Veelzijdige film van Rivetta Optimistisch over in Filmhuis Velsen rijksbijdrage in plan Spaarnwoude Jongen pleegde zeventien inbraken een altijd 1 to (fe vashai J K ELS ENNEME TO BED OR NOT TO BED in ons vernieuwde sleepinghouse waar vele nieuwe slaapkamer- ideeën u nog even wakker houden heilige Politienieuws 1 «11 I 7 I F Een vissende Gesol met reiger vangt wel wat Zeg het met bloemen ÉR' I ff wicUvcnbodcn meubelshow - sleepinghouse Ged. Oude Gracht 88-90-92, Haarlem, tel. (023)-313840 (4 lijnen) F I llliii GEDEPUTEERDE VAN DER KNOOP: ff Raadscommissie praat over regionalisatie geestelijke volksgezondheid a „CELINE ET JULIE VONT EN BATEAU” Gevonden voorwerpen "J I w 4 DINSDAG 2 5 NOVEMBER 19 7 5 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 f Tel. 02550-15389 s, Waar blijft ie toch Export Jonge Jenever rijn Tips redactie: Ko van Leeuwen ■M K' h I O s (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 51, (Van een onzer verslaggevers) gepro- F kisten 120 14,32-12,20; rige ide- dam I te jaar l> de Rot- het laar. 3CU- van cle- Iden ige- Zij een Toch is niet iedereen zo gelukkig met deze gevederde vriend. Zo be reikte onze krant enige tijd geleden al weer het bericht dat de vijver op de binnenplaats van het Velsense stad huis door vriend reiger leeg gecon sumeerd zou zijn. De fraaie siervissen,, waaronder sierkarpers en goudvissen zouden via de reigersnavel een roem loos einde gevonden hebben. Dat komt triest over, want zo ruimt het ene moois het andere op. De heer Van der Knoop antwoordde, dat een grotere spreiding van de uitga ven in de tijd ook een wens was die bij het Rijk leefde. De Mooie Nel moest, volgens de gedeputeerde, „wel tot ont wikkeling worden gebracht. grotere vissen, nou die pakken ze niet zomaar. Op de begraafplaats Wester- veld is ook een grote vijver, daar zit een reiger, maar de schade valt er wel mee. Maar ik geef toe, bij kleinere vijvers kunnen ze vaak een geweldige opruiming houden”. Krijgt uw eigen vijvertje ongewenst bezoek? Volg dan de tip van een van mijn collega’s: Maak een nep-reiger en zet hem aan de rand. Misschien zijn uw vissen eerst wat onrustig, maar ze zullen er aan wennen en de échte reiger blijft weg, zo meent hij stellig. En eerlijk, ook dat geeft geen posi tieve reflectie op Sint zelf. Voor mij mag Sint Nivolaas met zijn zwarte Piet uit Spanje komen, dat is tot nu toe alti jd goed gegaan. kg-: tarbot 15,90-14,70; VELSEN. Eén van de bekendste films uit het alternatieve filmcircuit is de Franse pdoructie „Céline et Julie vont en bateau”. Woensdag a.s. draait deze film van regisseur Jacques Rivette in Filmhuis Velsen. en ijke zoor iagd an- imd, t is zijn dan ders iren l te hele >tel- ners >ast. eem sico sico ver- ?gen be- ac- t 32 op ons wij Idus Ige- ver- ners hun jns- ver- ,Ar- mus ank fda- de- »de ier- ner um nd. een die urd, reca het t de t ze neer sche -on- be- wat lan- kele ac- i de de i de ider de lend i de mg- van igen via spe- k is tige iko- de roe stte :gen ver- zoe- reb- iben n. Sint Nicolaas is weer in ons land. De schoentjes mogen weer voor de schoorsteen. Maar ook de kritiek op de legendarische kindervriend duikt hier en daar weer op. Zo is er nu in Amsterdam een groepering die de relatie St. Nicolaas-Spanje wil ver breken. Sint mag wel komen, maar niet uit Spanje. Zo ligt ongeveer wat de actiegroep wil. De begunstigden worden wekelijks in onderling overleg gekozen en jongstleden vrijdag en zaterdag kwa men de eerste boeketten thuis bij de verraste Velsen-Noorders. Hoe lang deze actie blijft doorgaan is nog niet bekend, maar in theorie kan iedereen aan de beurt komen, mits de acht winkeliers maar volhouden. Havenfewto- Wat suggereert nu zo’n bericht? Wel, het geeft aan dat de voormalige bisschop van Myra niet brandschoon is wanneer hij ondanks alles in een land als Spanje kan wonen. St. Nico laas laadt daarmee