al kaba choco- mix ontdekt Hebt u ook „Meer bewegingsvrijheid Wist u dat St.Nicolaas in Haarlem 365dagen per ja te zien is? eetiwen Haanem V. I I voor individuele school” drie beren..7 Michel van der Plas Cees Buddingh' en Mischa deVreede als sneldichters bij de Bonneterie en Fhnder. u mix I BONNETERIE Pander TWEEDE KAMER: Van Kemenade in Utrecht: VNO-VOORZITTER: BREED ECONOMISCH OVERLEG NODIG BON (in te leveren bij een van onze kantoren of de genoemde boekhandels) Ik ontvang graag het boek ’’Zeven Eeuwen Haarlem” voor de speciale prijs van ƒ20,- (Ik betaal kontant) Gouverneur Maryland bleek corrupt WOENSDAG VARIA 11 26 NOVEMBER 1975 0 76 (Van onze parlementsredactie) Inspraak Naam: Adres: Gezond maken U I Woonplaats: "ZEVEN EEUWEN HAARLEM” Etikettering Profiteer van deze speciale aanbieding! Lever de bon in bij een van onze kantoren of een van de vermelde boekhandels; maar wel vóór 10 decem ber 1975! Dan kost ’’Zeven Eeuwen Haarlem” u slechts ƒ20,-! .dB I I 20 /od,u,wsi>lle> Cees Buddingh', Michel van der Plas en Mischa de Vreede, dichters van erkende reputatie, voelen zich niet te verheven om bij de Bonneterie en Pander als Sinterklaasdichters op te treden. Wanneer u voor minstens f75,- aan decemberkado's hebt gekocht mag u bij één van hen aankloppen voor een gloedvol gedicht. En wel op donderdag 27 november, 's avonds van 7 tot 9 en op zaterdag 29 november, 's middags van 2 tot 5. Een aardig idee, nietwaar? Bij een mooie zijden das een gedicht van Michel van der Plas. Een asbak baart opschudding met een vers van Cees Buddingh'! (Sorry, een rijmwoord op Mischa de Vreede is zo gauw niet te vinden.) Dus? Laat een gedicht schrijven op het lijf van de persoon die u wilt verrassen. Kom naar de Amsterdamse Kalverstraat/Rokin. Naarde Bonneterie en Pander, 'n Wereld in mode en meubelen. I. W 7 (ADVERTENTIE) Geen motie jb- meer over kerncentrales Nederlanders maken zich zorgen over de toekomst (ADVERTENTIE) ,i l f i i I I l I I I i structuur aan fundamentele wijzigingen van de wereldeconomie. Roy Schultz moest razendsnel op het dak van de cabine van zijn bulldozer klimmen toen drie nieuwsgierige ijs beren zijn machine eens van dichtbij kwamen bekijken even buiten de Cana- ’an dig en. ele ide :ht. ing sen 80 Ido rijf /an OP talf uw er- lur, de De voorzitter van het VNO zei niet te behoren tot degenen die menen dat het kabinet er doelbewust op uit is het particuliere bedrijfsleven kapot te ma ken. „Maar ik ben er wel van overtuigd dat we goed op weg zijn datgene te bereiken wat we kennelijk niet willen. Dat hangt duidelijk samen met de tweesporigheid van het beleid. Het be drijfsleven is geen pakezel die niet kan bezwijken en ook geen koe die je tege lijk kan melken en slachten”. Het was het eerste contact tussen de bewindsman en het WPRO. De minister sprak over de positie van de schoolbege leiding in het spanningsveld van het actieve constructieve onderwijsbeleid en de al even constructieve reactie daarop uit het onderwijs. Het streven naar een grote autonomie van de school en de regionalisatie en decentralisatie van het openbaar bestuur houden volgens hem daarmee verband. In dit verband dacht dr. Van Kemena de aan drie nieuwe vrijheden. Meer vrijheid in besteding van geld op grond van taakstellende normen om bijvoor beeld te kiezen tussen extra leermidde len en een wat duurdere inrichting. Ook noemde hij een grotere vrijheid in de opstelling en uitvoering van het school werkplan, zowel wat het aantal vakken betreft als het lesrooster en het aantal uren, dat aan de vakken wordt besteed. Als laatste attendeerde hij op een grote re vrijheid om onderling de taken te verdelen. Veel scholen zullen onwennig tegen over deze nieuwe vrijheiden staan en hulp gaan zoeken bij de schoolbegeleiding, vooral wat het schoolwerkplan en de taakverdeling aangaat, meende dr. Van Kemenade. De school zal ook moeten worden verlost van een aantal zaken, die niets of weinig met de eigen onder wijskundige verantwoordelijkheid heb ben te maken, zoals tal van administra tieve werkzaamheden, het beheer van de gebouwen en het groot onderhoud