NEDERLAND BIJ BELGEN René Notten na jaar terug in Oranje-selectie Hesketh stopt Twee Denen naar Ajax Storm 2 duels Wegens gebruik van anabolica A TIETEN GESCHORST ITALIË ZEKER NIET” langs de kant „WE ONDERSCHATTEN SPffITII Toto/lotto LOTING WK CRUIJFF EN NEESKENS ABSENT BOEKING KLETON V R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 1975 35 SPORT Neeskens I Opkikker Michels (Van onze sportredactie) ROME Opnieuw speelden Johan Cruijff en Johan Neeskens een om streden rol bij de voorbereiding van het Nederlands elftal op een belang rijke interland. Net als voor de smadelijk verloren uitwedstrijd van Oranje tegen Polen verkeerde de selectie van bondscoach George Knobel gisteravond minder dan 48 uur voor het eerste fluitsignaal van de Bel gische arbiter Robert Schaut in onzekerheid over het al dan niet mee spelen van beide Barcelona-spelers in het laatste kwalificatieduel voor de Europese titelstrijd met Italië. '14 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) heel wat jaartjes, i Met het Ajax van Michels denkt Not- Knobel kritiseert het sectiebestuur van t 4 elk per A- per per (Van onze sportredactie) s t I r i Italië kwamen. Nu er toch gevoetbald wordt kunnen ze uiteraard niet komen.” Neeskens (links) en Cruijff: niet in Ro me, wel in Barcelona. TOTO NR 46 Aantal deelnemers: 258.586. Bruto in leg: ƒ759.928. Prijzenbedrag: ƒ360.966. Ie prijs: 31 winnaars, die elk bruto ƒ4657 ontvangen. 2e prijs: 732 winnaars, die ^lk per kolom 123 ontvangen. 3e prijs: 6912 winnaars, die elk per kolom 18 ontvangen. Lerbij maakt deel uit van het UEFA- jeugdelftal. Arnesen speelt op het mid denveld, Lerbij in de spits. De overeen komst tussen Ajax en de beide Denen is aangegaan voor 2t/s jaar en gaat in op 1 december. Nijmegen is het enige dat zich heeft teruggetrokken”. ontwierp om horïnoongebruikers op te sporen. i 1 it n !t - P’ AMSTERDAM (ANP). Ajax heeft donderdag twee Deense spelers gecon tracteerd. Het zijn de 19-jarige Frank Arnesen en de 17-jarige Sören Lerbij. Beiden zijn afkomstig van de eerste- divisieclub Frcmad Amager uit Kopen hagen en spelen in vertegenwoordigende elftallen. Alle duels in de voorronden (met 106 landen) moeten in 1976 en 1977 worden verspeeld. Aan het eindtoer- nooi nemen zestien landen deel en daarvan zijn West-Duitsland (titel houder) en Argentinië (organisator) zeker van een plaats. Van de overige veertien plaatsen zijn er acht voor Europa gereserveerd. Nederland plaatste zich twee jaar terug voor het eindtoernooi in West- Duitsland dankzij vier zeges op de Noren en IJslanders. De betere deel cijfers moesten echter de doorslag geven omdat de Zuiderburen en Oranje twee maal met 0-0 gelijk speelden. Andere opmerkelijke resul- Als Notten vooruitblikt op het duel met Italië komt hij tot twee opmerkelij ke uitspraken. Wat zijn eigen positie aangaat, bleek hij volledig bereid een stap terug te doen als Johan Neeskens mee had kunnen doen. „Het resultaat is nu het belangrijkste. Ik had er geen enkel bezwaar tegen als Johan mij ver- Het feit dat de IAAF tot daadwerke lijke schorsing is overgegaan, moet in houden, dat men niet twijfelt aan de methode die de Engelse professor Brooks ROME Uitgerekend op zjjn 26e verjaardag („Ja, een aar dig cadeautje van meneer Knobel”) en precies een jaar na zijn laatste optreden meldde René Notten zich donderdagoch tend op Schiphol terug bij Oranje. Uiteraard is de Ajacied, als Twentenaar voor het laatst in de nationale equipe aanwezig in het thuisduel met Italië (3-1), blij dat hij er weer bij hoort. Die vreugde heeft echter meer achtergronden dan de cliché matige „eer” en „erkenning”, die een uitverkiezing bij de meeste voetballers oproept. De terugkeer in het selecte gezel- eer van hun vaderland te verdedigen.” Toen Knobel vernam dat de competitie in Spanje niet zou worden stilgelegd begreep hij uiteraard dat beide Johan- nen verstek moesten laten gaan. schap betekent voor Notten de start van zjjn „droomreis” naar Argeninië; de