Ton van Dalen wil F® beter imago club r FC TWENTE HEEFT LAATSTE JAREN TEVEEL GOEDE SPELERS VERLOREN Michels en ome Joop van Ajax s 9 J/1 ri F 'i I fl Zuidema f Krachtfiguur Erkenning H Oud Thijssen ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 19 7 5 25 ft® r- Dromen Fotosadisme Vyf 1 fc' ITl Zijn leven wordt beheerst door voetbal. Onder de meest denkbare omstandigheden. Voetbal, het is hem bij wijze van spreken met de paplepel ingegoten. Reeds als kleuter raakte Ton van Dalen bijna spelenderwijs vertrouwd met zowel binnen- als buitenlandse voetbalbonzen, met scheidsrechters, trai ners en spelers. Hij heeft nooit anders meegemaakt. Het onderkomen van zijn vader, ex-bondsbe- stuurder Hennie van Dalen, aan de Enschedese Tubantiasingel, was vele jaren een open huis voor iedereen die ook maar iets met voetbal te maken had. Voor een aankomend sportjournalist een unieke broedijver voor het kweken van relaties en het vergaren van voetbalkennis. Koolhaas J* Jt Een vreemde man Geneesheren J JBF i li" 24’ I hli HBi I X 'V 21 F j *1 t Oiiii f dit gebied binhen •hl f TON VAN DALEN dan er stond, passeer- STOPPER. Marius Koolhaas de grootste? o - •V Met even veel recht kunnen zijn te genstanders echter een aantal negatieve punten opsommen, zoals zijn totale ge brek aan financieel-economische kennis en de volslagen onbekendheid met de sociale aspecten binnen een bedrijf. Fi- nancieel-economisch mist hij gewoon de opleiding om die materie ooit ter hand Geels: „Hij zei: het houdt op met zachies regenen, lel ze erin Ruud!’’ Geels: „Inderdaad ja, hoe weet u dat?’’ ■Wh. - Miff - -jW» AH Het waren onmiskenbare voordelen toch is het op de eerste plaats zijn eigen verdienste, dat vrijgezel Ton van Dalen ook in de praktijk volledig vertrouwd is geraakt met de materie van de door NVV-voorzitter Wim Kok als een jungle omschreven voetbalwereld. Daartoe werd hij ook in niet geringe mate geholpen door zijn krant, die hem in dertien jaar sport journalistiek de kansen offreerde zich overal in Europa te oriënteren en zodoende zijn kennis nog te vergroten. Ambitieus en vasthoudend als Ton van Dalen is, greep hij de hem geboden kansen in de loop der jaren met beide handen aan. Opeens begreep ik, dat zij welis waar clubartsen van ‘s wereld be roemdste club zijn, maar in feite toch in dezelfde positie verkeren als bij voorbeeld de trainer van Excelsior of SVV. Zo’n trainer ziet zijn club steeds m mineur omdat hij onderaan staat, en weliswaar zien Greep en Rolink steeds een Ajax in majeur, maar zij hebben toch voornamelijk te maken met de mankementen van de club. De knie van Mulder, de enkel van Steffenhagen, de nek van Geels en ga zo maar door. t ,ri om het hoofd boven water te houden. Andere clubs doen dat ten slotte ook”. «uw. Wat betreft zijn kennis van het voet- balvak, althans datgene wat zich in de gaarkeuken van zo’n voetbalbedrijf pleegt af te spelen, had FC Twente met zijn benoeming tot commercieel direc teur, de derde op rij, een slechtere keus kunnen doen. Want juist op die essentië le punten waar zijn twee voorgangers, mr. Eric Mulder en Guy Defaix, strui kelden, kon Ton van Dalen onmogelijk een gebrek aan kennis van zaken wor gen verweten. In tegenstelling tot zijn twee voorgangers, spreekt, hij de taal der voetballers. Bovendien is hij beter op de hoogte met de „ins” en „outs” van het Voetbalbedrijf, de relatie met de pers zal ontegenzeglijk wat minder stroef verlo pen dan de laatste jaren het geval was, en de presentatie van de club naar buiten uit dat mag althans van een journalist worden verwacht zal ver moedelijk wat meer inhoud krijgen. En juist aan die voorwaarden dient een