NIEUW WERELD-RECORD Heroïne als statussymbool HARD DRUGS WORDEN Jezus van plexiglas in Bijbelstad Vordt kunstmest overbodig? 1 I in” „RAGE” IN ITALIË w A I Hl 4 1Y KAMERLID VAN LEIJENHORST: Galactische nevel dichter bij aarde dan bekend was Agenten verkleed als Romeinse centurions Ijzersterk stofje R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 19 7 5 21 VARIA (Van onze correspondent) Tempo Democratiseren WASHINGTON (Reuter) Een galactische nevel (een melkweg), klein vergeleken met „onze” melk weg, blijkt driemaal zo dicht bij ons te zijn als de tot dusver bekende meest nabije sterrenstelsels, aldus dr. Christian Simonson van de uni- versiteit van Maryland. GARDEREN De huidige minister van Onderwijs, de katholieke socia- ist Jos van Kemenade, zou met recht uitgeroepen kunnen worden tot de aeest produktieve bewindsman van het kabinet-Den Uyl. Twee jaar waait hij nu de scepter over het onderwijsdepartement, en in die tijd ijn er als een ware stortvloed nota’s uit de pen van de ex-hoogleraar in Ie onderwijssociologie gevloeid. De onderwijsorganisaties, de specialisten n de Kamer, de werkers in het veld; zij allen hebben de grootste moeite an het tempo van de minister bij te sloffen, met als gevolg dat Van Ke- nenade allerhande verwensingen naar het hoofd krijgt geslingerd. SPRINGFIELD (UPI). Een bijna 22 meter hoge Jezus van plexiglas zal er uittorenen boven de van draadglas vervaardigde wal vis die Jonas opslokt en een dierentuin die is vernoemd naar Noach. Dit wordt Bijbelstad met onder meer een hemel die geplaveid is met gouden „stenen”. Bezoekers die geen trek hebben in melk, honing en manna kunnen bij de als Gideonskinderen uitgemonsterde ser veersters ook terecht voor een hamburger of hotdog. „Geschenk” Angst J w- -i «F J 20 te moeilijk „We zijn bang dat de zelfstandigheid in de scholen wordt aangetast.” nota. Welke criteria? Tegen zijn beleid dan? Wie het stevig onderheide werkstuk DHR. VAN KEMENADE dominerende punt Zijn laatste werkstuk, de discussienota >ver de contouren van een toekomstig onderwijsbestel, heeft de niet geringe retentie de lijnen te schetsen waarlangs iet onderwijs in de komende 25 jaar tot en volkomen nieuwe opzet moet gera- ten. Zelf geeft de minister de maat- chappelijke doelstellingen aan die aan lie onderwijshervorming ten grondslag ouden moeten liggen. Zijn belangrijkste uitgangspunt is, dat iet huidige onderwijsbestel ooit op- lezet ter bestrijding van maatschappelij- :e ongelijkheid bijgedragen heeft, en óg bijdraagt tot de vorming van nieu- GUILDFORD (Reuter). Kunstmest ft binnenkort overbodig worden wan- ler oogstgewassen ertoe gebracht kun- ffl worden stikstof uit de lucht op te men in plaats van uit de grond. Manipuleren met genen is een omstre den kwestie omdat de vrees bestaat dat een nieuw, door mensen vervaardigd vi rus uit een laboratorium kan ontsnappen en de mensheid dan zou besmetten met een niet te genezen ziekte. bracht. Tot dusver waren alleen bacte riën in staat stikstof uit de lucht te binden. Van Leijenhorst: „Ik tegen de minis ter? Niets”. zouden juist deze berichten moeten zijn, die de ouders nog juist de hand kunnen laten herstellen met hun kinderen. Dat is een band die twintig jaar geleden nog vanzelfsprekend was maar die nu losser en losser wordt.” Van Leijenhorst: „Ik heb al meermalen tegen Van Kemenade gezegd: je moet vooral de problemen van vandaag aan pakken, in plaats van te dromen over het jaar 2000 en over de middenschool”. Een maatregel als extra hulp voor kinderen in achterstand-situaties, speelt toch in op de problemen van vandaag. „Maar we ontdekken het meestal pas als het te laat is,” aldus de socioloog Guido Blumir. „Je hoeft een kind niet meer te straffen als hij of zij voor jaren een kliniek in moet, en zeker niet meer als alleen de begrafenis