Bridge Schaken Filatelie w w ■MMi R I V Ir j Hij is er En zingen kon Oplossing Prijspuzzel hij niet I r 60i wi slwnaSï] prijspuzzel ISLAND: Cubo At -rr 27 19 7 5 2 2 NOVEMBER ZATERDAG •/e \woefj^ï' 3 rHGUUW mo 13 - •E 3 11 ze H. en Piet twee had ook de klaas heel goed te helpen. H. ding. H65 Zie maar wat er gebeurt als ik Ru A, Diagram 4. •r ED HOLSTVOOGD «WW 4 door ing in X>- Mr. E. SPANJAARD K.J.F. HEYMANS i <s; z/zz/zz<wz«v<w^yz/zyzzz/ t" De Sint is aangekomen. ’k Heb nachten liggen dromen over wat ik krijgen zal. De Sint kijkt in zijn boeken en Piet in alle hoeken. Ik droom van een tas of een bal- De zakken en de kisten -als alle kind’ren ’t wisten !- zijn helemaal vol gedaan. Eerst nog wat nachten slapen, dan pepernoten rapen! Dan komt hij bij mij aan! Diagram 2. 3e bijzondere vermelding Valentin Lider, USSR. deze isma in de ende een en, een kleine klaveren harten? Het antwoord is een hetgeen duidelijk wordt Sint hun gemopper had gehoord en was vlug achter een grote kast gekropen. ROEMENIE. Op een nieuwe defini tieve frankeerzegel van 55 b. (blauw) is een politie-agent met een walkie- talkie voorgesteld. geen Q V O geen A94 geen Q geen B V 5 3 geen Q geen O B 10 9 8 V 5 3 voor ouw. geen V 10 9 O geen B 7 geen O1 geen 0 4 3 H 10 De boot van Sinterklaas heet MIRA. De prijzen zijn gewonnen door: 1. Ata- oellah Ataoellah. 2. Luda Broekhof, 3. Michael Fritzen. Ze worden je thuisbe zorgd. SJE „Kom maar tevoorschijn, Piet twee en kom samen met Piet één eens even naast me staan’”. En even later stonden daar twee Pieten die zich diep schaam den. „Zingen jullie dan samen maar eens een liedje voor me”. Piet één zei tegen Piet twee: „Mooie, boel, Piet twee, Ik maar slepen en sloven en de Sint maar bedankjes krijgen straks. Wij doen zwaar werk en lopen De Russische grootmeester Iser Koe- perman heeft de vorige week uit ons kleine harten, als de eindfi- guur wordt bezien, die overblijft als uit eindelijk Ha H is gespeeld: 653 <2 632 O B 10 9 8 V 5 3 10 Q 4 0 7 5 A 9 4 Voor ons ligt het juryrapport van het compositietoernooi 1974 van „de Waar heid”. Wij beperken ons tot de tweezet- ten- Uiterst boeiend is het, de kwaliteits verschillen te zien. Probleemcomposities moeten bijzondere constellaties in opti male vorm uitwerken, zoals batterijen, penningen, verleidingen, crossed-checks, minorpromoties e.d.; wij kennen het re pertoire zo langzamerhand. Wat een sca la bestaat er echter in creativiteit en technische uitwerking Het rapport on derscheidt drie groepen: de prijspaarden, de eervolle vermeldingen en de bijzon dere vermeldingen. Wij geven nu enige speeimina van onder naar 'boven. U zult dan kunnen constateren dat er rangen en standen zijn, mits u zelf de oplossingen zoekt, en noodzakelijke conditie om echt van 't gebodene te genieten. Diagram 3. 2e bijzondere vermelding. Prof. Yves Cheylas, Algerije. TSJECHOSLOWAKIJE. Oude mo torfietsen worden afgebeeld op een serie van zes waarden: 20, 40 en 60 h„ 1, 1.20 en 1.80 Kcs. De zegels werden door Kamil Lhotak ontwor pen. Dat Mamina ook uitstekend thuis is in het eindspel blijkt uit de uitgebalanceer de winst vanuit de tweede diagramstand hij speelde hier 53. 37-32! (belet 7-11 en 8-12), 26-31; 54. 48-42, 7-12; 55. 28-22, 31- 36; 56. 42-37, 25-30; 57. 23-19 (33-28 wint ook, maar niet zo fraai), 12-18; 58. 22-17. 18-23; 59. 19x28, 30-34; 60. 17-11, 24- 29; 61. 