>r CDA-bestuur stuurt brief aan partijen Koning Juan Carlos kon na zijn beëdiging nog weinig beloven Zeker 4 doden na botsing GENERAAL FRANCO BEGRAVEN I marineschepen van VS „Fascistische dictatuur op komst” „DAC gedoemd te mislukken” Gemengde reacties op inaugurele rede FLENS EX-KAMERLID NIEUW Bijna miljoen Spanjaarden namen afscheid van Caudillo Echtpaar Herrema ontvangt Iers erestaatsburgerschap ALFABETISCH MR. GOUDSMIT: door nico Mi MAANDAG 24 NOVEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) »e (2) (Van onze redacteur in Spanje, Robbert Bosschart) MADRID Om precies elf mi nuten over twee gistermiddag werd in de basiliek van de Vallei der Ge vallenen, 60 kilometer ten noord westen van Madrid, het stoffelijk overschot van Francisco Franco ter aarde besteld. Tienduizenden leden van de organisaties van de officiële staatspartij waren hier aanwezig. sche dictatuur voor de deur staat als gevolg van onruststokerij door een minderheidsgroep. sing” id (2) York id (1) si-raw» ji W t Jlffli (1) (Van onze redactie buitenland) LISSABON Mario Soares, de leider van de Portugese socialisti sche partij, sprak gisteren op partij- betogingen in Oporto en in Lis sabon. Tienduizenden socialisten hoorden hem in Oporto dreigen de economie van het land stil te leggen als antwoord op een dreigende com munistische dictatuur. In Lissabon waarschuwde hij dat een fascisti- Maar voordien hadden in Madrid bijna één miljoen Spanjaarden van alle rang, stand en leeftijd, afscheid van hem genomen. 4 Soares dreigt economie Portugal stil te leggen Sïwrass 52-«741 pa 7 w etser weg er te zich jroef ebu- is de :ater- door toen rstak, iw C, j een auto >etko- erden ceerde ■jarige •ns de over- o van lampte s met keerde In het kort gezegd houden de conclu sies van het congres in Berg en Dal in dat de drie confessionele partijen zullen trachten zodanig samen te werken dat bij de volgende Tweede-Kamerverkie- zingen met één lijst kan worden uitge komen. duizend personen die door de kou of de emoties overmand waren. Eerste minister Pinheiro de Azevedo zou echter zonder een vaste uitspraak in zijn voordeel van president Da Costa Gomes zijn regeringstaak echter niet weer opvatten, zodat men in Portugal met spanning uitzag naar de afloop van deze vergadering. noodzaak dat Spanje „nooit ten prooi mag vallen aan ideologiën die erop ge richt zijn de Spaanse natie te vernieti gen”. (hij bedoelde daarmee het marxis me). Deze kardinaal staat bekend als kopstuk van de steeds kleinere ultra- rechtervleugel van het Spaanse episco paat. ten rekenen; wij Spanjaarden zijn Euro peanen. Op dit moment is het noodzake lijk dat beide zijden dat inzien, met alle gevolgen vandien.” Aal- leven Het t zijn an de 01 fcMJtltX Hoger i haar persing ms ten ing en ■n. De te een dt bin- moet >gt het lederfa- sest. D de zijn, rend. annex c Vanor oor on schade e brand kerheid lil 4.Ü15IJ n om i Til. men- ■••fish rM arige a om j zat idere lUtO’S die as. Lee- m de 1. De ■zaak weg akten - a -j«„ SIGONELLA (Reuter) Een aanvaring tussen het vliegdekschip John F. Kennedy en de geleidewapen kruiser Belknap, beide van de Amerikaanse Zesde Vloot, heeft het leven geëist van tenminste vier opvarenden. Vier anderen worden vermist en er zjjn 46 gewonden, aldus woordvoerders van de Amerikaanse marine. :SSB i itans. IHiS lis. '1T terict «T Uw», hE Sai s8 ta«sw Wbr '4. 