wereldtitelstrijd 1978. „Ik had twee wereldkampioenschappen kunnen meemaken. De eerste, vorig jaar in West-Duitsland. heb ik gemist. Jam mer. maar ik heb een tweede kans en daarom mik ik toch wel bewust naar Argentinië toe. Het is natuurlijk niet zo dat ik tijdens elke wedstrijd aan de WK denk, maar het is toch wel de grote lijn, die steeds in mijn achterhoofd speelt. En wat dat betreft, is het nu het ideale moment om er weer bij te komen. Onvoorziene omstandigheden als blessures daar gelaten, heb ik die kans nu in mijn eigen hand”, aldus de middenvelder. Lord Hesketh (in wit overhemd): tever geefs naar een sponsor gezocht. Ook de ijzeren discipline van Michels, vroeger toch regelmatig oorzaak van on vrede, doet het goed bij Notten. „Wat mij erg aanspreekt, is de wijze waarop hij laat merken ergens niet tevreden over te zijn. Als een van ons zich tjjdens de training niet voor honderd percent inzet, laat hij de hele groep boeten. Hij heeft gelijk. In een wedstrijd kan één man, die staat te slapen ook alles voor de anderen vergokken. Het gaat bij Mi chels allemaal zo vanzelf. Het was be kend da* hjj een persoonlijkheid was. Toen ik hem de eerste keer zag aan komen, boezemde hij me gelijk ontzag in. Je neemt bijna klakkeloos aan wat hij zegt, al is er altijd wel een mogelijk heid om met hem te praten over iets wat je dwars zit. Maar nu het zo goed gaat, komt dat natuurlijk weinig voor. Kijk, als je merkt dat zijn aanpak goed is voor je portemonnee, mag hij met me doen wat hij wil. En dat leeft ook bij de andere jongens.” je als onderdeel van de Ajax-kem er meer op vooruit gaat dan je directe salarisverbetering. Nu komt dat toch aardig uit.” Het belangrijkste succes van de Hes- keth-renstal was de overwinning van James Hunt dit jaar op Zandvoort. Hes keth, die in de laatste drie jaar ongeveer drie miljoen gulden in zijn team had gestoken, gaat zich nu waarschijnlijk met motorsport bezig houden. Knobel onderkende het gevaar van onrust in zijn spelersgroep en riep daar om het aanvangstijdstip (acht uur) van het ontbijt van vrijdagmorgen uit tot het uur „U”. „Als ik dan nog geen zekerheid heb over de komst van Cruijff en Nees kens maak ik mijn opstelling. En die is dan definitief.” Tot zijn spijt moest Knobel zijn spelers vanmorgen meedelen dat beide Johannen niet van de partij zullen zijn. Tegen de verwachtingen in wordt er namelijk zondag wél in Spanje gevoetbald. Dat hebben we ook bedoeld toen we voor de arbitragecommissie stelden dat druk vanuit Nederland om wel te spelen en aanvankelijk het Spaanse beroep op solidariteit zagen geplaatst. „Maar,” zo stelde de bondsoefenmeester, „als coach van het Nederlands elftal heb ik maar één doel en één opdracht. Ik moet tegen Italië het sterkst mogelijke team in het veld brengen. De Spanjaarden kunnen dan de dood van hun staats hoofd betreuren, de Nederlanders kun nen zich geroepen voelen de vlag en de Zwitsers als winnaars tevoorschijn kwamen. Uit verloor Oranje van de Ieren met 2-1 terwijl de return in 0-0 eindigde. ZEIST (ANP). Van de zeven spelers uit het betaalde voetbal die deze week voor de tuchtcommissie van de KNVB moesten verschijnen kreeg uit de eredivisie De Graafschap-voetballer Cees Storm de zwaarste straf: twee wedstrij den schorsing en een boete van 250 gulden. Bram Braam van MW moet evenals clubgenoot Mulkens een duel aan de kant blijven. Eerstgenoemde moet bo vendien 1550 gulden betalen, Mulkens 50 gulden minder. Ook Gerrie de Goede werd gestraft met één wedstrijd langs de lijn en een boete van 150 gulden. Eddie Treytel en Gerrie Kleton be hoorden tot de spelers die een boeking opliepen. LONDEN. De Engelse autorenstal van Lord Hesketh heeft met ingang van donderdag alle activiteiten in de formu- le-I racerij beëindigd. De Engelse miljo nair had de laatste zes maanden tever geefs geprobeerd een sponsor voor zijn team te vinden, want tegen de steeds hogere kosten kon zelfs hij niet op. Hesketh was niet van plan Grand Prix- wedstrijden als liefdadigheid