Twee Italiaanse snelers gewond Oranje en het geld, de clubs en de wanprestatie a Tour de France: 25 cols Poolse pers: „Fifa moet de regels r b Makinen blijft aan leiding aanpassen” SPORT B® Ie «J1 gr - een miljoen gulden aan prijzen een miljoen gulden aan prijzen h Jlk 6 Ui DINSDAG 2 5 NOVEMBER 1975 SPORT 17 ,16 p Duidelijk Beginpunt Klussen Voortreffelijk 1 I f (Van onze sportredactie) HILVERSUM De smeekbede van George Knobel, KNVB’s technisch directeur, was vergeefs. „Er moet nu toch eens schoon schip worden gemaakt. Al die problemen en soms zelfs rellen binnen de KNVB kun nen toch niet goed zijn voor het imago van het Neder lands voetbal”, merkte de bondscoach na de wanver- her 'W’K”- er Bondscoach George Knobel, hier in actie tijdens een van zijn centrale trainingen, wil meer faciliteiten van de clubs die spelers voor zijn team leveren. OPNIEUW RUMOER ROND HET NEDERLANDS ELFTAL (ADVERTENTIE) Ajax rekent op lastige duels met Levski (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) Rinus Michels: „Probleem is, dat Levski niet tot de verbeelding spreekt". Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds I MARC SERNÊ Te winnen In de Nationale Sport Gehandicapten. Het feit dat Ajax pas twee Denen, Arnesen en Lerby, gecontracteerd heeft, doet daar niets aan af. Michels: „Die kunnen pas in december met jong-Ajax meespelen. De praktijk wijst namelijk Maar zo hoog gespannen zijn Michels’ verwachtingen omtrent zijn nieuwe aan winsten bepaald niet. Het hard aan zijn imago werkende Ajax wacht de komen de maand zowel nationaal als internatio naal enkele interessante klussen, waarbij Michels, gezien zijn smal spelerspoten- tieel, dus nogal bevreesd is voor eventu ele blessures. Die angst bestaat zeker ook voor de confrontatie met Levski, aangezien de Ajax-oefenmeester op zeer lastige duels rekent. zaak belangrijke consequenties zal krij gen. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De (vermoedeljjke) opstelling van Ajax: Schrijvers, Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dordt - Notten, Helling, Mühren -Stef- fenhagen, Brokamp, Geels. Na de Westduitse voetbalbond heeft ook de Belgische bond zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de halve finales en final* van de Europa Cup voor landenteams. De organisatie van de Bridge-olympiade is voor 1980 aan Nederland toegewezen. zeer on- Z f 1^ Voor 1,- per week te win nen in onze puzzelactie o.a. een Irisette-pakket, bestaande uit een eerste klas donsdeken (goedge- Gezien de problemen in het verleden wil Knobel deze zaken overigens niet meer door anderen laten regelen,, maar wenst hij zelf rechtstreeks met de be langhebbenden te praten. Zijn rapport is in het sectiebestuur goed ontvangen, maar dat is slechts een beginpunt. De bondscoach heeft min of meer aange- kondigd er een portefeuillekwestie van te willen maken. „Ik ga de kwalificatie voor de WK-1978 niet als een waagstuk in”. laatste kwartier zag ik alleen Notten maar even diep gaan, en dacht: het wordt toch nog festival. Maar die werd ook meteen weer tot de orde geroepen. Maar gezien het uitgangspunt voor mor genavond is zo’n wedstrijd als die van zaterdagmiddag onmogelijk. We moeten hier een behoorlijke basis zien te leggen voor Sofia, omdat het daar een gekken huis wordt”. Stoop zal zijn gal („pure anti-propa- ganda. Zo’n afgang kunnen we ons, ze ker tegenover het publiek, dat toch al niet meer zo hard loopt voor het voet bal, niet veroorloven”) wel mogen spu wen, maar hij zal ongetwijfeld weinig weerklank in het