NOTU verwacht voor 1975 advertentiedaling van ongeveer 5 percent TIJDSCHRIFTUITGEVERS SOMBER GESTEMD GEPREFABRICEERD CHALET Siemens Data Zuidnederlandse zuivelfabrieken gaan fuseren O BEURS voor computers opgericht Belangrijkste beurzen in Europa en VS reageren tegengesteld ■MKBI Wereldhave overweegt bod op Helma Holding Voorzitter NCW ir. J. de Wit B ling >eve >se i Niet binnen drie weken te verwachten Geen succes Unidata CIPEC: KOPERPRIJZEN STABILISEREN een miljoen gulden aan prijzen 36750 io ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 19 7 5 ECONOMIE ?1 Optimisme ands; irlandse Pas in ’77 je liplo- Unilever Obligatiemarkt in con- jrden (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het gaat de tijd schriften niet voor de wind. In het zojuist verschenen jaarverslag 1974 zegt de NOTU, de Nederlandse Or ganisatie van Tijdschrift Uitgevers, somber gestemd te zijn over de da ling van het advertentievolume, die vooral geconstateerd wordt onder de publiekstijdschriften. Sociale wetgeving LEIDEN (ANP) „De selectieve investeringsregeling, het sociale ves tigingsbeleid van enkele gemeenten en het afremmend temporiseren van noodzakelijke verbeteringen en uitbreiding van de vervoersmogelijkheden zijn voorbeelden van regeringsmaatregelen die de economische „trek paardfunctie” van de randstad ernstig aantasten”. WK» In zijn rede zei ir. De Wit verder dat srmijn: *t i verga- atie en leeftijd deser dagen op de Damrak over hele linie omhoog (Van een medewerker) ADVERTENTIE) PIIEPSIE Te winnen In de Netlonele Puzzelektle t.b.v. de internationals deze week verschenen Volgens was een i de Di- s. Post jte ver- rrichten I leden den als si in de 'pge- het iding n als me ver- iat (me- toestel t twee teel uit iet zie- De voor Een vooraanstaand Duits conjunctuur- bureau signaleerde diverse verbeterin gen, waardoor het nationale produkt in het vierde, dus thans lopende, kwartaal verder zou gaan stijgen na de anderhalf percent verbetering in het derde kwar taal. Ook de investeringen zouden in de Bondsrepubliek wat aantrekken'. H. M. F. Gardeniers dat tijdschriften een onmisbare schakel zijn in een „werkelijk samenhangend mediabeleid van aanwijs baar maatschappelijk nut”. Ook de obligatiemarkt lag vast. De 8,75-percentlening van Unilever begon op een notering van rond 101 percent tegen 100 percent als emissiekoers, ter wijl de hypotheekbanken met 8,75 per- Helma -Holding Slater Walker nder- ienst ’5-69. nnis- ng is lologie 2,71 5,62 6,78 Dit heeft ir. J. de Wit, voorzitter van het Nederlandse Christelijk Werkgevers verbond (NCW) gistermiddag gezegd op een regionale bijeenkomst van het NCW in Leiden. Het resultaat van het onderzoek zal op 12 december worden gepresenteerd, maar mevrouw drs. L. Deggeller, lid Technische Commissie van de NOTU- Communicatie Werkgroep, lichtte giste ren in Wassenaar al een tipje van de sluier op. De uitkomst over de kennis verrijking steunt volgens haar de stel ling dat het tijdschrift voor bijscholings- doeleinden een belangrijke rol zou kun nen spelen. 2,61- 5,32- 6,48- 100,75-103,75 34,00- 37,50 6,25- 8,25 2,56- 2,66 59,00- 62,00 99,00-102,00 58,75- 61,75 46,25 - 49,25 42,25- 45,25 14,36- 14,66 4,22- 4,52 6.50- <7.75 Uitvoerig ging hij ook in op de sociale wetgeving en de problemen die hij bij Tot 10 meer werd er betaald voor Océ van der Grinten, VRG en Elsevier, die zelfs 25 opliep. Vast lagen ook de hypotheekbanken door een bericht van de Westland-Utrecht, waarin de verwach ting werd uitgesproken dit jaar rond 1 miljard gulden meer aan hypothecaire - kredieten te zullen afsluiten, of rond 30 percent meer dan vorig jaar. Speculatie