Syrië wil Palestijnse kwestie in onderhandelingen betrekken Gijzelaars in Amerikaanse gevangenis vrij Nog geen come-back van Isabel Peron Burgemeester in Basken’and Noordzee verbonden met Middellandse Zee FRANKRIJK BESLUIT TOT AANLEG PJ1ONE-KANAAL B^Use trawlers zich terugtrekken Stakingen rond Lissabon 1 ■gil vermoord I VIST VRIENDENONTBIJT FEESSIE Lubbers zorgt voor rapport ramp DSM Na oproep Communistische Partij KIMONO door nico scheepmaker *5 I ar W DINSDAG 2 5 NOVEMBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND F erd oek gas atie :ht luk nje •itse igin rte- ko- loor Jtie Hen jaar O'"' rval ;nis T Israel wil alleen praten over verlenging mandaat de Rhöne-Rtfnkanaal. I ■i (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) 9 tish ;ens leel ister avië cieel re raad stond opnieuw de positie van ge neraal Otelo Saraiva de Carvalho centraal, de militair bevelhebber van het district Lissabon die nu tocht zal worden opge volgd door kapitein Vasco Lourengo De linkse Copcon-troepen hebben zich her haaldelijk onttrokken aan het bescher men van de regering-Azevedo. de de lang mogelijk blijven - -Com- vermijden, van aan In de IJslandse wateren bevinden zich reeds vier door burgers bemande Britse patrouillevaarti tigen Inie jke □st esiër van imi de an 13 fa- ?e- A- die dse lit- ïeft ;zet :ele er- dia oe- nse be te ;ers ok” ko ten een ftig in af- ?e- •UW, ko- is, en ko- 3or- se- :en id- >re rs- to en de be- zal ?r- - Frankrijk wil voorkomen dat in de toe komst het transport door de Europese binnenwateren via de Middellandse Zee en het Suezkanaal naar andere delen van de wereld, geheel door de Duitsers zal worden gemonopoliseerd. Syrië heeft bij herhaling verklaard te zullen proberen het Sinai-akkoord tus sen Israel en Egypte te zullen torpede ren. Egypte zal niet aan een oorlog meedoen als Syrië het initiatief neemt ot oorlog. Egypte zal van zijn verplich tingen ontslagen zijn als Israel het initi atief neemt. De Israëliërs vrezen dat pre sident Assad Israel zal trachten te pro voceren om Syrië aan te vallen, om daarmee Egypte tot deelneming aan een oorlog te verleiden. Dat zou een effectie ve torpedering van het Sinai-akkoord betekenen. Frankrijk verwacht echter dat zo’n waterweg, dwars door Europa, een bron van welvaart zal worden doordat, vooral in de achtergebleven gebieden van de Elzas, nieuwe industrieën zullen ontstaan. opstand gijzelden gisteravond vrijgela ten. De gevangenen, enige honderden, weigerden echter nog steeds terug te keren naar hun cellen. Onder veel dankzegging en het ge bruikelijke opschrijven van onze naam en ons adres fietsten ze weer weg. Al snel volgde een ansicht van „is een feessie”, die aan de rand van Amsterdam op een woonboot bleek te wonen, en nu stromen ook met regelmatige tussenpo zen briefjes en ansichten uit Tokio, Ja pan, binnen: „It’s a beautiful season, now in Japan. Coloured leaves are red or yellow. They are looks like a fablic of KIMONO. We say is NISHIKI-MOYO. You know, may be, that is the patern of „NISHIZIN”. You can seesight and enjoy „NISHIKI” of leaves at Tokyo, some place”. Ik snap er niets van, maar zoals gezegd, aardige meisjes, de zusjes Mizue en Miki Okazaki, Wim Kan kan zeggen wat hij wil!. Een woordvoerder van de president heeft bekend gemaakt dat zij zondag morgen de mis heeft bij gewoond. Rege ringsfunctionarissen verwachten dat zij in de loop van de week naar de zetel van de regering m het centrum van de hoofdstad zal terugkeren. Mevrouw Pe- ron is sinds zij twee weken geleden uit het