NOVIB stimuleert uit geven van romans uit de Derde Wereld Naam winnaar Goncourt-prijs nu bekend Bedenkingen over zorg voor het diep zwakzinnige kind 81/2% op Pandbriefbiljetten fl Prozaprijs voor Joost Niemöller Wie 6'4 rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt c Bh 4 kaas als kado? Westland Utrecht Eerste twee boeken in het Nederlands verschenen „HET VUILE SCHORT" VAN JOOP FENNIS Wim Jansen naar TROS Literaire dag in Eindhoven Spaar bij de Banque via uw bank-, postkof gemeentegirorekening. Reserve-geldrekening 674 DINSDAG 2 5 NOVEMBER 19 7 5 13 KUNST (Van onze kunstredactie) pa BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,- per maand. Voor bedragen boven f 3000,-per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retour-rente over opgenomen bedragen'. Dit gebeurde tijdens een in het Tropeninstituut te Amsterdam ge houden bijeenkomst met een groot aantal genodigden uit de uitgévers- en onderwijswereld. Heel veel mensen weten het al. Philips batterijen gaan heel lang mee. Tromp kaas specialiteit Voor wie ’t nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. PHILIPS! AMSTERDAM De Neder landse Organisatie voor Ontwikke lingssamenwerking heeft maandag samen met de uitgeverij Het We reldvenster te Baam de eerste twee door auteurs in ontwikkelingslan den geschreven en in het Neder lands vertaalde romans gelanceerd. SW „DE STOETERIJ fVAN DE UILENBOOM” IN VEEL BESCHOUWINGEN over mongooltjes of idiote kin deren wordt meestal een beeld geschetst van een lachend, lief en tevreden kind dat wat „an ders dan anderen” is. Een kind dat ondanks die handicap een grote vreugde of zegen kan zijn, iets teers waar men toch wel dankbaar voor moet zijn. De scheppers van deze beschouwin gen staan de ouders wel hun eer ste verdriet of twijfels toe, maar daarna moeten zij zeker gaan be seffen dat zij toch een lief, aan hankelijk kind gekregen hebben. Als na die eerste schok echter blijkt dat hun mongoloïde of idioot kindje helemaal niet lief of mooi doch agressief en onhandel baar is, zal dit een tweede schok betekenen, een confrontatie met een bijzonder wrede waarheid. Dat is de mening van Joop Fen nis in zijn boek „Het vuile schort” (Uitge vers: Dekker Van de Vegt, Nijmegen). De thans verschenen werken zijn „Xala” van de Senegalese schrij- ver-cineast Sembène Ousmane, en „Huillca, een Peruaanse boer ver telt” van de Peruaan Hugo Neira Samanez. In januari volgen nog twee werken in deze „De Derde Spreker-serie. namelijk „De Moord op Aziz Khan” van de Pakistaanse auteur Zulfikar Ghose, en „De Ma- rabi Dans” van de Zuidafrikaan Modikwe Dikobe. In totaal staan er twaalf vertaalde romans en verha lenbundels op stapel. W i i Ts W «Hl (I1.U (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) BANQUE a PARIBAS Amsterdam - A’dam Buitenveldert - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1000 en 10.000 De „Depêche du Midi” liet Pavlovitch echter zeggen: „Niets bewijst dat ik echt Emile Ajar ben. Maar ais u mij aan handen en voeten gebonden naar mijn uitgever zou brengen, zou hij u zeggen dat ik he mhet manuscript heb gegeyen en de drukproef heb gecorrigeerd”. Op de weigering van Pavlovitch de prijs te aanvaarden had juryvoorzitter Herve Bazin gezegd: „De Academie Gon court beloont een boek, geen schrijver. De Goncourtprijs is als een geboorte of dood men kan haar niet aanvaarden of weigeren”. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. G! Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 Hypotheekbank nv Haarlem, Frederikspark 1/Hoek Houtplein, 023-319154 I Pavlovitch is 34 jaar en woont met vrouw en dochtertje in Cagnac du Caus- se bij Cahors. De advocaat van Pavlo vitch had donderdag gezegd dat de au teur van het bekroonde boek „La vie devant so-” geen publiciteit wenste en ook niet meer schrijven zou als zijn ware naam bekend zou worden. boeken uit Afrika, Azië of Zuid-Ameri ka (n de boekwinkels kan aantreffen. De extra opbrengsten uit de verkoop Hoofdstraat 238, Santpoort Dat is een verrassing' Want wie verwacht er nu als kado: 'n keuze uit Tromp's 160 soorten kaas, leuk verpakt in rieten mand, met wijn, kaasmesje en kleurige kaas-wijnkaart. Kersvers ingepakt en uitgepakt! HILVERSUM.Wim Jansen, mede werker aan de afdeling categorale radio programma’s van de NCRV, gaat op 1 februari 1976 naar de TROS. Hij is daar benoemd tot programmaleider radio. CAHORS. Frankrijk (Reuter). De Franse schrijver die zich verbergt achter het pseudoniem Emile Ajar en die de Concourtprjjs weigerde di ehem maan dag werd toegekend, heet in werkelijk heid Paul Pavlovitch. Dit is vrijdag onthuld door de „Depêche du Midi”, een in Toulouse verschijnende krant. In Eindhoven kreeg Joost Niemöller de bekroning vanwege zijn verhaal „Het feest”. In het juryrapport noemt Hanneke van Buren het gegeven bij zonder origineel. Het handelt over een oude man die zijn kamervloer demon teert en op de steunbalken van de naakte ondervloer een bizarre versiering van suiker, wortelen, snoepjes en bran dende kaarsjes maakt. Het verhaal van Niemöller was het enige van de 111 inzendingen waarvoor alle drie de jury leden naast Hanneke van Buren zijn het de Belg Lionel Deflo uit We- velgem en Leo Herberghs uit Geleen een voorstel tot bekroning indienden. Ook Roel Beurskens, student Neder lands aan de Universiteit van Utrecht, kwam met het verhaal „Groeten Uit Altamira” voor een bekroning in aan merking. De andere prozaprijzen werden gewonnen door Ad van Roosmalen uit Den Bosch, Patrick de Bruyn uit Halle (België), Fred O’Keetje uit Den Bosch en Dirk Blockeel uit Roeselaere. De prijzen in de afdeling poëzie kwamen terecht bij Gerdy Bollaert uit Wervik in West- Vlaanderen, Martin Heyings uit Zut- phen, de Amsterdammer Theo Muller. Maria Nasveld uit Oude Wetering, Humphrey Ottenhof (Duiven) en Karei van Rosmalen (Vught). De jury, bestaande uit Hugo Brems, Jo Gisekin, Ankie Peypers en Aldert Wal- drecht, moest liefst 305 dichters-in-spe beoordelen. Beide prijsvragen staan open voor jeugd tot en met 21 jaar en werden voor de vijfde keer gehouden. De Haarlemse toneelschrijver Gerard Lemmens kreeg gisteren tijdens een bij eenkomst in het cultureel centrum De Vaart te Hilversum de Henriette Roland Holstprijs 1975 voor zijn toneelwerk. To neelgroep Centrum heeft in de afgelopen drie jaar verschillende stukken van Lemmens opgevoerd: „De revolver van Bas”, „De gast”, „Souvenirs” en „Parende mussen’ De jury, bestaande uit Caret Alphë- naar, Hans van den Bergh en prof. Hans de Leeuwe, prees de sociale betrokken heid die uit het werk van Lemmens spreekt. Lemmens was lijstenmaker bij een Haarlemse firma en schreef in zijn vrije tijd stukken, Hij zond zijn werk aanvankelijk zonder succes rond bij tv- omroepen en toneelgroepen. Begin 1973 voerde Centrum zijn eersteling op: „De revolver van Bas’’. In een vruchtbare samenwerking met de dramaturgen van Centrum volgden andere stukken. De EINDHOVEN. De 18-jarige havo- leerling Joost Niemöller uit Haar lem behoorde zaterdagmiddag tot de zes inzenders die hun bijdrage in de poëzie- prozaprijsvraag 1975, waarvan de uitrei king van de bekroning tijdens de literai re dag in Eindhoven plaatsvond, met een prys zagen gehonoreerd. Joost Niemöller schrijft al vanaf zijn 14e jaar gedichten en levert bijdragen aan het tijdschrift van de stichting ,,Op- wenteling Naar Morgen”. „Schrijven geeft je leven een richting. Je kunt je op papier helemaal uitleven”, zegt hij. Joost, ook lid van de stichting Literaire Instuif in Haarlem en mede-uitgever van het tijdschriftje „Zo maar wat ver halen en gedichten van iedereen en voor iedereen”, weet nog niet of hij in dit werk door zal gaan. „Eerst mijn diploma halen. Ik zit in het examenjaar, en dat kost heel wat tijd”. 