dan tevens de verdenking op zich als zou hij geen heilige zijn. Wel. dat is geen erg oorspronkelijke veronderstelling. Zelf heeft de goedheiligman ook al heel lang begrepen dat hij met zijn heilig heid niet meer zo te koop moet lopen. Schuilend onder een wmkelluifel in de Lange Nieuwstraat stonden deze week twee oudere mannen van hun pensioen te genieten door zalig niets doen. „Waar blijft-ie toch?” sprak een van de twee en hij deed een stapje terug om de verste spatten van de herfstregen te ontlopen. Maar niet alleen Sint zelf is vaak onderwerp van kritiek. Zwarte Piet ontspringt ook de dans niet, onprettige bijkomstigheid vindt Een men dan dat Piet zwart is. De gedachten voeren daarbij terug naar slavernij. Er bestaan nogal wat weerstanden te gen het idee van wat gedeputeerde Van der Knoop noemt „het tot ontwikkeling brengen van de Mooie Nel”/ Met deze ontwikkeling wordt een uitbreiding be doeld van de Mooie Nel (de plas waarin de Liede uitmondt) voor de watersport. Zo verschijnt hij bijvoorbeeld op heel veel plaatsen met een mijter waarop geen kruis meer staat. Om het onge woon hoofdeksel toch wat op te fleu ren heeft hij er dan een vertikale baan in afwijkende kleur op. De gedeputeerde reageerde in eerste instantie op opmerkingen van het VVD- statenlid Trouw over het recreatiegebied Spaarnwoude. De heer Trouw vroeg zich af of men, gezien de economische crisis, niet zou moeten streven naar enige ver sobering in de plannen. Hij pleitte voor het toekennen van waarde aan het oor spronkelijke landschap en vroeg zich in dat verband af, awt er met de Mooie Nel ging gebeuren. Ook vroeg de heer Trouw of verschillende investeringen niet over een langere tijd zouden moe ten worden gespreid. Dinsdag aangekomen: Malacia, Gains borough, IJmuiden; Kolobreb-2, Stettin; Sommen, Karlstad; Mercandian Ex porter, Abidjan; Ceres, West-Indië; Bi son, Cont. Plat, IJmuiden; Altair, Man- tyluoto Clarisse, Rotterdam, IJmuiden; Blankenstein, Antwerpen. HAARLEM Gedeputeerde W. van der Knoop is zeer optimistisch over een rijksbijdrage in de beheerskosten van de recreatiegbied Spaarnwoude. Volgens de heer Van der Knoop zijn er duidelijke aanwijzingen dat het Rijk als partici pant wil deelnemen in het recreatiege bied. De gedeputeerde heeft dit maandag in de Statenvergadering meegedeeld bij de behandeling van de „recreantenba lans”. De staten bleven halverwege ste ken in de behandeling van dit stuk. Arona, Helsinki; Hai, Wilhelshaven; Dja- tjwangi, Malta; Weis, -Bremerhaven: Teutunia, Rotterdam, Fridel, Rochester; IJmuiden; Torun, Douala; Constance, Rotterdam; Otto, Vaernersborg, IJmüi- den. Over je vijver kan je wel een stuk gaas leggen, maar (lat is nog veel erger om naar te kijken ils een lege vijver. Je kunt er beter in het voorjaar weer nieuwe vissen indoen”. Over de Zeewijkvijver: „Dat is sim pel, daar hebben nog nooit vissen ge zwommen”. Jammer voor de reiger van onze tipgever. Helemaal léég gegeten blijkt de vijver van het stadhuis trouwens ook niet. De verhalen zijd misschien tij dens verj aarspartijtjes wat gaan groeien, al is het wél zo dat er van tijd tot tijd wat kleinere vissen uit die De heer Van de Burg: „Maar die Dinsdag vertrokken: Delian Spirit, Noordzee; Arona, Rotterdam; Mani Laid, Tilburry, Zaandam; Stolt Victor, Rotter dam; Gembira, Genua. IJMUIDEN. Maandag in IJmuiden aangekomen: Pluto, Dundee; Mercan dian Exporter, Abidjan; Paul Scrouder, Grangemouth; Corchester, Manchester; Gehandicapt door veel wind, die in veel gevallen het vissen voor langere tijd onmogelijk maakte, was een groot deel van de vloot al afgelopen donderdag aan de markt. De laatste kotters losten za terdag. De kleinste vangsten werden goed gemaakt door bijzonder goede op brengsten. Verschillende tongprijzen stegen boven de 15 gemiddeld, terwijl ook de schol uitzonderlijk hoge prijzen maakte. De hoogste