te financie ren. Dit vertelt de voorzitter van de Euro pese Atletiek Unie, ir. Ad. Paulen, die toegeeft dat er meer atleten tijdens controles, onder andere bij Europa-Cup- wedstrijden, zijn betrapt, maar bij een tweede test reageerden ze niet positief. „Berichten als zou er nog een atleet geschorst zijn, missen elke grond van waarheid. Weliswaar werd bij de Euro pese kampioenschappen in Rome een Russische snelwandelaar betrapt en ook geschorst, terwijl hij ook zijn medaille moest teruggeven, maar dit had niets te maken met het gebruik van anabolica”. „Ik weet dat niet iedereen de methode betrouwbaar vindt, maar een vorig jaar in Frankfort geïnstalleerde commissie staat achter de aanpak van Brooks. Ik weet dat de afdeling farmacologie van de universjteit var Nijmegen in de per- soon van prof. Van Rossum een brief aan de KNAU heeft geschreven. Men wil niet meewerken, omdat men niet achter de methode-Brooks staat. Dat is hun goed recht, maar waar een aantal artsen bijeen is, heerst niet altijd dezelf de mening. In Europa zijn zeven of acht laboratoria waar men wel meewerkt. taten van de loting: de indeling van Engeland bij Italië, Finland en Luxemburg; de groep met Schotland, Tsjecho-Slowakije en Wales; en poule acht met Joegoslavië, Spanje en Roemenië. De belangrijkste vraag is nu of deze problemen net als bij de uitwedstrijd tegen Polen een negatieve invloed op de overige spelers heeft gehad of dat deze extra spanning net als bij de thuiswed strijd tegen de Polen juist voor een belangrijke mentale opkikker heeft ge zorgd. De bondscoach gokt op het laatste punt. „Natuurlijk, deze situatie had nooit mogen ontstaan. De zaak had goed moe ten worden geregeld. Maar dat kan na tuurlijk allemaal best een positieve uit werking hebben. Hoe dan ook, ik moest mijn beslissing zolang mogelijk uitstel len. Je bent als coach toch hartstikke gek als je Cruijff en Neeskens niet opstelt, omdat ze wat later dan de overige spelers aankomen.” voetbal nu toch al maar ik heb nog nooit iets groots mee gemaakt. Geen titel, zelfs geen beker finale. Ik weet niet wat het is om met een cup op een balkon te staan. Het wordt toch wel tijd dat ik ook eens een keer zoiets beleef.” Uit de woorden van de technisch di recteur van de KNVB waren duidelijk zijn verwijten aan het adres van de verantwoordelijke mensen in het sectie bestuur betaald voetbal te destilleren, ook al waren die dan wat bedekter dan in het verleden het geval was. Niet ten onrechte meent Knobel, dat er water dichte afspraken hadden moeten worden gemaakt. Het overlijden van het Spaanse staatshoofd Franco was tenslotte geen verrassing. Gisteren werden de coach en zijn spelers onnodig geconfronteerd met allerlei verwarrende berichten vanuit Nederland en Spanje. Sectiebestuurslid mr. Max Tripels ver telde dat nog voor het vertrek van het Nederlands elftal naar Rome gistermor gen contact was opgenomen met Cruijff en Neeskens. „Er was toen nog geen besluit genomen, maar we bleven aan dringen op hun komst. Meer konden we niet doen. Cruijff en Neeskens moesten De Westduitse Bundesligavereniging Hamburg SV wil Arno Steffenhagen van' Ajax overnemen. De 26-jarige Westduit- ser, die een paar jaar geleden betrokken was bij het Bundesligaschandaal, heeft reeds gesprekken gehad met de Ham- burgse club. Volgens dr. Peter Krohn, de manager van HSV, zou de club met Steffenhagen zelf al tot overeenstem ming zijn gekomen. Ajax-voorzitter Jaap van Praag zei, desgevraagd, van de zaak niets af te weten. Knobel had overigens alle begrip voor de problemen van de Barcelonaspelers die zich in feite tussen twee vuren de De tweede kennismaking van de door Hans Kraay naar Ajax gehaalde Notten met Michels had voor de middenvelder prettiger gevolgen. De wijze waarop de oefenmeester de Amsterdamse club in korte tijd uit het slop haalde, is reeds in vele toonaarden bejubeld. De visie van Notten is natuurlijk ook positief, maar hij benadert het geheel toch vrij nuch ter. „Het is een complex