk al bij voor baat sceptisch geworden, want de Haar lemse schouwburg zal gisteren niet veel meer dan een honderdtal plaatsen heb ben Verkocht. De principiële fout die Gratama maakt, is dat hij de inbreng van de ensemble-leden niet evenredig gelijk stelt aan hun artistiek niveau. Er zijn maar weinigen die hun kleinkunst-oplei- ding hebben afgerond om vervolgens als een volwaardige artist de hele lange avond op een niet vervelende wijze op het podium te kunnen rondlopen. Zij die dat kunnen noemt men talent. AMSTERDAM. Het Onafhankelijk Toneel heeft als logisch gevolg van het werk in de afgelopen drie jaar van zijn bestaan een bewerking gemaakt van „De groene kakatoe” uit 1898 van Arthur Schnitzler. Een geniale vondst. Goeie ouwe knappe Schnitzler toont in wat hij een „groteske” noemt precies, waar Het Onafhankelijk Toneel zich haast mania kaal mee bezig houdt: het verschil tus sen schijn en werkelijkheid, zoals zich dat voordoet tussen theater en samenle ving. café rondom een plankier), ze krijgen evenveel zwaarte als voorbereiding, rol bezetting en spel. Niets gebeurt zomaar bij toeval. De beeldschone actrice Leoca- die wordt juist gespeeld door Ditha van der Linden, die verre van mooi is en nu in enkele ogenblikken moet spelen dat ze beeldschoon is. En verdomd, ze straalt het nog uit ook. Het eigenlijke spel van „De groene kakatoe” wordt voorafgegaan door een poppenkast, waarin Jan Joris1 Lamers op uiterst knullige manier een politieke Jan Klaassen staat te spelen. Het zou nér gens op slaan, als je later niet doorkrijgt dat de revolutie, die in „De groene Kakatoe” op de achtergrond speelt, voor de theatermakers slechts poppenkast van Hysterisch, zal menig man zeggen, en dan zit je er ook nog met je neus pal boven op, in de bovenzaal van Mickery. Het is, voor mij althans, eerst even wennen aan Henny Orri, die haar overi gens formidabele techniek nog iets meer._- zou kunnen aanpassen aan de kleine ruimte. Gaandeweg begint haar spel echter te boeien. Verschillende teksten en bewegingen krijgen opeens zin. Vage handbewegingen blijken opeens afgeleid te zijn van haar eeuwige briefschrijven. Henny Orri groeit dan naar een paar indrukwekkende momenten toe. Hanna van der Linden speelt in travestie enkele partners van Belle of beeldt met half gedanste loopbewegingen (bv koorddan sen) het wankele evenwicht uit waarin Belle zich bevindt. Zij geeft evenals de muziek het optreden van mevrouw Orri een goed tegenwicht, wat voorkomt dat „Schrijf aan mij, houd van mij” als ééndimensionaal over zou komen. De voorstelling is donderdag 27 no vember in de Toneelschuur Haarlem te zien en tot en met zondag in Mickery. JAC HEIJER ten. Ze mogen best bezoek krijgen, tussen 7 en 8 uur. Niet langer, want dan wordt het bezoek zelf een beetje over vermoeid. Rients Gratama fungeert in Blauwe Maandag als een soort rode draad. Hij zorgt voor een enkel liedje, brengt een conference en koestert zijn pupillen met een lieftallige aai over de bol. Gratama is een charmante, ontwapenende cabare tier die zijn vak verstaat. Hij weet met weinig middelen, maar met een grote expressie veel sfeer te creëren. Politiek komt bij hem niet zo veel ter sprake, de meeste teksten hebben een tijdloze waarde. Bovendien zijn z’n bewegingen beheerst en overdacht. Gratama’s vak manschap valt daarom zo sterk op om dat het contrasteert met het onbenul waarmee hij zich omringt. Met dit gegeven heeft regisseur Johan Verdoner er nog het beste van weten te maken, de show is in visuele zin erg attractief gemaakt. En als je je niet ergert aan de valse zang, de onbeholpen choreografie, de knullige voordracht, kortom het gestuntel van jongelui die nog tussen de schuifdeuren in de huis kamer horen, dan haal je zeker wel de pauze van de voorstelling. En daar moet je in Blauwe Maandag (de titel krijgt in dit geheel een ietwat dubbelzinnige functie) met