Speelsters van BOB HOMMES: DESNOODS IN Bloemendaal en HBS in 1976 GEEN COMPETITIE selectie hockey-jeugd Buntsma erelid bieder voor wielertoernooi Karate en de belangstelling IJmond-handbal Nieuw idee: nu Beverwijks schoolartsen betrekken bij sportkeuring TYBB dicht bij degradatie Huurschuld van Racing en Hercules: ZEGE EDO Ex-secretaris STREEKSPORT H H HIS (BUITENSPEL „Bataaf” hoogste „Als we moeten betalen gaan we zeker failliet i 55 VERGADERING BEVERWIJKSE SPORTRAAD ZAALVOETBAL W3 WOENSDAG 26 NOVEMBER 19 7 5 SPORT 25 sa 24 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze wielermedewerker) Tafeltennis-voorzitter Hommes van de afdeling Kennemerland: „Ik vind het triest en «oor de toekomst zorgwekkend (Van een medewerker) 1-4; BEVERWIJK. Tijdens de ledenver gadering van de Beverwijkse sportraad, gisteravond in het vrijetijdscentrum De paar mensen gedaan worden, maar in de huidige situatie moet het en dat vind ik triest en beangstigend tege lijk”. Uit het clubblad „De Biljarter”, offi cieel orgaan van het district Kenne merland van de KNBB: „De ervaring van wedstrijdleider is bij mij overge komen als een bom die moet barsten, vooral de eerste keer”. lement )RDIJ- f 7.95, vitra- vanaf tatweg 12550- «Ml oven, ice en i2, IJ- geven n gra- 4OOIE hoed, 42-44, 81 tol <46 De handbalclub IJmond valt niet meer onder de gemeente Velsen. De vereniging is nu opgenomen in de Beverwijkse gemeenschap. Het heeft de club nogal wat moeite gekost deze maatregel er door te krijgen. Want er was nogal wat vooi’ nodig: de statu ten moesten bijna compleet worden veranderd. Dat is nu eindelijk ge beurd. De vergadering van de sport raad in Beverwijk accepteerde gister avond Umor.d unaniem als lid. Vijf endertig verenigingen zijn nu bij de sportraad aangesloten. Redactie: ROB HOOGLAND Tel. red.: (02550) - 15389 - - Gisteravond werd tijdens de leden vergadering van de Beverwijkse sport raad door voorzitter Schipper bekend gemaakt dat er een commissie is gevormd, die een onderzoek zal doen naar de mogelijkheid tot verbetering van de medische sportkeuring in Be verwijk. Zoals bekend kan de sport keuring de groei van de sport in Bsverwijk niet bijhouden. De com missie, bestaande uit de heren Blauw, Hoogenboom (wethouder sportzaken) Tegel en mevrouw IJff hoopt dat met ingang van het seizoen 1976-1977 alles eindelijk op rolletjes zal lopen. Schipper: De moeilijkheden kunnen volgens mij uit de weg worden ge ruimd”. HAARLEM-IJMOND. Voor eigen publiek in de Treslongsporthal kwam Hillegom in de hoofdklassc van de Haarlemse zaalvoetbalcompetitie tot een 4-1 overwinning op hekkesluiter TYBB en steeg daarmee naar de vijfde plaats op de ranglijst. Voor TYBB net als Hillegom in de hoofdklasse debuterend schijnt vrijwel niet meer aan terug keer naar de eerste klasse te ontkomen. Wanneer er ondanks bestuurspogln- gen die onvermoeid doorgaan, geen verbetering komt, ziet Bob Hommes nog maar één redmiddel en dat is nog spectaculairder dan alle dreige menten van nu. „We zouden”, rede neert Hommes, „die bestuursfuncties kunnen gaan betalen. Gewoon geld geven voor die baantjes Wie weet lukt het dan om mensen te krij gen Een vreemde zaak, vooral omdat één van Hoogenbooms collega's deel uitmaakt van het Instituut. „We kunnen het gewbon niet betalen. Daarom mogen we ook niet meer in de