zakelijk leider van een betaalde voetbal club primair te voldoen. woordelijkheid ten aanzien daarvan vol ledig in de schoenen te schuiven van FC Twentes directie. „Tenslotte heeft Defaix zich verkocht als iemand die volledig op de hoogte was met het voetbalbedrijf. In dat geval moet hij de schuldvraag dus op de eerste plaats bij zichzelf zoeken”. i 1 gr de laatste drie jaar te veel goade spelers vertrokken”. Het eerste doelpunt van Ajax werd gemaakt door Geels, met een harde kopbal in de verste bovenhoek na fraai aangeven van Steffenhagen. En kele seconden later klonk de stem van speaker Steenbergen, die met op getogenheid meldde: „Het eerste doel punt van Ajax werd gescoord door Brokamp, na prachtig aangeven van Suurbier!” Ik noteerde deze dubbele misser'in één zin onmiddellijk, want als het al zin heeft dat een speaker mededeelt wat we allemaal al met eigen ogen hebben kunnen zien, dan is het toch op zijn minst gewenst dat hij de goede namen noemt! ‘s Avonds bij de onverbiddelijke beeldbuis zag ik het nog eens. Steffenhagen hakte naar Suurbier, die zette voor en de inkomende Brokamp kopte fraai in! Ik begin oud te worden. Twente nu eenmaal niet in staat grote investeringen te doen. Wanneer FC Twente in dat soort zaken wat alerter reageert en daarnaast keihard gaat wer ken aan een feilloos functionerend scou- tings-systeem, moet het mogelijk zijn de club op dit niveau te handhaven”. naast de massagetafel ongeduldig op hun horloge te kijken, omdat het nu al de tweede week is dat Ruud niet kan spelen. Een leven zonder gla- mour. Voor Rolink en Greep stijgen er uit de naam Ajax alleen maar geuren op van massageolie, zalf en jodium. Behalve natuurlijk „als die zwelling over is”, dan mogen ze even méekijken naar de doelpunten. Michels: „Maar man, dat is de vader van de onderdirecteur van het KNMI in de Bilt. Het houdt op met zachies regenen, hè? Dat kan beteke nen dat het zo meteen droog wordt, maar het kan ook betekenen dat het strak gaat gieten. Was dat het enige dat hij zei?” Van Dalen beschouwt het evenzeer als een dwingende noodzaak dat Frans Thijssen, wiens contract evenals dat van Niels Overweg op het einde van het seizoen afloopt, vóór FC Twente behouden blijft. „Alleen al uit psycholo gische overwegingen. FC Twente moet de reputatie kwijt, dat je het talent bij deze club wel weg kunt kopen. Er zijn FC Twentes per 1 februari in dienst tredende commercieel directeur be schouwt het als zijn voornaamste op dracht het imago van FC Twente te verbeteren. „FC Twente speelt nu al zes jaar aan de top, maar wordt eigenlijk nog steeds niet erkend als een echte topclub. Daarin moet verandering ko men. Net zo goed als FC Twente in het verleden te weinig van zich heeft afge beten. De club zou zich best wat agres siever mogen opstellen. Zo’n Oranje- boycot zou ik daarvoor geloof ik niet hebben aangegrepen, maar kwaad kan het ook niet”. Bestuurlijk en organisatorisch zou FC Twente ook best eens opgepoetst mogen worden. Ton van Dalen onderkent het, maar voelt er weinig voor daarover in details te treden. Hij volstaat, met: „Het zou geen kwaad kunnen wanneer het bestuur zou worden aangevuld met za kenlieden zoals Sportclub Enschede die heeft voorgedragen. Het is tenslotte de bedoeling dat FC Twente in de toekomst puur professioneel wordt geleid. Het da gelijks bestuur moet je in dat verband zien als een controlerend apparaat, het algemeen bestuur als een soort raad van commissarissen. Persoonlijk vind ik Masman overigens geen slechte voorzit ter. Misschien zou hij alleen meer als voorzitter moeten opereren”. In het boekje „Ajax” van Wim Jesse lees ik dat Marius Koolhaas, in AS Geels vervalt