SANEREN, NET ALS HAARLEM BETAALD VOETBAL IN NOOD (III) VAN RAMSELAAR Affaire Rijnders sleept zich nog steeds voort Nu al een Problemen met verzekering tekort van SPORFBff® een miljard Voor WK in Argentinië verlies van Tot augustus 1978 LANGE SCHORSING Bookmakers tippen Oranje als tweede Verrassend De Robben „CLUBS KUNNEN HEEL WAT „We kunnen het onmogelijk tegen Nederland opnemen” I 4 HENK HUT: OOK WIJ HEBBEN AAN PANIEKVOETBAL GEDAAN 1 F I I I ili 13 ZATERDAG 2 2 19 7 5 NOVEM B E R SPORT Olympische Spelen 1 Deskundige 1 I i öi ■f I Vosmaer HAARLEM. „We hebben er nog nooit zo goed voor gezeten als nu”, roepen voorzitter Hut en pen ningmeester Bastiaenen van eer- stedivisieclub Haarlem volstrekt eensluidend. Een tevreden uitroep die natuurlijk niet direct betrek king heeft op het sportieve verlies van de degradatie uit de eredivisie maar wel slaat op de financiële po sitie van hun vereniging. Let wel vereniging want het duo Haarlem- bestuurders laat er geen misver stand over bestaan dat hun situatie aanmerkelijk verschilt van die van AZ en Telstar, de Noordhollandse ploegen waartegen verleden sei zoen nog in de eredivisie werd ge speeld. o»* (Van onze sportredactie) I Raymond Goethals: „Slechter hadden we het niet kunnen treffen”. (Van onze sportredactie) 3, Ie VT hi Henk Hut: „Het stuit ons tegen de borst de hand op te houden bij de gemeente.” in st PIETER MUL Nico Rijnders- Ongeval of ziekte? O I L—3 üiiW BRUSSEL De Belgische bondscoach Raymond Goethals is de wanhoop nabij. Goethals, die het altijd al een onverteerbare zaak heeft gevonden dat Nederland zich voor de eindronden in West-Duitsland kwalificeerde, alleen omdat het een beter doelgemiddelde dan de Belgen had, vindt het uiterst on rechtvaardig dat België in de voorronden voor de WK in 1978 in Argentinië opnieuw bij Nederland is ingedeeld. „Nederland blijft ook in de komende jaren één van de sterkste voetballanden ter wereld”, aldus Goethals. „Deze kwali ficatieduels zullen opnieuw in ons nadeel uitvallen omdat het Belgische elftal dat het de komende jaren tegen Nederland moet opnemen niet meer hetzelfde talent herbergt dan destijds. Toen was het lot al uiterst wreed voor ons. Het was toch een onmogeljjke opgave om het tegen eenmalige voetballers als Crujjff. Keizer, Van Hanegem, Neeskens en Krol op te nemen. Nu staan we er niet veel beter voor”. Olympisch dorp 59.0, jachtha ven35.3, totaal 1.034.45. Inkomsten: loterij 226.0. Goethals is ook vreselijk teleurge steld omdat België volgens hem nu al jarenlang één van de sterkste voet ballanden van Europa is. Het elftal dat zich voor het vorige Europese kampioenschap zelfs bij de laatste vier plaatste, heeft voor het huidige Europese kampioenschap alweer de laatste acht bereikt. Goethals: „Het is Argentinië nu al bij voorbaat min of meer weer geblokkeerd is omdat we opnieuw tegen Nederland moeten. Ik weet niet hoe die loting is verlopen maar het is toch uiterst merkwaardig dat alleen Noorwegen nu vervangen is door Noord-Ierland vergeleken bij de vorige kwalificaties’”. „Er zijn misschien maar twee lan- dan misschien niet mee naar Argenti- toch wel mooi over hem beschikken. We hadden het niet slechter kunnen treffen”. München, volgen de getipte wereldkam pioen op de hielen met zeven tegen een. Gastland Argentinië staat derde met tien tegn een. België en Noord-Ierland, die in de zelfde poule spelen als Nederland, kregen een notering van respectievelijk 200 en 250 tegen een e n 0 Van Ramselaar: Schorsing tot augustus 1978. IS» 1 e e s. en, ter e- lif 1. !S. tl t tl 'S 2 1, IS •6, r, k ir P ,-t Et e d n >r t, d >r n •1 S ie s. LONDEN (UPI). Eén