nog rest.” schoteld krijgen; de scholen zijn bijna verplicht die leerplannen te accepteren. Wij vinden dat de mogelijkheden om eigen alternatieve leerplannen te krij gen, te gering zijn; daarvoor moet je bij vertegenwoordigers van de andere zuilen gaan lobbyen, anders krijg je je rechten niet. En om de vrijheid van onderwijs via de lobby in stand te houden, dat stuit me tegen de borst”. Hij schat de afstand op ongeveer 55.000 lichtjaren, terwijl de Magellaanse wolken 180.000 en 205.000 lichtjaren van ons ver wijderd zijn. gezond de 65 haalt, mag je niet moppe ren” De aantrekkingskracht van de melk weg heeft dit sterrenstelsel vervormd tot een S. Het beweegt zich in onze richting en zal over 78 miljoen jaar het dichtst bij de melkweg zijn gekomen. Simonson zei dat het sterrenstelsel tot nu toe niet was opgemerkt omdat het verborgen is door de dichte sterrenvel- den en stofwolken van de melkweg. Hij heeft het ontdekt door het analiseren van computerberekeningen van het wa terstofgas, dat in dat deel van het firma- nent met bvnplaheu en enenen en nent met behulp van radiotelescopen was waargenomen. In Rome is heroïne niet zelden een betaalmiddel bij de mannelijke en vrou welijke prostitutie: de jongen of het meisje vraagt vaak geen geld aan de klant, maar een shot. De sociale achter grond van de hard- en soft-drugs is veranderd: het zijn nu de milieus van de middenklasse die vooral geïnteresseerd blijken. De nieuwe wet neemt van de gebruikers de soft-drugs-addicts in be scherming, maar stelt zich ook niet scherp op tegen de gebruikers van hard drugs. Dat element in de wet heeft veel kritiek geoogst en kan de hele doorvoe ring wel eens op Italiaanse wijze vertra gen- kaarten gebruikte Peter Mertineit uit het Westduitse Burbach om deze 21 ver vingen tellende toren te bouwen. Hij zegt nu het record te hebben gebroken van sid Brannock uit Miami die voor een toren van 14 verdiepingen 984 kaarten nodig 1 Peter had een uur nodig om het gammele gevaarte te bouwen. Misschien weer iets voor het beroemde „Guinness book of records”? we ongelijkheid, namelijk die tussen de „dommen” en de „begaafden”. Iedereen heeft wel gelijke kansen op onderwijs, maar die kansen worden niet door ie dereen op gelijke wijze benut, omdat er nu eenmaal verschillen zijn in sociale achtergrond en in intellect. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) Een ander belangrijk punt uit de Con- touren-nota is, .dat Van Kemenade de besturen van zowel openbare als bijzon dere scholen verregaand wil democrati seren. Zowel ouders als onderwijzers en leerlingen (boven de 18) moeten, naast vertegenwoordigers van de gemeenschap, inspraak krijgen in het beleid van de school. Tegelijk moet die school een ruimere functie krijgen, „in open relatie met de samenleving staan”, bijvoorbeeld door na de officiële schooluren de deu ren te openen voor buurthuiswerk en dergelijke. MOSKOU. Een nieuw synthetisch materiaal, „lola” genaamd, dat al toege past is in de ruimtepakken die in juli tijdens de Apollo-Sojoezvlucht werden gedragen, zal binnenkort worden ge bruikt in de Russische metaeal-, auto-, textiel- en meubelindustriën. De stof ziet er uit als wol, is even sterk als zijde en kan tegen een temperatuur van duizend graden celsius. Hij meent dat deze genen ook in •gere planten kunnen worden overge- van de minister doorleest, kan bijna niet anders dan constateren dat hier een groot aantal gezonde opvattingen op pa pier zijn gezet, waarbij het uitgangspunt is. de bestaande ongelijkheid zoveel mo gelijk op te heffen. Toch hebben de critici zich met welhaast ongekende gre tigheid op de minister van onderwijs gestort. Van Kemenade zou, zo wordt beweerd, het onderwijs met socialistische ideeën willen indoctrineren, en hij zou de vrijheid van onderwijs aantasten. Op