Positie in 1976 Uittocht confectie-industrie gehekeld VEB stelt voorwaarden aan Nederhorst Werkloosheid geen belemmering voor herplaatsing in arbeidsproces NB Noordzee zal in de toekomst voldoende olie opleveren zelfstandigen minder slecht Geld lenen I „Minimumprijs olie nodig” „Centrale plan-economie leidt tot I niets” 1 EX-MINISTER LANGMAN, TOPMAN VAN ABN: een miljoen gulden aan prijzen Boete voor Duitse Bos Kalis breidt activiteit uit PROF. ODELL VAN ERASMUS UNIVERSITEIT: STAKINGEN IN ITALIË DRS. E. KOOPMANS OP CONFERENTIE OVER BEDRIJFSPSYCHOLOGIE: NIEUWE LENING p I ZIEKENHUIS Kreatieve Handwerken ex-politicus V R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 19 7 5 ECONOMIE 27 Staatssecretaris: BUREAU OESO: Ziekteverzuim l Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB Voor alle doeleinden Ook voor het verbeteren van uw woning Geen informatie bij werkgever Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. I O UTRECHT (ANP) Werkloos heid is geen pretje. Maar uit alle gegevens blijkt nergens, dat de uit kering een belemmering vormt voor het weer intreden in het ar beidsproces. Dit zei drs. E. A. A. M. Koopmans van het Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk Onder zoek in Tilburg gisteren in Utrecht op een conferentie van de Neder landse Vereniging voor Bedrijfs psychologie. - W _a ,r ^3 (Van onze parlementsredactie) Mr. LANGMAN (ADVERTENTIE) Industriebond NKV wil Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds uit Strucon stappen I (ADVERTENTIE) ■7 f-1 4 Te winnen In de Nationale Sport Gehandicapten. I,- I,- I,- I,- I,— ROME. (UPÏ) Het openbare vervoer in Italë is gisteren door stakingen van één tot vier uur ernstig gestoord ge weest. De vakbonden wilden op deze manier aan de regering duidelijk maken dat zij meer in het openbare vervoer moet investeren. Prof. R. Ch. J. de W’oiff van Hoogo vens constateerde dat werk en werkor ganisatie niet meer afgestemd zijn op de menselijke behoeften. Dat uit zich onder meer in ziekteverzuim en in sommige landen in bijvoorbeeld de toenemen de neiging om te staken, of in sabotage van het produktieproces. gevers vragen nu ook vaker mensen met ervaring, zodat jongeren die nog moeten beginnen moeilijker aan de slag kunnen komen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Na afloop werd meegedeeld dat de mate waarin de prijzen mogen schom melen in de volgende bijeenkomst van het bureau, kort vóór Kerstmis, zal wor den bepaald. 13 S rs. r <9 I Mr. Langman is ook van mening dat er op het stuk van zelfbestuur in de Nederlandse ondernemingen ontwikke lingen gaande zijn, die veel fantasie van de ondernemers zullen vragen om de ontwikkelingen in goede banen te leiden. DEN HAAG (ANP). De Vereniging Effectenbescherming heeft gisteren in een gesprek met Verenigde Bedrijven Nederhorst n.v. een aantal voorwaarden naar voren gebracht met betrekking tot de vermoedelijk op 10 december te hou den buitengewone vergadering van aan deelhouders van Nederhorst. zo heeft de VEB bekendgemaakt. hoger onderwijs) heeft tot gevolg dat mensen minder gemakkelijk instructies accepteren. De oud-minister zei dan ook te verwachten „dat we binnen enkele jaren in het Nederlandse bedrijfsleven met een gigantisch „overscholingspro- bleem” te maken krijgen”. BRUSSEL (ANP). Van een centrale economische planning, waarbij de onder nemer slechts door de overheid genomen besluiten uit te voeren heeft, zal in Nederland niets terechtkomen. Daarvoor is ons land te klein en bovendien heeft de overheid te weinig verstand van het industriële gebeuren. Dat is de mening van de Nederlandse oud-minister van Economische Zaken, mr. drs. H. Lang- man, lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland. Langman sprak gisteravond in Brussel, op uitnodi ging van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. „Wanneer aan de uittocht van gehele of gedeeltelijke confectiebedrijven naar Noord-Afrika niets wordt gedaan en wanneer de loonveredeling in landen buiten de EEG voor het eind van dit jaar niet aan banden wordt gelegd, dan zie ik mijn plaats in de Strucon niet meer zitten”, aldus de heer