33x24, 34-39. Door dam te halen op 48, waarna de doortocht evoor 36 vrij komt lijkt zwart tot remise te komen. De witte schijven staan echter allemaal precies op hun plaats! 62. 11-7, 39-43; 63. 7-1!, 43-48 of? 64. 28-22, 48x18; 65. 1x29. Op 36-41 wint nu 29-47 door de vang- stelling. Dus 65. 8-12; 66.29x7,36-41; 67. 7-16! NOg een vangstelling: op 41-47 volgt 35-30 en 30-24. 67. 13-18 gedw.; 68. 16-7!, 18-22 (op 41-47 wint 7x29); 69. 7-16. Zwart moet nu weer offeren en verloor na enkele zetten door over macht, want wit houdt zijn vier stuk ken. Een sterk en secuur eindspel, dat het beste doet verwachten van het inter nationale debuut van de Malinese Ma mina! CUBA. Gewijd aan de ontwikkeling van de diergeneeskunde wordt op 25 november een serie van zes waarden verkrijgbaar gesteld, die door R. Company werd ontworpen. Voorge steld zijn diverse huisdieren, alsmede de kringloop van een parasitaire ziek te van het dier in kwestie: 1 c. schaap met Haemonchus spp. (veroor zaker van de maagwormziekte), 2 c. hond met Ancylostoma caninum (an- kylostomosiase), 3 c. haan met Dis- ternationale ervaring op te doen. Zo zullen in het komende Suikertoernooi spelers uit o.m. Senegal, Haïti, Kongo en Ivoorkust van de partij zijn. Zelfs is een speler uit Mali uitgenodigd, dat nog geen lid is van de werelddambond. Deze Ma mina N’Dlaye is trainer en sterkste spe ler van zijn land en zal direct in de eregroep worden geplaatst. M.i. terecht, want de van hem bekende partijen be wijzen nu al zijn speelkracht. Let op, hij wordt een nieuwe Baby Sy! Kijk eens naar de volgende meesterlijke overwin ning, op een van zijn pupillen. ZWITSERLAND. Twee nieuwe de finitieve frankeerzegels zien op 27 november het licht: 35 Rp. huizen in Centraal-Zwitserland en 1.10 F. ro- maans portaal van de kathedraal in Basel, (afbeelding) BELGIE. Ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan van de Universiteit van Leuven werd op 10 november een zegel van 6.50 F. uitgegeven, ontworpen door J. Malvaux. De zegel geeft een reproduktie van het beeld van de patrones „Sedes Sapientiae” (Zetel der Wijsheid) in de Sint-Pie- tershoofdkerk te Leuven. Op een kerstzegel van 5 F., verschenen op 17 november, is een fragment van het middenpaneel van het schilderij „De Aanbidding” van Rogier van der Weijden (ca. 1400-1464) gereprodu ceerd, drie engelen voorstellend, (af beelding) La Fontaine schreef in een van zijn fabels: „On ne peut contenter tout le monde et son père”, „men kan niet Als je goed door het doolhof gaat en je schrijft onderwijl de letters op die je tegenkomt, krijg je de oplossing van deze prijspuzzel. Stuur die oplossing op z’n laatst dinsdag naar onze krant. Doe eens mee, misschien win jij nu eens een prijs. iedereen tevreden stellen en zijn vader ook nog”. Voor een soortgelijk dilemma staat vaak ook een schaakredacteur. Ve len, vooral huisschakers, stellen hoge prijs op publicatie van problemen, maar de meeste wedstrijdschakers hebben hier niet de minste belangstelling voor. Filo sofisch gezien hebben de laatsten het gelijk vermoedelijk aan hun zijde, want schaken is een strijdspel en het strijd- element ontbreekt nu juist geheel in de problematiek. Waarom schaakt een mens? In de eerste plaats, dachten wij, om zichzelf te bewijzen, door het beter te doen dan een ander. Dit is een behoefte, in ontelbare vormen te bevre digen, van vrijwel ieder menselijk we zen. Veel minder dan buitenstaanders wel menen, is