Plantage-MAVO trainen. We zitten nu in de De Wrt-straat. We hebben al een brief gestuurd naar de sportraad, waarin we hebben laten weten, dat we hel niet kunnen betalen. Wor den we er definitief toe verplicht gesteld, dan gaat Hercules failliet. Of we krjjgen de toezegging dat we het in tien jaar mogen afbetalen”, aldus juffrouw Pletting. Volgens voorzitter De Jong van Racing Beverwijk zal dat echter nooit hoeven gebeuren. De Jong: „Dat kunnen ze ons nooit verplichten. Ónmogelijk. Wij zullen dan ook zeker niet betalen. Wij moeten van het jaar 1973 nog 1.700,overma ken en voor 1974 zal dat nog wel meer worden. Wij trainden in het Berlingh-college. Daar zijn wé gewoon uitgezet, omdat we die zogenaamde schuld hadden. Met ingang van september 1974 werden we er toen uitgezet. Daar is toen al erg veel over te doen geweest. En de zaak loopt nog steeds, zoals bij nog wel meer verenigingen die de dupe zijn geworden, zoals Her cules. Maar nogmaals: ze kunnen óns gewoon niet laten beta len. Ik ben jurist, dus daar weet ik wel het een en ander vanaf”. Door de financiële perikelen is Racing gedwonen om in maar liefst vier gymnastieklokalen te trainen. Lokalen, waarvan het beheer niet in handen is van het Regionaal Instituut voor Scholengemeenschappen. Voorzitter Schipper van de Beverwijkse sportraad: „Het is een erg vervelende zaak. Verschrikkelijk jammer, dat het nog steeds niet is opgelost. We zullen zou gauw mogelijk weer gaan praten met wethouder Hoogenboom”. Want dat is intussen wel komen vast te staan voor de zo geplaagde voorzitter: het ontbreekt bij veel ver enigingen aan echte betrokkenheid. Waar Duinwljck via rake klappen weer een badmintontitel haalde, sloegen wij er in de verslaggeving helaas even naast want „de gemeente” was wel degelijk vertegenwoordigd bij dat feest. Wethouder Voskuilen toonde zijn belangstelling even als de heren Heijers en De Graaf van de dienst sport- en jeugdzaken. Dat is natuurlijk droef. Ik hoop dat men alsnog de moeilijkheden van ons district wil gaan inzien, anders ben ik erg benauwd voor de toekomst. Neem de commissie „Project”. Die zetten we op om jeugd te interesse ren, op te vangen en te begeleiden onder andere via scholierentoernooi- en. Dat werk kan echt niet door een Verder werd op de vergadering de heer A. Commandeur benoemd tot op volger van Van Doorn als lid van het dagelijks bestuur. Het financiële over zicht, de bestuursver(her)kiezing en de rondvraag leverden geen problemen op. Ofschoon Bob Hommes met nadruk wenst te stellen dat er géén sprake is van „crisis”, „chaos” en „herrie” zoals wij in deze rubriek een paar weken geleden schreven (Hommes: „de ge schetste situatie klopte, maar ons be stuur vond de daarvoor gebruikte woorden te zwaar beladen”) staat wel vast dat het droeve lied van dit tafeltennisgewest nog lang niet uitge zongen is. De bekercompetitie, het volgende dreigement dpi het bestuur gebruikte, lijkt ook te gaan sneuvelen want> het ultimatum dat samenhangt met de oproep voor functionarissen loopt volgende week af en de reactie is tot heden nihil. En intussen heeft Bob Hommes, met de rug tegen de muur, al een maatregel in overwe ging die bij uitvoering weer groot opzien zal baren. „Het zou best eens kunnen”, zegt hij, „dat volgend sei zoen de competitie gewoon niet door gaat. We zitten momenteel