Onafhankelijkheid bezegeld in juichend Paramaribo Geen instructies optreden tegen tongvissers Carvalho toch weg als bevelhebber Lissabon Uitgaven van overheid tien miljard lager Katja Waarschuwing Kissinger over Angola Hl DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 4 I Na het feest Het woord is aan KOK (NVV) TEGEN MAATREGEL NVV-DELEGATIE NAAR SPANJE PUZZELS ■■■■■■■■■■■■I «An AGENDA Minder koud Kunsthandel Jos de Graaff MARKT-VOORDEEL J Lekkere drop van Langenberg El ■fl I mm/mmmmmf/rmm/rm/mn. Telefoonbeantwoorders DUISENBERG: (16 variëteiten!) 2 eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem pagina 7 houtmarkt 21 023-319309 I 3 DINSDAG 25 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 20 perspex lichtbakken neon lichtreklames Relatiegeschenken Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Juvenalis: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij SURINAME IS VRIJ kabinet niet (Van onze redactie economie) (Van onze speciale verslaggever) (Van onze redactie buitenland) (Zie verder pagina 3) Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Woeste beren zijn het eens onder elkaar Deze krant bestaat uit twintig pagina’s AMSTERDAM (ANP).— Een delegatie van het NW onder leiding van voorzit ter Wim Kok zal in de tweede week van december een bezoek brengen aan Span je om contact op te nemen met de nu nog illegale Spaanse vakbeweging UGT. Dit is vanochtend aangekondigd op de verbondsvergadering van het NVV in Amsterdam. De UGT heeft het NVV via het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen voor het bezoek uitge nodigd. Een trompetblazer van de band van de universiteit van het Ameri kaanse Syracuse verkeert hier in moeilijkheden. Tijdens het spelen voor de aanvang van een sportwedstrijd verloor hij zijn broek. Hij kon hem niet 'neer ongemerkt onptrekken, want een oplettende fotograaf legde het tafereeltje meteen op de gevoelige plaat vast. Veel bewolking met in de nacht en ochtend plaatselijk enige tijd regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Minimumtempe raturen van 5 graden in het wes ten tot één graad in het oosten van het land. Maxima omstreeks 7 graden Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ADVERTENTIES Gierstraat 47-53 - Telefoon 3128 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. MTEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Weerrapporter Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 7, Muziek Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport IJmuider Courant D /anltolr morkt voor vordkm hoi solvers Fasto denkvlam keukengeiser met inruil incl. B.T.W. f 219,— Vergierdeweg 250- Haarlem (N) Tel.: 370496, Gen. Cronjéstraat 170-Haarlem, Tel. 255831. vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. TAZTA elektronische batterij-aanstekers die laten u nooit inde steek Een feilloos kado dat het altijd doet. Ongeëven aarde kwaliteit en styling. Diverse modellen en uitvoeringen. Tanita-vurig aanbevolen -Imp. v. Asperen B.V. - Utrecht- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van De driehonderd nog overgeble ven Nederlandse militairen in Suri name zijn gisteren overgevlogen naar het vliegveld Zanderij bij Pa ramaribo, vanwaar zij vandaag naar Nederland vertrekken. De heer Kok noemde het op zijn minst merkwaardig dat men alleen al in het niet tot stand komen van afspraken op centraal niveau aanleiding ziet tot ingrijpen. Als de regering toch doorzet dan kan dat volgens de heer Kok tot gevolg hebben dat de komende jaren zelfs geen pogingen meer worden onder nomen om centraal tot afspraken te komen. De vakbeweging zal zich dan beperken tot een arbeidsvoorwaardenbe leid