schaakspelen een soort verslaving gelijk roken, drinken, drugge bruik. Een schaker maakt hoe en thousiast hij ook is geen amok als hij het een paar maanden zonder zijn hobby zou moeten stellen. Ook niet als hij gewoon is, dagelijks binnenskamers veel tijd te besteden aan zijn schaakvorming door openingsstudie, analyseren e.d- Zulks ligt op één lijn met b.v. de pianist, die iedere dag uren studeert. Dit is geen verslaving, doch eerder een soort wer ken om het beoogde doel te dienen, zo goed mogelijk schaken, pianospelen. Bij het schaakspelen staat, gelijk gezegd, het aspect strijd voorop, terwijl het bevredi gen van de behoefte aan schoonheid pas op het tweede plan ligt. Natuurlijk waardeert de echte liefhebber het, als er een mooie partij uit de bus komt, zelfs zo hij die verliest, maar dit esthetisch element blijft in wezen secundair. Diagram 1. 5e bijzondere vermelding. Componist: Stelian Lamba, Roemenië. SURINAME. Op 25 november wordt een serie permanente fran keerzegels in de hoge waarden 1, l*/s, 2*/s en 5 Gulden uitgegeven, ontwor pen door S. Kromoredjo uit Parama ribo, ter vervanging van de zegels met het portret van Koningin Julia na. De zegels tonen alle het gebouw van de Centrale Bank in-Paramaribo, (afbeelding) IVOORKUST, een vroegere Franse kolonie, is sinds 1960 onafhankelijk. Het is 322.463 km2 groot en telt 4.400.000 inwoners. De hoofdstad heet Abidjan. Het land dankt zijn naam aan Europese kooplieden, die er ivoor gingen zoeken. Vroeger was het een arm en vergeten stukje Afrika, nu is het een belangrijk Afrikaans land.. pharynx nasuta, 5 c. paard met Gas- terophilus intestinalis, 13 c. varken met Ascaris lumbriocoides (veroorza ker van de spoelwormziekte) en 20 c. koe met Boophilus microplus (een ziekte overbrengende teek), (afbeel ding) FRANKRIJK. Op 24 november verschijnt een zegel van 1.20 F. in verband met de 50-jarige diplomatie ke betrekkingen tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie. De door René Dessi- rier ontworpen en door Claude Dur- rens gegraveerde zegel toont de vlag gen van de beide landen. HONGARIJE. Het 25-jarig bestaan van de Volksrepubliek Hongarije werd herdacht door de uitgifte van twee zegels: 1 Ft. kaart van Honga rije en 1 Ft. kiezers bij de stembus. Beide zegels beelden ook het Hon gaarse wapen af. Sinterklaas zat wat uit te rusten in een grote luie stoel. Hij was nog erg moe van de lange reis en nog meer van de geweldige ontvangst nadat hij in Nederland was aangekomen. Tjonge, jonge, wat een kinderen en wat een verlangende gezichtjes had hij gezien! Er was niets heerlijkers dan al die verlangende kinderen blij te maken, dacht de Sint. Ja, dat moest hij dit jaar weer meemaken. Heerlijk!! Zo dacht Sinterklaas in z’n luie stoel en zo viel hij van vermoeidheid in slaap. Het was een verkwikkend slaapje, maar het wak ker worden was iets minder prettig. Op een paar andere stoeien in de kamer van de Sint zaten een paar Pieten zacht jes met elkaar te praten. De Sint hoorde zé mopperen en dacht: - Weet je wat, ik hou me alsof ik nog slaap en luister eens even naar wat ze te mopperen hebben. - Dat vond de Sint fijn. Het werd een heel gezellige avond. Alle Pieten kregen een kadootje en waren van plan Sinter- Ad diagram 1. Na de sleutelzet 1 Pe3- c4! is d3xe2t natuurlijk de hoofdvariant. Daarop geeft het crossed-check 2 d2-d3 mat. Als zwart Pc4 pent met Le6: om de matdreiglng 2 Pd6 