zonder competitieleider en als die niet ge vonden wordt zie ik geen andere mogelijkheid dan de competitie af te gelasten. „Wie weet”, stelt hij, „dat de clubs dan wel reageren”. BLOEMENDAAL. Twee speel sters van Bloemendaal, Liesbeth Ze gels en Sita Swierenga, en, één van HBS, Mieke Groen, zijn geselecteerd voor het hockeyteam van Jong Oran je, dat op 27 en 28 februari in Manchester uitkomt op een Zeslan- den-toernooi. Behalve Jong Oranje doen de B-ploegen van Engeland, Wales, Schotland, Ierland en België mee aan het toernooi. Mieke Groen speelt ook in het bondsteam dat op 13 en 14 december m Den Haag deelneemt aan het zaal- hockey-toernooi van HDM. Bob Hommes, hij geeft het eerlijk toe, heeft zich zwaar vergist. Toen hij als voorzitter van de afdeling Kenne merland van de tafeltennisbond dreigde de regionale kampioenschap pen niet te laten doorgaan wanneer de clubs geen leden voor bestuurs commissies zouden leveren, rekende hij op een positieve ontwikkeling. „En daarvan”, zegt hij nu teleurge steld, „is het niet gekomen. Ik was ervan overtuigd dat de verenigingen ons tegemoet gingen komen, maar helaas De gymnastiekvereniging Hercules en de basketbalclub Racing uit Beverwijk verkeren in vrij ernstige financiële moeilijkheden, als tenminste de eisen van het zogenaamd Regionaal Instituut voor Scholengemeenschappen moeten wor den ingewilligd. In dat Regionaal Instituut worden de gemeen ten Beverwijk. Heemskerk, Uitgeest, Castricum en Akersloot ieder door één wethouder vertegenwoordigd. Zjj hebben het beheer over onder andere het Berlingh-college en de Plan- tage-MAVO in Beverwijk. Wat is nu het geval? Sinds het Regionaal Instituut de twee bovengenoemde scholen in beheer heeft, is de huurprijs voor de bij deze school behorende sportzalen flink verhoogd. En, wat voor Hercules en Racing veel erger is, met terugwer kende kracht. De schrik van juffrouw Pletting, penningmees- teres van Hercules, was dan ook groot toen er op een dag een envelop in de Hercules-brievenbus gleed, met daarin een brief van het Regionaal Instituut waarin stond vermeld, dat haar vereniging over het jaar 1973 nog 3.725.66 aan huur moest betalen. Minstens hetzelfde bedrag zal alsnog over 1974 moeten wor den betaald, terwijl ook over 1975, tot en met augustus (toen Hercules in verband met deze moeilijkheden de zaal van de Plantage-MAVO voor het laatst gebruikte) nog een navorde ring zal worden geheven. „Het is rampzalig”, aldus juffrouw Pletting, „we hebben er nooit iets van geweten. We gingen in onze begroting uit van zeven gulden per uur, het bedrag dat we altijd moesten betalen. Kijk, ik kan wel begrijpen dat de kostprijs iets hoger is geworden, maar zoveelEn dan moe ten we dat nog achterhaf horen ook. Dat Instituut zegt dat het met de gemeente is afgesproken, maar wethouder Hoogen boom weet nergens van. zegt hij” „Want ook dankzij jou”, aldus Schip per, „is de sportraad sinds de geboorte in kracht gegroeid”. Na zijn woorden over handigde de sportraad-voorzitter aan de heer Buntsma elf cassettebandjes met liedjes en conferences van Wim Sonne- veld, „goed voor elf uur luistergenot”. Buntsma in zijn dankwoord: „Destijds ben ik in de sportraad gegaan omdat ik niet wilde verstarren. Omdat ik niet al leen voor de hockesport in de weer wilde zijn. Ik wilde de sport in het algemeen van