ve koersbewegingen deden zich voor rond de Moluksche Handelmaatschappij, Gelatine Delft en Vulcaansoord. De eer ste twee stegen fors, de laatste daalde sterk. Een te verwachten bedrijfsverlies in 1975 deed Nedap van 315 op 230 terugvallen. Op de Amsterdamse effectenbeurs zijn gisteren de noteringen van de aandelen Helma Holding en Wereldhave opge schort. Het geplaatste aandelenkapitaal Verder sprak hij de hoop uit dat de door de regering gedane ingrijpende sug gesties alsnog in overleg tussen werkge vers, werknemers en regering tot stand kunnen worden gebracht. Dat heeft, zo zei hij, de voorkeur boven een voor schrift van de overheid. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier in Amsterdam luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Nu is' in elk geval besloten geen handelsoorlogen te voeren en zelfs het diametraal verschillende standpunt tus sen Parijs en Washington over de valu- taproblematiek lijkt wat te zijn bij ge trokken. De heer Eijsbouts sprak van een van de grootste samenwerkingsverbanden, die ooit in de zuivelwereld zijn tot stand gekomen. ling in Wall Street uit en bracht het koerspeil in enkele dagen zo’n tien pun ten terug. Hierdoor opereerden Europa en Ame rika wat de belangrijkste effectenbeur zen betreft dus tegengesteld. Daardoor was er ook geen eensluidende reactie op het economische topberaad in Parijs. En toch is hetgeen op die top werd bereikt .niet van belang ontbloot. Het feit alleen al dat de huidige economische wereld crisis door gezamenlijke inspanning zal worden bestreden, is een grote vooruit gang, vergeleken met de individuele en nationalistische oplossing die 45 jaar ge- kleine verbetering voordoen. De op drachten. vanuit het buitenland waren in oktober Wat. ruimer dan in de voorgaan de maanden. De voorraden gereed pro dukt waren nog wat geslonken en de bezettingstraad van de fabrieken was gemiddeld 76 percent; even hoog als in mei jl. De algehele bedrijvigheid bleef in oktober echter op het peil van septemer. Ook het Akzo-concern kon in het derde kwartaal een lichte opleving in de vraag constateren, zelfs in de meest bedreigde sectoren. „Regering tast trekpaardfunctie randstad aan” Ir. De Wit liet zich enigszins optimis tisch uit over de materiële uitgangspun ten voor het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Hij voegde er wel aan toe dat „de komende weken zal moeten blijken of mijn optimisme ge rechtvaardigd is”. Hij zei het te waarde ren dat de regering bereid is gebleken de ingewikkelde loonknoop te ontwarren of door te hakken. Hij wees erop dat de randstad een van de belangrijkste bronnen van welvaart is. Ongeveer driekwart van de economi sche groei wordt, zo zei hij, iri de randstad tot stand gebracht. Van de verwachte economische groei van 3’/a percent per jaar zal het westen van het land bijna drie percent voor zijn reke ning m.oeten nemen. „Met andere woorden”, aldus ir. De Wit, „wil de groeidoelstelling van de regering haalbaar zijn, dan zal de rege ring de mogelijkheden van het westen van het land zo goed mogelijk moeten ontwikkelen”. Toch kpndcn de regeringsleiders er niet onderuit van hun teleurstelling te gewagen over het trage begin van het economische herstel. Hun conclusie was dan ook dat er pas in 1977 echt sprake van een fiks conjunctureel herstel kan zijn. Pal daaroverheen kwam de OESO nog met bijgestelde economische groei verwachtingen in 1976, waarbij alle per centuele groeicijfers die voor de grote industriële landen eerder dit jaar voor 1976 zijn opgesteld, aanmerkelijk omlaag zijn geschroefd. oplaag van de publiekstijlschriften liep namelijk na een