Zwitserse fotografie Van Cogh Museum mazoa 1000 13 1 Hoe te teï OPRECHTE VEILING HAARLEM F.G. de Weers lêershow stoutenbeeh select IS in ■R' Topflash: nieuw systeem voor Horeca Nederland dreigt met actie f.8.399.- inkl. btw af importrice Mazda biedt het meest voor z’n prijs pocketcamera's automorielbedrijf j. B00D „Ik heb hier nu ook ’n Anno Privé- rekening. Je groeit er als het ware naar toe, je krijgt steeds meer financiële beslommeringen. En dan is ’t alleen maar fijn om alles onder één dak te hebben. Praktisch,hè?” „Bedrijfssteun dikwijls verkeerd” 1 Wist u dat wij W gratis uwgordijnen op maat maken, ook velours. Over enkele weken beslissing kerncentrales Valium in Nederland permanente nu vijf keer zo duur als in Engeland KOSTER’S automobielbedrijven-Santpoort b.v. HEEREMANS VAN LEUVEN FA. E. DE GRAAFF MARKT-VOORDEEL Bouwens Autoverhuur Tl 1 f V R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 19 7 5 25 VARIA. K Onder redactie van J.P. Bos Dit woord: PLOEG Honderd jaar L'Opera Dit woord: WRAK EEN TRANSIT HUREN? r trast met andere honderden die door Zwitserse fotografen in de hele wereld zijn gemaakt. Het is het contrast van de pastorale se reniteit van de Alpenweiden met de ellende in Biafra, Vietnam, Ierland enzovoorts. DE EXPOSITIE „Fotografie in Zwitserland”, die momenteel in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7, Amsterdam) te bezichtigen is, geeft een uitge breid overzicht van de beginpe riode, in 1840, tot de dag van vandaag. De opzet gaat veel ver der dan de titel doet vermoeden. De honderden foto’s over Zwit serland vormen een scherp con- Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk. Dit woord: LYRIEK bouwjaar 1975 f 35 per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 ii (4 DVERTENTIE) ’*4 ïh.,. Ai;;iV.MAT»".lpOftk*f Sïi?Sc"’ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 De hele lampj escassette is slechts 4,2 cm breed, 11,8 cm hoog, 1,2 cm dik en weegt maar 23 gram, zodat men de „topflash” gemakkelijk in zak of handtasje, kan meenemen. king van elektrische energie zoals dat bijvoorbeeld gebeurt in de moderne piezo-elektrische gasaanstekers. Nieuwe Gracht 78 - Parklaan 20 Haarlem - Telefoon 023 - 319245 Horeca Nederland verlangt tevens van de ministers bespoediging van de werk zaamheden van de verscheidene commis sies die hier reeds op studeren. O.a.: top 140 km/u - alarmknipperhchten - 2 snelh. ruitewissers - achterultrijlampen - kooicarrosserie - gescheiden remsysteem Ook leverbaar met 1300 CC motor (Mazda 1300 »a 10200 P. NKV Koninginneweg 44-48, Haarlem Telefoon (023) -31 42 75 MAZDA-dealer Wüstelaan 99, Santpoort, Tel. 023 - 37 80 25 AUTOMOBIELBEDRIJF Mazda-dealer sinds 1967 Bilderdijkstraat 1 A Tel. 023 - 31 64 86 zanltalr.morktvoor verdlm h«l lelvtrz Fasto denkvlam keukengeiser incl. B.T.W. f 207,00 Vergierdeweg 250 - Haarlem (N) Tel.: 370496, Gen. Cronjéstraat 170 - Haarlem, Tel. 255831. Kijkdagen: heden, zaterdag, zondag en maandag van 10—16 uur. Veilingdagen: 25 t.m. 28 nov. en 1 en 2 dec. 1975 vanaf 10 uur. ment dat ook met snaren bespannen was. Die werden in trilling gebracht door een rad dat door de liereman door middel van een kruk werd rondgedraaid. Deze lier werd veelal „snikkende, hortende of stotende” zo als een schrijver uit de 18e eeuw zegt, door bedelaars bespeeld. ZATERDAG 22 NOVEMBER wordt in Maison Descartes (Vijzelgracht 2a, Amsterdam) de tentoonstelling „Cen- tenaire de l’Opera de Paris” geopend. Dit geschiedt onder auspiciën van de directeur van Institut Francais des Pays-Bas en de directeur van Kodak Nederland en in het bijzijn van me juffrouw Martine Kahane, conserva tor van het museum van l’Opera de Paris. De nationale gezondheidsdienst in En geland heeft de geneesmiddelen-fabri- kant Hoffmann Laroche in 1973 ge dwongen, van