ziekenhuis werd ontslagen vrijwel niet buiten haar residentie in de voor stad Olivos geweest. Volgens de laatste medische bulletins is zij volledig her steld. Verleden week heeft zij in Olivos een kabinetsvergadering geleid (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) JERUZALEM Israel is niet bereid met Waldheim over enig ander onderwerp dan verlenging van het mandaat van de VN-troepen over de Golan te praten. Dat is het antwoord van de Israëlische regering geweest aan Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die gisteren in Jeruzalem aankwam met Syrische voorstellen over de verlen ging van het VN-mandaat voor de Golan. boeken zijn verschenen, zal nu definitief in de twee komende Franse modernisa- tieplannen worden opgenomen. In Lissabon hebber elf eenheden een „revolutionaire paraatheid” afgekondigd om te verhinderen dat de militairen represailles als een aanval kunnen inter preteren en het Sinai-akkoord zou dan in het water kunnen vallen. Israel voert daarom een politiek afwachten. Agressieve verklaringen heta adres van Syrië blijven uit. Minister van defensie Peres volstond er gisteren mee, te zeggen dat Syrië minstens zoveel belang heeft bij het bestand als Israel en dat Syrië moet weten dat aan Israels geduld een eind is. Israel heeft geen belang bij oorlog, maar het heeft ook geen belang bij onderhandelingen dia alleen maar kunnen leiden tot gebieds- verlies zonder Syrische tegenprestatie. Vandaar de Israëlische formule van „onderhandelingen z onder voorwaarden vooraf”, zoals minister van buitenlandse zaken Alton gisteren herhaalde. En ver der hoopt Israel dat Syrië militair in een geïsoleerde positie zal blijven en dat Syrië geen andere keus zal hebben dan te aanvaarden dat de Golan ondei Israë lisch beheer blijft, in ieder geval totdat er vrede in het Midden-Oosten is. Vandaag is Waldheim weer naar Da mascus gevlogen om de Syrische leiders op de hoogte te stellen van de Israëli sche antwoorden op de voorstellen. Giscard’s beide voorgangers De Gaulle en Pompidou hadden die stap ook al meermalen overwogen en zelfs aange- kondigd, zonder daarna echter tot con crete daden te komen. De kosten worden op drie a vier miljard gulden begroot, want het Rhóne-Rijnkanaal zal de hoge bergen van de Vogezen moeten door kruisen, waarvoor zeker 30 sluizen nodig zullen zijn. i de iris, het van lars. s de ping dam n ze haar :utel Met zijn ambitieuze en als historisch bedoelde projecten als de Concorde, de Kanaaltunnel en de Parijse abattoirs van de Vilette is Frankrijk de laatste jaren niet al te gelukkig geweest, waar door misschien ook de langdurige aarze ling voor de aanleg van het Rhöne- Rijnkanaal voor een deel kunnen wor den verklaard. Daarenboven blijft het twijfelachtig of de zeer hoge kosten, waarvan Duitsland en Zwitserland enke le percenten voor hun rekening nemen, binnen afziebare tijd door verhoogde opbrengst van de binnenvaart zouden worden vergoed. Don Juan, de vader van koning Juan Carlos, heeft gisteren in een namens hem uitgegeven verklaring gezegd dat Spanje in het tijdperk na Franco een pluriforme democratie moet worden, volledig geïntegreerd in het Europa van de negen. De bijeenkomst van zaterdagmiddag zou de eerste maal zijn geweest dat zij in het openbaar verscheen sinds een grote bijeenkomst in het centrum van Buenos Aires op 17 oktober. De meer dan 5000 personen die naar Olivos wa ren gekomen voor de bijeenkomst toon den zich bijzonder teleurgesteld dat me vrouw Peron niet verscheen. Een op de band opgenomen boodschap