van factoren. Om te beginnen de training. De tijd dat je op het veld staat, ben je ook bewust, zowel lichamelijk als geestelijk met de training bezig. Die training is ook bij zonder zwaar. Die week op Papendal in september- loog er niet om. Ik was blij dat ik terug was. Wat waren we afge knepen. Ik liep op mijn wenkbrauwen. Maar je kunt nu merken dat het goed is geweest. We staan bovenaan. En dat is niet alleen het gevolg van het feit, dat andere ploegen verrassend punten ver spelen. Het spel van Ajax is ook veel beter geworden.” Ondanks Ge goede vorm, die Notten de laatste tijd bij Ajax demonstreert, had hij er niet op gerekend weer door Kno bel te worden geselecteerd. „Wat dat betreft ben ik altijd voorzichtig. Spitz Kohn zei altijd: als je hoog vliegt, kan je laag vallen. En daar zit veel in. Natuurlijk heb ik er wel een beetje op gehoopt. En het feit dat je bij Ajax speelt, is, omdat je dan tot een clubmoot hoort die in het Nederlands elftal kan worden gekozen, uiteraard een voordeel. Bondscoach George Knobel heeft er goed aan gedaan Notten weer uit te nodigen. Er zullen maar weinig voetbal lers op de Nederlandse velden rondlo pen, die zo gemotiveerd zijn als René Notten. Ook Ajax’ oefenmeester Rinus Michels profiteert daar dankbaar van. Er is overigens een simpele verklaring voor die gretigheid. Notten weer: „Ik René Notten: „Ik mik bewust op het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië”. drongen had. De basis voor verdere suc cessen van het Nederlands elftal moet nu worden gelegd en dat is ook voor mij erg belangrijk.” Notten gelooft overigens niet in het door bondscoach Knobel gesignaleerde gevaar van onderschatting. „Dat gevaar is volgens mij niet zo groot. Iedereen weet waarom het gaat. En we weten ook, dat de Italianen alles zullen doen; al de geoorloofde en ongeoorloofde mid delen zullen gebruiken om tot een goed resultaat te komen. Ze willen immers de opgaande lijn, ingezet met het gelijke spel tegen de Polen, doortrekken.” ten zijn eerste belangrijke succes te kunnen boeken. Hij is er hard aan toe. „Je moet het zo zien. Een medaille heeft twee kanten. Welnu, de keerzijde heb ik het afgelopen jaar genoeg gezien. Nu zijn we bezig met de andere kant en het is leuk om eens te kijken hoe die er uit ziet.” Ruim elf maanden geleden stapte Not ten na enige geharrewar van Twente over naar Ajax. Hoewel hij nooit echt spijt van die stap heeft gehad, beslopen hem wel keer op keer de twijfels over de juistheid van zijn besluit. „Ik heb inderdaad wel problemen gehad. Vooral in de periode dat Twente zo goed ging en zelfs twee finales (KNVB-beker en UEFA-cup - red.) bereikte. Dat doet je toch wel wat. Niet dat ik dacht, was ik maar bij Twente gebleven. Zo slim was het nog niet. Ik had het ondanks alles toch wel naar mijn zin bij Ajax en verder was ik er materieel een stuk beter op geworden. Maar je wilt tenslot te sportief gezien ook wel wat preste ren.” Notten wist dat zijn inzinking tijdelijkt aard zou zijn. De vraag was alleen hoelang het zou duren. Het ant woord was moeilijk te geven, vooral ook omdat zijn terugval voor een belangrijk deel het gevolg was van de misère bij Ajax. Van tijd tot tijd kreeg hij steun van buiten. Van bondscoach Knobel bij voorbeeld, die hem op zeer tactische wijze kenbaar maakte dat hij voorlopig niet meer zou worden geselecteerd. „Ja, dat kan ik me nog wel herinneren. Dat was in het Olympisch Stadionna de wedstrijd tegen Feyenoord. die we met 2-0 verloren. Hij kwam toen naar me toen en vertelde me, dat ik me niet al te veel zorgen moest maken. Het zal wel goed komen. Hij had zelf bij Ajax ook aanpassingsmoeilijkheden gehad. Hij be loofde me toen ook, dat hij me zou blijven volgen.” De confrontatie met Italië wordt de zesde interland die Notten als selectie- speler meemaakt. In 1974 debuteerde hij als rechtsback in de wedstrijd tegen Oostenrijk (1-1). Hij behoorde toen tot de grote greep waaruit tenslotte de WK- formatie werd gekozen. Het was de