I Eindstand Italianen Opstellingen kregen de schuld Van Kraay: „Ik kon niets doen” 5 I MAANDAG 24 NOVEMBER 19 7 5 SPORT Geen excuses Beschuldiging Instructies -Ni Ambitieus BBffl Balbezit Gezichtspunt Verwijten Armetierig Machteloos Anti-voetbal ll'Mv I' jfcx: TÉ I niet aanvallen SP0R1EF (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) begrijpelijk. Ik GEORGE KNOBEL IN DE KNEL (Van onze speciale verslaggever) opspringt, van één van die halve missers van Schrijvers te profiteren. Krol (5), Savoldi, Suurbier en Arbiter Schaut kijken toe. Scheidsrechter: Schaut (Bel.). Concept Knobel vermoordde spel Bearzot wijst ook de beschuldiging van de hand dat Italië als thuisspe- lende ploeg het spel had moeten ma ken. Baerzot: „Wij willen meer op die aanval gaan werken. Maar we heb ben tegen Nederland .gedaan wat we konden. Gaan we echt aanvallen dan gaan we tegen Nederland, met zijn snelle spelers, zeer snel het schip in.” 2 1 1 5 De opstellingen van Italië en Ne derland waren: van Na en za- tegen een wat pienterder tegenstander dan Italië, die toch nog voldoende moge lijkheden kreeg Guiseppe Savoldi, d« man van acht miljoen van Napoli, miste er vele ongetwijfeld fatale gevolgen zou hebben gehad. Het is vervelend en 1 kan niemand iets verwijten.' 6 6 6 6 4 3 2 0 0 2 3 1 8 7 1 Bearzot, Knobels Italiaanse collega, verzuchtte: „Wij hebben gedaan wat wij konden. Het is toch niet onze fout geweest dat het zo’n slecht spek takel was. Misschien hadden wij te gen deze Nederlandse tactiek meer moeten aanvallen, maar dat kunnen wij domweg niet. Uit het oogpunt van resultaat is de speelwijze van Nederland juist geweest. Ieder heeft daar zo zijn eigen manier voor. Wij hebben catenaccio, Nederland heeft dit (hij zocht maar hij vond de naam niet, omdat het totaal nieuw, totaal ongekend was, red.). Als tegenstander kun je er zo weinig aan doen als er alleen maar geschoven wordt tussen de verdedigers en dan weer naar de doelman. Als het startpunt van de wedstrijd anders was geweest, als Nederland had moeten winnen, zou de ploeg zonder twijfel niet zo heb ben gespeeld. Daar ben ik van over tuigd. Zoals ik er ook zeker van ben dat er niets aan de Nederlandse speelwijze zou zijn veranderd, als wij een tweede doelpunt hadden gemaakt. Tegen de wel degelijk gevaarlijke Polen meent hij op grond van de kwaliteiten in zijn keurkorps het eigen spelconcept zonder noemenswaardige aanpassingen te kunnen aanhouden. De gevolgen zijn bekend. zicht grote vraagtekens oproept. Het zij nogmaals gesteld, zijn theoretische ken nis kan. onmogelijk in twijfel worden getrokken. Maar in de praktijk, waarin zoveel onvoorzienbare factoren een be langrijke rol spelen, komt Knobels aan pak toch regelmatig zeer knullig over. Op het eerste gezicht lijkt er geen speld tussen de redenering van Knobel te krijgen, maar dan wordt wel voorbij gegaan aan twee belangr’jke zaken. Het Nederlands voetbal heeft sinds de WK- strijd in West-Duitsland een naam hoog te houden, en het heeft ook meer dan voldoende kwaliteit in huis om het ar metierige Italiaanse voetbal onbarmhar tig aan de kaak te kunnen stellen. Niet het Italiaanse publiek, maar wel de miljoenen tv-klijkers in eigen land heb ben, gezien hun donatie via het bezoeken van de wedstrijden en via dc door de diverse overheden beschikbaar gestelde 8 14— 8 9— 5 3— 3 3—13 tiek. Meer dan de zoutloze confrontatie tussen de Italianen en de Nederlanders die door een dcelpunt van de 29- jarige Juventus-speler Fabio Capello in de 20e minuut in het voordeel van de gastheren werd beslist vragen de achtergronden van Knobels keuze voor het verfoeilijke speelconcept om een na der onderzoek. En vooral ook, omdat die taak de wedstrijd te maken. Zij ook waren vrij van kwalificatieproblemen. Maar het was bekend dat zij alle belang rijke eigenschappen voor het maken van een voetbalshow ontberen. Het Ne derlands elftal, ook 'zonder Cruijff