51!' Ilsihsr Ik heb de Telefoondienst in Den Haag opgebeld en hoorde dat men bezig is aan een nieuwe typografie, die vermoedelijk over een jaar of twee zal worden toege past. Er bleek al een drukproef te zijn van een bladzij met Oostzaan (02984) erop. Mario Soares weigerde in te gaan op het verzoek van de president van de republiek om met de communisten te gaan praten over een eventuele recon structie van de regering. Een buitenge wone vergadering van de Revolutionaire Raad was voor vanmiddag door generaal Da Costa Gomes uitgeschreven. Of hier diepgaande beslissingen zouden worden genomen, ook over het militaire com mando, was nog onzeker. Tot hiertoe sprak Juan Carlos over binnenlandse politiek. Aan het eind kwam deze vastberaden en veelzeggende uitspraak: „Europa zal met Spanje moe- »eft de ravond de on- invaar- bijeen- mensen In de 48 uur dat Franco opgebaard lag in het koninklijke paleis in het centrum van de hoofdstad, waren ongeveer 300.000 personen, die dag en nacht, vaak 12 tot 14 uren in kilometerslange rijen hadden gestaan, bij temperaturen rond het nulpunt, aan de lijkkist voorbijge trokken. Het Rode Kruis hielp meer dan Gisteren waren opnieuw enkele hon derdduizenden personen aanwezig op het Oriente Plein voor de openbare begrafe nis. Deze werd opgedragen door de pri maat van Spanje, kardinaal Gonzalez Martin van Toledo. Hij was een van de weinige personen die Franco’s begrafenis gebruikte voor rechtse politieke propa ganda, en sprak in zijn preek over de Vergeleken met de huidige typografie zijn er twee enorme verschillen: de na men staan (vet gedrukt) niet langer in hoofdletters maar in kleine letters (een ommezwaai die alleen maar vergelijk baar is met de operatie in Zweden, toen men van de ene dag op de andere in plaats van links opeens rechts ging rijden), en wat vermoedelijk de belang rijkste vernieuwing is: het abonneenum mer staat pal vóór de achternaam en niét rechts daarvan. Dat lijkt me een grote verbetering, omdat dan niet langer de afleidende voorletters, beroep en adres tussen achternaam en nummer staan, waardoor je dat nummer gemakkelijker kunt vinden in de brij van woorden, namen en letters. Ik laat nu een deel reproduceren van die nieuwe opzet, die nog niet definitief schijnt te zijn: DEN HAAG (ANP). Het dagelijks bestuur van het CDA heeft in een brief aan de partijraden van de ARP en de KVP en de Unieraad van de CHU een dringend beroep op deze partijen gedaan om de conclusies van „Berg en Dal” over te nemen en daarmee de rond het CDA-congres ontstane discussie af te ronden. Volgens het bestuur zal daarmee een belangrijke blokkade op de weg naar de christen-democratische eenheid zijn opgeruimd. tduit- leven .tuurd boom m de Deze minderheidsgroep heeft zijn ant woord al klaar. In opdracht van het communistisch georiënteerde voorlopige secretariaat van de Lissabonse industrië le gordel zou het werk vandaag gedu rende twee uur neergelegd worden. Het was de bedoeling om in bedrijfsverga deringen de strijd tegen de regering te bespreken en opnieuw aan te pakken. De afwijzing door de linkse onderde len van brigade-generaal Vasco Louren- go’s benoeming als commandant van het militaire district van Lissabon heeft een tegenwicht gevonden in een stellingname van niet-linkse onderdelen, die er anders over denken. Behalve het regiment com mando’s, geleid door kolonel Jaime Ne ves, hebben verschillende infanterieregir menten, een regiment luchtafweerge schut en andere onderdelen zich tegeno ver de houding van de linkse onderdelen geplaatst. Er is tevens een poging aangewend om de gisteren ontscheepte parachutisten op de kade van Lissabon in een revolutio naire beweging te verwikkelen, die bijna op een handgemeen is uitgelopen. De poging mislukte, onder meer doordat de