sectiebestuur vinden. De kwalificatie van Oranje was immers het belangrijkste. Wat dat betreft, was ook mr. Hogewoning zeer duidelijk. „Voorop stond dat we bij de laatste acht zouden komen. Welnu, dat is bereikt”. Het etappeschema in totaal zul len in 22 etappen ongeveer 4000 km moeten worden afgelegd ziet als volgt uit: Tijdens de vergadering van vrijdag komt ook het derde punt, „de wanpres tatie tegen Italië”, aan de orde. Sectiebe- stüurslid en FC Amsterdam-voorzitter Dé Stoop heeft het op de agenda laten plaatsen. Gezien de uitlatingen van on der meeer voorzitter mr. Jacques Hoge woning, die weliswaar niet alle kritische opmerkingen na afloop van het duel negeerde maar toch wel duidelijk liet blijken achter de aanpak van Knobel te staan, is het onwaarschijnlijk dat deze Michels: „Het probleem is natuurlijk dat een elftal als Levski niet tot de verbeelding spreekt. Niet bij het publiek en niet bij de spelers. Maar daar heeft MSV Duisburg zich ook in vergist. Ik heb contact gehad met de trainer van Duisburg, en die heeft mij precies uitge legd dat hij en zijn spelers zich finaal op de Bulgaarse stootkracht hebben ver keken”. Het tweede geschilpunt zal pas op een wat langere termijn actueel worden. Bondscoach Knobel wil van de clubs die spelers voor zijn team leveren, meer faciliteiten. Volgende maand gaan de partijen om de tafel zitten, en aan de hand van een door Knobel gemaakt rapport zal dan worden gediscussieerd over de voorbereiding op de wereldtitel strijd van 1978 in Argentinië. Breekpun ten vormen het beschikbaar-zijn van de spelers voor trainingskampen, oefenwed strijden en alle, ook op papier minder belangrijke, interlands. En een aan het programma van Oranje aangepast com- petitieschema. De Nederlandse ploeg ritmische gymnas tiek komt zaterdag in IJsselsteln uit tegen de Sovjet Unie. IriseRe laat dons en mo de Harmonisch samen gaan. ”396 Zareska prijzen: 198|kruissteekkussenpakketten met een winkel waarde van ca. 19,- en 198 kruissteekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kompleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". De Nederlandse tafeltenniskamploen Tem po Team komt in de kwartfinales van de Europa Cup uit t egen het Franse Kremlin Bicetre. FLORENCE. Vincenzo Guerini (22) en Domenico Caso (21), beiden spelers van de Italiaanse voetbalclub Fiorentina en Jong Italië, zijn maandag ernstig gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Zij botsten met hun Porsche tegen een andere auto en raakten daarna de vang rails van de Autostrada del Sol. Gueri ni is er het ergst aan toe. Hij liep een diepe vleeswond in de hoofdhuid op, terwijl ook de schedel werd beschadigd. Bovendien brak hij een bovenbeen. Hij zal zeker twee maanden in het zieken huis van Florence moeten blijven. Zijn clubgenoot Caso liep diverse kneuzingen op. Beide spelers waren op weg naar huis, nadat de interlandwedstrijd tussen Jong-Italië en Jong-Oranje in Ascoli Picena definitief was afgelast door de zware sneeuwval. L75 Eerste divisle-club Veenclam, zondag te genstander van koploper Haarlem, won een vriendschappelijke wedstrijd tegen eredivlsio- nist Go Ahead Eagles met 3-0. DEN HAAG (ANP). De meeste Poolse dagbladen beschrijven de wed- trijd tussen Italië en Nederland als een demonstratie van „anti-voetbal”. „Przeg- lad Sportowy” geeft als commentaar dat de Italianen tenminste nog ambitie toon den, maar dat de Nederlandse spelers niet eens probeerden een gelijkspel te behalen. Boven dit artikel schrijft dit Poolse sportdagblad: „iedereen