van de school, meende de bewindsman. Dr. Van Kemenade schetste hoe in de loop van tientallen jaren het besluitvor- mingsmodel is ontstaan, dat heeft geleid tot een zeer centralistisch systeem. De individuele school wordt er zeer sterk door beperkt in haar bewegingsvrijheid. De plaatselijke overheden is slechts daardoor weinig eigen beleidsruimte ge laten. „We hebben zowat alles geregeld”, aldus de bewindsman. „Alleen de inhoud en de didactische vormgeving van het onderwijs hebben we, terecht, niet gere geld”. dese stad Edmonton. De eerste beer had de deur van de cabine dichtgeslagen. Toen het drietal uitgekeken was, liepen ze verder en kon Schulz weer aan het werk. langrijke regeling, een brede inspraak procedure zou worden ingelast, teneinde zo goed mogelijk rekening te houden met hetgeen bij de werknemers leeft. Temeer pleit voor zo’n aanpak nu er èn vanuit diverse ondernemingsraden kriti sche geluiden over de VAD te horen zijn èn ook binnen de vakbeweging verschil lend wordt gedacht over de vraag hoe een VAD-regeling er uit moet zien”. De heer Van Veen herinnerde er zijn gehoor aan dat hij zich vorige week vrijdag in het gesprek tussen een kabi netsdelegatie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid bereid heeft verklaard in de Stichting nader te dis cussiëren over de vermogensaanwasde- ling als het wetsontwerp daarover zal zijn ingediend. Die discussie zal dan mede gaan aan de hand van het voorstel dat de werkgeversverbonden hebben in gébracht in het advies dat 'de Sociaal- Economische Raad daarover onlangs heeft Vastgesteld. BALTIMORE (UP1). De opvolger van ex-vice-president Spiro Agnew als republikeins gouverneur van de Ameri kaanse staat Maryland, Marvin Mandei, is gisteren door een federale gerechtelij ke jury die een onderzoek instelt naar poltieke corruptie in de staat, in staat van beschuldiging gesteld terzake van poging tot oplichting van het volk van Maryland. De beschuldiging houdt ver band met wetgeving ten gunste van het aanleggen van een staatsrenbaan. Met Mandei is nog een aantal personen in staat van beschuldiging gesteld. Deze uitgave van Damiate Pers is verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad, Ged.Oude Gracht 82Haarlem (centrum), Soendaplein/Floresstraat 1 - Haarlem (noord),Californiëplein 17 - Haarlem (Schalkwijk), ’t Haasje, Bennebroekerlaan 85 - Bennebroek, V.V.V..Jonkheer Mockkade- Hillegom IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Beverwijkse Courant, Zeestraat 18 - Beverwijk. BOEKHANDELS HAARLEM: Boek en Blad, Gen. Cronjéstraat 122 De Boekhal. Kruisstraat 40 Boekhandel H. Coebergh, Ged. Oude GrScht 74 Haco, Spaarnwouderstraat 108-110 Hage en Zoon. Van, Zijlweg 84 Boekhandel I.L.A., Gen. Cronjéstraat 43, Grote Houtstraat 79 Boekhandel van Kuijeren, Gen. Cronjéstraat 99 Loosjes, Rijksstraatweg 125 N.V. Boekhandel v. d. Peet, Jansweg 39 P. Raaijen. Rivièradreef 14 Boekhandel Willa Reinke, Gierstraat 64 Tip’s Boek- en Tijdschriftenhal. Santpoorterstraat 5zw Boekhandel Veko, Zijlstraat 98-100 Boekhandel A. Vernout, Warmoesstraat 10 Boekhandel H. de Vries, Jacobijnestraat 3 Vroom en Dreesman, Grote Houtstraat L. te Welscher, Wagenweg 116 BLOEMENDAAL: Boekhandel J. M. de Wit, Bloemendaalseweg 123a HEEMSTEDE: Boekhandel Batavo, Zandvoortselaan 147 Blokker’s Boekhandel, Bronsteeweg 4 D. J. Schol, A. van Ostadepiein 4 J. M. de Wit, Valkmburgerlaan 48 SANTPOORT: Boekhandel Broeze, Bloemendaalsestraatw. 120 Boekhandel Erasmus. Hoofdweg 234 IJMUIDEN: Boekhandel Erasmus, Lange Nieuwstraat 243 BENNEBROEK: Ako, Bennebroekerlaan 9 Boekhandel Wagner, Zwarteweg 42 ’t Haasje, Bennebroekerlaan 85 BEVERWIJK: Beverwijkse Boekhandel, Breestraat 27 Boekhandel Burger. Breestraat 86 Ding- ler’s Boekhandel, Breestraat 58 Boekh. v. d. Meer, Wijkerbaan 4 HEEMSKERK: A.B.C. Boekhandel, Maerelaan 4 Boekhandel de Graaf. Kerkweg 24 HILLEGOM: Boekhandel v. d. Klugt, Hoofdstraat 89 Boekhandel Wagner. Hoofdstraat 93 VVV Hillegom. Jonkheer Mockkade HOOFDDORP: Boekhandel v. Grieken. Kruisweg 979 NIEUW VENNEP: Boekhandel Bok horst. Kerkstraat 2 SASSENHEIM: AV Boek. Hoofdstraat 