het befaamde lantaarntje urenlang naar zoeken. Soms meen je heel in de verte de vage omtrek te onderscheiden van iets wat op kwali teit zou kunnen duiden, maar het meeste vormt toch wel de trieste en o zo grauwe middelmaat. Een liedje, een dansje, een sketch je, het werd 20 jaar eerder al tientallen keren beter gedaan. Dit zijn leerlingen die nog in de broei kas. de couveuse van het theater moe- „De Rozenkruisiging” heet, een werk dat indirect poogt terug te slaan op de tweede wereldoorlog. UTRECHT. Op een proefschrift iver de orgelmakersfamilie Baetz, die Irie generaties lang, van 1739 tot 1849, n Utrecht werkzaam was, promoveerde (isteren in Utrecht tot doctor in de etteren de musicoloog en organist Gert lost. Een bijzondere gebeurtenis, niet llleen doordat deze dissertatie in Neder- and pas de tweede is met een orgelon- ierwerp de eerste was in 1942 die tan dr. M. A. Vénte, die nu optrad als Promotor maar vooral ook door alles rat er rond deze promotie aan manifes taties is ontketend. Daar is voor liefheb bers, die misschien niet meteen het Proefschrift aanschaffen, heel wat aan trekkelijks bij. AMSTERDAM. De toneelproduktie „Schrijf aan mij, houd van mij” van Annemarie Prins geeft een indruk van de persoonlijkheid van de Nederland's- Zwitserse schrijfster Belle van Zuylen (1740-1805). Of die indruk historisch juist is, hoeft voor de theaterbezoeker niet van belang te zijn. De keuze die men uit Belle’s talrijke brieven en ge schriften heeft gemaakt, is voor een niet gering deel bepaald door de psychologi sche en sociale opvattingen over de rol van de vrouw, zoals die op dit moment gangbaar zijn. sociaal egagement kan zijn. Het knullige spel van Lamers kan het misverstand oproepen, dat hij niet kan spelen. Maar deze knulligheid heeft dezelfde functie als de schuine streepjes, waarmee het Onafhankelijk Toneel in al haar ge schriften punten en komma's vervangt. Ontzettend irritant, maar doelbewust om ons met grotere nauwkeurigheid de tekst te laten lezen. Zoals de voorstelling ons met grotere nauwkeurigheid naar de werkelijkheid wil laten kijken. „De groene kakatoe” gaat in het Shaffy- theater. In het vorige seizoen heeft het Onaf hankelijk Toneel twee nieuwe produk- ties laten zien: de show „Hard Hearted Hannah” en ’t straatprogramma „Zani I Gros”. Het eerste gebruikte de techniek van de Angelsaksische showbusiness: ’t I tweede die van circus- en kermisver- I maak. In beide gevallen ging het er om I het publiek te laten ervaren met welke [technieken het geamuseerd wordt. Het I ging er niet om het publiek te amuseren, Imaar om het mechanisme te laten zien, I hoe en ten koste van wat dit amusement I tot stand komt. Beide voorstellingen lie- I ten nauwgezet zien hoe theatermakers I (showpeople en kermisgasten) de illusie I van het theater gebruiken voor een [bepaald doel. De conclusie was dat spe llers zowel als publiek gebruikt worden, Kerstfeest 1975. Nog even en we zitten weer in deze sfeervolle dagen. Wij zijn er al druk mee bezig, ons kerstmenu is klaar en we moeten zeggen dat de chef-kok er weer in geslaagd is ’n kwalitatief hoogstaand menu samen te stellen. Mocht u voornemens zijn op één der kerstdagen aan ons sfeervolle diner-dansant deel te nemen, wacht u dan niet te lang en reserveer vooral tijdig. Wij zijn beide dagen geopend vanaf 18.00 uur voor het geval u vooraf nog een aperitief wilt gebruiken, terwijl het diner-dansant aanvangt om 19.30 uur. De muzikale noot wordt geheel verzorgd door onze entertai ner Wim Bosch. De spelmomenten lijken veel op el kaar. De spelers verschijnen telkens uit een reeks „badhokjes” aan een zijde van het speelvlak. Ze lopen een eindweegs het plankier op, dat tussen het publiek loopt. Ze zeggen wat en gaan weer af. Zoiets kan eentonigheid en dus verveling in de hand werken. Maar soms zijn er momenten die erin knallen als dum- dumkogels: klein