aanvankelijke vooruit gang terug. NOTU-voorzitter mr. ,L. van Vollenho ven heeft er gisteren in een toespraak ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de NOTU in Wassenaar op gewezen dat het hoog tijd wordt dat de overheid van het maatschappelijk nut van tijd- schrijften overtuigd raakt en een einde maakt aan „die verfoeilijke discrimina tie”. Op dezelfde gelegenheid benadrukte het KVP-Tweede-Kamerlid mevrouw M. van Wereldhave bedraagt 26,8 mln. Onlangs verwierf Rotterdamsche Beleg- gingsconsortium NV (Robeco) een belang van 25 pet in Wereldhave. In 1974 behaalde de maatschappij een nettowinst van ƒ11 mln en in de eerste zes maanden van dit jaar werd 5,6 mln winst behaald tegen 5,4 mln in dezelf de periode van 1974. Verwacht wordt dat de winst dit jaar iets hoger zal uitkomen dan in 1974. De werkgeversvoorzitter klaagde er in dit verband over dat het verkrijgen van toestemming voor uitbreiding of vesti ging „vanwege alle papieren rompslomp” gemiddeld meer dan een jaar in beslag neemt. De behandeling van aanvraagfor mulieren voor de verschillende vereiste vergunningen en het volgen van de ambtelijke procedures vergt binnen het bedrijf extra gespecialiseerde mankracht. Er moet, aldus ir. De Wit, ook voor de ondernemers in de randstad perspectief van zekerheid komen in plaats van een beleid van verboden en vergunningen. Voor de perspectieven op korte ter mijn is dit dus zonder meer een teleur stelling, die overigens weinig verrassing meer oplèverde, omdat de verstreken maanden september en oktober minder opgewekte tendenzen hadden laten zien. Dat de Europese beurzen en met name Dit is meegedeeld door de algemene directeur van Campina, mr. J. Eijsbouts, na afloop van een bijeenkomst waaraan de directies van de vier bedrijven en de afgevaardigden van de werknemersvak- bonden hebben déelgenomen. Hoewel de vakbonden nog met hun achterban over leg moeten plegen verwacht de heer Eijsbouts van deze zijde geeti moeilijk heden, te meer omdat niemand van de ruim 3000 werknemers zal worden ont slagen. Ook de sociale zekerheid van de mensen is gegarandeerd. Voor 1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599,-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor f 369,-. 5 N c e ife roerend goed en Houthandel van Dooren heeft de onderneming het Parkhotel in haar bezit. Over de eerste zes maanden van 1975 behaalde Helma Holding, waar ca. 60 mensen werkzaam zijn, een geconsoli deerde nettowinst van 2,27 mln. Over geheel 1974 bedroeg de winst 2,2 mln. DEN HAAG (ANP). Siemens zal haar activiteiten met betrekking tot de computerfamilies 4004 en 7000 weer on der eigen verantwoordelijkheid gaan uit voeren. Hiertoe heeft Siemens in, Neder land opgericht Siemens Data BV in Den Haag. Deze onderneming zal. in zeer nauwe samenwerking met Siemens Ne derland NV, de verkoop- en ondersteu nende activiteiten op het gebied van computertechniek en data-communica- tie-apparatuur, alsmede de bij dit alles behorende software, voortzetten. In overleg met de vroegere partners is besloten de in het kader van de coöpe ratie opgezette landelijke verkooporgani satie Unidata op te heffen. De in Unidata-verband tussen CII, Philips - en Siemens begonnen Europese samenwerking op computergebied heeft niet tot succes geleid,, aldus Siemens. De beslissing van de Franse regering in mei van dit jaar om de gehele Franse com puterindustrie samen te brengen in de coöperatie CII-Höneywell-Bull en de daarop volgende mededeling van Philips in begin september over de herstructu rering van haar computeractiviteiten hebben bij. Siemens tot de conclusie geleid dat verdere samenwerking