in de bedrijfstakken op basis van intern vastgestelde uitgangspunten. Tegenover de ontroering van Den Uyl stond de vreugde van de Surinaamse leiders. Minister Bruma, leider van de PNR, was de eerste die oppositieleider Jaggernath Lachmon van de VHP in de armen viel. Geroge Hindori, de afvallige in de rijen van de Hndoestanen die een sleutelrol speelde bij de voorbereiding ‘van de onafhankelijkheid, verzoende zich andermaal met zijn leider Lachmon. LISSABON De Revolutionaire Raad van Portugal heeft vandaag na ampel breaad generaal Otelo Saraiva de Carvalho toch ontslagen als be velhebber voor het district Lissabon en de meer gematigde Vasco Lou rs n co in zijn plats benoemd. Lourengo zal dan toch tot brigade-generaal worden bevorderd. De Raad had vorige week al besloten Carvalho door Lourenco te vervangen, maar het verzet hiertegen van uiterst links in Lissabon was zo groot, dat deze van zijn besluit moest terugkomen. PARAMARIBO De Nederlandse vlag is gestreken - Sranang fri, Su riname is vrij. Minister-president Den Uyl pinkte een traan weg toen on- der-luitenant Yong Loi van de Surinaamse politie enkele minuten na middernacht de onafhankelijkheid bezegelde: hij hees de vierkleurige vlag van de nieuwe republiek onder het oorverdovend gejuich van de 30.000 Surinamers in het bomvolle Surinamestadion in Paramaribo. De jaarlijkse drukstijging van de col lectieve lasten wil de regering de ko mende jaren brengen op 1 percent van het nationaal inkomen, in plaats 1,75 percent. Het totale aandeel burgeroorlog er het onvermijdelijke ge volg van zou zijn. Intussen blokkeren boeren met eigen bezit door middel van barricades auto- en spoorwegen die het noorden van Portugal verbinden met de hoofdstad. Zij eisen hiermee Carvalho’s „hoofd” - dat ze nu dus gekregn hebbn - en veranderingen in de landbouwhervor- mingswet. Sommige boeren hadden ech ter vanmorgen bij Rio Major een begin gemaakt met het verwijderen van ver sperringen. Carvalho blijft zijn andere functie, die van commandant van de militaire veilig heidsdienst Copcon, wél behouden. Vorige week werd hij bovendien be last met de leiding van een program van actie aan de politieke basis dat uiteinde lijk het vervangen van de politieke par tijen en hun functionering op alle ni veaus tot gevolg moet hebben. DEN HAAG. Aan de visserij-con- trole schepen van de Koninklijke Mari ne zijn geen speciale instructies gegeven om scherper op te treden nu het Minis terie van Landbouw en Visserij de vangst en aanvoer van tong voor de rest van dit jaar heeft verboden. Vissers die zich niet aan het verbod houden, lopen kans een proces-verbaal te krijgen, al dus de voorlichtingsdienst van het mi nisterie. Dat het vang- en aanvoerverbod in derdaad genegeerd gaat worden, lijkt zeer waarschijnlijk sinds gisteren het grootste deel van de tongvloot is uitge varen. 4 9 10 13 11 11 15 14 17, 19 te verteren” Namens president Ford is, ter gelegenheid van de onafhankelijk heid, Suriname gisteren een ge schenk aangeboden: een beeldhouw werk van de grote Amerikaanse arend die in 1782 door het Ameri kaanse Congres als nationaal sym bool van de VS werd afgewezen. De vraag naar de nieuwe Suri naamse vlag was bijzonder groot in Paramaribo. Veel aspirant-kopers werden echter afgeschrikt door de prijs: Sf 150, zo’n 220 gulden. Veel Surinamers hebben nu hun vlag zelf gemaakt. (Van onze parlementsredactie) BUGGENUM. De regering wil tot 1980 de overheidsuitgaven met 9 tot 10 miljard gulden terugdringen. De bezuini gingen zouden vooral gezocht moeten worden in de sfeer van de collectieve voorzieningen. ,,Dat betekent wel dat er voor links minder leuke dingen tot stand zullen komen dan