van de pre sident die werd omgeroepen ging verlo ren in gejoel en gefluit. concessies doen aan de regering. Elf andere eenheden in de hoofdstad hebben zich uitgesproken ten gunste van de regering of geweigerd partij te kiezen. De bevelhebbers van het noordelijke en het centrale district hebben gewaar schuwd dat geweld zal worden gebruikt als pogingen worden ondernomen om de regering ten val te brengen, luchtmacht- generaal Morais e Silva heeft een linkse eenheid parachutisten van de basis Tan cos ontbonden. De parachutisten gaven geen gevolg aan het bevel, en worden door mensen uit de buurt van eten voorzien, sinds de generaal opdracht gaf de rebellen geen eten meer te verstrek ken. Ze lieten weten dat ze wachten op orders van generaal Carvalho. ■erd j eren pro- land note Vehl ge- r en REYKJAVIK. (Reuter) De Britse trawlers die in de wateren ten oosten van Ijsland vissen trekken zich sinds gisteravond terug uit de 200-mijls zone waarin de IJslandse regering hun de operaties verbiedt. Dit is meegedeeld door de IJslandse kustwacht die zich baseert op radioverkeer tussen een twin tigtal Britse vissersvaartuigen. Eerder op de dag liet de Britse staats secretaris van Defensie, William Rod gers, in Londen doorschemeren dat de vissers kunnen rekenen op verdere bij stand, mocht dit nodig blijken. Rodgers zei dat de Britse regering de vissers wil beschermen, echter zonder Reykjavik nodeloos te provoceren. De leider van de Palestijnse bevrij- dinsgsorganisatie Arafat is gisteren voor besprekingen met de Russische leiders over het Midden-Oosten in Moskou aan gekomen. Het Russische persbureau TASS sprak van een vriendschappelijk bezoek. Tot de staking was opgeroepen door de communistische partij en de inter- syndicale, de overkoepelende vakcentra le. In de „rode gordel” rond Lissabon is aan de oproep wel gevolg gegeven, maar in de stad zelf viel er weinig van te merken. Uiterst links heeft herhaaldelijk verklaard dat de regering en een deel van het leger afdrijven naar rechts. De staking is bedoeld om die tendens te keren. In de vergadering van de revolutionai- De graaf van Barcelona, zoals Don Juans titel luidt, vindt voorts dat de corruptie in Spanje moet worden bestre den. „Dit zijn doelstellingen die voor zijn zoon en erfgenaam Juan Carlos fundamenteel dienen te zijn”, aldus de verklaring die in de derde persoon was gesteld. Don Juan werd door Franco als troon pretendent gepasseerd toen de caudillo Juan Carlos in 1969 aanwees als zijn opvolger. Maar het hoofd van het Spaanse koningshuis, die in het buiten land woont, heeft zijn rechten op troon nimmer opgegeven. NEW YORK. (Reuter) Opstandige gevangenen in de New Yorkse Rikers Island gevangenis hebben de vijf bewa kers die zij sinds het begin van hun OYARZUN, (Reuter) De burge meester van het Spaanse stadje Oyarzun in de Baskische provincie Guipnzcoa is gisteren door een onbekende man ver moord. Een verkenningsvliegtuig van de Brit se luchtmacht werd eerder gisteren uit gezonden om de positie van de IJslandse kanonneerboten en de Britse trawlers in de IJslandse visserijzone vast te stellen. NEW YORK. (Reuter) De Ameri kaanse ambassadeur Daniel Moynihan heeft gisteren besloten aan te blijven als ambassadeur bij de Verenigde Naties nadat president Ford en minister Kissin ger hun volledig vertrouwen in hem hadden uitgesproken. „Ze vroegen me aan te blijven en door te gaan zoals we bezig waren. Op die basis ben ik daar uiteraard mee akkoord gegaan”. Gewapend met bezemstelen en zwab bers begonnen de gevangenen