eer ste oefenwedstrijd waarbij Michels toen als super-visor was betrokken. Notten viel af. „Toen Michels kwam, kon ik inderdaad direct vertrekken.” De loting voor de negen Europese groe pen van de voorronden had het volgende resultaat: groep 1: Polen, Portugal, Dene marken en Cyprus; groep 2: Italië, Enge land, Finland en Luxemburg; groep 3: Oost-Dultsland, Oostenrijk, Turkije en Malta; groep 4: Nederland, België, Noord- Ierland en Ijsland; groep Frankrijk en Ierland; groep 6: Zwitserland en Noorwegen: Schotland, Tsjecho-Slowakije groep 8: Joegoslavië, Spanje en Roemenië; groep 9: Sovjet-Unie, Hongarije en Grie kenland. DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto en toto van het afgelopen weekein de: Aantal deelnemers: 934.496. Bruto inleg: ƒ3.656.550. Prijzenbedrag: 1.736.861. Noord-Ierland was een van de te genstanders van Nederland voor de kwalificatie van het toernooi van 1966 in Engeland. Samen met de Ieren/ Albanië en Zwitserland vorm de Oranje toen één poule waaruit de Kort voor het vertrek gistermiddag kende Knobel overiger nog meer pro blemen, zjj het dan dat die duidelijk van minder ernstige aard waren. En al snel na aankomst in Rome niet min der dan 41 jaar na de in 1934 door zelf uitmaken of ze wel of niet naar Zwitserland beëindigde „we gaan naar Rome-roes” kon bondsarts Frits Kes sel de technisch-directeur geruststellen, na zijn onderzoek was gebleken dat Krol (blessure op zijn rechterknie) en Notten pijnlijke rib zonder be zwaar kunnen spelen. GUATEMALA (STAD). De in ternationale voetbalfederatie (FIFA) heeft in Guatemala de loting verricht voor de voorronden van het wereld kampioenschap voetbal van 1978 in Argentinië. Van de negen Europese groepen is Nederland ingedeeld in groep vier bij België, Noord-Ierland en Ijsland. Dat betekent dat Oranje zich evenals in de voorronden van het toernooi van verleden jaar in West-Duitsland geconfronteerd ziet met de Belgen en de IJslanders. Was toen Noorwegen de vierde ploeg in de groep, nu is dat Noord-Ierland. De Limburger Jo Maas, oud-trainer van Sittardia, wordt oefeiimeester van het Neder lands handbalteam. Hij is de opvolger van de kortgeleden overleden Heinz Henneberg. De strijd om de Nederlandse wielertitels op de weg komt volgend jaar waarschijnlijk in Limburg. Genna Sosonko is de vervanger van Jan Timman in de schaaktweekamp tegen Max Euwe die volgende week wordt gehouden. Timman heeft zich wegens familieomstandig heden teruggetrokken. De tennisbond stuurt Theo Gorter toch niet naar Zuid Afrika op toernee omdat de Amsterdamse jeugdtennisser niet aan de con ditionele eisen van de KNLTB voldoet. In de Zesdaagse van Gent gaan Merckx en Sercu aan de leiding, gevolgd door Steven s-Gilmore en Schuiten-Bracke. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 naar de le prijs van de volgende week. Het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de 2e t.m. de 5e prijs. 2e prijs: 5 winnaars, die bruto 59.053 ontvangen. 3e prijs: 230 winnaars, die elk kolom 1661 bruto ontvangen. 4e prijs: 10.883 winnaars, die elk kolom f 43 ontvangen. 5e prijs: 14.150 winnaars, die elk kolom 33 ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 121.580. ARNHEM. Hoewel er nogal wat twijfels bestaan over het waterdicht zijn van de controle op het gebruik van anabole steroiden (hormoonpreparaten dus), zijn twee Europese atleten door de Internationale Atletiek Federatie (IAAF) uitgesloten van wedstrijden. „Dit geheel volgens de reglementen van de IAAF. Er is geen reden tot enige twijfel, want beide atleten, van wie we de nationali teit en de naam niet bekend maken, reageerden positief, ook bij de tweede test. Protesten van de betrokken natio nale federaties die we aanschreven, ble ven uit. Bovendien gaven beide mensen toe, dat ze anabolica gebruikten. Beiden kunnen overigens rehabilitatie aanvra gen”. :il LiUACIUUUlg giuc Oostenrijk, Turkije 5: Bulgarije, Zweden. groep 7 en Wales;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 35