Spaanse communisten dronken champagne in Moskou Energieconferentie op losse schroeven Wapensmokkel- proces in Bonn en W.-Duitsland moordpoging s taatshoofden „Regering-Wilson ten val „Kabeljauwvrede” tussen Ijsland trachten te brengen” „Onduidelijk wie bevel gaf tot Mi RUSTIG SLAPEN LEGERSTEDEN STROP VOOR VISSERIJ IN BONDSREPUBLIEK In West-Duitsland OOSTENRIJK eisen meer verlof Rapport over CIA-complotten vrijgegeven GOEDE NACHT Nationalisten Schotland en Wales: door mco scheepmaker V gelegerde soldaten ^42# Compensatie voor verplaatsing Nehem Mb 3 BINNEN- EN BUITENLAND V R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 1975 2 Og :ht 'de ing me! siler »nne ratie irger ATOOMPROEF IN VS Igoed Hoop ezoek chting DEN HAAG (ANP, Reuter, AFP, UPI) In Nederland zal vanwege de dood van Franco de vlag niet halfstok worden gehesen, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken desgevraagd meegedeeld. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst zal het hof geen rouw in acht nemen. 1 Nederland rouwt niet om Franco Spanjaarden bewenen voor het Pardopaleis in Madrid Franco’s dood. nu (Van onze redactie binnenland) en id is Etien rand Het eën- 't gis- e jaar is het straf chting PABUS. De Noord-Zuid-conferen- tie over de energieproblemen, waarvoor eerder dit jaar in Parijs reeds uitvoerige en moeizame voorbereidingen waren ge troffen, is nu weer op losse schroeven komen te staan. Dit wereldomvattende beraad, waarvoor de Franse president Giscard d’Estaing zowel westerse oliecon- sumenten als Arabische olieproducenten, plus nog diverse andere derde-wereld- landen had uitgenodigd, zou op 15 de cember in Parijs worden gehouden. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Prins Juan Carlos en prinses Sofia naast het opgebaarde lichaam van de caudillo. njn ub DR De oor aeft Hij ikse ank lars i de nog het uit een jen. igen aan Ierland idering ge aan i moet ïr Stee e jaar- niljoen ti Ker- Hoop nieuwe LONDEN. (AFP) De 11 leden tel lende groep van Schotse nationalisten in i 38 inde om- ijkse gere- olda- En- e. De chten Igens alco- heeft keer van 1970 >roor- ioging t van n. er- de fe- ao- ar- ind ton, een was ;ege- vier- was bin- De Amerikanen toonden zich in april al erg gereserveerd jegens dit Franse initi atief dat ze vermoedelijk liever zelf hadden willen nemen. Wanneer dit nieu we Frans-Amerikaanse conflict zich in derdaad zal toespitsen, valt te vrezen dat ook de overeenkomst die vorig weekein de in Rambouillet tussen de presidenten Giscard en Ford werd gesloten in gevaar kan worden gebracht. samen- Sovjet- ijsdele- lusland ou op bezoek Het zijn vooral de Engelsen die voor een kink in de kabel hebben gezorgd. Zij blijven op hun standpunt staan recht te hebben op een eigen zetel naast de collectieve delegatie van de EEG. Naar analogie van deze Britse pretentie heb ben nu ook verschillende Afrikaanse landen een eigen zetel opgeëist, terwijl tot overmaat van ramp Joego-Slavië zijn kandidatuur opnieuw heeft gesteld. De radiorede die dr. H. Colijn als minister-president op 28 september 1938 hield, ging ook weer over de gespannen toestand. Hij sprak de hoop uit dat de leiders der volken ter elfder ure nog een uitweg zouden vinden, maar (ik citeer nu letterlijk): „Intussen eist het verstand van het Nederlandse volk en de Neder landse regering beide, dat er rekening worde gehouden met het tegendeel; dat we ons dus indenken in de toestand dat er in Centraal-Europa tot wapengeweld zal worden overgegaan en dat de grote mogendheden in het westen bij het con flict betrokken kunnen worden.” „De toesjand is dan niet hetzelfde als in 1914. Toen richtte het aanvallende leger zich naar het Westen en ontstond er dus voor Nederland een direct gevaar in de oórlog betrokken te worden en wel reeds in het begin ervan. Thans is dat gevaar naar mijn mening niet aan wezig. De gewapende actie, als men ertoe