zondag nacht aan hun opstand. Zij eisen betere omstandigheden zoals meer hygiëne en ruimte in hun gevangenis. Twee van de vijf bewakers waren al eerder op de dag bevrijd. Zij werden, naar hun zeggen, goed behandeld door de gevangenen. De besprekingen tussen secretaris-generaal Waldheim van de VN (links) en Israëlische regering. Uiterst rechts, Chaim Herzog (Israëlisch ambassadeur bij VN) en naast hem, minister van buitenlandse zaken Allon. Niettemin vragen de tegenstanders van het Rhöne-Rijnkanaal zich al af of Rotterdam en Antwerpen van dit pro ject niet veel meer profijt dan Marseille zullen trekken. Maar terwille van de Europese toekomst heeft Frankrijk dat risico toch maar genomen. K:W: M wS van ge- nds- was lede Iden Het is een onvriendelijk gesprek ge weest. Waldheim is als vertegenwoordi ger van de VN, de organisatie die het zionisme heeft veroordeeld als racistisch, nauwelijks welkom in Israel. Waldheim wordt hier afgeschilderd als een onbe langrijke tweederangs functionaris, waar niet mee onderhandeld wordt. Hij is naar de mening van Israëlische rege ringskringen een afgezant van de Veilig heidsraad, die uitsluitend over de VN- troepen kan praten en die op geen enkele manier het recht heeft over be sluiten van de Algemene Vergadering te praten, die Israel sowieso niet erkent. Het knelpunt is de door Syrië gewen ste koppeling van het Palestijnse vraag stuk aan een mogelijke verlenging van het mandaat van de VN-troepen op de Golan. De Algemene Vergadering heeft besloten dat de PLO moet worden uitge nodigd bij de Geneefse conferentie. Deze resolutie is niet meer dan een aanbeve ling. Israel is niet bereid de verlenging van het mandaat aan enige voorwaarde te koppelen en zeker niet aan een er kenning van de PLO. die ter men :ter- op lan- I ning zijn jren aas- ;laaf we- oeid DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers (Economische Zaken) wil graag vol doen aan het verzoek om een rapport over de ramp bij DSM in het Limburgse Beek. Dit heeft de bewindsman mede namens de ministers van Sociale Zaken en van Binnenlandse Zaken laten weten aan voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer. Minister Lubbers stelt in zijn medede ling aan de kamervoorzitter dat de rap portage completer zal zijn naarmate daar meer tijd voor wordt uitgetrokken. Om dat men graag binnen niet al te lange tijd een zo goed mogelijk inzicht wil heb ben, zal de gevraagde informatie in fa ses worden verstrekt, aldus Lubbers. Natuurlijk kan en mag men zich ook bij de vriendenontbijttafel vertreden, en zo geschiedde het dat enkele mijner gasten in de deuropening van mijn be nedenhuis stonden, met een glaasje jus d’orange of Bellini in de hand (Bellini is half-om perzikensap en mousserende Moezelwijn). De zon scheen, iedereen was welgemoed, vier Japanse meisjes kwamen op vouwf ietsjes voorbij, stapten af en vroegen of hier te plaatse iets gedronken kon worden. Blijkbaar maak te ons huis op hen de indruk van een Oudhollandse uitspanning, een vererende hommage, die ik niet graag afsloeg. Ik schonk dus vier glazen perzikensap in (Bellini leek me voor Japanse vouwfiets vrouwtjes een te gewaagd experiment), sneed vier taartpunten af, en hoewel zij inmiddels begrepen hadden dat er niet van een herberg sprake was maar van een particulier gezelschap („is een fees sie?” vroeg de oudste), accepteerden zij het voedsel met kleine buiginkjes en veel verontschuldigend gegiechel. Aardi ge meisjes. Twee van hen waren met vakantie in Nederland, de andere twee waren met Nederlanders