te pareren, volgt 2 Td4 mat. De compositorische grap van ’t probleem is dat in de beginstelling 1 de2: (zonder f) 2 Dc2 mat en 1 Le6: (met t) 2 Te6: mat, klaarligt, ’t zgn. schijnspel. Ad diagram 2. De „stille verleider” is 1 Pe4 (dr. Te5 mat). Zwart kan dit niet pareren door gebruik te maken van de ontpenning van Tf3. B.v. 1.. Tf5: 2 Pc5 mat! Een fraaie wending, welke oa» doet vermoeden, op ’t goede spoor te zijn- Doch 1 Pe4? faalt op De7! De sleutelzet 1 Pd2-c4! (dr. Te5 mat) ont- pent Pb3 1 De7 2 Pb6: ma|. Ad diagram 3. Oplossing 1 Kf8-f7! (dr. 2) c8D mat. Zwart kan dit pareren met 5 paardzetten, welke echter telkens een zwart-stuk zodanig interfereren, dat er mat volgt. Ad diagram 4. Hier speelt stellig de sympathie voor de STER-reclame! De grote verleider is 1 Dd6 (dr. 2) Dd5: mat en na een loperzet 2 Dd3 mat, behalve 1 Lc4! 2 Pc5 mat! Er zijn nog een massa andere parades (de lezer werke die zelf uitdoch de enige doeltreffende is 1.. Dd4! Sleutelzet 1 Df8-c5! De extra mogelijkheid in vergelijking met de verleider zien we na 1 De5 2 Dc2: mat! 100 L. in omloop sche voorstelling, „Italia Turrita”. Emidio Vangelli. LIECHTENSTEIN. In verband met het Heilig Jaar 1975 worden op 4 december drie kerstzegels in circula tie gebracht met romaanse plastieken uit de kathedraal van Chur: 30 Rp. Noord speelt Ha V en Oost heeft geen verweer meer. Eén van de leerlingen merkt vervolgens op dat West slecht heeft gespeeld. Hij moet, teneinde zijn panier voor de dwang te behoeden, maar drie keer schoppen spelen en dan har ten. Zuid speelt 3 SA, waartegen West om te beginnen zijn schoppenhonneurs incas seert. Zuid, die twee klaveren heeft af gegooid, neemt Ha B met het aas en ver volgt met Ru A, H en V. West moet een klaveren laten schieten en de eerste vraag is welke kaart Noord moet a-fgooi- of een kleine Dat wordt onmiddellijk weerlegd. Zuid speelt zelf de vierde schoppen en cre- eert alsnog de dwangpositie. De leerling, die dit heeft opgemerkt, zegt dat West na tweemaal schoppen reeds moet swit chen naar harten. Maar ook dat wordt weerlegd. Eén van de beste leerlingen rekent onmiddellijk voor dat Zuid tijd genoeg heeft om zelf nog twee keer schoppen te spelen, zodat opnieuw de dwang wordt bereikt. Nee. de oplossing is dat West één keer schoppen speelt en dan direct harten. Maar nu staat Jones op, de bollebof van de klas. Ook dan maak ik het con tract, zegt hij. Ik geef zelf een tweede schoppen af en als West opnieuw harten speelt, een derde schoppen. West elimi neert nu Noord’s laatste hartendekking, zodat West niet alleen de vierde schop pen, maar ook nog een hoge kaart heeft en dus niet meer aan slag mag komen. Maar dat gebeurt ook niet uren en Sinterklaas zit maar op paard en rijdt zwaaiend met zijn hand rond. Ik vind niet eerlijk verdeeld. Kinderen vragen maar en hij geven maar en Sint lachen maar en wij sjouwen maar”. „Ja,” zei Piet twee tegen Pier één. „Jij wel gelijk hebben, man. Wij wel hard werken voor zonder kadootje en kinde ren alleen maar zingen én vragen dan zo maar krijgen van onze Sint”. Sinterklaas geeuwde eens heel hard en de Pieten schrokken verschrikkelijk. Ze hoopten niet dat de Sint hun gesprek had gehoord, maar Sinterklaas liet niets merken. Hij deed net, of hij pas wakker was geworden en keek zijn Pieten vriendelijk aan. „Zo jongens,” zei hij, „zuilen we weer eens aan het werk gaan? Ik heb een heerlijk dutje gedaan en kan