Na 4200 doden 23ste bestand in Beiroet Wereldraad van Kerken boycot banken FELLE REACTIES NA MOORD AAN NOORDIERSE GRENS controleert olievlek bij IJmuiden Zender Portugal opgeblazen Vrouw lag drie dagen in Coma I speciale prijzen monze snabbel hoek! moet u wel bij zijn raltereirmf» I SPORTIEF 1 „Smal Acht” I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN „Quick I step Het woord is aan Weinig enthousiasme in Israel. Kritiek Italiaanse pers over missie secretaris-generaal VN Jong Oranje naar huis Mevr. Sacharov Ook Amrobank r Vorst in nacht en ochtend /modern' IftSTEN ^HOUEN INTERNATIONALS: MEER GELD neemt Nobelprijs in ontvangst (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) Pech Fritsie Deze krant bestaat uit achttien pagina’s 2 Weerrapporten 3 Plaatselijk nieuws 4, 7 Kunst 6 Radio en tv Strips 9 Beurs 11 t/m 17 Sport Luchtballon AGENDA pagina 4 Binnen,- Verkeerde spuit MAANDAG 24 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 19 DORSMAN BEIROET Zaterdagavond is er wederom een bestand afgekondigd in Beiroet, het 23ste staakt-het-vuren sinds de onlusten in april van dit jaar uitbraken en het 13e sinds de hervatting van de gevechten, begin septem ber. Ondanks dit nieuvye bestand kwamen er toch circa 40 mensen om het leven dit weekeinde. Zeker honderd mensen werden gewond. Het doden tal van de strijd in de Libanese hoofdstad is nu gestegen tot 4200 mensen terwijl er 8800 gewond raakten. (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim is vandaag uit Damascus naar Tel Aviv gevlogen met „interessante” denkbeelden van Syrië over toekomstige vredesbesprekingen inzake het Midden-Oosten. Bij „Blote” wraak NAIROBI De Wereldraad van Kerken boycot zes Europese ban ken (waaronder de Amro-bank) en hun internationale consortium we gens leningen die deze banken aan Zuid-Afrika hebben verstrekt. Dit is in Nairobi bekendgemaakt, waar de Wereldraad een plenaire confe rentie houdt. en buitenland 2, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. zijn vertrek verklaarde Waldheim dat zijn besprekingen met de Syrische president, Hafez Assad, en minister van Buitenlandse Zaken, Khaddam, „zeer nuttig” waren. Hij zou morgen voor verder overleg naar Damascus terugkeren. Tevoren zou hij nog andere landen in het Midden-Oosten be zoeken. IJmuider Courant Propertius: Hoofdredactie: Jos L. Lode wij ks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161 Losse nummers 60 Ct> Koel onthaal W aldheim George Knobel en Ruud Krol feliciteren elkaar met de kwalificatie van Oranje bij de laatste acht voor de strijd om het Europees kampioenschap. gi s-ii ADVERTEMTZES 5 6 (Zie ook pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) DIAMANT Spekstraat 10 Haarlem tel. 023-320274. Een late liefde komt vaak met groot gewin. Inkoop Verkoop 'n gevaar. Maar even snel niet meer doen is daarom onze bood- De trip van Jong Oranje naar Italië is een vergeefse geweest. De wed strijd tegen Jong Italië, waarin het Nederlandse team aan een gelijkspel genoeg heeft om zich te kwalificeren voor de kwartfinales van het Euro pees kampioenschap voor 23 jaar is definitief afgelast. Het veld in Ascoli Picena was vandaag door de sneeuw val van gisteren nog altijd onbespeel baar. De ontmoeting was gisteren voor 24 uur uitgesteld. Er zal nu een nieu we datum moeten worden overeenge komen. sad echter besloten het besluit pas be kend te maken na afloop van het bezoek dat hij deze week aan de Sovjet-Unie brengt. Moskou wil dat het mandaat verlengd wordt, zo zegt Newsweek, maar Assad wil, voor hij hiertoe overgaat, eerst nqg meer militaire steun van het Kremlin zien te krijgen. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) Frits Flinkevleugel, de mo menteel geblesseerde speler van FC Amsterdam, wordt door pech achtervolgd. Maandagavond werd de etalage van zijn winkel al half leeggeroofd, zaterdagochtend be merkte hij dat zijn auto was ge stolen. niet langer gewacht hoefde te worden tot het omgekeerde gebeurde. LISSABON. (DBA) De zender van de Portugese staatsradio in de Noordpor- tugese stad Chaves is vanochtend vroeg door onbekenden opgeblazen. Slechts de antennes en een transformator zijn be houden. sie bij elkaar geroepen. Premier Kara- meh heeft zich voorgenomen elke poli tieke en godsdienstige groepering op de man af te vragen of men al dan niet de gevechten wenst te beëindigen. ADVIES CENTRUM (Van onze correspondent) van ostadestraat 2-4 haarlem A kleverpark/(023) 251937 I Bij de definitieve afgelasting heeft ook het feit dat enkele Italiaanse spelers woensdag met hun clubs voor het toernooi om de UEFA-beker moeten uitkomen een rol gespeeld. De legerleiding in haar hoofdkwarier bij Belfast begint er langzamerhand ook genoeg van te krijgen, en ze kritiseert met name de politiek van de regering- Wilson om maar stug door te gaan met het vrijlaten van de verdachten uit het interneringskamp Long Kesh, omdat dit het staakt-het-vuren zou redden. Van legerzijde liet men weten dat minister voor Ulster Rees met zijn vrijlatingen nu toe was aan de harde kern van doorgewinterde opblazers en munitiefa- brikanten. LONDEN. De moordpartij van za terdag op Britse soldaten aan de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse repu bliek heeft felle reacties uitgelokt van zowel de protestanten als het Britse leger. Drie van de vier Britse militairen die een geheime uitkijkpost bemanden, werden na een belegering van een half uur in een hevig vuurgevecht gedood. Toen het leger ten slotte te hulp kwam, trof men de vierde man zwaar gewond aan. Korte tijd later deelde de provisio nele IRA in een telefoongesprek aan de nijuiapbisi spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl De Wittstraat 7 - Zandvoort Telefoon 02507-4534 - b.g.g. 2775 Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: Het Nederlands elftal bereikte zaterdagmiddag de laatste acht van de strjjd om het Europees kampioenschap. De 10 nederlaag tegen Italië in Rome was voldoende voor plaatsing. Na afloop van het duel tegen Italië was er veel kritiek op het zeer behoudende concept, waarmee bondscoach Knobel zijn elftal het veld had ingestuurd. Zo zei libero Adri van Kraay: „Dat con cept vermoordde ons spel”. Slecht gespeeld of niet, de spelers van Oranje zijn in ieder geval de me ning toegedaan, dat zjj meer geld moeten hebben voor het feit dat zij zich bij de laatste acht hebben gekwalificeerd. Zij willen 5000 per man ontvan gen. Sectiebestuurslid Zwikstra: „Dat lijkt me een ónmogelijke zaak”. Er wordt over gedacht om de verliespremie 500) om te zetten in een over- winningspremie: 1500. FLORENCE (AP) Mevrouw Yelena Sacharov heeft in principe met haar echtgenoot Andrej Sacha rov afgesproken dat zjj in december naar Oslo zal gaan om zjjn Nobel prijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Yelena Sacharov zei vandaag dat haar man nog steeds probeert een uitreisvisum te krijgen zodat hij zelf kan gaan. „Hij hoopt dat de druk van de wereldopinie de Sovjet- Unie zal dwingen hem een visum te geven zodat we samen kunnen gaan”, aldus Yelena. Een 21-jarig Siciliaans meisje heeft in een pasfoto-automaat naaktfoto’s van zichzelf laten ma ken en aan voorbijgangers ver kocht uit wraak voor het feit dat haar vader haar geen revue-girl wilde laten worden. Toen zij door de politie werd gearresteerd en naar een psychiatrische kliniek gebracht werd dreigde zij„Dat zal u duur te staan komen als ik eenmaal in de „Crazy Horse” in Parijs zal optreden”. Droog weer en weinig bewolking. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst met minima van min één tot min zes graden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maxima rond 2 graden. Vraag de Sint een goed SOLARIUM voor het hele gezin! Showroom en verkoop; Mercuriusstraat 31, tel. 255793. Vrijdag en zaterdag voor pu bliek geopend. Voor bedrijven na tel. afspraak. Maandagochtend is vanuit Den Helder ,het oliebestrijdingswaartuig „Smal Acht” naar de plek van het onheil gevaren, pen woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat geloofde niet dat er daadwerkelijk zal moeten worden ppgetreden. Dit ook omdat het zeer dun ne olie betreft. Twee mensen hebben de dood gevonden nadat zij uit de mand waren gesprongen van een hete luchtballon die boven het Austra lische Wagga Wagga uiteenklapte en in brand vloog. Ooggetuigen zeiden dat een vat de mannen uit dé mand sprong nadat de ballon begon te vallen. Hij kwam om doordat zijn parachute niet open ging. De andere sprong op een hoogte van ongeveer 24 meter maar stierf doordat de brandende ballon bovenop hem kwam. r De patiënte raakte bewusteloos en moest in de beademingsafdeling worden opgenomen. Daar is zij gisteravond weer bij kennis gekomen. Nader onderzoek moet nog uitwijzen, zo vernamen wij vanmorgen, of de vrouw nadelige gevol gen van de coma zal ondervinden. Van het gebeurde is inmiddels verslag uitgebracht aan de officier van Justitie in Arnhem en aan de inspecteur voor de V olksgezondheid. IJMUIDEN. De olievlek op de Noordzee ten noordwesten van IJmuiden heeft ongeveer een lengte van één zee mijl. Dit kon zondagmiddag worden vastgesteld tijdens een verkennings vlucht. Eerdere berichten over de vlek, ontstaan door illegale lozing door de Griekse vrachtvaartder „Gabriëla”, spra ken van een lengte van zeven zeemijlen. NIJMEGEN. Een vergissing door een lid van een medisch team in het Radboudziekenhuis te Nijmegen heeft gisteravond nog een gunstige wending gekregen. Donderdag werd een 30-jarige vrouw, gehuwd en moeder van twee kinderen, opgenomen in verband met een onderzoek. In plaats van contrast vloeistof voor het maken van een röntgenfoto werd de vrouw lucht inge spoten. Het zijn de European-American Ban king Corporation en haar zes Europese leden, t.w. Deutsche Bank (West-Duits- land), Société Générale (Frankrijk), Mid land Bank (Engeland), Amsterdam-Rot terdam Bank (Nederland), Société Géné rale de Banque (België) en Kreditanstalt Bankverein (Oostenrijk). De wereldraad heeft zijn saldo bij de Midland Bank opgenomen toen de bank niet de verzekering wilde geven dat zij geen leningen meer aan Zuid-Afrika zou verstrekken. Geen van de banken, aludus de wereldraad, heeft ontkend dat er za ken worden gedaan en zij lieten de raad weten dat er alleen leningen worden geweigerd als zij in strijd zijn met de wetten van het land waarin de bank gevestigd is. De officiële openingsplechtigheid van de zevende assemblée van de Wereld raad van Kerken werd verstoord door twee demonstranten die zich tot voor de microfoons wisten te dringen om de aandacht te vestigen op de toestand van de baptisten in de Sovjet-Unie. luièiiidx <<3 AUTOVERZEKERING W.A. PREMIE v.a. f 165,- p.j. ALL-RISKS v.a. f 350,- p.j. voor auto’s met nieuwprijs onder 8000,-. Overname bestaande no- claim tot 40%. correspondent van de BBC in Noord- Ierland mee voor de overval verant woordelijk te zijn. De Libanese premier Rashied Karameh toonde zich in het weekeinde bijzonder somber over de situatie in het land. Met de beste wil van de wereld is er uit de politierapporten geen verbetering af te lezen. De man in de straat is er blijk baar eerder dan de autoriteiten achter gekomen dat het land aan het randje van de afgrond staat. Premier Karameh zei er alleen nog bij dat er