Revolutionaire Raad de opleidingsschool voor parachutisten nu definitief gesloten heeft, en daarmede het eerder genoemde besluit van de chef-staf van de lucht macht, generaal Morals e Silva, heeft bekrachtigd. Het grote aantal rouwgangers had alle verwachtingen van de regering overtrof fen. Zaterdagmiddag besloot men daar om de lijkkist naar een van de ingangen van het paleis te verplaatsen om grotere aantallen rouwgangers de mogelijkheid te bieden afscheid van Franco te nemen. Hier liepen de Spanjaarden in twee rijen langs beide zijden van de lijkkist. De meesten maaken een kruisteken. Enkele brachten een militair saluut, anderen lieten een bloem of een visitekaartje achter. Het aantal dat met de gestrekte rechterarm de partij groet bracht, was in de laatste uren iets groter dan op vrij dag, maar toch altijd nog een zeer klein percentage. jster- at hij 1 weg er in DEN HAAG (ANP) De Ierse rege ring heeft dr. Tiede Herrema en zijn vrouw het Ierse ere-staatsburgersehap aangeboden „voor de belangrijke dienst die zij het land hebben bewezen”, aldus heeft de Ierse ambassade in Den Haag zaterdagmiddag meegedeeld. Het ere staatsburgerschap is de hoogste onder scheiding die Ierland kan verlenen. Dit land heeft namelijk geen decoratiestelsel zoals Nederland dat kent. Deze onderscheiding wordt het echt paar Herrema verleend op grond van een in 1957 aangenomen wet, waarin gesteld wordt dat de president van Ier land het ere-staatsburgerschap mag ver lenen aan diegene die naar de mening van de regering, het land belangrijke diensten heeft bewezen. Bij aanvaarding zullen de heer en mevrouw Herrema de enigen zijn, die deze hoge Ierse onderscheiding hebben. Eén keer eerder heeft Ierland de Ameri kaan Sir Alfred Chester Beatty het ere staatsburgerschap verleend. De heer Beatty overleed echter in 1968. Omdat het hier een ere-staatsburger schap betreft, zullen de heer en me vrouw Herrema het Nederlandse staats burgerschap niet verliezen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken desgevraagd meege deeld. Melo Antunes, minister van buiten landse zaken, ziet de mogelijkheden voor een burgeroorlog naderbij komen. En te oordelen naar de geluiden van extreem- linksen en de antwoorden van de gema tigden, waaronder de socialisten, is deze mogelijkheid niet uitgesloten. ,,Als ie mand zich afvraagt of een minderheid de kans heeft om de volkswil te trotse ren, dan moet hij maar naar Oporto komen”, zei Mario Soares. De oproep kan gezien worden als een antwoord op het initiatief van de KVP om via een noodprocedure de weg naar drie afzonderlijke lijsten wagenwijd open te houden. Bovendien is het een antwoord op de geluiden uit de diverse CDA-kringén op plaatselijk niveau, die de laatste tijd in toenemende mate op de landelijke CDA-top via open brieven willen bewegen het CDA op nationaal niveau geen schipbreuk te laten lijden. „Wij hebben vastgesteld dat de discus sies in een beslissend stadium zijn geko men en tevens dat ernstige bezorgdheid is ontstaan over het welslagen van het CDA. De vele reacties en initiatieven vanuit de basis zijn evenzovele blijken daarvan”, aldus de brief. ...