Nieuwe nummers Brandweer kan dankzij haar moderne meldtafel nóg accurater werken Werkgroep Sluiswijk’ wordt niet openbaar UI1K 1 Eeuwfeest De snoek Daan van Jan en IJmuiden K ELS >d ENNEME I I 0 ft F Gastvrouwen ■I 2 ^■1 l 5 DIRECTE VERBINDINGEN VANAF EEN PUNT St. Nicolaas kado’s jp: Scholencomplex gaat de Regenboog heten hl iBlii S V R IJ D A G 2 1 NOVEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK enz. Tel. 02550-15389 _,T Overhemden wollen sjaals vesten pullovers stropdassen sokken „Het schepnet brak bijna”, ver telt Daan, „maar het ging ge lukkig net goed. We hebben ’em gevangen met een baarsje. Dins dag slikte-ie ’m niet door, maar woensdag was het mooi raak”. Tips redactie: Ko van Leeuwen H „We wisten waar-ie zat, hè?. We hadden ’em dinsdag al aan de haak, maar toen hebben we ’em verspeeld. Maar we wisten daardoor wèl waar we woensdag moesten gaan zitten. En toen beet-ie. Hij zwom nog helemaal naar de overkant, maar we heb ben ’em moe gemaakt en toen hadden we ’em in vijf minuten aan de kant”. Met ware en ge rechtvaardigde trots tonen Daan van Egmond (12 jaar) en zijn vriend Jan Folkers (13 jaar) de enorme snoek die zij in de tun nelput hebben gevangen. Een kanjer van vijftien pond en een lengte van 95 centimeter. W 0 Ml 4 -v gwl** I fi «M3 Br r s z Gd la (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) HERENMODE F n om zalho, jepen jlheb- 1. Hij pitein Daan weet nog niet wat hij ermee gaat doen. „Ik zou hem wel opgezet willen hebben, maar dat is zo duur en hij is ook wel een beetje bescha digd.” IJmuiden - Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat hoek Martplein irie ?en, sum ft de sloten ikken 1 wij- Radio i heb- nacht itson- mili- heeft of len Irie re llen igd, mi lten ia- iri- ind ?en len sen 3U- ade iri- ng (ri ng me de n, de iocia- wa- mstig leden shzelf >r de naar ige H. Ir.) is komen in een de en jen de ik los. zeer n me- Het was niet de eerste keer dat Daan en Jan aan het vissen waren. Vooral Daan is een ervaren visser. Na schooltijd (de jongens zitten op de lts) gaat hij vaak alleen of met vriend Jan direct naar het Kanaal. „Vroeger was het veel beter vissen in het kanaal, nu niet meer zo en daar om waren we naar de tunnelput gegaan”. Op de fiets, complete visuit- rusting achterop, weer of geen weer. „Eigenlijk mocht is woensdag niet van m’n moeder, het was zulk slecht weer, maar ik ben toch gegaan en gelukkig maar: dan vang je het best.” De snoek ligt als ontzield bewijs in de achtertuin. Maar toen het aantal klanten begon toe te nemen en elke cliënt ongeveer een halve vierkante meter schot-ruimte opeiste, kwam men bij de brandweer wandruimten en tafels tekort in de mel- dingkamer. Het werd een onoverzichte lijke toestand zodat ongeveer twee jaar terug het besluit viel, dat er iets anders moest komen: een moderne meldtafel, met daarop alle aansluitingen en nog tal van andere mogelijkheden. Dat was te vens noodzakelijk in verband met de veelheid aan meldingen, die wekelijks binnenkomen. En dan met trots: „Maar zo’n grote snoek had zelfs mijn man nog nooit gevangen. Daan was er ook behoor- lijjk opgewonden van. Hij heeft in zijn slaap vannacht z’n hele bed om gewoeld: ik denk dat hij toen nog aan het knokken was.” VELSEN Het raadslid D. H. Knij per van Progressief Velsen heeft het College gevraagd de vergaderingen van de werkgroep Sluiswijk openbaar te ma ken. Bovendien vraagt hij zich af of de werkgroep niet uit politieke vertegen woordigers moet bestaan of anders geen politieke voorzitter, wethouder C. Ocke- loen, ongewenst is. Het college vindt het ongewenst om de werkgroep openbaar te maken, gezien het overlegkarakter van de groep. Tegen wethouder Ockeloen als voorzitter is volgens het college door de werkgroep nooit bezwaar gemaakt. ilmond VI. van m het brom- n door e auto sr Van e weg twee- ie be korden invloed Op dit ogenblik is op de meldtafel de mogelijkheid aanwezig voor vijftig di recte aansluitingen, plaats dus voor vijf tig cliënten. Dertig staan er al genoteerd. Tót die cliënten behoren niet alleen de gebouwen en kantoren of bedrijven met IJmuidens eeuwfeest nadert steeds meer. De datum waarop het Noord- zeekanaal honderd jaar geleden door koning Willem III werd geopend is weliswaar 