Kanselier-kanonnier INHULDIGING JUAN CARLOS EEN DAG UITGESTELD Dividend van Hoechst moet omlaag PTT: „Pakjes naar Canada Belangstelling contourennota zeer groot Slijters vrezen accijnsverhoging Hoge straffen geëist tegen spionagepaar Guillaume De Wit wil 100 part-timers ontslaan maar vergeten” POSITIE CARVALHO ALS MILITAIR GOUVERNEUR LISSABON ONDUIDELIJK Kabinetsformateur PRODUKTSCHAP STUURT TELEGRAM AAN REGERING Finland geeft opdracht terug Als u 65+ bent, wordt n bioscoopje pikken nog aantrekkelijker. Met: PAS 65. „Ziekenfondspremie in 1977 onder 10 percent” r3 ZATERDAG 2 2 NOVEMBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 3 DOOR STAKING: ing noe inkt, egers telij- psy- ters mgu com- ■Unie mlijk enne le in ken tisch mi is aar- met mil- het haar het tl de ïlijft ische 1 in eer uit uuer man oos” LISSABON (Reuter, UPI, AFP). De militaire leiders van Portugal hebben gisteren een veroordeling uitgesproken over de „stakingsactie” van de regering-Azevedo. De Revolutionaire Raad heeft premier Azevedo opdracht gegeven zijn ministers ertoe te bewegen weer aan het werk te gaan. Daarnaast moeten spoedig besprekingen worden begonnen om de samenstelling van de regering te wijzigen. Om de regering tegemoet te komen besloot de raad aanvankelijk om generaal Otelo de Carvalho met terdaad te ontheffen van zijn tweede funktie van bevelhebber van het militaire district Lissabon maar vanochtend werd de uitvoering van dit besluit verdaagd tot maandag. 4 I 1 W 'iMHi Brigride-generaal Vasco Lourengo. (Van een onzer redacteuren) iDVERTENTIE) Crisis in Portugal na overleg nog steeds niet opgelost aan De gaat Voor toch al zou zou Voorzitter mr. K. A. M. Bastiaensen van het produktschap zei bij de opening De afzet van gedistilleerd is de laatste maanden onnatuurlijk gestimuleerd. Niet te verwachten is dat het door het pu bliek gekochte ook nog dit jaar zal worden geconsumeerd. Dat betekent dat de eerste maanden van het komende jaar de afzet aanzienlijk zal teruglopen. Dat zal nieuwe moeilijkheden scheppen. een at de /aren it de aveel ver beter het 1973 met Loos- 3. Er intal dui- Zij heid a de cties i de gen zer- zer- Dit igen icht 1OU- een De ver ing” ■rsuns ie de toning ijaens inland heb- aineil geld esteed 'ige ri- lam van zas- op dan al- 1 Co- .enen. 7 fo- UN v- pren- natie. it ten r (dat van me- r kan Am- ening yr de ■to te talen- estei- ICNV, - expo- anke- i net >uden. .ellin- i het wor- De prijzenoorlog is nu twee maanden aan de gang. De heer Bastiaensen noem de het onvoorstelbaar dat in deze tijd van recessie en werkloosheid niet met alle middelen wordt verhinderd dat een groot deel van de middenstand in deze sector zijn ondergang tegemoet gaat. van de vergadering dat de toestand in de bedrijfstak in de bijna twintig jaar dat het produktschap bestaat nog nooit zo zorgelijk is geweest als nu. Hij schetste het verloop en de gevolgen der gebeur tenissen ’n september: de voorgenomen accijnsverhoging en het loslaten van de individuele verticale prijsbinding door fabrikanten van merkartikelen binnen lands gedistilleerd. Fornie it ze-' - man voor litke- ten ikcm- DEN HAAG (ANP). - Het bestuur van het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken heeft gistermiddag, staande de vergadering, een telegram gezonden aan het kabinet waarin aandacht wordt ge vestigd op de „noodsituatie die in de bedrijfstak bestaat en op de verergering daarvan als de voorgenomen verhoging van de accijns op alcohol doorgang zou vinden”. Het bestuur stemde in met het voorstel daartoe van de heer Th. Hooij (voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dran ken). U hebt er nu de tijd voor en vaak kost ’t u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50.Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente, Pas voor uw plezier. De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt werd eventjes kanonnier toen hij bij de Bundeswehr te gast was. Hij hielp de bemanning van een „Luipaard”-tank bij het laden met een 105-mm. granaat. Door de nu meer dan een maand durende staking van het Canadese post- personeel gaat geen brief of pakket het land in of uit. De PTT houdt derhalve alle in de rode bus gedeponeerde brieven vast en in de postkantoren worden alle postpakketten geweigerd. De regering, gedomineerd door gematig de socialisten en centrum-linkse volks- democraten, was tot haar unieke actie gekomen door het beleg van 36 uur van honderd liter op duizend liter per ver kooppunt. de beweging van de strijdkrachten MFA en de rechtstreeks uit het volk voort komende wjjk- en arbeidsraden. DDE afgelegde eed gebonden voelde en verder niets wilde zeggen. (Van onze verslaggever in Bonn, Jan Kuiper) SCHIJNDEL (ANP). De directie van Koninklijke Kousen- en Sokkenfabriek Jansen de Wit in Schijndel wil ’honderd part-time-medewerksters van de vesti ging Danion in Emmen ontslaan. Het overcompleet worden van 52 arbeids plaatsen in het bedrijf in Schijndel wil de directie opvangen met werktijdver korting, „in afwachting van een wette lijke regeling voor oudere werknemers”. HELSINKI (UPI). De Finse kabi- nestformateur. Martti Miettunen, heeft president Urho Kekkonen gisteren zijn opdracht terugegeven. Kekkonen had Miettunen, rustend ex-premier, 30 okto ber opdracht gegeven een regering te vormen In het paleis van de Cortes (Parle ment) werden, gisteren de voorbereidin gen voor de beëdigingsceremonie getrof fen. Dit geschiedt ten overstaan van de 550 afgevaardigden in de Cortes en van de kroonraad, die 17 leden telt. Deze verdaging was een gevolg van het feit, dat de „gematigde” kapitein Vasco Lourenco, die als opvolger was aangewezen (en die en passant tot bri gadegeneraal werd bevorderd) deze be noeming weigerde. Dat gebeurde omdat de meerderheid van de militairen in het district Lissabon zich fel tegen de ver vanging van Carvalho verzette. De on rust daarover was zo groot, dat de militaire eenheden in het district in staat van paraatheid werden gebracht en dat aan de troepen zelfs munitie en handgranaten werden uitgereikt. De besluiten van de Revolutionaire Raad, die werden gepubliceerd na een vergadering die de gehele nacht duurde, werden in Lissabon gezien als een com- promis-voorstel om uit de politieke crisis te geraken. De algemene verwachting bestond dat nóch de linkse, nóch de rechtse groeperingen met de voorstelleji tevreden zouden zijn. De socialisten cn de centrum-linkse volksdemocraten hebben spoedbijeenkomsten aangekon- digd om de door de militairen voorge stelde oplossing te bespreken. Er zijn aanwijzingen dat ook de communis ten de derde en kleinste partij in de coalitie-regering' Azevedo een derge lijke bijeenkomst zullen houden. President-directeur mr. J. van der Meer zei gisteren, na voortgezet overleg tussen de directie en de bonden, dat een deel van de ongerustheid is weggenomen rond een mogelijke opheffing van de ves tiging in Schijndel en concentratie van het bedrijf in Emmen. Inmiddels namen de Spanjaarden gis teren met tienduizenden afscheid van de man die hen 36 jaar heeft geregeerd. Bij zonnig maar kil weer passeerden per uur ongeveer 3.000 mensen de kist, waarin de Caudillo, gekleed in het uni form van kapitein-generaal, ligt opge baard. BONN. Tegen het spionnenechtpaar Günther en Christel Guillaume heeft het Openbaar Ministerie te Düsseldorf gevangenisstraffen van respectievelijk 15 en 10 jaar geëist. Guillaume, die per soonlijk assistent voor partij- en vak- bondsaangelegenheden van de voormali ge kanselier Willy Brandt was, werd schuldig gevonden aan