een nationaal bankroet dreigt, dus massale werkloos heid en nijpende voedselschaarste. De Franse ombudsman, Maurice Couve de Murville, deed zaterdagavond op een persconferentie verslag van zijn eerste indrukken in verscheurd Libanon. Na contacten met de voornaamste politieke en godsdienstige leiders bevestigde hij dat niemand de opsplitsing van het land in een christen-, een moslim- en een Palestijns gedeelte als oplossing van de crisis naar voren had gebracht. Couve de Murville stelde dat de Libanese crisis en de Palestijnse kwestie twee verschillen de problemen waren, die nauw met elkaar verweven zijn. De toekomstverwachting van de Liba nese bevolking en een handjevol buiten landers blijft gebaseerd op hoop. Voor vandaag is de nationale dialoogcommis- Als u even gauw ‘n boodschap moet doen en u even snel de auto dubbel parkeert, doet u even snel iets dat niet mag en bent u al gauw I I I I I Deze gepensio neerde sauna-em- ployée, mevrouw Tyyne Linna, die in een klein plaatsje in West- Flnland woont, is een individualiste: onverschillig voor opmerkingen of blikken van ande ren stept zij zich door ’t leven. Een goedkope manier van vervoer en het is nog gezond ook! De Italiaanse pers noemt veelal de afwezigheid van Johan Cruijff als oorzaak voor de „belabberde” verto ning. La Stampa schrijft: „Cruijff is niet alleen de ster, maar ook de ziel van Oranje. Die ziel werd gemist”. Eén ding lijkt na zaterdag wel duide lijk: het Nederlands elftal heeft afge daan in Italië. Woorden als „anti- voetbal, hooghartig en onwaardig” duiken in de Italiaanse sportpers Op. Het Milanese dagblad Corriere della Sera: „Het publiek heeft recht op een aanvaardbare partij voetbal. Dit leek nergens op”. Toch stellen enkele Italiaanse kranten dat Knobel niets verweten mag worden. „En ook al leken de Hollanders op verklede Italianen, voor hen was het resultaat van be lang”, aldus de Corriere dello Sport. De Italiaanse speler Rocca wordt al gemeen als beste man beschouwd. Hij kreeg bij de beoordeling van alle acteurs els enige een acht voor zijn geleverde prestatie. De Nederlanders moeten het met vijven en zessen doen. George Knobel en de Oranje-spe- lers zullen zich van de kritiek over het vertoonde spel, die nimmer tevo ren zo heftig is geweest, mogelijk niets aantrekken. Een opmerking van sectievoorzitttr betaald voetbal mr. Hogewoning: „De uitslag blijft ge schreven in de voetbalanalen. Daarin staat niets over hoe slecht het spel was. En dat is iedereen na een goed rsultaat in de kwartfinales al snel vergeten”. In het gebied waar de schietpartij plaatsvond, niet ver van het plaatsje Cross Maglen, is het altijd al bijzonder onrustig geweest. De aanvoerder van de Officiële Unionistenpartij, de grootste „protestantse” partij in Noord-Ierland, zei na de moorden in Cross Maglen dat de regeringspolitiek in Armagh op een warnge klucht begint te lijken. Hij eiste dat de Britse soldaten nu het bevel zouden krijgen om de provisionele IRA uit eigen initiatief aan te vallen, zodat Israel zou, volgens onze correspondent in Jeruzalem, Jaap van Wesel, Waldheim een uiterst koel onthaal geven. Israel beschouwt de missie van Waldheim als onbelangrijk, vooral vanwege het feit dat Waldheim een organisatie vertegen woordigt die het zionisme als racistisch heeft veroordeeld, en daardoor voor Is rael geen acceptabele en respectabele bemiddelaar is. Het Amerikaanse tijdschrift News week weet te melden dat het centrale comité van het in Syrië aan het bewind zijnde nationale progressieve front be sloten heeft het mandaat van de be- standsmacht van de VN in de hoogvlak te van Golan met 60 dagen te verlengen. Volgens het blad heeft president As- schap. De politie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1