overgaat, richt zich thans in oostelijke richting, en dit vermindert voor ons al thans het onmiddeilijk gevaar.” De VVDM wil met de acties wachten tot de behandeling van de defensiebe groting in de eerste week van december in de Tweede Kamer. Ter voorbereiding daarop voerde het bestuur van de VVDM donderdag in Den Haag overleg met de vaste Tweede-Kamercommissie voor defensie, waarin de standpunten van de soldatenvakbond nog eens uiteen werden gezet. BONN. (Reuter) In de Westduitse hoofdstad Bonn is gisteren een proces begonnen tegen vier Westduitse zaken lieden die ervan worden beschuldigd dat zij illegaal oorlogsvliegtuigen, anti-tank- geschut en andere wapens met een geza menlijke waarde van 80 miljoen mark aan India, Pakistan en Saoedi-Arabië hebben verkocht. De leveranties zouden in de jaren zestig zijn gedaan. Vorige maand was in Parijs afgespro ken dat het aantal déelnemers het cijfer 27 niet zou mogen overschrijden. Een nieuw uitstel, zo geen afstel, van de conferentie haalt voor president Giscard d’Estaing natuurlijk een lelijke streep door zijn diplomatieke rekening. Parijs heeft hiervoor indirect Washington al verantwoordelijk gesteld. De Fransen geloven dat het de Amerikanen zijn die Engeland hebben aangemoedigd het been stijf te houden. DEN HAAG. (ANP) Als de Nehem, de Nederlandse herstructureringsmaat- schappij, van Den Bosch naar Den Haag verplaatst wordt, moet de Noordbra- bantse hoofdstad compensatie worden geboden door creatie van nieuwe hoog waarde arbeidsplaatsen. Dit heeft minis ter Lubbers van Economische Zaken de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het voortgezett-e begrotingsdebat. e uit politie landen gulden ij zijn tit van gehou- an de n auto DEN HAAG. In West-Dr.itsland ge legerde dienstplichtige militairen zijn van plan tot acties over te gaan, als hun verlofregeling niet wordt verbeterd. Tij dens een vergadering van de afdeling Seedorf van de Vereniging van Dienst plichtige Militairen werd gisteren een comité in het leven geroepen, dat even tuele acties moet voorbereiden. Inderdaad waren het premier Wilson en Kissingers rechterhand Enders die bijna gelijktijdig de nieuwe complicaties onthulden die door de groep van 77 derde-wereldlanden waren opgeworpen. PAHUTE MESA. (DPA) Op bijna één kilometer diepte onder de woestijn van Pahute Mesa in de Amerikaanse staat Nevada is gisteren een waterstof bom tot ontploffing gebracht. De bom drukte de aarde meer dan een meter om hoog, in het 130 km verder gelegen Las Vegas schudden de hoogspanningsmasten en de casino’s. De bom had een kracht van tussen de 200 kiloton en een mega ton. Hoewel officieel niets over het doel van de proef is bekendgemaakt, nemen waarnemers aan dat die in het kader van de ontwikkeling van meervoudige kernkoppen genomen is. Het was de veertiende onderaardse atoomproef van de VS van dit jaar. ties op te geven”. Hij beloofde zonder voorbehoud zijn trouw aan Juan Carlos. Meer dan 2000 falangisten hebben gis teren in de basiliek in de Vallei van de Gevallenen, waar hun „caudillo” (leider) zondag wordt begraven, gezworen „het Spanje van Franco te verdedigen”. Tijdens de jaarlijkse requiem-mis voor de stichter van de falange, José Primo de Rivera, deden leiders van de bewe ging een beroep op de leden Spanje te beschermen tegen „de vijanden binnen ons vaderland". Veel falangisten huilden openlijk toen de mis, in het verleden altijd bijgewoond door generaal Franco, werd opgedragen. Over het halfstok hijsen van de vlag van regeringsgebouwen in geval van de dood van een staat waarmee Nederland diplomatieke betrekkingen onderhoudt wordt van geval tot geval beslist. Ook over het afkondigen van hofrouw welke bestaat uit kledingvoorschriften voor de koninklijke familie en de hof houding, en een keuze uit evenementen die wel en niet worden bezocht worden van geval tot geval beslissingen genomen. De Europese Commissie