Sociale dienst, politie, G.G.D. en huisvesting werken samen Bazar in M.T.S. Nieuwe ambulance overgedragen Haven Qufevishal Herdruk van boek over Oud-Velsen deze week uit Vï KB ■W fe,.ia 4 5 „Voor Allen” bespreekt huurverhoging 1976 WW WOENSDAG 26 1975 NOVEMBER NIEUWS UIT STAD EN STREEK Velsense artsen door Ko van Leeuwen B. en W. positief Crisissituatie Ja ook hij hoeft zijn werk bij neusverkoudheid niet meer te onderbreken. Of zijn hobby of favoriete sport. Even die handige Otrivin- spray of -druppelflacon gebrui ken en ook kunt weer vrijer ademhalen. het 'er ker de nse van ich- die den van VELSEN „Zowel bij de sociale dienst als bij de politie kom je vaak bij behandeling van een aantal zaken tot de conclusie dat er eigenlijk veel meer dien sten bij betrokken moeten wor den, wil je uiteindelijk tot een oplossing komen. Dikwijls wordt de politie als eerste met iets of iemand geconfronteerd, waarbij de problemen zich verder uit strekken dan alleen op ons ter rein. Door de gecompliceerdheid van zo’n probleem red je het niet alléén, doordat bijvoorbeeld ook een bepaalde deskundigheid ont breekt. Wordt de zaak dan van uit een andere gezichtshoek be naderd, bijvoorbeeld de medi sche, of vanuit de sociale dienst, dan blijk je plotseling heel snel tot een oplossing te kunnen ko men”. -w IHt 1 - „Eén (enthousiast): Nieuweboer (ADVERTENTIE) t "S Dinsdagmiddag heeft V' WERD Ook deze snuiter ,wee ?nde terij ver- eide igen een ver- als nto len ic- ent 3en de ch- op me ie- iag om der ■me zen >en. Directeur sociale zaken K. den Hartog en inspecteur N. J. Nieuweboer van de Velsense politie: Effectievere hulpverlening bereiken door tegelijkertijd met ver schillende diensten rond de tafel te gaan zitten. SANTPOORT. In de IJmond MTS wordt zaterdag 29 november een bazar gehouden die is georganiseerd door de jeugdhandwerkclub „Vaardige handen” en de Santpoortse Jeugdoperette. dent aten rden Cali- oord van itin- gton ieb- een de ge rapt i de leer uikt ten. sns ul- eld at- het r in lens um- vor- nog ders iden i en loli- dig- •over gens satie om punt itro- ,en. tm- 3Og, >or- :aar tar- an. ho- 3ec- komt ook Sinterklaas even langs. Er is een loterij georganiseerd en als evene ment van de dag wordt een optreden verwacht van de Indonesische dans- en showgroep „De Tjantiks” met de show „Kleurenpracht uit de gordel van sma ragd”. Het tijdstip waarop deze groep zal optreden die dag is nog niet precies bekend. De bazar, waarvan de opbreng sten ten goede komen aan de bovenge noemde clubs, is geopend van tien uur ’s morgens tot zeven uur ’s avonds. Inspecteur Nieuweboer: „Een eerste vereiste is dat de zaak nu goed ge structureerd is. Wij zijn een dienst die vierentwintig uur per dag beschik baar is. Dus iemand die ’s nachts geconfronteerd wordt met iets, is niet altijd onmiddellijk de volgende dag beschikbaar om die zaak ook zelf af te ronden. Daarom is de samenwer king aan de basis misschien nog niet zo intensief. Maar wanneer we moge lijk later eens zoiets als wijkagenten krijgen, dan worden de mogelijkhe den daardoor groter. Die kun je ook in contact brengen met maatschappe lijk werkenden in zo’n wijk of ge- meentedeel. Het is een samenspel dat moet groeien. Maar in die beginfase, waarin we nu zitten, zijn er al duide lijk erg positieve dingen gebeurd.” BEVERWIJK. Donderdagavond 27 november is er in het gebouw De Wij- kerbaan aan de Wijkerbaan een bijeen komst van de huurdersbelangenvereni- ging „Voor Allen”. Als belangrijkste on derwerp zal de komende huurverhoging 1976 worden besproken. De verhoging kan volgens een nieuw in te voeren systeem van 8 tot 12 procent bedragen. Verder wil men praten over de t.v.