Verstraeten. Hij plaatst dit schot voor de boeg in de Industrierevu, het blad van de Industrie bond NKV. De uitlating van de heer Verstraeten komt enkele weken voordat de Strucon advies zal uitbrengen aan minister Lubbers (Economische Zaken) over de problemen in de confectiesector. Het gaat hierbij met name om de over stelpende invoer uit landen buiten de Euromarkt (de lage loonlanden) en over het loonveredelingsverkeer, waarbij Ne derlandse confectionairs en inkopers op drachten plaatsen in de lage loonlanden. De Strucon zal haar advies uitbrengen UTRECHT (ANP) Wil Verstraeten, bedrijfsgroepsvoorzitter textiel en confectie van de Industriebond NKV, heeft gedreigd zijn lidmaatschap van het dagelijks bestuur van de Strucon (Stichting Structuurverbetering Confectieindustrie) op te zeggen. "396 Zareska prijzen: 198|kruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)”. geven in de mogelijkheden voor de ar beidsmarkt. „Ik zie echter in zowel de investe- ringsovereenkomst als in de meldings plicht slechts marginale aanvullingen van de bestaande maatschappelijke or de”, aldus Langman. Mr. Langman viel de vakbonden aan door te zeggen „dat het lijkt of het hun aan gezond verstand ontbreekt als ze zich verzetten tegen het cureren van een verliessituatie in een sector van de on derneming, die de rentabiliteit van het geheel bedreigt”. In de huidige situatie, waar de regering met 600 miljoen gul den bedrijven in moeilijkheden te hulp komt (waaronder er zijn zonder overle vingskansen) kunnen de bonden zich zo’n stellingname veroorloven. Maar ik neem aan dat de regering spoedig zal inzien dat dit een onhoudbare situatie schept”, zo zei hij voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot Een „goede gedachte” noemde hij een meldingsplicht voor voorgenomen inves teringen, zulks om de overheid inzicht te PARIJS (DPA). Met de vaststelling van een minimumprijs voor ingevoerde ruwe olie willen de industrielanden voorkomen dat een daling van de olie prijs en investeringen in de ontwikke ling van alternatieve energiebronnen on rendabel maakt. Het internationale Energiebureau (IEA) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) heeft zich deze week in Parijs beraden over een prijs van zes a acht dollar per vat (159 liter). De voorzitter van het bestuur van het Internationaal Energiebureau, de Belg Elienne Davignon, verklaarde dat bij de vaststelling van dc minimumprijs bok rekening gehouden moet worden met de belangen van de olie-exporterende lan den en de ontwikkelingslanden en niet alleen met die van de industrielanden. Van het Internationale Energiebureau zijn achttien landen lid, waaronder Ne derland. In Nederland is na de oorlog veel gedaan aan verbetering van de materiële arbeidsvoorwaarden, aan veiligheid en werkomstandigheden, maar nog weinig AMSTERDAM (ANP). Uit studies is gebleken dat de Noordzee gegeven het feit van de sterk beperkte vraag naar olie voldoende olie kan opleve ren om de noodzaak van import nage noeg geheel op te heffen, afgezien dan van bij langlopend contract geregelde invoer. Te beginnen in 1982 zal de Noordzee op zijn minst tot het eind van de eeuw kunnen voorzien in driekwart van de Europese behoefte. AMSTERDAM (ANP). Op 28 no vember zal de inschrijving openstaan op een 9,5 pet. 20-jarige obligatielening van 8 mln. a pari ten laste van de Her vormde Stichting tot Verpleging en Re activering van Minder Validen in Drie- bergen-Rijsenburg. De werklozen zijn voor het overgrote deel vanuit een werkzame positie en buiten eigen schuld werkloos geworden. Ze gaan ook vaak na verloop van tijd weer aan de slag: eind augustus 1975 was 70 percent korter dan een halfjaar werkloos, 50 percent korter dan drie maanden en eenderde korter dan één maand. Werkloosheidsperioden die boven het gemiddelde liggen komen vooral voor bij mensen die ouder zijn dan 40 jaar en bij jongeren die voor het eerst op de arbeidsmarkt omen. Wat de voorkeuren van de werkne mers betreft blijkt, dat ongeveer eender de van hen bereid is, werk buiten eigen vak of beroep te aanvaarden (omscho ling). Een zeer grote meerderheid, met name onder de werklozen (90 percent) vindt aspekten als ontplooiingsmogelijk heden, het dragen van verantwoordelijk heid en „interessant” werk erg belang rijk. In iets mindere mate geldt dat voor De lening zal met ingang van 15 december 1976 a pari worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, zo blijkt uit het prospectus. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is voor de eerste maal toegestaan in 1985 en wel tegen 101 pet. in de jaren 1985 tot en met 1989 en tegen 100 pet. daarna. De stortingsda- tum is 15 december. DEN HAAG De inkomenspositie voor de zelfstandigen ziet er voor 1976 niet zo slecht uit als wel wordt gedacht. Zij zullen er iets op vooruitgaan, althans in verhouding tot vergelijkbare loon- trekkenden. Dit antwoordde staatssecre taris Hazekamp (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. De buitengewone vergadering zal wor den bijeengeroepen naar aanleiding van de verlening van surseance van betaling aan Verenigde Bedrijven Nederhorst en enkele dochterondernemingen, alsmede de onderbrenging van de bouwdivisie van Nederhorst in een combinatie van OGEM en de overheid. Uitgaande van het standpunt dat hier van een „test-case” sprake is ten aanzien van de vraag of aandeelhouders nog enige zeggenschap hebben en de veron derstelling dat het vragen van een ge rechtelijke uitspraak op de hoofdpunten niet nodig zal blijken, heeft de VEB de volgende voorwaarden gesteld: De buitengewone vergadering mag niet uitsluitend het karakter van een „informatieve” vergadering dragen, maar dient een volwaardige vergadering te zijn waarin beslissingen kunnen worden genomen. In dit verband stelt de VEB, dat de in gang zijnde ontmanteling van Nederhorst in ieder geval in materiële zin een liquidatie in fasen van het Nederhorst-concern betekent, waarover volgens de VEB statutair alleen aandeel houders kunnen beslissen. Een voorstel tot afstoting van onge veer tweederde van de omzet van het concern naar de OGEM-Overheidscom- binatie dient volgens de VEB dus als zodanig aan aandeelhouders ter beoorde ling en goedkeuring te worden voorge legd. Tevens stelt de VEB dat aandeelhou ders ten minste drie dagen voor de buitengewone vergadering kennis dienen te kunnen nemen van de hoofdlijnen Mr. Langman wees zaken als het toet sen van investeringen aan hun maat schappelijk nut of investeringsplicht, volstrekt van de hand. Voordelen zag hij wel in „plannings- of investeringsover- eenkomsten, waarbij ondernemingen zich verplichten (tegenover de staat) be paalde investeringen te doen, terwijl de overheid zich verplicht tot het leveren van infrastructurele voorzieningen. slissingen ging nemen over het aanbod en de prijs van olie. De oliemaatschap pijen werden daardoor volgens prof. Odell van een deel van hun vroegere taken ontheven. Zij hadden geen vat meer op de situatie. De prijsverhogingen door de OPEC hebben de vraag naar olie voor de naaste toekomst doen afne men. De onzekerheid over het aanbod heeft met zich meegebracht dat olie maatschappijen en regeringen zich in spannen om aan de invoer van olie uit de OPEC voorbij te gaan en andere bronnen van energie aan te boren om, de Westeuropese economie op de been te houden. Het gevolg is dat de gezamenlijke vraag naar olie in West-Europa naar verwachting gedurende de rest van het lopende decennium kleiner zal zijn dan in 1974. Daarna zal er vermoedelijk weer een toeneming van het oliever- bruik te zien zijn. Het olievervoer, de raffinage en de oliehandel in West- Europa zijn een stilstaande, wellicht zelfs een achteruit gaande tak van de economie geworden met het daarmee in verband staande gebrek aan belangstel ling voor investeringen. kelijkheden van Le Havre, Fawley, Mil- ford-haven en dergelijke plaatsen klei ner ten opzichte van olie-industriecentra die verder naar het oosten liggen langs het zuidelijk deel van de Noordzee, al dus prof. Odell. Bovendien zullen er kleinere tank schepen nodig zijn, van 120.000 ton in plaats van de 300.000-tonners en de nog grotere tankers die voor de jaren zeven tig in de plannen waren opgenomen. De enkele havens, zoals Rotterdam, die voordeel