er zo wel weer een poosje tegen”. De Sint stond op en wandelde met zijn Pieten naar de pakkamer en met nog veel meer andere Pieten gingen ze aan het werk. Alle kadootjes werden keurig ingepakt en in zakken, dozen en kisten gedaan. Voor- elke straat was er een andere zak of kist. Toen het avond was, zaten ze met z’n allen in de grote kamer van Sinterklaas, maar de Sint was er niet. Die was nog een poosje in de pakkamer bezig en toen hij klaar was riep hij een van de Pieten. Even later kwamen ze samen de grote kamer binnen met twee zakken in hun handen. Wat ging er nu gebeuren? Werd er vanavond overgewerkt? De Sint ging in zijn grote stoel zitten en alle Pieten H en V speel en vervolgens een ruiten- slag geef aan Oost. Deze kan alleen maar klaveren terugspelen en ik maak de laat ste drie slagen. Zuid zou ook Ru A H V 4 en KI H 10 8 kunnen vasthouden, want op het moment dat Oost klaveren speelt, maakt Zuid in die kleur altijd driesla gen. Er is maar één manier om het contract down te spelen en dat is als West zijn vier prachtige schoppen in eerste instan tie onaangeroerd laat, besluit Jones, T. SCHIPPERHEYN Dammen OOSTENRIJK. In de waadde 4 S. wordt op 28 november eén zegel in omloop gebracht als eerste waarde een nieuwe reeks „moderne kunst in Oostenrijk”. Gereproduceerd is het werk „Der Spiralbaum” van Frie- densreich Hundertwasser. De eerste geldigheidsdag is 11 december. „Daniël in de Leeuwenkuil”, 60 Rp. „Madonna” en 90 Rp. „St. Petrus”, (afbeelding) MALEISIË. Vijf tezamenhangende zegels van ieder 15 c. geven voorstel lingen van verschillende moskeeën in Maleisië: de Ubudiah-Moskee in Kua la Lumpur (Perak), de Zahlr-Moskee in Alor Star (Kedah), de Nationale Moskee in Kuala Lumpur (Perak), de Sultan Abu Bakar Moskee in Johore Bahru (Johore) en de Kuching Staatsmoskee in Sarawak. IJSLAND. Het eeuwfeest van de Thorvaldsen-Vereniging werd gevierd door de uitgifte op 19 november van een zegel van 27 Kr. met voorstelling van het standbeeld van de beeldhou wer. Op dezelfde dag verscheen een zegel van 35 Kr. gewijd aan de her bebossing van het eiland. Voorgesteld is een boom in het IJslands land- schap. (afbeelding) In de problematiek daarentegen is dit nu juist volstrekt primair. Dit betekent dat spelers en probleemliefhebbers een verschillende karakterstructuur zullen vertonen en dat de eerste groep o.i. geheel ten onrechte de neiging zal hebben het volgende over te slaan. „Maar Sinterklaas, wij kunnen hele maal niet zingen,” zeiden de twee Pieten. „Dat weet ik, Pieten, maar als je zoiets zelf niet Kunt, vind je het dan eerlijk om van al die lieve kinderen te zeggen, dat zij alleen maar hoeven te zingen om een kadootje te krijgen?” MALTA. Met een reproduktie van „De Geboorte van Christus” Maestro Alberto (15e-16e eeuw) ver schenen drie kerstzegels van 8 2 m„ 3 1 c. en 7.5 1.5 c. Zij zijn zowel in samenhang als triptiek ge drukt, als in losse vorm in vellen van 50 stuks. C:■<-! land een telefoontje gehad, dat hij zich met ingang van 26 oktober 1975 wereld kampioen mag noemen. Een titel zonder glans vanwege de dubieuze wijze waarop de Rus het kandidatentoernooi 1974 won en door de weigering van Sij brands om de titel tegen hem te verdedigen. Koe- perman werd op de hoogte gesteld door het nieuwe „dagelijkse bestuur” van de werelddambond, met Van der Vreugde en De Schaap als voorzitter en secreta ris. De Nederlanders hebben daarmee een