het punt van deze twee aantijgingen heeft de bewindsman in een aantal re cente interviews zeer fel van zich afge beten. stapel staat in de Texaanse stad Fort Worth. Aan de voet van het beeld komt een winkelgalerij waar de bezoekers replica’s in alle mogelijke formaten kunnen kopen benevens andere reli gieuze snuisterijen, daarmee om commerciële redenen maar vergetend dat Jezus eens de wisselaars uit de tempel ranselde. Aan andere bezienswaardigheden en curiosa biedt Bijbelstad: de toren van Babel, een bijna 34 meter lange arke Noach’s, een interpretatie van de paradijstuin, een dito van het meer van Galilia, een mohammedaanse moskee bij wijze van insluipsel uit de Koran, de hangende tuinen van Ba bylon, een kopie van de klaagmuur in Jeruzalem, Jonas en de hem ver slindende walvis en ook een stukje hemel zoals de organisatoren menen dat het gemene volk zich die voor stelt. „De hemel zal precies worden wat de mensen zich daarbij indenkpn”, vertelt Hope, „met gouden, liever ge zegd vergulde, straten”. Die hemel Bovendien heeft de stof een laag vochtgehalte en wordt niet door oplos middelen aangetast. Alleen in 96 percent zwavelzuur zwelt ze een beetje op. Ook is de stof een goede electrische isolator en het polymeer waarop zij is gebaseerd is zo sterk dat een laagje ervan op koperdraad niet breekt wanneer de draad zelf wél breekt. Over de straffen voor handelaren is men het eens: het voorstel is een gevan genisstraf van 4 tot 12 jaar. Maar vooral met een onderbezette controlerende macht is de preventieve werking van zo’n wet nauwelijks ernstig. En zowel handelaren als gebruikers weten dat; ze wonen al langer in Italië. Het maken van kunstmest kost veel energie, die steeds schaars ?r en duurder wordt. Het belang van deze nieuwe mo gelijkheid zal pas goed blijken als over 30 jaar de olie uit de Noordzee is verbruikt, aldus Chatt. Van Leijenhorst: „Het is bij deze mi nister erg moeilijk om er achter te komen wat hij precies bedoelt. Als de minister zegt: meer kansen voor zwakke leerlingen, dan zeg ik: akkoord, dat willen wij ook. Maar met de manier waarop deze maatregel wordt uitge werkt, kan ik net niet eens zijn. Hij heeft alleen oog voor arbeiderswijken, maar hier in Garderen en omstreken moet het onderwijs net zo goed gestimu leerd worden, al was het alleen maar om de motivatie om onderwijs te volgen te vergroten. Hij denkt alleen aan be paalde beroepsgroepen; kinderen van doktoren, winkeliers, schippers of boeren hoeven klaarblijkelijk niet extra gehol pen te worden. Nogmaals, ik vind het uitgangspunt goed, maar er moeten ob jectieve criteria worden gevonden voor de hulp aan kansarme leerlingen”. „Van Kemenade leeft zich van Bijbelstad is overigens niet de enige plaats waar ietwat onorthodox met de historische feiten wordt omge- sprongen, want in het „Romeinse col- lóseum” vinden behalve wagenren nen, ook de passiespelen plaats. Bezoekers die in Bijbelstad zondi gen tegen de godsvrede worden in hun kraag gegrepen door agenten die eruit zien als Romeinse centurions en de inwendige mens kan worden ge sterkt met hapjes uit het middenoos ten. „Natuurlijk kunnen we niet ieder een aan die gerechten wennen, dus we zulten desgewenst ook hambur gers en hotdogs leveren”, aldus Hope. Hoewel men geen al te kermisach tige attracties van plan is, zo komt er geen achtbaan door de hel, zal men in Bijbelstad wel het ezeltje of de kameel kunnen nemen en per roei boot het meer van Galilea mogen oversteken. Voor de excursie naar het inge wand van de walvis, de passiespelen en de ritjes op bijbelse dieren zal er boven de normale toegangsprijs een extra bedrag worden geheven. Hope zegt dat hij voornamelijk uit de onkerkelijke hoek enige bezwaren tegen Bijbelstad verwacht. Maar, zo filosofeert hij, „ik denk niet dat we veel moeilijkheden