en Neeskens, heeft die mogelijkheden wel Maar het durfde niet, of beter gezegd: het mocht niet van Knobel. pe spelers hadden niet mis te verstane instructies gehad. Enkele voorbeelden: Van Kraay een uitgesproken vrije verdediger mocht niet over de mid denlijn komen en moest als een pure ausputzer acteren. Voorstopper Krijgh, ook al een speler met offensieve drang, diende zich louter tot de verdediging te bepalen. En ook voor de middenvelders golden er allerlei beperkingen. Knobel ontliep, de eerlijkheid gebiedt het te memoreren zijn verantwoordelijkheid voor zijn keuze niet. „Afgesproken was, dat elk risico moest worden vermeden. Als hef nodig was, mocht de bal 80 keer heen-en-weer worden geschoven tussen Van Kraay en Krijgh. Ik het er geen zin in om, als er door het laffe spel van de Italianen verder alleen maar paartjes op het veld lopen, door een dieptepass- met-risico balverlies te lijden.” mimi— Bij hoge ballen bleek doelman Piet Schrijvers in het duel tegen Italië vaak uiterst kwetsbaar. Hier probeert Causio, die hoog In de slotfase van het slaapver wekkende duel probeerde invaller Notten even door diep te gaan alsnog een gelijkspel te bewerkstelligen. Zijn nobel streven bleef z onder het ge wenste resultaat en ook hij viel toen ten prooi aan Knobels tactisch con cept. „Eigenlijk -ligt het vrij simpel”, meende Notten na afloop. „Je krijgt een opdracht, en die moet je uitvoe ren. Er moest 100 percent safe wor den gespeeld. Welnu, daarmee is voor mij dan de. kous af. Natuurlijk, ook ik ben geen voorstander van dit soort voetbal. Als je dit mooi vindt, ben je waanzinnig. ROME Giuseppe Savoldi ver dween teleurgesteld naar de kleedka mers van het Romeinse Olympisch stadion. „Maandenlang”, vertelde de voetballer voor wie Napoli bijna acht miljoen gulden neertelde in Bologna, „heb ik uitgezien naar deze wedstrijd. Het leek mij geweldig tegen Neder land te voetballen. Het Nederlandse voetbal heeft tenslotte een geweldige naam in Italië. Ik vond het geweldig dat te mogen meemaken. Er tussen te staan. Te voelen wat die geweldena ren zouden doen, het te beleven. Nu heb ik dat „geweldige” Nederlands elftal meegemaakt. Mijn ervaring kan ik in een paar woorden samenvatten: Het was een geweldige desillusie.” ROME Eindelek ging het masker af. Voor het eerst sinds zjjn vertrek by het voor hem zo wrede Ajax kon Knobel, KNVB’s technisch directeur, de situatie niet meer aan en toonde hij het ware, door zorgen gegroefde gelaat. Redelijk opgewekt was hij nog de kleedkamer uitgekomen. Hij had aan zjjn opdracht voldaan. Het Ne derlands elftal had zich gekwalificeerd by de laatste acht in de Europese titelstrijd. En toen, voor hem duidelijk als een donderslag bij heldere hemel, barstte er boven zfln hoofd een stroom van kritiek los. Niet de 1-0 nederlaag tegen Italië op zich werd hem voor de voeten gegooid, maar wel de wijze waarop Oranje het laatste karwei in de EK-voorronde had geklaard. Het duel met Italië, zaterdagmiddag in het bijna uitverkochte Olympisch stadi on van Rome, was in de eerste plaats «en afschuwwekkende vertoning. Bij een nadere analyse van de oorzaken daar van, stuit men direct op de volledig in de knel geraakte Knobel. De schuld van het vertoonde anti-voetbal werd in het Oranje-kamp gretig af geschoven op de Italianen, die voor hun laffe spel inder daad zwaar te veroordelen zijn. Zij had den voor eigen publiek zonder meer de Een incidenteel ucces bij een groep wedstrijd is dan ook niet belangrijk. Ik bekijk deze zaak uit mijn gezichts punt. Die zal dan misschien wel wat eng zijn, maar ik heb mijn opdracht; ik heb te maken met het resultaat dat mijn Nederlands elftal haalt. Polen heeft na de 4-1 zege op ons een soort nationale feestdag gehouden, maar ze liggen er nu wel uit. En kijk naar de wereldkampioenschappen. Iedereen, ik ook, vindt dat West-Duitsland de ver keerde winnaar is, maar ze zijn wel