dag na de loting voor het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal, dat in 1978 in Argentinië wordt gehouden, tipten de Londcnse bookmakers Brazilië met zes tegen een als winnaar. Nederland en West-Duitsland, de beide finalisten in onze eigen structuur is in die elf jaar dat ik hier bestuurslid ben wel het een en ander veranderd. Dat was noodzaak voor een gezond en evenwichtig beleid, maar door een ramp (het wegblijven van 10.000 toeschouwers wegens plotse linge heftige regenval) kan dat verstoord worden. Incidenteel moet er dan worden bij gesprongen, het is toch een plaatselijk belang dat Haarlem zorgt voor de pas sieve recreatie. Het stuit ons echt tegen de borst bij de gemeente om geld te moeten zeuren. Wij willen dat helemaal niet, maar wel zeggen we tegen de gemeente: geef ons de gereedschappen om ons werk te doen. Daarom zijn we ook zo blij dat de gemeenteraad 675.000 gulden ter beschikking heeft gesteld voor een tweede overdekte tribune.” Wat de structuur aangaat is het grote onderscheid dat de Alkmaarse club een stichting is (zie ’t vorige verhaal in deze serie) een juridische vorm waarin ook Telstar gegoten is. Haarlem echter is een club in verenigingsvorm waar derhalve de betaalde sector het topje van de ijsberg is. De 25 contractspelers mogen dan de meeste publiciteit naar zich toe trekken de amateurstaart omvat zo'n 600 voetballende leden. Tesamen vormen zij een vereniging die al 85 jaar bestaat- Telstar en AZ dateren van twaalf res pectievelijk acht jaar terug. Wat andere gegevens over de relatie tussen de gemeente en de voetbalclub: in 1970 ontving Haarlem een „lening” van twee ton die echter niet hoeft te worden af gelost (in deftige taal: a fonds perdu. Sinds drie jagr betaalt de ge meente gemiddeld 67.000 gulden als bij drage in het exploitatietekort. Twee jaar terug gaf de gemeente een renteloze lening van 250.000 gulden die in vijf jaar wordt afgelost. De club betaalt 14.000 terreinhuur (voor vier velden) en 32.000 gulden voor het stadion. hartstilstand bij Rijnders a 1 dan niet veroorzaakt werd door een harde bal die de voetballer tegen zijn onderbuik zou hebben gekregen. Bovendien moet deze deskundige uitmaken of Rijnders door dit alles als beroepsvoetballer voorgoed arbeidsongeschikt zal blijven. De zaak- Rjjnders zal zich dus nog wel een tijdje voortslepen, al is wel zeker dat deze profvoetballer straks weer naar de dok ter moet. In het eerste vraagt Club Brugge van de Britse verzekeringsmaatschappij New Hampshire uitbetaling van vijf miljoen fracns. Voor dit bedrag had Club Brugge zijn profs bij de maatschappij verzekerd. Op die wijze wil de club het in de spelers geïnvesteerde kapitaal veilig stel len. weer klagen: „Nederland heeft een nië, in de voorronden kan Nederland onuitputtelijk reservoir aan jonge goede spelers. En ook al gaat Cruijff Arthur Ashe is in het internationale tennistoernooi van Zuid-Afrika uitgt- schakeld. Hij verloor in drie sets van de Zuidafrikaan Pat Cramer. De Belgen Eddy Merckx en Patrick Sercu hebben de leiding in de zesdaagse van Gtnt. AMERSFOORT. HZC de Robben heeft voo de Europa-cup voor lands kampioenen .net 4-3 verloren van Ca- nottiari. Het was geen groots duel, zeker niet van de kant van De Robben. Slechts enkele malen waren er goede, flitsende aanvallen. Te dikwijls werd duidelijk dat de Hilversummers een deel van hun oude kern missen. Toen bovendien nog de twee routiniers, Wim Hermsen en Nico Landeweerd, o p beslissende mo menten strafworpen niet benutten, kon den de Italianen uit verloren positie verrassend terugkomen. Volgens de Brugse rechter kunnen de