het plegen van een ernstige vorm van landverraad. Zo als bekend, trad Brandt naar aanleiding vin deze spionageaffaire af als kanselier. De belangstelling voor de nota met ideeën over een nieuw onderwijssysteem groot dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het door de staats drukkerij in pocket-vorm heeft laten uitgeven. Minister Van Kemenade van Onderwijs heeft dezer dagen het eerste gedrukte exemplaar op de Staatsdrukke rij in ontvangst genomen. De titel van het boekje is: „Meer mensen mondig maken.” De formateur heeft getracht een vijf- partijencoalitie tot stand te brengen, maar de communisen, sociaal-democra- ten en de centrumpartij (waai- Miettu nen toe behoort) konden het niet eens worden over een gemeenschappelijke politiek. Afgelopen juni trad de Finse regering af met de verklaring dat zij de economische crisis in het land niet meer aankon. Het bestuur drinot er bij het kabinet en in het bijzonder bij de bewindslieden van Financiën op aan om bij het door gaan van de accijnsverhoging, tegelijker tijd speciale maatregelen te nemen die moeten voorkomen dat nog meer bedrij ven het loodje zullen leggen. In dit opzicht pleit het bestuur onder meer voor het uitbreiden van de zogenoemde „krediettermijn bij uitslag” van twee maanden tot een half jaar en voor het verhogen van het aantal liters dat vrij blijft van de verhoogde accijns van De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir dat Günther en Christel Guil laume zich volledig met hun doeleinden hadden geïdentificeerd en dat zij beiden hun daden uit overtuiging baden be gaan. Deze overtuiging levert geen grond op voor verzachtende omstandigheden, aldus de procureur-generaai. In het 64 pagina’s lange requisitoir wordt op de bekentenis gewezen die Günther Guil laume op 24 april 1974 aflegde. Hij zei toen tegen de rechter van instructie dat hij „officier van het ministerie van staatsveiligheid van de DDR” was, dat hij sinds 1956 in opdracht voor dit ministerie werkzaam was in de Bondsre publiek, en dat lüj zich aan zijn in de Het boekje is een samenvatting van de contourennota over een toekomstig on derwijsbestel zoals de bewindslieden dat zien. Van die nota zijn tot nu toe ruim 15.500 exemplaren verspreid. Van de pocket-uitgave zijn bij voorintekening al bijna 6000 exemplaren verkocht. Minister Van Kemenade vertelde dat de nota integraal in het Engels zal worden gepubliceerd en dat hij ook binnen de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling) ter discussie zal worden gesteld. Het boekje is geschreven door de on derwijsjournalist Jos Ahlers en de teke ningen in het werkje werden gemaakt door Jan Willem van Vugt. De nota is bedoeld als gangmaker voor een grote discussie over het onderwijs in de toe komst. De uit 19 leden bestaande militaire raad van de revolutie was de gehele nacht van donderdag op gisteren bijeen om een uitweg te vinden uit de crisis, ontstaan door het besluit van de rege ring haar activiteit op te schorten tot zij voldoende militaire steun krijgt om ef fectief te kunnen optreden. In het com muniqué dat gisteren, na afloop van de bijeenkomst werd uitgegeven, wordt af keuring uitgesproken over „bepaalde vormen van strijd” die tegen de regering worden gebruikt. Maar ook een duidelij ke verklaring van steun aan de regering tegen revolutionaire agitatie ontbreekt. De bewindslieden van Financiën heb ben de vrees ongegrond genoemd dat die verhoging niet zou kunnen worden door berekend. De praktijk van de laatste maanden duidt echter in een heel ande re richting, zo zei de heer Hooij. In zeer vele gevallen is de ondernemer door de moordende concurrentie immers ge dwongen zich staande te houden ten koste van zijn eigen ondernemersinko- men. sluit van de president niet eens. In een