in gepeins. „Ja, hij zei nog iets, maar wat was dat nu ook alweer? Zoiets van „lange halen, gauw thuis?” De gezonden en verkwikten stap pen opgewekt in de bus of bestijgen de trap naar de bestuurskamer, en zij blijven achter met de kreupelen en gepijnigden. En als een speler die niet gemist kan worden geblesseerd is, staan de trainer en de voorzitter FC Twente speelde zich de afgelopen seizoenen regelmatig in de Europese kijker, maar volgens Van Dalen zit het met het imago als topclub niet goed. Op de foto Jaap Bos. Kick van der Valt. Frans Thijssen en Epi Drost. Michels slaat zich voor zijn hoofd en zegt met stentorstem: „Mag ik even de aandacht? Iedereen trekt zijn schoenen met motregennoppen uit en verwisselt ze voor stortgietnoppen- Ome Joop zegt lange halen gauw thuis, dat betekent dus dat er niet gepriegeld moet worden omdat de bal dan in het sappige gras blijft liggen. Das jullie weten het: lange ballen naar de vleugel. Bedankt Ruud, voor je oplettendheid. Wil iedereen voor taan opletten wat ome Joop mompelt, als jullie naar het bijveld lopen, want ome Joop is het orakel van Ajax!” tri Voetbal International staat elke een zogeheten „profiel” van .■voetballer. Op de vraag „Droom je wel eens van voet bal?”', antwoorden de meesten van met. ,Dat verbaast me altijd hogelijk,. Ik droom altijd van voetbal. Soms voetbal ik zelf, en zoniet, dan zit ik wel op een tribune, heel hoog in de nok op een bank die voorover helt zoaat ik, als ik me niet heel goed vasthoud, voorover in de Kuip stort. Een mooie dood, dat wel, maar een nare droom. Laatst droomde ik bij voorbeeld dat Schrijvers nog net een ingeprikte bal van de doellijn haalde, uit pure vreugde het ding een vijftal keren tegen de paal duwde, waarna een speler van de tegenpartij de bal uit zijn handen pakte, op de grond neerlegde, en in het doel schoot. De scheidsrechter, die er vlakbij stond, rende meteen met uitgestrekte wijs vinger naar de middenstip: hij kende het doelpunt goed! Uit zulke dromen word ik -altijd kwaad wakker! Michels kijkt lichtelijk verstoord op, want hij houdt er niet van dat buitenstaanders zijn uitgestippelde beleid doorkruisen, en vraagt: „Wat zei deze meneer de voetbalkenner dan wel dat ik nog niet wist?” Toen het bij AjaxFeyenoord 4-0 stond, begaf V.I.--fotograaf Robert Collette zich vanachter het Feye- noord-doel naar de dug-out van Fey enoord, -waar trainer Brzezanczyk met de doodsnood in zijn ogen zat te bedenken wat hij zo meteen in Polen zeggen moest als ze hem daar vroe gen waarom hij al na een klein half jaar bij Feyenoord was weggegaan. Toch was dat gemis aan financieel- ecoonmische kennis vorig jaar de belang rijkste oorzaak, dat beide partijen al snel Uiteen gingen. Van Dalen: „Er werd toen zo sterk de nadruk gelegd op dat financieel-economische aspect, dat ik me vrijwillig heb teruggetrokken. Toen ik anderhalve maand geleden opnieuw werd benaderd, heb ik het bestuur eerst gevraagd hoe nu de verhoudingen lagen. De normen waren echter verlegd. De voorkeur ging nu duidelijk uit naar iemand uit de voetbalwereld, die zowel bij de trainer als de spelers goed moest vallen en die in staat moest zijn de public-relations te verzorgen. Bovendien moest het een vent uit deze streek zijn, iemand die de Twentse mentaliteit aan voelt, want vooral daarop schijnt Defaix uiteindelijk stukgelopen te zijn”. Om op zo’n moment voor je krant een foto van zo’n man te nemen, is niet alleen moedig maar ook sadis tisch. Ik zou er het lef niet voor hébben. Na afloop vroeg ik Rob Col lette, of hij het niet moeilijk vond om bij zo’n 4-0 stand op zijn buik in het gras voor de dug-out te gaan zitten voor het maken