gelukkig, behalve de Polen”. Andere Poolse kranten hebben meer kritiek op beide elftallen en vooral op het Nederlandse team. Het katholieke dagblad „Slowo Powszechne” zegt dat de wedstrijd, op zijn zachtst gezegd, vreemd was. De Nederlanders trokken zich terug om de wedstrijd vooral maar niet te winnen en de Italianen waren schijn baar bang om met al te ruim verschil te zegevieren. Wanneer een bokser het ge vecht ontloopt, kan hij gediskwalificeerd worden. In het voetbal is het nog niet zo ver, maar er zal iets gedaan moeten worden, om de toekomst van deze sport veilig te stellen. Ook „Trybuna Ludu” merkt op dat de FIFA moet overwegen de regels aan te passen, om dergelijke anti-propaganda tegen te gaan, daar soortgelijke wed strijden steeds meer voorkomen. Het jeugdblad „Sztandar Mlodych” schrijft dat de wedstrijd nauwelijks ern stig bedoeld kan zijn. Nederland ver dient de plaatsing in de kwartfinales volledig, maar heeft zaterdag zijn uitste kende reputatie besmet. De kans dat de spelers hun zin krij gen, is gering. Vrijdag komt dit punt in de vergadering van het sectiebestuur aan de orde. Zwikstra zal zijn mede-be- stuursleden dringend afraden om op het verzoek van de spelers in te gaan. „Wij hebben wat de financiële regeling met de voetballers betreft een fout gemaakt De belangrijkste cols die in het etappeschema zijn opgenomen zijn: 7e etappe: Col de la Schlucht, 8e etappe: Co te des Rousses, 9e etappe: Col du Luitel, stijging naar Alpe d’Huez, 10e etappe: Col du Glandon. Col du Telegraphe, Col du Galibier en Montgenevre, 11e etappe: Col st. Jëan, Col de Maure en Mont Dore, 12e etappe: Col des Auzines, Col de Jau en beklimming van Pyreneeëntop 2000 meter, 13e etappe: Col Puymo- rens, Col de Port en Col de Peguere, 14e etappe: Col de Mente, Col du Portillon. Col de Peyresourde en de stijging naar de finishplaats St. Lary Soulan, 15e etappe: Col d’Aspin, Col du Tourmalet en Col d’Aubisque, 20e etappe: Puy de Dome. uit dat spelers die uit het semi-profkli- maat in Scandinavië komen, minstens een half jaar of een jaar nodig hebben om wat te acclimatiseren. Vooral in de Bundesliga in West-Duitsland spelen tal van voetballers uit Scandinavië. Maar ook daar hebben zij het het eerste seizoen vaak verschrikkelijk moeilijk. De overgang naar een harde profcompe- titie als de Bundesliga of de eredivisie is, zeker voor zulke jonge voetballers, veel te groot. Of je moet natuurlijk een supertalent als Ralf Edström zijn”. De Amerikanen Brian Gottfried en Harold Salomon komen in de finale van de open Zuidafrikaanse tenniskampioenschappen tegen elkaar uit. keurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) en een lakenovertrek ter waarde van 295,-. Beschikbaar gesteld door Irisette Ne derland B V. te Voorthui zen. LLANDRINDOD WELLS (Reuter). Met nog drie dagen voor de boeg heeft de Fin Timo Makinen maandag zijn voorsprong in de rally van Groot Brit- tannië vergroot. Makinen, die op weg lijkt voor de derde keer in successie de G.B. rally te winnen ligt met zijn Ford Escort een minuut en 51 seconden voor op de Zweed Stig Blomqvist, in een Saab. De Brit Roger Clark, rijdend in een Ford Escort, bezet de derde plaats. Er zijn nog 166 wagens in de strijd. AMSTERDAM. Dick Helling of Henk van Santen neemt morgenavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam de plaats in van de weggevallen Barry Hulshoff al$ Ajax aan zijn derde Euro- pa-cupavontuur van dit seizoen begint tegen het Bulgaarse Levski Spartak So fia. Technisch directeur Rinus Michels wordt