8 (Unieke gelegenheid voor recepties, 'diners, koude buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhoven Telefoon 023-376741 het feit dat dit kind zijn behoefte laat lopen en het schort bevuilt. c’,'ustratie dus, voor de academici die boordevol idealen het tehuis binnen stapten. Om dit op te vangen, werpen veel van deze artsen, psychiaters e.d. zich op research-werk, iets waar veel geld in gaat zitten dat volgens Fennis beter aan de kinderen besteed had kunnen worden. Uit. het boek van Fennis spreekt een grote liefde voor deze geestelijk genandicapte kinderen, een liefde en bewogenheid die niet verscholen blijft onder zijn zeer nuchtere kijk op de gang van zaken in de inrichtin gen waarin ze verpleegd worden. Maar ook een betrokkenheid bij de ouders van deze kinderen, die zwaar beproefd worden. Hij wil hen helpen door hen de feiten onder de ogen te schuiven en hen te dwingen de harde realiteit te accepteren. Aan het slot van zijn boek stelt Fennis: „Als ik een diepzwakzinnig kind had en ik moest het naar een inrichting brengen, dan zou ik niet kijken hoeveel artsen, specialisten, psychologen en pedagogen er rondlie pen. Ook niet of de trappen van marmer waren en of de leefruimte vergrotend of verkleinend werkte, maar ik zou slechts kijken of er veel mensen met vuile schorten rondlie pen, en daar zou ik mijn kind willen plaatsen. Ik zou dan het gevoel heb ben dat het in goede handen, was”. Even treffend als die uitspraak is het gedicht van R. D. Laing waarmee Fennis zijn boek inleidt: „They are playing a game. They are playing at not playing game. If I show them I see they are, I shall break the rules and they will punish me. I must play their game, of not seeing I see the game”. MARY-ANN BROUWN- LEEUWERKE. Ook als u eerder wilt inwisselen, krijgt u een zeer aantrekkelijke rente, opklimmend van 6% na 2 jaar tot 8'/2% op basis van samengestelde interest. Zo groeit 1.000 in vijf jaar naar 1.504. Drs; Fennis is een orthopedagoog (de orthopedagogie houdt zich bezig met de opvoeding van het cnvolwaar- dige of in de groei achtergebleven kind). Aan het begin van het boek beschrijft hij hoe ouders hun idioot kindje naar een tehuis brengen. De directie en hoofdverplegers verzeke ren de ouders oat het kind erg lief is en dat alles wel in orde zal komen. Zoiets moet, volgens Fennis, hard bij die ouders aankomen, omdat zij het kind toch eerder als onhandelbaar dan lief .beschouwden. Het zal bij die ouders dan ook grote twijfels wek ken. Vooral twijfels aan henzelf. Dergelijke ouders krijgen van de tehuizen altijd het beeld te zien van afdelingen met lieve, rustige kinderen die in mooie zalen spelen. „Dat is geen onwaarheid, maar slechts de halve waarheid’’, aldus Fennis. Net als de meeste buitenstaanders was drs. Fennis ook aanvankelijk met een dergelijke voorstelling naar zo een inrichting gegaan. Pas toen hij op een afdeling met echt zwaar idiote kin deren kwam, besefte hij dat de waar heid veel harder en afstotender was. Op onthullende en soms schokkende wijze beschrijft hij in het boek de taferelen die hij tijdens zijn loopbaan ontmoette. Met zijn uitstekend leesbaar, hard, doch bewogen boek, wil Fennis de misvattingen en verkeerde voorstel lingen omtrent idiote kinderen de wereld uit helpen. Hij adviseert ou ders die er eigenlijk niet goed tegen kunnen om hun idiote of mongoloïde kind te zien, van het tehuis weg" te blijven en het kind te vergeten. Dat vindt Fennis beter dan stug vol blij ven houden tegen beter weten in, dat hun kind „mooi en lief” is. Fennis maakt ook nogal wat be zwaar tegen veranderingen die de laatste jaren in tehuizen voor diep- zwakzinnige kinderen zijn opgetreden. Er worden nu mooiere, meer moder ne en beter uitgeruste tehuizen ge bouwd, en er gorden meer academici aangetrokken om er te werken. Elke verandering vindt Fennis nog geen verbetering. Wanneer de inrichtingen