dichtbij meemaken. Maar daarin wil ik ook niet vergrijzen. Daar om richt ik nu mijn aandacht op een ander facet van de maatschappij”. De heer Buntsma wordt voorzitter van een stichting voor bejaardenzorg. De vergadering, waarin maar weinig van de 34 aangesloten verenigingen wa ren vertegenwoordigd, had een rustig verloop. In zijn openingswoorden toonde voorzitter Schipper zich verheugd over de zelfwerkzaamheid van de voetbalver enigingen Beverwijk en DEM en over het feit dat de krachtsportvereniging DOK een trainingsgelegenheid had ge vonden. Ook was hij tevreden met de gevorderde plannen van KZC voor de bouw van een clubhuis, de op handen zijnde verbetering van de accommodatie van Eechtrop en De Kennemers en het feit dat de sportvereniging Wijk aan Zee één bestuur had gevormd. De voorzitter van de Kennemer Inva liden Sportvereniging, de heer Van de Kroeft, sprak de hoop uit dat er bij de bouw van een eventuele nieuwe sporthal rekening zou worden gehouden met de wensen van KIS. Ook vertelde de heer Van de Kroeft het een en ander over de tweedaagse sportmanifestatie, die op 31 januari en 1 februari 1976 door KIS wordt georganiseerd in de sporthal Be verwijk en het sportfondsenbad. Op de eerste dag zullen er wedstrijden zit- volleybal, tafeltennis, boogschieten en „algemene” sport worden gehouden. De dag daarop zullen in het sportfondsen bad zwemwedstrijden worden georgani seerd. Een en ander kost bijna tien mille, waarvan de sportraad zesduizend gulden voor zijn rekening neemt Van de Kroeft: „We hadden de nationale zwemkampioenschappen willen organise ren,- maar jammergenoeg voldoet het zwembad niet aan de eisen van de NIS”. H1ARLEM. Voor zo'n 100 toe schouwers speelde EDO en Van Nispen een lichtwedstrijd die door de Haarlem mers met 4-2 werd gewonnen. De meest spectaculaire spelers waren EDO-er Leasen die twee strafschoppen miste, en keeper Pompe die deze schoten stopte. Het score-verloop: Lensen 1-0, Geerlings 1-1, Witteman 1-2, Lensen 2-2 (rust), Van der Lubbe 3-2, Srfiemmekes 4-2. „Wat me frappeerde”, aldus Hommes die met zijn bestuur al vanaf 17 mei wervingsbrieven rondstuurt, „was, dat bleek dat veel secretarissen onze ver zoeken niet eens aan hun mede-be- stuursleden doorgeven. Dat hoorde ik toen ik wat persoonlijke acties ging ondernemen. Net zoals ik erachter kwam dat veel clubs de moeite niet opbrachten om hun leden in te lich ten. Ik heb zelf wat mensen benaderd voor een commissiepost en toen bleek dat ze eenvoudig van niets wisten. In een „gaat-dat-zien”-poging, stuurden de regelaars van dit sport gebeuren keurige stencils naar de dagbladen, naar de sportredacties lie den het in hun berichtgeving afweten, zo meldt het laatste schrijven droef. Het in de hoofdklas A spelende EDO moet zondag 7 december voor de strijd om de districtsbeker op eigen veld aan de Mr. Jan Gerritszlaan in Haar- lem-Noord aan de slag tegen het mo menteel in de eerste klas spelende ZFC. Een aloude rivaal. „We hebben elkaar in het vroegere tijdperk van het amateur voetbal meerdere keren ontmoet”, aldus secretaris K. Sibrandi van EDO weten en „ook in de periode van het betaalde voetbal.” Een andere aardige bijkomstig heid is dat de huidige ZFC-trainer Siem Kistemaker bij EDO als zodanig in dienst is geweest toen het nog betaald voetbal speelde. In de strijd om de