aan de vooravond van dit duel nogmaals met het feit geconfronteerd dat Ajax op dit moment een naar zijn mening te smalle spelersbasis heeft. Ge rard Meijer heeft pas een kleine opera tie achter de rug, Hulshoff heeft een kaakblessure, en met de toevoeging van Tscheu la Ling telt de selectie, die vandaag in Wassenaar in trainingskamp is gegaan, precies 15 spelers. toning van zijn equipe tegen de Italianen op. Nage noeg op hetzelfde moment dat hij zijn oproep deed, ontstond elders nieuwe conflictstof. Op niet minder dan drie fronten dreigen er meer of minder ernstige geschillen: het Nederlands elftal en het geld; het Ne derlands elftal en de clubs; het Nederlands elftal en de wanprestatie. PARIJS (ANP). De 63e ronde van Frankrijk zal van 24 juni tot en met 18 juli 1976 worden gehouden. De proloog over 8 km wordt in St- Jean de Monts gereden. In het par koers zijn 25 cols opgenomen. Er zijn twee rustdagen. In ieder geval is de Ajax-selectie, die direct na het return-duel in Sofia op 10 december de confrontatie met FC Twen te wacht, op dit moment fit. Ruud Krol, die zaterdag in Rome nogal hinder De standpunten van beide partijen zijn duidelijk. Het ziet er dan ook naar uit dat het spel dit keer hard zal worden gespeeld. Het sectiebestuur lijkt op het eerste gezicht de beste papieren te hebben. Maar als nu de poot strak wordt gehouden, zal dat bij de komende onderhandelingen over de honorering betreffende de kwartfinale-wedstrijden ongetwijfeld tot hardere eisen van de spelers leiden. De medewerking van competitieleider Jan Huybregts om bijvoorbeeld de com petitie op de zondag voor een interland op woensdag stil te leggen, zal nog wel kunnen worden verkregen, maar het maken van bindende afspraken met de clubs, en zeker de- buitenlanse clubs waarin Oranje-kandidaten spelen, zal heel moeilijk zo niet onmogelijk blijken te zijn. Tijdens de kerstdagen wordt in Apeldoorn voor de derde maal het internationale AGO— Dynamo volleybal-toernooi gehouden. Bij de heren doen Azs Olsztyn (Polen), Honved (Hongarije) en het Zaanse Interlance, de winnaar van vorig jaar. mee. Donderdag 24 juni: proloog te St. Jean de Monts, individuele tijdrit over 8 km, vrijdag 25 juni: le etappe: St. Jean de MontsAngers (176 km), zaterdag 26 juni: 2e etappe: Angers Caen (234 km), zondag 27 juni: 3e etappe: Le TouquetParisPlage (individuele tijdrit van 37 km), maan dag 28 juni: 4e etappe: Le Touquet Bomem (240 km), dinsdag 29 juni: 5e etappe: Louvain (ploegentijdrit over 3800 m), en rit LouvainVenders (135 km), woensdag 30 juni: 6e etap pe: BastenakenNancy (214 km), donderdag 1 juli: 7e etappe: Nancy Mulhouse (200 km), vrijdag 2 juli: 8e etappe: MulhouseDivonneLes Bains (219 km), zaterdag 3 juli: rust dag, zondag 4 juli: 9e etappe: Divon neles BainsAlpe d’Huez (260 km), maandag 5 juli: 10e etappe: Bourg d’OisansMontgenevre (156 km), dinsdag 6 juli: 11e etappe: Montgene vreManosque (224 km), woensdag 7 juli: 12e etappe: Port BarcaresPy reneeën 2000 m, hoogte (205 km), donderdag 8 juli: rustdag, vrijdag 9 juli: 13e etappe: Font RomeuSaint Gaudens (191 km), zaterdag 10 juli: 14e etappe: St. GaudensSt. Lary Soulan (150 km), zondag 11 juli: 15e etappe: St. Lary SoulanPau (195 km), maandag 12 juli: 16e etappe: PauFleurance (156 km), dinsdag 13 juli: 17e etappe: FleuranceAuch (individuele tijdrit over 37 km), woensdag 14 juli: 18e etappe: Auch Langon (134 km), LangonLacanau 123 km) LacanauBordeaux (71 km), donderdag 15 juli: 19e etappe: BordeauxTulle 208 km, vrijdag 16 juli: 20e etappe: TulleClermont