niet mogelijk is. soorgelijke sombere cijfers zijn te ver wachten. Wat het aantal advertentiepa gina’s betreft, wordt een voortgezet te daling van circa 5 percent aangeno men. Alleen de oplagecijfers zijn in 1974 (met 2,7 percent) gestegen tot bijna het niveau van 1969. In 1975 zullen de oplagen volgens een prognose van de NOTU nog eens met 3 percent toene men. Deze ontwikkeling is overigens toe té schrijvenaan de oplagegroei van omroepbladen en opinieweekbladen; de EINDHOVEN. De onlangs aange- kondigde fusie tussen de zuivelvereni- gingen Campina in Eindhoven, de Maas vallei te Roermond, Sint Martinus te Breda en de Verenigde Coöperatieve Zuivelbedrijven Brabant-Zeeland te Roosendaal en Middelburg zal op 1 ja nuari 1976 haar beslag krijgen, behou dens goedkeuring door de algemene le denvergaderingen, die eind december worden gehouden. De Zwitsers zijn markt gekomen met dit geheel gepre fabriceerde chalet, vervaardigd in de al eeuwenoude bouwstijl van het land. Wie er 75.000 (Zwitserse) franken voor over heeft, mag zich er de eigenaar van noe men. Voor de Europese beurzen was het een goede week. De stemming bleef aan de vaste kant en de handel nam toe, ook op het Damrak, niettegenstaande allerlei naargeestige uitlatingen over dé benarde situatie van ons bedrijfsleven in het komende jaar. Maar buitenlandse be langstelling hield aan en ook de ultimo- overwegingen van het al vrijwel voor bije jaar beginnen vat op de koersont wikkeling te krijgen. Baisse posities wor den afgewikkeld en beleggingsmaat schappijen ronden hun posten tot gepo lijste eenheden naar boven af. Dit heeft er deze week toe geleid dat het Damrak over de gehele linie omhoog schoof en de belangrijkste koersgemid- delden rond drie punten aantrokken. Geen indrukwekkende verbetering wel iswaar, maar in percenten uitgedrukt toch gauw zo’n 4 a 3. Geheel anders gedroeg zich Wall Street, waar nog al tijd de spanning rond de deplorabele financiële situatie van de stad New York de inzet blijft voor de dagelijkse stem mingen. Een nieuwe botte weigering van de Amerikaanse president zelfs leningen van derden aan de zo geplaagde stad te garanderen, lokte een nieuwe teleurstel- dié in West-Duitsland en ons land deze week hun optimisme konden behouden, moet dan ook grotendeels worden toege schreven aan wat optimistischer uitla tingen over de plaatselijke economie. de uitvoering van die wetgeving ziet. „Wie spreekt over de grote sociaal-eco- nomische problemen, kan onmogelijk voorbij gaan aan de kosten van de sociale zekerheid”, stelde hij. De kosten rijzen de pan uit, in 1975 zal 40 miljard worden uitgekeerd, in 1976 zal dat naar schatting, 46.5 en in 1977 54 miljard zijn, meende hij. „Daar om moeten we bij wijze van spreken nu al iedere minuut gebruiken voor bezui nigingen. Er moeten wijzigingen komen in het systeem van de sociale zekerheid. „Het stelsel is opgezet met ingebouwde remmen en stabilisatoren, maar de rem men zijn voortijdig versleten en de sta- De opinieweekbladen, de vaktijdschrif ten en de omroepprogrammalbaden heb ben wat minder te lijden gehad ,van de terughoudendheid van het adverterend bedrijfsleven. De tijdschriftsector is dui delijk achtergebleven bij die van de dagbladen en de ether (advertentieomzet). Een kosten-batenanalyse over 1974 geeft aan dat het netto resultaat van de tijdschriftuitgeverijen daalde van 6.5, naar 5.1 percent. Het overleg heeft nog niet plaatsge vonden en evenmin is het onderzoek van de accountants en belastingadviseurs van Wereldhave betreffende de financiële én fiscale status van Helma Holding afge sloten. Dit onderzoek is noodzakelijk mede in verband