Kissinger wellicht in december naar Moskou VN „verontrust” over martelingen in Chili Britse fregatten gaan trawlers beschermen GEDEELTELIJKE AMNESTIE IN SPANJE Da Costa Gomes kondigt noodtoestand af Proces tegen verdachten moord op joden t LONDEN Visserijgeschil Engeland-IJsland door mco scheepmaker KATACHTIG BOMMEN Lichte politieke gevangenen profiteren mee 26 NOVEMBER 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND 2 m N ;er res ek •Ia ns M :te WOENSDAG EESS3H9 Portugal op rand van burgeroorlog het tan I (ADVERTENTIE) iel (ADVERTENTIE) 1111 Het Britse fregat HMS Leopard op weg naar de wateren van Ijsland in opdracht (Van onze redactie buitenland) VI De autobussen hebben twee verdiepin gen: op de bovenste verdieping zitten de buitenlanders, gelijkvloers de Engelsen. Kranten als de Evening News en Eve ning Standard zijn vanaf de vroege och tend verkrijgbaar en hebben op hun voor pagina een bericht van zeer hevige aard. Eén van hen kwam ’s middags de straat op met EXIT FRANCO in stieren van letters. Dat was een concessie: het mini mum aantal doden in het voorpaginabe- richt dient bij voorkeur drie te zijn. Bomaanslagen kunnen echter altijd re kenen op een voorkeurbehandeling. Van daar misschien dat Londen de stad is van de taxi’s en de bomaanslagen. ion ide dit ?en van de regering om de Britse vissersschepen te beschermen tegen IJslandse kanonneerboten. Afgewacht moet worden of „revolutio nair links” in Lissabon zijn aanhang de straat op weet te krijgen om de opstan dige eenheden te ondersteunen. Meerma- Een woordvoerder van de christende mocratische oppositie in Spanje noemde de amnestie „een stap in de goede rich ting”, die echter „op de weg naar natio- Van onze redacteur in Washington Henk Leffelaar) De militaire tak van de ETA heeft gisteren meegedeeld dat de moord op de burgemeester van Oyarzun, in Spaans- baskenland, zijn werk is geweest. De noodtoestand die president Da Cos ta Gomes gisteren afkondigde, verbiedt echter elke manifestatie, terwijl pers, radio en tv onder censuur zijn geplaatst. Om tien uur dinsdagavond werd in Lis sabon een uitgaansverbod van kracht. „Wij hebben de aanslag gepleegd” zo meldde een ETA-vertegenwoordiger via In een gisteren uitgegeven communi qué keren de twee blokken zich tegen koning Juan Carlos als „koning van de moviemento”, de enige toegelaten poli tieke organisatie in Spanje en zeggen ze dat ’s konings inaugurele rede „zonne klaar aantoont dat hij de troon heeft aanvaard in volledige onderworpenheid aan een anti-democratisch en sectarisch systeem”. Het onderzoek van de commissie toon de aan dat de D1NA, de geheime dienst, opereert zonder enige controle van de rechterlijke macht en ware martelcentra heeft ingericht. Ook het voortduren van de staat van beleg maakt het de Chi leense autoriteiten mogelijk vergaande maatregelen te nemen. rd- lag de lan Hij re- er- or- de gs- te- in de ge- ger het ige IO, len st een het O- m- ien ijk :01— ge- de ële er- ije- lan :en >gd <e- te lis te ;en ees eld of Je- ui- ge- ide in 3U- ge- 000 iti- net er- ten bij om JOU m- md ge- ijn cht ers der te- de TU- ijk len vs- er- gn. ;ns de liet El- ge- ing >d- le- nd, ren ni te mg sen te um ing De »en as aal oe- ran ieft as die len is ize m- len is bericht dat de bewegingen ter linkerzijde van de communisten van Cunhal door met hen sympathiserende legereenheden zijn bewapend. Ook de communisten zouden hun aanhang van wapens hebben voorzien. laatste politieke testament, waarin staat dat hij al zijn vijanden vergeeft. De woordvoerder verklaarde dat alle gevangenen die 20 jaar of langer gedeti neerd zijn, zullen worden vrijgelaten. Anderen krijgen strafvermindering naar de mate van de tijd die zij al in gevangenschap hebben doorgebracht. de rechten van de mens voorstelde, Chili niet zonder meer te veroordelen, maar een commissie te benoemen die een onderzoek zou moeten instellen