wereldkampioen.” De vraag is natuur lijk, of Nederland onder Knobel nu wel de Europese titel zal pakken. Hij heeft natuurlijk gelijk als hij stelt dat die mogelijkheid er, mede dank zij het re sultaat van zaterdag tegen Italië, nog altijd inzit. Maar net als bij zijn voor ganger dr. Fadrhonc dient te worden opgemerkt dat dit niet in de eerste plaats zijn verdienste is. Het zijn spelbe- palende vedetten Cruijff, Krol en Neeskens, die naar eigen inzicht in het veld de ploeg de juiste weg wisten te wijzen die Oranje en Knobel over de brug brachten. teem, waarbij Nederland 22 overtre dingen maakte tegen Italië veertien, kregen de gastheren een handvol kansen. Kortom: er viel bijzonder weinig te genieten. Tekenend voor de onvrede bij het publiek was het te rugwerpen van een bos bloemen, die door een Nederlandse speler voor het begin van de wedstrijd in de tribunes was gegooid. Er moet iets van een blinde vlek voor de ogen van George Knobel zijn geko men. Volledig in het defensief gedron gen, zocht hij naar plausibele excuses. Als een soort voetbalafgod werd zelfs Rinus Michels aangeroepen. „In navol ging van mijn grote collega Michels zeg ik nu dat alleen het resultaat telt.” Knobel is Knobel niet meer Van de voetbal-smaakmaker bij MVV is hij via een echec bij Ajax gedevalueerd tot een pure broodoefenmeester bij de voetbal bond. In het enge Oranje-wereldje is hij, gedwongen door de invloed van buiten, van zijn geloof afgestapt. Hij is niet de eerste voor hem raakten ook, om enkele namen te noemen, Kessler, Fadr honc en Van der Hart op drift en zal zeker ook niet de laatste zijn. subsidies, recht op veel meer dan Oranje zaterdag liet zien. De KNVB-leiders roe pen de clubbestuurders op in de compe titie met aantrekkelijk en dus offensief voetbal te komen. Er moet immers meer publiek worden getrokken. Het valt moeilijk te rijmen dat uitgerekend het vlaggeschip van de bond dan anti-voet bal van het ergste soort laat zien. Vrijwel alle spelers zijn gebrand op die revanche. Weliswaar staken de meesten van hen de beschuldigende vinger in de eerste plaats uit naar de inderdaad onmachtige Italianen, maar naarmate de vreugde over het eindre sultaat „kwalificatie stond voorop. Al het andere was ondergeschikt”, riep men in koor afnam, stak hier en daar toch wel enig ongenoegen de kop op. Men kon ook niet om de feiten heen. Er was door allen matig tot zeer matig gespeeld; het eerste schot, van Jantje Peters, op het doel van Dino Zoff werd pas na een uur afgevuurd; Nederland kreeg welge teld één uitgespeelde kans zeven minuten vóór tijd had de voor Willy van der Kerkhof ingevallen René Notten zich goed vrijgelopen, maar na de pass van Van Kraay kreeg hij de bal niet onder controle en on danks, het risicoloze, defensieve sys- En nu, tegen de offensief toch mach teloze Italianen tegen Polen en Fin land kwamen de Azzuri niel één keer tot het scoren van een normaal doelpunt dicteert hij het risicoloze, negatieve voetbal. Waarbij hij dan voorbijgaat aan het feit dat de betere spelers in Neder land niet in de wieg zijn gelegd voor puur defensief voetbal. Zijn grote voor beeld Rinus Michels, onderkende als supervisor dit probleem en koos voor de wereldtitelstrijd dan ook, weliswaar noodgedwongen, voor een offensieve tac- De eindstand in groep vjjf is: Nederland Polen Italië Finland Doelman Piet Schrijvers feliciteert zijn bondscoach Knobel met het resultaat. Later, toen zowel spelers als bondscoach zich realiseerden wat zij eigenlijk met hun anti- voetbal hadden aangericht, stonden de gezichten wat minder vrolijk. Het verweer van de bondscoach was typerend voor de gedaantewisseling, die hij de laatste tijd heeft ondergaan. „Ja, ik ben tevreden. Iedereen is tevreden (de toeschouwers en de tv-kijkers werden toen nog gemakshalve buiten beschou wing gelaten, red.). De Italianen hebben gewonnen, en wij zitten in de kwartfi nale. Je kan natuurlijk twisten