PvdA blijft bij plan voor personeelsraad En de kwart miljoen en zo’n 20 keer de ton. Camel 20 is weer terug Het zal je lot maar wezen Industriebonden Volvo meldt lagere winst van NW en NKV gaan praten fl.8ö Groter verlies bij Nederhorst Zweeds bedrijf geïnteresseerd in Emmamijn Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij ff „PvdA moet samenwerking met KVP en AR opzeggen" n tF Daarom zit ’t 6e nu zonder tegenstanders. WÉnneerkunt u loten kopen? Confessionele Kamerfracties tegen GROENEVELT TREKT VAN LEER TEGEN KABINET Hoe gaat het per postgiro? MH WOENSDAG 17 26 1975 ECONOMIE NOVEMBER Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. met en zonder filter DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer zal volgende week de brief behandelen, waarin het kabinet de maatregelen voor het sociaal-econo- misch beleid in 1976 bekendgemaakt. Gisteren begon de Kamer met de be handeling van de begroting van Sociale Zaken. AMSTERDAM (ANP) Voor zondige reformisten, zoals premier Den Uyl zichzelf eens heeft genoemd, is het nog de tijd om zich te bekeren en zich te ontdoen van partijen als de KVP en de ARP. Als hij de samen werking met die partijen hoger acht dan sympathie van het NVV, dan kan de bekoeling in onze verhoudingen voor lief worden genomen. Dit zei de voorzitter van de Industriebond NVV Arie Groenevelt gisteren in de ver- bondsvergadering van het NVV in Amsterdam naar aanleiding van de wat hij noemde „onzedelijke plannen van de regering” om via de lonen de economie te gaan beheersen. 16 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) filter^* Alle informatie: 070 - 653955. (ADVERTENTIE) >ps3©ii fund [Wjflf Kabinet zal loonmaatregel begin volgende week bekend maken De investeringen van Volvo zullen dit jaar bijna 1 miljard Zweedse kronen (circa 601 miljoen) bedragen en volgend jaar tussen de 600 miljoen (circa 366 miljoen) en 700 miljoen Zweedse kronen (circa 427 miljoen). den ziet het er niet naar uit dat de Tweede Kamer eerder over de maatre gelen zal debatteren dan volgende week woensdag en/of donderdag. Dit in tegen stelling tot eerdere verwachtingen, dat de regeringsplannen al deze week be kend zouden worden. Volgens de AR-fractie in de Tweede Kamer zal de ondernemingsraad nieuwe stijl het goed overleg als basis moeten hebben. ARP-woordvoerder Roolvink zei dat we in Nederland al tientallen jaren geleden hebben gekozen voor het over legmodel. De bevoegdheden van de on dernemingsraad moeten gewijzigd wor den, maar daarover moeten we niet polariserend discussiëren, aldus Rool vink. „Ook de ondernemers moeten niet polariseren”, zo zei hij. GOUDA (ANP). Het verlies De Anti-Revolutionair stelde zich op tegenover de PvdA’er Poppe, omdat deze de nieuwe ondernemingsraad als toets steen ziet voor de politieke gezindheid van de partijen. De PvdA en verwante mensen hebben zeer polariserende uit spraken gedaan. „Die groep is bepaald niet de eerstaangewezene om anderen de les te lezen”, aldus Rollvink. Nypels (D’66) wil dat minister Boers- ma zijn wetsontwerp over de onderne mingsraden wel baseert op de perso neelsraad, waarvan ook Poppe voorstan der is. Volgens DS’70-woordvoerder Stankeke zal zo’n personeelsraad fnui kend werken voor het overleg in de onderneming. DEN HAAG (ANP). Een Zweeds staalbedrijf heeft bij het ministerie van Economische Zaken geïnformeerd naar mogelijkheden van een heropening van staatsmijn Emma. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Schwarz (D’66). De minister zegt het bedrijf te hebben meegedeeld dat een studiecommissie be zig is de mogelijkheden van een/eventu eel gebruik van in Nederland voorko mende kolenvoorraden te bestuderen. Overigens zal het volgens de minister nog geruime tijd duren voor deze studie gereed is. Afhankelijk van de uitkom sten van deze studie zal de minister beslissen of een vervolgstudie zinvol is. moeten vormen van het debat over de begroting van Sociale Zaken. Groenevelt herhaalde wat hij reeds bij de totstandkoming van het kabinet-Den Uyl zei: „We juichen niet, omdat wij geloof hechten aan samenwerking met partijen die de socialisten gedogen”. Het DEN HAAG (ANP) De PvdA-fractie in de Tweede Kamer houdt de regering aan haar plan om voor 1 januari een wetsontwerp op de onder- nemingsraad-nieuwe