argumenten van de verzekeraars maar gedeeltelijk in aanmerking genomen worden. Zo aanvaardt hij niet de thesis van verjaring van New Hampshire maar tegelijkertijd verwerpt hij de stelling van Lloyd’s, dat de premie te laat be taald werd en er dus geen sprake zou zijn van verlenging van het bestaande contract. Er ligt immers een brief in het dossier waarbij de maatschappij zich met verlenging akkoord verklaart en aandringt op betaling van de verschul digde premie door Club Brugge. Wel is de rechter van mening, dat niet voldoende vaststaat wat er nu precies met Rijnders is gebeurd. Was het een •ngeval of een sluimerende hartziekte? Daarom heeft hij een Brusselse hoogle raar in de geneeskunde ingeschakeld. Deze professor moet nu nagaan of de In België heerst een groot gebrek aan goede spelers. Vrijwel alle top clubs steunen op Nederlandse voet ballers. Typerend is ook dat Raoul Lambert, één van de oudste spelers in de competitie, momenteel weer aan een soort tweede jeugd bezig is en één van de beste spelers is. Goethals den in heel Europa waartegen wij het niet kunnen opnemen. Dat zijn titelhouder West-Duitsland en Neder land. Dan is het toch wel triest dat we uitgerekend Nederland weer tref fen. Bulgarije, Frankrijk, Zweden, noem maar op. Zelfs Engeland was ik niet bang voor geweest. Maar neen hoor, wij treffen Nederland weer”. De begroting van het betaalde voetbal was het afgelopen seizoen ongeveer ne gen ton (amateurs 90.000 gulden). Groot ste inkomenspostenrecette 476.000; NOS-CRM 169.000; reclame 54.000; re clamecontract met Nationale Nederlan den 55.000 en gemeente 73.000. Aan de uitgavenkant: salarissen, sociale lasten, reis- en verblijfkosten 691.000; BTW 69.000, trainingskosten, medische kosten, div. 65,000 en verplaatsingen ploeg 20.000. Sinds drie jaar is voor alle be treffende instellingen de vermakelijk heidsbelasting door de gemeente afge schaft. De toeschouwersaantallen van de laat ste vijf jaar gemiddeld per competitie duel: ’70-’71: 7214;’ 71-’71: 5300, ’72-’73: 7164; ’73-’74: 6250 en '74-’75: 6100. Haarlem wil niet opnieuw full-profs hebben, een eis van de VVCS: „de Ne derlander heeft er de mentaliteit niet voor, het komt de resultaten niet ten goede en de clubs kunnen het in de meeste gevallen niet betalen.” konden we het geraamde tekort opvan gen. In feite hielden we op de winst- en verliesrekening 3000 gulden over. Dit seizoen zijn de transfersommen met meer in de exploitatie opgenomen. Met de centen die we van de Vosmaer- transfer overhielden konden we af schrijven op de boekwaarde van de transfersommen. Alle spelers bij elkaar hebben we boekhoudkundig verantwoord voor 130.000 gulden, met andere woor den, daar zit een stille reserve in.” De financiële steun is ook een belang rijk onderscheid. Hüt: „Voorzitter Zwik- stra van Telstar maakte er geen geheim van dat de gemeente Velsen tussen de tweeënhalve en drie ton aan de exploi tatie bij draagt. Over de steun van Hoog ovens, de grootste werkgever in de IJ- mond, laat ik me niet uit,” Maar dit verhaal gaat over Haarlem en alhoewel de bestuurders van de club graag over de nabijgelegen concurrenten praten wordt het tijd Haarlems situatie eens nader te belichten. We hebben toen een heel open ge sprek met de spelers gehad en gezegd: we kunnen niet anders, schiet ons maar dood. Voor die eerste divisie hadden we garantiebedragen gesteld die een stuk lager waren maar we hebben het accent naar de premies verschoven. Goeie re sultaten leveren meer publiek op en dan kan je ook makkelijk de spelers belo nen. Zoals het nu gaat in die eerste divisie verdienen de spelers veel meer dan een