- ontvangst en de centrale verwarming. De bijeenkomst begint om 20 uur. kertijd, op dat woord wil ik vooral de nadruk leggen, om de tafel gaan zitten. We hebben in de afgelopen tijd gemerkt hoe snel je dan tot besluitvorming kunt komen.” Den Hartog: „Je bereikt ook veel sneller een oplossing. Zaken die al jaren lagen, en dan weer door de politie, dan weer door de sociale dienst, dan weer door een ander wer den behandeld, konden doordat we nu bij elkaar zaten plotseling heel vlug worden opgelost. Een bepaalde zaak hadden we jaren tegenaan zitten hikken, nu was het in twee dagen bekeken.” Den Hartog: „Wat de sociale dienst betreft is deze samenwerking met de anderen mogelijk omdat naar mijn' gevoel het college van B. en W. toch wel positief tegenover deze ont wikkeling staat Dat leid ik af uit een vraag van de burgemeester, die er op neerkwam of we er zoveel mogelijk diensten bij wilden betrekken. Trou wens de raadscommissie voor sociale zaken heeft onze nota (Taak en func tie van de sociale dienst) geaccep teerd. In vier zittingen is die behoor lijk uitgediept.” Hoe moet nu zo’n standaardgroep. die wordt voorgestaan, zijn samenge steld? Den Hartog: „Nou, dan denk ik aan het bureau woonruimteverdeling. De politie, sociale dienst en de GGD. Zo’n groep geldt dus om gaten in de sociale hulpverlening te vullen die anders zouden openblijven? Den Hartog: „Ja, die blijk je nu plotseling door die samenwerking te kunnen oplossen. Dat is natuurlijk ook wel een beetje afhankelijk van de personen die de diensten in zo’n groep vertegenwoordigen.” (Van een medewerker) DE DINSDAGMARKT Dinsdag aangekomen: Onyx Islands, Marokko; Wadowice, Sluiskil, IJmuiden; Cadiz, Hamburg, Beverwijk; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; D.B. 22, Stavan ger; Viking, Neath; Casimir le Quellec, Rotterdam; Dart, Londen; Anwar, Chi cago; Diogenes, Hamburg; Tillerman, Wisbech; Calico Jack, Cont. Plat, IJmui den; Marconi, Whitby, IJmuiden; Tor Anglia, Gothenbong; Holstendamm, Ta- koradi; Schlei, Hull; Go Queen, Bergen; Raket-Rotterdam. Dinsdag vertrokken: Fridel, Seaham, IJmuiden; Weis, Bremen; Rien Teekman, Delfzijl; Denebola, Cont. Plat; Azolla, Y Stad, IJmuiden; Al Jajer 3, Malta, IJ muiden; Pluto, Lerwick; Teutonia, Aar hus; Jan, Bremen; Bauisky 11, Duinker ken; Polluces, Antwerpen; Bayernstein, Antwerpen; Tonkoui, Antwerpen; Car men, Stettin; Koog a.d. Zaan; Cornish Wasa, Antwerpen; Clarissa, Londen, IJ muiden; Gulf Fleet 7, Cont. Plat; Put bus, Rostock; Eibe Ildendorff, Antwer pen; Formentor, FirthhogforthB, Wijk; Leon Sif, Rotterdam, Beverwijk; Rügen, Rotterdam; Paul Schroder, Lan Pallice; Main Gre, Hmpton Roads, IJmuiden. Woensdag aangekomen: Vaterland, Antwerpen, IJmuiden; Rijnborg, Hami- na; Continuity, Upnor; Caludia, Middel burg, IJmuiden; Susebek, Gonfreville; Rig Pilot, Cont. Plat. Woensdag vertrokken: Thara, USA f.o.; M.I. Transporter, Noordzee; Som men, Boston; Casimir le Quellec, Livor no; Rapitanissal Rotterdam; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; Vita Nova, Bilbao. AAN aangevoerd; 880 kg tong; 7 kisten tarbot en griet; 603 kisten kabeljauw; 327 kisten wijting; 68 kisten schol; 28 kisten schar; 2 kisten makreel en 63 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tarbot 13,74-13,15; grote tong 15,33; grootmiddel tong 15,47; kleinmid del tong 12,23; tong één 12,23; tong twee 11,67. Per 40 kg: tarbot 358-213; griet 201- 160; kabeljauw één 216-130; kabeljauw twee 230-170; kabeljauw drie 152-116; kabeljauw vier 124-96; kabeljauw vijf 112-62; schol één 94; schol twee 100-96; schol drie 94-90; schol vier 84-76; wij ting drie 68-46; makreel twee 54; schar 98-81. DE BESOMMINGEN WAREN: UK 208 en UK 236 f 13.600, UK 135 en UK 145 9.800, UK 107 en UK 200 8.000, UK 48 en UK 78 19.500, UK 18 en UK 23 11.300, UK 17 en UK 56 16.700, KW 33 en KW 180 7.000, SCH 43 3.220, KW 117 20.900, KW 221 5.400, UK 159 2.100, VD 20 570, YE 25 480. Al binnen een maand werd het be stuur duidelijk dat er een herdruk moest komen. Omdat