naar de martelingen en executies. Het bewind in Santiago besloot in juli van d it jaar, ondanks eerdere beloften, de commissie niet toe te laten omdat zij deel zou uitmaken van een „internationale marx istische samenzwering tegen de souverei- niteit van Chili”. Het aanstaande weekeinde zullen nog twee fregatten in het omstreden gebied aankomen. Deze na lange aarzeling door de Britse regering genomen maatregel heeft bewerkstelligd dat de 37 Britse vissersboten in het IJslandse gebied heb ben besloten toch maar niet naar hun thuishaven terug te keren. Ze hadden hiermee gedreigd voor het geval ze niet gauw verzekerd zouden worden van steun door de Britse marine. Volgens niet bevestigde berichten zou den vanuit het noorden en zuidoosten van Portugal regeringsgetrouwe leger eenheden oprukken naar Lissabon. De noordelijke toegangswegen naar de stad werden echter nog steeds bewaakt door militairen van het Ralis-regiment, die sympathiseren met de opstandige para chutisten. De regering in Reykjavik is nu na tuurlijk buitengewoon boos op de Brit ten, en ze dreigt er binnensmonds mee de diplomatieke betrekkingen met Lon den te verbreken. Premier Hallgrimsson van Ijsland verklaarde gisteravond dat ders, aan de vooravond van het bezoek van president Ford aan Peking, milder heefr willen stemmen. Dat kwam ook tot uitmg in zijn opmerking dat Was hington prijs stelde op betere relaties met Chiiiu en de Sowjet-Unie, maar hij leg de daarbij de nadruk op China. DEN HAAG. (ANP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal waarschijnlijk in overgrote meerderheid akkoord gaan met een Nederlands voor stel, haar „ernstige verontrusting” uit te spreken over de flagrante schendingen van de rechten van de mens in Chili en het tot systeem verheven martelen van gevangenen. De rebellerende parachutisten zijn ge legerd op de luchtmachtbasis Tancos. Zij werden onlangs ingezet bij de overval op het pro-communistische radiostation Renascenca, waarbij de zender werd op geblazen. De para’s protesteerden toen al tegen hun meerderen, omdat zij zich misleid en misbruikt voelden. De drup pel die voor hen de emmer deed overlo pen, was de bevestiging maandagavond van het ontslag van Copcon-comman- dant De Carvalho als militair bevelheb ber van het district Lissabon door de Revolutionaire Raad. De Carvalho werd vervangen door kapitein Vasco Louren- co, een van de medestanders van de groep gematigde leden in de Revolutio naire Raad, onder leiding van minister van buitenlandse zaken Melo Antunes. Chili wordt niet met zo veel woorden „veroordeeld”, maar de Assemblee zal er vrijwel zeker wel mee instemmen dat de speciale commissie van onderzoek die door het bewind van Pinochet niet is toegelaten haar werk voortzet. Het was Nederland dat op een dit voorjaar gehouden VN-conferentie over In Lissabon gingen gisteravond ge ruchten dat de in ongenade gevallen commandant van de militaire veiligheid stroepen (COPCON), generaal Otelo de Carvalho, tijdens een spoedzitting van de Revolutionaire Raad onder arrest was gesteld. Een van de eisen van de rebelle rende parachutisten was, dat De Carvalho weer terug moest komen als militair commandant van het district Lissabon. De Carvalho wordt, ervan verdacht de acties van de rebellerende parachutisten te hebben voorbereid. Je krijgt door het een en ander na tuurlijk toch iets schichtigs in een res taurant. Restauranthouders klagen er al over dat de gasten niet meer bij het raam willen zitten (de bom in Walton’s Restaurant werd door het raam gegooid, kwam op het daarachter staande tafeltje terecht en ontplofte onmiddellijk). Toen we de volgende dag bij La Terrazza aten, droomde ik, wachtend op het voed sel, dan ook bij voorbaat de aan de tijdsomstandigheden aangepaste jongens droom, waarin ik door snel en koelbloe dig optreden mijn lief en alle omringen de gastarbeiders van de dood zou red den. Geen