de prijzen voor valium en librium, die toen al lager waren dan die in Nederland, 60 percent af te halen. Duizend valiumtablettén kostten in 1973 in Nederland f 104,84 en in Groot-Brit- tannië vóór de prijsmaatregel f 40,57 en erna 15,89. Het geneesmiddelenconcern berekende in de verschillende west-Europese lan den verschillende prijzen voor dezelfde produkten. In Nederland waren ze het hoogst, in Engeland het laagst. Hetzelfde gold voor librium. Er zijn twee woorden ploeg. Het ene betekent: landbouwwerktuig, het tweede: afdeling, groep van mensen die hetzelfde doen. Het laatste woord is verwant met plegen: de gewoonte hebben, iets dagelijks doen en met plicht. Eigenlijk betekent dit woord ploeg: het bedrijven, het doen. Een oude zegswijze luidt: dat is zijn ploeg en zijn akker voor: dat is zijn hele bestaan en ploeg wordt hier in woordspel gebezigd met ploeg: land bouwgereedschap. Vandaar dat ploeg gaat betekenen: werk, bedrijf. „Mijn pen moet weer aan de ploeg”, schrijft Huygens. Dan wordt ploeg gebruikt voor: dagtaak, gewoonte, plicht, sa menwerking, gemeenschap, groep van personen, vooral bij sport. Het Engel se team wordt daarvoor ook gebruikt. Merkwaardig is dat reeds in 1436 het woord ploeg voorkomt in de beteke nis: hoop turven. DE FOTO-AMATEUR KAN sinds kort voor zijn flitsopnamen met de pocketcamera werken met een geheel nieuw systeem met acht lampjes in én cassette, die eenvoudig op de camera kan worden bevestigd. Het systeem is gebaseerd op de opwek- Op een ledenvergadering gisteravond in Geleen zei Spijkers dat er onvoldoe- de controle is op wat er met de over heidsgelden en kredietgaranties in be drijven gebeurt. Er moet dan ook een waterdicht controle-apparaat komen zo dat de overheid weet wat er met de „steun” gebeurt. „Als een met steun van overheidsgeld, in feite gemeenschapsgeld, overeind ge houden bedrijf later weer goed draait, dan zou het niet zo’n gekke zaak zijn dat dat gemeenschapsgeld weer aan de gemeenschap terugvalt. Maar bij mijn weten gebeurt dat zelden. En ook dat moet aan de kaak worden gesteld”, zo voegde de heer Spijkers daar nog aan toe. Concrete voorbeelden van bedrijven waar het duidelijk aan controle heeft ontbroken kon hij overigens donderda gavond niet noemen. Zit u graag in mooi leer? Kom dan eens kijken bij Select. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler: zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz. Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork. Dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wand- meubelen (o.a. Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. UTRECHT. (ANP) De heer L. Fra.nssen, medisch adviseur van het zie kenfonds Rijnstreek, heeft in een scrip tie over „beïnvloeding van de verstrek king farmacie in het ziekenfondspakket” berekend, dat valium in Nederland op het ogenblik vijf keer zoveel kost als in Engeland. De scriptie is verschenen in het kader van de cursus ziekenfonds- en ziektekostenverzekeringsbeleid 1974- 1975 en gedeeltelijk gepubliceerd in hel blad van de Unie van Zieken fondsen. Dit flitssysteem van Philips heet „topflash” en is ontwikkeld voor een nieuwe generatie pocketcamera’s, waarvan Agfa-Gevaert een serie op de markt brengt. Deze Agfamatic- reeks draagt de codenummers 2008, 3008 en 4008. Er is geen batterij meer nodig, het veriengstukje (de extender) is overbodig en het mechanische draaisysteem, dat noodzakelijk is voor flitsblokjes, is vervallen. Alle acht lampjes zijn naar voren gericht en hebben een eigen reflector. Door een geringe druk, automatisch uitgeoe fend op twee piezo-blokjes door mid del van een in de camera ingebouwd „hamertje”, ontstaat een elektrische spanning, die voor de ontsteking van het flitslamp je zorgt. MAZDA-dealer voor Velsen en IJmuiden Showroom: Frans