1 november, maar de vro lijkheden in de gemeente zullen over het gehele jaar verstrooid worden. Tal van verenigingen en groeperingen buigen zich daar al maanden over en verder lijkt het een kwestie van af wachten. VELSEN. In de meldkamer van de brandweerkazerne wordt op dit moment naarstig gewerkt aan de afbouw van het nieuwe meld- en communicatiepaneel dat daar de plaats heeft ingenomen van een onoverzichtelijk aantal losse tele foontoestellen, die de rechtstreekse ver binding vormden met de zogenoemde „cliënten”: bedrijven of kantoren en ge bouwen niet een eigen brandmeldingsin- stallatie en directe doormelding naar de brandweerkazerne. Deze algehele moder nisering betekent, dat de meldingen en de communicatie straks bij de inge bruikneming veel sneller en doeltreffen der zullen worden. den >as- ken jeid snd, ito- en sprinklerinstallaties en dergelijke, maar ook de bejaardenhuizen en de gemeente lijke gebouwen (ook hoogbouwflats) waarvan uit een oogpunt van veiligheid de centrale verwarmingsinstallaties au tomatisch worden bewaakt. Dit aantal kan met nog eens vijftig worden uitge breid; maar dan is de maat vol en moet een ander type meldtafel worden aange schaft, als zich meer dan honderd „klan ten” melden. ZEEWIJK. Het scholencomplex aan de Schiplaan in Zeewijk, be staande uit de kleuterschool Drie in de Pan en de nieuwe openbare lagere school, zal de ‘naam De Regenboog krijgen. Met deze naamgeving wil het gemeentebestuur uitdrukking geven aan de integratie die er tussen beide scholen bestaat. Na een onderzoekje bij de ouders en het onderwijzend personeel is hiertoe besloten en vond men het wenselijk de naam van de kleuterschool te laten vervallen. O f ol licht iets in de haast onduidelijk zou zijn overgekomen. Tezelfdertijd zijn ook twee andere bandrecorders in werking gesteld, waarvan er een de melding op cassetterecorders vastlegt, opdat indien dat noodzakelijk mocht zijn alles nog eens kan worden herhaald. Een andere recorder, legt de tijdstippen van meldin gen vast. Daardoor is het mogelijk te allen tijde controle uit te oefenen en bij valse meldingen de stem te controleren, indien een verdachte van zo’n valse melding wordt aangehouden. I I Verder zijn er via deze tafel directe gesprekken mogelijk met de brandweren van Amsterdam en Haarlem, de politie, de rijkshavendienst, de Velsertunnel, het bedrijf voor gas en water en Kennemer- gaerde. Alle gesprekken worden op diverse bandrecorders vastgelegd. Allereerst op een zogeheten „veertig-seconden” recor der, die door middel van één druk op een knopje onmiddellijk terugspoelt en herhaalt wat is gezegd. Dit om de in middels uitgerukte ploeg een duidelijke informatie te kunnen geven, indien wel- rapport „Wat er met Oud-IJuiden zou moeten gebeuren” niet als uitgangspunt dient, omdat het slechts het standpunt van één van de partijen in het overleg is.” per mobilofoon de route aangegeven in het gebouw. Op het moment van de brandmelding gebeurt er echter in de meldkamer nóg een handeling. In een klapper staan namelijk alle straatnamen onder code vermeld. Drukt men de code in op knopjes die zich op het paneel bevinden, dan komt automatisch op het andere scherm een plattegrond van dat deel van de gemeente, waarin zich de straat be vindt, met daarbij de huisnummers in dat deel van de straat en de plaats waar zich de brandkranen bevinden. Op deze manier kan de man .achter de meldtafel zijn collega’s, die al op weg zijn naar de brand, inlichten over de kortste route en de plaats, waar zij de brandkranen in het wegdek kunnen vinden. VELSEN Met ingang van 1 december verdwijnt het nu nog bestaande telefoonnummer voor brandmelding. Het nummer 16400 wordt dan geschrapt en uit de telefooncellen verwijderd. Voor IJmuiden en Velsen-Noord moet vanaf die datum worden gekozen het nummer (02550)-2 0 7 5 0 en voor de de bewoners van Santpoort: 02550-3 7 0 7 5 0. nieuwe nummers Gastvrouwen komen steeds meer in trek. Buurtcentrum De Mei in Vel sen-Noord is er nu ook naar op zoek. Gastheren zijn daar trouwens ook welkom. Het gaat om vrijwilligers uit de buurt. De staf van De Mei wil ze meer betrekken bij het buurthuis werk. De gastvrouwen (of -heren) kunnen dan taken overnemen als koffiezetten, presenteren bij