ouderwets gedoe meer met in het water springen en haar naar de kant brengen, of het brandende huis inhollen en haar voor de vlammen wegrukken, maar razendsnel in actie komen zodra de bom gegooid wordt. Ik was met opzet met mijn gezicht naar het raam gaan zitten, zodat ik een goed overzicht had op het buitengebeuren, de auto zou met gierende remmen stoppen, ik zou mij al meteen van mijn stoel verheffen, een roodharige jongeman springt uit de au to en gooti een donker voorwerp in de richting van het raam, ik werp het ta feltje met alle spijs en spet erop rück sichtslos omver en duw mijn vrouw, die zich nog van geen kwaad bewust is, achter het tafelblad, de bom verplintert het glas, maar in één vloeiende bewe ging heb ik mij al als een katachtige keeper in de baan van de bom gewor pen, ik vang hem in de lucht op, en nog in miin val slinger ik hem weer naar buiten, precies onder de auto van de terroristen, die, boontje komt om zijn loontje, met gevangenisstraffen van drie tot vier jaar uit hun auto worden ge slingerd. HERO OF LA TERRAZZA: GOALKEEPING DUTCHMAN SAVES MANY LIVES!, staat al een uur later in de Evening Standard. Ik lees het verhaal hoofdschuddend door en werp de krant achteloos in een prullenbak. MADRID (UPI) Koning Juan Carlos van Spanje heeft gisteren door middel van een communiqué van het kabinet een gedeeltelijke amnestie afgekondigd waarvan ook een aantal politieke gevangenen zullen profil teren. De koning maakte ook het ongedaan maken bekend van doodvon nissen voor misdaden die vóór zijn beëdiging op zaterdag werden begaan. In Spanje is over vijftig gevangenen de doodstraf uitgesproken. nale verzoening door andere gevolgd zal moeten worden”. De clandestiene socia listische arbeiderspartij was niet tevre den en verklaarde amnestie voor alle politieke gevangenen te willen hebben. „Wij erkennen niet dat verzet tegen de dictatuur een misdaad was”, verklaarde zij. De twee grote Spaanse oppositieblok- ken, de democratische junta waarin de communisten de boventoon voeren en het democratisch platform, waarin de socialisten de belangrijkste inbreng heb ben, gaan morgenavond gezamenlijk de monstreren bij de Spaanse ambassade in Parijs. Enkele opstandige militairen bij een ba sis in Lissabon. Ze houden de wacht met een pantservoertuig. Hun actie is uit protest tegen het afvoeren van generaal Carvalho als bevelhebber van het mili taire district Lissabon. Burgemeester Echeverria Albisu werd maandag in de deuropening van zijn woning door een onbekende in het hoofd geschoten en overleed op weg naar een ziekenhuis. DÜSSELDORF (AP) In Düsseldorf zal vandaag een proces van start gaan tegen 14 voormalige concentratiekamp- bewakers. Zij staan terecht wegens hun aandeel in de moord op tenminste 250 OGO joden in het Poolse kamp Lublin. Een van de vijf vrouwelijke verdach ten in dit proces is de 56-jarige'Hermine Braunsteiner-Ryan, die na de ,oorlog met een Amerikaan huwde en in 1973 door de Verenigde Staten werd uitgeleverd. Bovenaan de lijst van negen mannelij ke verdachten staat de vroegere com mandant van het kamp, Hermann Hack- mami, die 62 is. Hij, mevrouw Ryan en nog enige anderen staan al voor de tweede keer terecht voor hun oorlogs misdaden. Hackmann werd in 1955 uit de gevangenis ontslagen en mevrouw Ryan ontsnapte aan haar gevangenis straf doordat zij met een Amerikaan trouwde. Op bevel van een districtsrechtbank in de Verenigde Staten werd zij uitgeleverd aan West-Duitsland. De eerste van de. ongeveer 200 getui gen zullen begin volgend jaar voor de rechter verschijnen. De dossiers met be wijzen tegen de 14 verdachten beslaan ongeveer 20.000 pagina’s. (Vervolg van pagina 1) LISSABON Portugal leek gisteren op de rand van een burgeroorlog te staan. President Da Costa Gomes kondigde toen de noodtoestand voor Lissabon en omgeving af, nadat regeringsgetrouwe commando’s in actie waren gekomen tegen