districtsbeker is men tot de derde ronde gevorderd. Als hoofdklasser komt EDO overigens voor het eerst in actie. De vierde rit van een interclubcom- petitie cycle-cross van de Ren- en Toer- vereniging De Bollenstreek op het bos en duinparcours nabij Noordwijkerhout, is op overtuigende wijze gewonnen door de Noordwijkerhouter Gerard Looye- stein. Aan de finish had hij 39 sec. voorsprong op de als tweede eindigende Wietse Tjoleker uit Hillegom. Derde was Wim Looyestein uit Noordwijkerhout op 1 min. 33 sec., vierde zijn dorpsgenoot Tjeerd Dijkstra op 2.44 en vijfde Ton de Vos uit Rijsenhout op meer dan 1 ronde. De Hoofddorper Jimmy Kruunen- berg zegevierde in een wielerveldrit op een parcours nabij Weesp. Tweede was Nico Steur uit Blokker en derde de Amsterdammer Jan Barendse. Het programma voor de competitie damesvoetbal in de afdeling Haarlem KNVB ziet er voor zondag als volgt uit: eerste klas: DSC ’74—RCH (14.30); Haar lem GirlsTHB (12.00). Res. eerste klas: RCH 2v. Nispen 1; Progress 1Cronjé Girls 1 (14.30). Verschrikkelijk veel kinderen doen aan sport, dus het i s mijns inziens mooi te combineren. Misschien dat zelfs nog één jaar bij het voortgezet onderwijs op die manier zou kunnen worden gekeurd”. Slof, is de aftredende secretaris N. G. Buntsma unaniem benoemd tot ere-Iid. Buntsma, die vanaf de oprichting van de Sportraad, in 1955, zitting had in het dagelijks bestuur, nam gisteravond af scheid. H ij wordt opgevolgd door de heer A. P. van Doornik, tot gisteren lid van het dagelijks bestuur. In zijn speech zei voorzitter Schipper, dat de inbreng van Buntsma, die ook al ere-voorzilter van de hockeyvereniging Scheybeeck is, „duidelijk zal worden gemist”. Eén plan is in ieder geval al ont wikkeld. In Beverwijk komt er bin nenkort een vierde schoolarts bij, zo dat ook in die sector wat meer ruim te vrij komt. Het plan is nu om de schoolartsendienst bij de sportkeuring in te schakelen. Hoe? Zoals wellicht bekend worden de leerlingen van de eerste, derde en zesde klas van de lagere school aan een keuring onder worpen. Schipper: „Dat zou dus kun nen worden gecombineerd. Als die kinderen door de schoolarts gezond worden verklaard, zouden ze een briefje of een kaartje kunnen krij gen, waarmee ze naar het sportkeu- rings-bureau kunnen gaan. Waar ze weer een goedkeuringsbewijs voor sportbeoefening kunnen ontvangen. Zaterdagavond om half acht wor den in de sporthal te Beverwijk nati onale karate-kampioenschappen ge houden, georganiseerd door de sport scholen De Lange en Plenckers uit de IJmond. De Lange en Plenckers kunnen zich dat overigens wel een beetje '•oorstellen al zijn ze het er uiteraard niet mee eens. Citaat uit een lange brief: „Het die slechte naam, red.) zou volgens ons te wijten kunnen zi.m aan de invloeden die uitgaan van 1 v -series en de Chinees-Japanse vechtfilms in de bioscopen. Daarin wordt getrukeerd en nog op een slechte manier ook”. Vier clubs of comité’s hebben een bod gedaan en van hen kwam De Bataaf met 6.125,00 als hoogste bieder uit de bus. De gezamenlijke Haagse wielervere nigingen bleken er 6.030,00 voor over te hebben en de comité’s van Mill en Merkelbeek respectievelijk 3.375,00 en 2.510,00. „Het is meestal wel zo dat de hoogste bieder het recht van organiseren krijgt”, zegt voorzitter Henk Bruyntjes van De Bataaf, „en daarom