Jaarverslag De Tunnel ’74: Voorlopig overzicht IJmondgemeenten KORTINGEN VOOR HOUDERS start van instructie Goede VAN EEN BEJAARDENPAS 1 18 18r 28r i 22r J isa Voor Pa kom je bij (Mn heel eind 45r it I MM 1 O 1 J MM Ie WO NIEUWS UIT STAD EN STREEK 10 1975 26 NOVEMBER WOENSDAG TW Begroting 1976 (W Elders Beverwijk Goi biet Heemskerk Kortingen Velsen I y I k I 1 met Bert van der Veer .2 I Pa’s koltrui, in 100% acryl. Pa’s overhemd in ’’sterretjesnacht” dessin, 100% katoen. Normale pasvorm. 1 I. I Pa’s feesthemd in zwart. bedrukt met witte roosjes kamerjas, van satijnkatoen met rayon in sfeervolle kleuren. ?l tl Pa’s warme winterpyama, van katoenen tricot met viscose. I Twee-kleurig. z aglll V sportieve das, in blokken gebreid acryl. Rf nieuwe set, vlot bedrukt overhemd met effen pullonder. Slanke pasvorm. Samen: trainingspak, Pa’s Pa’s Pa’s Witte biezen langs mouw en pijp 'W* En als we voor Pa 99 O-show, hé, daar kan ik zo 1 ■S R79 l ■Is In Beverwijk zijn de wedstrijden van de voetbalvereriigingen Beverwijk, DEM, Jong Hercules, De Kennemers en Wijk aan Zee gratis toegankelijk en ook de wielerclub Kennemerland geeft gratis toegang aan bejaarden. De hengelsport- vereniging ’tKarpertje geeft 50 pet re duktie op een B-vergunning. Het Sport- fondsenbad in Beverwijk heeft de toe gangsprijs voor bejaarden bepaald op een gulden. De Hoogoven Harmonie geeft gratis toegang aan alle bezitters van een be- Ook in de gemeenten Castricum en Uitgeest geeft een groot en gevarieerd aantal verenigingen, de openbare biblio theek en in Castricum ook het Corso- theater redukties. Bij alle evenementen in deze gemeenten verdient het aanbeve ling de bejaardenpas mee te nemen. Het werkvoorzieningsschap zegt in het jaarverslag, dat de indruk bestaat, dat de inpassing van kandidaat-werknemers van de Tunnel in de arbeidssituatie soe peler verloopt dan voorgaande jaren door een meer gerichte benadering en begeleiding. Dit komt het best tot uiting in de oprichting van een observatie- en trainingscentrum in Schalkwijk, dat half juli 1974 is gestart en waaraan ook De Tunnel deelneemt. Het centrum blijkt in een grote behoefte te voorzien. trum voor administratie en externe ob jecten. ff DE kabin clusit kernc komt van die n Zake: bleke gewe In 1 Lubbe zijn n centra voor inspra niet ii de Ke nota 1 stapp< of onl BAI van e repub kaans is gist ke ju poltie van 1 pogin; Maryl band aanle; Mandi staat D si n< rr d E< la w D v< D T v< w O' Dezt Grac Haai Hille 18 - BOI Boe Zooi van Jans Tijd Ven Grol Blot Boe SAf Hoe Ako BE\ ler’s Boe Klui HO hors strat Niet Kar In 1974 zijn de voorbereidingen ge troffen voor a ankoop van grond voor een potplantkwekerij, hetgeen resulteer de in een gunstig advies. De Tunnel verwacht, dat in deze nieuwe bedrijfs sector tien tot twintig WSW-medewer- kers nuttige arbeid zullen vinden. Het werkvoorzieningsschap De Tunnel is gevormd door de vijf IJmondgemeen ten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Cas- tricum en Uitgeest en beschikte in 1974 over drie werkverbanden: het in dustrieel centrum te Velsen-Noord met een werkplaats voor lichamelijk gehan dicapten; het werkverband voor buiten objecten, o.a. belast met het onderhoud van openbare plantsoenen en het een- j aardenpas voor alle concerten en ande re evenementen. De afdeling Haarlem geeft gratis toegang tot alle zaalvoetbal- wedstrijden; op microkorfbalwedstrijden krijgt men 50 pet reduktie en voor zaalhandbalwedstrijden betalen houders van een bejaardenpas maar 