seizoen terug in de eredivisie. Tegen de kritische André Wetzel (nu bij Amsterdam) zeg ik na die bespreking: jij zit bij de VVCS (vereniging van con tractspelers), wat vind je nu van onze opzet? Hij had niets dan lof voor wat we deden. Het tweede deel geldt Rijnders zelf. Op zijn verzoek sloot Club Brugge bij de Britse maatschappij Lloyd’s een con tract af, waarin bepaald wordt dat aan Rijnders een bedrag van vijf miljoen francs zal worden uitbetaald wanneer hij het slachtoffer wordt van een onge val dat hem zijn voetballoopbaan kost. De rest van de geschiedenis is aldus: Op 12 november 1972 werd Nico Rijn ders aan het eind van een wedstrijd getroffen door hartklachten. Rijnders herstelde, maar was voor de voetbal sport verloren. Club Brugge vroeg de assurantiemaatschappijen het geld uit te keren maar toen kwam de aap uit de mouw: de verzekeraars hielden de beur zen dicht. Tevredenheid over de huidige finan ciële positie sprak uit de openingszin van deze aflevering, maar een jaar gele den nog zag het er somber uit voor de club die dankzij trainer Barry Hughes veel in de belangstelling staat. Ruim 140.000 gulden was het begrote exploita tietekort voor het seizoen 74-75, een enorm bedrag zeker op een budget van ongeveer negen ton. Frans Bastiae- nen (economisch directeur bij een groot winkelbedrijf): „De overgang van Bob Vosmaer naar AZ was financieel nood zakelijk. Met een deel van het geld dat we voor hem ontvingen, 350.000 gulden, r QUEBEC CITY. (Reuter)— Hoewel de Olympische Spelen in Montreal pas over acht maanden beginnen is er nu al sprake van een „boekhoudkundig” tekort van 609 miljoen dollar, oftewel ruim anderhalf miljard gulden. Dit maakte de regering van Quebeck vrijdag bekend. De 21e spelen van de Olympiade, die nu al te botk staan als de duurste ooit gehouden, kent een uitgavenpost van 1,344.500 dollar (ruim 2,7 miljard gulden). Hiervan nemen het Olympisch stadion en het zwembad met 564 miljoen dollar het grootste deel voor hun rekening. Daarentegen bedragen de inkomsten slechts 425 miljoen dollar. Bijna de helft van dit bedrag is afkomstig van de loterij (226 miljoen dollar). Henk Hut: „Vosmaers vertrek was noodzakelijk, dit jaar gold dat zeker niet voor Marijt. Hem hadden we graag wil len houden, maar hij wilde persé in de eredivisie blijven voetballen.” Opmerkin gen waarbij in elk geval de kantteke ning moet worden gemaakt dat de twee genoemde spelers ook hun sportief-tech- nische redenen hadden te verdwijnen. Hut: „De verschillen binnen onze spe lersgroep kunnen bovendien niet te groot zijn. Je moet er van uitgaan dat je nu eenmaal niet op kunt tegen een Ajax, PSV of Feyenoord. Je moet de tering naar de nering zetten, het is niet anders. Dat is ons niet altijd gelukt. Ook wij hebben aan paniekvoetbal gedaan, daartoe gedwongen omdat we te laat wisten waar we met het eerste aan toe waren. Om duidelijk te zijn: het betreft geen chantage van de zijde van de spelers, gesteld dat die daartoe in staat zouden zijn. Nee, het gaat om de eis van de KNVB dat je spelers ui terlijk 1 mei een contract moet hebben aange boden, terwijl de competitie nog niet is afgelopen. Ga nou na, afgelopen seizoen hing degradatie af van het duel dat we uit tegen NAC moesten spelen. Dat was pas half mei. Bedenk daar overigens eens bij dat wij thuis zouden hebben gespeeld, dat had sowieso een groot aantal toeschouwers gescheeld. Bastiae- nen had ervoor gezorgd dat er twee begrotingen klaar lagen: één bij behoud van het eredivisieschap, één als we zou den degraderen. Goethals de wanhoop nabij BRUGGE. Ex-Club Brugge-speler Nico Rijnders en twee Britse