rebellerende parachutisten die gistermorgen vier luchtmachtbases hadden bezet. De parachutisten controleerden de radio- en televisie-uitzendingen vanuit Lissabon en hadden een aantal comman derende luchtmachtofficieren gevangen genomen. De opdracht die de fregatten hebben meeeekregen, is zich op te stellen tussen de Britse vissers en de IJslandse pa trouilleboten in, zodra deze duidelijke pogingen gaan ondernemen om de Brite netten te kapen. Op herhaalde vragen aan de betreffende onderminister van het ministerie van buitenlandse zaken, deelt deze bewindsman mee dat er pas in hei alleruiterste geval van geweld gebruik zal mogen worden gemaakt. In de kabeljauwoorlog” van vorig jaar vielen daadwerkelijk enige schoten ovor de boeg. Vorige week waren we in Londen, een stad waar de auto’s links rijden en de voetgangers op de trottoirs, in de gangen van de ondergrondse en in de warenhui zen en musea geneigd zijn rechts te houden. Het kartelmes is er nog onbe kend, en op de borden aan de huizen is in het woord TOILET de I weggevallen. Om hoeveel gegratieerde gevangenen het gaat is niet gespecificeerd, maar een regeringswoordvoerder omschreef het betreffende decreet als „zeer genereus”. Hij zei dat het was uitgegeven in de geest van generaa' Francisco Franco’s radio Monte Carlo, „omdat Echeverria Albisu een politieverklikker was”. WASHINGTON. Minister Henry Kissinger heeft de mogelijkheid geop perd dat hij in december naar Moskou zal reizen om in gesprekken met de Russische leiders de gestagneerde onder- handelingen over een wederzijdse ver mindering van het kernwapenarsenaal (SALT) weer op gang te brengen. Hij suggereerde ook dat de Amerikanse re gering bereid was zijn positie te wijzigen wanneer de Sovjet-Unie zijn eigen standpunt zal willen herzien. Kissinger, die verslaggevers te woord stond op een persconferentie in Detroit, zei verder dat hij geen plannen had om af te treden en dat hij in het komende jaar een aantal Afrikaanse staten hoopt te bezoeken. De SALT-onderhandelingen zijn op twee punten vastgelopen. Moskou wil dat de nieuw ontwikkelde Amerikaanse sub-sonische .cruise” raketten, die op ge ringe hoogte het landschapsprofiel aftas tend naar hun doelwitten worden geleid, binnen de beperkingen van een SALT- overeenkomst gebracht worden. De Amerikanen verlangen hetzelfde wat be treft de nieuwe Russische „backfire” bommenwerper, een toestel met' uit vouwbare vleugels dat in staat is op een eenmalige missie het Amerikaanse conti nent te bereiken. He* Witte Huis bevestigde noch ont kende een mogelijke reis van Kissinger naar Moskou, maar zei wel dat er „op dit ogenblik” geen plannen waren voor een ontmoeting tussen president Ford en de Russische partijleider Brezjnjev. In Washington gaan sinds enkele dagen ge- ruch en dat de twee leiders elkaar laat in december zouden ontmoeten wanneer Brezjnjev in Cuba verwacht wordt voor het communistische partijcongres in Ha vanna. Het meest opvallende in Kissingers toespraak, die ook in Detroit werd ge houden, was dat hij het woord „hegemo nie” gebruikte. Deze term wordt door Peking gereserveerd voor de Russische „hegemonistische expansie” en in politiek kringen wordt daaruit de conclusie ge'rokken dat Kissinger de Chinese lei- Het decreet is afgekomen twee dagen voor de offjciële proclamatie van Juan Carlos t®t koning en het te deum van dankzegging dat erop volgt. Morgen be vinden zich daarvoor in Madrid hoog waardigheidsbekleders uit veel landen. Volgens president Da Costa Gomes waren de acties van de parachutisten de aanzet voor een linkse staatsgreep. Door de noodtoestand af te kondigen, plaatste Gomes de militaire eenheden in en rond Lissabon onder zijn directe bevel. Nadat eerst een ultimatum was gesteld, kregen de commandotroepen opdracht het be zette hoofdkwartier van de luchtmacht in Monsanto te ontruimen. Daarbij zou den schoten zijn gevallen, maar er werd