beter uitgerust en gemoderniseerd worden, dient men zich eerst af te vragen voor wié dit gedaan wordt: voor de buitenwereld of voor het desbetreffende kind. Dat komt het kind ten goede, zal men onmiddellijk zeggen. Drs. Fennis trekt dat in twij fel. Is het kind werkelijk zo blij met marmeren trappen en grote ramen? Is het kind echt zo gelukkig met boeken waardoor het gedwongen wordt om te leren lezen? Volgens Fennis maakt dit alles de wereld van zo een kind alleen maar verwarren der. Over de academici is Fennis ook niet zo te spreken. Zij lopen met mooie witte schorten in de tehuizen rond maar hebben er eigenlijk niets te doen. Dit werkt voor hen zeer frustrerend. Het échte werk komt op de schouders van de mensen met het vuile schort. De mensen die het kind op schoot durven te nemen ondanks van de romans zullen ten goede komen aan een solidariteitsfonds ten behoeve van kunstenaars uit de ontwikkelings landen, die zich in moeilijkheden bevin den. Men denkt hierbij aan schrijvers, filmers eh beeldende kunstenaars, die tot nu toe tevergeefs een beroep om fianciële steun aan Novib hebben ge daan. Zonder die steun blijft de veelge roemde vrijheid van meningsuiting in landen die deze op lofwaardige wijze ver kondigen, een dode letter. In geval van vervolging van een kun stenaar wegens diens werk, wil het fonds bijdragen in de kosten van levens onderhoud van een verdrukte kunste naar en diens gezin of in de kosten voor juridische bijstand. Tevens begint Novib een actie onder de lezers van de boeken om bij te dragen aan het „Steunfonds voor kunstenaars”. „Xala” is het verhaal van een rijke zakenman in Dakar, <ie hoofdstad van Senegal, die, levend in westerse stijl, getroffen wordt door een vloek uit de Afrikaanse cultuur. „Huillca” gaat over de strijd voor de organisatie van Peru aanse boeren. „De moord op Aziz Khan” beschrijft de strijd om zelfstandigheid van een boer tegen een zich voortdurend uitbreidend textielconcern, en „De Mara- bi Dans” beschrijft het leven van de opgroeiende Martha in een krottenwijk van Johannesburg. De auteurs van deze boeken willen in de eerste plaats hun landgenoten een hernieuwd gevoel van eigenwaarde ge ven door hun de waarden te tonen uit hun eigen historie en cultuur en zijn bedoeld als waarschuwing dat de klak keloze overname van westerse gewoon ten niet ongestraft kan blijven. Het romanproject wil een antwoord zijn op het vaak gehoorde verwijt uit de derde wereld :„Zij hebben wel over ons geschreven, maar ons nooit zelf aan het woord: gelaten”. Een tweede doelstelling ervan is deze literatuur te gebruiken als lesmateriaal in onderwijs en vormingswerk. eenakter „Parende mussen” wordt nog steeds gespeeld en het avondvullende stuk „Souvenirs” wordt dit seizoen weer op hel repertoire genoemen. Gisteren werd in Hilversum ook de Henriëtte Roland Holst-prijs 1974 uitge reikt, en wel aan dr. Gerrit Borgers voor zijn tweedelig boek over de Vlaamse dichter Paul van Ostayen. Volgens de jury (Pierre H. Dubois, prof. Soeteman en Peter van Eeten) gaf di' boek een maximale informatie over Van Ostaijen, Tot nu toe bestond er in ons land een leemte op dit gebied, in tegenstelling tot Engeland en Frankrijk, waar men zon der moeite enige honderden titels van In Nederland is men redelijk goed op de hoogte van de politiek-economische problemen van de derde wereld.Het doel van Novibs roman-project is om in ons land door middel van de literatuuruitin- gen van de ontwikkelingslanden een beeld te geven van hetgeen er op soci- aal-cultureel gebied aan gevoelens en gedachten in die landen leeft. HM i een even omvangrijke als gevarieerde documentatie. Dr. Garmt Stuiveling reikte de prijzen ter waarde van f 1.000 uit de nalatenschap van Henriëtte Ro land Holst uit. Op de foto v.l.n.r. Lemmens, Stuive ling en Borgers. MB

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13