reactie noemde hij Giscard D’Estaings reis naar Spanje „prematuur en onvoor zichtig”. Vice-president Nelson Rockefeller zal morgen de Verenigde Staten vertegen woordigen bij de begrafenis van gene raal Francisco Franco, aldus is gisteren uit Spaanse bronnen vernomen. De zegs lieden zeiden dat de Amerikaanse vice- president ook van plan is om vandaag de beëdiging van prins Juan Carlos de Bourbon als staatshoofd en koning bij te wonen. Amerikaanse functionarissen weigerden de berichten te bevestigen of te ontkennen. Het belangrijkste punt in het requisi toir was de schildering van de activitei ten van het echtpaar Guillaume in Noorwegen, waar beiden Brandt op diens vakantie vergezelden. Guillaume zou inzicht gehad hebben in documenten die de toen heersende tegenstellingen binnen de NAVO behandelden Hij zou een persoonlijk schrijven van president Nixon aan Willy Brandt in handen heb ben gekregen en tal van ander belang rijk materiaal hebben gezien. De procu reur-generaal achtte de spionageactivi- teiten van het echtpaar bewezen. Vol gende week worden de pleidooien van de veidediging gehouden, terwijl de uit spraak begin december wordt verwacht. DEN HAAG (ANP). - De CHU-Twee- de-Kamerleden Tilanus en Kruisinga vinden dat staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid al het mogelijke moet doen om de ziekenfondspremie voor 1977 te houden op het peil van 1976, althans onder de tien percent. Dat blijkt uit vragen, die zij de bewindsman gisteren hebben gesteld. In het maandblad „De Unie” van de Nederlandse unie van Ziekenfondsen is onlangs aangekondigd, dat de premie voor 1977 naar verwachting op 10,3 per cent uitkomt. De staatssecretaris zou volgens de CH-Kamerleden nu al voor stellen bij de ziekenfondsraad moeten vragen voor een beperking van de me dische consumptie en/of beperking van het verstrekkingenpakket. Sinterklaaspakketten zou het te laat zijn, ook al zou de staking dit weekeinde eindigen. Hetzelf de geldt voor per zeepost verzonden kerstpakketten zij zouden hun be stemming in Canada niet meer op tijd btreiken. Mocht de staking spoedig tot het verleden behoren, dan is er mis schien een mogelijkheid tot verzending per luchtpost, aldus de PTT. Daartoe zal speciaal overleg worden gepleegd met de Canadese autoriteiten. Een soort rantsoenering is dan denkbaar, omdat in die situatie Canada wordt geconfronteerd met een stroom post vanuit de hele wereld. De PTT zijn geen mogelijkheden bekend post via de Vere nigde Staten naar Canada te verzenden. Talrijke landen zenden, voorzover gis teren bekend was, slechts figuren van het tweede of derde politieke echelon naar de begrafenis van Franco, morgen in het „dal der gevallenen” ten noorden van Madrid. Naar de troonsbestijging, donderdag, van prins Juan Carlos als koning gaan voor een deel regeringslei ders. Voor het Verenigd Koninkrijk gaat lord zegelbewaarder lord Shepherd naar de begrafenis en hij zal samen met een nog niet genoemd lid van de koninklijke familie aanwezig zijn bij Juan Carlos’ inhuldiging. Uit protest hiertegen waren gisteren een groot aantal labour afge vaardigden niet aanwezig bij de behan deling van eeh wetsontwerp' op de ge zondheidszorg door minister 'Barbara Castle.' FRANKFORT (Reuter). -r Hoechst meent niet aan een verlaging van het dividend te kunnen ontkomen, hoewel de omzet zich nu wat stabiliseert. Vorig jaar keerde het chemische concern een dividend van DM 9 per aandeel van DM 50 uil. Ook werden de uitlatingen van het echtpxar tijdens dr verhoren door de politieke politie gememoreerd Tijdens het proges zelf, dat bijna een half jaar duurae, heeft het echtpaar zich niét over de <b spionageactiviteiten uitgelaten. Het Openbaar Ministerie achtte bewezen dat de 96 radioboodschappen van het