gen melding gemaakt van slachtoffers. Tweehonderd parachutisten werden ge arresteerd, onder wie de leiders van de opstand. Korte tijd daarna kwam het bericht dat de rebellen ook een tweede luchtmachtbasis zonder verzet hadden verlaten. „hei gebruik van geweld door de Britse regering in geen enkel opzicht onze vastbeslotenheid om de noodzakelijke maatregelen ter bescherming van de vis stand aan onze kusten door te voeren, zal aantasten”. Volgens Hallgrimson heeft de Britse regering opnieuw de vergissing gemaakt te denken dat wa pengekletter Ijsland zóu kunnen bewe gen tot wijziging van zijn beleid. „Ijs land heeft beide eerdere kabeljauwoor- logen gewonnen, en zal zeker ook deze derde winnen”, aldus de IJslandse pre mier. ‘s... De door de parachutisten bezette tele visiestudio’s in Lissabon verdwenen gis teravond laat uit de ether. De uitzendin gen werden overgenomen door de televi siezenders in het regeringsgetrouwe Oporto. Vlak daarvoor had een van de opstandige militairen, kapitein Duran Clemente van het links-militante artille rieregiment Ralis, nog getracht de kij kers duidelijk te maken wat de Portuge se revolutie eigenlijk betekende. Zijn op treden werd vanuit Oporto vervangen door een film van Danny Kaye. Een kleine 2,5 jaar geleden waren we ook in Londen. Op het moment dat we in Oxfordstreet in een boekhandel ston den, ontplofte enkele honderden meters verderop een bom, met zes gewonden als batig saldo. We kwamen dat te weten doordat we, na nog even iets gebruikt te hebben in een restaurant, in dezelfde Oxfordstreet de Evening Standard koch ten die wist te melden dat er een uur tevoren een bom was ontploft in Ox- fordstreet. Dit keer ging het net zo. We zwierven dinsdagmiddag door Chelsea, moeten toen ook langs Walton’s Restau rant zijn gekomen, en de volgende och tend lazen we dat daar ’s avonds een naar binnen geworpen bom twee doden en een groot aantal gewonden had ge ëist. Zo zal iedere Londenaar toch wel eens per jaar het verhaal kunnen vertel len hoe hij op het nippertje (door een afstandsverschil van slechts enkele hon derden meters of een tijdsverschil van slechts enkele uren) aan een bomaan slag ontsnapte. Voor het overige merk je er natuur lijk niets van behalve dan door de veiligheidsmaatregelen. Als je een mu seum of theater binnenstapt wordt eerst je handbagage gecontroleerd, zodat je, eenmaal binnen, steeds het gevoel houdt dat je de leuning rechtop moet zetten, de riemen vast moet maken en elk ogenblik kunt opstijgen. En bij de in gang van de Royal Academy of Arts waar een tentoonstelling werd gehouden van landschappen uit de Russische mu sea, stond een agent met een soort rolveger, bestaande uit een stang met batterij, en een bolle horizontale spiegel op wieltjes geflankeerd door een lamp, die onder de binnenkomende auto’s werd geschoven om te zien wat voor ontploffingsmateriaal aan het chassis be vestigd was. President Da Costa Gomes, die nu voor het eerst openlijk de kant van de gematigde krachten in Portugal heeft gekozen, kan voorzover nu valt te over zien, rekenen op de steun van een meer derheid in de land- en luchtstrijdkrach ten. De Portugese marine heeft zich tot nu toe niet op het strijdtoneel vertoond. REYKJAVIK. Een IJslandse ka nonneerboot heeft gisteravond de kabel doorgevaren waarmee een Brits vissers vaartuig zijn netten door de zee trok, zo heeft de IJslandse kustwacht bekend gemaakt. Het incident binnen de nieuwe IJs landse visserijgrens, 200 mijl uit de kust, gebeurde enkele uren nadat een Brits fregat in het omstreden gebied was aan gekomen om de Britse vissersschepen te beschermen. Voor het presidentiële paleis in Lissabon stonden de tot aan de tanden gewapende regeringsgetrouwe troepen en eenheden van het Copcon tegenover el kaar. Er werd nog geen melding ge maakt van incidenten. v" P -s Ceta-Bever

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3