waarop was gere kend”, aldus minister Duisenberg in zijn rede voor de Limburgse werkgevers. Tenzij de stemming in Suriname na het feestgedruis omslaat, wordt de som bere verwachting van sommige Suri naamse oppositieleiders blijkbaar niet bewaarheid: er is geen teken van polari satie tussen de verschillende bevolkings groepen en niets wijst erop dat de Creoolse meerderheid in het bestuurlijke apparaat zint op discriminatie van de Aziatische en Indiaanse Surinamers. Ook niet trouwens van de blanken, die nu plotseling een geheel andere positie in nemen en die zullen moeten wennen aan het feit dat zij onderdanen van een inheems bestuur zijn. Intussen is in Nederland onder de Surinamers die hun biezen hebben ge pakt omdat zij niets goeds verwachtten van de onafhankelijkheid, sprake van een gisting der meningen. Het zou niet verbazingwekkend zijn als op korte ter mijn grote groepen willen remigreren, waarbij zich het verschijnsel voordoet dat de kiem van een nieuwe vaderlands liefde zelfs in het hartje van de Bijl mermeer merkbaar is. Dat is niet verwonderlijk. De Surina mer is in het algemeen veel romanti scher van aard dan de Nederlander en zijn impulsieve reacties uiten zich vaak krachtiger, directer en overtuigder. „Te rug naar het vaderland” is een slagzin die onder de in Nederland verblijvende Surinamers veld zou kunnen winnen zonder dat de regering Arron veel lok middelen zou behoeven te gebruiken. Even belangrijk als een goede opvang van Surinamers hier geweest is, of schoon daar nogal wat aan heeft ontbro ken, even belangrijk zal het zijn dat hun eventuele terugkeer zorgvuldig wordt begeleid. De Surinaamse en Ne derlandse regering hebben samen de plicht ervoor te zorgen dat het geen onbekookte terugvlucht wordt van on voorbereide mensen, maar dat een zeke re selectie plaatsheeft in verband met de mogelijkheden van opvang, tewerkstel ling en behuizing in Suriname. Boven dien zal er op moeten worden toegezien dat Surinamers die hier in opleiding zijn voor een vak of zich in een proces van scholing bevinden, die leergang niet on verhoeds afbreken. Want in Suriname ontbreekt voorshands de gelegenheid zich verder te bekwamen. Het gaat om de mensen, niet zozeer om wat de rege ringen of om wat buitenstaanders uit andere overwegingen zouden willen. De Surinaamse samenleving is nog steeds zeer kwetsbaar en het stadium van de onafhankelijkheidsroes wordt gevolgd door de nuchtere realiteit, waarin poli tieke en sociale gevaren opnieuw aan de orde komen. Terwijl de tienduizenden toeschou wers, samengestroomd voor de eretribu ne, zich vergaapten aan het sprankelend vuurwerk in de warme tropenavond, bezegelden Surinames politieke leiders, onder wie alle kopstukken van de VHP, met hun omhelzingen de-, geest van ver zoening die tot uiting wordt gebracht door deze regels uit het nieuwe Suri naamse volkslied: Hoe wij hier ook samen kwamen, aan zijn grond zijn wij verpand. Gouverneur Johan Ferrier, die van daag Wordt beëdigd als Surinames eerste president, werd als eerste gefeliciteerd door prinses Beatrix, die samen met prins Claus geanimeerd het perfect uit gevoerde onafhankelijkheidsfeest had gadegeslagen. Van louter enthousiasme zwaaide Ferrier met zijn pet toen het driewerf ,leve de republiek Suriname” uit duizenden kelen opklonk. DETROIT. De „aanzienlijke” Russi sche wapenaanvoer in Angola heeft voor het eerst in 15 jaar de rivaliteit tussen de grote mogendheden in Afrika geïn troduceerd. Deze waarschuwing kwam gisteren van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kis singer tijdens een toespraak in Detroit in de staat Michigan. ,v Ook Cuba werd op de vingers getikt voor inmenging