141a Boekhandel Wagner, Hoofd straat 181 VELSEN-N.: Laan’s Boekhandel, Wijkerstraatweg 275 IJMUIDEN: Bruna, Lange Nieuwstraat 495 Boekhandel Erasmus. Lange Nieuwstraat 243 ZWANENBURG: Boekhandel Kamerbeek, Dennenlaan 121. laba-*' De goede 'oude" stad Haarlem zit vól met dergelijke surprises... In zijn boek neemt de bekende auteur Jan Hoeben u A mee op een fascinerende wandeling door V» de Noord Hollandse provinciehoofdstad Een ontdekkingsreis, meer dan 300 pagina's lang, 25x17,5 cm groot, waarvan zelfs doorge winterde Haarlemmers héél wat kunnen lerer "Zeven Eeuwen Haarlem" (Uitgave Haarlems Dagblad/Opr Haarlemsche Courant) is nü verkrijgbaar voor een héél speciale prijs Een ideaal St. Nicolaas cadeau. De normale verkoopprijs bedraagt ƒ27,50 Tot 1 januari 1976 geldt een introduktieprijs van ƒ25,- Tot 10 december 1975 wordt dit standaardwerk aan onze lezers aangeboden voor DEN HAAG Ook al zou het kabinet dezer dagen met een con clusie komen over de bouw van kerncentrales, de Tweede Kamer komt niet met een motie tot uitstel van de beslissing. De toezeggingen die minister Lubbers (Economische Zaken) daarover vorige week deed, bleken gisteren voldoende te zijn geweest. In het debat over zijn begroting zei Lubbers dat er geen overhaasting zal zijn met de voorbereidingen voor kern centrales. De zogenaamde procedure voor planologische kernbeslissingen (met inspraak over de vestigingsplaatsen) zal niet in werking treden voordat de Twee de Kamer in februari 1976 de Energie- nota behandelt. Ook zullen geen andere stappen worden gedaan die geld kosten of onherroeplijk zouden zijn. Aangenomen werd ook een motie van PPR en PvdA, waarin de regering wordt verzocht nog in deze kabinetsperiode een wetsvoorstel tot invoering van verplichte produktinformatie in de vorm van infor matieve etikettering in te voeren. Lub bers had in het begrotinsdebat gezegd dat de termijn daarvoor te kort was en bij dit standpunt bleef hij ook nu. ARP, CHU, KVP en BP bleken tegen. Aangehouden werd de stemming over een motie van de PvdA inzake het consumentenbeleid van Lubbers. Daarin werd de regering uitgenodigd om met een speciale nota te komen over het con sumptie- en consumentenbeleid. Dit om dat deze aspecten zullen ontbreken in de komende economische structuurnota. De minister- deed nu een toezegging. Door tal van wettelijke bepalingen, beschikkingen en regelingen wordt de school zelf te weinig gestimuleerd tot het nemen van eigen verantwoordelijk heid en wordt de creativiteit in het onderwijs om bij te dragen aan tal van noodzakelijk veranderingen, verstrikt, aldus de bewindsman. decentralisatie tot stand komt, moet wellicht ook worden uitgeprobeerd. Dr. Van Kemenade wees hierbij op ervarin gen met regionalisering in Italië, Zwe den, Angelsaksische landen en West- Duitsland. UTRECHT. (ANP). De school zal in de nabije toekomst zelf een grotere beleids ruimte moeten worden gelaten. Ze moet meer in staat worden gesteld haar eigen voorkeuren en indentiteit tot uitdrukking te brengen binnen een minder gedetail leerd voorgeschreven kader. Dit heeft minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen gisteren gezegd in een inleiding op de ledenvergadering van liet Werkverband van Plaatselijke en Regionale Onderwijsadviescentra (WPRO) in Utrecht, waarbij 12 schoolbegeleidingsdiensten zijn aangesloten. Gezien deze concessies wijzigde de PSP haar motie. Daarin bleef alleen het verzoek over om met plannen te komen voor meer arbeidsintensieve, minder energie-intensieve en meer milieuvrien delijke produktie. Nadat zowel de minis ter .als andere Kamerleden daarop had den aangedrongen, werd het resterende deel van de motie aangehouden tot aan de behandeling van de Energienota. Met grote meerderheid (alleen de Boe renpartij wat tegen) werd een motie van de PvdA aangenomen, waarin wordt verlangd dat de regering de uitkerings duur van de Wet Werkloosheidsvoorzie ningen ook verlengt voor ex-zelfstandi- gen van 58 jaar en ouder in handel, nijverheid en dienstverlening. Dit zou bijvoorbeeld kunnen gebeuren door ver lenging van de uitkeringsduur van de