hebben getrokken van de mo gelijkheid om de grootste tankschepen te ontvangen, zullen dit voordeel geleide lijk ondermijnd zien door verstrooiing van het olietransport. Groot-Brittannië en Noorwegen willen dat ruwe olie uit de Noordzee wordt verwerkt op plaatsen aan of dicht bij de kust waar de olie aan land wordt ge bracht. Al in 1970, zei prof. Odell, kon men op grond van de verwachte snelle toene ming van de beschikbaarheid van aard gas in West-Europa er van uitgaan dat er wijziging zou komen in de vooruit zichten voor de olje-industrie. Vervolgens bleek de organisatie van olie-exporterende landen (OPEC) een doeltreffende verbond van olieproduk- tiestaten te zijn, dat de wezenlijke be- De activiteiten houden onder meer in hydrografische en topografische onder zoekingen en metingen, oceanografische onderzoekingen, geotechnische en geofy sische onderzoekingen zowel te land als ter zee, geotechnische adviezen en advie zen voor het ontwerpen van fundaties. Osiris Survey Project werkt o.m. sa men met reeds bestaande ondernemin gen en kantoren in Groot Brittanië en Qatar, aldus Bos Kalis. Hazekamp, die speciaal de zorg voor het midden- en kleinbedrijf heeft, stelde, dat de inkomens van de zelfstandigen in die sector met vermoedelijk 1 tot 1,5 procent zullen stijgen in 1976, afgezien nog van diverse nieuwe faciliteiten die speciaal voor hen ingevoerd worden. De geruchten dat het aantal sluitende bedrijven dit jaar meer dan het dubbele zou zijn van dat in 1974, kon de staats secretaris niet bevestigen. Uit zijn infor maties blijkt, dat het aantal bedrijfsbe ëindigingen tot dusver 4 percent meer is tan in 1974. In handel en diensten is het aantal faillissementen 4 percent hoger, maar bij industrie en ambachten is de stijging aanzienlijk meer. Maandag wordt bij het luchtverkeer in Italë 24 uur gestaakt, wat tot het uitvallen van alle internationale vluch ten zal leiden. aan maatregelen om de arbeid menselij ker te maken en vervreemding tegen te gaan. Prof. De Wolff zei, dat veel van deze problemen een erfenis uit het ver leden zijn. Toen rond de eeuwwisseling grote ondernemingen ontstonden, waren er nauwelijks modellen voor grote orga nisaties. De enige grote organisaties die er bestonden waren het leger en de katholieke kerk en daar heeft men de hiërarchische opbouw van „geleend”. La ter leidde het streven naar efficiency tot opdeling van taken, lopende banden en toenemende bureaucratisering, waardoor het werk in veel opzichten oninteressant is geworden. Hij bepleitte het meer be trekken van de werknemers bij nieuwe ontwikkelingen en de vormgeving van het werk. J PAPENDRECHT (ANP). De Bos Kalis Westminster Group NV heeft een nieuwe werkmaatschappij opgericht on der de naam Osiris Survey Projects BV. De nieuwe, in Voorschoten gevestigde, onderneming is een adviesbureau dat zich ten doel stelt werkzaamheden te verrichten voor overheidsinstanties en particuliere opdrachtgevers, waaronder aannemingsmaatschappijen. Dat heeft prof. dr. Peter R. Odell, directeur van het economisch-geogra- fisch instituut van de Erasmus Universi- teit in Rotterdam, vandaag verklaard in een inleiding op het havensymposium ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het gemeentelijk havenbedrijf van Amsterdam. Deze ontwikkeling houdt in dat de olie-industrie het zal moeten doen met wat zij bezit aan tankschepen, raffina derijen, pijpleidingen en dergelijke, om dat die goedkoper zullen zijn dan nieu we apparatuur. De oliestroom naar het geïndustrialiseerde noordwesten van Eu ropa zal geleidelijk een andere bedding krijgen. Die loopt nu van punten ten westen en ten zuiden van Het Kanaal en zal haar begin vinden in punten rond de kusten in het noordelijk deel van de Noordzee. Daardoor worden de aantrek- De oud-minister zei te verwachten dat er ondanks ernstige moeilijkheden een redelijk investeringsklimaat zal blijven bestaan. Werkloosheid en de afnemende aan trekkelijkheid van ons land als plaats van vestiging voor fabrieken van multi nationals zal duidelijk maken (naar ik hoop niet in de laatste plaats aan onze huidige regeerders) waar de grenzen van het