maken wij de beste kans. Door het hoofdbestuur van de KNWU wordt echter ook beke ken of het parcours en de accommodatie geschikt zijn en wat dat betreft maak ik me over Zandvoort geen zorgen. Alhoe wel sommigen beweren dat het circuit te licht is voor een kampioenschap, maar daarmee ben ik het niet eens Vooral als er een straffe wind uit zee staat, kan het behoorlijk lastig zijn”. Het enige punt dat mogelijk in het nadeel van De Bataaf kan werken is de datum. Van de Halfwegse club heeft men een optie voor zaterdag 12 juni op het circuit, maar van de KNWU wil men liever een week eerder rijden. Het zal dan echter moeilijk worden om het Zandvoortse circuit te krijgen, omdat zaterdag 5 juni in het Pinksterweekend valt en er dan getraind moet worden voor de auto-races. Mocht De Bataaf inderdaad de organisatierechten krijgen, dan zal het een apart comité in het leven roepen dat zich met de voorberei dingen gaat bezig houden. Sticker Stars bleef in de eerste klas A volop in de running door met 2-0 van EDO te winnen. De uitslagen. Hillegom: h>oldklas: Hillegom TYBB 4-1; eer ste klas A: Sticker Stars EDO 2-0; tweede klas A: Nihot Buikx Sport 2- 1: tweede klas D: KGM Bakker Zn. 1-1; res. derde klas E: Barricade Boys 4 - Progress 4 1-3. Nieuw Ven nep: tweede klas D: De Krim Wilhox 4-3; Kroon Raaphorst V. 5-3; derde klas F. Paradiso Boys Nugteren 0-4; res. derde klas B: De Krim 2 Haar lem 2 1-2. Beverwijk: tweede klas B: Sihi FC Otte Eagles 3-3; res. eerste klas: Sport CS 2Groot/Assumburg 2 2-4. Lichthal 2 Tuinstra 2 1-2; res. tweede klas B: Davidson 2 Barricade Boys 2 1-3; res. tweede klas C: Fran- sen/Schoot 3 Barricade Boys 3 res. derde klas D: Wijker Post 2 Strawberry 2 2-4. Heemskerk: eerste klas B. De Zon KI. Zwitserland 0-2; tweede klas C: Hohn Bol ten WBH 4- 6; Herbert Blom De Biggen 0-1; Heemskerk Donkey Shot 3-5; res. tweede klas C: De Ezel 2 De Biggen 3 6-2. ZANDVOORT.Er bestaat een rede lijke kans dat in het wielerseizoen 1976 voor het eerst sinds een aantal jaren weer eens een nationaal wegkampioen- schap op het circuit van Zandvoort wordt verreden. De Halfwegse Sport Club De Bataaf heeft namelijk bij de KNWU het hoogste bod gedaan op de rechten om het kampioenschap van Ne derland voor nieuwelingen, junioren en veteranen te mogen organiseren en heeft daarbij het oog laten vallen op hel Zandvoortse circuit. Waar het voor alle duidelijkheid nog even gememoreerd in deze kwestie om gaat, is het bezetten van bestuursposten in commissies voor welke vakatures een beroep is gedaan op alle clubs om één lid voor dit werk beschikbaar zien te krijgen. Toelichting van Bob Hommes: „Met name de commissies Project, ACL (competitiezaken, red.) en T. en W. (toernooien en wedstrijden, red.) zit ten te springen om mensen. We kun nen gewoon niet vooruit met ons werk. De hele zaak staat in feite stil want het algemeen bestuur moet er nu de klussen van sub-commissies bijnemen. Dat is natuurlijk een on houdbare situatie. Het heeft ons bij zonder onaangenaam verrast dat de verenigingen zich zo afzijdig opstel len. Daarom willen we kadercursus sen gaan organiseren die ons ervan verzekeren dat er mensen zijn die naast hun specifieke opleiding ook dit soort verantwoordelijkheid binnen een club brengen”. r*. Ufc Wt A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25