Oost- berlijnse ministerie voor staatsveiligheid, die de binnenlandse veiligheidsdienst van West-Duitsland in de jaren 1956-’59 op ving, voor Günther Guillaume bestemd waren. premier Azevedo’s residentie, vorige week, door bouwvakarbeiders die een volksregime eisten. Deze plannen, bekend als „verbond voor de socialisten en de volksdemocra ten die er een kader in zien voor de vorming van een toekomstig links-radi- kaal volksregime van arbeiders en sol daten dat geen plaats biedt aan politieke partijen en een wetgevende vergadering. De enige duidelijke winst die de rege ring leek te hebben geboekt was de vervanging van Carvalho, een maatregel die intussen dus weer onzeker is. Gene raal De Carvalho behield echter zijn funktie als hoofd van de militaire veilig heidsdienst Copcon. die voornamelijk n het district Lissabon werkzaam is. De gematigde regeringspartijen waren bij zonder gebeten op de generaal omdat hij weigerde zjjn troepen te sturen ter be scherming van president Azevedo tijdens het beleg door de bouwvakkers. President Valery Giscard D’Estaing gaat volgende week naar Madrid ter onderstreping van Frankrijks verlangen het Spanje van na Franco weer binnen Europa te krijgen, zo zeiden functiona rissen in Parijs gisteren. De Franse pre sident zal de officiële plechtigheden ter gelegenheid van de troonsbestijging van Juan Carlos bijwonen. Hij hoopt het pad te effenen voor Spanjes toetreding tot de Europese Gemeenschap. Mitterand, secretaris-generaal van de socialistische partij, is het met het be- In september is de omzet ten opzichte van augustus gestegen, terwijl de omzet in oktober op het peil van september is gebleveni aldusdirecteur Sammet tij dens een bijéénkomst van de onderne mingsraad. Volgens een woordvoerder van Hoechst gaan nog eens 3000 werknemers van Hoechst, voornamelijk in de secto ren .onderzoek en technische toepassing ,met ingang van 22 december tot en met 4 januari 1976 korter werken. Hiermee komt hét aantal personeelsleden van Hoechst met arbeidstijdverkorting op on geveer 24.000. Hoechst heeft in Duitsland 90.000 man personeel in dienst. België, Nederland, Zwitserland en Oostenrijk laten zich op de plechtighe den vertegenwoordigen door hun in Ma drid geaccrediteerde ambassadeurs. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Nederlanders die we gens Sinterklaas of de kerst familie en vrienden in Canada willen verrassen met een pakket of een brief, kunnen dat dit jaar wel vergeten, aldus de PTT. Blijkens het communiqué veroordeelt de Revolutionaire Raad de staking van de regering omdat deze niet verenigbaar is met haar verantwoordelijkheden. Ver der heeft de raad besloten de militaire interventiemacht AMI te ontbinden, die in oprichting was om de regering mili taire rugdekking te geven voor haar besluiten. De uiterst linkse Otelo de Carvalho, die een der felste tegenstan ders van de regering is, kreeg de op dracht voort te gaan met plannen voor de vorming van politieke banden tussen MADRID (DPA - AP - Reuter). - Prins Juan Carlos, die vandaag zal worden beëdigd als koning en nieuw staatshoofd van Spanje, zal niet woens dag, maar donderdag met een plechtige „Te Deum” mis worden ingehuldigd, zo is gisteren van officiële zijde in Madrid meegedeeld. De maatregel zou zijn geno men om hoge buitenlandse gasten beter in staat te stellen hun reis naar Madrid te plannen. De heer Hooij had onder meer opge merkt dat hij niet onder indruk is gekomen van de rekenkunde van het ministerie van Financiën. In de Kamer stukken heeft hij een becijfering aange troffen, waarin het ministerie een ac cijnsverhoging aangeeft die, wat de heer Hooij aangaat, „toch wel een slok op een borrel scheelt met de verwachte werke lijkheid”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3