stijl in te dienen. Tot de christen-democratische par tijen zei PvdA-woordvoerder Poppe gisteren dat zij het wetsontwerp en de discussie erover rustig moeten afwachten. Minister Boersma wilde de Kamer niet garanderen, dat zij de brief voor het komende weekeinde in handen heeft. Wel deed de minister de toezegging, dat de brief met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid maandag bij de Ka mer zou zijn. Onder deze omstandighe- genoten, alle medewerkers, een optimale medezeggenschap te kunnen uitoefenen, tezamen met degenene die ook verant woordelijkheid dragen voor de belangen van hen die de onderneming financieren. Minister Boersma plaatste bij inter ruptie de opmerking dat zelden een wetsontwerp, dat nog de ministerraad en de raad van state moet passeren, zo volledig van tevoren is aan- en uitge kleed als juist de wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Maar nu het om fundamentele beslissin gen gaat, over zaken als de inkomenspo litiek, de vermogens-aanwasdeling, de NW-voorzitter Kok en NKV-voorzit- ter Spit deden op het hoogtepunt van de ruzie een beroep op beide bonden de publieke discussie te staken en een „sfeerzuiverend gesprek” eventueel on der hun leiding te accepteren. Met dat gesprek gingen beide bonden akkoord; de bemiddeling van de vakcentralevoor- zitters vonden zij niet nodig. De heer Groenevelt had weinig goede woorden over voor het recente beleid van het kabinet. Een harde en diepe teleurstelling was het dat de regering zelfs heeft gedacht aan het openbreken van de collectieve arbeidsovereenkom sten. Waarom heeft het kabinet niet gedacht aan een prijsbeleid en beheer sing van de inkomens, zo vroeg Groene velt. Welke zekerheid heeft de vakbewe ging dat de ondernemers hun prijzen voor 1976 al niet volgens het verwach tingspatroon met 15 percent hebben ver hoogd? Groenevelt heeft van kaderleden van zijn bond gehoord dat de werkge vers hier en daar zelfs al een voorschot je in de prijzen nemen. Een raadsel noemde Groenevelt het dat de regering juist ruzie zoekt met de vakbeweging. Voor de industriebond NW staat het vast: dit kabinet kan ondanks de aanwezigheid van veel be vriende lieden niet de gewenste ver anderingen in de maatschappij op gang brengen en tegenkrachten het hoofd bie den. De partijen, die de partij van de arbeid nu gedogen, vormen straks rustig weer een regering met de WD. kabinet kreeg toen van Groenevelt het voordeel van de twijfel en hij noemde ditmaal met waardering met name de ministers van Kemenade en Pronk. AMSTERDAM (ANP). De dagelijk se besturen van de Industriebonden NVV en NKV gaan op 2 december samen praten over de agenda voor het „sfeerzuiverende gesprek” tussen de bondsbesturen van de twee industriebon den. De afspraak daarvoor werd ge maakt naar aanleiding van het geharre war tussen beide bonden ronde de fede- ratievorming. investeringspolitiek en met name de grondpolitiek, ontstaan binnen het kabi net de moeilijkheden. Het zou de Indu striebond NVV zelfs niet verbazen als het kabinet over de grondpolitiek struikelt. In de Kamerwas enige verwarring ontstaan, omdat de regeringsmaatregelen naar de mening van de meeste Kamerle den een essentieel onderdeel zouden bij Verenigde Bedrijven Nederhorst (Neder horst United) NV over het eerste half jaar van 1975 heeft, naar thans blijkt, f 31,6 miljoen bedragen, zo heeft het bestuur in aansluiting op een medede ling van eind oktober bekendgemaakt. Na de vaststelling van dit bedrag heeft kortgeleden een nieuw verlies zich geopenbaard. In een in Duitsland ge voerde scheidsrechtelijke procedure (proces Marl) is een beslissing gevallen die, aldus Nederhorst, tegen de verwach ting in niet alleen de op 6 miljoen gewaardeerde vordering aan Nederhorst ontzegt, maar een tegenvordering aan de wederpartij toekent van 15 miljoen. Hoewel de juistheid van deze beslis sing wordt bestreden, zou dit met inbegrip van proceskosten en dergelijke een vermogensverlies kunnen beteke nen van 23 miljoen. Op 10 december zal in Rotterdam een buitengewone vergadering van Neder horst worden gehouden. Aan deze verga dering zal een voorstel worden voorge legd tot goedkeuring van een overdracht van bouwondernemingen en enige ande re deelnemingen aan een door de staat en OGEM Holding NV op te richten vennootschap. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Ais u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. C ollecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. Hij reageerde hiermee op de christen democratische betogen in de Eerste Ka mer, vorige week, waaruit bleek dat voor KVP, ARP en CHU nogal wat onaanvaardbaarheden, ja zelfs breekpun ten, in deze materie zitten. „Uitstel zou met recht onaanvaardbaar zijn”, zei Poppe. De vraag hoe onze verlangens ten aanzien van de verdere bedrijfsdemocra- tisering kunnen worden verwezenlijkt is van uitermate grote betekenis voor de toekomstige politieke verhoudingen in de Tweede Kamer, zo waarschuwde Poppe. De president van Volvo, de heer Pehr Gyllenhammer, zei dat hoewel de winst niet aan de verwachtingen had voldaan, hij toch vertrouwen had in het resultaat over geheel 1975. Een stilstand is voor ons onvoorstel baar, gezien de doelstelling van het ka binetsbeleid. Juist als de materiële koek kleiner wordt worden de immateriële zaken, de spreiding van macht, belang- rijker. De werknemers willen juist nu meer invloed op het al of niet handha ven van hun werkgelegenheid. De KVP’er Hermsen vond het onjuist kost wat kost de eisen tot verandering van structuren op dit terrein binnen het bedrijfsleven door te drukken, al is in deze fase van de conjunctuur pas op de plaats maken ook onjuist. Hermsen wijst omvorming van de on dernemingsraad in een personeelsraad af als daarin uitsluitend de werknemersbe- langen zoude worden behartigd. Die raad zou zich in feite plaatsen tegenover het management en de kapitaalverschaf fer, in wezen geen medeverantwoorde lijkheid dragend voor de ondernemings- doelstellingen, geen verantwoordelijk heid vragend voor de beide andere com ponenten. Uitgangspunt bij de beoordeling van ook door de KVP gewenste veranderin gen blijft de ondernemingsgewijze pro- duktie. Daarbinnen dienen allebedrijfs- GOTHENBURG (Reuter en ANP). De winst voor belastingen van het Zweedse auto-concern A/B Volvo is in de eerste negen maanden van 1975 ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar gedaald van 574 miljoen Zweedse kronen (circa 350 miljoen) tot 348 miljoen Zweedse kronen (circa 212 miljoen). De omzet steeg van 7,6 miljard (circa 4,7 miljard) tot 9,8 mil jard Zweedse kronen (circa 5,9 mil jard), zo heeft Volvo in Gothenburg bekendgemaakt. De cijfers zijn inclusief die van Volvo Car BV, de voormalige personenauto-divisie -an DAF, waarin A/B Volvo een belang heeft van 75 percent. Gisteren is in de Tweede Kamer de behandeling begonnen van minister Boersma’s begroting van Sociale Zaken. De minister, dietijdens de zitting een gebaar van „sorry” maakte, kon de Kamer niet garanderen dat de toege zegde brief, waarin het kabinet de maatregelen voor het sociaal-economisch beleid in 1976 bekendmaakt, vóór het weekeinde het parlement zal hebben bereikt. Groenevelt wil premier Den Uyl niet betwisten zich te rekenen tot de zondige reformisten, „maar we bewonderen de keuze van zijn partners niet”. Hij nam het de regering vooral kwalijk dat zij met haar sombere voorspellingen voor de nabije toekomst met name naar het buitenland kijkt. „Dat deed Colijn voor de oorlog ook en toen moesten we ons ook drastisch aanpassen. Dat leverde ons 500.000 werklozen op. Het kijken naar het buitenland kan nu hetzelfde funeste effect hebben”, aldus de voorzitter van de Industriebond NW, die daaraan toe voegde dat het zijn bond irriteert steeds met ongefundeerde argumenten om de oren te worden geslagen. De groep die de werkloosheid moet opvangen, dreigt nu het slachtoffer te worden van de regeringsplannen door haar ingrijpen in de loonvorming, terwijl niemand garan deert dat een loonsverlaging inderdaad arbeidsplaatsen oplevert. Dat waren de spelers van F.C. Schuttersboek. Die speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2’/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kimt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. (via Ned. I om 18.45 uur) en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhofs, Den Haag. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. De verkoop begint elke eerste ÜHiÜinmi'" W'-v

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17