besommer maakte voor 5987 ki logram vis, waarvan 4.320 kilo schol en 573 kilo tong een prijs van ruim 24.760. In totaal werd er 264.770 kilogram vis in Den Helder aangevoerd. De opbrengst was 1.004.125,03. Acht middenstanders in Velsen- Noord hebben een vrolijk initiatief genomen. Elke week verblijden zij vijf mensen uit dit gemeentedeel met een fleurige bloemenruiker. Als crite rium daarvoor geldt onder meer de burgerschapszin van de uitverkore nen, maar ook het bereiken van een hoge leeftijd of langdurige ziekte kan een bloemetje tot gevolg hebben. Verder zijn er volgens de acht ne ringdoenden nog tal van redenen te bedenken om een depgelijke attentie te schenken. Zoals bijvoorbeeld ja renlange trouw aan een vaste lever ancier. Dinsdag uit IJmuiden vertrokken: Pas of Brumochter, Rotterdam; Randi Diana, Malta; van IJmuiden; Ben Tainer, Be verwijk, Rotterdam; Navigare, Velsen, Antwerpen; Nassauborg, Delfzijl; Venus, Aberdeen Avalon, Cuxhaven; Caim- leader, Piobino; Karonga, Bremen; Cati- cofack, IJmuiden, Cont. Plat; Aliksander Vermichev, IJmuiden, Stetti Hai, Bre men; Marheike, Bremen' Noorbeek, Delfzijl; Gerda Maria, IJmuiden, Sche- veningen; Ludwig, Bremen; Peroto, Ply mouth; Ilias, Rotterdam. Wat moeten we dan? Weest u ge rust, er zijn verschillende oplossingen uitgedacht door vindingrijke perso nen. Zo is Piet in de loop der jaren gaan verbleken. Het „ergste zwart” is er in de meeste gevallen af, en bij sommige intochten zijn zelfs geheel blanke Pieten ingevoerd. Ik begreep het. Als Zwarte Piet ben je Sint’s knecht, doch met een onge kleurd gezicht ben je edelman. Zo kan een goede bedoeling nou uit de hand lopen. Wat ik maar zeggen wil Daar was-ie dan. Om het hoekje van de Dinkelstraat verscheen de kennelijk verwachte. Eveneens een man van gevorderde leeftijd. Tegen over zijn opgeluchte makkers ver klaarde hij verontschuldigend: „Ze zei. wat moet je nou op straat doen met dit weer? Maar ik kan toch slecht thuis bij de kachel blijven zitten. Dat heb ik allemaal wel ge zien. Alcohol. Vrijdagavond botsten op de kruising Hoflaan-Tolweg in Heems kerk twee auto’s tegen elkaar. Een van de automobilisten bleek bij de blaas- proef teveel alcohol te hebben gedron ken. De auto’s liepen flink wat schade op. Kippen gestolen. Uit kippenhokken aan de Rijksstraatweg en de Oudendijk zijn een haan en vier kippen wegge haald. De politie vermoedt, dat een vos, die in het duin zwerft, de dader is geweest. Sportongeval. Op het sportveld van Inter Heemskerk aan de Hoofddorperweg kreeg een 21-jarige Italiaan een schop tegen het hoofd. In het Jozef ziekenhuis werd hij aan zijn verwonding behandeld. Wie kent niet het beeld van de eenzame reiger, roerloos loerend langs de kant van een goed ge vuld viswater? Al verstedelijkt onze woonomgeving steeds meer, de blauwe reiger blijkt zich van de bouwvakactiviteiten weinig aan te trekken wanneer er in de onmiddellijke omgeving nog open water te vinden is. Voor waar, een prachtig gezicht, zo’n king size vogel, die zelfs voor de grootste leek op natuurgebied nog onmiddellijk herkenbaar is. En in een tijd waarin je voortdu rend gewaarschuwd wordt dat het op milieugebied mis dreigt te gaan, doet het tafereel van de vissende reiger (best een aardige naam voor uitspanning of tap perij) weldadig aan. De 190 minuten durende film is moei lijk in een bepaalde categorie onder te brengen. Het zou een comedie kunnen zijn of een thriller, een fantastische vertelling, een melodrama of een magi sche film. Van al deze genres zitten er wel aspecten in. Het totaal is een mooie vrije film geworden, vooral ook omdat Rivette (in tegenstelling tot z’n vorige films) vermeden heeft de improvisatie de boventoon te laten voeren. Céline (Juliet Berto) en Julie (Domini que Labourier) zijn twee meisjes die (waarschijnlijk) een gemeenschappelijke herinnering hebben aan een bepaald