bestuurs- en stafgesprekken en licht admini stratief werk. In eerste instantie denkt men aan hulp tijdens één avond per week, maar ook overdag is de gastvrouw of gastheer welkom, zo meldt men bij het buurtcentrum. Achttien jaar geleden begon de brand weer met twee telefoontoestellen. Van een mobilofoon had men toen nog niet gehoord. Ook was er in die tijd geen enkele directe verbinding met welk ge bouw dan ook elders in de gemeente. Later kwamen die lijnen wel, namelijk met het stadhuis en het politiebureau. Naderhand kwamen daar successievelijk wat aparte directe verbindingen bij, welke een onmiddellijk contact hadden met bedrijven, kantoren en gebouwen, die een sprinkler-installatie hadden een apparatuur welke bij rookver- schijnselen een soort beregeningsinstal- luatie in werking stelt op de plaats waar de rookontwikkeling zich voordoet. De heer Kuijper had een hele rij vragen over Oud-IJmuiden. Hij wil on der andere weten of het rapport „Wat er met Oud-IJmuiden zou moeten gebeu ren” van het Wijkcomité uitgangspunt is bij de plannen; of het college mee wil werken aan de totstandkoming van een buurthuis in Oud-IJmuiden; of de ver gaderingen van de werkgroep Sluiswijk niet ’s avonds behoren te zijn en waar om nog geen rehabilitatie- en voorberei- dingsbesluit is genoemn. Het college ant woordt, jdat inmiddels het voorstel om een voorbereidings- en rehabilitatiebe- sluit te nemen bij de raad ligt; dat middagvergaderingen van de werkgroep gewenst zijn, omdat er veel ambtenaren bij betrokken zijn dat het buurthuis een punt van overweging is en dat het De nieuwe meldtafel in de meldkamer van de brandweer, met daarop de talloze coderings- en oproepknopjes, de tele foons en de beide projectieschermen. Er zijn ook directe aansluitingen met be drijven, kantoren, winkels en bejaarden tehuizen. In de inzet: een direct telefo nisch contact tussen het bejaardentehuis „De Moerberg” en de brandweerkazerne. Misschien gaat de familie hem op eten en dan kunnen ze enige dagen voort. Maar moeder Van Egmond voelt daar niet zoveel voor: „Hij komt al zo vaak met vis thuis en mijn man vist ook al, dus voor mij hoeft dat niet.” Nu heeft ook de Velsense midden stand zich het naderend jubileum aangetrokken. Een van de eersten was Siem Wilms Floet uit IJmuiden. Al maanden geleden lagen in zijn shoe-bar blauwe bordjes en beschil derde wandtegeltjes. Daarop staat het beeld aan de kop van de haven afgebeeld met op de achtergrond de vuurtoren. Ook het wapen van Vel sen ontbreekt niet. De tegel is los verkrijgbaar, maar wordt ook in hout gevat geleverd. Maar sinds kort kunt u zich na het baden ook afdrogen met een jubel- handdoek. Magazijn De Ster verkoopt hem en als u er al een heeft bevindt u zich in goed gezelschap want ook burgemeester Reehorst droogt zich er mee. Ongetwijfeld zal er meer van dit souvenirwerk volgen. Verzamelaars kunnen er hun collectie dan naar hartelust mee aanvullen. Bijvoorbeeld ook met de twee wandborden die de firma Geels aan de man brengt. Ook daar weer havenhoofdbeeld met vuurtoren en een rand van beziens waardigheden in de gemeente. Leuke dingen voor de mens die alles al heeft. :raal, eeën, dien- over Lheb- Fabi- mdat edo’s week nd te Die nieuwe meldtafel is nu gearri veerd en inmiddels voorzien van een groot aantal aansluitingen. Zij bestaat uit een ongeveer vier meter lange tafel, waarop schuin naar achteren een even lang paneel is bevestigd, met daarop tientallen knopjes, lichtjes en twee schermen, waarachter allerlei projecties kunnen verschijnen. Wanneer nu bij een van de cliënten de automatische alarminstallatie over- I gaat, verschijnt onmiddellijk op het I scherm een forse diaprojectie met daarop een plattegrond van het gebouw, waarop I staat ingetekend de weg, welke de brandweer in eventuele dichte rook moet gaan om bij de meldinstallatie daar te komen en te zien, waar in het gebouw de brand woedt. Voorzover dat althans niet direqt waarneembaar is bij aankomst ter plaatse. Oak staat aange geven waar in of bij het gebouw ge vaarlijke stoffen zijn. Om zoeken in dichte rook en nachtelijk duister te voorkomen en dus kostbare tijd te win nen, wordt dan vanuit de meldkamer JT f OEjaM

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5