75 cent. De begroting voor het jaar 1976 van De Tunnel levert een totaal nadelig saldo op van bijna twee miljoen gulden. Het is echter niet zo, dat dit. hele nadelig saldo door de vijf deelnemende gemeenten moet worden opgebracht. Doordat men nog een rijksvergoeding verwacht, de buitengemeenten ook een deel van de kosten meebetalen en 80 procent van het resterend nadelig saldo subsidiabel is, blijft er voor de vijf gemeenten een te betalen bedrag van ruim een kwart miljoen gulden over. Het werkvoorzieningsschap houdt op woensdag 3 december ’s avonds om half acht in de kantine van het gebouw Cruquiusweg 1 te Velsen-Noord een ver gadering van het algemeen bestuur, waarin het jaarverslag over 1974 en de begroting 1976 aan de orde komen. Vele bejaarden nemen blijkbaar een nog wat afwachtende houding aan. Het Beverwijks Toneelgezelschap geeft 1 reduktie op voorstellingen en 2.50 op de jaardonatie. Vijftig percent re duktie geven de chr. gemengde zangver eniging Oosterwijk-Meerestein en het Beverwijks Gemengd Zangkoor „Zang en Vriendschap”. In Heemskerk geeft het Kultureel Be raad (Assumburgtheater, Jazz en Mu ziek) een korting van 1/3 van de toe gangsprijs. De buurthu’zen De Schuil hoek en De Werf feven eveneens 1-3 korting en buurthuis De Zandkraai geeft 50 pet korting. Dansschool „Chez André” heeft aangekondigd ongeveer 60 pet. korting te zullen geven op dansclubs voor 65-plussers. IJMOND. In het jaarverslag over 1974 van het Sociaal Werkvoorzienings schap De Tunnel wordt vermeld, dat de sociale werkvoorziening in 1974 een somber begin had door de teruggang van de economie en de oliecrisis. Enkele opdrachtgevers moesten zelfs hun op dracht terugnemen, waardoor het stre ven om tot versterking van de kring van opdrachtgevers te komen grote moeite kostte. Door instructie en goede begelei ding boekte men wel een vooruitgang in het niveau van de werkzaamheden. Zo’n moedeloos van worden en dat dan nog alleen, omdat boosheid zo slecht is voor het hart. Het zou aanvankelijk een grote parodie op de wereld van de hitparade worden, dat was een leuke gedachte. Bij de première vier weken geleden, had mijn collega-recensent zijn terechte con clusie al klaar: een dom programma. Nu zou je toch zeggen: een verstandig pro grammamaker leest dat en wendt de intelligentie aan om er domweg een goed programma van te maken. Dat is niet gebeurd, de conclusie moet wel luiden dat de makers van de O-show niet verstandig en niet intelligent zijn. Van presentator Theo Stokkink verbaast me dat niet, die jongen slaagt er her haaldelijk in de irritantste programma’s van Hilversum 3 te maken. Het wordt doorgaans pas leuk als hij Engels-talige gasten gaat interviewen. Nu ben ik de wijze lessen van Walter en Connie ook al grotendeels vergeten, maar ik ben dan ook geen discjockey geworden. De O-show van de KRO is tergend dom. Ach ja, wij, tv-kijkers zijn tenslot te ook dom, dus wat maakt het dan uit als Theo Stokkink zo eventjes tussen door „country” omschrijft als „blanke blues”? Wat maakt het dan uit om de Shadows „de beste instrumentale groep aller tijden” te noemen, maar dan wel dat door-de-weekse werkje te laten ho ren waarmee de Shadows op het recente Eurovisie Songfestival uitkwamen, een vocaal werkje? Wat maakt het uit te zeggen dat satirische popgroepen zeld zaam zijn, Frank Zappa als enige voor beeld te noemen, even nadat Dr. Hook and The Medecine Show vertoond zijn? Ach, ach, het is nog erger dan Toppop, dat heeft tenminste geen pretenties. In