over de wijze waarop wij bij die laatste acht zijn gekomen. Maar dat wordt dan een urenlange discussie. Je moet het zo zien: de tegenstander was zo laf, dar. het geen enkele poging deed om in balbezit te komen. Moeten wij dan risico’s nemen om dc Italianen aan balbezit te helpen Van tevoren hadden we afgesproken dat zij deze wedstrijd moesten maken. Zij speelden voor eigen publiek. Als zij het dan niet doen, moeten wij dan het initiatief nemen, met alle daaraan ver bonden risico’s? Het is hem ook maar gedeeltelijk kwalijk te nemen. Hij moet roeien met stompjes riemen, en dan veelal ook nog tegen de stroom in. Door de „heilige” clubbelangen worden hem de moge lijkheden om een hechte formatie te bouwen, onthouden. Oefenwedstrijden zijn niet meer mogelijk; het sterkst mogelijke elftal kan slechts bij uitzon dering in het veld worden gebracht; de voorbereiding op belangrijke interlands is doorgaans niet meer dan een door velen verafschuwd verplicht nummer, kortom, Knobel kan geen kant op. Als bondscoach leeft hij bij de gratie van het toeval. Niemand kan ontkennen dat Knobel er als self-made-trainer niet al les aan doet om in zijn vak up-to-date te blijven. Een ambitieuze trainer, die al zijn krachten dient aan te wenden om in de draaikolk vap het betaalde voetbal in Nederland het hoofd boven water te houden. En tot nu toe is hem dat toch redelijk gelukt, ook al heeft hij daar voor zichzelf moeten verloochenen. Bij Ajax voer hij strak op zijn principes, voelde de Amsterdamse mentaliteit niet aan en leed schipbreuk. Bij de KNVB is hij gaan schipperen, met als resultaat dat hij nog altijd in de vaart is. Geniale, Facchetti, Rocco; Causio, Benetti, Savoldi en Knobel maakte zich ai te gemakkelijk van deze verwijten af. ,De tv-kijkers zullen accepteren dat we vooral hebben gespeeld om ons te kwalificeren.” En later: „Nee, ik vind het niet jammer dat deze wedstrijd in Nederland op de tele visie Is geweest. De kijkers hebben vol gens mij zelfs een leuke middag voor hun kijkgeld gehad, want ze hebben Nederland zich voor de kwalificatie zien plaatsen. Het imago van ons voetbal in het buitenland? Ach, we werden al voor de wedstrijd bekogeld met sinasappels. Wat de Italianen van ons dachten en denken, is dus niet zo belangrijk.” Van belang is echter wel dat een nadere beschouwing van Knobels tactisch in- ROME. Alles en iedereen wer den opgeofferd voor het Grote Doel: het bereiken van de kwartfinales het Europees kampioenschap. Spanje, België, Rusland, Wales Joegoslavië plaatste Oranje zich terdag als zesde ploeg. Zo goed ais zeker zullen Tsjechoslowakije en West-Duitsland het selecte gezelschap gaan completeren. Gezien het peil van de mogelijke nieuwe tegenstan ders van het Nederlands elftal, kan worden vastgesteld dat Knobels keur korps alle kans krijgt zich voor de wanvertoning van zaterdag in Rome te revancheren. Savoldi, de voetballer die acht mil joen gulden kostte, in duel met Schrijvers. Naast Knobel vormde ook Adri van Kraay als organisator van de verde diging een mikpunt van kritiek. De PSV’er zocht niet naar excuses. „We hadden allemaal een stringente op dracht gekregen. Ja, vooral Kees Krijgh en ik waren de slachtoffers van het tactisch concept. Ik vind ook dat het een beetje uit de hand is gelopen, maar ik kon er weinig aan doen. Ik mocht de middenlijn niet over, en ik mocht ook geen risico’s nemen. Ik ben in één wedstrijd in derdaad nog nooit zo vaak aan de bal geweest als nu. Ik heb tegen mijn natuur in gevoetbald, en ik vind het jammer dat het Nederlandse tv-pu- bliek me niet heeft gezien Zoals ik als voetballer werkelijk ben.” Italië: Zoff, Bellugi en Capello en Antognioni; Pulici. Nederland: Schrijvers, Suurbier, Van Kraay, Krijgh en Krol; Peters, Wim Jansen, Thijssen en Willy van de Kerkhof; Geels en René van de Kerkhof. ~*SS Idb *-■ „Wij kunnen I Bi i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11