van de foto van de man met het gefolterde ge zicht. „Dat is inderdaad'-heel verve lend”, zei hij. „Maar het moet toch gebeuren. Het is, wel zo, dat ik niet plompverloren ga liggen fotograferen. Voordat ik me installeer, knik ik zo’n man even toe, dat hij weet wat ik van plan ben en ook bij wijze van verontschuldiging. Ik maak even con tact. Maar daarna maak ik toch de foto”. „Zakendoen is vaak risico nemen”, oordeelt Van Dalen. „Tot dusver heeft FC Twente er altijd naar gestreefd uit de rode cijfers te blijven. Een nobel streven, maar toch zul je soms bepaalde risico’s moeten durven nemen. Net zo goed als ik me zou kunnen voorstellen dat jé bij contractonderhandelingen in sommige gevallen bepaalde wegen moet bewandelen om een speler te houden. Masman redeneert in dat soort zaken vanuit een puur idealistische stelling, maar inmiddels zal hij er ook wel ach ter zijn gekomen, dat dit gewoon niet haalbaar is. Hij handelt te veel volgens de regels. In principe is dat juist, maar je zult wel eens iets moeten verzinnen Ten overvloede somt Van Dalen ver volgens nog eens de missers op die Guy Defaix naar zijn oordeel heeft begaan. „Hij ging in elk geval niet vrijuit wat betreft Ardesch en Zuidema, ook in de contacten met de pers is hij zwaar te kort geschoten. Maar ook ten aanzien van het aantrekken van jeugdspelers heeft hij niet slagvaardig genoeg gehan deld”, Puur zakelijke bezwaren, die Top van Dalen straks zal moeten ondervangen. Hij meent dat te kunnen. „Het is de bedoeling dat ik na een inwerkperiode en gebleken geschiktheid volledig zelf standig ga werken en daar waar moge lijk initiatieven ontplooi. Waar nodig, zal ik natuurlijk overleg met het bestuur moeten plegen, maar niet voor elk wis sewasje”. Hoewel een definitieve taakomschrij ving van zijn functie nog schriftelijk moet worden vastgelegd, verlangt Van Dalen die armslag om binnen het raam van de financiële mogelijkheden snel te kunnen beslissen zonder voorafgaand overleg te hebben gepleegd. Vooral op die momenten, dat van de ene op de andere minuut een beslissing moet wor den genomen. Van Dalen: „Mede door een te weinig slagvaardig beleid zijn FC Twente deze zomer een paar talenten door de vingers geglipt. Zoiets moet voorkomen worden. Wil FC Twente op dit niveau blijven, dan is het een dwingende eis, dat het talent jong wordt opgespoord wanneer het nog niet te duur is. Financieel is FC Michels blijft als door de bliksem getroffen staan. „Dat was toch niet ome Joop met de kleppet en het kromme pijpie?”. - - --■ te kunnen nemen, wat betreft de sociale begeleiding van de spelers moet hij ech ter, mjts hij in dat opzicht goed wordt begeleid, in staat worden geacht zich op dit onderdeel te bekwamen. Blijft niet temin de kardinale vraag of Van Dalen zich in de toekomst kan ontwikkelen tot die krachtfiguur die FC Twente nódig heeft om zich aan de top te kunnen handhaven. Hoewel een enkeling in de voetbalwereld zijn benoeming heeft ge kenschetst als „weinig professioneel”, verdient Van Dalen ondanks een aantal bezwaren het voordeel van de twijfel. Ton van Dalen kent zijn beperkingen en heeft daarom ten aanzien van een aantal aspecten wel degelijk zijn twij fels. Terecht is hij echter van oordeel dat de tijd zal moeten uitwijzen of hij er verstandig aan heeft gedaan de veel omvattende taak van zakelijk leider te ambiëren. Niettemin staat hij frank en vrij tegenover deze voor hem volslagen nieuwe functie en acht hij wel degelijk de kans aanwezig te kunnen slagen. In het tegenovergestelde geval zou hij er ongetwijfeld ook niet aan zijn begonnen. Daarnaast ziet hij niet de noodzaak dat een leider voor alles een financieel- economisch