getrouwd en woonden hier. De oudste begreep en sprak ook heel redelijk Nederlands, en ik vroeg hoe het voor een Japanse was om in Nederland te wonen. Haar antwoord verraste me enigszins. Om getrouwd te zijn was het heel goed in Nederland. Rustig. „Klein maar fijn!” zei ze en vertaalde dat voor haar vriendinnen. Maar voor jongelui, als je niet getrouwd was, was het toch wel een beetje saai. Ook Amsterdam, vroeg ik verbaasd? De jeugd komt im mers uit de hele wereld naar Amster dam toe? Zij ging in conclaaf met de andere drie, maar nee, er was geen verhelpen aan: „Voor jongelui toch saai”. De beslissende stoot tot het beslui! werd echter gegeven door de aanleg van het Donau-Rijnkanaal, dat in 1982 in West-Duitsland zal worden geopend. Vrijdag werd gemeld dat Moynihan op het punt stond om af te treden. Na gesprekken met Ford en Kissinger is hij kennelijk van gedachten veranderd. Moynihan is in de Verenigde Naties een zeer omstreden figuur geworden door zijn confrontatietactiek tegenover de derde wereiè-landen. Ook de Britse am bassadeur bij de VN, Ivor Richard, had zich in ongebruikelijk kritische bewoor dingen over Moynihans optreden uitge laten. Omdat de agressieve tactiek van Moynihan tot averechtse resultaten leid de zou ook vanuit het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn aangedrongen op Moynihans aftreden. Maar verlenging van het maandaat van de VN-troepen is al het centrale probleem niet meer. Het VN-legertje van 1200 man heeft militair geen bete kenis. Het verdwijnen van deze troepen macht zal niet noodzakelijkerwijze oor log tot gevolg hebben. Het gaat om de Syrische strategie voor de toekomst. Mevrouw Peron heeft tot nu toe de aandrang die op haar is uitgeoefend om haar functie op te geven aangezien zij niet opgewassen zou zijn tegen haar taak weten te weerstaan. Argentinië wordt geplaagd door economische en politieke crises, terrorisme en toenemen de ongerustheid over fraude en corruptie in regeringskring. Mevrouw Peron heeft tot nu toe alleen toegezegd de eerstvol gende presidentsverkiezingen naar het najaar van 1976 te zullen vervroegen. Vermoeide bewakers rusten uit na hun pogingen om de gevangenenopstand op Rikers Island te bedwingen. Politieke waarnemers hebben er in middels op gewezen dat het leger verle den wegk weer aan politiek gewicht heeft gewonnen door succesvolle acties tegen de guerillagroeperingen. Hierbij zouden in heel het land minstens 15.000 militairen zijn ingezet. Volgens militaire zegslieden zijn meer dan 1005 verdachte personen aangehouden. PARIJS. Binnen tien jaar zal Rot terdam met Marseille en de Noordzee met de Middellandse Zee verbonden zijn. In de afstand tussen beide haven plaatsen van 1580 km ontbreekt nog altijd een schakel van 230 km, gelegen tussen de rivieren de Rijn en Rhone, die nu beide goed bevaarbaar zijn. Gisteren heeft de Franse president Giscard d’Es- taing daarom besloten tot de aanleg van het Rhöne-Rtfnkanaal. Het project, waarover Karei de Grote en de oude Romeinen al droomden en waarover sindsdien talloze rapporten, artikelen en LISSABON (Reuter). Terwijl de revolutionaire raad opnieuw vergaderde over de politieke crisis, hebben arbeiders in Lissabon en omgeving twee uur gestaakt tegen de „chantage door de regering”. De Portugese regering is ir staking omdat ze meent niet te kunnen handelen als het leger niet achter de regenng staat. De revo lutionaire raad boog zich opnieuw over wijzigingen in de legerleiding. BUENOS AIRES. (AP) President Isabel Peron van Argentinië is zaterdag