in diverse zaken „Een kerk en een handvol huizen” al snel was uitverkocht is de mogelijkheid geschapen om via intekening een exem plaar van de herdruk te bestellen. Hier door zijn van de herdruk al tweehon derd exemplaren verkocht. Het zal van de verdere verkoop van deze herdruk afhangen of het bestuur van de stichting tot een tweede herdruk zal besluiten. Er worden sieraden verkocht, edelste nen, wol, surprises en cadeaus. Men kan er zelfs complete Indische maaltijden nuttigen, terwijl daarnaast ook kleinere hapjes worden aangeboden. Een portrettekenaar zal aanwezig zijn en tussen twee en drie uur ’s middags Dat zegt inspecteur M. J. Nieuwe boer van de Velsense politie, in een gesprek met hem en met de directeur van de sociale dienst van Velsen, de heer K. den Hartog. Het gesprek gaat over de samenwerking tussen een aantal gemeentelijke diensten, bij voorbeeld woonruimteverdeling, GGD, politie en sociale dienst, zoals die ongeveer vier maanden geleden van start is gegaan. Zowel de politie- inspecteur als de directeur van de sociale dienst zijn er in die maanden van overtuigd geraakt dat een posi tief gerichte samenwerking oplossing kan bieden in veel probleemgevallen die anders slechts schijnbaar zijn ver holpen. Inspecteur Nieuweboer: „In de eer ste plaats merkten we dat instellin gen elkaar overlappen en dat daar door doublures ontstaan. We begre pen dat in veel gevallen effectieve hulpverlening bereikt kon worden als we met verschillende diensten tegelij- zaak is wel zo bijzonder succesvol verlopenen die lag toch heel moeilijk. Het was een gezinssituatie waarbij de politie, de sociale dienst, de GGD, huisartsen, zelfs specialisten in het ziekenhuis, betrokken waren. Op een gegeven moment ontstond een ware crisissituatie en daardoor liepen we elkaar in de armen. De volgende dag hadden we een groep van men sen vanuit al die diensten rond de tafel Dan is het grote voordeel dat je ter plekke elk je inbreng hebt en van eikaars genomen maatregelen hoort. D'nsdagmiddag heeft burgemeester Reehorst de nieuwe ambulancewagen van de gemeente officieel ter beschik king gesteld van de Ongevallendienst. De gebroeders Kloosterhuis waren met hun vrijwel voltallige personeel aanwezig, terwijl ook ondermeer de wethouders Vin der Werff, Witte en namens de po itie Velsen hoofdinspecteur A. J- Wijnstroom de overdracht bijwoonden. De heer N. Kloosterhuis sprak over, he,, belang van de nieuwe wagen, die door zijn ruimte en behandelingsappara- tuv.r nieuwe perspectieven biedt voor de hulpverlening. Nico Kloosterhuis: „Het belang van deze wagen is dat we niet alleen vervoer kunnen bieden en verple- Gemeentelijke diensten bundelen krachten voor hulpverlening ging op de plaats van ongeval, maar dat we ook terwijl de wagen rijdt hulp kunnen toepassen. De elektronische bloedaruk- en hartslagmeters en de Zuurstofvoorzieningen geven daartoe mogelijkheden die we in de andere au to’s niet hebben. Vooral in geval van bijvoorbeeld botsingen in de tunnel is dat belangrijk omdat niet langer het verkeer behoeft te worden opgehouden als we ter plekke moeten behandelen". GG en GD-directeur dokter D. Huyser van Renen voegde hier aan toe dat de nu mogelijke behandeling „aan boord” het minder noodzakelijk maakt dat de ambulances met een enorme vaart naar het ziekenhuis moeten rijden. Door die grote snelheid vooral in de bochten si hijnen nog al wat patiënten het hoof i te hebben beschadigd. De zwaai lichten en sirenes zullen in deze wagen wellicht ook minder nodig zijn. Dat dit spectaculaire aspect van de ambulance verdwijnt, achtte de heer Huyser van Reuen alleen maar voordelig voor de patiënten of slachtoffers. .Weer een stap vooruit”, zo noemde Nico Kloosterhuis deze aanschaf. Alge meen werd de wens uitgesproken het is wal precair om te hopen dat de wagen véél zal worden gebruikt dat de