heeft een boodschap van rouwbeklag gezonden aan de Spaanse vertegenwoordiging bij de gemeenschappen in Brussel. Dat heeft de woordvoerder van de Europese Commis sie (dagelijks bestuur van de EEG) giste ren meegedeeld. De woordvoerder wei gerde de inhoud van de boodschap be kend te maken, ook toen hem daar door journalisten om gevraagd werd. voorlopige regering, bestaand uit alle oppositiepartijen, ter voorkoming' van een burgeroorlog. Don Juan, de vader van de door Franco aangewezen nieuwe koning Juan Carlos, die „zelf ook aan spraken op de troon heeft, weigerde commentaar. Manuel Fraga Iribarne, ex-minister van voorlichting in de Spaanse regering, en een van de mensen wiens naam wordt genoemd als mogelijk toekomstig premier, verklaarde dat „het nu nodig is persoonlijke posities of collectieve posi- VVASHINGTON (Reuter). Er zijn geen duidelijke bewijzen dat samenzwe ringen van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) om buitenlandse staats hoofden uit de weg te ruimen de uit drukkelijke toestemming van toen rege rende presidenten hadden. listen uit Wales hebben verklaard, dat de voortaan tegen de socialistische rege- I. ring van Harold Wilson zullen stemmen. Sing van de plannen voor de instelling van regionale organen in Schotland en Wales. Rodolfo Llopis, leider van de Spaanse socialistische partij PSOE, zei voor alles te hopen „dat Spanje het schouwspel zal vermijden dat Portugal ons nu biedt”. Hij sprak zich uit voor de vorming van een voorlopige regering, als overgang naar de vorming van een regering die de echte wil van de meerderheid weerspie gelt. Prins Carlos Hugo de Borbon, hoofd van de Spaanse carlistische partij en troonpretendent, vroeg ook om een drukkelijk in had toegestemd”, aldus het rapport. De uit zes democraten en vijf republi keinen samengestelde commissie beveelt nieuwe wetten aan die samenzweringen tegen het leven van buitenlandse functi onarissen strafbaar Stellen. Zij tekent daarbij aan dat momenteel geen enkele wet dergelijke samenzweringen verbiedt wanneer zulks buiten de Verenigde Sta ten gebeurt. Het rapport gaat zeer gede tailleerd in op de vijf samenzweringen en het noemt daarbij namen van CIA- agenten. President Ford had een beroep op de senaat gedaan het rapport geheim te houden en CIA-directeur William Col by had gevraagd geen namen van CIA- agenten bekend te maken. De verzoeken werden echter door de commissie afge wezen. Zij bleef bij haaar eerder geno men besluit 20 namen te schrappen, doch twaalf andere te handhaven. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN. De kabeljauwoorlog tussen West-Duitsland en Ijsland is beëindigd. In Bonn kwamen beide landen overeen dat Westduitse vissers binnen de 200- mijlszone, die Ijsland tot zijn territo rium rekent, jaarlijks 60.000 ton vis mag vangen. Bovendien zijn bepaalde gebie den, waar gevist mag worden, aangewe zen en heeft Bonn toegestemd maatrege len te steunen die de visstand veilig moeten stellen. In de praktijk betekent deze Westduit se concessie een strop voor de visserij in De VVDM vecht al jaren voor een betere verlofregeling van de in Duits land gelegerde soldaten. Momenteel is het zo dat zij 35 dagen minder thuis kunnen zijn, dan hun gewoon in Neder land verblijvende collega’s. En dót ter wijl de in Duitsland gelegerde lucht- machtmilitairen wel over het dubbele aantal verlofdagen beschikken. „De aan dr. H. Colijn dikwijls toege schreven woorden in een radiorede aan de vooravond van de Duitse inval in 1940, „ga maar rustig slapen”, zijn niet door hem uitgesproken. Deze bewering hoort thuis in de -categorie van legende vorming die vaak optreedt na de dood van belangrijke staatslieden.” Aldus een der stellingen van dr. I. Csikos, die op 16 oktober aan de Utrechtse Universiteit promoveerde. Rest de vraag wat Colijn dan wél gezegd heeft, of wénneer, en als hij nooit iets in die richting heeft