Ferrand-Puy de Dome (222 km), za terdag 17 juli: 21e etappe: Montar- gisVersailles (135 km), zondag 18 juli: Parijs (Champs Elysees): 6 km individuele tijdrit, gevolgd door een wedstrijd over 120 km. Er zullen veertien ploegen van tien renners aan deelnemen. met de WK-kwalificatie. Die les hebben we geleerd, en het zal ons geen tweede keer gebeuren.Destijds hebben we een afspraak gemaakt. Er werd een vast premiestelsel overeengekomen, er. het verzoek om een extra bedrag bij plaat sing voor de kwartfinale is afgewezen. Daar moeten we ons aan houden”. Daarom heeft Michels afgelopen za terdag, toen hij zelf als toeschouwer in Rome aanwezig was bij de interland ItaliëNederland, hulptrainer Jan van Daal naar Sofia gestuurd, waar Levski een overtuigende 3-0 overwinning tegen Botev Vratza behaalde. Grote man in dat duel was middenvelder Panov, die •maar liefst voor alle doelpunten teken de. Michels: „Die Panov heeft er in die twee wedstrijden tegen Duisburg (Levski zegevierde thuis met 2-1 en verloor uit met 3-2 - red.) ook drie ingeschopt. Hij is de gangmaker op het middenveld bij Levski”. „Die middenlinie zit trouwens toch voortreffelijk in elkaar. Panov is vorige week ook ingevallen in de interland voor het Europese kampioenschap tussen Duitsland en Bulgarije. Ook vorig sei zoen zat hij al in de selectie van de Bulgaren tijdens de wereldkampioen schappen. Hij heeft in die wedstrijd tegen Nederland in Dortmund weliswaar niet meegespeeld, maar dat zegt niets. Hij is een linker middenvelder, en vorig seizoen hadden de Bulgaren in het nati onale elftal Bonev, een van de grote namen, op die plaats staan. Als Panov op een andere plaats zou spelen, dan zou hij volgens mij vaste keus voor het Bulgaarse nationale team zijn”. scheen te ondervinden van een kniebles sure, is eveneens fit, zodat Michels niet bevreesd hoeft te zijn dat. zijn kapitale verdediger niet optimaal zal draaien. Er zijn voor de wedstrijd op dit mo ment zo’n 30.000 kaarten verkocht. Mi chels gelooft daarbij niet dat de afschrik wekkende vertoning van het Neder lands elftal van zaterdagmiddag een ne gatieve invloed op de toeschouwerstoe- loop zal uitoefenen. Michels: „Ik was zelf toeschouwer in Rome, en ik vond het een verschrikking. Als ik als coach van het Nederlands elftal op de bank had gezeten, had ik die wedstrijd uiter aard met heel andere ogen bekeken. Maar nu was het bar en boos. Het Het heeft de profs" uiteraard pijnlijk gestoken dat zij in Italië, danks het feit dat zij zich bijna voor beeldig aan de opdrachten van „baas” Knobel hebben gehouden, slechts 500 gulden (de premie voor een verloren wedstrijd) kregen uitgekeerd. Namens de spelers vroeg Suurbier bij Zwikstra dan ook om een toeslag. „Onze wens om meer moet los worden gezien van de wedstrijd tegen de Italianen. Hoe dan ook, we hebben ons geplaatst, en dank zij die prestatie heeft de KNVB straks bij de thuiswedstrijd in de kwartfinale weer een vol stadion. Daar willen wij ook iets van merken”. Net als rond de wereldtitelstrijd zijn de discussies over de premies voor de spelers weer uit de hand gelopen. „Dit keer”, zo stelde destijds Ton Zwikstra, de financiële man in sectiebestuur be taald voetbal, „zijn er goede afspraken gemaakt, en kunnen er ook geen proble men ontstaan”. Hij kreeg ongelijk. Voor een honorering van 7000 gulden hebben de spelers het Oranje-team door de voorronde van het Europees kampioen schap gebracht. Daarmee zijn ze niet tevreden. C: -jjW Imu. "V S -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17