nieuwe ambulance (die negentig mille heeft gekost en de zesde is in het wagenpark van de Ongevallendienst) in elk geval góed zou worden gebruikt. Er ontstaat een ruime uitwisseling van informaties en er kan een op somming van mogelijke oplossingen komen.” Den Hartog: „Sinds die tijd zijn we vaker bij elkaar geweest. Het was wed een groep die vrij afwisselend is. De samenstelling is ook afhankelijk van het probleem dat behandeld gaat worden. Maar we willen nu wel tot een bepaalde standaardgroep komen, waarbij incidentele aanvulling van deskundigen zeker gewenst is. Dat kun je dan per geval bekijken,” In het gesprek wordt duidelijk dat er door deze recente samenwerking tussen verschillende gemeentelijke diensten een beter begrip is ontstaan voor eikaars arbeid. Daarover zegt Den Hartog: „Dat was eigenlijk ook de eerste aanzet tot gesprekken. We verweten elkaar allerlei dingen. Wij zeiden: Waarom doet die politie nou zo en zo, en bij de politie zeiden ze: Die soejale dienst, daar doen ze maar wat. Door de contacten met elkaar begin je er nu wat van te begrijpen. Onze adjunct-directeur is bijvoor beeld eens op het politiebureau ge weest om met de politiemensen te praten over sociale wetten; van de andere kant zal hij informatie van de politiewerkwijze krijgen.” Nieuweboer: „We hebben het nu zo met elkaar afgesproken, dat de dienst die met een bepaald probleem gecon fronteerd wordt, zich richt tot de anderen. Tot nu toe hebben de men sen ook vaak het idee gehad dat zij van kastje naar de muur gestuurd werden, terwijl men ook vaak ge dacht moet hebben: Wie helpt me nou eigenlijk.” Otrivin helpt direkt bij neusverkoudheid uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist VELSEN. Deze week zal de her druk van het boek „Een kerk en een handvol huizen” in de winkels liggen. Dit boek over Oud-Velsen werd eind september in een eerste oplage van dui zend exemplaren uitgegeven door de stichting Dorp Velsen. Het ligt in de bedoeling de Velsen se artsen bij de samenwerking te betrekken. Den Hartog: „Vorig jaar werd ik inderdaad door een groep artsen benaderd. Het ging om contact tussen de individuele arts met de maatschappelijk werker. Maar dat is alleen te realiseren wanneer een groep maatschappelijke werkers wordt verbonden aan een groep artsen. Dan moeten we een beroep doen op het particulier initiatief, want bij de dienst hebben we helaas te weinig maatschappelijke werkers om tot zo iets te komen. Wat dit betreft is de structuur nog niet geheel van de grond, maar toch hebben zich recent weer nieuwe mogelijkheden voorge daan. We gaan het dus toch weer proberen van de grond te krijgen.” Met particulier initiatief bedoelt de heer Den Hartog de Stichting Maat schappelijke dienstverlening Midden Kennemerland, zowel als de Gerefor meerde Stichting Maatschappelijk werk in de IJmond. „Goed, dat is dus nog niet voor elkaar”, aldus Den Hartog, „maar daar komt bij dat ik juist een initia tief gelezen heb van hét SPEL (Ser vice Platform Hulpverlening Eerste lijns Gezondheidszorg). Zij wil bij dit overleg ook de wijkverpleging be trekken en naar mijn overtuiging moet je er dan ook de gezinsverzor ging bijhalen. Zij mikken op drie pijlers: huisartsen, wijkverpleging, maatschappelijk werkenden. Nou, daar ontbreekt de gezinsverzorging en die speelt naar mijn mening een heel belangrijke rol mee Ik heb juist met wethouder Witte (Sociale Zaken Vel sen, red.) afgesproken dat we willen proberen om met een aantal mensen uit deze disciplines, samen met SPEL, iets tot stand te brengen. In eerste aanleg is dat bedoeld voor Velsen, maar misschien lukt het wel in IJ- mondiaal verband. Maar dat bevindt zich dus nog helemaal in de allereer ste beginfase.” Hoe werkt de samenwerking tussen de diensten door bij de politie? 0 oTvn

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5