bedrijfsbeëindigingsregeling tot de 65- jarige leeftijd. Minister Lubbers was het met de bedoeling eens, maar het geld voor de uitvoering (28 tot 43 miljoen) is er volgens hem niet. Ter gelegenheid van zijn vijfenzeven tigjarig bestaan had het VNO een be drag ter beschikking gesteld aan de Stichting Maatschappij en Onderneming die, i nsamenwerkin gmët het NIPO, een onderzoek heeft ingesteld naar opinies over taken in de samenleving. Een korte weergave van dat onderzoek is vandaag op de VNO-ledenvergadering openbaar gemaakt. Wat de heer Van Veen in de resulta ten van het onderzoek vooral is opgeval len is de rangorde van de problemen die als werkelijk dringend worden ervaren. Meer dan de helft van de ondervraagden noemt achtereenvolgens: misdaadbestrij ding, ’milieubescherming, onderling be grip en samenwerking, inflatiebestrij- dlng, energie- en grondstoffenvoorzie ning, werkgelegenheid. „Daartegenover staa nrelatief lage ur- gentie-scores van onderwerpen die in de Nederlandse soeiaal-politieke discussie nogal nadruk krijgen, zoals vergroting van de medezeggenschap, verkleining van de inkomensverschillen, herverde ling en humanisering van de beschikbare arbeid. UTRECHT (ANP). „Er mankeert wat aan de veiligheid, de leefbaarheid en de bestaanszekerheid in onze samen leving. Er is teveel polarisatie en te weinig overleg als het gaat om veran deringen. Dat is in essentie de boodschap die uit her onderzoek spreekt”, aldus de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, mr. C. van Veen, vanmiddag op de openbare ledenverga dering van zijn verbond in Utrecht, toen hij „Zorgen voor morgen” besprak, het resultaat van een onderzoek dat op initi atief van het verbond is gehouden. Hij merkte op, dat bij het streven naar regionalisatie uitgangspunt is de overtuiging, dat daardoor het bestuur dichter bij de burgers kan worden ge bracht, dat daardoor een noodzakelijke afstemming op plaatselijke behoeften en mogelijkheden beter kan worden gega randeerd, en dat daardoor een geïnte greerde planning van het welzijnsbeleid en de welzijnsvoorzieningen kan worden verwezenlijkt. Hoe en tot hoever de Daarbij zijn we ook weer in het andere uiterste vervallen: we hebben de docent gewoon aan zijn lot overgelaten zonder hem door begeleiding, onderzoek en leerplanontwikkeling voldoende in strumenten te verschaffen om zijn meest essentiële verantwoordelijkheid voortdurend te kunnen waarmaken en zijn onderwijs eigen accenten te kunnen geven, zei dr. Van Kemenade. Dit be leidsmodel is volgens hem in het licht van vele nieuwe ontwikkelingen^ niet meer houdbaar. Kaba, de Plantagedrank met zijn fijne chocoladesmaak, is een zuiver natuurprodukt. In een ideale combinatie van druivesuiker, rietsuiker en minerale zouten met sterk ontvette - dus licht verteerbare - cacao geeft Kaba kracht en uithoudingsvermogen. Een gezonde lekkere drank voor groot en klein! Kaba, eenvoudig met melk te bereiden. Over de vermogensaanwasdeling (VAD) merkte hij op: „Ik zou me zelfs kunnen voorstellen dat, waar het hier gaat om een voor alle werknemers, ge organiseerd en ongeorganiseerd, en voor het gehele bedrijfsleven uitermate be- Van Veen merkte nog eens op dat overheid, vakbeweging en werkgevers om de tafel moeten komen om maatre gelen te bespreken die de economie in de eerstkomende jaren weer gezond kunnen maken en de werkgelegenheid kunnen verbeteren. De grondslag hier voor is een krachtig, goed renderend bedrijfsleven met een sterke internatio nale concurrentiepositie, functionerend in een maatschappelijk klimaat dat niet alleen de werknemer, maar ook de on dernemer en de kapitaalverschaffer het gevoel geeft er bij te horen, aldus de VNO-voorzitter. Wij staan zo zei de heer Van Veen, in ons land voor twee gigantische operaties die in de komende jaren gelijktijdig moeten plaatsvinden: een verschuiving van nationale middelen van een doorge schoten collectieve sector naar een hier door in de verdrukking geraakte parti culiere sector, vooral het bedrijfsleven, en het aanpassen van onze economische

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11