experiment liggen. Dat de wal het schip keert is een constatering die in Nederland in een heel lange zeemanstra- ditie verankerd ligt, aldus mr. Langman. Langman concludeerde dat werkne mers, maar ook de samenleving zich veel kritischer tegenover ondernemers zijn gaan opstellen. Een hogere scho lingsgraad (60 a 65 pet van de „school verlaters” gaat middelbaar onderwijs volgen en ongeveer 15 pet van de daar voor in aanmerking komenden geniet (ondersteund met cijfers) van het OGEM- Overheidsvoorstel, teneinde een ade quate en zinvole behandeling van dit voorstel op de vergadering mogelijk te maken. Voorts komt het de VEB wenselijk voor onder deze omstandigheden tot de onmiddellijke instelling van een aan- deelhouderscommissie ad hoc over te gaan teneinde een direct toezicht en controle op de afwikkeling van zaken ten behoeve van de aandeelhoudersbe- langen te kunnen verwezenlijken. BONN. (DPA) Een rechtbank in Bonn heeft de voormalige eerste secreta ris van de socialistische fractie in de Westduitse Bondsdag, Karl Wienand, -veroordeeld tot een boete van 102.000 mark wegens belastingontduiking en las ter. aan de hand van een rapport, dat het Zwitserse bureau Capelin heeft gemaakt over de confectieindustrie in opdracht van minister Lubbers. Verstraeten: „Het gevecht in de Stru con, waarin werkgevers, werknemers en de overheid zijn vertegenwoordigd, zal zich toespitsen op het percentage dat produktlebedrijven buiten de EEG mo gen laten maken. Bovendien wil ik dat de handelaren in kleding uitgeschakeld worden.” Verstraeten ziet alleen een oplossing voor de Nederlandse kleding en het behoud van de werkgelegenheid wan neer elke confectionair gedwongen wordt een zeker aandeel van zijn pro- duktie in Nederland te handhaven. Hij wil daarmee voorkomen dat in de toe komst nog meer bedrijven in hun geheel naar landen als Tunesië worden overge heveld, waarbij alleen de in- en ver koopafdelingen in Nederland achterblij ven. Wat betreft de invoer uit de goedkope loonlanden, heeft minister Lubbers in mei van dit jaar daarvoor een vergun ningenstelsel van kracht laten worden. „Daarmee wordt enig overzicht verkre gen in die invoer”, aldus de heer Ver straeten, die het hoog tijd vindt dat er maatregelen worden genomen. Hem werd ten laste gelegd in de periode van 1967 tot 1971 een bedrag' van ruim 600.000 mark aan inkomsten verzwegen te hebben. Dat betekent een ontduiking van iets meer dan 300.000 mark. Bovendien heeft Wienand met klachten tegen redacteuren van het weekblad „Der Stern” valse verdachtma kingen uitgesproken. zaken als hoog loon, gunstige arbeids voorwaarden en -omstandigheden (80 percent). De waardering voor de ver schillende aspekten wordt in hoofdzaak bepaald door het niveau waarop men zat voordat men werkloos werd. Ongeriefelijke arbeid als lopende handwerk, ploegendiensten en dergelijke zijn ook van grote invloed op de wensen van de werkzoekenden. Zij wijzen lo pende handwerk vrijwel unaniem af, ongeveer 80 percent heeft bezwaai' tegen ploegendiensten (het percentage is lager bij degenen die daar al ervaring mee hebben). Vuil werk wordt minder vaak als een bezwaar gezien. Zestig percent vindt werk dicht bij huis belangrijk. Als het loon over de reisuren wordt doorbetaald is tweederde bereid om te gaan pendelen, als dat niet gebeurt maar éénderde. Voor verhuizen is de animo geringer: zonder kostenver goeding wil maar 15 percent dat en met kostenvergoeding 40 percent. Een steekproef onder de werkgevers bij wie de werkzoekenden hadden gesol liciteerd doet vermoeden, dat de eerste indruk op het moment van sollicitatie („algemene indruk en voorkomen van de sollicitant”) bij de beslissing van de werkgever de belangrijkste rol speelt. Zoals valt te verwachten bij een aanbod dat groter is dan de vraag, zijn de eisen die de werkgevers stellen nu hoger dan twee jaar geleden. Doordat de „ontwikkeling” van de ba nen de stijging van het opleidingsniveau van de werknemers niet bijhoudt, gaan hoger opgeleiden steeds meer de banen van minder opgeleiden innemen. Werk- - - - - - ns a m- en □CD

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27