gezegd, wie het dan wél gezegd heeft (of wie bedacht heeft dat Colijn of iemand anders het gezegd heeft). Douglas Henderson, de leider van de Schotse nationalisten, zei dat men aan stuurt op een zo spoed) g mogelijke ne derlaag voor de regering, zodat er nieu we verkiezingen worden gehouden. Op het ogenblik heeft Labour een absolute meerderheid van slechts één stem. Wél beschikt zij over 40 zetels méér dan de conservatieven, de grootste oppositiepar tij. Gebleken is echter dat de oppositie groeperingen vrijwel nooit één lijn trek ken. Dit staat in een rapport over de acti viteiten van de CIA dat een speciale senaatscommissie na een onderzoek van negen maanden heeft gepubliceerd. Het rapport gaat voor het eerst openlijk en gedetailleerd in op de komplotten van de CIA tegen vijf buitenlandse leiders. Dat zijn de Kongolese leider Patrice Loemoemba, de Cubaanse premier Fidel Castro, Rafael Trujillo van de Domini caanse Republiek, de Chileense legerbe velhebber René Schneider en president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. Loemoemba, Trujillo, Schneider de Bondsrepubliek. Vorig jaar mochten nog 68.000 ton vis in de zogenoemde 200- mijlszone worden gevangen. Het verdrag tussen Bonn en Reykjavik is twee jaar van kracht. Bonn blijft op het standpunt staan dat de uitbreiding van de territoriale wate ren tot 200 zeemijlen in strijd is met het volkenrecht. Het verdrag met Ijsland heeft slechts tot doel om herhaaldelijk Westduitse vissersvloot met de IJslandse marine had, in de toekomst te voorko men. De onderhandelingen tussen Ijsland en Engeland over hetzelfde probleem Diem zijn op gewelddadige manier aan hun eind gekomen. Volgens het rapport lijdt het geen twijfel dat de Amerikaanse regering po litiek gekant was tegen de diverse lei ders die in de CIA-komplotten uit de weg dienden te worden geruimd. De samenzweringen vonden plaats geduren de de regeringsperioden van Eisenhower, Kennedy en Johnson. De commissie is tot de conclusie geko- me dat het systeem van de controle op de uitvoerende macht zo ondoorzichtig is dat men er moeilijk achter kan komen op welk niveau de moordpraktijken be kend waren en wie er toestemming voor gaf. „Deze situatie schept het verontrus tende beeld dat regeringsfunctionarissen zich met de samenzweringen kunnen hebben ingelaten zonder dat volkomen duidelijk was of de president er uit- De directeur van de wapenfirma Me- rex A.G., de 55-jarige Gerhard Mertins, wordt ook beschuldigd van belastingont duiking tot een bedrag van 4,5 miljoen mark. Met hun transacties zouden Mer tins en zijn medebeklaagden, Heinz Hambrusch,’ Karl Brackel en Günther Laurisch, de Westduitse wetten terzake van wapenexport die wapenleveran- ties verbieden aan gebieden waar span ningen heersen hebben overtreden. Eén van de redenen waarom dr. Co- lijn het niet gezegd kan hebben, althans niet aan de vooravond van mei 1940, althans niet via de radio tot het Neder landse volk, was dat hij in 1940 geen minister-president meer wa s. In 1939 werd hij als zodanig opgevolgd door De Geer. Maar wat heeft hij dan wel ge zegd? Ooit? Dr. Csikos maakte me attent op twee radioredes van dr. Colijn, waar van ik de tekst kon opvragen bij het geluidsarchief van het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit Utrecht en bij het geluidsarchief van de Stichting Film en Wetenschap, ook in Utrecht. Ik zet het er maai- even bij, omdat u misschien niet wist dat u dergelijke dingen bij die archieven kunt navragen, ik wist het tenminste ook niet. De eerste radiorede sprak minister president dr. H. Colijn uit op 11 maart 1936. Onderwerp: de politieke spannin gen in Europa, met als gevolg het be sluit om „de dienstplichtigen van de regimenten en het regiment wielrijders, die thans voor de eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts zouden keren tot nader order in werke lijke dienst te houden.” Colijn