niet leuke, maar wel juiste beslis- sing moeten nemen. De parallel met de situatie in de schaakwereld is duidelijk. Ook Fischer weigerde een match tegen uitdager Kar- pof te spelen en werd van de titel ontheven. Ook hij was evenals Sij- brands bang voor een wedstrijd met van Russische kant zeer behoudend spel. Een regel als door hem voorgesteld, dat de winnaar degene is, die het eerst vijf partijen heeft gewonnen, zou in de dam- match onmogelijk zijn. Immers, er kan worden aangenomen dat de geroutineer de Koeperman het resultaat van Adrei- ko tegen Sij brands (2 maal verlies in 20 partijen) kan herhalen. De remisemarge is nu eenmaal groot bij het dammen van grootmeesters onderling. In dat geval zouden er ongeveer 50 partijen nodig zijn en zo’n match is financieel eh organisatorisch onmogelijk. Gelukkig komt er in augustus 1976 weer het traditionele wereldtoernooi in het olympisch jaar, waarin de titel rechtstreeks op het spel staat. Het toer nooi wordt gespeeld bij de sponsor, uit geverij Elsevier in Amsterdam, en zal meer dan twintig deelnemers kunnen omvatten. Uitgenodigd zijn namelijk alle lidstaten (22), waarbij in elk geval Rus land en Nederland recht hebben op twee deelnemers. Het is wel de Vraag of bij een groei end ledental een dergelijke wijze van selectie nog verantwoord is. Het voor deel is natuurlijk de internationale pro paganda en versteviging van de (veelal gebrekking) contact en. Groot nadeel vormt de zeer ongelijke krachtsverhou ding tussen de deelnemers. De wereld dambond moet maar eens gaan denken aan een regionale voorselectie, waardoor een wereldkampioenschap kwalitatief aan waarde wint. Er zijn immers ook invita- tietoernooien, waarvoor spelers uit alle windstreken worden uitgenodigd om in- In „Bridge Magazine” beschrijft John Milton op dikwijls kostelijke wijze de ervaringen van een leraar, die in zijn klas bridgeles geeft. Zo’n les verloopt bijv, als volgt: 10 8 4 2 <2 A H V4 0 7 5 A 9 4 A H V B <2 B 10 9 7 0 6 2 B 7 6 97 <2 8 5 O A H V 4 3 H 10 8 2 ITALIË. Naar aanleiding van het eeuwfeest van de unificatie van de staatsarchieven kwam een zegel van met een symboli- gebaseerd op het De ontwerper is hielden hun mond. Sinterklaas zou wel wat te zeggen hebben. Misschien had hij wel pakjes gevonden, die niet zo goed verzorgd waren. Misschien stonden er verkeerde namen op. Misschien. „Beste Pieten,” zei Sinterklaas. Wij gaan er vanavond eens een gezellig avondje van maken. Piet vijf, wil jij de chocolademelk inschenken en Piet elf verzorg jij de traktatie?” Piet vijf en Piet elf deden wat gevraagd was en alle Pieten dachten: - Wat gaat er nu voor gezelligs gebeu ren?- „Piet één, geef me de linker zak eens aan”. Piet één deed, wat Sinterklaas hem zei. „Piet één, jij krijgt een mooi kadootje van mij voor je vele werk dat je voor mij en alle kinderen doet. Maar’ eerst moet je, nét als alle kinderen, een liedje zjngen. Piet één keek heel verlegen naar de Sint. Hij begreep, dat Sinterklaas hun gesprek had gehoord en zingen kon hij niet! „Wil jij geen kadootje Piet één? Dan moet Piet twee het maar eens proberen”. Iedereen keek om naar de plaats waar Piet twee zat, maar zijn stoel was leeg. al begrepen, dat „Nee Sinterklaas, dat is niet eerlijk en we zullen dit jaar heel erg ons best doen met slepen en sjouwen”. H V 7 0 6 2 B 7 6 geen Q geen O A H V 4 3 H 10 0/ 3

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27