„.De definitieve beslissing over de ene lijst valt volgens af spraken in de, loop ,yan 1-97$. De laatste tijd is echter twijfel gewekt inzake de goede afloop. In de wetenschap dat wij daarmee aansluiten op de reeds een en ander maal uitge sproken wens van de drie partijen, drin gen wij er daarom sterk bij u op aan de gemeenschappelijke politieke wil om te komen tot de ene CDA-lijst thans nog maals duidelijk uit te spreken”, aldus het CDA-bestuur. De aanvaring tussen de gigantische Kennedy en de veel kleinere Belknap gebeurde zaterdagavond, 70 mijl ten oosten van de Siciliaanse NAVO-vlootbasis Sigonella. Over de oorzaak van het ongeluk wilden de autoriteiten niets bekend maken. Men wacht op de uitslag van het inmiddels geopende officiële onderzoek. Aan boord van de Kennedy viel één dode, de drie andere slachtoffers hoorden tot de bemanning van de kruiser. Ook de vier vermisten dienden op de Belknap. De ge wonden werden met helicopters overgebracht naar Sigonella, vanwaar de ernstige gevallen verder op transport gingen naar het Amerikaanse marinehospitaal in Napels. Een Amerikaanse zegsman vertelde dat er zich even vóór de aanvaring een Rus sische torpedobootjager in het kielzog van de Kennedy bevond, maar sloot elk ver band tussen beide gebeurtenissen uit. Gesteund door de ferme houding van de militaire commandant van het noor den, brigade-generaal Pires Veloso, die Lissabons commandant van de comman dotroepen, kolonel Jaime Neves hulde bracht voor zijn eveneens ferme houding tegenover de extreem-linkse Lissabonse officieren, wordt de kloof tussen Lissa bon en de rest van het land met de dag groter. Is u daarbij iets opgevallen? Een derde nieuwigheid? De achternamen staan nog alfabetisch gerangschikt, maar geijke achternamen (negenmaal flens) staan niet meer via de voorletters alfabetisch, maar via de straatnamen. Dus achter eenvolgens dr. de boerste, j. corneliszstr. haal, kerxbuurt, noordeinde. Ik geloof dat ik de voorkeur geef aan alfabetisatie via de eerste, voluit geschreven voor naam, want je weet gauwer iemands voor naam dan zijn adres. Ik moet daar nog eens over nadenken ■jarigs at hij n een werd over- m Ne« lelastii ianki i total n dollar t presi- federal! Ed vM itie „df evroun Ie bond i Israel e reso- eer ge- nameni hebber, e CHl' de re- irdiging ntratie- Nadat verschillende legeronderdelen in een parade afscheid genomen hadden van de generalissimo, werd de lijkkist op een militair transportvoertuig ge plaatst. Gevolgd door koning Juan Car los, de familie, en buitenlandse afge vaardigden (onder wie Pinochet van Chili), vertrok de stoet naar de „Vallei der Gevallenen”, het enorme oorlogsmo nument dat Franco heeft laten bouwen op een plek in het gebergte van Guadar rama die hij zelf heeft uitgezocht, en waar ook José Antonio, de oprichter van de Falange, begraven ligt. Langs de straten waardoor de rouwstoet naar de rand van de stad trok, stonden de Ma- drilenen vele rijen dik. Het was een dag van werkelijke nati onale rouw, ondanks het feit dat Fran co’s regime ook bij de meeste Spanjaar den zeker niet geliefd was. Het is echter GRONINGEN (ANP). In de Neder landse politiek is links van het midden ruimte voor een progressief liberale par tij, goed voor 10 tot 15 Kamerzetels, maar het zal het Democratisch Actie centrum (DAC) niet lukken zo’n partij van de grond te krijgen. Dit is de mening van het ex-D’66 Kamerlid me vrouw mr. A. M. Goudsmit. Volgens haar zal misschien de Jongerenorganisa tie Vrijheid en Democratie (JOVD) de fakkeldrager kunnen worden van een dergelijke links liberale partij. Ze zei dit zaterdag tijdens de viering van het 25- jarig bestaan van het district noord van de JOVD in Groningen. :oning. Hij die aan- Het verschil met de Nederlandse me thode schuilt dus vooral in het feit dat er veel meer gebruik wordt gemaakt van de gehele voornaam, en dat het beroep vrijwel altijd wordt genoemd, wat in Nederland slechts zelden het geval is. Maar er is een nog groter verschil, en dat bevalt