Naereboutstraat 2, IJmuiden, Tel.02550-16095 DEN HAAG. (ANP) Minister Lub bers van Economische Zaken heeft gis teren in de Tweede Kamer bevestigd, dat over enkele weken het kabinet be slist of het vasthoudt aan de bouw van drie kerncentrales in Nederland. Vorig jaar werd besloten tot die bouw over te gaan, maar daarna werden uitgebrachte veiligheidsrapporten in bespreking geno men. Die bespreking kan leiden tot het al dan niet innemen van een ander standpunt. Verwacht wordt dat de Tweede Kamer vrij kort na de komende kerstvakantie, in februari, ever de ener gievoorziening in de toekomst gaat pra ten met de verantwoordelijke bewinds lieden. Het Griekse woord lurikos bete kent: wat betrekking heeft op het bespelen van de lura, de lier. Dit muziekinstrument zou door de god Hermes zijn vervaardigd en aan Apollo geschonken. Het werd met de vingers getokkeld. Het woord lyriek is via het Franse lyrique aan het Grieks ontleend. Men verstaat er die vorm van poëzie onder waarin de dichter zijn eigen aandoeningen en gemoedsstemmingen uitspreekt. Maar in de middeleeuwen bedoelde men met een Here een heel ander instru- Met lange tanden praten (35). Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten j^F HaariemsGordijnenhuis VENEO. (ANP) De nationale bond van ondernemers in het horeca- en aan verwante bedrijf „Horeca Nederland” heeft na afloop van een tweedaags con gres in Venlo gisteren telegrammen met verlangens gestuurd naar de leden van de Tweede Kamer en de ministers van CRM, Economische en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Als blijkt dat deze verlangens niet worden ingewilligd dan „zal het tot acties komen”, aldus mr. J. P. Gravesteijn, algemeen secretaris van Horeca Nederland. De tentoonstelling, aangeboden door de in Zurich opgerichte „Stif- tung für Photographie” en tot stand gekomèn met steun van de Culturele Stichting „Pro Helvetia”, omvat ruim 1000 foto’s van 120 fotografen. Een der prominenten is Werner Bischof, wiens foto van een hongerende vrouw met kind in India indertijd wereldfaam verwierf. Uit de hetero geniteit van landschappen, portretten, reportages en fotoseries blijkt het verlangen van de organisatoren zowel de expressieve als de technische mo gelijkheden van de camera te laten zien. Tot en met 14 december, dage lijks van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. Ei’ bestaat een bijvoeglijk naam woord wrak dat betekent: ondeugde lijk, (door zeewater) bedorven, zonder sterkte. Men kan bijvoorbeeld spre ken van een wrak bruggetje en reeds in het Middelnederlands kwam voor: wrakke haring voor: haring die niet goed onder de pekel is gehouden. Dit wrak behoort bij een werkwoord wraken: afkeuren dat ook met be trekking tot personen kan worden gebruikt in de betekenis: verwerpen, niet toelaten. Men kan een getuige wraken. Wrac: door zeewater bedor ven is reeds vroeg gaan betekenen: door de zee aangespoeld. Van dit bijvoeglijke naamwoord is een zelf standig naamwoord wrak gevormd in de betekenis: overblijfsel van een schip dat vergaan is. Wrakhout noemt men aangespoelde stukken hout afkomstig van een verongelukt schip. GELEEN. (ANP) Voorzitter Spijkers van de Industriebond vindt dat er onvoldoende garanties zijn dat het geld dat de overheid steekt in noodlijdende berijven ook werkelijk voor het eigenlijke doel wordt gebruikt: namelijk voor handhaving van de werk gelegenheid. In het telegram aan de ministers ver zoekt Horeca Nederland op korte ter mijn het probleem van het paracommer- ciaiisme (verkoop van alcohol-houdende dranken door niet horeca-bedrijven zo als dorpshuizen, gemeenschapshuizen, wijkgébouwen, feesttenten „bij jubilea van sportverenigingen b.v.” en sportcan- tines) tot een oplossing te brengen. 24

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25