zullen krijgen over onze aanpak. We proberen be paald geen debat uit te lokken, want de bijbel leeft. Dat weet een kind”- Prof. Joseph Chatt, landbouwkundige m de universiteit van Sussex, zegt dat ensen in zijn laboratorium een nieuw ganisme hebben „geschapen” dat daar- e m staat is. Dat is bereikt door teenhalen en opnieuw samenvoegen ft de genen die de erfelijke karakteris- fen van een cel bepalen. Van Leijenhorst: „Ik vind Van Keme nade een bijzonder bekwaam minister, die het onderwijs erg goed kent als onderwijs-socioloog. Hij kent de structu ren, maar hij is te weinig op de hoogte met de praktijk. Hij kan zich te moeilijk naleven in de situatie van de dagelijks"- schoolpraktijk”. Waar leidt u dat uit af? Van Leijenhorst: „Uit het feit dat nij de zaak sterk van bovenaf wil sturen, dat hij te sterk in structuren denkt. Als hij vindt dat iets goed in elkaar zit, dan denkt hij dat het vanzelf wel goed zal lopen. Maar ik weet hoe moeilijk de mensen op de scholen, de werkers in het veld, het momenteel hebben met alle vernieuwingen en al het extra werk dat op hen afkomt. Ik durf gerust te stellen dat het aantal ziektegevallen onder het onderwijzend personeel momenteel een stuk hoger ligt dan een paar jaren geleden. Er knappen zoveel mensen af; als je tegenwoordig als rector gaaf en De straffen voor de handel in hard drugs zijn hoog. Ook na de invoering van een nieuwe wet, die het gebruik van soft-drugs niet meer strafbaar stelde (wel de handel) is de houding ten aan zien van heroïne nog meedogenloos. Een interessant aspect vormen de vele particuliere anti-drugsorganisaties. Daar van ondervindt de politie ook veel steun, niet als verraders maar als helpers. Een van die helpers is pater Ciotti, die ook van nabij heeft meegemaakt hoe iemand van soft-drugs naar hard-drugs komt: „Een handelaar in hard-drugs biedt de jongen of het meisje een kaartje voor een popconcert, of een drankje, of een flipperpartijtje aan. Daarna volgt het „geschenk”: de eerste portie heroïne. Die eerste portie is altijd gratis. Daarna komen de jonge mensen om meer vra gen”. Van Leijenhorst: „Ik geef toe dat het moeilijk is die objectieve criteria te vinden. Ik heb in ieder geval wèl moeite met zijn criteria. En een andere bezwaar vind ik, dat een deel van de stimule- ringshulp gekoppeld wordt aan bepaalde CRM-activiteiten. zoals het club- en buurtwerk. Wij zijn bang dat daarmee de zelfstandigheid in de scholen wordt aangetast”. Hij zou een „centralist” zijn, een doordrammer”, hij zou de „socialistische njectiespuit” hanteren, en overleg met Ie onderwijsinstanties aan zijn laars ippen. Zelf zegt Jos van kemenade iver zijn manier van werken: „Ik sla icn groot aantal ballen het veld in; in >en hoog tempo en in alle hoeken van iet veld”. (Haagse Post, 11 oktober). ROME. Wat de hard-drugs betreft lijkt Italië deze laatste weken in het stadium te zijn gekomen, waarin Neder land zich enkele jaren geleden bevond: heroïne is zo’n beetje een status-symbool van wat hier een student” heet. Stu denten is echter een misleidende bena ming, want het gaat over scholieren en studenten samen. Zij vormen volgens de (onvoldoend sterke) drugsbrigade van de Italiaanse politie veruit het grootste contingent van de naar schatting een miljoen drugsgebruikers die Italië „rijk” is. Uw angst voor aantasting van de vrijheid van onderwijs wordt, naar het schijnt, niet gedeeld door de CDA-part- ners, de KVP en de AR. U heeft de minister onlangs geïnterpelleerd over de Stichting Leerplan Ontwikkeling, maar de door u ingediende moties hebben geen steun van de AR en KVP gekre gen. Johnnie Hope, de geestelijke vader van dit religieus getinte lunapark, hoopt dat het zal kunnen wedijveren met de profane sprookjeswereld van Disneyland. Met de aanleg van Bijbelstad zal op palmzondag 