verzeke- ringsmaaiscuapphen ïuiien nog een poos je moeten wachten, voordat zij weten wat er met de tien miljoen Belgische fracns gaat gebeuren waarvoor Rijnders verzekerd was. Op 28 oktober startte voor de rechtbank van koophandel in Brugge een geding, dat uit twee onder delen bestaat. Onkosten: Olympisch stadion en zwembad 564 miljoen dollar, wielerbaan 59.0, vernieuwen van bestaande sportac commodaties 146.65, financiën 66.0, kos ten organisatiecomité 104.5. Zilveren munten 125.0, gouden munten en postzegels 30.0, televisierechten en aanverwante inkomsten 44.0, totaal 425.0. ZEIST. (ANP)De tuchtcommissie van de KNVB heeft vrijdagavond in een mondelinge behandeling de SC Amers- foort-speler Henk van Ramselaar met ingang van 6 november tot 1 augustus 1978 geschorst. In de wedstrijd tegen Willem II op 2 november had de verde diger van Amersfoort scheidsrechter Oe- telmans uit Amsterdam in zijn onderli chaam geschopt nadat hij eerst van de arbiter de gele en vervolgens de rode kaart had gekregen. Oetelmans bleek niet meer in staat de wedstrijd verder te leiden en staakte de ontmotting. Enkele dagen na het incident verbrak Amers foort het dienstverband met zijn speler. In vroeger jaren gingen we bij de begroting te ver in onze verwachtingen. Naar de inkomsten keek je pas achteraf, dan zag je pas waar het schip strandde. Sinds twee jaar hebben we een straffe hand en houdt men zich goed aan de begrotingen.” Bastiaenen, de „straffe hand”: „Een belangrijk punt daarbij was het bestaan van een apart bestuur be taald voetbal dat de penningmeester pas achteraf met veel zaken confronteerde. Dat clubsentimenten het zaken-doen be lemmeren, zoals Klaas Molenaar zegt, is grote onzin. We weten precies waar we aan toe zijn.” Voorzitter Hut. „We heb ben tijd nodig gehad om de juiste struc tuur te vinden, dat moet toch kunnen. Toen het betaald voetbal twinig jaar geleden werd ingevoerd was in feite de enige eis dat je 50.000 gulden op tafel moet kunnen leggen. Had de club het zelf niet, dan zorgde een ander daar wel voor, vandaar dat er toen 80 clubs aan dat avontuur begonnen. Dat was uiter aard veel te veel en het is normaal dat er gesaneerd moest worden. Ruïnes In ’71 is de tweede divisie weggesa neerd, maar daar zaten beslist gezonde clubs bij, terwijl anderzijds een stel ruïnes overeind bleven. Dat had een waarschuwing voor heel wat bvo-leiders (betaald voetbal organisatie) moeten zijn.” Naar mijn mening kunnen nog heel wat clubs blijven bestaan als ze intern saneren, orde op zaken stellen.” Bastiaenen: „Naar mijn idee moet je twee afdelingen met 12 clubs creëren die een dubbele competitie spelen. Er moe ten dus nog dertien clubs uit het betaal de voetbal. Er zijn heel wat lieden in een bestuur zonder dat ze een beleid voeren.” Hut (hoofd van de interne accoun tantsdienst bij Hoogovens): „Die eerste divisie is een vergaarbak, een buffer tussen amateurs en eredivisie die je niet kan missen. Wij hebben bij Haarlem bewezen dat je kunt saneren als anderen dat ook doen kan van het structurele tekort van het hele betaalde voetbal (12,5 miljoen) nog wel wat af. In Er werden argumenten aangevoerd waaruit móest blijken, dat Club Brugge geen recht had op uitbetaling. Waarom niet? Vooreerst niet ornaat wat Rijn ders was overkomen géén ongeval was, maar een ziekte, die reeds geruime tijd voordien aan het licht was gekomen. Vervolgens zei New iiampshire dat het verzoek tot uitbetaling te laat was inge diend. Lloyd’s liet weten niet te kunnen uitbetalen, omdat de premie pas na het gebeuren door Club Brugge was betaald.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13