me enorm. Elk rijtje met dezelfde achternaam begint met die achternaam, waarna de volgen de naamgenoten worden aangegeven met een streepje voor die achternaam), ge volgd door de voornaam en de rest, je krijgt daardoor heel overzichtelijke naamblokjes, en je spaart ruimte. Ziet u zelf maar: een feit, dat' de Spaanse massa’s een verschil maakten tussen Franco en zijn regime. Het regime was en is corrupt - maar Franco zelf maakte nooit econo misch machtsmisbruik voor zich per soonlijk. Een andere reden is dat de oudere generatie hem dankbaar is dat hij Spanje buiten de Tweede Wereldoor log hield, en de jongere generatie, die vroeger het hart vasthield bij de ge dachte aan de huidige overgang, ziet nu in Juan Carlos een kans om zonder geweld en vooral zonder doden een nieuw historisch tijdperk te bereiken. Een 80-jarige Spanjaard is overleden aan een beroerte toen hij met uitge strekte arm de laatste eer bewees aan de opgebaarde generaal Franco in het Oriente-paleis. De man Porfirio Barracil, had meer dan zes uur in de rij gewacht alvorens het zijn beurt was een laatste groet te brengen. Een bus met oudstrijders uit de Spaanse burgeroorlog die de begrafenis van Franco hadden bijgewoond, is van morgen vroeg bij Aranda de Duero ver ongelukt. Volgens de politie is de chauf feur om het leven gekomen en zijn verscheidene oudstrijders gewond ge raakt. MADRID „Ik zal de wetten nakomen en doen nakomen. Daarbij zal ik mij altijd laten leiden door de rechtvaardigheid, en door de weten schap dat juist de dienst aan het volk het enige doel is dat mijn ambt rechtvaardigt”. Met deze woorden richtte zijne majesteit Juan Carlos de Bourbon, die zaterdag om 36 minuten over 12 tot koning van Spanje was uitgeroepen, zich kort nadien via radio en televisie tot het Spaanse volk. Zijn toespraak in het parlementsgebouw ten overstaan van 1500 hoog waardigheidsbekleders van het regime en buitenlandse afvaardigingen, duurde 13 minuten en 12 seconden. Het waren sobere, vastberaden en hoopgevende woorden, ook al kon de jonge koning onder deze omstandig heden niet concreter beantwoorden aan de verwachtingen van een grote meerderheid van het Spaanse volk, die zo spoedig mogelijk een democra tisering van hem eist. Koning Juan Carlos de Bourbon tijdens zijn eerste officiële optreden als A spreekt hier tegen de Cortes, het Spaanse parlement, en buitenlandse gasten wezig waren bij zijn kroning. Op de achtergrond koningin Sophia. itinj :roet >taal >11« reii'l Een Spaanse vrouw geeft de fascisten- ■ralij groet en schreeuwt „Viva Espagna” (Lang leve Spanje) als de lijkkist van Franco kings komt. Zij was niet de enige die op deze manier reageerde toen de kist langs kwam. Zijn woorden hebben uiteenlopende reacties uitgelokt. De houding van de oppositie, die zo snel mogelijk een am nestie voor alle politieke gevangenen en ballingen verwacht, maar inzien dat Juan Carlos daarmee ten minste zal moe ten wachten totdat de emoties rond Franco’s begrafenis weggeëbd zijn, werd onder woorden gebracht door de linkse christen-democratenleider Ruiz Gime- nez: „De koning was niet zo duidelijk op het punt van liberalisatie en democratie, maar ik geef mij er rekenschap van dat hij sprak voor een aartsconservatief par lement, waarvan de meeste leden een ongewijzigde voortzetting van het regi me wensen.” Om een democratisering te kunnen doorvoeren, zal Juan Carlos voorname lijk moeten steunen op de trouw van de strijdkrachten. Daarom zond hij zater dagmiddag ook nog een speciale bood schap aan de strijdkrachten, waarin hij zijn eed van trouw aan de