in de burgeroorlog in Portugals voormalige kolonie, waaraan, zo zei Kissinger, de VS niet schouderop halend voorbij konden gaan. Het strijken van de Nederlandse en de oude Surinaamse vlag en het hijsen van de nieuwe Surinaamse vlag symboli seerde vannacht in Paramaribo het in gaan van de onafhankelijkheid. De ingreep, die de regering voor ogen staat is onverteerbaar, aldus Kok. „De daadkracht van de regering blijft nogal eens steken in het uitbrengen of aan kondigen van nota’s”. De NW-voorzitter vindt dat de regering nu met een con creet beleid moet komen, vooral als het gaat om essentiële punten als inkomens beleid, vermogensdeling, grondpolitiek en het economisch structuurbeleid. Voor het ingrijpen in de lonen ziet hij geen aanleiding, omdat de verslechtering van de economie moeilijk is te peilen. Tot nu toe is volgens de heer Kok onvoldoende duidelijk dat de al niet rooskleurige vooruitzichten voor 1976 en verdere ja ren een zodanige verslechtering hebben ondergaan dat op grond daarvan ingrij pen gewenst is. Er zijn immers ook symptomen die juist aanleiding geven tot een zij het zeer voorzichtig optimisme over de economische toe komst. De regering zal, aldus de heer Kok, bijzondere goede motiveringen op tafel moeten leggen. Ook de mate van ingrijpen is voor het NW van grote betekenis. Een al te ver terug drukken van de lonen acht de heer Kok niet acceptabel, niet alleen vanwege de materiële positie van de werknemers, maar evenzeer uit macro- economische overwegingen. (Zie verder pagina 4) De Raad maakte vandaag het verwijt dat degenen die op „onverantwoordelijke wijze” een burgeroorlog voorspellen, de openbare rust „grotelijks verstoren” en het volk angst aanjagen. Minister van buitenlandse zaken Ernesto Melo Antu- nes, lid van de revolutionaire raad van de strijdkrachten, had zondag in een interview met een Franse verslaggever gezegd, dat als het kabinet van Pinheiro De Azevedo ten val zou komen, een van 1,75 percent. Het totale aandeel van de collectieve voorzieningen zou dan terug lopen van ongeveer 70 percent bij onge wijzigd beleid tot 63 percent in de nieuwe doelstelling. (Zie verder pagina 15) „Looningreep AMSTERDAM NVV-voorzitter W. Kok begrijpt niet waarom de re gering wil ingrijpen in het sociaal-economische beleid na het mislukken van het overleg tussen werkgevers en werknemers. Hij zei dit vanmorgen op de driejaarlijkse verbondsvergadering van het NVV in Amsterdam. Aan deze grandioze apotheose was een perfecte show van dans en muziekgroe pen van alle bevolkingsgroepen en van 600 in fleurig geel en rood gehulde gymnastes vooraf gegaan. Af en toe klonk applaus op voor de hoogwaardig heidsbekleders die na een staatsbanket pas kort voor de vlaggenceremonie in het sfeervolle stadion aankwamen. Het grootste applaus gold ir. Hindori, die als eerste van de belangrijke VHP- leiders aankwam bij de eretribune, waar zich een half uur lang wegens plaatsge brek chaotische taferelen afspeelden. Ook minister Bruma werd warm door zijn aanhangers begroet. Lachmon, die als laatste arriveerde, kreeg een ereplaats naast de echtgenote van de Surinaamse premier Henk Arron, die naast prinses Beatrix nad plaatsge nomen. Vanmiddag om vijf uur heeft konin gin Juliana op het paleis Huis ten Bosch de akte van erkenning van de republiek Suriname bekrachtigd, heeft de Rijks- voorlichtingsdienst meegedeeld. (Zie verder pagina 2) Twee foto’s van de feestvreugde gisteravond in de Amsterdamse Bijlmermeer. De onafhankelijkheidsviering, waarvoor duizenden Surinamers naar de hoofdstad waren gekomen, zou met rustpozen tussendoor voorlopig nog wel doorgaan.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1