de eerste aflevering van de O-show stond de charmante assistente („hoes poes”, zegt Stokkink) Ellen de camera’s nog herhaaldelijk in de weg, zelfs dit genot is er uitgehaald. Uit een filmpje over een nieuwe popgroep, Rainbow Train genaamd, komt dit citaat: „We zijn bang dat als het serieus wordt, dat het dan niet leuk meer is”. Mijne heren, het kan alleen maar leuk worden als er serieus gewerkt wordt. Gelukkig heb ik weer een lievelings- programma. Het staat nooit aangekon digd en het kan licht over het hoofd gezien worden. Het is de KRO-tune Echt waar. In het jubileumjaar heeft de KRO de zalige gedachte gehad de her kenningsmelodie door fanfare-korpsen te laten spelen. Daar zijn filmpjes van gemaakt, die al om vijf over zeven worden uitgezonden. Gisteravond was de Dat nog niet alle bejaarden dit besef fen blijkt uit de cijfers van de door de gemeenten inmiddels verstrekte passen. In Beverwijk zijn de bejaardenpassen, ondanks veelvuldige publikaties over de wijze waarop men zich van zo’n pas kon voorzien, nog maar afgehaald door onge veer 25 pct. van de daarvoor in aanmer king komende bejaarden, namelijk 994 van de 4000. In Heemskerk voorzagen 686 van de ongeveer 1500 bejaarden zich van een pas. In Velsen haalden 3475 bejaarden een pas af, ongeveer vijftig percent en in Uitgeest, waar de bejaar den individueel werden uitgenodigd, zijn 232 passen verstrekt op de 710 verzon den uitnodigingen. Mogelijk kan het onderstaande, zeer onvolledige overzicht, een aansporing betekenen om zich alsnog van zo’n be- jaardenpas, die levenslang geldig blijft en die men dus niet elk jaar behoeft te vernieuwen, te voorzien, want uit dat overzicht blijken toch wel al veel voor delen. noii’ns bij C&A doerat (Van een onzer verslaggeéfsters) IJMOND. De snelle invoering van de bejaardenpas landelijk heeft ertoe geleid, dat plaatselijk bij het geldig worden nog geen overzicht kon worden gegeven, van de voordelen die de bejaardenpas zou gaan bieden. Daarover moest nog contact worden opgenomen met verenigingen, organisaties en instellingen die bereid zouden zijn redukties te geven op cursusgelden, entreeprijzen en contributies. Vóór een bepaalde datum moesten de besturen reageren, maar om dat die vaak ook weer overleg moesten plegen, is van een aantal nog geen reactie ontvangen. Een aantal verenigingen en instellingen gaf al redukties of verleende al gratis toegang en reageerde daarom niet. Dat maakt alles nog verwarrend, maar de ge meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum hebben nu toch een poging gedaan enig overzicht te geven van de redukties. Voor de bejaarden die over een be jaardenpas beschikken blijft het zaak steeds te informeren of er redukties gelden. De bejaardenpas op zich is dan een doeltreffende legitimatie, niet alleen binnen deze gemeenten, maar overal in Nederland. In Velsen krijgen de bejaarden gratis toegang tot het Pieter Vermeulenmu- seum. Vijftig percent reduktie op cur susgelden, toegangsprijzen of contributie geven daar de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, Bel Canto, de Ned. Vereniging ter bevordering van de Bijenteelt, de IJmuiden Harmonie, Feli- son, het Santpoorts Hervormd Koor, Fryske Trou, de Stem des Volks in Santpoort, De Martinitoren, COV, Volks universiteit, Entre Nous, TIOS, VAT’71, NIVON, Velsens Gemengd Koor en de Velser kunstkring „Voor Allen” (met ingang van het nieuwe seizoen, omdat de kaarten voor de meeste voorstellingen nu al zijn verkocht). Vides geeft 100 pet