met de bijzondere status van Wereldhave als beleggings maatschappij. er steeds meer vraagtekens rijzen bij de overheidssteun aan individuele bedrij ven. Gaat het om staatsdeelneming, om concurrentievervalsing of om geruisloze socialisatie? vroeg hij zich af, Hij drong erop aan dat men zich in werkgevers- kring gaat beraden over de vraag in welk kader én onder welke voorwaarden indi viduele overheidssteun in de toekomst aanvaardbaar, is. Particulier initiatief moet voorrang hebben boven overheidsi nitiatief, stelde hij. de naar alle waarschijnlijkheid door te voeren dividendpassering geen grote koersschade meer veroorzaakten. DEN HAAG (ANP). NV Beleg gingsmaatschappij Wereldhave over weegt een openbaar bod uit te brengen op alle uitstaande aandelen van Helma Holding NV, gebaseerd op aandelenruil. Wereldhave heeft, het bestuur van Helma schriftelijk uitgenodigd tot het plegen van overleg. Een eventueel openbaar bod is mede afhankelijk van nog te voeren overleg met de grootaandeelhouder van Helma Holding en is daarom niet binnen drie weken te verwachten, zo heeft We reldhave meegedeeld. Hoewel de lichte opleving ook nu in feite nog altijd weinig anders behoeft te zijn dan enige aanvulling van de te zwaar geslonken bedrijfsvoorraden, wa ren deze geluiden toch voldoende om het Damrak in opgewekter stemming te brengen. Het meest kwam Unilever in het zonnetje te staan vanwege zijn op merkelijk herstelvermogen en voor sprong in de recessie, waarin levensmid delen nog altijd op hoog niveau gekocht worden. Het aandeel steeg bij levendige omzetten deze week niet minder dan f 10. Ook Heineken was een dergelijk bedrag hoger. Dat is het voornaamste resultaat van het overleg dat van maandag tot en met woensdag in Lima, de hoofdstad van Peru, is gehouden. De CIPEC zal de industrielanden die beschikken over een raffinagecapaciteit die groter is dan hun behoefte aan koper vragen hun produktie te beperken, zo staat te lezen in het Slotcommuniqué. De Sowjet-Unie en Polen hebben al in een dergelijke beperking toegestemd en Japan heeft toegezegd te zullen meewer- ken. De activiteiten van NV, waarin de Britse groep een belang heeft van 49 pet, zijn de exploitatie en ontwikkeling van on- omvatten verder de BV. Voorts Amsterdamse De NOTU meent dat ook voor 1975 „Rond tweederde van de tijdschriftar tikelen wordt door de lezers beschouwd als kennisverrijkend”. Dit blijkt uit een onderzoek over de betekenis van het tijdschrift dat op initiatief van de NOTU is gedaan door vertegenwoordigers van universiteiten, het bedrijfsleven en marktonderzoekers. LIMA (ANP).— De Intergouverne mentele Raad van Koper Exporterende iLanden (CIPEC) zal rechtstreekse on- derhandeiingen met koper verbruikende landen aanknopen om te proberen de koperprijzen op de wereldmarkt te sta biliseren. Vast was deze week ook nog KLM, die f 7 steeg, en Deli Mij, die 10 opliep. Maar ook op de lokale markt overheer ste een positieve stemming en derhalve een aantal koersverbeteringen. De tapijt- fabriek Desseaux constateerde in het deze week verschenen jaarverslag een opleving voor het vaste tapijt en kon hierdoor oplopen van 56 tot f 63. Ook BergOsS en Veneta stegen hierdoor flink in koers. Een grote order voor de Hol- landsche Beton vanuit Saoedie-Arabië leverde dit fonds een winst op van 5. Een ƒ5 of meer was deze week ook weggelegd voor Bijenkorf, Ahold, Cen trale Suiker, Gist-Brocades, Nutricia en Naarden. De rest van Ag de markt verschenen. resultaten over het derde kwartaal en 1929-’3O tien jaar lang slepende liet. Bureau zou zich ook in ons land een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11