deskundige behoort te zijn. Zeker in het geval van FC Twente niet, dat in penningmeester Piet Nijland een autoriteit op dit gebied binnen haar college heeft. In het literaire tijdschrift De Revi sor staat een gedicht van Anton Kor- teweg dat „Een vreemde man” heet mdar kennelijk een nachtmerrie on der woorden brengt van iemand die droomt dat hij Johan Cruijff is maar de weg naar het stadion niet kan tgen Benfica in het Pare des Prin- vinden. Ik citeer het voor u: Dwalend op voetbalschoenen en in rood en wit, st -aat in straat uit, huilend, verblond: ie moet tegen Benfica in het Pars des Prin ces Voor de aanvang van Ajax NEC heb ik me een kwartiertje verdekt opgesteld tussen het wachtende voetvolk, dat de spelers naar buiten wilde zien komen voor het intrappen, inlopen en inspe- len op het drassige bijveld. Dat zijn de ware liefhebbers, die hun favorie ten van dichtbij willen zien, even hun arm langs hun jas willen voelen schuren, of ze iets willen toeroepen. Dat zijn dan meestal geen dingen waar ze iets van meenemen. Ik kan me althans niet voorstellen dat bij voorbeeld Ruud Geels, na die war- ming-up teruggekeerd in de kleedka mer, tegen Rinus Michels zegt: „Mag ik even belet, meneer Michels? Toen ik zo straks naar het bijveld liep, zei een supporter iets tegen me wat me te denken gaf. Ik dacht: dal moet ik toch even voorleggen aan meneer Mi chels, want je weet het maar nooit. Het is misschien een nuttige tip”. en hebt nog een kwartier, krap dat gevoel dal ken je toch? En dat ineens iemand die ook die kant op moet je bij je naam roept Johan dus je stapt snel in en droogt je tranen, hij geeft gas en rijdt glimlachend de verkeerde kant op dat gevoel. de wandeling „Grote Maar” genoemd, in 1915 secretaris van de elftallen- commissie van Ajax werd. Dat bleef -• week hij tot 1926. Toen werd hij secretaris een. van Ajax. Dat bleef hij tot 1932. Toen werd hij voorzitter van Ajax, en dat bleef hij tot 28 jun H956. Vierentwin- tig jaar dus, Koolhaas is kort geleden overleden, voorzitter Jaap van Praag vroeg voor AjaxNEC om enkele seconden stilte ter ere van „een van de grootste voorzitters die Ajax ge-r had heeft”. U merkt het, Jaap van Praag hield nog een slag om de arm, hij sprak niet van „de grootste voor zitter”. Net als George Knobel, die ook nog een plaats openhoudt in zijn selectie voor onvoorziene omstandig heden, houdt Van Praag de slag om zijn arm dat er in het 'verleden wellicht eén nog grotere voorzitter is geweest dan Marius Koolhaas. Maar zeker niet alleen daarop, hoewel dit detail in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het uitzonderlijk snelle vertrek van Defaix. Een afscheid waar toe Van Dalen via zijn krant een belang rijke bijdrage heeft geleverd, hoewel hij nu met de hand op zijn hart ver klaart nimmer de intentie te hebben gehad Defaix naar huis te hebben ge schreven teneinde zelf op de stoel te kunnen plaatsnemen. Of het ontslag van Defaix nu terecht of ten onrechte was, een feit blijft dat hij foüten heeft ge maakt. Fouten die konden ontstaan door een gebrek aan begeleiding. Van Dalen vindt het echter ten onrechte de verant- Terwijl ik daar zo stond, passeer den mij twee opvallende figuren, die al lopend in een druk gesprek gewik keld waren. Zij vielen op, omdat zij te midden van al die mensen met duffelse jassen aan, in hun colbertje liepen. Bovendien hadden ze een be kend gezicht. Het waren de geneeshe ren van Ajax (EHBO, Eerste Hulp bij Overtredingen), de dokters Greep en Rolink. Ik ving een flard van hun gesprek op: .Als die zwelling over is.En toen waren ze alweer voor bij.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25