besloot deze radiorede (op 11 maart 1936) aldus: „Daarom maan ik nog eens aan u niet te laten verontrus ten. Het is beter dat men later betuigen moet dat de regering wel heel erg voor zichtig is geweest dan dat haar, met hoe geringe ka ns ook, later verweten zou moeten worden, dat ze gedut had in een tijd waarin waakzaamheid plicht was. Ik verzoek de luisteraars dan ook, om wanneer ze straks hun legersteden op zoeken, even rustig te gaan slapen, als ze dat op andere nachten doen. Er is voors hands nog geen enkele reden om wer kelijk ongerust te zijn. En daarmee geachte luisteraars, laat ik u over aan de verpozing die de radio u pleegt te bieden. Goedenavond.” President Ford van de Verenigde Sta ten zei dat de dood van Franco hem verdriet deed. „Wij wensen het Spaanse volk en zijn regering het beste voor de komende periode. De VS zullen van hun kant de politiek van vriendschap en samenwerking voortzetten die de hoek steen gevormd heeft voor de uitstekende betrekkingen tussen onze landen”. Het Witte Huis kon nog niet zeggen wie de VS bij de begrafenis zal vertegenwoordi gen. De president van Frankrijk, Valery Giscard D’Estaing, zal woensdag in Ma drid het Te Deum bijwonen dat in de kerk van San Jeronomo El Real wordt opgedragen in aanwezigheid van koning Juan Carlos, de Spaanse regering, het corps diplomatique en andere prominen ten. Irak en Brazilië hebben drie dagen nationale rouw afgekondigd. In Moskou wordt champagne geschonken op het kantoor van de, Spaanse communisten zijn vastgelopen. De oorzaak daarvan is dat de Engelsen voornamelijk op kabel jauw vissen, terwijl de WestduitSers vooral op roodbaars en zalm vangen. Ijsland heeft als voornaamste bron van inkomsten de visvangst en de visverwer- kende industrie en het kabeljauwbestand in de wateren rond Ijsland speelt voor het land een belangrijke economische voorkomende moeilijkheden, die de Fol. Als ook Engeland tot een overeen komst met Ijsland komt, zou in EEG- verband worden gepraat over het verla gen van de invoerrechten voor IJslandse vis. die in de Sovjet-Unie wonen, om het overlijden van de dictator te vieren. Een woordvoerder van de Spaanse commu nisten zei dat er moet komen zodat het volk kan kiezen tussen voortzetting van de dictatuur, een monarchie of een democratische repu bliek. en zijn ijk. Dit arenon- bij een het Britse Lagerhuis en de drie nationa- ,-buizen n geno- ïrzóchte eek orstaan. zolang zijn ze ze bij doen dit uit protest tegen de vertra- el min lampen, Enzovoort. Colijn kondigde in deze radiorede de voor-mobilisatie aan. Hij waarschuwde verder tegen hamsteren, het opnevnen van gelden bij spaarban ken en prijsopdrijving. „Andere medede lingen heb ik u thans niet te doen. Ik zou u nog hebben kunnen aanraden vooral de nodige kalmte niet te verlie zen, die juist in spannende dagen zo nodig is. Maar ik laat dit na uit vrees uw goede naam te na te komen,” zei Colijn ook nog en wijzend op de komen de conferentie in München (u weet wel) besloot hij zijn radiorede met: „Dit wer kelijk bemoedigend bericht geeft mij de vrijmoedigheid dit korte woord te be sluiten met dezelfde wens waarmee de heer Chamberlain gisteravond eindigde: goede nacht”. Van de Nederlandse ambassade in Ma drid en de Nederlandse consulaten in andere Spaanse steden wappert de vlag wèl halfstok: diplomatieke en consulaire posten volgen de gebruiken van het land, aldus de woordvoerder. De Spaanse ambassade in Den Haag heeft meegedeeld dat op 21, 24 en 25 november tussen 10 en 13 uur en tussen 15 en 17 uur in de residentie van de ambassadeur aan de Lange Voorhout 38 een condoleanceregister ter tekening zal liggen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, heeft gisteren zijn Spaanse ambtgenoot, Pedro Cortina Mauri, in verband met de dood van Franco een condoleance-telegram gezon den. een referendum J:. .4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3