huis. Mede door de aanwezigheid van eèn aantal merkwaardige mensen in dat huis ontstaat een soort cabarettesk spel tussen Céline, Julie en de bewoners van dat huis. Céline fantaseert maar raak en sleept Julie mee in allerlei avonturen. Het centrale thema in deze film is vrijheid. Het is niet langer nodig te spelen dat men kind is om te proberen de onschuld en de vrede terug te vin den: Céline zou eindelijk de poppen kunnen weggooien die ze in haar onaf scheidelijke gigantische blauwe tas draagt. Julie zou eindelijk haar grote koffer kunnen legen. De vermomming is niet meer nodig. Na een lange periode van verblinding hebben ze zich beiden geopenbaard zoals ze zijn. Rivette gaf Dominique Labourier en Juliet Berto de gelegenheid, door henzelf de situaties als actrices te laten creëren, zelf beleefde vrouwenemancipatie te „spelen”: de twee meisjes worden door hun dikke vriendschap telkens meer zichzelf, ze maken zich los van hun rol als vrouw. Zelf schreven ze tijdens het maken van de film verder aan hun rol, waarbij ze steeds meer twee gekke vrije meiden werden. De voorstelling begint om acht uur. Filmhuis Velsen is gevestigd in het Mi crotheater van het voormalig Pan-cen- trum aan de Kanaalstraat in IJmuiden. VELSEN. In het tijdvak van 15 november tot en met 21 november 1975 werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: Etui met 3 sleutels, want, rijwieltas inh. sjaal, etui met 1 sleutel en nagel- nipper, poesje met halsband, leren riem, ceintuur, dameshandschoen, paraplu, mi litaire jas inh. stuk gereedschap, tennis racket, paar kinderhandschoenen, da- meshandschoen, hond, kat, meisjesporte monnee met inhoud, armbandje, bank biljet, muntbiljet, herenpolshorloge, etui met sleutels, herenpolshorloge, armband je met inscriptie, dwergkonijn, autosleu tels, damesparaplu, Lipssleutel, kinder- jack, parkiet, lot staatsloterij, bankbiljet, speelgoedbeertje, bankbiljet, muntbiljet, etui met inhoud, kinderwant, kettinkje met sterrenbeeld. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie. VELSEN Woensdag aanstaande komt de raadscommissie van bijstand voor volksgezondheid in vergadering bij een. Eerst spreekt de commissie over het bevolkingsonderzoek naar baarmoeder halskanker; met name over de organisa tie van het onderzoek en de fianciële gevolgen. Verder komt er aan de orde de zogenoemde regionalisatie van de geestelijke volksgezondheid. De Stichting Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland, met een eigen bureau in de IJmuidense Andromedastraat, wil op een andere manier gaan werken. De afzon derlijke bureaus zouden meer zelfstan digheid moeten krijgen. Daar komt de wens van de gemeentebesturen in de IJmond bij om zaken op het gebied van de volksgezondheid wat meer gezamen lijk aan te pakken. Er moet nu gepro beerd worden in al deze plannen één lijn te brengen. Over de voorlichting over de bestrij ding van het tandbederf in gemeente zal wethouder Th. C. Witte, voorzitter van de commissie, een aantal mededelingen doen. Tenslotte wordt gesproken over de schoolmelkvoorziening; het PvdA-raads- lid J. Bos - de Boer heeft over dit onderwerp een documentatiemap samen gesteld. Twee vragen staan bij dit on derwerp centraal: is schoolmelk in deze tijd nog noodzakelijk en zo ja, welke bijdrage moet de gemeente dan leveren voor de schoolmelkvoorziening? De vergadering in het stadhuis begint om half acht en is voor iedereen toegan kelijk. Als kind heb ik daar altijd al wantrouwig naar gekeken. Eerst meende ik dat zij nog moesten rijpen of niet volgroeid waren. Later hoorde ik - het was bij een intocht te Amsterdam, dat het hier geen „knechten”doch Spaanse edelen be- troj, al droegen zij wel hetzelfde genre kosuum als Zwarte Piet. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 12.000 kg. tong; 112 kisten tarbot en griet; 543 kisten kabel jauw; 369 kisten koolvis; 64 kisten schelvis; 406 kisten wijting; 1028 kisten schol; 106 kisten schar; 1198 kisten ha- kisten makreel? Een ander berichtje, dat per telefoon binnenkwam, sprak over het vijvertje op het Zeewijkplein. Ook dat zou nu leeg zijn, „geen vis meer in te beken nen”, sprak onze tipgever, die bij deze waterpartij de blauwe reiger had waargenomen. We belden er over met directeur J. H. van de Burg van de Velsense plantsoenendienst. Niet dat hij het reigerverkeer hier ter plaatse regelt, maar de vijvers vallen wél onder zijn ambtelijke vleugels. Hij gaf snel en laconiek opheldering: „Ik heb m’n eigen reiger die mijn eigen vijver on veilig maakt. Daar had ik goudvissen in en hij heeft ze mooi opgegeten”. En wat doet hij daar nou tegen: „Je kunt er niks aan doen. Gelukkig vijver opgaan in de slokdarm van een reiger. is de reiger ook een beschermde vogel, dus je mag dat dier niet aanpakken. Een scène uit de film „Céline et Julie vont en bateau” met de actrices Juliet Berto en Dominique Labourier. ring; 154 diversen. Prijzen in guldens. Per 1 14,26-12,50; grote tongen grootmiddel tong 16,40-15,20; kleinmiddel tong 14,57-12,15; tong één 14,32-12,20; tong twe 14,07-11,27. Pr 40 kg.: haring één 35,20-25,20; makreel één 60,56; ma kreel twee 70-26; grote hake 252; middel hake 202; hake één 202; hake twee 156; hake drie 132; grote leng 97; poontjes 40-32; grote ham met kop 170; kleine ham met kop 72; blanke koolvis 94; tarbot 401-101; griet 243-121; kabeljauw één 180-108; kabeljauw twee 220-107; kabeljauw drie 156-130; kabeljauw vier 138-102; kabeljauw vijf 110-68; koolvis één 77-67; koolvis twee 80-67; koolvis drie 78-68; koolvis vier 70-54; schelvis één 168; schelvis twee 158-140; schelvis drie 144-90; schelvis vier 104; schol één 104-92; schol twee 112-100; schol drie 106-89; schol vier 90-67; wijting drie 90- 70; schar 81-40; baars 220. De besommingen waren: KW 4 10.600, KW 11 18.000, KW 25 29.000, KW 29 ƒ11.000, KW 43 ƒ9.600, KW 45 ƒ32.000, KW 51 ƒ3.200, KW 55 ƒ23.000, KW 137 1.700, KW 145 28.000, KW 149 ƒ2.000, KW 150 ƒ20.000, KW 152 10.000, KW 174 8.600, KW 185 f 2.100, KW 213 ƒ7.300, KW 214 ƒ2.600, KW 221 ƒ3.800, KW 226 ƒ11.800, WR 57 ƒ22.000, SCH 173 ƒ3.200, VL 1 ƒ47.200, VL 110 ƒ7.200, IJM 2 ƒ8.600, IJM 30 ƒ36.000, ÏJM 44 ƒ52.000, IJM 115 ƒ10.000, IJM 154 ƒ3.900. 2 spanvissers: KW 44 en KW 85 12.000, KW 42 en KW 135 f 19.900. Volgende week maandag gaat men er mee verder. VELSEN. Een 13-jarige jongen, die door de politie is aangehouden, heeft zeventien inbraken bekend die hij had gepleegd in scholen, kantines, boxen, winkéls en woningen. De geluidsapparatuur die her en der werd gestolen bandrecorders, pick up’s en langspeelplaten konden wor den achterhaald. Van de zeventien in braken werd er één buiten de gemeente gepleegd, namelijk in de LTS van Heemskerk. In verband met deze inbraken zijn nog twee Velsense jongens (van zeven tien en achttien jaar) géhoord. Bij drie inbraken heeft de 13-jarige jongen hulp gehad van de anderen. Een 35-jarige Velsenaar is ook aange houden, onder verdenking van heling van de gestolen goederen. Hij werd in gesloten en gehoord, maar is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De tegenstanders van deze uitbreiding van het watersportgebied (onder wie burgemeester IJsselmuiden van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) vrezen, dat daarmee het eigene van het land schap wordt aangetast. Over het alge meen ziet men in Haarlemmerliede het hele recreatiegebied Spaarnwoude niet zo zitten. Men vindt het een onnodige ingreep in het landschap. Men is van mening dat het bestaande agrarische terrein, juist door het agrarische karak ter van meer recreatieve betekenis is dan het kunstmatige landschap, dat de stichting recreatiegebied Spaarnwoude voor ogen staat. z. «BS -- z z?

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5