Spaanse vlag hernieuwde ,en speciaal zijn dank uit sprak aan de troepen in de Spaanse Sahara. Volgens het persbureau Reuter is de inaugurele rede waarmee Juan Carlos de kroon aanvaardde, door Santiago Carillo, leider van de Spaanse communistische partij in ballingschap, „onaanvaardbaar” genoemd. Carillo, die momenteel in Athene vertoeft, noemde Juan Carlos’ uitspraken „volkomen onaanvaardbaar Juan Carlos werd vijfmaal door ap plaus onderbroken. Zesendertig seconden applaus kreeg hij, toen hij verzekerde dat de koning zich ten doel stelt de integriteit van het Spaanse grondgebied te herstellen een oproep aan Spanje’s historisch nationalisme die zich duide lijk betrok op de' Spaanse eisen ten aanzien van Gibraltar. Zijn plicht om het spaanse volk te dienen noemde hij acht maal; zijn vaste besluit om recht vaardigheid te brengen zeven maal; en het woord vrijheid, zes maal. Belangwekkende uitspraken waren de volgende: „Ik wens en hoop in staat te zijn om als moderator op te treden, als beschermer van de grondwetten en als drijveer vcor dé rechtvaardigheid. Nie mand hoeft te vrezen dat zijn zaak vergeten zal worden; maar niemand mag ook een voordeel of voorrecht ver wachten. Samen kunnen wij alles ver richten als wij aan een ieder zijn eerlij ke kans geven.” „De rechtvaardigheid is de voorwaarde voor de vrijheid met waardigheid, welvaart en grootsheid. Laat ons de nadruk leggen op de noodzaak om een rechtvaardige orde op te bouwen”. „Een rechtvaardige orde, voor allen gelijk, maakt het mogelijk om binnen de een heid van het koninkrijk de eigenheid van de landstreken te erkennen, als uitdrukking van de variatie van volke ren die Spanje bewonen. van dag- riink, on- l na later een au- weer U ziet, sommige FLENSEN staan ver meld met hun beroep (Houtw.fabriek, Ge vogelte Export), andere niet. Wie P. Flens wil bellen, moet weten of hij in Haal 77 A woont of in Rietschoot 66. Nu was ik kort geleden een paar dagen in Kopenhagen, en daar ontdekte ik dat het ook anders kon. In de Deense telefoongids staat de achternaam (vet gedrukt, met één hoofdletter en de rest kleine letters) of de voornaam (in verre weg de meeste gevallen). Dan volgt sterk af gekort bet beroep of kwaliteit (Fys. terap. of Fru of Damefris) en dan het nummer. voor de democratische krachten in Spanje”. Carrillo’s partij voert de boven toon in een van de twee grote oppositio nele monsterverbonden, de democrati sche junta. Hij vervolgde zijn commen taar met: „De rede bewijst dat er in Spanje niets is veranderd (door Franco’s dood). Het bestuur van de Socialistische par tij en het algemeen vakverbond hebben de boodschap van Juan Carlos ook ver oordeeld. De koning, aldus de socialisti sche partij, heeft een rede van continuï teit zonder concrete politieke inhoud uitgesproken. Hij heeft „vastberadenheid en voorzichtigheid” beloofd, terwijl het Spaanse volk vrijheid en democratie no dig heeft. V In onze huidige telefoongidsen staat links in de kolom eerst de naam van de abonnee in hoofdletters, gevolgd door zijn voorletters of zijn voornaam (maar die dan in kleine letters op de eerste na). Naam en voorletters worden soms ge volgd door een beroepsaanduiding Zandh. of Aann. of D.- en h.kapper, daarna komt een komma de straat waar de abonnee woont (zonodjg inge kort: Zutph.str.) en het abonneenum mer. Het kengetal staat bovenaan de bladzij, dus Oostzaan 02984. Ik laat nu een fragment zien van de wijze waarop Oostzaan in de Telefoongids voor Ne derland van september 1970 staat afge drukt.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3