niet verschenen op een massabetoging in de voorstad van Buenos Aires waar haar residentie ligt, hoewel de regering had aangekondigd dat zij de bijeenkomst zou leiden. In de Argentijnse pers heeft dit tot speculaties geleid dat mevr. Peron weer ziek zou zijn. Sommige kranten hebben echter geschreven dat haar me dewerkers haar hadden afgeraden de door rechtse Peronisten georganiseerde bijeenkomst bij te wonen, omdat dit haar te zeer met deze kringen zou identificeren. Een paar maanden geleden, toen we nog in de droge moesson zaten, hadden we iets te vieren, en we besloten er geen avondfeest van te maken maar, in na volging van een nieuwe trend in ge avanceerde kringen, er een zondagoch- tendontbijt van te maken. Het essentiële verschil tussen het avondfeest en het zondagochtendontbijt (het kan ook op zaterdagochtend) is, behalve het verschil in tijd, vooral het verschil in mensen schikking. Bij het avondfeest mag er natuurlijk vrijelijk gezeten worden op de beschik bare stoelen, maar uiteraard staan de stoelen niet in een kring om de tafel, heeft niemand voor de rest van de avond zijn vaste stoel, en is de stoel eigenlijk alleen bedoeld als vluchtheuvel voor het opeten van iets dat men vanuit de andere kamer op een bordje heeft geschept, bijvoorbeeld haringsalade of trijfel. Men loopt, staat, zit (op de grond of op een stoel), men converseert, eet, drinkt, men hoeft niet over het stentor- geluid van een grammofoon heen te schreeuwen, kortom: beschaafd en toch gezellig. De choreografie van het vriendenont bijt verschilt hiervan op enkele essentië le punten. In de eerste plaats dient men te beschikken over een grote tafel, of over enkele aan elkaar gezette tafels. Al het voedsel (allerlei soorten brood, uit eenlopende merken worst, kazen van verschillende nationaliteit, en natuurlijk ook het gebruikelijke assortiment zoete troep, dus jams, honing, appelsiroop, ge stampte muisjes, gekleurde muisjes, plakken cocos) dient voor zover moge lijk op tafel te staan, evenals de pot thee en de pot koffie, en de melk voor de corn flakes. Vergeet niet dat het zondagochtendontbijt als logische conse quentie heeft dat uw vrienden hun kin deren meenemen, tenzij zij al zo groot zijn dat zij om 10 uur moeten voetbal len. Men schaart zich dus rond de tafel, en eet en converseert. Het grote voor deel van het ochtendarrangement is, dat je niet tot diep in de nacht met mensen zit opgescheept, en dat je gasten nage noeg alcoholvrij weer ’s middags in hun auto stappen om huiswaarts te keren. Een zegsman van de politie vertelde dat burgemeester Antonio Albisu, een 33-jarige vrijgezel, werd neergeschoten met een 9 mm parabellum pistool. De dader belde aan en schoot Albisu in het hoofd. Deze werd nog naar het zieken huis in San Sebastian, vijftien kilometer ten oosten van Oyarzun, vervoerd maar bleek bij aankomst overleden. Zijn moordenaar heeft per auto kunnen vluchten. Hoe kan Syrië dat doel bereiken? Eerste voorwaarde is, voor Israel onaan vaardbare voorwaarden te stellen ten aanzien van het VN-leger, in de vorm van de PLO. Verder zijn commandoac- ties, zoals die de laatste weken op de Golan hebben plaatsgevonden en waar van de aanval op Ramat Magshiim er een was, een methode om Israel tot represailles te provoceren. Israel heeft zich tot nu toe van represailles onthou den en zal dat zo 1 doen. Een defensieve opstelling, mandoraids proberen te lijkt voor het moment de beste tactiek; represailles kunnen escaleren. Syrië zou

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3