maar met een groot effect. HAARLEM. Op zich verdient het streven van Rients Gratama sympathie om leerlingen (oud- eindexamen-) van de Academie voor de Kleinkunst in zijn nieuwe theaterprogramma Blauwe Maandag onder te brengen. Beginners in het moeilijke vak van de kleinkunst zouden eigenlijk veel vaker dit soort praktijkervaring moeten kunnen opdoen. Het is echter de vraag wie de meeste baat heeft bij deze show. De jool die het achttal samen met Gratama, cabaretier uit het Friese, brengt is van zulk stunte lig gehalte dat deze jonge garde, noch Gratama zelf, noch het publiek er veel van zal opsteken. I Bijzonder was trouwens ook, dat de plechtigheid in de aula van de Utrechtse fciversiteit werd opgeluisterd door or- klespel van Albert de Klerk, bij wie Gert Post zijn orgelstudie voltooide die in [970 werd bekroond met de Prijs der Pitnemendheid. I Oost ging onder meer na welke in- [loed verandering in muzikale opvattin ten en in de begeleiding van de gemeen tezang hadden op de bouw, de disposities het klankidioom van fe instrumen ten. Zo kwam hij op Oorspronkelijke I Hierdoor is een in dit verband ge bloemde politiefunctionaris in diskrediet gebracht. Nu uit gegens van de rijksre- Icherche blijkt dat bedoelde politieman te goeder trouw is en uit sympathie voor [mogelijke legaliteitsslachtoffers heeft ge handeld, betreurt de VARAde publika- [ties eens te meer. De beide uitzendingen van „Dingen Ivan de Dag” hebben aanleiding gegeven lom medewerkers van deze radiorubriek [te beschuldigen van „onzorgvuldig han- Idelen”, na intern onderzoek wijst de IVARA echter deze beschuldigingen van Ide hand. Ik zit mijn ogen uit te kijken op de ijzeren consequentie waarmee Jan Joris Lamers en zijn Onafhankelijk Toneel hun werkstuk tot in de kleinste details aflevert. Hun werk begint niet bij het spelen, noch houdt het er bij op. De programmablaadjes, de kostuums, de in richting van het toneelbeeld (een schijn- Henny Orro speelt een vrouw, die niet kan breken met de gedragsregels die ze als (geletterde) vrouw (van adel) moet volgen. Haar verstand helpt haar niet onder de kramp vandaan te komen. Ze houdt zich staande met het schrijven van vooral brieven. Ze kan er contacten met andere mensen mee onderhouden, zelfs verliefdheden cultiveren, maai’ ze houdt juist door al dat geschrijf de consequenties op een afstand. Een treu rig, verkrampt vrouwebestaan. Belle komt, althans in deze voorstel ling, tot het inzicht dat haar lot zijn oorzaak vindt in het feit, dat ze maar een vrouw is. Dat neemt niet weg, dat ze haar neef aanraadt het begaafdste kind dat hij zal krijgen, alle kansen te geven, terwijl zij daarbij over dat kind praat alsof het alleen maar een jongen zou kunnen zijn. Zelfs voor latere vrou wen ziet ze dus geen kansen; ze wijst trouwens ook de Franse revolutie af. Henny Orri zegt dat ene zinnetje over dat kind zo precies van toon, dat de kleine, maar levenslange tragiek van Belle van Zuylen glashelder wordt. De citaten uit het werk van Belle zijn door de samenstellers zo gegroepeerd dat het is alsof ze hardop denkt. Het is onsamenhangend, maar de samenhang zit in haar hoofd, zegt ze zelf. De voorstelling geeft daarom een perfect beeld van een vrouw, die alles wat in haar hoofd rondspookt een verband en een vorm wil geven, maar daarin onvol doende slaagt. Aan de toeschouwer om dat verband dus zelf te leggen en zijn eigen conclusies over dat leven te trek ken. Annemarie Prins heeft het haar speel sters en publiek daarbij niet gemakke- Jijk willen maken. Het spel blijft verre 'van realistisch. De bewegingen zijn ge stileerd. De tekst wordt vaak in vreemde ritmen en toonhoogten gezegd, soms in overeenstemming met het geluidsdecor van Lucas Vis. Verder zijn er heftige overgangen van huilen naar lachen, schreeuwen naar beschaafd spreken. •Tf w. F L.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15