korting. In het algemeen gelden er kortingen op het openbaar vervoer. In Velsen ge ven de bioscopen reduktie. In de noorde lijke IJmond is daarover nog overleg gaande, in afwachting ook van een lan delijke regeling. In Velsen heeft de Openbare Biblio theek het lidmaatschapsgeld voor be jaarden bepaald op ƒ3,50 (in plaats van 10) De openbare Bibliotheek Bever- wijk-Heemskerk heeft nog geen stand punt bepaald. FM-band uit Monster aan de beurt. Het filmpje eindigde als volgt: de camera man was in een bootje een eindje de Noordzee opgevaren en tijdens de laatste maten van de tune wandelden de majo- retten van de FM-band het bootje ach terna. Waarlijk: hier was een idee, prak tische bezwaren telden niet. Tot boven de knieën het water in, richting Enge land. Het kwam niet als een verrassing, de onafhankelijkheid van Suriname. Er is de afgelopen maanden genoeg gebeurd om ook berichtgeving over de historie, de situatie en de kansen voor Suriname overbodig te maken. De Nederlandse tele visie besteedde ruim aandacht aan de historische dag. Suriname ligt ver weg, dus het kon niet allemaal rechtstreeks. Het hoogtepunt beloofde te worden de emoties op het erepodium tijdens het strijken van de Nederlandse en het hij sen van de Surinaamse vlag. In de krant lees je dan: Den Uyl pinkte een traantje weg, maar dat werd voor de tv-kijker mooi bedorven, omdat iemand waar schijnlijk een fotograaf, in de buurt van een openstaande microfoon riep: „Den Uyl! Den Uyl begint te janken”. Dat was even een dissonant. Verder bleek maar weer eens dat informatie de sterke kant van de Nederlandse televisie is. Ik kan niet meer bedenken dan ik gezien heb. van een korte discussie over de parle mentaire democratie in een ontwikke lingsland rot de laatste vlucht van Suri namers naar Nederland. Het interesseer de mij slechts nog of de onafhankelijk- heid van Suriname wereldnieuws is. De laatste journaals van de Duitse televisie maakten er geen melding van. Gisteravond beleefde de Engelse tele visie (BBC-1) de première van een drie delige serie, die vooral heel erg gauw naar Nederland moet komen. Het is een serie,*die vele vragen oproept: waarom drijft er een pop in het bad van John Fraser? Hoe kan een recente foto van de verdwenen Anouska in een etalage staan? Alstublieft, Hilversum, laat deze vragen niet onbeantwoord. De serie heet The Doll, de schrijver van het verhaal is bekend van o.a. De Sjaal en Melissa: Francis Durbridge. Vanavond zijn er ten minste vier pro gramma’s waarover de programmabla den geen uitgebreide informatie (kun nen) geven. Van Gewest tot Gewest staat (Ned. 1, 19.05 uur) volledig in het teken van het tienjarig bestaan van dit NOS-programma. Twee oude reportages (opgenomen in het Limburgse Vaals en het Friese Exmorra) worden herver- toond en Roel Renssen, hoofd afdeling regionale uitzendingen, presenteert een boek dat over tien jaar Van Gewest tot Gewest geschreven is. Kenmerk, de we kelijkse informatierubriek van het IKOR (Ned. 2, 19.30 uur) besteedt aandacht aan de Wereldraad van Kerken en aan de Nestlé-affaire met een in Afrika ge maakte film. Panoramiek (Ned. 1, 22.05 uur) gaat in op de vraag: wat betekent de onafhankelijkheid van Suriname voor de toekomstige betrekkingen tussen Ne derland en het voormalig koninkrijks- deel in Latijns-Amerika? In de Spre- kershoek (Ned. 1, 23.00 uur) komen fans van Fats Domino en behartigers van bejaardenbelangen aan het woord. F <vvv4i tei

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10