11 april 1976 een begin worden gemaakt en Hope ver wacht de eerste bezoekers vijf jaar later te kunnen ontvangen. Het pro ject staat onder supervisie van Ron White, een van de mensen die Dis neyland tot een kassucces van jewel ste hebben gemaakt. Met de aanleg van Bijbelstand is 20 miljoen dollar gemoeid, de inflatie in, dit seculiere tijdperk nitet meegere kend. Als alles klaar is komt de bezoeker het park binen via twee ruim zes meter hoge deuren, vormge geven als de sloten op een oude familiebijbel. „Je gaat als het ware achterstevoren door een tijdsluis en komt uit in de oude wereld”, legt Hope uit. Het alles dominerende punt aan het andere eind van die sluis is het enorme Jezusbeeld dat momenteel op Van Leijenhorst: „Dat klopt, ja. Die SLO, daar zijn wij erg bang voor, want deze stichting, die sterk afhankelijk is van de minister, houdt zich bezig met de inhoud van het onderwijs. Door de SLO wordt bepaald wat de kinderen voorge- „En dan het tempo waarin dit alles gebeurt. Hij douwt maar door, men kan gewoon niet meer behappen wat er allemaal gebeurt. Ik houd iedere week een spreekbeurt, ergens in het land, voor schoolverenigingen of onderwijsorganisa ties. En altijd hoor je dan: „Van Leijen horst, zeg toch eens tegen de minister dat hij het wat kalmer aan moet doen”. Vergeet niet dat de Mammoetwet óók al veel overhoop heeft gehaald. En nu weer de middenschool en de Contouren- Het maakt de mensen onrustig, terwijl het onderwijs zich juist in het belang van de kinderen in een rustige sfeer moet afspelen”. Heeft u de minister wel eens gezegd dat hij het kalmer aan moet doen? „Toen de scholen in juni dichtgingen voor de vakanties”, zegt de socioloog Guido Blumir, „waren er onder de jeugd naar schatting 8000 verslaafden aan he roïne. In de loop van de zomer is dat getal gestegen tot 20.000, maar als het zo blijft gaan als op het ogenblik, met zowel de politie als de ouders vrijwel machteloos, dan zullen het er na Kerst mis 40.000 zijn en dat getal zal dan zeker in de loop van 1976 oplopen tot boven de 100.00,0”. In de laatste twee maanden zijn er in Italië veertien gevallen geweest met do delijke afloop na gebruik van hard drugs. Op een bevolking van ruim 55 miljoen mensen lijkt dat weinig, maar deze situatie is ontstaan nadat Italië jarenlang niets anders is geweest dan een doorvoerland voor de hard-drugs, en een gebruiksland voor marihuana en andere soft-drugs. Toen in 1970 de Romeinse politie in een woonboot in de Tiber ruim honderd jongeren aantrof die marihuana rookten, was Italië geschokt. Nu vallen de juist wel of net niet meer geredde gevallen van heroïne-gebruikers op de frontpagi na’s van de toch gewoonlijk al zeer riïk aangeklede Italiaanse kranten weinig meer op. „Te weinig”, vindt een inspec teur van de drugsbrigade in Rome. „Het „Het enige dat wij kunnen doen”, aldus een ander lid van de onderbezette drugsbrigade, is scholen en min of meer beruchte bars een beetje in de gaten houden. De medewerking van de café houders maar ook van de leraren, is daarbij bedroevend, maar nog erger is dat door deze strenge controle van ons de handel zich verplaatst en bij elk eerste alarm opnieuw opschuift”. Met name het CHU-Kamerlid Gerard van Leijenhorst heeft het in die inter views zwaar moeten ontgelden. De CHU’er wordt verweten dat hij met zijn beweringen over de aantasting van de onderwijsvrijheid de maatschappelijke uitgangspunten dreigt te gaan „onder sneeuwen”, dat hij „angsten creëert” met verhalen als: we mogen alle kleuren kiezen als het maar zwart is (Haagse Post), en dat hij „inspeelt op latente onlustgevoelens van de mensen” (De Tijd). Reden om eens uitvoerig met drs. Gerard van Leijenhorst te gaan praten. Wat heeft u tegen minister Van Ke menade?

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21